Jump to content

Birçoğunuz ahlaklısınız

Recommended Posts

Ateistlerin küçük bir azınlığında kötü kişilik bulunmasının sebepleri...;
Doğuştan uyanık bir karaktere sahip ve fazla maddesel düşünen kişiler olabilirler.
Yani herhangi bir vicdani sorgulamaya gerek olmadan da ateizme geçmiş olanlar vardır.

İslamcı ve gelenekçi cahil eğitim tarzının etkileri de var.
Bu tarz kişilerde, toplumdaki dinci baskılara tepkiler, daha olumsuz bir şekilde görülüyor.

"Hayatın bir anlamı olamaz, duygu ve düşünceler yanılsamadır. iyi/kötü yoktur" gibi varsayımlar ise, koyu materyalist ve nihilist yanılgıları ifade eder. bu kişiler azınlıktadır. ateizm için ölçüt değiller.
Ayrıca bunları iddia etmeleri, kötü insan olduklarını göstermiyor.

Onun dışında, bilhassa toplumdaki ateistleri ve dinsizleri baz aldığımızda, iyi ve kaliteli insan olmak açısından, dindar insanlarla kıyaslanması bile saçma olur.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 101
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

15 hours ago, dindar07 said:

Ateizm ahlakı hicbir sekilde temellendiremez.Ahlakla ilgili her turlu terorinizi cürütürüm.Bir ateist; dogada ahlak yoktur demeli ! Aksi halde kendisiyle çelişmiş olur. Kafanız basmıyor. Strong Agnostikten biraz biseyler ogrenin.Ne mal adamlarsiniz ya.

15 hours ago, dindar07 said:

Ne saçmalıyorsun aptal çakma teolog ? Strong Agnostik'in ahlak söylemlerini destekliyorum. Size çok güzel geçirmiş. Aynı şekilde ben de geçiriyorum. ahahhahaha. Sen sosyal bilimlerle anlamlandırmaya çalıştığın ahlak kavramına nasıl doğada var diyorsun ? sen ne gerzek bi herifsin ya ! puhahhahahaa. 

13 hours ago, dindar07 said:

Senin gibi saçmalayan birisi yoktur. Saçmaladıgının farkında değilsin. Şimdi söyle bakalım ; ateizm bakış açısına göre nasıl bir ahlak var? açıkla da biz de öğrenelim ? 

9 hours ago, dindar07 said:

mış mış da mış mış ! hikaye anlatma.. Soruya soruyla karşılık verip, karşı soru sorma taktiğine geçme. Soruyu ben sordum. Cevap vermek istemiyorsan ve cevap veremiyorsan, soru soramazsın. Ateizme göre şu ahlak durumunu bi temellendirin bakalım. Nasıl yapacaksınız bunu ?

dindar07, kendi cahilliğini argüman olarak kullanmaktan vazgeç.

1- Bir ateist ahlakı temellendirmek zorunda değil. Ahlakın varlığının ya da yokluğunun ateizmin meşruiyetiyle bir ilişkisi yok. Sorun yarattığı da yok. Gerçekliği de ahlakın varlığı ya da yokluğu üzerinden değerleyip; ona, ahlaka göre doğruluk ya da yanlışlık değeri veremezsin. Soru: mutlak ahlakın varlığı bir ateisti neden ve hangi şekilde bağlıyor? Devam sorusu: bu mevzu teizme nasıl oluyor da bir avantaj sağlıyor?

2- Eğer doğada ahlak yoksa, dinlerin verdiği ahlak da uydurma. Bu bir sorunsa eğer(ki değil), senin ve teistlerin de sorunu. İnsanların sorunu. Daha bunu görebilmekten acizsiniz.

3-Senin sözde tanrısal dinin de haddizatında, genel-geçer ahlakı, mutlak ahlakı temellendirememiş. Sadece kerameti kendinden menkul, dayanaktan yosun, gayet izafi/göreceli, üzerine üstlük bulunduğu dönemin sosyo-kültürel yapısına boyun eğen, ona göre şekillenen, aynı zamanda da gayet iptidai bir yönergeler dizisi sunumuş. Ötesini değil.

4-Ahlakın doğasına ilişkin onlarca şey zaten yazıldı çizildi. Ve net söylüyorum: temellendirildi de. Temellendiremeyen, üzerine onca tartışılan ve zaten varolmayan mefhum ise "genel-geçer" ahlaktır. "Mutlak" ahlaktır. Bunu senin sözde ilahi kuranın da başaramamıştır. Denememiştir bile. Neden? Çünkü insan uydurması.

İnsanlar doğuştan varolan eğilimlerine binaen toplumları, buna bağlı kendi toplumsal sözleşmelerini, buna bağlı kurallar bütününü ve buna bağlı olarak pratikte gerek/yeter ahlakı üretebiliyor. Bu kadarı yeterli.

Şimdi; sen bu ahlak meselesinden nasıl bir ekmek çıkacağını umuyorsun ki, sürekli üzerine oynuyorsun? Hele hele bu meselenin en büyük kazığı teizme giriyor iken? direk sözde kutsal kitaplara giriyorken?

Birşeyi çürüttüğün, ya da çürütebileceğiniz falan da yok. Hodri meydan.

Sen önce kurandaki genel geçer ahlakı, ahlakın dayanağını göster, sonrasına bakarız. Kuran mesela, bu devirde inmiş olsaydı, aynı ahlaki yönergeleri aynı cümle ve aynı yaklaşımlarla verebilecek miydi? Örn: kölelik ve cariyelik? Örn.:kesme biçme öldürme ve savaş ayetleri? Bulduğunuz yerde öldürün talimatları? Modern zamanlarda başbakan mırıldanma kelimesi, bilmemne bakanı ise tekme hadisesi ile ilgili yaptığı imadan dolayı dahi topa tutluyor iken?

Bir babayiğit de yazsın bakalım: din mi toplumu şekillendiriyor, ahlakı belirliyor? Yoksa toplum mu ahlak ve dini? Kuran mı toplumu hizaya getirmiş, yoksa en başta toplum mu kuranı?

Canlılığın ne olduğunu anlamayan cahiller ahlak üzerine lakırdı etmesin lütfen.

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
4 hours ago, cezayakın2 said:

erkekliğini bana mı kanıtlayacaksın.

Oğlancımısın ((ibnemisin ))) sen?

sokakta o kadar karı kız varken ?

13 hours ago, dindar07 said:

ben küfretmiyorum. Bana hakaret ettikleri için, aynı tonda cevap veriyorum, gerzek çakma ate ! ben top değilim; istiyorsan gel ispatlıyayım sana; nonoş ! İnsanlara küfreden sensin. Git biraz annenden bişeyler öğren. Anne sözü dinle. Burada ateistlik oynayıp, annene karşı ikiyüzlü söylemlerde bulunma, tamam mı çocuğum ? 

Biraz yavaş gidin de, forumdan atılıp konunun yarım kalmasına sebebiyet vermeyin. Tek endişem budur. Bütün yazılanlar boşa gidiyor böyle olunca. Bu iş küfür ve hakaretle olmaz. Bileği bükecek olan akılla büksün. Genital organlarıyla değil.

Sitelerde Paylaş

Beyler dün telefonuma 30 tl yüklendi bugün çocuk aradı abi yanlışlıkla yükledim dedi telefon numarasını alıp 30 tl yükledim, ne kadar ahlaklıyım lan ben kendimi övüyorum empati yaptım sadece, 30tl mi yanlış yere yollasam adamı arasam adam geri vermeseydi bok gibi hissederdim. Nasıl başardığını sormayı unuttum verdiği numara ile benim numaram arasında en ufak bir benzerlik yok.

tarihinde charm tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ahlakmış...

daha geçenlerde benim çevremden biri Suriye'den gelen göçmenlerden ikinci eşini aldı. Sebebi de erkek çocuğu olmamışmış. Ve nedense etrafından da pek tepki çekmedi. Hatta bi çok kişi destekledi bile diyebilirim.

ki bu kişi mühendis. Hatta Türkiye'de kurumsal bi şirkette başmüdürlük yapmış biri. 

Eşinin istememesi,çocuklarının itirazı filan hiç işe yaramadı tabi. 

Bu kişi çok ahlaklı kabul ediliyorken neyin ahlakından bahsedebiliyor müslümanlar çok hayretler içinde izliyorum. 

Sitelerde Paylaş
10 hours ago, dindar07 said:

ben kimseye küfretmiyorum. Savunma hakkımı kullanıyorum, dangalak sığır ! Bana hakaret edene karşılık veriyorum. Hiç yazılanları okumuyor musun, moloz ? 

Aptal herif kafani gomdugun o bok cukurundan cikar. Ben senin kim oldugunu iyi biliyorum! Insanlari assagilamaya calismaktan buyuk haz alan moronun tekisin! Sen kimsin lan got herif gelip burda millete ahlaksizligini dayatmaya calisiyorsun adi serefsiz! Senin dogru sandigin argumanlari benimsemeyenleri assagilamaya calisan assaglik herifin tekisin! Sana hakaret edenlere karsilik vermiyorsun, dayatmaya calistiklarina karsi cikan insanlara kufurler yagdirip duruyorsun. Her konunun icine girip assaglik kompleksini dokuyosun kelimelere, bunu herkes goruyor, sana cevap yazan herkesi kicindan uydurdugun argumanlarla alt etmeye calisiyorsun, bunu beynini kullanarak degil gotunu kullanarak yapiyorsun ve bu yuzden agzindan sicip duruyorsun. Kendini herkesden ustun goruyorsun ama bi bok degilsin, sen de bir bok bile olmadigini bildigin icin sicip sivamaktan baska birseye yetmiyor caban . Nasil ki dinlerin yobazi var sen de ateizmin yobazisin, ateizmin göt kılısın! Siktir git burda kendi dogrularini kimseye dayatmaya hakkin yok. Bunu gecmiste de yapamadin, simdi de yapamayacaksin yavsak herif!

Sitelerde Paylaş
23 dakika önce, bhdr yazdı:

Aptal herif kafani gomdugun o bok cukurundan cikar. Ben senin kim oldugunu iyi biliyorum! Insanlari assagilamaya calismaktan buyuk haz alan moronun tekisin! Sen kimsin lan got herif gelip burda millete ahlaksizligini dayatmaya calisiyorsun adi serefsiz! Senin dogru sandigin argumanlari benimsemeyenleri assagilamaya calisan assaglik herifin tekisin! Sana hakaret edenlere karsilik vermiyorsun, dayatmaya calistiklarina karsi cikan insanlara kufurler yagdirip duruyorsun. Her konunun icine girip assaglik kompleksini dokuyosun kelimelere, bunu herkes goruyor, sana cevap yazan herkesi kicindan uydurdugun argumanlarla alt etmeye calisiyorsun, bunu beynini kullanarak degil gotunu kullanarak yapiyorsun ve bu yuzden agzindan sicip duruyorsun. Kendini herkesden ustun goruyorsun ama bi bok degilsin, sen de bir bok bile olmadigini bildigin icin sicip sivamaktan baska birseye yetmiyor caban . Nasil ki dinlerin yobazi var sen de ateizmin yobazisin, ateizmin göt kılısın! Siktir git burda kendi dogrularini kimseye dayatmaya hakkin yok. Bunu gecmiste de yapamadin, simdi de yapamayacaksin yavsak herif!

Sonunda biri  daha bu götverenin strong agnostik olduğunu anladı binbir tane hesabı var trolun.

Sitelerde Paylaş
4 minutes ago, Tanah-Gospel Theologist said:

Sonunda biri  daha bu götverenin strong agnostik olduğunu anladı binbir tane hesabı var trolun.

Bu kişinin başka biri olduğundan ben de şüphelendim, ima da ettim ilgili başlıkta, ama benim tahmininim başka idi. :)

Sitelerde Paylaş
2 minutes ago, Tanah-Gospel Theologist said:

Görmedin mi bir mesajında kendi kendini övüyor, kendisine tapınmamızı bekliyor. Ahlak argümanlarını dayatmaya çalışıyor. Aşşağlık kompleksini bu kadar gizleyebiliyor ancak. Kendi ahlaksızlık argümanı ile yeni bir din kurmaya çalışıyor.  Ahlaksızlık üzerine fikirlerini benimsiyormuş, bu yüzden ahlaksızlık adına ne varsa yapmaya çalışıyor. Ulan şerefsiz, senin kadar ahlak düşmanı yobaz görmedim ben, noktasından virgülünden tanırım senin yazılarını. Bukadar kompleks kimsede görmedim ben. 

Sitelerde Paylaş
21 dakika önce, bhdr yazdı:

Görmedin mi bir mesajında kendi kendini övüyor, kendisine tapınmamızı bekliyor. Ahlak argümanlarını dayatmaya çalışıyor. Aşşağlık kompleksini bu kadar gizleyebiliyor ancak. Kendi ahlaksızlık argümanı ile yeni bir din kurmaya çalışıyor.  Ahlaksızlık üzerine fikirlerini benimsiyormuş, bu yüzden ahlaksızlık adına ne varsa yapmaya çalışıyor. Ulan şerefsiz, senin kadar ahlak düşmanı yobaz görmedim ben, noktasından virgülünden tanırım senin yazılarını. Bukadar kompleks kimsede görmedim ben. 

Agnostikim diyordu o. Hatta bi keresinde agnostik ateistim demişti. Dindar07 nedir. Yalan mı söylüyor yani????

müslümanlığını gizlemek de nedir. Ama belliydi bişey çıkacak altından. Çok tutarsız konuşuyordu 

Sitelerde Paylaş
38 minutes ago, Hiçkimse... said:

Agnostikim diyordu o. Hatta bi keresinde agnostik ateistim demişti. Dindar07 nedir. Yalan mı söylüyor yani????

müslümanlığını gizlemek de nedir. Ama belliydi bişey çıkacak altından. Çok tutarsız konuşuyordu 

Kendisi dinlerin üzerine inşaa edildiği ahlak sisteminin aslında dinlerden geldiğini savunan bir agnostik beyinsiz herifin teki. Strong agnostik nickli, sert agnostik, kırarım, parçalarım, küfür ederim, ezmeye çalışırım havalarında dangalağın teki. 

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, bhdr yazdı:

O değil sakin kafayla hezeyanlarini üç dört kere cürüten gönderiler paylaştım hala papağan gibi sosyal bilim o ahaha diye aniriyor kendi de biliyo evrimsel psikoloji olduğunu götoşluk yapıyor .

Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar sizleri oldukça agresif bulmaya başladım. Dediğim gibi bir chat odası kuralım. Ankaralı Turgut filan çalalım. Sonra herkes herkese küfür etsin. İyice eğlenir kurtlarımızı dökeriz.

Bir de şöyle bir şey var. Başlıklar genellikle saldırı amaçlı. Ama çoğu başlığı kendiniz yazıp kendiniz okuyorsunuz. Dini görüşlerinizi ifade etme hakkınız var. Ama işi saldırı noktasına getirirseniz kimse okumaya ya da cevap yazmaya tenezzül etmez.

- Bir de bayağı bir öfkelisiniz. Siz hiç spor filan yapmıyor musunuz?

İnternet ortamında kişinin sosyal sınıfını, eğitim düzeyini, yaşını filan tahmin etme şansımız yok. Yani ben kendi açımdan sürekli agresyon olan bir ortamda yazamam. Dini eleştirebilirsiniz. Ama siz birbirinizden duyduğunuz bir takım yanlış bilgileri sanki dinin gerçek yapısıymış gibi tekrarlayıp bir de bunları abartıp duruyorsunuz. Halbuki çok daha mantıklı başlıklar açıp insanları bu yönde tartışmaya teşvik edebilirsiniz.

Ben ciddi ciddi en azından bir kısmınızın kökten dinci olduğunu düşünmeye başladım. Ateist-solcu adam dini eleştirir ama bu şekilde kısıtlı bilgi ile ve sürekli olarak aynı yönde saldırı yapmaz. Özellikle pedofili vs gibi suçlamaları çok boş ve anlamsız buluyorum. Tartışabilmem için bana tartışabileceğim bir şeyler vermeniz gerekiyor.

Sitelerde Paylaş
59 minutes ago, Tanah-Gospel Theologist said:

O değil sakin kafayla hezeyanlarini üç dört kere cürüten gönderiler paylaştım hala papağan gibi sosyal bilim o ahaha diye aniriyor kendi de biliyo evrimsel psikoloji olduğunu götoşluk yapıyor .

Kendi bildiğini dayatmayı hayat felsefesi şekline dönüştürmüş. Koyu ve yobaz bir dindardan farkı yok. Kimsenin söylediğine saygı duymak istemiyor, hep kendi bildiği doğruymuş gibi düşünüyor ve bu doğruları kabullenmeyene aşırı şekilde saldırgan tavırlar sergiliyor. Tam bir yobaz!

Sitelerde Paylaş

Birisi ahlaktan bahsetti mi bir trolün çıkıp mevzuya hemen atlamasından bıktım usandığım için bu ahlaksıza yanıt vermiyorum. Bunun kazuratlarının bitin yavşağı kadar bile bir değeri yok. Ahlakın evrim sonucu oluştuğunu, tanrıyla manrıyla filan bir alakasının bulunmadığını, dinlerin her yaptıkları insanlık değeri hırsızlığı (*) gibi ahlak anlayışını da çalmaya çalıştıklarını yüzelli kere de anlatamayız artık. İlgili sabit başlık var. Kafasına bir şey girecekse orayı okusun bu... Okumuyorsa zırıldayıp durmasının en küçük bir değeri yok.

(*) Maddi değer hırsızlığı da elbette, dinin zaten amacı bu, insanlık değerleri hırsızlığını da bu uğurda yapıyorlar.

Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, leonardo18 yazdı:

birbirinizden duyduğunuz bir takım yanlış bilgileri sanki dinin gerçek yapısıymış gibi tekrarlayıp bir de bunları abartıp duruyorsunuz.

Lüzumsuz bir başlık olursa yönetim tavanarasına şutlar. Eleştirilerinin bir temeli yok. Açılan başlıklarda yanlış olan, abartılan bir konu yok. Hepsinin dayanakları veriliyor. Cahil çöl yağmacısı çiziktirmesi ilkel cep ajandasında yazmayan bir konu pek ortaya atılmaz. Uyduruk hadis adı verilen masalları bazen eleştirisine dayanak gösteren olabiliyor ama o da yok denecek kadar azaldı. Çünkü müslümler hadisi peynir ekmek gibi harcamakta saniye tereddüt etmiyorlar.  Ateistler de bunu gördü ve öğrendi. Hadis kaynak göstermeye zaten gerek yok. Kuran'da yeteri kadar eleştirilecek mevzu var. Hadise hiç ama hiç ihtiyaç bulunmuyor.

Böyle havada kalan genel ithamlarla bir yere varamazsın. Başlığa yanıt verir dersin ki bu eleştirinin dayanağı zayıf. Biz de sana dayanağını apaçık gösterir kanıtlarız, susmaktan başka çaren kalmaz. Biz müslümden çok, müslüm değilim deyip müslüm savunuculuğu yapanları hizaya getiriyoruz.

Sitelerde Paylaş

Çok söyledik tabii ama, bir soyguncu, katil, uyuşturucu tüccarı, insan tüccarı mafya babasının da mafyası için önerdiği ahlak standartları vardır. Elemanlarına birbirinizi satmayın, birbirinizin manitasına yan bakmayın, soygun parasını hakça bölüşün, arkadaşınızı zor durumda polisla çatışırken bırakıp kaçmayın, yakalanırsanız polise ötmeyin, bunlar yanlıştır, yapanı harcarım der.

Bu durum, mafya ahlakının evrensel ahlakın kaynağı olduğunu göstermez. Din de bir mafya örgütlenmesidir. Amacı insanlığın her şeyini çalmaktır. Ölüm sonrasını bile sınır koymadan çalmaya kalkışır. Dinde çalmanın, gaspetmenin bu bakımdan bir sınırı bulunmuyor. Normal hırsızlar ancak paranızı çalarlar. Gangsterse de anca hayatınızı çalabilir. Din çalmakta sınır tanımaz. O bakımdan dinin evrensel ahlakın kaynağı olmasından söz bile açılamaz. Bu yalanın, dolandırıcılığın, sahteciliğin ve istismarın, gaspın en büyüğüdür.

O bakımdan din, en tehlikeli mafya örgütlenmesidir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...