Jump to content

Günlük konuşma dili hakkında (inşallah,maşallah)

Recommended Posts

Arkadaşlar, yaşadığımız çoğrafya ve daha önce müslüman olmamızdan kaynaklanan bazı kelimeler öyle dilimize pelesenk olmuş ki yerine bir şey konulamıyor.Örneğin bir arkadaşım (müslüman) bir işi var olmasını çok istiyor. Biz ona umarım olur demekle inşallah olur demek arasında bir samimiyet farkı doğuyor böyle bir algı var.Yada birinin çocuğu olur herkes maşallah der sen demezsin başka bir şey söylersin ortamda bir değişik kalırsın ateist arkadaş kitlem fazla fakat azımsanmayacak derece müslüman olanarkadaşlarımda var. Sizler bu durumda ne yapıyorsunuz hala günlük konuşma da dilinize pelesenk olmuş bu kelimeleri kullanıyor musunuz kullanmakta bir sorun görüyor musunuz Örneğin hristiyan bir arkadaşım var o bile uzun yıllar burada olduğu için birşey olunca inşallah olur inşallah yaparım gibi konuşuyor. Bu kelimeler bizim türkçemizin içine girmiş bir halde konu hakkında bir kaç kelam ederseniz sevinirim.

tarihinde Clay tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Rahat ol kardeşim. Benim dilimden inşallahlar, maaşallahlar, hamdolsunlar, eyvallahlar, allah razı olsunlar düşmüyor. Bu kelimeleri, senin söylediğin gibi dilin içine yerleşmiş normal ifadeler olarak görüyorum.

İşin doğrusu umarım demekle inşallah demek arasında pek fark yok. Umarım dediğimiz zaman bunu kimden umuyoruz? Türkçe'de herhangi bir dileğimizi, beklentimizi ifade etmek istediğimizde en güçlü kelimeler bunlar. Bir de hakikaten, mesela maşallah demediğimizde sanki karşımızdaki insanın iyiliğini istemiyormuşuz gibi algılanıyor. Rahat ol. Ben takılmıyorum, sen de takılma.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Robespierre yazdı:

Bir de hakikaten, mesela maşallah demediğimizde sanki karşımızdaki insanın iyiliğini istemiyormuşuz gibi algılanıyor. Rahat ol. Ben takılmıyorum, sen de takılma.

Evet sorunum zaten tam olarak söylediğin, bu ara konuşmalarıma dikkat edip bu kelimeleri hayatımdan çıkarmak için özen gösteriyorum. Fakat insanlar kırılıyor ve yanlış anlıyorlar diğer türlü de sen ateist değil misin bu kelimeleri neden kullanıyorsun gibi şeyler de duyuyorum bunların yerine koyacağım kelimeleri konuşurken kullanmaya çalışıyorum. Diğer arkadaşlar da aynı şeyi bir sorun olarak görüyor mu merak ediyorum sen sanırım dediğim gibi günlük konuşma dilinin bir parçası olarak benimsemişsin ve bir sorun görmüyorsun.

Fakat insanlar bu kelimeleri kullandıkça senin müslüman olduğunu düşünüyor ve sana öyle muamele gösteriyor. Mesela bayram da seyran da ben bu bayramı benim bayramım olarak görmüyorum ama insanları aramayınca ''bak görüyor musun bayramda bile aramadı'' deyip gönül koyuyorlar. Siz sırf karşı taraf mutlu olsun diye arayıp bayramını kutluyor musunuz ?  

Sitelerde Paylaş
8 hours ago, Clay said:

Evet sorunum zaten tam olarak söylediğin, bu ara konuşmalarıma dikkat edip bu kelimeleri hayatımdan çıkarmak için özen gösteriyorum. Fakat insanlar kırılıyor ve yanlış anlıyorlar diğer türlü de sen ateist değil misin bu kelimeleri neden kullanıyorsun gibi şeyler de duyuyorum bunların yerine koyacağım kelimeleri konuşurken kullanmaya çalışıyorum. Diğer arkadaşlar da aynı şeyi bir sorun olarak görüyor mu merak ediyorum sen sanırım dediğim gibi günlük konuşma dilinin bir parçası olarak benimsemişsin ve bir sorun görmüyorsun.

Fakat insanlar bu kelimeleri kullandıkça senin müslüman olduğunu düşünüyor ve sana öyle muamele gösteriyor. Mesela bayram da seyran da ben bu bayramı benim bayramım olarak görmüyorum ama insanları aramayınca ''bak görüyor musun bayramda bile aramadı'' deyip gönül koyuyorlar. Siz sırf karşı taraf mutlu olsun diye arayıp bayramını kutluyor musunuz ?  

Ateistiz diye hayatın her aşamasında, her bölmesinde bir çatışma, bir mücadele yaşamak zorunda değiliz ki.

Bayramı da kutlarım, arkadaşlarımın yakınlarının cenaze namazlarına da katılırım. Bunları sosyal hayatın bir parçası olarak görüyorum. Bir arkadaşımın babasının cenaze namazına katıldım. Herkes dua okurken ben içimden bir şarkı okuyordum. Şöyle;

Rüzgarın kollarında, kederli yapraklar gibi. İşte geldik gidiyoruz, sanki bir rüya gibi...

Coşkun Demir'in harika şarkısı.

Sitelerde Paylaş
58 dakika önce, Robespierre yazdı:

Ateistiz diye hayatın her aşamasında, her bölmesinde bir çatışma, bir mücadele yaşamak zorunda değiliz ki.

Bayramı da kutlarım, arkadaşlarımın yakınlarının cenaze namazlarına da katılırım. Bunları sosyal hayatın bir parçası olarak görüyorum. Bir arkadaşımın babasının cenaze namazına katıldım. Herkes dua okurken ben içimden bir şarkı okuyordum. Şöyle;

Rüzgarın kollarında, kederli yapraklar gibi. İşte geldik gidiyoruz, sanki bir rüya gibi...

Dostum sen bu işi çözmüşsün.

Sitelerde Paylaş
13 saat önce, Robespierre yazdı:

Saygı duydum, farklı bir bakış açısı kazandırdın bana üstadım

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...