Jump to content

Nisa/3 ve İslam'da Çok Eşlilik Hakkında Bir Video

Recommended Posts

9 hours ago, anibal said:

Ne sayıklıyorsun ki sen? Nerde diyor, yetimler isterse onları nikahlayın falan diye? Nerde diyor, sevdiğine verin falan diye? Yani götünden uyduruyorsun işte.

Şurada diyor yetimler isterse, yetimler istediginde diye: Nikahlayin ikiserini ve üçerini ve dörderini o kadinlarin ki onlar size verdi- Fenkihû mâ tabe lekum minen nisâi... 

Bir sonraki ayete bakarsaniz TÂBE fiilini orda da göreceksiniz. (SADUKÂT sadakalar demek. Yani zayif düsmüs kimselere yapilan yardim, örnegin yetimlere yapilan mali yardim. Kisacasi onlarin kendi mallari.)

O kadinlara "sadukât"ini karsilik beklemeden verin. Ama ondan biseyleri kendileri  size VERDiLER ise iste onu çekinmeden ve saglikla yiyin. Ondan biseyleri kendileri size VERDiLER ise -in TIBNE lekum. TIBNE "tâbe"nin özneye bagli çekim sekli. Demek ki tâbe VERDiLER demekmis.

Neyi verdiler? Neyin sözü ediliyorsa onu... Bakin Nisâ 4'te kendilerine ait sadukâti verdiler yani mal verdiler. Nisâ 3'te ise nikahlamaktan söz ediliyor, o halde nikahlama yetkisi verdiler.

Her birini kendi sevdigi talibine demistim. Bu ifadeye gelince, o kadinlarin her biri rüsdünü yani olgunlugunu ispatlamistir (Bkz Nisâ 6), elbet sevdigine nikahlanmayi bilecek kadar olgundur. Yoksa mallarini kendilerine verip kendi haline birakmayacaksiniz. Nisâ 5'te iste bu söyleniyor: Akli ermeyenlere mallarini vermeyin... Demek ki o kadinlarin her birinin kendisinin de sevip onayladigi talibine nikahlanmayi isteyecek kadar akli eriyor.    

tarihinde Hasan Akçay tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 43
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Nisa 23

Size (şunlarla evlenmeniz) haram kılındı. Analarınız, kızlarınız, kızkardeşleriniz, halalarınız, teyzeleriniz, erkek kardeşin kızları, kızkardeş kızları, sizi emzirmiş olan (süt) anneleriniz, süt anneden kızkardeşleriniz, kadınlarınızın anneleri, kendileriyle birleştiğiniz kadınlarınızdan olup, evlerinizde bulunan üvey kızlarınız. Fakat eğer onlarla henüz birleşmemişseniz, o taktirde (onlarla evlenmenizde) sizin üzerinize bir günah yoktur. Ve sizin sulbünüzden gelen oğullarınızın eşleri (kadınları) ve iki kızkardeşi bir arada (nikâh altında) toplamanız. Geçmişte olanlar hariç. Muhakkak ki, Allah Gafur'dur, Rahîm'dir.

Şimdi  burdan bile çok evliliğin olduğu  açıkça  görülmekte. Nisa  129  ayetini  "efendim  o  yasaklanmadan  önceydi" yoksa  ahzapla  çelişir  yalanınıda  gülerek  okuyorum  haliyle. Ahzap  52  eş  takasını  yasaklar,  hani kelime  kökü  diye  yırtınanlar  tebedelle sözcüğünün  eşdeğer  bedelli  mal  takası  olduğu gerçeğini iplemeden  kendi  uydurdukları  yalanları  pazarlamakla meşguller. Bedel  sözcüğü  dilimize  arapçadan  geçmiştir.

Gelelim  evlilik  yaşı  büyütme vede  araya rüşd  kelimesini  sokuşturma çabalarına. Daha  öncede  örnekleriyle yazdık, "efendim  sadece  kızlar mı  yetimdir?" yalanıda ayrı  bir zavallılık.

Soralım o  halde

Ali İmran 14

İnsanlara, "kadınlara, oğullara, kantar kantar biriktirilmiş altın ve gümüşe, salma atlara, hayvanlara ve ekinlere olan sevgiden oluşan" şehvetleri (aşırı düşkünlükleri) güzel gösterildi. Bunlar, dünya hayatının menfaatleridir. Ve Allah, O'nun katındaki en güzel sığınaktır.

Ne  anlıyorsunuz  bu  ayetden? İnsanlar  dediğine  göre tüm  insanlardır  kastedilen. Kadının  kadına  karşı  şehvetli  olduğunu anlamalıyız  demekki.

Sonra  bakıyoruz Bakara 187;Oruç herkese farz  değil mi?

Oruç gecesi kadınlarınıza yaklaşmanız size helâl kılındı.

Hım demekki  kadınlar  oruçtan muaf değilse ve orucun kuralları herkeseyse buradada  kadınlar kadınlara farzdır diyoruz. Mantıklı.

Ve  Nisa  43

Ey iman edenler, sizler sarhoş ve zihinsel uyuşukluk halindeyken ne söylediğinizi bilinceye kadar, cünüp iken de, yolları mescitten geçenler hariç, gusledinceye kadar namaza, mescide yaklaşmayın. Eğer hasta, yaralı olur veya yolculukta bulunursanız yahut herhangi biriniz ayakyolundan gelirse veya hanımlarınızla ilişkiye girmiş, su da bulamamışsanız, o zaman abdest alma veya gusul etme niyetiyle temiz bir toprakla teyemmüm edin, yüzlerinizi ve ellerinizi-kollarınızı meshedin, namazınızı kılın.

İman edenler iman etmiş erkek kadın herkesvede abdest ve teyemmümün kuralları cinsiyetle belirlenmez. Demekki kadın veya erkek kadınlarla ilişkiye giren  herkesedir bu  ayetde.

Nisa 3  teki  cümle  yapısında  rahatlıkla  erkeklerin  yetimlere  bakmakla  mükellef  olduğunu  söyleyebiliriz   ki  islamın  çocuğu  erkeğin  malı  sayan anlayışı,  evliliklerde mehir  ödeyen ve  beğenen  taraf  olarak  ilan  edilmesi, boşamaya  erkeğin  karar vermesi, cariyelerle  sex  izni  ki  daha  bir  çok  örnekle bunnu  teyit  edebiliriz.

Burdada  seslenilen  kesimin  yetimlere  "kadınlarda  vasi  olabilir" iddiası  tamamen safsatadır. Çünkü  islamın yapısı  buna  uygun olmadığı  gibi  oldukça  erkek  merkezlidir. Rüşd  konusunu  evliliğe bağlamaya çalışan  kişinin  hiç  bir  mantıksal  yaklaşımı  yada  kanıtı  yok,  tamamen  safsata  üretiyor, efendim  nisa  5  te  aklı  yetmeyenlerden  bahsederken  nisa  6 da rüşd  diyor  ,  mal  için  rüşd  gerekirse  evlilik  içinde gerekir. Niye? Sen  öyle anlamak  için  yırtınıyorsun diye mi? Gerekçesi  nedir?

Mal  konusunda  rüşdden bahsediyor. Cinsellik  konusunda  en küçük  iması  dahi  yokken bu  keyfiyetin nedir? Bilememiş mi tanrın  mallarını  teslim için  rüşdünü  bekleyin  demeyi  becerirken evlilik  içinde  şunu  bekleyin demeyide  sen uyduruyorsun?

Gelelim  kadına  bakışına islamın, talak 4  veya  cennette  kadın vaad etme, cariyelik  gibi,  yarım miras, şahitlikte  yarımlık, evlilik ve  boşanma  hakkının erkeğe  verilmesi,  çocuğu  erkeğin malı  gören  ve  anneyi  süt  makinası  konumuna  indirgeyen , yukardaki  ayetlerde  olduğu  gibi, insan derken,  inanırlar  derken  kadını  abdest  bozan  veya  sex  ihtiyacını  giderici  veya  kötü  arzu  nedeni  olarak  tescilleyen ki  bu  seslenmeleride  sevgili erkek  kullarına  yapan  bir  tanrı  biliyoruzki  kadınıda  cinsel  obje  ve  erkeğin malı  olmak  dışında bir  değer  yüklemiyor.

Erkeğin  arzularına boyun eğen  bir  tanrı  ve  kadının adı  yok  ve  rüşd  diyor  biride.Bu  kitapta  biliyoruzki  kadın  daha  adet  bile  görmeden  sex  objesi  olarak  doğal  bir  şey  gibi sunulur. Yani cinsellikte  rüşd  aramaz  bu tanrı,  mal  mülk  konularındada  okuyun  baştaki  ayetleri  mallarını  yemek  için  evlenmeyin  der,  adaletsizlik  yapma,  sırf  malı  için evlenme der. Kime  bu seslenmeler? Tamamen erkeklere, çünkü  yok  öyle kadının  vasi  olması  diye bir şey  islamda.

Oysa  gayet  net demişki, adaletsizlikten  korkarsanız  yetimler konusunda beğendiğiniz  kadınlardan üçer beşer  alın. Oysa  cümle  yapısı  ortada,  kim alacak,  sen  , beğendiğin ,hoşonana giden  kadınlarla  grup  evlilik  yaptırın yetimleri  anlıyormuş arkadaşlar. Yetimlere  alacakmış  arkadaş kadınları:)  Kız  yetimlerde üçer  beşer  kız alırsın artık :)

Ortalık  yetim kaynıyor ya,  becerememiş  tanrısı  yetimleri  evlendirin demeyide  üçer  beşer  evlendirin demiş:)

Bakın  arkadaşlar,  erkek  yetimleri  evlendirmek  gibi  bir  misyonu  yoktur  islamın, nedenide  basit,  çünkü  erkek  bakışa  sahip  islam  onlara  en  fazla  mallarını verirsin giderler, gayetde  erkek  egemen bir  bakış  ve  toplum için anlaşılır. Zaten  ince  ince  düşünülmüş  bir  kitap  yada anlatım yok,  bildiğin anlık  duruma  göre  uydurulmuş  yani  "mükemmellik"  iddiası taşıyan  bir kitap  için  içler  acısı  bir anlatım  tarzına  sahiptir  kuran.

Enam 151

“De ki: “Gelin Rabbinizin size neleri haram kıldığını ben okuyup açıklayayım: O’na hiçbir şeyi ortak yapmayın, anneye babaya iyi davranın,

Şimdi  yukardaki  ayetteki  gibi  nice  saçma yazılımı  alimcikler  kurtarmak  için  bin  dereden su  getirmiştir,  çünkü  felaket  bir  dildir,  anlam  karmaşasıdır  kuranın dili. Bunun  gibidir  nisa  3  gibi  ayetlerde.

Şöyle düşünün, erkeğin vasi  olması  dışında  bir  alternatif  olmayan bir  çağda  yazılmıştır kuran  ve o  topluma  göre  normal  olduğundan  gün  gelirde  anormal  karşılanır  diye  düşünemeyen bir  tanrı  çıkıyor  haliyle  karşınıza.

İşte  bu  nedenle  beğendiğiniz  kadınlardan  üçer beşer  al  diyen tanrı  7.  yüzyılda  takılmış kalmışken,  ne  erkek  yetim  kısmını  ipliyor, ne  çok  eşliliği  ipliyor, anormal  bulan  bu  çağın insanı,  anlamakta  kabulde  güçlük  çekiyor,  kutsal  sandıklarına  toz  konduramıyor,  eğiyor, büküyor, çamura yatıyor  ama  işe  yaramıyor.

Neyse sabır edin,  az kaldı, coğrafyayı  ve ülkeyi  bu  masallar  uğruna  mahfettiniz,  biraz  daha dişinizi  sıkın  nasılsa  konuşacak  ne  ülke ne  devlet  nede  insan  bulamayacaksınız bu  gidişle.Görünen oki  siz  "biz  ne  halt  ediyoruz  ve  bu  yalanları  savunarak  kötülük  yapıyoruz"  demeye  niyetiniz  yok, din  bezirganlarının elinde cehalete  kurban ederek  araplaştırdınız  ama burda ateistlere dini  yutturma peşindesiniz :)  Berbat  insanlarsınız  kusura bakmayın,  dünyanın  en salak  milleti  olmaya  adayız  sayenizde.

Gerçekleri  masallarla  örtüp  ufak  çıkarlar uğruna  satıyorsunuz  insanlığını  vicdanını, az  insanlık  beklemekten  yorulduk  sizlerden.

Saygılar...

tarihinde e-teist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 10.10.2016 at 12:07, Hasan Akçay yazdı:

demek yetim hep bayanlarla oluşuyormuş erkek yetim olmazmış. Hayir, yetimlerin erkek olanlari da var. Kanit için bir önceki ayete bakilabilir: Yetimlere mallarini verin -ve étül yetémé emvalehum. Buradaki hum eril zamirdir yani ayette lafzen "o erkek yetimlere mallarini verin" deniyor ama eril zamirler disileri de kapsar, onun için tam olarak ayette söylenen şudur: (Disi olsun erkek olsun bütün) yetimlere mallarini verin.  

evelenilecek bayandan bahsediyor. Hayir ayet "ellerinizin altindakiler"den de bahsediyor ki onlarin erkek olanlari var. Buna kanit isteyen Nûr 33'e bakabilir. Ellerinizin altindakilerden olup sizden haklarini isteyenler... verin onlara -fe kâtibûhum. O halde erkekleri de nikahlayacakısiniz. 

enteresan olan da üçer dörder kadın alın. diyor. Gerçekten enteresan. Ikiser, üçer, dörder aslinda anlamca devam ediyor beşer, altisar, yediser... diye. Yani sayida SINIR yok. Buna kanit isteyen Fâtir 1'e bakabilir. Orda Allah'in melekleri ikiser, üçer, dörder kanatli yaptigi anlatiliyor. Kanatlarin sayisi dörde kadar (?) filan elbet SINIRLI degil. Allah isterse daha çok kanatli yapar onlari. Allah'i hiç kimse sınirlayamaz. 

Daha enteresan bisey söyleyeyim size: ikiser, üçer, dörder paylasma sayilaridir yani ikisini birden ve ayni anda, üçünü birden ve ayni anda, dördünü birden ve ayni anda anlamina gelirler. Yani yetimlerin kiminiz ikisini birden ve ayni anda nikahlayacaksiniz, kiminiz üçünü birden ve ayni anda, kiminiz dördünü birden ve ayni anda, kiminiz besini birden ve ayni anda, kiminiz altisini birden ve ayni anda...

Simdi soru: ayetteki nikahlayin fiili eger ES ALIN anlamina gelseydi örnegin üç yetiminizin üçünü birden ve ayni anda es alip gerdege girecektiniz. Bu ahlaksizliga izin verilseydi bile hangi babayigidin gücü yeterdi?

Açik ve net. Ayetteki NiKAHLAYIN evlendirin anlamina geliyor.

Örnegin üç yetiminiz evlenecek olgunluga geldiyse üçünü birden ve ayni anda BASKALARINA nikahlayacaksiniz, her birini kendi sevdigi talibiyle bas göz edecesiniz.  Ayette söylenen bu. Akli dumura ugramamis olan herkes görür bunu. 

Eeleriniszin altındas ne olulduğunu az çok burdakiler bilir cariyerden bahseder ahzap 50 bak istersen. yani sana göre erkeklerdedemi elinizin altındadır istediyin kadar alabilirsin. bu kadear yazmışın çoğu boş .ben senin dinine inanmıyorum nedeni yalan ordan burdan  burdan anca araplar bunları araklıyabilmişler. kuranda hiç ben görmedim erkek sığına evi dişi sineye bile var erkek yetime bok yok ne koruma vs. varsada yoksada erkek kaç kadın alır  boşadıktan sonra kaçtanesinin alıtına yatcak sonra eski göz ağrısına döbecek. 4 erkek şahit getirmesen karın gözünün çnünde fuhş yapsa nafiledir anaca çatlar patlarsın ulan beni karıyı beceriyorlqar ben bir şey yapmıyorum hayıflanıp durursun. şayet namus şeref onur var ise oda araplarda olmadıpına göre alan menmun veren menmun sana ne oluyor allahın aytlerini savunuyorsun kendisi savunamıyormu allah demiyorrmu bu kuranı ben koruyacağım sanamı düştü korumak. allah demiyormu ap açık kitap getirdim araplara anlasın diye sendemi arapsın yoksa?adam gelinini beceriyor gelmiş burda kurandan ahlkatan adeleten dinden bahsediyor insanın ar damarı çatladımı böyle rezil rusba olursunuz kendinizde insan olarak görürsünüz muhammed gibi. birde  şu kim kimi düzmüş bir yazarmısınız ben sırlıyamadım bu ne lan kimin elii kimin cebinde belli deyil ahlak ndedinmi böyle olur

482incip3881369.jpg

1091incib4161650.jpg

tarihinde güven tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 12.10.2016 at 19:34, Hasan Akçay yazdı:

Kuran'da kötülüge neden olacak bi metin yok.

Nasıl kötülüğe sebep olan bir metin yok. Olması gereken ile karşılaştırdığınızda hem de öyle bir var ki.....      

Mesela ben evlilik ve kadın hakları konusunda hüküm belirlemek istesem şunları yazardım; 

Kadın ve erkek, tümüyle eşit haklara sahiptir. evlenme konusunda her ikisinin de özgür karar yetkisi bir zorunluluktur. Hiçbir şekilde aileden veya çevresinden baskı yapılamaz.
Evlilikte karşılıklı sevgi esastır. inanç, ırk, maddiyat ve şekilsel ayrımcılıklar yapılamaz.

Ayrılma konusunda her iki tarafın da hakları eşittir. Evlilikten sonraki gelirler eşit paylaşılır ve özel eşyalar sahiplerine bırakılır.
Kadın veya erkek, eşini mutsuz edecek hiçbir farklı cinsel beraberlik yaşayamaz.
Eşiyle ilişki yaparken dahi, karşı tarafın da bundan memnun olması şarttır. 

Kadın ve erkek, her türlü sosyal ve mesleki alanda eşit haklara sahiptir.
Seçme ve seçilme, seyahat etme, ülke değiştirme, kıyafet, meslek ve sanat seçimi gibi her türlü konuda tümüyle eşit özgürlüklere sahiptirler.
Kıyafetler ahlaki değer yapılamaz. hiçbir kadının güzelliği ve çekiciliği tacize ve iftiraya mazaret oluşturamaz.

Çift cinsiyetli doğanlar dahil, hiçbir insanın cinsel organına kendi isteği dışında mudahele edilemez. Cinsiyetle ilgili tercihler kişilere aittir.

Eşler asla birbirlerini dövemez. dayak birinci derecede boşanma sebebidir.
Çocukları döverek eğitmeye teşebbüs etmek çok ağır bir suçtur. miras ise inanç ve cinsiyet ayrımı yapılmaksızın eşit paylaştırılır. 
Hiçbir çocuğun reşit olmadan evlenmesi tavsiye dahi edilemez. bu ağır bir sapkınlıktır.

Bu hükümler dışında, hangi hadis, hangi ulema... kim ne derse desin geçersizdir! resule itaat yoktur. Kimin ne kadar kutsal olduğu iddia edilirse edilsin, daima özgürce ve tarafsız düşünün. Daima gerçeği arayın. Sizi kimse düşüncenizden dolayı cezalandıramaz. 

Düşünce suçu yoktur. Aksine özgürce düşünemeyenler kaybedecektir.
Gerçeği ararken tanrının elçisi dahil hiçbir kutsalı memnun etmek zorunda değilsiniz.
Peygamber ise, kendisine itaat veya ayrıcalık talep ettiği anda, elçiliği kesin olarak düşer.

Evet bunları o zaman da yaşasaydım ve bana "din, ya da kanun yazmamız şart oldu başka çaremiz yok" deseler aynı bu paralelde hükümler yazardım.

Böyle olması gerektiğini söyleyenler o zaman da mutlaka olmuştur. Ancak derhal işkenceye maruz kaldıkları ya da katledildikleri çok açık. Çünkü zulmü ve karanlığı hakim kılmak, ancak şiddet, tehdit korku ve zorbalıkla mümkün olabilir. Ve günümüzde şeriat ülkelerinde aynen böyle yapılıyor !

Şimdi bu şekilde, net ve çelişkisiz ifadeler içeren bir kitap, nasıl çok eşlilik veya herhangi bir şekilde kadın haklarına tecavüz şeklinde uygulanabilecektir? 

Bu kadar net olduktan sonra, artık bu din adına kötülük yapan, kendisi kötü olduğu için bunu yapar

Böyle bir kitapta hiçbir ayrımcılık,tehdit ve yasakçılık gibi kötülük unsurlarının da net olarak yasaklandığını öngörecek olursak,
İşte ancak bu durumda yaşanan zulümleri dine maletmek, gerçekten de iftira olacaktır. sizin deyiminizle hinlik olacaktır.
ben böyle bir dine uydurma da olsa çok saygı duyardım.  

Şimdi olması gerekene göre, hala "kötülüğe sebep olmamıştır bu ayetler" diyebilecek misiniz...?
böyle bir yalana başvurmayacağınıza inanıyorum.... inanmak istiyorum. 
bence hiç gerek yok. "evet, bu dinde bir sorun olmalı" diyecek dürüstlük vardır sizde

tarihinde Mindsurfer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...