Jump to content

tanrı varsa bile cennet cehenem sonsuzluk sacmalığı

Recommended Posts

tanrı varsa bile.

cennet ve cehennemın sonsuz olması bence mantıksız.

olaki varsa....

bence 2sininde belli bir mühleti var.

belki 100 bin belki 200 bin sene.

tanrının milyarlarca sene insanoğluyla vakit öldürecegı mantıksız gelıyo.

olaki müslümanların allahı gercekse 2sinede bir mühlet verildiğini düşünüyorum.

müslümanlar allahın gaybı bildiğini iddaa eder.

ve yıne müslümanlar cennet ve cehennemın sonsuz oldugunu iddaa eder.

aradakı celıskıyı farkedebılıyormusunuz?

allah gaybı bılıyor fakat cennet cehennem sonsuz.

2sinden biri yalan.

gaybı bilen allah sonu olmayan bır seyın gelecegını nasıl bılıyor?

ne demek ıstedgımı cumleyle ıfade edemıyorum ama anladıgınızı dusunuyorum forumdaslar...

Sitelerde Paylaş

Eğer cennet-cehennemem varsa, tanrı mutlak iyiyse, ego gibi bir problemi yoksa, gerçekten mükemmelse ve adalet sahibiyse cehenneme gidecek olan kişiler kötülük yapan kişilerdir. Zeusa, Allah'a, İsa'ya ve diğer tanrılara inanmayan kişilerin cehenneme gideceğini sanmıyorum. Cennet varsa oraya namaz kılanlar, camiye gidenler, kiliseye gidenler, tanrıya kurban verenler değil iyiler gider. İyilik yaparsan, insanoğluna iyi 
şeyler bırakırsan ama tanrıya inanmazsan yine cennete gidersin. Hiç değilse tanrının yukarıda bahsedilen sıfatları bunu gerektiriyor. Cennet varsa orası iyilerin mekanıdır dincilerin değil. İnsanoğluna yararlı şeyler yapıp sırf kendine inanmadığı için cehenneme yollayacak bir tanrıının varlığına beni inandıramazsınız. Böyle bir tanrı ego sahibidir, ego sahibi olmak da tanrının mükemmel olma sıfatları ile çelişir. Üstelik bu ego adalet sıfatını engelliyorsa tanrı iyice tanrı olmaktan çıkmış demektir.

Sitelerde Paylaş

Cehennem, tamamen teistik bir kavramdır, varolması mümkün değil.

Bu saçmalığı, bazı ilkel insanlar içindeki korkunç sadistlikleriyle yarattı.

Bir tanrı, hem cehennemde işkence yapacak kadar alçak, karaktersiz ve mantıksız... hem de evreni ve dünyayı bilmeyecek kadar cahil olamaz.

Tanrı da aslında dinsel bir kavram. ancak mecazi manada ele alırsak, teizmin dışında kabul edilebilir; evreni vareden herhangi bir güç anlamında...

Böyle bir güce de ihtiyaç yok, çünkü evren zaten canlı bir sistemdir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...