Jump to content

Bir Ateist Sevgiyi nasıl açıklayabilir.

Recommended Posts

Darwin, Dawkins... başka, sanırım başka yok.

Düşünebiliyor musunuz birilerinin düşünce evreninin boyutunu..

"Düşünce evreninin boyutu"nu neye göre, nasıl ölçüyorsun? Benim düşünce evrenimin boyutunu da ölçer misin? Kendininki kaç çıkıyor ölçünce? :rolleyes:

Şaka bir yana; bazı müslümanlar tuhaf bir çaba içine girmişler. Ateistleri illa bir kategoriye sokmaları, onlara kulp talkmaları gerek; yoksa huzur bulamayacaklar. "Ateist ahlak nedir bilmez", "ateistler kötü niyetlidir", "ateist sevemez, sevgiden anlamaz"... Bu genellemeler, genellemeleri yapanların kafalarının pek çok şeye basmadığını gösteriyor. Kesin olan şu ki, her bir yargı bazı ateistlere olduğu kadar bazı müslümanlara da atfedilebilir. Yani; bazı ateistler kötü niyetli olduğu kadar, bazı müslümanlar da kötü niyetlidir.

Halbuki bir insan sadece yaratıcının var olduğunu kabul etmiyor diye insanlıktan çıkacak değil. Ateizm ise bir din değil, bir dolu prensibi olan bir felsefe değil, dünya görüşü değil, hayat felsefesi değil, kişiliği belirleyen temel bir unsur filan da değil. Kısaca, ateistleri tek tip insanlar olarak görmekten ve göstermekten vazgeçin artık!

Kendi düşünce evrenlerinizdeki açmazları ateistleri küçültmeye çalışarak, kötüleyerek ortadan kaldıramazınız...

Dar kalıplara hapsolan, minnacık düşünce evrenleriyle her şeyi yorumlamaya çalışansa daha çok sizlersiniz.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 160
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

"Bu yorum sizi şaşırttı mı? Belki de sevdiğiniz insanları düşünmektesiniz. Ama daha derinlere inin, sonunda sevdiğinizin onlar olmadığını göreceksiniz: Siz bu sevginin içinizde yarattığı duyguları seviyorsunuz! Siz arzuyu seviyorsunuz, arzu edilen şeyi değil.

Konu başlığını görür görmez bu alıntıyı yazmak üzere girdim konuya. Ama sangre benden önce davranmış. İşte olayın bittiği andır bu nokta. Bu kadar basit, bu kadar gerçekçi bir yaklaşım...Duygusal bir insanım fakat sevgi şöyledir, böyledir vs. mistik sezinleyemediğimiz şeyler var zomggg... dersem bir farkım kalmazdı sanırım müslümanlardan. Nietzsche noktayı koymuştur diyorum ve gidiyorum :)

Sitelerde Paylaş
Nietzsche Ağladığında adlı kitapta, bu konuya uygun olduğunu düşündüğüm bi paragrafı alıntılamak istiyorum .. Nietzsche ve doktoru Breurun diaologu;

Nietzsche konuşmaya başlıyor.. "İkimizin arasında çok önemli bir fark var doktor. Ben filozofluğu sizin için yaptığımı iddia etmiyorum, oysa siz, doktor, sizi motive eden şeyin bana hizmet etmek, acımı dindirmek olduğunu söylüyorsunuz. Bunların insan motivasyonuyla uzaktan yakından ilgisi yok. Bunlar rahiplere özgü propagandalarla kurnazca yönetilen köle zihniyetinin bir parçası. Daha derinlere inip motivasyonlarınızın kaynağını bulun! Hiç kimsenin bir şeyi sırf başka birisi için yapmadığını göreceksiniz. İnsanın bütün eylemleri kendisine yöneliktir, bütün hizmetleri kendine hizmettir, bütün sevgisi kendini sevmesindendir." ..

"Bu yorum sizi şaşırttı mı? Belki de sevdiğiniz insanları düşünmektesiniz. Ama daha derinlere inin, sonunda sevdiğinizin onlar olmadığını göreceksiniz: Siz bu sevginin içinizde yarattığı duyguları seviyorsunuz! Siz arzuyu seviyorsunuz, arzu edilen şeyi değil. O halde, bana neden hizmet etmek istediğinizi tekrar sorabilir miyim? Sizi motive eden şey nedir?''

Dr.Breuerın cevabı; ''Sizinle beraberken yaşadığım entelektüel alışverişten zevk alıyorum.'' ..

Hepimiz biraz düşündüğümüz zaman bu sonuca rahatlıkla varabiliriz..

Ah siz insan sarrafları, kendinizi daha iyi tanıyın.. F.N

sevgiler.. ;)

Heheh, haklısın, Nietzche'nin devamlı araya girip son noktayı koymadından sıkıldım artık! :D

Sitelerde Paylaş
OHM nikli şahıs Ateistlere olan nefretini kusarak bir başlığın daha içine ediyor.

Eh, devam etsin.. Forumda temizlik haftası...

gayet güzel bir tartışma..

ne yani ateistleri okşamamı mı bekliyorsun..

elbette burada birbirimizi gerekirse sert bir şekilde eleştireceğiz..

ayrıca tekra belirteyim: hakaret konusunda asla ilk ben olmam..

karşıdaki kişi bana hakarete başlamadıkça hakaret etmem..

lütfen bana karşı daha objektil ol.

Sitelerde Paylaş
yine saf bir musluman yine safca bir baslik

askin merkezinin kalp oldugunu sanan zavallilar sizi..

http://www.genetikbilimi.com/genbilim/askhormonu.htm

alin okuyun..

sizin sorununuz her olayı mantıklı bazı gerekçelere dayandırmaya çalışmak..

aşk gibi konularda bunlar işe yaramaz..

elinize baltayı alıp bilgisayarınızı tamir etmeye çalışmaktır sizinki..

mantığın ulaşamadığı şeylerde vardır bu dünyada.

mantık alanının dışındadır bunlar..

dünyayı ve içindeki insanları robotlaştırmaya çalışmaktır sizinki..

Sitelerde Paylaş
Bu konuya ek olarak sayın sangrenin açtığı başlığı veriyorum.

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=3724&hl=

Bu arada ateist arkadaşların hakaret eden o şahısa cevap yazmaları gereksiz, onun istediğide bu zaten konuyu mahvetmek için devreye giriyor.

sanırım benden bahsediyorsun..ateistlerin bana karşı daha objektif olmasını bekliyorum..

ateistlerin en büyük sorunu, mantığın her alana uygulanabilecek kadar güçlü olduğunu sanmalarıdır.

bu yanlıştır.

böyle bir düşünce insanı robatlaştırmaktan öteye gidemez..

Sitelerde Paylaş

Sevgiyi temeli biyolojik olan bir süreç olarak ele alırsanız, teist-ateist farkından bahsedemezsiniz.

Genel olarak sevgi hissi öğrenilmez.

İçgüdüsel olarak kazanılır.

Dinler bu sevgiyi manüple ederler..

Onu Allah ve Muhammed'e veya diğer dinsel ilkelerle din büyüklerine yönlendirirler.

Ateistler için bu yönlendirme farklıdır...

Her sevginin bencillik olduğu görüşüne katılmıyorum..

Anne sevgisi bencillik değildir örneğin.

Sitelerde Paylaş
algılamaktan aciz insan.ona gelene kadar daha ne büyük sevgiler,evladını kaybeden insanların ölene kadar yüreklerinde duyduğu acıyı,bu sevgiyi inkar ettiğimizimi düşünüyorsun gerçekten?yada anlıyosunda kıllık olsun diyemi böyle yapıyorsun.bence birincisi

adam çok sevmiştir unutamaz başkasını istemez.yanlız kalıp kaybettiği insanın hayaliyle yaşamak onu daha çok mutlu ediyordur,kimsenin o kadar muhteeşm olamayacağına,kimsenin kendisini o insan kadar sevemeyeceğine ikna olmuştur.adam hergün karısının mezarına gidiyorsa kimbilir karısı sağlığında onu ne kadar çok sevmiş,ne kadar büyük bir tutku yaşamışlar kimbilir.bak gene aynı noktaya geldik.iki kişinin biribirine duyduğu sevgi bu.adam kadını çok sevmiş ve sevgisine aynı karşılığı almış.bu çok büyük bir karşılıktır.

birine aşık oldun mu bilmiyorum..

yada tam tersinden bakalım..birinin sana aşık olduğunu varsayalım..

senin yanına gelip duygusunu sana açtığını varsayalım..

bu durumda senin düşüncen ne olacaktır..

içinden şöyle mi düşüneceksin: seni gidi seni... kim bilir benden ne çıkar sağlamayı düşünüyorsun sen..ama yutmazlar..

böyle mi düşüneceksin..

yani samimi olabildiğini düşündüğün herhangi bir davranış türü yok mudur sence?

Sitelerde Paylaş
Sevgiyi temeli biyolojik olan bir süreç olarak ele alırsanız, teist-ateist farkından bahsedemezsiniz.

Genel olarak sevgi hissi öğrenilmez.

İçgüdüsel olarak kazanılır.

Dinler bu sevgiyi manüple ederler..

Onu Allah ve Muhammed'e veya diğer dinsel ilkelerle din büyüklerine yönlendirirler.

Ateistler için bu yönlendirme farklıdır...

Her sevginin bencillik olduğu görüşüne katılmıyorum..

Anne sevgisi bencillik değildir örneğin.

nihayet olayı farklı yorumlayan bir ateist ile karşılaştım..

ama içgüdü denilen şeyin de biyolojik ilişkiler yumağı ile muhtemel bir açıklaması olmalıdır.

sorun şudur:

biyolojik süreçlerle yönetilen durumlar, görünürde olmasa bile ''temelde'' bencilce olmak zorunda mıdır?

Sitelerde Paylaş
birine aşık oldun mu bilmiyorum..

yada tam tersinden bakalım..birinin sana aşık olduğunu varsayalım..

senin yanına gelip duygusunu sana açtığını varsayalım..

bu durumda senin düşüncen ne olacaktır..

içinden şöyle mi düşüneceksin: seni gidi seni... kim bilir benden ne çıkar sağlamayı düşünüyorsun sen..ama yutmazlar..

böyle mi düşüneceksin..

yani samimi olabildiğini düşündüğün herhangi bir davranış türü yok mudur sence?

neden böyle düşüneyim.nedeni ne olursa olsun neticede iki insan birbirine mutluluk vermek için bir araya gelir,evlenir çocuk yaparlar.

gerçekten anlamayacağına emin olduğum halde yazmaya devam ediyorum çok sıkıcısın.

biz burada sevginin kötü,kurnazca bişey olduğunu söylemiyoruz ama konuyu ısrarla bu noktaya getiriyorsun.insanın doğası budur.ayrıca bu kimseyi kötü yapmaz.bize faydası olduğu için birilerini,bişeyleri severiz bu doğru ama bu onları sevdiğimiz gerçeğini değiştirmez.

Sitelerde Paylaş
neden böyle düşüneyim.nedeni ne olursa olsun neticede iki insan birbirine mutluluk vermek için bir araya gelir,evlenir çocuk yaparlar.

gerçekten anlamayacağına emin olduğum halde yazmaya devam ediyorum çok sıkıcısın.

biz burada sevginin kötü,kurnazca bişey olduğunu söylemiyoruz ama konuyu ısrarla bu noktaya getiriyorsun.insanın doğası budur.ayrıca bu kimseyi kötü yapmaz.bize faydası olduğu için birilerini,bişeyleri severiz bu doğru ama bu onları sevdiğimiz gerçeğini değiştirmez.

aşağıdaki cümle sana ait:

en masum sevgi bile bencilliktendir.

bencillikle sevgi kelimesini aynı cümle içerisinde kullanıp bunu gayet normal birşeymiş gibi sunabilen birinden daha fazlasını beklemekle hata yapıyorum..

şu cümleye bakar mısınız lütfen..

''bize faydası olduğu için birilerini,bişeyleri severiz bu doğru ama bu onları sevdiğimiz gerçeğini değiştirmez''

bu senin zavallığını fazlasıyla gösteriyor.,,

neyse ikimiz arasındaki tartışma bitmiştir. sıkıcı olmayan birilerini bul kendine sen..

Sitelerde Paylaş
aşağıdaki cümle sana ait

bencillikle sevgi kelimesini aynı cümle içerisinde kullanıp bunu gayet normal birşeymiş gibi sunabilen birinden daha fazlasını beklemekle hata yapıyorum..

şu cümleye bakar mısınız lütfen..

''bize faydası olduğu için birilerini,bişeyleri severiz bu doğru ama bu onları sevdiğimiz gerçeğini değiştirmez''

bu senin zavallığını fazlasıyla gösteriyor.,,

neyse ikimiz arasındaki tartışma bitmiştir. sıkıcı olmayan birilerini bul kendine sen..

sen herkezi herzaman hiç bir karşılık beklemeden seviyorsun demek ki.beni neden sevmiyorsun o zaman.seni eleştiren insanları bile sevemezken nasıl karşılıksız sevgiden bahsedebilirsin.hiçbirimiz sinirlerimizi bozan insanları sevemeyiz.bizim doğamız budur

Sitelerde Paylaş
sizin sorununuz her olayı mantıklı bazı gerekçelere dayandırmaya çalışmak..

aşk gibi konularda bunlar işe yaramaz..

elinize baltayı alıp bilgisayarınızı tamir etmeye çalışmaktır sizinki..

mantığın ulaşamadığı şeylerde vardır bu dünyada.

mantık alanının dışındadır bunlar..

dünyayı ve içindeki insanları robotlaştırmaya çalışmaktır sizinki..

okudun mu? once oku sonra yorum yap!

senin gibi mankurt beyinlilerler bunu anlamak istemiyor!

herseyin bilimsel aciklamasi var! bilim artik herseyi acikliyor..

sen git teror propagandalarina devam et "dag maymunu" seni..

tarihinde 0bs tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Çıkarsız ve beklentisiz tek sevgi evlat sevgisidir... bir annenin evladına duyduğu çıkarsız ve koşulsuz gerçek sevgidir...

Belki diğer sevgiler de beklentisiz başlar, ama bir süre sonra bir takım beklentiler içine girer insan... bu kaçınılmazdır...

Evlat sevgisi çok masum durduğu halde, her sevgi gibi o da kaşılıklı sevgidir :) .. her anne ve baba öncelikle kendi mutlulukları için bir bebek dünyaya getirirler.. Hiçbir sevgi beklentisiz başlamaz, ilk önce beklentiler insan tarafından gözden geçirilir, oluşturulur, ondan sonra insan sevmeye karar verir.. Yalnız aşk için aynı şeyi söyleyemicem, zira aşık olacak insanın düşünmeye pek vakti olmayabilir..

Sitelerde Paylaş

tcbh,seni çok sevgisiz gördüm canıımm :lol:

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...