Jump to content

B ve C noktalarındaki radyo dalgalarının birbirlerine göre hızı nedir?

Recommended Posts

Hastir şurdan, amelen mi var senin?

O ufak aklın almıyor işte. Hız, göreceli, mutlak değil, zamanda öyle, göreceli, mutlak değil. Bir şey ne kadar hızlı gidiyorsa, duran şeye göre zaman o şeyde daha yavaş geçer mesela. 

Bu şekilde gerçek değerlerini yerine koyarak, göreceli hız ve göreceli zamanı kullanırsan, o yol denklemi de küt diye "yol = hız X zaman" olarak yerine oturuverir. 

Amelem değilsin.

Ama hesapları yapmadan bana itiraz etme.:smashfreak:

Sitelerde Paylaş
  • İleti 138
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

2 minutes ago, bilelim said:

Bakın evrenin genişlemesi ışıktan farklı bir şey. Genişleyen evren içinde ışık da genişliyor.

Ve "inflation" Big Bang'in problemlerini çözüyor, neden evrenimiz 46.6 milyar ışık yılı genişliğinde? Ufuk problemini çözüyor, neden evren homojen? Evren neden düz? Çözüyor.

Big Bang elbette tüm soruların çözümü olmayabilir ama elimizdeki en iyi model, bir sonraki çıkana kadar bu.

Ama inflationa mahal verecek bir tekillik, madde/enerji vs. dengesi vs. bilinmiyor. Yani, inflation problemi çözmüyor, başka bir düzleme aktarıyor sadece. 

Sitelerde Paylaş
4 minutes ago, Ten Ten said:

Amelem değilsin.

Ama hesapları yapmadan bana itiraz etme.:smashfreak:

Şabalak :)

Bu hesaplar zaten yapılmış,işim mi yok başka?

Senin küçük kafanın almadığıngördüğüm bir şey, 224556 x 3343366342935923459734957348573457834578783485734 + 59595695695695656 / 98291823912381238912" değerinin, zaten biliniyor oluşudur, oturup bunu hesap etmeye çıkıyorsan, amelesindir, ya da talebe falan, çömez, yeni,yetme, ergen, bir nevi liseli yani...

Git biraz matematik öğren, ortaokul matematiği. Matematik, sonuçlar, hesaplarla değil, denklemlerle ifade edilir. 

Sitelerde Paylaş

Çünkü gözlemlerin senin elindeki formüllere uymayacak. 

Einstein'ın formüllerini yoldaki iki araba içinde kullanabilirsin, aslında kullanmalısın. Ama düz toplama ile o denklemler arasındaki fakr, saatte 200 km gibi hızlar için, trilyon kere trilyonda bir falan olur, ihmal edilebilir. Fakat, matematik kesinlik istiyorsan, birbirine doğru saatte 200 km hızla giden iki arabanın, birbirine göre hızını da einstein denklemleri ile çözmelisin. 

dünyan çok dar, ufkun çok kısa, aklın çok kıt. Mesela GPS uyduları, öyle hızlı giderler ki, yere göre ışığın hızı sabit kalacağı için, koordinatlar kayar gider. Zira onlar için zaman daha farklı hızda ilerler.  O yüzden, korelasyon yapılır, einstein denklemlerine göre zaman bilgisi hesaplanıp yollanır. 

http://www.astronomy.ohio-state.edu/~pogge/Ast162/Unit5/gps.html

Yani, yanlış olan senin hesapların, gözlemlerin. Yeterli hassasiyette değil. Sende, dünya düz sandıkları gibi, onları doğru sanıyorsun.

Fotonlar içinde olamadığım için B ve C fotonların birbirlerine göre hızını ölçemem.

Ama verdiğim örnekte A noktasında ki gözlemci her açı için B ve C noktalarına ayna koyarsa B ve C uzaklığını ölçebilir.Geçen zamanıda ölçer.

Bunlardan B ve C nin birbirlerine göre hızını bulur.Einsteine göre A noktasındaki gözlemci B ve C nin birbirlerine göre hızı nasıl ışık hızı bulur bilmiyorum.:lol:

Sitelerde Paylaş
10 minutes ago, bilelim said:

Zorlu bir konu tabii.

Big bang, tekillik denen bir şey uydurur. NE olduğu, ne halt olduğu meçhuldür. Hoş, bu meçhul, kara deliklerin içi içinde gevelenir. 

Inflation ise, son derece hassas dengede olan, yoğunluğu, enerji seviyesi, boyu posu falan gayet muntazam bir doku gerektirir. 

Hani, kainatta ne varsa bir araya tepiştirirsek, zaten bri arada olunca yerçekimleri kendilerini toplar, ezer, tekillik denen ucube otomatikman var olur. 

Ama, kainatı alıp, geriye götürür, bir araya getirirseniz, inflation teorisi için gereken hassas ayarlı başlangıç ortamına ulaşamazsınız.

Peki big bang nerden çıktı ya? Baktık, dedik, kainat genişliyor. O haldei geriye sararsak, hepsi bir araya toplanır, tekillik olur. O da patlarsa, böyle olur. 

Ama olamıyor işte, bu ortada. Bu durumda hemen inflation teorisine sarılıyoruz. Efenim, çok hassas, muntazam şekilde dengeli bir alan vardı da.. 

Hoooop... Hatta Çüşşş... Senin bu teoriler için temel dayanağın genişleme. bu genişleme, kara enerji ve kara madde dahil, o muntazaman hassas alana ulaşabilir mi, geriye sararsan? Nah ulaşır, varacağın yer muazzam bir karadelik, yani tekillik olabilir ancak.... 

Ortadaki temel sorun bu. Sanki, big bang mutlak gerçekmiş gibi, fosladığı yerde onu kurtaracak, olurdu, olmazdı bakılmadan, bir yeni teori falan uyduruluyor. Bilim böyle yapılmaz aslında, ama insanlık bunu henüz o kadar içselleştirecek kadar bilimle haşır neşir olmadı elbette.. 

Sitelerde Paylaş

Şabalak :)

Bu hesaplar zaten yapılmış,işim mi yok başka?

Senin küçük kafanın almadığıngördüğüm bir şey, 224556 x 3343366342935923459734957348573457834578783485734 + 59595695695695656 / 98291823912381238912" değerinin, zaten biliniyor oluşudur, oturup bunu hesap etmeye çıkıyorsan, amelesindir, ya da talebe falan, çömez, yeni,yetme, ergen, bir nevi liseli yani...

Git biraz matematik öğren, ortaokul matematiği. Matematik, sonuçlar, hesaplarla değil, denklemlerle ifade edilir. 

verdiğim değerleri hesaplamadan itiraz etme.

sen ve einstein diyorsun ki  her açıda B ve C nin birbirlerine göre hızı ışık hızıdır.

Her açıda ışık hızı ise neden BC mesafeleri değişiyor?

:lol:

Sitelerde Paylaş
7 minutes ago, Ten Ten said:

Fotonlar içinde olamadığım için B ve C fotonların birbirlerine göre hızını ölçemem.

Ama verdiğim örnekte A noktasında ki gözlemci her açı için B ve C noktalarına ayna koyarsa B ve C uzaklığını ölçebilir.Geçen zamanıda ölçer.

Bunlardan B ve C nin birbirlerine göre hızını bulur.Einsteine göre A noktasındaki gözlemci B ve C nin birbirlerine göre hızı nasıl ışık hızı bulur bilmiyorum.:lol:

Diyoruz ya, bir türlü, aptal,dangalak olduğunu, cahilin teki olduğunu kabul etmiyorsun.

Böyle olunca, onun nasıl bulnuduğuna dair beyninde şekillenmesi gereken bölge, bu ortaçağ modası yalan yanlış bilgi ile dolu kalıyor. Doğrusunu koyacak yer bulamıyorsun. 

Ve boyuna bu kafandaki saçma sapan bilgiyi doğrulamak, ispatlamak için debelenip basit gerçeği dahi göremiyorsun. 

Soru basit. Bir basketbol topu düşün. Evrende öyle gidiyor da gidiyor. Peki, hangi hızda gidiyor? 

Sitelerde Paylaş

Diyoruz ya, bir türlü, aptal,dangalak olduğunu, cahilin teki olduğunu kabul etmiyorsun.

Böyle olunca, onun nasıl bulnuduğuna dair beyninde şekillenmesi gereken bölge, bu ortaçağ modası yalan yanlış bilgi ile dolu kalıyor. Doğrusunu koyacak yer bulamıyorsun. 

Ve boyuna bu kafandaki saçma sapan bilgiyi doğrulamak, ispatlamak için debelenip basit gerçeği dahi göremiyorsun. 

Soru basit. Bir basketbol topu düşün. Evrende öyle gidiyor da gidiyor. Peki, hangi hızda gidiyor? 

gözlemci olmadığı için senin top  her hızda olabilir.:lol:

benim örneğimde gözlemci var.

Sitelerde Paylaş
11 minutes ago, Ten Ten said:

gözlemci olmadığı için senin top  her hızda olabilir.:lol:

benim örneğimde gözlemci var.

Peki tüm gözlermcileri striptizciye götürsem, hiç biri topu gözlemese, görmese.. 

Top hareket ediyor mu, yoksa etmiyor mu bu halde?

Teknik olarak sorarsak, topun hareketini ölçeceğin bir referans noktası yoksa, top hareket ediyor mudur, yoksa duruyor mudur?

Sitelerde Paylaş

Peki tüm gözlermcileri striptizciye götürsem, hiç biri topu gözlemese, görmese.. 

Top hareket ediyor mu, yoksa etmiyor mu bu halde?

Teknik olarak sorarsak, topun hareketini ölçeceğin bir referans noktası yoksa, top hareket ediyor mudur, yoksa duruyor mudur?

Topun hareketini ölçebileceğim referans noktası yoksa topun hareket edip etmediğini ölçemem ve  bilemem.:)

Sitelerde Paylaş
8 minutes ago, Ten Ten said:

Topun hareketini ölçebileceğim referans noktası yoksa topun hareket edip etmediğini ölçemem ve  bilemem.:)

Demekki hareket, topa değil, gözlemciye bağlı. Mutlak değil. O halde, şu malum yol denklemini nasıl yazabilirsin?

Sitelerde Paylaş
Just now, Ten Ten said:

yol denklemini yazamamam topun uzayda yol almadığı anlamınada gelmez.

Ben ölünce evren yok mu olacak?:lol:

Sanmam, bir sürü ölen var, einstein ve hubble başta olmak üzere, ama evren yerinde duruyor. 

Nasıl ters bir konumda kaldığını farkedecek akıl var mı sende bilmiyorum. Ama bir denemekte fayda var. 

Bu topun beş metre gitmesi için ne lazım? Zaman. Bu topun beş saniyede ne kadar gideceği neye bağlı, katettiği yol, yani mekan. 

Ve topun hızı, hareketi gözlemciye bağlıysa, demek ki, zaman ve mekanda gözlemciye bağlı. 

Şimdi gözlemci açmış ağzını gökyüzüne bakıyor. Aralarında 3 ışık yılı olan ve biri 10 ışık yılı ötedeki iki yıldızdan biri patlıyor. 

NE olur şimdi, bir düşün bakalım? Basitçe şyle düşün. Patlayan yıldızın patlaması, öbür yıldızda, 3 yıl sonra görülecek, ama gçzlmeci bu meseleyi 10 yıl sonra görecek. 

Yani, aynı olay, farklı yerlerde, farklı zamanlarda yaşanacak, zor mu bunu anlamak?

Sitelerde Paylaş

Sanmam, bir sürü ölen var, einstein ve hubble başta olmak üzere, ama evren yerinde duruyor. 

Nasıl ters bir konumda kaldığını farkedecek akıl var mı sende bilmiyorum. Ama bir denemekte fayda var. 

Bu topun beş metre gitmesi için ne lazım? Zaman. Bu topun beş saniyede ne kadar gideceği neye bağlı, katettiği yol, yani mekan. 

Ve topun hızı, hareketi gözlemciye bağlıysa, demek ki, zaman ve mekanda gözlemciye bağlı. 

Şimdi gözlemci açmış ağzını gökyüzüne bakıyor. Aralarında 3 ışık yılı olan ve biri 10 ışık yılı ötedeki iki yıldızdan biri patlıyor. 

NE olur şimdi, bir düşün bakalım? Basitçe şyle düşün. Patlayan yıldızın patlaması, öbür yıldızda, 3 yıl sonra görülecek, ama gçzlmeci bu meseleyi 10 yıl sonra görecek. 

Yani, aynı olay, farklı yerlerde, farklı zamanlarda yaşanacak, zor mu bunu anlamak?

Anlamak zor değil.

Örneğin ile nereye varmak istiyorsun?Onu anlamadım.

Sorularıma dönsek fazla dağılmasın konum.

Newton mekaniğini biliyorum.Einstein mekaniğini  bilmiyorum ve anlayamıyorum.

Einstein mekaniğini bilmediğim için bilenlere soruyorum.

Verdiğim örnekte newton mekaniğinin cevapları  gözlemlerim ile uyumlu iken einstein mekaniğini bildiklerini iddia edenlerin cevapları gözlemlerim  ile uyumlu değil.

Uyumlu diyen varsa ispatlamasını bekliyorum.:)

Sitelerde Paylaş
8 hours ago, Ten Ten said:

Anlamak zor değil.

Örneğin ile nereye varmak istiyorsun?Onu anlamadım.

Sorularıma dönsek fazla dağılmasın konum.

Newton mekaniğini biliyorum.Einstein mekaniğini  bilmiyorum ve anlayamıyorum.

Einstein mekaniğini bilmediğim için bilenlere soruyorum.

Verdiğim örnekte newton mekaniğinin cevapları  gözlemlerim ile uyumlu iken einstein mekaniğini bildiklerini iddia edenlerin cevapları gözlemlerim  ile uyumlu değil.

Uyumlu diyen varsa ispatlamasını bekliyorum.:)

Sen bir dangalaskın ve de cahilsin, o yüzden de gözlemlerin newton mekaniği ile uyumlu olmadığını göremiyorsun. 

Newton mekaniği, GPS uydularının neden farklı saatle çalıştığına açıklama getiremez, merkürün yörüngesindeki sapmayı açıklayamaz vs. vs. Ve eğer, yeterince hassa ölçü aletin varsa, newton mekaniğinin, daldan düşen elmanın yere ulama hızında tespit edeceğin zilyon kere zilyonda birlik sapmayı da açıklayamayacaktı... 

Yani, behey geri zekalı dümbük, olan biteni newton matematiği açıklayamadığı için einstein denklemleri kabul edildi, bunu bile anlamayacak kadar moronsun di mi?

Sitelerde Paylaş

Sen bir dangalaskın ve de cahilsin, o yüzden de gözlemlerin newton mekaniği ile uyumlu olmadığını göremiyorsun. 

Newton mekaniği, GPS uydularının neden farklı saatle çalıştığına açıklama getiremez, merkürün yörüngesindeki sapmayı açıklayamaz vs. vs. Ve eğer, yeterince hassa ölçü aletin varsa, newton mekaniğinin, daldan düşen elmanın yere ulama hızında tespit edeceğin zilyon kere zilyonda birlik sapmayı da açıklayamayacaktı... 

Yani, behey geri zekalı dümbük, olan biteni newton matematiği açıklayamadığı için einstein denklemleri kabul edildi, bunu bile anlamayacak kadar moronsun di mi?

Konu başlığı merkürün yörüngesi  gps uyduları değil.

Einstein herşeyi açıklıyorsa sorumuda açıklasın.

Einstein formülleri hakkında bir bok bilmiyorsun.Bildiğini zannediyorsun.

Bilmiyorum diyemiyorsun.

Debelenip duruyorsun.:0_80cbc_37a71a73_L:

Sitelerde Paylaş
Just now, Ten Ten said:

Konu başlığı merkürün yörüngesi  gps uyduları değil.

Einstein herşeyi açıklıyorsa sorumuda açıklasın.

Einstein formülleri hakkında bir bok bilmiyorsun.Bildiğini zannediyorsun.

Bilmiyorum diyemiyorsun.

Debelenip duruyorsun.:0_80cbc_37a71a73_L:

Bir ara uğra sen bana, zira beynini düzen mahlupu sınıflayıpi yeni bir tür bulmak iyi bir puan getiriyor. Zira, eşek, zenci, fil falan olamaz, bu kadar beynini agd edecek olan mahluk..

Geri zekalı, Einstein tam olarak senin sorularına cevap veriyor zaten moron. Onu anlamayacak kadar sikik beyni olan sensin, hepsi bu..

Sitelerde Paylaş

Bir ara uğra sen bana, zira beynini düzen mahlupu sınıflayıpi yeni bir tür bulmak iyi bir puan getiriyor. Zira, eşek, zenci, fil falan olamaz, bu kadar beynini agd edecek olan mahluk..

Geri zekalı, Einstein tam olarak senin sorularına cevap veriyor zaten moron. Onu anlamayacak kadar sikik beyni olan sensin, hepsi bu..

Nerede cevap veriyor?

Bütün açılarda A noktasından yayılan   B ve C fotonlarının  birbirlerine göre hızı ışık hızı diyorsun.Nasıl hesapladın?

B ve C fotonlarının birbirlerine göre aldığı yol aynı mı?Sen bilim adamı değilsin.Kuran hafızları gibi bilimi ezberlemiş birisin.

Sorumu çözmeden cevap veriyorsun.

Sikik beyinli olan sensin.:0_80cbc_37a71a73_L:

Sitelerde Paylaş
4 minutes ago, Ten Ten said:

Nerede cevap veriyor?

Bütün açılarda A noktasından yayılan   B ve C fotonlarının  birbirlerine göre hızı ışık hızı diyorsun.Nasıl hesapladın?

B ve C fotonlarının birbirlerine göre aldığı yol aynı mı?Sen bilim adamı değilsin.Kuran hafızları gibi bilimi ezberlemiş birisin.

Sorumu çözmeden cevap veriyorsun.

Sikik beyinli olan sensin.:0_80cbc_37a71a73_L:

Al bok beyinli gerzek... 

http://hermes.ffn.ub.es/luisnavarro/nuevo_maletin/Einstein_1905_relativity.pdf

Kağıda bastır, oku, oku, anlamayacaksın nasılsa, sonra alır münasip yerine sokarsın, bir işini görmüş olur.

tarihinde anibal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...