Jump to content

Notasyonla satranç ?

Recommended Posts

merhabalar,

Cafe'de bu yapılabilri sanıyorum ,

dürüstlüğüne güvendiğim bir çok ateist kişi var.

satrancı çok seven bir müslüman olarak , günde 3-4 hamle yapmak kaydıyla , notasyonla satranç oynamaya ne dersiniz ?

diğerleri de yorum yaparlarsa , ( d5 te 3 hamle sonra fil tehdidi var, siyah rok'un zamanlamasında hata yaptı vs. gibi. ) çok eğlenceli olacağı kanaatindeyim .

programlarla oynamak bir yere kadar, hile yapacak olanlar bu konuyu sulandırmasınlar, şimdiden, ( ChessMaster taklitçileri )

biraz da keyif ve eğlence diyorum, satrançta kapışmak isteyen var mı , uluslararası notasyon ve ya Türkçe notasyon ile ?

ilgi görürse off-topic maçlar da yapılabilir ? farklı farklı kişilerle satranç bölümü altında ?

beyazlar benim : 1. e4 - .... , devam eden ?

Sitelerde Paylaş
merhabalar,

Cafe'de bu yapılabilri sanıyorum ,

dürüstlüğüne güvendiğim bir çok ateist kişi var.

satrancı çok seven bir müslüman olarak , günde 3-4 hamle yapmak kaydıyla , notasyonla satranç oynamaya ne dersiniz ?

diğerleri de yorum yaparlarsa , ( d5 te 3 hamle sonra fil tehdidi var, siyah rok'un zamanlamasında hata yaptı vs. gibi. ) çok eğlenceli olacağı kanaatindeyim .

programlarla oynamak bir yere kadar, hile yapacak olanlar bu konuyu sulandırmasınlar, şimdiden, ( ChessMaster taklitçileri )

biraz da keyif ve eğlence diyorum, satrançta kapışmak isteyen var mı , uluslararası notasyon ve ya Türkçe notasyon ile ?

ilgi görürse off-topic maçlar da yapılabilir ? farklı farklı kişilerle satranç bölümü altında ?

beyazlar benim : 1. e4 - .... , devam eden ?

Devam ederim adminler izin verirse.:)

1. e4 -d4

Sitelerde Paylaş

hayır mesele , oyun güdüsünü tatmin etmek, veya bak bir müslüman bir ateistten bir işi daha iyi yapabiliyormuş da ibaresi uyandırmak değil insanlarda.

sadece ve sadece günlük hayatları olan, sevdiği şeyleri sevdiği kişilerle yapan ama dünya görüşleri farklı olan ve yüzlerini bilmediğimiz insanlarla ortak şeyleri yapabilmenin de tadına varmak . Belki bu önerinin zaman zaman ortaya çıkan savaş tamtam larının gürültüsünü azaltmak gibi bir katkısı olabilir burada .

yoksa eski ustaların maçlarını kendi tahtamda oynamak ve irdelemek çok daha fazla tad veriyor bana.

benim gibi bu oyunu sosyalleşerek oynamak ve tanımadığı (şahsen) insanlar ile etkileşimle haz alarak tatlandırmak isteyenler vardır belki.

ateist de olsa müslüman da olsa devlet adamlarının oynadığı bir oyunu , diğer seyircililerin açık ve sansürsüz (korkusuz ) yorumları ile ortaya sermek ve zamanı en iyi kullanarak tadına varmak, çok fazla bir şey deği listediğim sanıyorum ?

basit düşünüyorsun,

biraz eğlence, bu kadar basit. Ama kimsenin ve hiçbir grubun yapamadığı şekilde , üstelik kutsal saydığım şeylere rahatça küfür edebilen, insanlar ile .

Burada bir art niyet yok ki . Empati yapman yeterli olur, ama satrancı bilen herkes açısından . Ne demek istediğimi herhangi bir maça başladıktan sonra anlayacaksın .

farklı fikirler de gelecektir umarım bu notasyonla satranç hakkında.

ilgine teşekkürler.

Sitelerde Paylaş

Rhene ben senin mac teklifini kabul ediyorum.

Rhene senin oynadigin 1-e4 icin cevabim (1e4-d5)

Not : Bir deneyelim bakalim nasil olacak? Ben bunu daha önceleri yapmistim ama bana cok zevkli gelmemisti. Belki buda Hodri Meydan bölümünde olabilir. Sadece oyuncular yazisacak. Macin ama 1 ayda bitmesi lazim. Yada baska bir alt bölüm Hobiler falan gibi..

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş
Birden fazla kişiyle de oynamak istersek ayrı başlık mı açacağız?

Buradan mı devam edeceğiz?

Bence olmaz forumun buna uygun bir yapisi yok. Bunun icin bazi programlar var ama bunlari buraya kurmaya degermi ? Benim rakiplerim ile oynadigim satranc yerleri var oralara üye olup oynamak daha uygun. Bu sekilde bir oyun 1 sene sürer hic bir oyun sona ulasamaz. Kimse burda oturupta yeni hamleyi beklemez. En iyisi bu sevdadan vazgecelim. :P

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş
Bence olmaz forumun buna uygun bir yapisi yok. Bunun icin bazi programlar var ama bunlari buraya kurmaya degermi ? Benim rakiplerim ile oynadigim satranc yerleri var oralara üye olup oynamak daha uygun. Bu sekilde bir oyun 1 sene sürer hic bir oyun sona ulasamaz. Kimse burda oturupta yeni hamleyi beklemez. En iyisi bu sevdadan vazgecelim. :P

SAYGILAR

Ben bir yöntem buldum.

Hamleleri imzama yazacağım.

Kabul edilirse tabi.:)

cebbar06,

" 1. e4 -d4 , " hangi notasyon bu ?

dalga geçmiyorsn umarım . hiç hoş değil .

1. e4 - d5 olacak.

Hata yapmışım.

tarihinde cebbar2006 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

tamam arkadaslar, ilginize tesekkurler,

haftasonları günde 2 hamle hafta içleri 3-4 ü bulabilir.

denemekten bir şey çıkmaz.

Rochader, ve cebbar06 ben tahta üzerinde oynamayı seviyorum. eski maçlar bile olsa.

1. e4 - d5 , 2- b3 - .... , ....... bu cevap her ikinize , bakalım kazanan partiyi bulabilecek miyiz ?

hybrid algoritma ile bir yere kadar ;)

maçların durumuna göre ayrı başlıkları ateistcafe de yürütebilriiz sanıyorum, imza ya yansıtmak hoş değil . ateistforumda bir satranç maçının olmadığı eksikti imza modasında :=)

imza sux ;) maça devam. Rochader basit bir program söyler misin web adresiyle beraber, .pgn yapabilirse harika olur. UKD var mı sende prof. sitelerden ?

Sitelerde Paylaş
tamam arkadaslar, ilginize tesekkurler,

haftasonları günde 2 hamle hafta içleri 3-4 ü bulabilir.

denemekten bir şey çıkmaz.

Rochader, ve cebbar06 ben tahta üzerinde oynamayı seviyorum. eski maçlar bile olsa.

1. e4 - d5 , 2- b3 - .... , ....... bu cevap her ikinize , bakalım kazanan partiyi bulabilecek miyiz ?

hybrid algoritma ile bir yere kadar ;)

maçların durumuna göre ayrı başlıkları ateistcafe de yürütebilriiz sanıyorum, imza ya yansıtmak hoş değil . ateistforumda bir satranç maçının olmadığı eksikti imza modasında :=)

imza sux ;) maça devam. Rochader basit bir program söyler misin web adresiyle beraber, .pgn yapabilirse harika olur. UKD var mı sende prof. sitelerden ?

www.gameknot.comBuraya üye ol.

Burada maç olmaz.:)

Sitelerde Paylaş
Ortamı amacı dışında kullanıyorsunuz..

oguz,

satranç devlet adamlarının, "go" ise filozofların oyunudur der bir söz.

Türkiye'ye Go'yu getiren kişi bir ODTÜ lü idi ve öldü.

yeri geldiği zaman ateistforumda ( ana forum ) , devlet kurtarıp devlet batıran kişiler , Peygamber'e put deyip , O'nu savunmaya çalışan kişiler karşılıklı olarak öfkelerini satranç masasında kussunlar, bu kurallara aykırı değil sanıyorum ,

Teknik olarak burada "Go" oynamak imkansız gibi. Bırak satrançla birbirimizin aceleci/doğru karar verme/birim zamanda en iyi işi yapma yeteneklerini değerlendirebilelim? Üstelik özel hayata zarar vermeden, gizliliğini çiğnemeden.

Kuralları çiğneyerek bu başlığı açmış isem özür dilerim.

ama diğer başlık senin fikrini doğrulamıyor. sıkı tartışmalar yapan kişiler pekala birbiriyle iyi oyun oynayabiliyor, gayet centilmence, amaç dışı olan şey nedir ? Oyun güdüsü tatmin edilememiş ise insanların , ileriki yaşlarda bu çok kötü arazlarla ortaya çıkar, sigmund freud u baştan mı okuyacağız ? Bu forumun kullanıcılarından odun/kereste/ağaç ayapabilmek için ?

Her kullanıcı bir masa/sandalye/sehba oldu ise , bu ormanın burada işi ne ( ateistforum ) ?

oyun oynayarak da insanlar birbirine pek çok şey öğretebilirler .

Biz , dünyayı oyun ve eğlence olsun diye yaratmadık .

Seyri Sulukta , "oyun" da kullanılır nefs terbiyesi için, bunu mu engelleyeceksiniz ?

sevgiler..

Sitelerde Paylaş
Satranç seven pek yok forumda. :)

Cafede başlık aç geliyorum Rhene.

Günde en az 2 hamle/oyuncu koşulum var.

cebbar06,

yok fazlasıyla var, yorum yapabilenler de . Çok güzel yorumlar var hatta.

ancak ben hala tahtamı önüme almış değilim. ( ev ödevimi daha yapmadım ) .

Hali hazırda kullandığım bir tahta var , sms ile oynadığım bir arkadaşım var.

2. yi almak zor geliyor, yaşadığım yerde biraz pahalı ,

screen shoot alabileceğim bir program var mı , hazır notasyonu girip .pgn çıktısı da alabileceğim ?

böyle bir program var ise çok makbule geçecek .

seninle 2-3 maç bile çıkar bir günde.. belki sms ile bile oynayabiliriz. Bana güvenir isen.

Kaç yaşından beri oynuyorsun bu oyunu ? ve ilk tahtanı sana kim aldı ? bunları merak etmekteyim . :=) ben ilk tahtamı kendim yapmıştım ve ilk notasyon kitabım 68 yılında bir turnuvaya ait, Spassky , Karpov un yaşadığı yıllar. Bana birisi hediye etmişti . İngilizceydi ve ben ingilizce bilmiyordum. ama öne Uluslararası notasyonu öğrenmiş ( mecburen ) oldum bu sayede.

Ekolüm : Tal ve Capablanca .

kavl üzre..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...