Jump to content

Notasyon ile satranç

Recommended Posts

• İleti 220
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

cebbar ben kabul etmiyorum usta. Ne güzel kafa kafaya giden oyunun heyecanına limon sıkma gözünü seveyim. Yorgunsan yarın devam ederiz. Maç güzel olsun yeter. 18. hamleni bekliyor olacağım. :)

Ben yatıyorum.Uykuda tahtada taşların yerini değiştriyorum. :)

Yarın devam ederiz.Zamanda geriye gitmenin sonuçlarını görebiliriz.:)

İyi geceler Usta.

Sitelerde Paylaş
Bende merak ettim.Rochader puanları hesaplamayı öğret. :)

Bunda sasilacak bir durum yok arkadaslar. Puanlari bana program gösteriyor. Puanlarin nasil hesaplanmasi ise merkezin kontrolünden, Sahin saldiri dehdidi altinda olusundan varsa carelerinden yapilan hesaplardir. Mesela bir piyon ile merkeze daha hakim olan taraf +0,20 lik bir fark gösteriyor. Bir at yada fil kaybedersek puanimiz -5 lere kadar gidiyor dedimya yine diger taslarin o anki manevralari cok önemli. Satrancta taraflardan birisi -10 lara yaklasirsa o taraf icin pek kurtulus kalmamis demektir. Tabi bir kac hamle sonraki mat durumlari haric. Satrancta her tasin bir degeri vardir SAH haric.

Son durum :1.d4_d5 2.e4_dxe4 3.Ac3_Af6 4.Fg5_e6 5.Axe4_Fe7 6.Axf6+_Fxf6 7.Fxf6_Vxf6 8.Af3_0-0 9.Fd3_Ac6 10.0-0_e5 11.dxe5_Axe5 12.Axe5_Vxe5 13.b3_b6 14.Vf3_Fe6 15.Fe4_Kad8 16.Kfe1_g6 17.Fc6_Vc5 18.Fe8???

Ne oldu cebbar neden intihar ettin yoksa sakami yaptin? 18.hamleyi böyle kabuletsek beyaz suan -3,34 olur.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

Türkce aciklamali satranc sitelerinden en iyisi diyebildigim bir site merakli satranc oyunculari mutlaka incelesin.

http://www.satrancokulu.com/

18. hamle geçersiz Rochader. Bu arada taşların sayısal değerlerini biliyordum ama bu merkezi kontrol etmekle ilgili puanlamalardan haberim yoktu. Bilgi için teşekkürler.

Evet önce taslarin yanlis düzüldügünü sandim ama sonra saka yaptigini anladim. Puanlar icin evet merkezi kazanamayan oyunuda kazanamaz diye bir söz var kim söylemis bilmiyorum ama gercektende öyle önce merkez ele gecirilmeli ve yavas yavas piyonlar filin, atin, kalenin, ve en son vezirin destegi ile saldirilmali. Hic kimse askerini yolsa bulmadi..ben piyonlar ile oynamadan önce cok daha fazla düsünülmesinden yanayim cünkü geri alinamazlar ama diger figürler ile yapilan yanlis hamleler cok cok vakit yada tempo kaybina neden olabilirler cok büyük bir hatada tabi oyunun kaybedilmesine sebep olabilirler.

Verdigim adreste satranc icin cok faydali bilgiler var.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

1.d4_d5 2.e4_dxe4 3.Ac3_Af6 4.Fg5_e6 5.Axe4_Fe7 6.Axf6+_Fxf6 7.Fxf6_Vxf6 8.Af3_0-0 9.Fd3_Ac6 10.0-0_e5 11.dxe5_Axe5 12.Axe5_Vxe5 13.b3_b6 14.Vf3_Fe6 15.Fe4_Kad8 16.Kfe1_g6 17.Fc6_Vc5 18.c4_h5 19.Fe4_...

http://gameknot.com

Bu link güzel ama hamle başına en az 3 gün veriyor.Oyunu unutma ihtimalin çok.:)

Playchess güzel ama herkes 1 dk satranç oynuyorlar.Faresi iyi olan kazanıyor.:)

15 dk dan aşağı oynayamıyorum.

Sitelerde Paylaş

thecrow bence sende hamleleri imzana yaz hep aktuel kaliyor. Bu cebbar cok seytan valla ben hep oyunun nerde kaldigini anlamak icin onun imzasini ariyorum :lol:

internette bildigim online satranc oynama yerlerinden en iyisi

http://www.schach.de/

burda

Hier klicken und kostenlose Zugangssoftware herunterladen

yazan yeri tiklayin, yükleyin, isim alin ve baslayin.

Not: Senede 29 avro sadece tam kapasite oynamak isteyenlerden istenen senelik ücret. Programi kurun ve üc ay sonra gelen cod isteyen pencereyi basitce kapatin hic sorun degil. Parayi veren daha iyi bir ortamda oynuyor ve fazla bir fark yok birde rütbe alamiyorsunuz baska bir artisi yok.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş
1.d4_d5 2.e4_dxe4 3.Ac3_Af6 4.Fg5_e6 5.Axe4_Fe7 6.Axf6+_Fxf6 7.Fxf6_Vxf6 8.Af3_0-0 9.Fd3_Ac6 10.0-0_e5 11.dxe5_Axe5 12.Axe5_Vxe5 13.b3_b6 14.Vf3_Fe6 15.Fe4_Kad8 16.Kfe1_g6 17.Fc6_Vc5 18.c4_h5 19.Fe4_Fg4 20.Vf6_Kde8 21.Fd5_...

Bu hamle ile isler degisecek gibime geliyor..tabiki cebbar lehine..

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...