Jump to content

Bir Ateist Sevgiyi nasıl açıklayabilir.

Recommended Posts

• İleti 160
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

sevgi tanımlanamaz..

size sık sık hatırlatmaya çalışıyorum ama o sığ ateist beyniniz bunu bir türlü anlayamadı..

eğer her şeyi mantıklı çıkarımlarla elde etmeye çalışırsan elbette sevgiyi tanımlayamazsın..

mantğın açıklayamadığı güzelliklerle doludur evren..

mantık insanı robotlaştırmaktan daha öteye gidemez..

ateistlerin robat gibi davranmaya çalışması da bu yüzden olsa gerek

Sen aşırı duygusalsın ve duyguların mantığının önüne geçtiği için sürekli derin 'huşusuzluk' sorunuyla boğuşuyorsun.(kendini rahatlatmak için ateistlere saldırıyorsun tabi)

Tıpkı evrimi kabul etmeyişindeki anlamsız romantizmin gibi burda da zırvalıyorsun.

Mantıklı olmak robotlaştırabilir. Ne olmuş?

Önemli olan mantıklı olmak mı duygusal olmak mı sence?

Mantığın dışına çıkıp duygularınla yaşabilirsin tabi.ama bunlara hakikat dersen hastasın demektir.

Sitelerde Paylaş

aslında bir ateistin sevgiyle alakalı bir çok varysyonu olabilir.Varyasyon diyorum çünkü; halen temellendirme safhasındadır acının kıvılcımlarında çakan sevgi tortularını.Ama unuttuğu bir şey vardır. acı ve sevgi hangisidir?.Birbirinden süzmeye çalıştığı bu nesnelerin hangisi sevgidir.yada adını koyamadığı bu yaratık nerdedir.Üzgünüm dostum benim sevgim bu, isim yakıştıramadığım bir gülüş

Sitelerde Paylaş
Bence herkes konuyu yanlış anlamış.Başlığı açan şahsın anlatmak istediği tamaen farklı bişey miş ancak ,

bu iletiden sonra tüm tartışma bu konu üzerinde yoğunlaşmış.

Neyse

Asıl demek istediği:''Göremediniz şeye yok diyorsunuz, sevgide görünmez elle tutulmaz ona nasıl yok diyebilirsiniz'' imiş.

tabi beklediği cevap ta ''segide yokur'' dememiz imiş

Peşinden yapıştıracağı cevap ta ''ateistler sevgisiz hayvanlardır'' olacaktı sanırım.

Yine de bağzıları bunu demiş.

beklediğim cevap sevgi yoktur sevgi kimyasal bir çözümlemedir değil.Sadece bunu sizin nasıl açıklayacağınız...Yazılan her şeyde art niyet aramak çok kötü bir şey...

(insanoğlu sevgisiz bir hayvan değildir.

İnsanoğlu sevebilen bir hayvandır.)

anlatmak istediğim mantık kavramının açıklayamadığı bir sürü şey vardır... (OHM) arkadasımızın dediği gibi...

tarihinde Erlikhan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Peki sevdikleri uğruna canını verecek/vermiş insanların bu hareketteki çıkarları ne olabilir?

o insanı o kadar çok severki kaybetmenin acısını yıllarca yaşamaktansa kendisini feda eder.bu büyüklükte sevgi en çok anne ve baba da bulunur.

Sitelerde Paylaş
o insanı o kadar çok severki..........

1)Bu "o kadar çok sever ki" olgusunun "kaybetmenin acısını yıllarca yaşamaktansa kendisini feda eder" aşamasına gelmesini sağlayabilecek derecede engin bir sevginin ilk etaptaki çıkarı ne olabilir?

bu büyüklükte sevgi en çok anne ve baba da bulunur

2)Anne babada mevcut olan sevgideki çıkar ne olabilir, çünkü denmişti ki:

Bence tüm sevgilerin özünde bencillik yatar,

Direkt veya dolaylı olarak kişisel çıkarlar söz konusudur.

Çıkar yoksa sevgide yok

?????

Sitelerde Paylaş

çocuğu onun genlerini taşıyor çünkü.tamamen kendi vücudunun bir parçası gibi.insanın çocuğunu sevmesi kendini sevmesi gibi bişey.genlerini gelecek kuşaklara aktaracak olan onun çocuğudur.bu yüzden ebeveynler yavrularını çok şiddetle sevmeli ve korumalıdır.aksi takdirde genlerinin devamlılığı tehlikeye girer

Sitelerde Paylaş
çocuğu onun genlerini taşıyor çünkü.tamamen kendi vücudunun bir parçası gibi.insanın çocuğunu sevmesi kendini sevmesi gibi bişey.genlerini gelecek kuşaklara aktaracak olan onun çocuğudur

Gerçek neden sahiden de bu mudur? Sağduyu ile cevap vermenin yanında şu örneği de düşünün:

-Üvey anne babada mevcut olan sevgideki çıkar ne olabilir.

Özürlü çocukları yanına alıp canlarından çok seven ve yetiştiren (az sayıda ama "var olan" şeyler) üvey anne ve babada mevcut olan sevgideki çıkar nedir?

Ayrıca yeniden:

"Bu 'o kadar çok sever ki' olgusunun 'kaybetmenin acısını yıllarca yaşamaktansa kendisini feda eder' aşamasına gelmesini sağlayabilecek derecede engin bir sevginin ilk etaptaki çıkarı ne olabilir?"

Devam:

Hayvan sevgisindeki çıkar ne olabilir? Sokaktaki zavallı kendine hayrı olmayan sakat kuşları alıp tedavi ettirip salıvermekteki çıkar ne olabilir? Acı çeken aç zavallı bir kediye yuva açmaktaki çıkar ne olabilir?

Sitelerde Paylaş
çocuğu onun genlerini taşıyor çünkü.tamamen kendi vücudunun bir parçası gibi.insanın çocuğunu sevmesi kendini sevmesi gibi bişey.genlerini gelecek kuşaklara aktaracak olan onun çocuğudur.bu yüzden ebeveynler yavrularını çok şiddetle sevmeli ve korumalıdır.aksi takdirde genlerinin devamlılığı tehlikeye girer

jadı bu biraz zorlama olmuş :) .. anne ve babada ki evlat sevgisi ödev ahlakıdır .. bu dünyaya bi çocuk getirmişlerdir ve o çocuğu sevmekle yükümlüdürler, ona bakmakla yükümlüdürler .. çünkü tüm insanlar çocuklarını sever .. şu ana kadar hep böyle gelmiştir ve doğrusuda budur .. ve buna kendilerini inandırırlar .. insanın olmayan bişeye kendini inandırması bunun sevgi olduğu anlamına gelmez .. ayrıca her güzel olan şey sevilir :) .. çünkü güzel olan şey, zevk uyandırır insanda .. peki bebeklikten çıkaralım çocuğu .. şimdi daha bi büyüktür, güzelliği ortadan kaybolmuştur bi anlamda ve sevgide bi anlamda azalmıştır, doğru orantılı olarak .. şimdi beklentiler vardır çocuktan, aslında bebekkende vardır, onun ileride ki hayatını düşünmek, anne ve baba için bir mutluluk kaynağıdır .. mutluluk kaynağı olan birşeyi sevmek her zaman çıkar ilişkisidir bunu unutmayalım .. artık kendi parasını kazanacak yaşa geldikten sonra, anne ve baba kendilerine bakmalarını bekler, şayet bakmazsa verdiği tüm emeklerin boş olduğunu vurgalayıp, yine sevgisinin bi kısmını kaybeder .. aslında verilen emekte sevgi kaynağıdır .. ben yazdığım bi yazıya, veya çizdiğim resme ne kadar çok emek verirsem o kadar çok severim onu .. yazımdan çıkarım ise her okuduğumda bana zevk vermesidir. :) veya başka insanlara zevk vereceğini düşününmemdir.

tarihinde sangre tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Sosyal arzulanırlık

Soyut değil somut şeyler söyleyin, yukarıda yazdığım hallerden çıkabilecek somut bir çıkar veya faydayı söyleyin. Sosyal arzulanırlık ile kişinin çıkarı arasında nasıl bir ilgi vardır? Bu olguya "çıkar" denir mi? Bu sosyal arzulanırlık "Çıkar" ifadesine mi yakın yoksa "karşılıksız sevgi" ye mi?

tarihinde Anthemoessa tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Devam:

Hayvan sevgisindeki çıkar ne olabilir? Sokaktaki zavallı kendine hayrı olmayan sakat kuşları alıp tedavi ettirip salıvermekteki çıkar ne olabilir? Acı çeken aç zavallı bir kediye yuva açmaktaki çıkar ne olabilir?

Sivri sinek, karafatma veya bakteriler içinde aynı şeyleri düşünüyomusun?? :)

Sitelerde Paylaş

Hayır düşünmüyorum ve bunun yazımla ilgisi olduğunu da hiç sanmıyorum, ben "olan" şeyleri "gerçek" olan kimi "karşılıksız sevgi" "çıkarsız sevgi" olgularından örnek vermeye çalışıyorum, genelleme yapmaya çalışmıyorum ;)

tarihinde Anthemoessa tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Sivri sinek, karafatma veya bakteriler içinde aynı şeyleri düşünüyomusun?? :)

onlara karşı olan duygu sevgi değil nefret...

İnsanın herkesi sevmesi şart değildirki

Sitelerde Paylaş
jadı bu biraz zorlama olmuş :) .. anne ve babada ki evlat sevgisi ödev ahlakıdır .. bu dünyaya bi çocuk getirmişlerdir ve o çocuğu sevmekle yükümlüdürler, ona bakmakla yükümlüdürler .. çünkü tüm insanlar çocuklarını sever .. şu ana kadar hep böyle gelmiştir ve doğrusuda budur .. ve buna kendilerini inandırırlar .. insanın olmayan bişeye kendini inandırması bunun sevgi olduğu anlamına gelmez .. ayrıca her güzel olan şey sevilir :) .. çünkü güzel olan şey, zevk uyandırır insanda .. peki bebeklikten çıkaralım çocuğu .. şimdi daha bi büyüktür, güzelliği ortadan kaybolmuştur bi anlamda ve sevgide bi anlamda azalmıştır, doğru orantılı olarak .. şimdi beklentiler vardır çocuktan, aslında bebekkende vardır, onun ileride ki hayatını düşünmek, anne ve baba için bir mutluluk kaynağıdır .. mutluluk kaynağı olan birşeyi sevmek her zaman çıkar ilişkisidir bunu unutmayalım .. artık kendi parasını kazanacak yaşa geldikten sonra, anne ve baba kendilerine bakmalarını bekler, şayet bakmazsa verdiği tüm emeklerin boş olduğunu vurgalayıp, yine sevgisinin bi kısmını kaybeder .. aslında verilen emekte sevgi kaynağıdır .. ben yazdığım bi yazıya, veya çizdiğim resme ne kadar çok emek verirsem o kadar çok severim onu .. yazımdan çıkarım ise her okuduğumda bana zevk vermesidir. :) veya başka insanlara zevk vereceğini düşününmemdir.

bilemiyorum.şu an anne olmadığım için bu duyguyu tam olarak anlayabilmem imkansız.ben sadece evrimsel olarak makul cevapları bulmaya çalıştım.yaşım ilerledikçe bir çocuk isteğim artıyor ama düşündüğümde bunu neden istediğimi anlayamıyorum?hele bir kadın için.karnında taşı,acılar içinde doğur,sonra her zaman bütün hayatını çocuğuna endeksli olarak geçir.maddi manevi insana bu kadar yük olan bir şeyi insanlar neden böyle arzular?bi bebeğim olduğunda ne şimdiki kadar özgür olucam ne zengin ne güzel.büyüdükten sonra da ya başına bişey gelirse endişelen dur.neden istiyorum o zaman?çok saçma değilmi?içimde bişey beni zorlayıp duruyor.çünkü genlerimi gelecek kuşaklara aktarmalıyım.bunun başka bir açıklamasını bulamıyorum

Sitelerde Paylaş
Soyut değil somut şeyler söyleyin, yukarıda yazdığım hallerden çıkabilecek somut bir çıkar veya faydayı söyleyin. Sosyal arzulanırlık ile kişinin çıkarı arasında nasıl bir ilgi vardır? Bu olguya "çıkar" denir mi? Bu sosyal arzulanırlık "Çıkar" ifadesine mi yakın yoksa "karşılıksız sevgi" ye mi?

Sosyal arzulanırlık sizin belirttiğiniz durumu açıklamak için kullanılabilcek bir kavramdır. Hatta terim.. Psikoloji'de çok kullanılır.

Bir de çıkar kavramına her zaman kötü anlamlar yüklemeyin. Bir insaının çıkarlarını koruması onun daima kötü veya bencil bir şey(yaratık) olduğunu göstermez. Zihninizi bu ön yargıdan kurtardıktan sonra..

Sosyal arzulanırlık: Bu kavram toplum tarafından kabul gören onaylana şeylerdir. Örnek olarak çocukları dövmek kötüdür.

Kişi çocuklarını döven bir baba veya anne olabilir. Fakat Tepki göreceği için evet kötüdür diyecek ve kendini koruyacaktır.

Gene örneğine dönersek: Kişi sokaktaki hayvanı "hayvanları sevmeli ve korumalıyız" şeklinde bir her kez tarafından kabul gören yada " hayvanları sevmeyen insanları sevemez" düşünceler toplum tarafından benimsenen. Kişi davranışını belirttiğim norm etkisiyle gerçekleştirebilir. Hem bu davranışın kişi için faydası vardır. Saygın ve iyiy bir insan olduğu görüntüsü verecektir. Kişi kendisini değerli klacaktır. Fakat diyeceksin ki kişi bu davranışı böyle bir bilinçlilik içinde yani bir hesap çıkar gözeterek mi yapar. Kişi davranışı gerçekleştirken çoğu ken bu hesabı yapmaz çünkü toplumsl normlar kafasına kazın mıştır.

Bir müslümanın sırf domuz etyi yiyerek aşşalanacağı gibi gavur ellerinde domuz etti yemediği için saygınlık kazanca gibi.

Sitelerde Paylaş
Hayır düşünmüyorum, ve bunun yazımla ilgisi olduğunu da hiç sanmıyorum ben "olan" şeyleri "gerçek" olan kimi "karşılıksız sevgi" olgularından örnek vermeye çalışıyorum, genelleme yapmaya çalışmıyorum ;)

Sorunun cevabı da burda zaten .. tekrar belirtmemde fayda var .. güzel olan şey zevk uyandırır.. kediler köpekler tavşanlar genelde bu hayvanları severiz.. çünkü bunlar göze hoş gelen .. bize mutluluk veren.. çayır çimeni dağları çiçekleri hatırlatan hayvanlardır ..

Şu sözü imzam mı yapsam acaba?? .. İnsan için mutluluk kaynağı olan şeyleri severiz .. her zaman... sana mutluluk vermesi ve sevgi .. düşünmek gerek.

tarihinde sangre tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...