Jump to content

Recommended Posts

On 21.10.2016 at 19:24, vitamin said:

Enerji gerçekte var olan bir şey değildir!
Fiziksel anlamda enerji; "iş yapabilme yeteneğidir" ve "iş yapabilme yeteneği" fiziksel karşılığı olan bir şey değildir.
Enerji, bir potansiyeli ifade eder. Potansiyel ile gerçeklik aynı değildir. Potansiyeli olan bir şey gerçek olabilir ama henüz potansiyel halde bulunduğundan gerçek değildir.
Mesela sen katil olabilme potansiyeline sahipsin ama şuan katil değilsin. Katil olabilme yeteneğin içsel olarak sende mevcut...

Enerji potansiyeli ifade ederken o potansiyelin gerçekleşmiş hali ise maddedir. Hacı'nın saf enerji dediği şey gerçeklik öncesi durumdur.

Netice itibariyle eğer enerji potansiyelse, anti enerji de karşıtı yani gerçeklik olabilir yani madde.

vitamin gerekli açıklamayı yapmış bence kapağı takmış bu kadar mantıklı bir açıklama görmedim tebrikler.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 74
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bir saat önce, bilgix yazdı:

vitamin gerekli açıklamayı yapmış bence kapağı takmış bu kadar mantıklı bir açıklama görmedim tebrikler.

Okul kantini mi burası ne kapağı? O rahmini siktiğimin veledi emdiği memenin sütyen kopçasını takabilir ancak.

Öncü bilim insanları mezarda, fizik tarihi ortada, bilinen evrene dair veriler teorik yapı aşamasında...

Hacı denen fosilin kendi alanında çizgileri kesin, kılıcı keskin. Konu başka olunca ezberden üfürsün üfürebildiği kadar.

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...
On 26.10.2016 at 15:23, haci said:

TheBeliver sen yalnız dangalak değilsin. Aynı zamanda terbiyesiz bir küfürbazsın da... Adam gibi yazmazsan fişini çekerim..

hacı kinetik enerji aslında, potansiyel enerji sonsuzluğundaki evrende bir kıvılcım sonucu mu evrildi?

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, bilgix yazdı:

hacı kinetik enerji aslında, potansiyel enerji sonsuzluğundaki evrende bir kıvılcım sonucu mu evrildi?

Kıvılcım da enerji olduğu için bu teorinin geçerli olacağını sanmıyorum. Evrenin genişlemesinden Heisenberg'in belirsizlik ilkesinin sorumlu olduğu söyleniyor.

Sitelerde Paylaş
On 08.11.2016 at 14:12, haci said:

Kıvılcım da enerji olduğu için bu teorinin geçerli olacağını sanmıyorum. Evrenin genişlemesinden Heisenberg'in belirsizlik ilkesinin sorumlu olduğu söyleniyor.

her şeyin başlangıcı olan sanal parçacık nasıl oluştu bu en büyük sır ve belki de hiç bilinemeyecek değil mi?

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, bilgix yazdı:

her şeyin başlangıcı olan sanal parçacık nasıl oluştu bu en büyük sır ve belki de hiç bilinemeyecek değil mi?

Sanal parçacık (virtual particle) boşlukta var olan vaküm enerjisinden sorumludur. Yoklukta vaküm enerjisi vardır ve neden var olduğu ve doğası bilinmemektedir.

Sitelerde Paylaş
On 09.11.2016 at 19:42, haci said:

Sanal parçacık (virtual particle) boşlukta var olan vaküm enerjisinden sorumludur. Yoklukta vaküm enerjisi vardır ve neden var olduğu ve doğası bilinmemektedir.

hacı sanal parçacık 10 üzeri eksi 21 saniyede neden yarım foton enerji ile oluşuyor bu biliniyor mu? neden foton ve neden yarım?

tarihinde bilgix tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...

Antienerji diye bir şey duymadım. Anti madde vardır her ikisininde kaynağı zaten enerjidir. O enerjinin de antisi gantisi olmaz.  Ha karanlık enerji ve karanlık madde vardır.(!) (burada zorunlu türkçeden kaynaklı hata yaptım)  Karanlık maddenin ne olduğu bilinmemektedir. Daha çok ne olmadığı bilinmekte. Karanlı enerjinin üstüne yorum yapılabilecek tek şey. Orada bir şeyler var demek olurdu. 

Sonuç olarak anti madde de madde de aynı enerji tabanlıdır. 

Tabi belki çok yeni bir şey  de olabilir.

tarihinde NotImportant tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 saat önce, bilgix yazdı:

hacı sanal parçacık 10 üzeri eksi 21 saniyede neden yarım foton enerji ile oluşuyor bu biliniyor mu? neden foton ve neden yarım?

Sorunu senin çok iyi anlayacağın bir şekilde yazıyorum Bilgix :lol:

1900 yılında Max Planck tek enerji radyatöründen, yani örneğin titreyen atomik birimden aşağıdaki formülü çıkartmıştır.

E=hv/e^(hv/kt)-1

Burada:

h=Planck sabitidir.

V=frekansdır

K= Bolzmann sabitidir.

T= absolü temperatürdür.

1913 yılında Einstein ve Stern bir makale yayınlayarak absolü sıfırdaki osilatörlerin hepsinde artık enerji kaldığını ileri sürmüşlerdir. İşte bu artık enerji sıfır nokta enerji olarak bilinir. Yazarlar bunu bir deneyle de desteklemişlerdir. Hidrojen gazının düşük ısılarda spesifik ısıdaki davranışını inceleyerek böyle bir sonuca varmışlardır. Bu gözlemi aşağıdaki formülle ifade etmişlerdir.

E= hv/e^(hv/kt)-1+hv/2

Burada da:

h=Planck sabitidir.

V=frekansdır

K= Bolzmann sabitidir.

T= absolü temperatürdür.

Absolü sıfırda bile bir atom sisteminin enerjisi ½ hv kadardır..

Sitelerde Paylaş

Bu olayı daha da basite indirelim ki kolayca anlayabilesin.. İngilizcen iyidir umarım.

Kaynak: http://en.wikipedia.org/wiki/Zero-point_energy

Zero-point energy
From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search

In physics, the zero-point energy is the lowest possible energy that a quantum mechanical physical system may have and is the energy of the ground state. The quantum mechanical system that encapsulates this energy is the zero-point field. The concept was first proposed by Albert Einstein and Otto Stern in 1913. The term "zero-point energy" is a calque of the German Nullpunktenergie. All quantum mechanical systems have a zero-point energy. The term arises commonly in reference to the ground state of the quantum harmonic oscillator and its null oscillations.

Zero-point energy is sometimes used as a synonym for the vacuum energy, an amount of energy associated with the vacuum of empty space. When the term is used in this way, sometimes it is referred to as the quantum vacuum zero point energy. In cosmology, the vacuum energy is one possible explanation for the cosmological constant.[1] The variation in zero-point energy as the boundaries of a region of vacuum move leads to the Casimir effect, which is observable in nanoscale devices.

A related term is zero-point field, which is the lowest energy state of a field; i.e. its ground state, which is non-zero.[

Sitelerde Paylaş

Biraz daha netleştirelim ki iyice anlaşılsın..

ZPE sistemin sahip olduğu bütün farklı quantaların toplamının yarısıdır. da,  bu zaten ground state (temel enerji) seviyesidir $E=1/2 h nu$. Bu enerjiyi verdiğine göre, bunu foton olarak verecek, bu da yarım foton demek degil mi?

Sorunun artık anlaşılmayan yeri kalmamıştır.:lol:

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, NotImportant yazdı:

Antienerji diye bir şey duymadım. Anti madde vardır her ikisininde kaynağı zaten enerjidir. O enerjinin de antisi gantisi olmaz.  Ha karanlık enerji ve karanlık madde vardır.(!) (burada zorunlu türkçeden kaynaklı hata yaptım)  Karanlık maddenin ne olduğu bilinmemektedir. Daha çok ne olmadığı bilinmekte. Karanlı enerjinin üstüne yorum yapılabilecek tek şey. Orada bir şeyler var demek olurdu. 

Sonuç olarak anti madde de madde de aynı enerji tabanlıdır. 

Tabi belki çok yeni bir şey  de olabilir.

Aslında eğer var olsaydı, anti enerjinin de bir tür enerji olması gerekirdi. Ama yok...

Sitelerde Paylaş
On 29.11.2016 at 17:10, haci said:

Biraz daha netleştirelim ki iyice anlaşılsın..

ZPE sistemin sahip olduğu bütün farklı quantaların toplamının yarısıdır. da,  bu zaten ground state (temel enerji) seviyesidir $E=1/2 h nu$. Bu enerjiyi verdiğine göre, bunu foton olarak verecek, bu da yarım foton demek degil mi?

Sorunun artık anlaşılmayan yeri kalmamıştır.:lol:

açıklamalar için teşekkürler özet olarak yarım foton enerji aslında mümkün olan en düşük enerji olan zpe nin bir yansıması ve evren bu durumda stephen hawkinge göre de olduğu gibi bu enerjinin, sonsuzluk içinde anlık bir zıplaması ve bugüne kadar gelen büyümeyi durduramaması, entropiye engel olamaması doğru mudur?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...