Jump to content

Site kullanılamıyor - Hatalar

Recommended Posts

Sayın Web Admin,
Farkında mısın bilmem ama site haftalardır acı cektiriyor.
522-Timeout hataları yüzünden site çok geç yükleniyor. Bir konudan başka konuya geçiş tam bir işkence. Saldırı var ondan diye düşündüm ancak herhangi bir tarayıcının developer tool'unu açtığım zaman gördüm ki beklemelere neden olan şeyler bazı JavaScript dosyaları ve CSS dosyaları. Tarayıcı saniyelerce bu dosyaları beklediğinden tarayıcı en sonunda zamanaşımına uğruyor. Sayfa okunabiliyor ancak mesaj yazmak mümkün değil çünkü ilgili JavaScript doyaları yüklenmemiş oluyor. Devamlı aynı yerlerde hatalar olması tam o noktalara müdahale edilmesi gerektiğini gösteriyor.
Sitenin günlük yazılan mesaj sayısına bakarak bir gariplik olduğunu düşünüp sebebini aramıyor olmanız da ayrı bir sıkıntı.
Uzun zamandır göremediğim yazarlar büyük ihtimal bu sorunlar yüzünden yazamıyorlar.
Şu işe düzgünce zaman ayırıp sorunları çözerseniz forum ahalisi olarak memnun kalırız.

Buyrun bazı hatalarla ilgili bilgiler. Mesaj yazabilmek için JavaScript'i iptal ettiğimden bu mesajı yazabiliyorum o nedenle linkler otomatikman mesajda görünmeyecektir. Kopyala yapıştırla açıp bakabilirsiniz.

http://imgur.com/7j31rrv

Gördüğünüz gibi bir sayfa yaklaşık 50sn'de yükleniyor.

http://imgur.com/ewAvTVj

Sitelerde Paylaş

Hangi tarayıcıyı kullanıyorsun ve Windows sürümün ne?
History'yi temizleyip dener misin diyeceğim ama bu sefer çalışmamaya başlarsa bana saydırmaya başlarsın diye mevzuyu sana havale ediyorum.

Ben hiçbir tarayıcıda ve farklı bilgisayarlarda açamıyorum. Telefon'dan da açılmıyor. O nedenle siteyle alakalı bir durum. Kullanıcı tarafıyla ilgili değil.

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, vitamin yazdı:

Sayın Web Admin,
Farkında mısın bilmem ama site haftalardır acı cektiriyor.
522-Timeout hataları yüzünden site çok geç yükleniyor. Bir konudan başka konuya geçiş tam bir işkence. Saldırı var ondan diye düşündüm ancak herhangi bir tarayıcının developer tool'unu açtığım zaman gördüm ki beklemelere neden olan şeyler bazı JavaScript dosyaları ve CSS dosyaları. Tarayıcı saniyelerce bu dosyaları beklediğinden tarayıcı en sonunda zamanaşımına uğruyor. Sayfa okunabiliyor ancak mesaj yazmak mümkün değil çünkü ilgili JavaScript doyaları yüklenmemiş oluyor. Devamlı aynı yerlerde hatalar olması tam o noktalara müdahale edilmesi gerektiğini gösteriyor.
Sitenin günlük yazılan mesaj sayısına bakarak bir gariplik olduğunu düşünüp sebebini aramıyor olmanız da ayrı bir sıkıntı.
Uzun zamandır göremediğim yazarlar büyük ihtimal bu sorunlar yüzünden yazamıyorlar.
Şu işe düzgünce zaman ayırıp sorunları çözerseniz forum ahalisi olarak memnun kalırız.

Buyrun bazı hatalarla ilgili bilgiler. Mesaj yazabilmek için JavaScript'i iptal ettiğimden bu mesajı yazabiliyorum o nedenle linkler otomatikman mesajda görünmeyecektir. Kopyala yapıştırla açıp bakabilirsiniz.

http://imgur.com/7j31rrv

Gördüğünüz gibi bir sayfa yaklaşık 50sn'de yükleniyor.

http://imgur.com/ewAvTVj

Bandwidth ile alakalı olabilir.

Öyle ise 1 Eylülde sayaç sıfırlanır bandwidth rahatlar.

Sonra ayın 20sine doğru (ziyaretçi büyüklüğüne göre) yine yavaşlayabilir.

Hostinglerde bandwidth de var.

Sitelerde Paylaş

Eski siteye göre bunda trafik daha az olmalı diye düşünüyorum. Eğer hosting değiştiyse ve hacı teknik sınırlamalara dikkat etmediyse bandwith sınırlamalarına takılıyor olabiliriz ama süreklilik arzediyor. Sorunsuz çalıştığını görmedim haftalardır.
Türkiye dışından bağlanıyorum devamlı. Acaba CloudFlare ile alakalı bir durum mu ama onlar da siteye topu atıyor...
Başka ülkelerden deneyeyim belki benim bölgeyle ilgili bir kota sınırlaması vardır CloudFlare'in...

Sitelerde Paylaş

USA IP ile denedim sorun yok. Demek ki CloudFlare IP'leri sunucu tarafında bloklu.
Büyük ihtimalle saldırıları engellemek istenirken CloudFlare de bloklandı firewall tarafından.
Hosting firmasına yazıp durumu düzeltmesi istenebilir ama onu da ancak hacı yapabilir. Aksi halde site bölgesel olarak böyle kullanım sorunları yaşar.

Sitelerde Paylaş

Pek çok kişinin sorun yaşadığının farkındayız. Baştan sorun farklıydı. Çeşitli saldırılar yaşıyorduk. O fatal error problemleri falan ondan çıkıyordu.

Fakat bu son bahsedilen sorun farklı bir sorun. Forum yazılımını yaklaşık 10-11 gün önce güncellediğimizden beri bazılarının rapor ettiği bir sorun.

Pek çok kişi var sorunsuz mesaj yazabiliyor foruma. Ama bazıları var, yukarıda bahsedilen türde problemler yaşıyor. Editör yüklenmiyor, editör yüklenmediği için de mesaj yazamıyorlar.

Moderatörlerimizin iki tanesi de bu sorundan muzdarip, ve VPN kullanarak Avrupa IP'si yoluyla foruma bağlandıklarında sorun yaşamadıklarını ve editörün yüklendiğini, mesaj yazabildiklerini bildirdiler.

Kullandığımız yazılımı geliştiren şirket ile bu konuda bağlantı halindeyiz, ve son güncellemeden sonra editör sorunu yaşadığımızı anlatsak da, özellikle de son dönemde bolca yaşadığımız o saldırılar ve server temelli problemler yüzünden, şu anda yazılımlarının son versiyonu ile ilgili bir problem olabileceği konusunda kendilerini ikna edemiyoruz.

Çünkü gerçekten de pek mantıklı gelmiyor kulağa duyunca.

Eğer bazı IP'lerden bağlananlar mesaj yazabiliyor, bazıları yazamıyorsa, bu bir network problemidir, yazılım problemi olamaz diyorlar.

Öte yandan, deneme amaçlı olarak sitenin son güncellemeden önceki versiyonunu bir subdomain'e kurduk, ve problem yaşayan moderatörlerimizden mesaj yazmayı denemelerini istedik. Bu moderatörlerimiz sitenin önceki versiyonuna sorunsuz mesaj yazabilirken, şu anki son versiyonuna mesaj yazamadıklarını bildirdiler. (VPN ile bir Avrupa IP'si kullanmadıkları sürece).

Dolayısıyla, ortada yazılımın versiyonuna bağlı bir durum var. Bu bilgiyi bugün yazılımı geliştiren şirketin teknik destek ekibine ilettik. Belki bu bilgi ikna olmalarına yardım eder ve bir çaresine bakarlar.

Eğer olmazsa, yazılımın son güncelleştirmeden önceki versiyonuna dönmeye çalışmak da bir seçenek. Ama yazılımın güncellemeleri geriye yönelik değişiklikleri desteklemiyor. Büyük problemler ortaya çıkıyor önceki versiyonlara dönmeye çalışınca. Dolayısıyla, bu versiyonda kalıp, yazılımı geliştiren teknik ekiple birlikte bu versiyondaki sorunu çözmeye çalışmak daha mantıklı görünüyor.

Yani, anlayacağınız, uğraşıyoruz. Ama bu işler vakit alıyor. Biraz sabır.

Biliyorum, teknik sorun üstüne teknik sorun yaşadık bir süredir. Ama öncekilerin çoğu saldırılar yüzündendi. Bu son sorunun ise ne yüzünden olduğu belli değil. Şu anki göstergeler yazılım versiyonuna işaret ediyor. Ama tam olarak ne olduğunu zaman gösterecek.

Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, admin yazdı:

Öte yandan, deneme amaçlı olarak sitenin son güncellemeden önceki versiyonunu bir subdomain'e kurduk, ve problem yaşayan moderatörlerimizden mesaj yazmayı denemelerini istedik. Bu moderatörlerimiz sitenin önceki versiyonuna sorunsuz mesaj yazabilirken, şu anki son versiyonuna mesaj yazamadıklarını bildirdiler. (VPN ile bir Avrupa IP'si kullanmadıkları sürece).

Anlattıklarından bunun yazılım sorunu olmadığı anlaşılıyor. Adamlar haklı!
Bu sorun saldırı engelleyen sistemin (hosting firmasındaki firewall) sitenin content delivery networku olan CloudFlare IP'lerini de saldırı yapan kaynaklar olarak algılaması nedeniyledir.
Sitenin CloudFlare'i önüne alması saldırı yapanların sitenin kendi IP adresine direk request göndermelerini engellerken tüm requestlerin belli sayıdaki IP'den gelmesine neden olmaktadır. Bu IP'ler de rate limite takılıp banlanmış olmalılar. Kabaca hangi adrese hangi IP'den birim zamanda ne kadar request geldiğinin kaydedildiği bir tablo düşünün.
Mesela;
ateistforum.org; 127.0.0.1; 54321
127.0.0.1 IP'sinden belirli bir zaman aralığında 54321 request gelmiş olsun ve eğer firewall'da bloklanacak request limiti 50000 olarak belirtilmişse artık 127.0.0.1 nolu IP blokludur.
O IP'den erişmeye çalışan herkes blokludur.

Siz test amaçlı yeni bir adres kullandığınız için "test.ateistforum.org" gibi bu adrese gelen saniye başı request sayısı sadece sizin kullanmanız nedeniyle çok az olacağından firewall yazılımını tetiklemeyecektir dolayısıyla sorun yaşamayacaksınız.
Saldırı zamanlarında aynı adrese saniyede belli bir limitin üstünde request geldiği için request gönderen CloudFlare IP'leri engellenmiş. Bizler de o nedenle engelli IP'lerden siteyi kullanamıyoruz.
Bunun böyle olduğunu anlamak için CloudFlare'i devre dışı bırakın. Böylece herkes kendi IP'sinden erişeceği için bloklanan IP'ler kimseyi etkilemeyecektir.

Sorunu hosting fırmasıyla çözmeniz gerekiyor!!! IP'lerin blokajını kaldırtmalısınız ve daha yüksek rate limit koydurmalısınız yoksa yeni bir saldırıda tekrar aynı duruma gelecek.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, felicitass yazdı:

Peki ya mesaj yazamama sorunuda buna dahil mi ? Yoksa sadece ben mi bu sorunu yaşıyorum.Yazı yazabilmek için yeni bir nick aldım. Neden mesaj yazamıyorum buna özel mesajda dahil olmak üzere!

Site şuan hiç olmadığı kadar performanslı ve sorunsuz çalışıyor.
Mesaj yazma sorunu olmaması gerekir. Şuan nasıl mesaj yazabiliyorsun? JavaScript desteğini devre dışı bırakarak mı?
Eğer bilmiyorsan büyük ihtimal JavaScript desteği devrededir ancak başka bir nedenden dolayı yazamıyor olabilirsin.
3G'den girdmeyi dene oradan yazabiliyor musun?

Sitelerde Paylaş
On 9/5/2016 at 01:23, felicitass yazdı:

Peki ya mesaj yazamama sorunuda buna dahil mi ? Yoksa sadece ben mi bu sorunu yaşıyorum.Yazı yazabilmek için yeni bir nick aldım. Neden mesaj yazamıyorum buna özel mesajda dahil olmak üzere!

Aldığınız üyeliğin yöneticiler tarafından onaylanması gerekiyor önce. Üyelik kaydı yaptırır yaptırmaz yazmaya başlayabileceğiniz ortamlardan biri değil burası. Üyeliğinizin onaylanması biraz zaman alır. Bazen onaylanmayabilir. Bu durum yeni üyelerin pek çoğunu yanıltıyor. Sizin sorununuzun bu tür birşeyle ilgili olması daha büyük ihtimal. Bu başlıkta bahsi geçen teknik sorunlar ortadan kalktı çünkü şu anda.

Sitelerde Paylaş
19 dakika önce, Engse Hohol yazdı:

Şu an ben de bir sıkıntı var. Chrome mavi çember dönüyor ama sayfa yaklaşık 2 dakika açılmıyor.

Sizin internet bağlantınızdan veya kullandığınız firewall'dan olabilir mi?

Ben işyerinden bağlanınca yavaş açılıyor mesela, ama evden ya da telefondan bağlanınca çok hızlı.

İşyerinin firewall'u zorlaştırıyor olmalı diye düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş
25 dakika önce, Engse Hohol yazdı:

Şu an ben de bir sıkıntı var. Chrome mavi çember dönüyor ama sayfa yaklaşık 2 dakika açılmıyor.

Site yüklenmeye çalışırken F12'ye bas, Developer Tools penceresi açılsın. Console ve Network sekmelerinin ekran görüntüsünü alıp buraya koy bir bakalım.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...