Jump to content

Humanizm

Recommended Posts

15 hours ago, Mindsurfer said:

Ancak burada bir felsefe veya gelişmiş bir sanat / teknoloji yok. Henüz felsefi kitaplar yazabilen, büyük sinema ve müzik eserleri ortaya koyabilen, internet bilgisayar uçak gibi teknolojiler üretebilen başka bir hayvan görülmedi.

Hayvan olarak tanımlanmayacak olsa da başka zeki canlılarla da karşılaşacağız. İnsanı ve onları doğa harici görmek tutarsızlık olur. Ama sen gene de termit karıncaları da bir araştır. Onların yaptıkları yüz bin yıl önceki insanların ilkelliğine pek benzemiyor. 

Milliyetçilik ise bir taraftarlıktır. insanlar sadece kendi tarafını düşünmek yerine, herkesi düşünebilseydi zaten böyle bir felsefeye de gerek kalmayacaktı. Şimdi bunu hayvanlar düşünemiyor diye onları örnek alacak halimiz yok.

Ben hayvanları örnek alalım diye bir şey söylemedim. Siz doğada milliyetçilik diye bir şey olmaz dediniz ben de şunları yazdım.

Karınca kolonileri yiyecek ve sınırlarını korumak için aralarında savaşır, eline geçirdikleri düşman karıncaları da köleleştirirler. Değişik hayvan grupları bir lider belirleyip kendi sınırlarını işaretler ve korurlar.

Tam olarak milliyetçiliğin karşılığı olmasa da bu yazılan benzer bir şeydir...

Milliyetçilik ise bir taraftarlıktır. insanlar sadece kendi tarafını düşünmek yerine, herkesi düşünebilseydi zaten böyle bir felsefeye de gerek kalmayacaktı.

Bu herkesi düşünmenin sınırı nedir sayın Mindsurfer? Nerede başlayıp nerede biter? İnsanoğlunun herkesi her şeyi düşünmek gibi bir misyonu olmalı mıdır? Bir gün uzayın derinliklerine açılıp da başka zekiler, gelişmişler bulur da bize Amerikan yerlilerine yapılan şeyi yapmaya kalkarlarsa, zevk için hayvanları avladığımız gibi bizi avlama zevkleri ortaya çıkarsa ne yapmamızı önereceksiniz? Teknoloji gelişince bizim anladığımız manada erdemli bir karakter de oluşur diye bir kaide mi var? En büyük zevkleri, insan ve benzeri türlerin etini tüketmekse bu mahlukların onlarla da bir diplomasi oluşturup hümanizm satarız artık onlara. İnsan türünün erdemini anlatırız arkadaşlara. Çok iyi örnekler de olsa doğada, vahşilik, aykırılık da doğanın bir parçası.

Eşitlik ve insan hakları daha fazla huzur için şart fakat her zaman bir çokları daha eşit olmak isteyeceklerdir. Halkımızın en çok kuyusunu kazanların bu kavramları en çok diline dolayanlar olması da bir gerçek. Milliyetçilik taraftarlık değildir. Varlığını devam ettirme mücadelesidir. Neden birileri biyolojik olarak insan türünden diye özel bir sevgi ve ilgi geliştirmemiz gerekiyor? Ben belki başka bir türden birilerini daha çok seveceğim. Bir örnek vereyim: Hani ne demişti Iraklı Celal Talabani...Türklere bizden bir kediyi bile teslim etmeyiz.. Çok hümanist bir kardeşimiz aslında Talabani. Ama halkının kedisinin özel bir yeri var onun için. İstese daha hümanist bir üslupta hitap edebilirdi toplumuna. Ardından aynı Halktan ama bizim vatandaşımız daha da hümanist bir kardeşimiz televizyon programında Talabani için "işte benim cumhurbaşkanım" demişti. Hümanizm hayatın gerçeklerine çok ters. Toplumda sosyo ekonomik açıdan bir eşitlik sağlamak, evrensel bir uzlaşı sağlamaya yönelik politika gütmek ayrı şey, hümanist bir dünya görüşünü dayatmak ayrı...

Bir filmin repliğiydi: "İyilik, kötülük  sadece bir bakış açısıdır, intikamsa doğal bir dürtü." Evet sizin hümanizminiz sadece bir bakış açısı, fakat bizi başka bir toplumun intikam duygusundan koruyacak hiçbir şey yok...

tarihinde Birko tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 30.10.2016 at 01:44, Mindsurfer yazdı:

Bitki yemiyoruz... meyvelerini yiyoruz. Hayvan konusunda ise, süt ürünleri ve yumurta varken hayvanları öldürüp etini yemeye gerek yok zaten.                            

Niye gerek yokmuş hayvanları yemeye ? Ben hayvanları yemeyi çok seviyorum. Neden vazgeçecekmişim ? Kuzu mangal çok güzel oluyor, tavsiye ederim :lol:. İnsanlar asla vazgeçmeyecekler bundan. Gelecekte de vazgeçmezler. Biz katiliz. Biz insanlar, en tepedeki  katiliz. İnsan demek bi anlamda zaten katil demek. Evrimde bir numaralı katil, diğer canlıları köleleştiren insandır.

Sitelerde Paylaş
  • 2 years later...
On ‎31‎.‎10‎.‎2016 at 06:46, Tatarka said:

Niye gerek yokmuş hayvanları yemeye ? Ben hayvanları yemeyi çok seviyorum. Neden vazgeçecekmişim ? Kuzu mangal çok güzel oluyor, tavsiye ederim :lol:. İnsanlar asla vazgeçmeyecekler bundan. Gelecekte de vazgeçmezler. Biz katiliz. Biz insanlar, en tepedeki  katiliz. İnsan demek bi anlamda zaten katil demek. Evrimde bir numaralı katil, diğer canlıları köleleştiren insandır.

Brava Tatarka...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...