Jump to content

Bir Ateist Sevgiyi nasıl açıklayabilir.

Recommended Posts

OHM ben yazımda "ateistler sevgiyi herkesten iyi bilirler" diye bir şey söylemiş miyim? Ateistin de sevgiden anlamayanı vardır. Ateistler arasından da hanzolar falan çıkar. Ben sadece sevginin din orijinli bir şey olmadığını, insandan insana değiştiğini anlatmaya çalıştım. Eğer doğrudan doğruya din ile alakalı olsaydı dindar toplumlarda sevgiye verilen değer artardı. Ama en muhafazakar toplumlarda bile sevgisizlik ve sevgi istismarı hızından bir şey kaybetmeden sürüyor.

Sevgi meselesinin arkasında başka nedenler arayın. İnançları karıştırmayın. Ne bileyim kişinin sosyo-ekonomik durumunu, psikolojisini, psikiyatrik rahatsızlıklarını falan inceleyin. "Sevgi" konu başlığından din lehine bir sonuç çıkarılamaz.

din aleyhine bir sonuç da çıkarılamaz..benim de anlattığım bu idi

Sitelerde Paylaş
  • İleti 160
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

din aleyhine bir sonuç da çıkarılamaz..benim de anlattığım bu idi

nasıl çıkarılmaz.alah kendine inanmayanlardan nefret etmiyormu?bu nefret kendi dinine inanan insanlara direkt yansımıyormu?kendi gönderdiği peygamberlere inanmayanlara sonsuza kadar işkence edeceğini söyleyen bu dinler değilmi?karşılık bekleyen sevginin en önde gideni allah değilmi?

Sitelerde Paylaş
İyi de OHM ben başlıktaki yaklaşıma karşılık yazdım o yazıyı. Sevgi kavramı üzerinden ateizme yüklenmeye çalışıyor arkadaş besbelli. Sen tam olarak neyi üzerine alındın?

bütün iletileri baştan okumadıysan anlayamazsın

Sitelerde Paylaş
bilimin kapalı konularından pay çıkarmaya çalışan sizsiniz..,

sevgi konusunda ben her zaman susmayı tercih ettim

ama ateistlerin bir bilim adamı edasıyla konuşmaya çalışması beni kızdırdı..olay budur.

kapalı konu kapalı konudur..kim o konu ile ilgili konuşuyorsa acele etmemelidir.,,

yada konuşsa bile bunu bilime dayandırma kurnazlığı yapmalalıdır.

bilim ateistlerin oyuncağı haline gelmiş..ne günlere kaldık yahu.

Kardeşim (!) .. fikrimizi yazdık bi tarafına mı girdi .. ister bilimadamı gibi yazarım ister başka bişey gibi .. karşı fikrin varsa benim yazımı alıntı yapıp yazardın .. madem yok neden köpek misali havlıyosun (!)

Sitelerde Paylaş
nasıl çıkarılmaz.alah kendine inanmayanlardan nefret etmiyormu?bu nefret kendi dinine inanan insanlara direkt yansımıyormu?kendi gönderdiği peygamberlere inanmayanlara sonsuza kadar işkence edeceğini söyleyen bu dinler değilmi?karşılık bekleyen sevginin en önde gideni allah değilmi?

muhammedin tanrısı beni ilgilendirmez..o onun sorunudur..muhammedin tanrısından yola çıkıp tanrı kavramını eleştiremezsin.

ben sizin gibi ateistlerden yola çıkıp bir genelleme yaptığımda tüm ateistler üzerime gelmişti..ama aynı şeyi sizin yaptığınızı görüyorum..

muhammedin tanrısı muhammedin tanrısıdır..bir deistin tanrısı bambaşkadır.,,

bilmem anlatabildim mi?

Sitelerde Paylaş
Kardeşim (!) .. fikrimizi yazdık bi tarafına mı girdi .. ister bilimadamı gibi yazarım ister başka bişey gibi .. karşı fikrin varsa benim yazımı alıntı yapıp yazardın .. madem yok neden köpek misali havlıyosun (!)

farklı birşey yapmadım..

bana karşı gerçekten çok önyargılısınız..

ismimin altındaki şu resmin etkisi altında kaldığınızı düşünmeye başlayacağım..

en kısa sürede değiştireyim en iyisi

Sitelerde Paylaş
muhammedin tanrısı beni ilgilendirmez..o onun sorunudur..muhammedin tanrısından yola çıkıp tanrı kavramını eleştiremezsin.

ben sizin gibi ateistlerden yola çıkıp bir genelleme yaptığımda tüm ateistler üzerime gelmişti..ama aynı şeyi sizin yaptığınızı görüyorum..

muhammedin tanrısı muhammedin tanrısıdır..bir deistin tanrısı bambaşkadır.,,

e zaten..dünyada dinler,tanrı tarafından gönderildiğini idda eden adamlar,cennet,cehennem kavramları,şeriat hukuku ....vs olmasaydı tanrı kavramıni niye eleştirelim ki.ortada sadece tanrı varmı yokmu diye tartışan insanlar olurdu en fazla o kadar

üzüldüğün şey buysa boşyere alınganlık yapıyorsun.ben şahsen dinler tarafından tanıtılmaya çalışılan tanrıyı eleştiririm.senin iç dünyandaki tanrına en ufak bir lafım olamaz.

tarihinde jadı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
farklı birşey yapmadım..

bana karşı gerçekten çok önyargılısınız..

Kardeşim tanımam etmem seni ne önyargısı .. benim yazılarımı alıntılıcağına .. bu konuda ateistler atmış tutmuş diye havaya sallıyosun .. eleştirdiğin bi nokta varsa adam gibi alıntı yapar yazarsın.

Sitelerde Paylaş

Sahi ohm Avatarın dikkat çekici. Ama saldırmaya hazır bir jaguar mı, yoksa kendine güvenli bir goril mi pek anlaşılmıyor.

Sen en iyisi değiştir.

Sitelerde Paylaş
Mantıksız olan ne?

Sevgi mi?

Sevginin açıklanamaması mı?

Sevginin açıklanamaması iddiası mı?

sevginin açıklanabilmesi mantıksız gelmekte...sevgiyi açıklayamamak sevginin olmadığı anlamına gelmez.ancak ben sevgiyi açıklayamıyorum...

Sitelerde Paylaş
bilimin kapalı konularından pay çıkarmaya çalışan sizsiniz..,

Kapalı konuların üzerine gitmek, bilimsel bir yöntem ve uğraştır. Hey takdir-i ilahi sen nelere kadirsin deyip işin peşini bırakmıyoruz.

sevgi konusunda ben her zaman susmayı tercih ettim

Hiç de suskun değilsiniz. Elinize geçsek döveceksiniz.

ama ateistlerin bir bilim adamı edasıyla konuşmaya çalışması beni kızdırdı..olay budur.

Ateistlerin büyük bir kısmı zaten biliminsanlarıdır. İyi bir biliminsanı ateist olmak zorundadır.

kapalı konu kapalı konudur..kim o konu ile ilgili konuşuyorsa acele etmemelidir.

Ne zamana kadar beklemeyi uygun görüyorsun.

Bu konuda pek çok şey söylenmiş, pek çok deney yapılmış, Duygularımızın biyokimyasal ve biyofiziksel karşılıkları bulunmuştur. Bunlar üzerinden konuşmalar yapılmaktadır. Duygularımızın nedenleri tamamen bilinmiyor değildir.

yada konuşsa bile bunu bilime dayandırma kurnazlığı yapmalalıdır.

Keşke her iddia bilime dayandırılsa ve bu da kurnazlık olsa. Sizde hiç böyle kurnazlıklar göremiyoruz ne yazık ki.

bilim ateistlerin oyuncağı haline gelmiş..ne günlere kaldık yahu.

Bizim iyi günlerimiz. Sizler ne günlere kalmışsınız (bilinmeyenlerden, cehaletten nemalanmak gibi) ona bakmak gerek.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Benim erkek arkadaşım ateistti.

Duygularını,sürekli kontrol altına almaya çalışır gibiydi.Her şey de devamlı mantık arıyordu.Ve bir süre sonra bu olay beni çok sıkmaya başladı...

Mantık güzel şeydir ama,belli bir süre sonra insanı robotlaştırıyor malesef.Ama tabi genellemek doğru olmaz her ateist böyle olacak diye de bir şey yok!

(Mantık'ta bir noktaya kadar!hisler'de önemlidir yani;)

Sitelerde Paylaş
Mantık güzel şeydir ama,belli bir süre sonra insanı robotlaştırıyor malesef.Ama tabi genellemek doğru olmaz her ateist böyle olacak diye de bir şey yok!

Japonların yaptığı namaz kılan robotu görmedin her halde.

Mantık insanı robotlaştırmaz. Mantıksızlık robotlaştırır.

Her gün beş vakit hangi mantıkla yatıp kalkıyorsunuz.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Başlığın ilk sayfasında "haci" bu soruya çok güzel bir cevap vermiş bana kalırsa yazdığı şiir ile; ama burda açılan her konu birkaç cevap yazıldıkta sonra ikili tartışma haline getirildiğinden arada kaynamış gitmiş gibi gözüküyor.

Bir ateist sevgiyi nasıl mı açıklar?

Bunu bu sitedeki ateistlerden çok daha iyi açıklamış olan ateistler var, başlığı açan arkadaşımız ateist yazar ve şairlere ve eserlerine bir gözatmayı gözardı etmezse nasıl açıkladığını çok daha iyi idrak etmiş olacaktır sanırım. ;)

Sitelerde Paylaş

"Japonların yaptığı namaz kılan robotu görmedin her halde.

Mantık insanı robotlaştırmaz. Mantıksızlık robotlaştırır.

Her gün beş vakit hangi mantıkla yatıp kalkıyorsunuz.

Sevgiler."

Konuyu saptırmışsın. Elbetteki mantık önemli! Ben yazımda duygusal ilişkiyi kastettmiştim!

"Her gün beş vakit hangi mantıkla yatıp kalkıyorsunuz." Ayrıca ben teistim dedin mi? Olaya 5 vakit namazı katmışsın! İşte buna önyargı derler!!!

Sanada sevgiler...

Sitelerde Paylaş

thomas hobbes insan insanın kurdudur der. Bundan hareketle insanların tek başlarını kullandıklarında bir kaosa yol açacak güçlerini bir siyasi erke (devlet) devrederek toplumsal düzenin sağlanacağını söyler. Bu siyasi erkide (devlet) tevratta adı geçen leviathan adlı bir canavara benzetir. Her ne kadar hobbes'un iptidai devlet kavrayışını benimsemesemde bu tanımların ışığında farklı bir şeyler söyleyebilirim. Soyutlamalarımıza(Sevgi gibi) sistemsel olguların perspektifinden bakmadığımız sürece tanımlamak istediğimiz olgular havada kalır. Öncelikle soyutlamalarımızı örgütleyen sistemsel bir kurgu vardır. örneğin sevginin kategoriksel ayrımlarını ancak geçmişimizdeki büyük toplumsal çalkantılar belirler. Bunlardan ömrnekler vermeyeceğim. Bende kendime söyle bir soru soracağım (kantvari bir şekilde):mutlak bir sevgi varmıdır.Bunu tanrısallaştırmak anlamında değilde daha çok bizi örgütleyen sistemin sevgi projesi dışında bizzat bizim insansal perspektiflerimizin öne çıktığı yalın, mutlak bir sevgi anlayışı. Sanırım bu duyguyu normal şartlar altıda değilde belkide bbir psikozda, bir hezeyanda, belkide melankolik bir anın çıplaklığında yaşayacağız. elbette kendime ait bir sevgi tasarımım vardır. Ama mutlak yada en yüksek iyi anlamında değil.Bundan eminim. belkide sadece bana öğrettiklerni yazacağım.aynı göğün ezgisini dinliyoruz çünkü.sevgi bazan uzanıp kendimi dinlediğim bir hikaye, bazan ölmekte olan suyun yorgun sayhası,bazanda bedenimde gezinen çıpşak bir el, kimi zamanda aynadaki tenimi kokusu.anlayacağınız ben yaşadıkça anlamsızlaşacak, ben hareket ettikçe hep değerini düşürüp indirecek,ben ölünce anlamına kavuşacak bir fenomen

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...