Jump to content

Nisa/3 ve İslam'da Çok Eşlilik Hakkında Bir Video

Recommended Posts

Selam,

Ateistforumda çeşitli rumuzlarla yaklaşık 11 yıldır yazıyorum.

Bu forumda en çok tartışılan meselelerden biridir, İslam'da çok eşlilik mevzusu...

Bu konuda bir video hazırlamaya çalıştım.

Videoda, yaygın anlayışın niçin doğru olamayacağını ilgili ayetin Arapça metnini ve Kuran bütünlüğünü esas alarak delillendirmeye çalıştım.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 43
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

34 minutes ago, Fethi said:

Ve bu 11 yıldan sonra hala dinlerin yalan olduğunu fark edemedin mi? Sen ne çeşit bir salaksın? Bir insan 11 yıl din üzerine düşünüp de nasıl hala yalan olduğunu fark edemeyecek kadar beyinsiz olabilir, hayret doğrusu!

Bu arada, İslam'da erkek için çok eşlilik vardır ve 1400 yıldır da uygulanmıştır, hala uygulanıyor ve gelecekte de uygulanacak ama sen o kadar salaksın ki bunu bile göremiyorsun. Peşinden gittiğin arap bedevisinin bile bir düzineye yakın karısı vardı, bunlara 9 yaşında evlendiği Aişe ve evlatlığının karısı Zeynep de dahil.

Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, sağduyu yazdı:

Ve bu 11 yıldan sonra hala dinlerin yalan olduğunu fark edemedin mi? Sen ne çeşit bir salaksın? Bir insan 11 yıl din üzerine düşünüp de nasıl hala yalan olduğunu fark edemeyecek kadar beyinsiz olabilir, hayret doğrusu!

Bu arada, İslam'da erkek için çok eşlilik vardır ve 1400 yıldır da uygulanmıştır, hala uygulanıyor ve gelecekte de uygulanacak ama sen o kadar salaksın ki bunu bile göremiyorsun. Peşinden gittiğin arap bedevisinin bile bir düzineye yakın karısı vardı, bunlara 9 yaşında evlendiği Aişe ve evlatlığının karısı Zeynep de dahil.

??????

Sitelerde Paylaş

Fethi kardesim, videonuzu şimdilik izleyemiyorum, bilgisayarimin ses cihazinda bi sorun çikti. Izleyecegim insallah. O zaman görüsümü belirtirim. Simdilik şunu söyleyeyim:

Nisâ 3'te es alin anlamina gelsin diye fe inkihû okunacak sekilde yapilmis olan harekeleme Allah'in hükmü degil harekelemeyi yapan beşerin tercihidir ve feci bi yanilgidir. Aslinda tipki Nûr 32'deki gibi evlendirin anlamina gelsin diye ve enkihû okunacak sekilde harekelenmeliydi. Çünkü ayette "Nikahlayin ellerinizin sahip olduklarini" deniyor. Ve Ahzâb 55'te görüldügü üzere peygamber esleri de sahiptir onlara, dolayisiyla öteki bazi mümineler de sahiptir. Onlar da nikahlayacak "mâ meleket eymânuhunn"u. Allah'in emri bu. Bana ne diyemezler. 

Ama peygamber esleri zaten evlidir. Onlarin bi daha evlenmeleri, "mâ meleket eymân"larini es almalari söz konusu olamaz, onlar tipki Nûr 32'deki gibi evlendirecekler "ellerinin altindakileri - ve enkihû mâ meleket eymânukum.

tarihinde Hasan Akçay tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
7 saat önce, Fethi yazdı:

Selam,

Bu forumda en çok tartışılan meselelerden biridir, İslam'da çok eşlilik mevzusu...

Bu konuda bir video hazırlamaya çalıştım.

Videoda, yaygın anlayışın niçin doğru olamayacağını ilgili ayetin Arapça metnini ve Kuran bütünlüğünü esas alarak delillendirmeye çalıştım.

Hey alakım ne güzel açıklıyor oturup ağlayasım geldi:Ddemek yetim hep bayanlarla oluşuyormuş erkek yetim olmazmış. çünkü evelenilecek bayandan bahsediyor. enterasaan olanada üçer dörder kadın alın. diyor . hiç üçer dörder erkek alın demiyor tetim zaten kızdır  erkek yetim olamaz.zavalı hoca da tarlayı sulamak için halburla su taşıyor tarlayı sulamak için  ama nafile. birde erkek yetim varsa onun akıbeti badelemi yapıyorlar acep.

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, güven said:

Hey alakım ne güzel açıklıyor oturup ağlayasım geldi:Ddemek yetim hep bayanlarla oluşuyormuş erkek yetim olmazmış. çünkü evelenilecek bayandan bahsediyor. enterasaan olanada üçer dörder kadın alın. diyor . hiç üçer dörder erkek alın demiyor tetim zaten kızdır  erkek yetim olamaz.zavalı hoca da tarlayı sulamak için halburla su taşıyor tarlayı sulamak için  ama nafile. birde erkek yetim varsa onun akıbeti badelemi yapıyorlar acep.

demek yetim hep bayanlarla oluşuyormuş erkek yetim olmazmış. Hayir, yetimlerin erkek olanlari da var. Kanit için bir önceki ayete bakilabilir: Yetimlere mallarini verin -ve étül yetémé emvalehum. Buradaki hum eril zamirdir yani ayette lafzen "o erkek yetimlere mallarini verin" deniyor ama eril zamirler disileri de kapsar, onun için tam olarak ayette söylenen şudur: (Disi olsun erkek olsun bütün) yetimlere mallarini verin.  

evelenilecek bayandan bahsediyor. Hayir ayet "ellerinizin altindakiler"den de bahsediyor ki onlarin erkek olanlari var. Buna kanit isteyen Nûr 33'e bakabilir. Ellerinizin altindakilerden olup sizden haklarini isteyenler... verin onlara -fe kâtibûhum. O halde erkekleri de nikahlayacakısiniz. 

enteresan olan da üçer dörder kadın alın. diyor. Gerçekten enteresan. Ikiser, üçer, dörder aslinda anlamca devam ediyor beşer, altisar, yediser... diye. Yani sayida SINIR yok. Buna kanit isteyen Fâtir 1'e bakabilir. Orda Allah'in melekleri ikiser, üçer, dörder kanatli yaptigi anlatiliyor. Kanatlarin sayisi dörde kadar (?) filan elbet SINIRLI degil. Allah isterse daha çok kanatli yapar onlari. Allah'i hiç kimse sinirlayamaz. 

Daha enteresan bisey söyleyeyim size: ikiser, üçer, dörder paylasma sayilaridir yani ikisini birden ve ayni anda, üçünü birden ve ayni anda, dördünü birden ve ayni anda anlamina gelirler. Yani yetimlerin kiminiz ikisini birden ve ayni anda nikahlayacaksiniz, kiminiz üçünü birden ve ayni anda, kiminiz dördünü birden ve ayni anda, kiminiz besini birden ve ayni anda, kiminiz altisini birden ve ayni anda...

Simdi soru: ayetteki nikahlayin fiili eger ES ALIN anlamina gelseydi örnegin üç yetiminizin üçünü birden ve ayni anda es alip gerdege girecektiniz. Bu ahlaksizliga izin verilseydi bile hangi babayigidin gücü yeterdi?

Açik ve net. Ayetteki NiKAHLAYIN evlendirin anlamina geliyor.

Örnegin üç yetiminiz evlenecek olgunluga geldiyse üçünü birden ve ayni anda BASKALARINA nikahlayacaksiniz, her birini kendi sevdigi talibiyle bas göz edecesiniz.  Ayette söylenen bu. Akli dumura ugramamis olan herkes görür bunu. 

Sitelerde Paylaş

Hala ayetteki kelimeleri didikleyip bu dini icat edenlerin yazdığı ve 1400 yıldır uyguladığı İslam'daki erkeklerin çok evliliği kuralını yokmuş gibi göstereceğini sanan sahtekar şaklabanlar var. Be salaklar, bu kural tam 1400 yıldır uygulanmış, hala uygulanıyor ve de uygulanmaya devam edecek, daha sizler neyi saklayacağınızı sanıyorsunuz?

Ayette erkeklere açıkça 2, 3, 4 kadınla evlenebilirsiniz deniyor. Buna itiraz edenler aslında "Yahu bizim put o kadar salak, o kadar geri zekalı, o kadar aptaldır ki, ne demek istediğini bile anlatamaz, onun için bizler onun adına anlatıyoruz." demiş oluyorlar ve bu kadar mal, salak yerine koydukları puta taptıkları için kendileri daha da mal ve salak oluyorlar.

Sitelerde Paylaş

4:3'ün artirmasiz, eksiltmesiz... kisacasi YORUMSUZ çevirisi şöyle olabilir:

Yetimlerin haklarini gözetemiyceginizden korkarsaniz 

nikahlayin 

size yetki veren o kadinlarin ikiserini ve üçerini ve dörderini

ama adil olamiycaginizdan korkarsaniz onlarin yalnizca birini

ya da ellerinizin altindakileri.

Sapmamaniz için uygun olan budur.

Sitelerde Paylaş

Nisa/3. Eğer, (velisi olduğunuz) yetim kızlar (ile evlenip onlar) hakkında adaletsizlik etmekten korkarsanız, (onları değil), size helâl olan (başka) kadınlardan ikişer, üçer, dörder olmak üzere nikâhlayın. Eğer (o kadınlar arasında da) adaletli davranmayacağınızdan korkarsanız, o taktirde bir tane alın veya sahip olduğunuz (cariyeler) ile yetinin. Bu, adaletten ayrılmamanız için daha uygundur.

Abdullah Yusuf Ali -İngilizce-:
4.3 - If ye fear that ye shall not be able to deal justly with the orphans, marry women of your choice, two, or three, or four; but if ye fear that ye shall not be able to deal justly (with them). Then only one, or (a captive) that your right hands possess. That will be more suitable, to prevent you from doing injustice.

Muhammed Marmaduke Pickthall -İngilizce-:
4.3 - And if ye fear that ye will not deal fairly by the orphans, marry of the women, who seem good to you, two or three or four; and if ye fear that ye cannot do justice (to so many) then one (only) or (the captives) that your right hands possess. Thus it is more likely that ye will not do injustice.

M Hilali and Muhsin Khan:
4.3 - And if you fear that you shall not be able to deal justly with the orphan-girls, then marry (other) women of your choice, two or three, or four but if you fear that you shall not be able to deal justly (with them), then only one or (the captives and the slaves) that your right hands possess. That is nearer to prevent you from doing injustice.

Sitelerde Paylaş

Şimdi burda tek bir kadından mı bahsediyor....?

33/Ahzap 50:  Ey Peygamber! Biz sana mehirlerini verdiğin eşlerini, Allah’ın sana ganimet olarak verdiklerinden elinin altında bulunan kadınları; seninle beraber hicret eden, amcanın kızlarını, halalarının kızlarını, dayının kızlarını ve teyzelerinin kızlarını sana helâl kıldık.

Ayrıca, diğer mü’minlere değil de, sana has olmak üzere, mehirsiz olarak kendini Peygamber’e bağışlayan, Peygamber’in de kendisini nikâhlamak istediği herhangi bir mü’min kadını da (sana helâl kıldık.) Mü’minlere eşleri ve sahip oldukları cariyeleri hakkında farz kıldığımız şeyleri elbette bilmekteyiz. Bütün bunlar, sana herhangi bir zorluk olmaması içindir. Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.

Sitelerde Paylaş

Fethi kardesim, videoyu izledim. Benim dikkatimi çeken en sorunlu husus şudur:

Öne sürüyorsunuz ki Nisâ 3'teki yetimlerin kendileriyle degil "yetimlerin kadinlari"yla ikiser, üçer, dörder evlenmeniz caizdir. Niçin bu hükme variyorsunuz? Çünkü 127'de "yetimlerin kadinlari"ni nikahlamanizdan söz edilmektedir ve o kadinlar ile Nisâ 3'te ikiserini ve üçerini ve dörderini nikahlamaniz istenenler size göre AYNI kadinlardir.   

Oysa önemli olan yetimlerin kendileridir. Ve ille bir karsilastirma yapilacaksa yetimlerin kadinlarinin degil kendilerinin karsilastirilmasi gerekir. O zaman şu görülür: Nisâ 127'deki yetimlerin "mallar"indan söz edilemez çünkü buna dair ortada hiç bir karine yok. Ama Nisâ 3'teki yetimlerin mallari var.

Ben daha fazla yazmadan sizden Nisâ 3'te sözü edilen korkunun, siyak ve sibak baglaminda, ne korkusu oldugunu sorabilir miyim?    

Sitelerde Paylaş
33 minutes ago, Mindsurfer said:

Şimdi burda tek bir kadından mı bahsediyor....?

Elbette hayir. Ahzâb 50'de en az 3 kadindan söz ediliyor çünkü EZVÂC en az 3 es demek. Sevgili Mindsurfer, ben sizin dikkatli biri oldugunuzu biliyorum, elbet şu da dikkatinizi çekmistir: nebiye Ahzâb 52'de yasak edilen daha önce edinmis oldugu esler degil bundan sonra  (min ba'd) es almasidir çünkü kendisi çok eslidir, onun bundan sonra es almasi es üstüne es almak olur ve yasaklanan budur.

Bakin Nisâ 20'de tek esli bir müminin baska bir kadini esinin yerine (mekânen) koyup degistirmesi onaylaniyor çünkü tek esli bir adam esini bosarsa bekar kalir, bekar birinin es almasi elbet yasaldir.

Es üstüne es almadan çok esli olunamaz. Onun için fiilen yasak edilen çok esliliktir. Bi daha: Çok eslilik, Allah resulünün sahsinda, bütün müminlere yasak edilmistir. Yasagi perçinleyen baska ayetler de var ama simdilik bu kadar, Ahzâb 52 yeter. 

Sitelerde Paylaş
15 minutes ago, Hasan Akçay said:

Elbette hayir. Ahzâb 50'de en az 3 kadindan söz ediliyor çünkü EZVÂC en az 3 es demek. Sevgili Mindsurfer, ben sizin dikkatli biri oldugunuzu biliyorum, elbet şu da dikkatinizi çekmistir: nebiye Ahzâb 52'de yasak edilen daha önce edinmis oldugu esler degil bundan sonra  (min ba'd) es almasidir çünkü kendisi çok eslidir, onun bundan sonra es almasi es üstüne es almak olur ve yasaklanan budur.

Bakin Nisâ 20'de tek esli bir müminin baska bir kadini esinin yerine (mekânen) koyup degistirmesi onaylaniyor çünkü tek esli bir adam esini bosarsa bekar kalir, bekar birinin es almasi elbet yasaldir.

Es üstüne es almadan çok esli olunamaz. Onun için fiilen yasak edilen çok esliliktir. Bi daha: Allah resulünün sahsinda müminlere çok esli olmak yasak edilmistir. Yasagi perçinleyen baska ayetler de var ama simdilik bu kadar, Ahzâb 52 yeter. 

Be sahtekar şaklaban, Kuran'ın neresinde erkekler için çok eşlilik yasaklanmış?

Ahzab/52. Bundan sonra sana (başka) kadınlar ve zevcelerinden birini, güzelliği hoşuna gitse bile (başka bir hanımla) değiştirmen helâl değildir. Elinin (altında) sahip oldukların (cariyeler) hariç. Ve Allah, herşeyi murakebe (denetleyen) edendir.

Ayette yasaklanan eş değiş tokuşu.

Muhammed bunca karıyı alırken bu din yok muydu? Putun aklına eş üstüne eş almayı yasaklamak Muhammed ve avanesi 9-10 kadın ile evlendikten sonra mı geldi? 

Bu dinin putuna göre, bu arap bedevisine her bok serbest zaten, evlatlığın karısını almak serbest, mehirsiz kadın almak serbest. Yeter ki arap bedevisinin gönlü hoş olsun, tanrı değil arap bedevisin özel işlerini halletme elemanı put.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Hasan Akçay yazdı:

Fethi kardesim, videoyu izledim. Benim dikkatimi çeken en sorunlu husus şudur:

Öne sürüyorsunuz ki Nisâ 3'teki yetimlerin kendileriyle degil "yetimlerin kadinlari"yla ikiser, üçer, dörder evlenmeniz caizdir. Niçin bu hükme variyorsunuz? Çünkü 127'de "yetimlerin kadinlari"ni nikahlamanizdan söz edilmektedir ve o kadinlar ile Nisâ 3'te ikiserini ve üçerini ve dörderini nikahlamaniz istenenler size göre AYNI kadinlardir.   

Oysa önemli olan yetimlerin kendileridir. Ve ille bir karsilastirma yapilacaksa yetimlerin kadinlarinin degil kendilerinin karsilastirilmasi gerekir. O zaman şu görülür: Nisâ 127'deki yetimlerin "mallar"indan söz edilemez çünkü buna dair ortada hiç bir karine yok. Ama Nisâ 3'teki yetimlerin mallari var.

Ben daha fazla yazmadan sizden Nisâ 3'te sözü edilen korkunun, siyak ve sibak baglaminda, ne korkusu oldugunu sorabilir miyim?    

Nisa 129:  Kadınlarınız arasında her yönden adaletli davranmaya ne kadar uğraşsanız buna güç yetiremezsiniz. Bari birisine tamamen kapılıp da diğerini askıya alınmış gibi bırakmayın. Eğer arayı düzeltir ve haksızlıktan korunursanız, şüphesiz Allah çok bağışlayıcı ve esirgeyicidir.

Diyanet İşleri: Ne kadar uğraşırsanız uğraşın, kadınlar arasında adaleti yerine getiremezsiniz. Öyle ise (birine) büsbütün gönül verip ötekini (kocası hem var, hem yok) askıda kalmış kadın gibi bırakmayın. Eğer arayı düzeltir ve Allah’a karşı gelmekten sakınırsanız, şüphesiz Allah çok bağışlayıcı ve çok merhamet edicidir.

Seyyid Kutub: Ne kadar özen gösterseniz de eşleriniz arasında adaleti sağlayamayacaksınız. O halde birine iyice tutulup öbürünü ortada bırakmayınız. Eğer barışır Allah'tan korkarsanız, hiç kuşkusuz Allah affedicidir ve merhametlidir.

Çok eşlilik olmadan kadınlar arasında nasıl adaletli davranamamaktan endişe ediliyor?

Çok eşlilik olmadan bir kadına kapılıp da diğeri nasıl ihmal ediliyor?

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Hasan Akçay yazdı:

Elbette hayir. Ahzâb 50'de en az 3 kadindan söz ediliyor çünkü EZVÂC en az 3 es demek. Sevgili Mindsurfer, ben sizin dikkatli biri oldugunuzu biliyorum, elbet şu da dikkatinizi çekmistir: nebiye Ahzâb 52'de yasak edilen daha önce edinmis oldugu esler degil bundan sonra (min ba'd) es üstüne es almasidir. Es üstüne es almadan çok esli olunamaz. Onun için fiilen yasak edilen çok esliliktir. Bi daha: islam nebisinin sahsinda müminlere çok eslilik yasaklanmistir. Yasagi perçinlkeyen baska ayetler de var ama simdilik bu kadar, Ahzâb 52 yeter. 

Teşekkür ederim. Bahsettiğiniz görüşü birkaç sene önce modernist bir ilahiyatçıdan duymuştum.

Orada kelime karşılıklarına baktığımız zaman eş değiştirmekten bahsediyor. ve genel kabüle göre Muhammed'in az 7 tane eşi var (cariyeler hariç)

Siz de eğer detaylara dikkat ediyorsanız, Ahzap 50'de  "sana has olmak üzere.... sana herhangi bir zorluk olmaması için" gibi ifadeler var.
Bu durumda burda kastedilen zorluk nedir... ve neden "
sana has olmak üzere" diyerek ona iltimas geçilmiştir. Elçi olmak ile kadınlara sahip olmanın ne gibi bir alakası var?

Eğer amaç, onlara yardımcı olmaksa evlatlık alarak veya manevi kardeşi ilan ederek de o kadınları himayesinde bulundurulabilirdi. daha da önemlisi, kadınları toplumda daha güçlü bir konuma getirmek için çalışabilirdi.

Diğer taraftan çok eşlilik konusundaki kilit nokta bence, islam dini, kadınların duygularına değer veriyor mu.... sorusunun cevabında gizlidir?

"Veriyor" diyeceksiniz tabii:)

Aslında bu konuda sizi köşeye sıkıştıracak birçok soru var bende. ancak tartışma ortamında bazı sorunlar var.

tarihinde Mindsurfer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
"Sorgulayan müslüman" diye bir üye vardı. Bu, youtube kanalı ve sitesi olan kişi, acaba o mu" diye düşündüm. özelde görüşürken sormuştum "değilim" dedi.
Gerçekten sorgulayan biriydi. kısa bir sürede din konusunda gerçeği anladı. nickini bile değiştirdi.
Meğer o sitenin sahibi de burdaymış. umarım kendisi de islamı sorgulamayı başarır.

"Sorgulayan müslüman" deyince aklıma geldi. bu üyeye hakaret edilirken birkaç defa itirazımı belirtmiştim. nitekim ateist olduğunu açıklayınca itirazımın yerinde olduğu anlaşıldı.
burdaki üyeler de birgün dinin yalan olduğunu farkedebilir. olmadı "ateistlere hak veriyorum" der, İhsan Eliaçık gibi... ki o da önemli bir kazançtır.
ama bu üslupla bunu başarmak biraz zor görünüyor.

Tabii bu demek değildir ki, çaktırmadan ateisti aşalayanlara veya din karşıtı olanları hristiyan gösterip yılışıkça dalga geçerek dincilik yapanlara ağzının payını vermeyeceğiz! zaten bu üslup sorunu da, islam kültüründen gelen bir sorundur.
"İnkarcı" demek, veya "islama iftira atıyorsunuz" demek dahi bir aşalama ve çamur atmadır. İfiradan bahsedebilmek için, yüzyıllar boyu gelen kaynakların ve islam ülkelerindeki uygulanışın, iddialarınızı doğrular nitelikte olması ve ayetlerdeki ifadelerin net olması gerekir.

Ha birisi de derseki mesela, "islamda rasgele ateş açarak, insan öldürmek serbesttir" o zaman tamam, orda bir iftira olabilir. neticede müslümana denkgelirse olmaz. gerçi yanlışlıkla öldürünce oruç mu tutuluyordu, öyle birşey vardı galiba... neyse.

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, Sundance said:

Çok eşlilik olmadan kadınlar arasında nasıl adaletli davranamamaktan endişe ediliyor?

Çok eşlilik olmadan bir kadına kapılıp da diğeri nasıl ihmal ediliyor?

Nisâ 129'da sözü edilen kadinlarin çok eslilik yasaklanmadan önce edinilmis olan kumalar oldugu açik ver net. Yoksa örnegin Ahzâb 52 ile Nisâ 129 çelisir, oysa Kurtan'da çeliski yoktur (4:82).

Sitelerde Paylaş
19 saat önce, sağduyu yazdı:

İslam'da çok eşlilik yoktur, diye iddia etmiyorum. İslam'da çok eşliliğe yetim çocuklara sahip çıkılması koşuluyla izin verildiğini düşünüyorum.

Peygamberin kaç hanımının olduğu ve Ayşe ile kaç yaşında evlendiği hakkındaki bilgiyi sanırım hadis kitaplarından edindiniz. O kitaplarda peygamberin Ay'ı ortadan ikiye yardığı, parmaklarından su akıttığına ilişkin de rivayetler var. Eğer hadislerde rivayet edilen olayların gerçekten yaşanmış olduğuna inanıyorsanız, bu mucizelere bakıp Müslüman olmanız gerekmez miydi?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...