Jump to content

ermeni soykırımı vardır!

Recommended Posts

- Bu söylenenler kafa karışıklığı yaratmaktan başka işe yaramaz. Benim sözünü ettiğim şey kalemi kılıç gibi kullanmak değildir. Gelecekte Yunanistan/Almanya gibi laik, hukuk devleti olan, İnsan haklarına dayalı ve yansız bir devletimiz olursa, Devletin önemli kurumlarından birini bu işi araştırmakla görevlendirirsin olur biter.

Delil olmadan boş konuşmuş oluruz. Ciddi araştırmalar yapılıp rapor hazırlanması gerekiyor. Çünkü öyledir demiyorum, ama düzenlenmiş olma ihtimali de vardır.

Mesela önceki yaz "Mustang" diye bir film çıktı. Fİlm fena değildi, ödüllü de bir filmdi. Ama dikkat ettiyseniz bazı unsurlar bilerek abartılmış, film gerçeğe dayalı bir hikayeyi tasvir etmekten çok abartılı bazı kuramları kanıtlamak istemeyi hedefliyor gibiydi. Avrupa'da böyle çalışan lobiler var. Ermeni Lobisi, Rum lobisi filan. Kıbrıs harekatı sırasında İngiliz basınında "Barbarlar" diye baş sayfa haberleri çıktı. Halbuki o sıralar Yunan askerleri Türkleri katlediyordu, tersi değil.

- Ben ayrıca tarihin politik ajandaya tabi tutulmasını asla doğru bulmuyorum. Bu modern dönemde de çok sık yapılmıştır. Örneğin Arkeolog Heinrich Schlieman Yunanistan'da Miken uygarlığına ait Kral Agamemnon'a ait olduğu düşünülen altın bir yüz maskesi bulduğunda, Oturup maskenin şeklini bozup suratı mümkün olduğu kadar Prusya İmparatoru Bismark'a benzetmiştir. - Neden? - "İşte biz Almanlar Agamemnon'un, Eski Yunan kahramanlarının soyundan geliyoruz."

Tabi bu kepazelik 1800'lerin sonunda yaşanmıştır. 21 yy'da pek olmaz. Ama bilimsel akıl bir şeyi araştırmayı gerektirir. O kadar dekanı, Üniversite hocasını işten çıkartıp eleştirisel düşünebilen kim varsa içeri tıkıyorlar. Al sana sorun işte. Eleştirel, bilimsel, tarafsız düşünemeyen adam olmadan nasıl çözeceksin?

- İşte yoktur, Ermeniler hak etmiştir, onlar kafir oldukları için yalan söylüyorlar, Biz Türkler Müslümanız öyle şey yapmayız, Zaten aklımız öyle şeylere ermez... filan.

Yani yapılanlar ne yaptığını bilen adamın yapacağı işler değildir. Fettulah da aynı şekilde, İnşaat amelesini Başbakan/cumhurbaşkanı neyse, onu oraya oturtsan daha iyi işler yapar. Bilim kurumu, basın, sanat dünyası, tiyatro her şeye saldırıyor. Tiyatro nedir ki? Çok az para ile her köyde iyatro kurulur istense. Yok yabancı oyun olmayacakmış, yerli kakara kikiri oyun olacakmış filan. İşleteceği şey devlet değil bu adamların.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 53
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Turkiye'de tarih derslerinde ; o dönem için, ermenilerin transferleri esnasında kötü muamelelere maruz kaldıkları zaten anlatılıyor. Ama soykırım kelimesi ciddi derecede ağır bir kelime. Oldu mu olmadı mı,ben şahsen bilmiyorum. Çözüm için; turkiye ve ermenistan siyasi yöneticileri; tarih profesörlerine görev vermeli. (her iki ülkeden de) ... Tarafsız olarak da durumlar değerlendirilmeli; mezarlar açılıp genetik testler yapılmalı ve sonuçlar açıklanmalıdır. 

Sitelerde Paylaş
3 hours ago, jumanji35 said:

1- o tarihte ermeni nüfusunda çok ciddi bir azalma oldu mu? oldu.

2- yıkılan bir imparatorlukta azınlıkların fırsattan istifade ayaklanması normal mi? normal. bu hep olmuştur. devletin bunu önleme amaçlı çeşitli önlemler alması beklenir mi? bu kimine göre sürgün, kimine göre katliam kimine göre sistemli bir soykırım.

3- günümüzde ermeni soykırımını tanıyan birçok ülke var mı? ve bu tanımalar sürekli olarak devam etmekte mi?

4- islam, içerik olarak şiddete yatkın bir din mi? evet. böyle bir olay karşısında 'farklı bir dinden' ayaklanmayı bastırmak için, müslüman bir devlet ve mlletin çok şiddetli yollara başvurması olağan mı? evet

5- bugün günümüzde dahi, 'sen ermenisin' sözünü hakaret olarak kullanmıyor mu toplum? bu toplum bugün bu kadar öfkeliyken 100 yıl önce savaş şartlarında durum ne olabilir?

6- ülke içinden bazı türk tarihçilerinin, ermeni soykırımına dair destekleyici sözleri-yazıları ciddi bir veri midir? bana göre evet. başta m. bardakçı 900 binden fazla ermeninin öldüğünü söyledi.

a- zaten o dönem ermenilerin toplam nüfusu kaç? nüfusunun çok büyük bir kısmını kaybetmiş bir milletin bunu soykırım olarak tanımasından daha doğal ne olabilir?

7- bu kadar büyük iddaaların temelsiz olma ihtimalini düşünmek mantıklı mı?

1- Zorunlu göç oldu. Seyahatler sırasında başıbozukların saldırılarından dolayı ve çoğunlukla hastalıktan dolayı çok fazla kayıp oldu. Türk kayıtlarında bu kayıplar 275 bin civarında görülüyor. Çok büyük kayıptır, acı bir olaydır. Ancak sözü edilen 1,5 milyon rakamı palavradır. 1908 Devrimi'nden sonra yapılan nüfus sayımında Ermeni nufusu 1,2 milyon civarında olduğu kayıt edilmiştir. Sözü edilen rakam bütün Ermeni nüfusundan fazla. Göç ettirilen Ermeni'ler Suriye, Lübnan, Kafkasya, Avrupa ve Amerika'ya gitmiştir. 

2- İmparatorluğu yıkanlar bu isyanlar olmuş zaten. Yani sen isyan edip devletini yıkacaksın, sonra da devlet yıkılıyordu isyan etmeyim de ne yapayım diyeceksin. Bu olmaz. Ermeniler Zeytun İsyanı başlattıklarında Ermeni vekiller mecliste idi. Yani devlet onların da devletiydi.

3- Parlamentoların aldığı kararlar siyasi kararlardır. Tarih parlamento kararları ile yazılmaz. O oylamalarda oy verenlerin %90'dan fazlası Hristiyan dayanışma duygusu ile neye oy verdiğini bilmeden oy veriyor. Burada suçlanacak olan Türkiye değil, o soytarılığı yapan parlamentolardır.

4- Bu aslında ciddiyetsiz bir iddia ama cevaplayalım. Ermeniler 600 sene Türk/İslam egemenliğinde kaldı. Bu dönem içinde, yani kendileri isyan etmeden önce hiçbir şekilde saldırıya uğramamışken niçin birden bire bu olay oldu? Eğer İslam bütün Hristiyanları katletme saiki ile hareket ediyorsa, en güçlü olduğu zamanlarda niçin Ermenileri katletmediler? Soru manasız ve komik.

5- Türkler Ermenilere karşı ne hissediyorsa, Ermeniler 1000 katını Türklere karşı hissediyor. Eğer nefret etmek suç ise Ermenilerin nefreti herşeyin üzerindedir. Hatta sevgili Hrant Dink'in sözleri ile söyleyecek olursak, Ermenilerdeki Türk düşmanlığı, Ermenilerin kanını zehirlemektedir. Bugün Ermeni kimliğinin en büyük unsuru Türk düşmanlığıdır. Madalyonun diğer yüzüne de bakmanı tavsiye ederim.

6- Bardakçı'nın açıkladığı rakam 300 bin civarında. Bu rakam Talat Paşa'nın günlüklerinden çıkmış. Rakam Genelkurmayın açıklamalarına yakın. Ermeni tehcirine soykırım diyen "tarihçiler" siyasi angajmanları yüksek olan kişiler. Siyasi görüşü ağır basmayan tarihçiler böyle söylemiyor. Ayrıca olayın soykırım olmadığını, karşılıklı mukatala (karşılıklı katliam yapmak) olduğunu ifade eden batılı tarihçiler de var. The Blue Book'un yazarlarından Arnold Toynbee (İngiliz devletinin resmi tarihçilerinden biridir) daha sonra soykırım iddialarının temelsiz olduğunu itiraf etmiştir.

a- Ermeni nüfusunun 5'de 1'i savaşta ölmüştür. Bu oran Anadolu, Ortadoğu ve Balkanlar gibi savaşın ağır şiddette ilerlediği coğrafyaların hepsinde aşağı yukarı bu kadardır.

7- İddialar temelsiz. İddialar batının siyasi amaçlarına göre şekillendirilmiştir. Irak işgal edilirken ortaya sürülen iddialardan hiçbir farkı yok. Bush iti Irak'a saldırırken onu 30 civarında parlamento destekledi ve söylediği yalanları onayladı. Ama hepsinin yalan olduğu ortaya çıktı. Yalan yalandır.

Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, Robespierre yazdı:

1- Zorunlu göç oldu. Seyahatler sırasında başıbozukların saldırılarından dolayı ve çoğunlukla hastalıktan dolayı çok fazla kayıp oldu. Türk kayıtlarında bu kayıplar 275 bin civarında görülüyor. Çok büyük kayıptır, acı bir olaydır. Ancak sözü edilen 1,5 milyon rakamı palavradır. 1908 Devrimi'nden sonra yapılan nüfus sayımında Ermeni nufusu 1,2 milyon civarında olduğu kayıt edilmiştir. Sözü edilen rakam bütün Ermeni nüfusundan fazla. Göç ettirilen Ermeni'ler Suriye, Lübnan, Kafkasya, Avrupa ve Amerika'ya gitmiştir.

Milyonlarca adamı trenlere dolduranlar, hasta edip öldürenler, kayıtlarda oynama yapamıyorlar ha? 

Lan adam öldürmek, sürgün etmek, koyun gibi trenlere doldurmak belgede sahtecilikten daha büyük suçlardır.

Kayıtlarmış.

Geçersiz o kayıtlar. Suçlu hiç doğru söyler mi? Hangi suçlu suçunu itiraf ederki?

tarihinde Güçlü Ateist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

şöyle oldu da böyle oldu da, ama bizde bişy yok :D

bu tarz forumlarda bu ermeni meselesi 3-5 ayda bir açılır. hep aynı şekilde gider. yazıp dururlar hastalıktan falan diye...

ama neticede her geçen gün bir ülke daha soykırımı tanır.

kendi kendinize hastalıktan falan dersiniz. fakat dünyanın geri kalanının umrunda değil bu görüldüğü gibi. çatır çatır alman parlementosundan da geçti. diğerleride sırada.

yukarıda eleman tc nin kayıtlarını vermiş birde :D 

o kdr güveniyor kayıtlara adam (: 

tarihinde jumanji35 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
6 minutes ago, jumanji35 said:

yukarıda eleman tc nin kayıtlarını vermiş birde :D 

o kdr güveniyor kayıtlara adam (: 

Sen "Tc"nin kayıtlarına güvenmiyorsun da bu kanaatlerini hangi kayıtlara güvenerek oluşturdun? At gibi anıra anıra gülüyorsun da, sen kimin kayıtlarına güveniyorsun kardeşim? Hele bir açıkla bakalım, hangi kayıtları gördün? Sana ne gösterdiler de böyle vatanına düşman oldun?

"Tc"nin kayıtları dediğin şey genelkurmayın resmi kayıtları. Olaylar, isimler, ölümler falan tek tek yazılmış. Var mı senin elinde böyle bir kayıt? Sen neye istinaden atıp tutuyorsun burada?

Hayır, bir de kayıtlar açılsın diye yaygara yapar bu tipler. Ulan açılıyor ona da bik bir ediyorsunuz. Nasıl olacak?

Sitelerde Paylaş

soykırım yok diyince vatansever var diyince vatan düşmanımı olunuyor? (: 

kafaya bak

kayıtlarda olmayan daha nice insan var. tüm ölümleri kayıt altına mı almış devlet? (: haa öyledir kesin.

bu kafanın burada yeri yok. tipik mhp kafası mk.

zamanında dedelerin yaptığı şeyler, ne bizi küçültür, ne yüceltir. soykırım olunca tr tu kaka olmuyor. tarihinde bu tarz olaylar olmayan devlet mi var?

hadi devleti geçtim, devlet belli insiyatifler kaybetmek istemiyor olabilir, ama ''akıllıyım'' diye geçinen sıradan insanların daha objektif bakabilmesi gerekiyor.

bu arada sen bu minvaldeki konularda çok göze batıyorsun. böyle forumlarda kıt kafalı insanlar çekilmez. çekilmiyor. foruma giren dincilerle her ne bok olursa olsun ülkeyi savunan milliyetçiler arasında bir fark yok.

farklı bireyler aranıyor böyle istisna yerlerde. böyle kas kafalı insanlar aşırı antipatik oluyor. ha biz demiyoruz illa ülkeyi eleştirin falan da, ülkücü gençlik gibi aynı doğrultuda yazılar buraya yakışmıyor.

beklediğimiz düzey bu değil.

soykırım yok diyince var diyenlerden daha vatansever olmuyorsunuz.

kısıtlı bir düşünce yapısı. bu nedenle diyorum bu foruma yakışmıyor diye.

Sitelerde Paylaş

Ermeniler söyle ermeniler Boyle..Kimin umrunda..

Avrupanin,yani tek dislinin yagdanlligi olmus ,sözüm ona aydinlar!!!serefsizler/özentiler,

neden Atatürk ü mahkemeye vermiyorsunuz????

10 binlerce,100 binoerce hiristiyani anadpoludan gönderen o degilmiydi ??

Yolculiklari soyle gecmis,Boyle gecmis,ölmüsler,falan filan

Neden ATatürkü manhkemaye vermiyorsunuz ¿???tek dislinin mahkemesi mi kalmadi..

Verein...Aatatürk ü mahkemeye verin¡!!

Bugün tek disliye gönlünü veren,yarin nelerini vermez KI??

Entel_dantel yumusaklara inat!!

NE MUTLU TÜRKÜM DIYENE,..,......

Sitelerde Paylaş
15 hours ago, NoOneCares said:

Bu arada bu konuya "hayır, olmaz, benim atam kutsal mükemmel kusursuzdur. Yapmazzzz nolamazzz demek bu konuyu çözmez. Çözümü siz zaten önceki mesajlarınızda yazmışsınız! Ülkelerin ortak bir araştırma grubu kurması ile sonuca ulaşılacaktır.

Salak herif. Ben senin yazdığın gibi cevaplar mı veriyorum? İddialarınıza ciddiyetle ve adam gibi cevap yazıyorum. Ezberin tıkanınca yağ yakmaya başlamışsın bakıyorum.

Ermeni soykırımı iddialarının tek bir dayanağı yoktur. Genelkurmay raporlarından bahsediyorum, dansöz gibi gerdan kırıyorsunuz. Nedir ulan dayanağınız? Üç beş tane ajitasyon metni okuyup, iki üç osuruktan propaganda filmi seyredip çıkıyorsunuz ortaya.

Ne okudun, ne gördün ki bu kadar kesin kanaatlere sahip oldun?

Tanıklıklara dayalı tarih diye bir bok çıkardılar. Bir kaç tane yaşlı bulup ağlatıyorlar, alta acıklı bir müzik koyuyorlar bu kolej bebelerinin kafası yanıyor. Ulan aynısının Türk/Müslüman versiyonu da var. Git Erzurum'a sana anlatsınlar Taşnak faşistlerinin yedikleri naneleri. 

Ajitasyon/propaganda filmleri ile tarih bilgisi edindiğini sanıyorlar ya. Batıda bunlara sekonder cahil deniyor. Bir boka kafaları basmadığı halde, zır cahil oldukları halde kendilerini allame-i cihan sanıyorlar.

Sitelerde Paylaş
On 9 Sep 2016 at 00:01, jumanji35 said:

soykırım yok diyince vatansever var diyince vatan düşmanımı olunuyor? (: 

kafaya bak

kayıtlarda olmayan daha nice insan var. tüm ölümleri kayıt altına mı almış devlet? (: haa öyledir kesin.

bu kafanın burada yeri yok. tipik mhp kafası mk.

Evet. Vatanına karşı saldırıya geçenlerin safına geçersen vatan haini olursun. Tam olarak öyle.

Kayıtlarda olmayan ölümleri sen nereden biliyorsun? Hangi kayıtları gördün? Neye istinaden böyle konuşuyorsun?

Bak, tekrar yazıyorum iyi oku.

Ermeni katliamları ( o zaman soykırım kavramı yok) İngiliz işgal yönetiminin iddiasıdır. Türkiye'nin başkentini 6 sene işgal altında tutan İngilizler bu iddialarını kanıtlayamamış ve davalar düşmüştür. Resmi, hukuki, uluslararası geçerliliği olan bir durumdan bahsediyorum.

İçine doğduğun toplumdan nefret ettiğin için Türklere yapılan her hakarete, her aşağılamaya şehvetle sarılıyorsun. İçinde bulunduğun durum bu. Kendini akılcı ve demokrat falan sanıyorsun ama kanaatlerin basit propagandalar sonucu oluşturulmuş. Yönlendirilmiş ve devşirilmişsin.

Irak yalanlarını her seferinde tekrar etmek zorundayım. Çünkü bu yalanlar, aşağı yukarı burada yazan herkesin yaşadığı bir dönemde gerçekleşti. Bütün batı medyası ve parlamentoları, Irak'da kitle imha silahları, kimyasal silahlar olduğunu iddia etti ve ülkeyi yerle bir ettiler. Bugün bu iddiaların hepsinin yalan olduğu ortaya çıktı. Üstelik yıkılan Irak devletinden etnik ve mezhepsel boğazlaşmalar ve Işid gibi bir melanet doğdu.

Eğer Ermeni soykırımı palavrasına tek dayanağınız batı parlamentoları ve medyasının sözleri ise, kaçınılmaz olarak Romanya, Yugoslavya ve Irak yalanlarını hatırlatacağım. Ermeni soykırımı yalanının, Irak'da kitle imha silahı var yalanından hiçbir farkı yok.

Sitelerde Paylaş

istediğin yerin haini ilan et ben prensip olarak hayatımdaki birkaç kişi hariç geri kalan insanların sözlerini ciddiye almam. hele ki cahili bol bi memlekette tırıs gidersiniz topunuz. ;)

takmışsın bir genelkurmay arşivi, hadi biz eldeki yabancı belgeler, tanıklara inandık kandırıldık, niye, genelkurmay arşivleri golyatın kılıcı mı ? (: bu kadar mı güvenilir kaynaklar?

kaldı ki tanık dediklerin bizatihi aile fertlerini kaybeden insanlar.

ısrarla olayı vatan mllet sakaryaya bağlıyor birkaç aşırı uç, yani biz herhangi bir konuyu mlliyetçi gözlüğü takmadan konuşamayacak mıyız?

buradaki insanlar konuşmasa zaten kim konuşacak sanki. 

başta çok güvendiğiniz TÜRK tarihçiler sayı v eriyor +900 bin diye, belgeyse belge. illa belgeyle ikna olacaksanız. ha dur, şimdi onlarda batının uşağı dejenere olmuş insanlar falan değilmi? (: tabi ya. 

illa imzalı mühürlü bir evrak görmek istiyorsan var nette araştır bul.

bazı belgelerde soykırım bazısında tehcir. hadi hangisi doğru? tanrının emri mi bu kağıtlar? hiç öngörü yok mu sizde? hesap kitap yok mu? sosyal bilgiler yok mu? analitik düşünce yok mu?

eldeki verilerden kendinize bir 'belge' yaratamıyor musunuz?

kaldı ki belge aradığınız yıllarda ne tv var ne radyo ne telefon, inter... karartmak isteyen bal gibi karartır havayı.

borazan eşliğinde ırak a girmekle 1915 aynı mı? 1915 yıllarını saklarsın, ama ırak işgali saklanmaz. adam sabun yaptı 38-45 arası yahudileri, kaç devletin haberi vardı bundan?

300px-Nations_recognising_the_Armenian_G

bu haritada yeşilli yerler ermeni soykırımını tamamen veya kısmen tanıyan yerler. sizin için türkün türkten başka dostu olmayabilir ama, ben bu kdr sığ değilim.

sırf egoma yatan verileri alıp ha tamam öyleymiş demem. 

ermenilerde türkleri öldürmüş te efenmim fransa orda burda neler yapmışta. banane abi. git başlık aç konuş.

böyle zorda kaldılar mı abd şunu yapmış batı da böyle. lan zaten biz bu ülkelere melaike mi diyoruz? tarihleri pir-ü pak mı diyoruz? o ayrı konu bu ayrı konu.

karşı komşum adam öldürdü, demek mi ben adam öldüremem, mi demek bu? (: ne alaka abd ırak.

nasıl ki kesinliği kısmen meçhul olan konularda herkes istediğine inanır, bu da aynı.

buraya gelen dindarlara bin tane şey söyle adam ottan boktan bi açıklama bulur. hesap aynı.

sen o tarihte olabilecek şeyleri, kendi milletini, kendini devletini, kendi dinini görüp KENDİ BEYNİNLE sentezleyemezsen, zaten kimse birşey anlatamaz. 

materyal peşinde koşup durmyın, biraz kendi aklınıza önem verin.

Sitelerde Paylaş

Bu forumun yarısı gerizekalıydi ben gitmeden önce şuan yuzde sekseni öyle. Ulan beyinsiz herifler " ben ne olduğunu bilmiyorum ama dünyanın çoğu oldu diyo" ile soykırımi mi kanitliyosunuz? Mk salaklari islam terör dini değildir diyen tonla hükümet var oylama yapmışlar falan onlara da güveniyomusunuz teki bile islami bilmiyor. Tarih boyunca sadık millet olarak görülen Ermeniler bi anda durduk yere katledilmek istendi öyle mi? Ya bir siktirin gidin mk Lümpen beyinsizleri

tarihinde Tanah-Gospel Theologist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 hours ago, NoOneCares said:

Yani "ülkeler bu konuda ortak araştırma merkezi-grubu kursun" önerime 

Hayır, gerek yok. Sen şöylesin, siz böylesiniz, sen böyle diyon vs vs hede hödö

deyip araya tonla laf salatası ve itham da bulunuyorsun! Yahu ben ermeni soykırını oldu demedim, olmadı da demedim ki! Sadece yapıcı fikir üretip bu konuya kesinlik yazandırarak tarihin tozlu sayfalarına bir daha gündeme gelmeyecek şekilde postalamanın en NET yolunu yazdım oraya!

Cübbel geldi aklıma!

Cübbeli= Ne gerek var efendim uzaya çıkıyorlar milyar dolarlar harcıyorlar. Bana sorsalardı ben zaten söylerdim! Dinimiz bize her sorunun cevabını bize veriyor zaten...

Çol cocuk ile muhattap olmuyorum. Hani ezik-pasif tipler vardır ya orda burda başkaları tarafından itilir kakılırlar ve iten kakana gülümserler saf saf! Sonra da eve gidince kendini tatmin etme derdinde Ebeweynlerine Artistlik yapar. Aha bu tipleri anımsatanlar ile zaman kaybetmiyorum. 

Ya siktir git be gerizekalı.

Ortak araştırma grubu kurma önerisi Türk devletinin önerisidir. Hiçbir devlet bunu kabul etmiyor.

Boğazına kadar cehalete batmışsın, bir de ukala ukala konuşuyorsun.

Sitelerde Paylaş
9 hours ago, jumanji35 said:

istediğin yerin haini ilan et ben prensip olarak hayatımdaki birkaç kişi hariç geri kalan insanların sözlerini ciddiye almam. hele ki cahili bol bi memlekette tırıs gidersiniz topunuz. ;)

Senin o boklu fikirlerin o kadar umurumda ki anlatamam. Forumda bir salak var acaba onu nasıl ikna ederim diye kendi kendimi yiyorum.

Ulan propaganda filmleri ile gaza gelmişsiniz diyorum, hala aile fertleri anlatıyor diyorsun. Türk devletinin resmi kayıtlarında 275 bin civarında Ermeni kaybı olduğunu yazmadım mı? Ben hiçkimse ölmedi mi diyorum? Savaş ulan bu savaş! O ölenlerin yakınları çıkıp konuşuyor. Acıklı, acılı olaylar anlatıyor. Açıkçası o insanların acılarını paylaşıyorum. Keşke o acıların hiçbirisi yaşanmasaydı diyorum. Ama tarih algısı, siyasal kanaat böyle oluşturulmaz ki.

1. Harbe kadar Türkiye'nin sınırı Erzurum'da bitiyordu. Van, Kars gibi şehirlerimiz Rusya'nın eline geçmişti. O bölgelerde Ermeniler Rus ordusuna katıldı. Yani, ülkemizi işgal eden yabancı bir güç ile işbirliği yaptılar, onların ordusuna katıldılar. O dönemde yaptıkları Türk/Müslüman katliamları Rus kaynaklarında yazıyor. Rus subaylar Ermenilerin manyaklıklarından şikayet ediyorlar. Git bir de o Türkleri dinle. Onların acısı acı değil mi?

Sitelerde Paylaş

şuraya bak.

tartışma ortamında bile küfür hakaret nefret. pisliğiniz lağımı taşırdı artık. siz bugün tartışan insanlara bile bu gözle bakarken 1 asır önce  dedenizin (benim de dedelrm elbet) gavura neler ettiğini ben tahayyül edemiyorum. ediyorum da etmek istemiyorum.

ermenilerde öldürmüştür falan, iyi biliyoruz? ee?? erzumlu ninenin acısı, bunu konuşurken acı hissediyor sanki. bırakın bu şovanist ayakları.

hadi doğuda falan ermeniler sorun çıkarmış tehcir ediliyor, lan batı da olaydan haberi olmayan bir yığın ermeni, bunları niye sürüyorsunuz? adam daha konuyu bilmiyor muhtemelen!

bu şimdi belli bir 'soy'a karşı değil mi?

o tarihte ermenilere sistemli bir kırım uygulandı. bunu yapmak zorundaydılar, değildiler, onu bilemem.

bazı yerli ve birçokta yabancı kaynak bunun bir soykırım olduğunu yazıyor-söylüyor. savaş şartlarında olmuş olması gerçeği değiştirmez.

senelerdir bu kdr karartmanın yaşanfdığı bir ülkede, çıkıp belge falan sorarlar bir de. soykırımın belgesi mi olurmuş.

'biz şu soya mensup insanların soyunu kurutucaz, imza, mühür!'' bu ne lan?

doğru kaynağın bu kdr zor bulunduğu bir meselede, belli bir kaynağa dayanarak fikir yürütelemez. en nihayetinde bireysel bir çıkarım yapmak gereklidir, 50 defa söyledik. diğer ülkelerin soykırımı tanıması bir veri midir? bal gibi veridir! yok şuymuşta buymuşta bilmem ne. hadi 1-2 devlet belli politik şeylerle kabul etti diyelim. lan kaç ülke oldu farkında mısınız? bu hiç ciddiye alınmayacak bir husus mu? size göre öyle. bana göre değil.

kaldı ki, bu konuda tam tersi en güvenilmeyecek kaynaktır devlet kaynakları falan.

hepsini alıp sentezleyeceksin işte mesele yine bu. ben soykırım görürüm sen savaş şartları. bakış açısı. beni ilgilendirmez.

Sitelerde Paylaş

İber Ortaylı da aynı şeyi ifade ediyor ama bunlar kelime ile söz ile çözülmez. Belki de haklıdır. İnsanlar dikkatli olmalıdır diyor. Ermeni locaları boş oturmaz diyor.

- Ben "Ortak" araştırma filan önermiyorum. Amerikalıların Kızılderili Katliamını Fransızlar mı araştırıyor? Devlet yapısını iyice oturtalım. Tayyip'i gönderip yerine eli yüzü düzgün bir yönetim getirelim. Doğru düzgün devletimiz olsun. Son Devlet kurumu, bu konuda en yetkili araştırma merkezi hangisiyse, bu konuda kısa vadeli veya uzun vadeli, böyle kazıların filan da yapıldığı, Hatta belki komşu ülkelerinde arşivlere filan bakıldığı, 21yy'la yakışır kapsamlı bir araştırma yapılsın. Bütün dünya da ne olup bittiğini tam olarak öğrensin.

- Karşıklı kıyımlar olması kötü bir şey. Ama gelecekte biz bu ülkelerle ticaret filan yapacağız. Uzun vadede düşmanlıkların çözülmesi lazım. İber Ortaylı'nın da dediği gibiyse (ki bu da güçlü bir ihtimaldir) bir şey olmaz yani. Tam tersine Ermenilerle gelecekte ilişkimiz düzelebilir. Gelecekte belki hem bir hem onlar AB'ye girmiş olacağız.

Ama asıl şunu sormalıyız:

- Mesela Suriyeliler öyle değil. Ama ben Mısır'a gittiğimde oradaki esnafa Türkçe öğretmeye çalıştım. İ'nin oğlu Fransızca, İtalyanca, Arapça "merhaba, Nasılsın?" demeyi biliyor. Ben Türkçe öğretmeye kalkınca hiç yanaşmadı. Yani Yünanlılar, Araplar, Ermeniler, Balkanlar, bir sebepten dolayı "Türk olmasın da ne olursa olsun" anlayışı geliştirmişler. Bu konuları geçip bu konuyu irdelemeye başlayabiliriz. Tunuslularda, Cezayirlilerde, o kadar olumsuz olaya rağmen Fransız düşmanlığı var denemez. Biz niye (örneğin Ermenilere) kendimizi hiç sevdirememişiz? Amin Maalouf'un kitabında da 1600'lerin Osmanlısından son derece yozlaşmış, rüşvete ve kaba kuvvete dayalı bir yönetim olarak söz edilir (ki bu yükselme döneminin sonlarına denk gelir).

Soykırım bence de olmamış olabilir. Ama son 300 senesinde Osmanlı'nın ciddi bir popülarite krizi yaşadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Bence bunu tartışabiliriz.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, jumanji35 yazdı:

hadi doğuda falan ermeniler sorun çıkarmış tehcir ediliyor, lan batı da olaydan haberi olmayan bir yığın ermeni, bunları niye sürüyorsunuz? adam daha konuyu bilmiyor muhtemelen!

bu şimdi belli bir 'soy'a karşı değil mi?

o tarihte ermenilere sistemli bir kırım uygulandı. bunu yapmak zorundaydılar, değildiler, onu bilemem.

Batıda hala bir sürü Osmanlı Ermenisi vatandaş bulunuyor, hepsinin birlikte toptan sürüldüğünü nerden uydurdun?

Ermeniler Osmanlı'da millet-i sadıka olarak anılan ve üst düzey makamlara getirilen insanlardı. 

Ne zaman ki, Rus ve Fransızların gazıyla -Büyük Ermenistan ideası- başkaldırıp çeteler kurup Türkleri ve Kürtleri katletmeye başladılar, o zaman devletin bekası için tehcir zorunlu bir hale geldi.

Ayrıca söylediğin türden bir katliam yok, tehcir sırasında ülke savaş ve yoksulluk içerisinde; ölenler de hastalık, açlık vb. sebeplerden öldüler. Sandığın gibi bir katliam söz konusu değil... 

Ayaklanmasalardı, ne yapalım? Ev sahibinin suçu var da hırsızın yok mu?

Ermenistan'a Türk makamları defalarca ''sizin ve bizim tarihçilerimiz bir araya gelip konuyu müzakere etsinler diye teklif götürüldü... Gel(e)mediler; sence neden?

Tehcir neden zorunlulukmuş Genelkurmay belgeleriyle aşağıda.

http://www.ata.tsk.tr/content/media/10/ermeni2.pdf

Sitelerde Paylaş
23 minutes ago, NoOneCares said:

Ergenin arpası fazla gelmiş, insan gibi 2 cümle kuramadığının farkında değilmisin yahu! 

Benim mesajımda yazmadığım şeyleri yazmışım gibi hayal edip, ona Küfürlü ergen gibi cevaplar veriyorsun. 

Teistik kafadan kurtulamayan ergen tripleri diye düşünüyordum, fakat herhalde şizofreni de olabilir! Sen yine de bir doktora görün.

Ya, kusura bakma. Küfürlü yazdığım başka biri vardı, o heyecanla sana da küfürlü yazmışım. Sana normal yazıyordum. Karışıklık olmuş.

Sen ortak tarih heyeti kurulsun diyorsun. Bunu söyleyen sen değil misin? Hah. İşte Türkiye kurumları da aynısını söylüyor. Gtü yiyen varsa buyursun gelsin tartışalım diyorlar. Kimse gelmiyor. Anladın mı? Senin süper fikrin zaten devlet tarafından dile getiriliyor. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...