Jump to content

Recommended Posts

Ben forumu osmanlıca laf kalabalığına boğan nurculardan şikayetçiyim sayın moderasyon. Karşısındakinin cevaplarını görmezden gelen, tartışma ortamı yerine tebliğden ibaret bir monoloğa dönüşen yazışmalar forumun temposunu aksatıp insanların kafalarının en çok çalıştığı noktada tartışmanın momentumunu kırıyor resmen. Tam sorular soruluyor, cevaplar üretiliyor, tartışma ateşleniyor, taraflar doğrularını ya da yanlışlarını görmeye başlıyor ki nurcu birisi çıkıp vaaz vermeye başlıyor. Söylediklerinin konuyla alakalı olup olmadığına dikkat etmiyor. Belki söylediklerinin anlamını kendisi de bilmiyor çünkü ne arapça ne farsça ne türkçe, karmakarışık melez bir dil konuşuyor. Nurca konuşuyor adamlar resmen. Üstelik yetişkin insan zekasına hakaret niteliğinde çocukça benzetmeler, tasvirler, somutlamalar yapmaya çalışarak gülünç, acınası ve hatta öfke uyandıracak kadar aptal duruma düşüyorlar.

Evet ben nurculardan gıcık alıyorum. Ya risalei nurdan kopyala/yapıştır yaparak yazı taşıyorlar ya da kendi akıllarınca saidi nursi cümlelerinden kolajlar yaparak komposizyon oluşturuyorlar. Sonuç hep aynı. Tartışmaların ortasına limon sıkıyorlar. Ben bu tebliğci arkadaşların ilk olarak 1 gün, ikinci olarak 3 gün uzaklaştırma almasını, hâlâ tebliğe devam ediyorlarsa da üyeliklerinin sonlandırılmasını talep ediyorum. Forumun sağlığı açısından bunun iyi olacağını umuyorum. Neticede karşısındakinin sözünü görmezden gelerek monolog yapan insanların söz hakkının kısıtlanması demokrasi ihlali sayılmaz.

Sitelerde Paylaş

burası özgür bi forum olduğuna göre her görüşten insanın gelip görüşlerini sunması ve her fikir ve konunun tartışılması normal değilmi? karşıt görüşlü insanlar olmasa bu forum forum olmaktan çıkar ve kapanır.bu forumu yaşatan karşıt görüştür.denemesi bedava biz müslümanlar 1 hafta terkedelim burayı sen buranın halini gör.kös kös oturulan mahalle kahvehanesine döner bura.

Sitelerde Paylaş

Kosovalı zaten problem de bu. Bu bahsettiğim insanlar gelip görüş bildirmiyor ya da bizim görüşlerimizi değerlendirmiyor. Adeta bir teypteki kaset gibi aynı zırvaları döndüre döndüre anlatıyorlar. Bu da gerçekten görüş paylaşan insanları olumsuz etkiliyor. Bu tip insanlara tolerans tanımak özgürlüğü baltalamaya iştirak etmek olur bir yerde...

Öteki taraftan bakarsak ben ateistforumda kaşına gözüne bakıp da müslüman banlayan birini görmedim. Özgür olmasa müslümanlar hala burada yazıyor olmazdı.

Sitelerde Paylaş

Önemli nokta da bu zaten oğuz. Kendi fikirlerini kullanan kimselerin ne olduğu pek önemli değil. Benim rahatsız olduğum kişilerin fikir beyan etmek ya da görüş paylaşmak yerine misyonerlik yapmaları, tebliğde bulunmaları, vaaz vermeleridir. Nurcular bunu en çok yapanlar malesef. Nurcular sadece şikayetime vesile oldular o kadar.

Sitelerde Paylaş

nurcuların en büyük problemi bu zaten ..belli bir soru karşısında bunun muhtemel cevapları ne olabilir diye beynini çalışttırmak yerine risalei nurdan en muhtemel cevapları aramaya koşturmak.işlemeyen beyinde zamanla köhnüyor doğal olarak.bu durumdan bende çok şikayetçiyim ve ne kadar ikaz etsemde sonuç vermiyor.şimdi biri gelip de cevap olarak buraya risaleden bir kıssa yapıştırırsa hiç şaşmam

Sitelerde Paylaş

burada eleştirilenler arasında ben kendime hisse çıkartığım için cevap hakkımı kullanıyorum:

bu forma girmek, yazıları okumak, biz müslümalar için hiçte severek yaptığımız işler cümlesinden değildir.

bu sarhoş kusmuklarıyla dolu çöp tekenekelerini karıştıtmak midemizi bulandırıyor.

cehenneme girmeye yemin etmiş olan bazı azılı mürtedler için yapabileceğimiz pek fazla bir şey yok.

fakat zaman zaman, ateistler tarafından "müslümanlara soruyoruz", "haydi cevap verin" vb. başlıklar açılıyor.

bu tip başlıklara cevap vermesek diyecekler ki; "bak cevap veremediler".

pek çok safdil vatandaşımızı kandıracaklar.

bir çok yazılarda, gerçekler %100 çarpıtılıyor ve insanları dininden, imanından edecek yazılar yazılıyor.

bunların şerrinden, bu siteye bir şekilde girmiş vatan evlatlarını emin etmek için, midemiz bulana bulana onların yazılarını okuyoruz ve cevap yazıyoruz.

kafirlerin ve münafıkların bütün sorularına, büyük mücahid hz. bediüzzaman said-i nursi hazretleri, eserlerinde cevaplar yazmıştır.

diğer bir çok islami eserlerde de değişik cevaplar mevcuttur.

fakat çoğunluk itibariyle, imana dair soruların cevapları risale-i nur külliyatında mevcuttur.

sorulan sorulara, akli ve mantıki tam izahlar veren bu eserlerden hareketle verdiğimi cevaplardan sonra tuş olan, kaçacak hiçbir delik bulamayan zavallı yaratıkların ilk olarak yaptıkları şey; hz. bediüzzamana hakaretler ve iftiralar sıralıyorlar.

bu alçakça hareketlerini ne ile izah edebilirler ? hangi vicdan, onların bu alçakça iftiralarını ve hakaretlerini mazur görebilir.

ikinci olarak yaptıkları şey, "bize risale-i nurdan yazma, kendi fikirlerini yaz " diyorlar.

bunun gerekçesi nedir ?

bir meselenin cevabı, eğer risale-i nurda varsa, neden ondan faydalanmayalım.

bu vatan evlatlarını dininden, imanından edecek her türlü kaynak eserden bu forma, sayısız copy-past uygulaması serbestçe yapılıyor.

hatta onlar içinden bir kısmı türkçe bile değil. ingilizce mesajlarla dolu forum.

en son olarakta diyorlar ki: "anlamıyoruz".

eğer, risale-i nurdan copy-past yapsaydık, bu itirazlarında haklı olabilirderdi.

çünki, bu günkü gençliğin konuştuğu dilden farklı bir dil içeriyor.

yazıldığı dönemde, sıradan insanların dahi anlayabildiği o eserleri, malesef dilimiz üzerinde yapılan sayısız tahrifatlar sonucunda bu günkü gençlik anlamakta zorlanıyor.

bu sadece risale-i nur için geçerli değil.

mesela m.kemalin orjinal nutkunu da bu günün gençleri anlamıyorlar.

hatta ve hatta, istiklal marşımızı dahi, osmanlıca lügat kullanmadan zamane gençleri anlamıyorlar.

bu durumdan, aslai gençlerimiz sorumlu değildir. kimlerin sorumlu olduğunu ise herkes biliyor.

bu vahim durum, dünya tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir tablodur.

bu kadar kısa zamanda bir millet, kendi diline bu kadar yabancılaştırılmadı.

sadede gelelim.

yazdığım mesajlarda, risale-i nurdan copy-past yapmıyorum. çok sade bir dil ile konuyu izah ediyorum.

"anlamıyorum" diye itiraz eden bir kaç kişiye dedim ki :

"anlaşılmayan 1 cümle göster bana, sana hak vereyim".

anlaşılmayan bir tek cümle dahi olmadığını, mesajımı dikkatle okuduktan sonra kendisi de anlayan vatandaşın elinde öne süreceği hiç bir mazereti kalmayınca başlıyor viyaklamaya:

"kürt işte. kürt..."

zavallı.

belki 3 kuşak geri gitse dedesi kürt çıkacak haberi yok.

veya kızı yarın bir kürt asıllı gence aşık olacak ve ondan kürt çocuklar doğuracak...

işlerine geldimi "kürt, türk farketmez. insan olsun yeter" derler.

işlerine geldimi "kürt düşmanı" olurlar.

bu foruma üye olan ve kürt kökenli ateistlerin sessiz kalmasını hiç anlamıyorum bu aşağılamalara.

türk olduğum halde, kürtlerin bu şekilde aşağılanması, beni bile rahatsız ediyor.

cevap hakkımı kullandım.

Sitelerde Paylaş
said nasılsa bizim yerimize düşünmüş biz boşuna kafamızı yormayalım diyorsunuz yani.

hayır. kesinlikle hayır.

benim yaptığım şey; kaynak eserler noktaında kendimi sınırlamıyorum.

doğru neredeyse orada varım.

kendime, aslı astarı olmayan sınırlamalar getirmiyorum.

bazılarının yaptığı gibi, kitabın yazarının etnik kökeni beni ilgilendirmiyor.

içinde yazılanlar beni ilgilendiriyor.

Sitelerde Paylaş

Yani siz bizim Saidi Nursiyi Kürt kökenli olduğu için eleştirdiğimizi iddia ediyorsun..

Yanılıyorsun..

Biz Saidi Nursiyi kitaplarının içeriğinin sapık olması ile suçluyoruz..

Tabii o kitapları benimseyen sizin gibi Nurcuları da, kınıyoruz..

Burada henüz Saidi Kürdi'nin kitaplarından alınan pasajları savunan bir Nurcu görmedil.

Bize ağır bir Arapça ile yazılmış o kitaplardan copy paste yapılıyor..

Onların hiç biri yorumlanıp, savunulmuyor ve sadeleştirilerek bize sunulmuyor..

Biz onları copy paste oldukları için reddedince de, utanmadan itiraz ediliyor..

Size meydan okuyorum 2kere2 kardeşim..

Saidi Nursi'den bir pasaj asın.. Sade bir dile çevirin.. Ve içeriğini savunmaya çalışın..

Bunun ne kadar zor olduğunu görecek ve belki de Nurculuktan vazgeçeceksiniz..

Siz Saidi Nursi'yi tanımadığınız için böyle düşünüyorsunuz..

HACI

Sitelerde Paylaş

bana kalırsa said nursinin kitapları anlamak isteyenler için yazılmış.hayır şunuda anlamıorum.sözde ateistler güya ateist.neden illede islamı aşşağılıyosunuz.cewabını werim.bu dünyada hristiyanlık kadar yada musewilik kadar saçma bi din we saçma sapan görüşler olamaz.Allah ile kulun arasına kim girebilir.yok rahipmiş yok rahibeymiş laf işte.ben kilise görmeye dayanamıorum.ama özgürlük ama demokrasi.bi laf wardr zarara kendi rızasıyla girene acınılmaz.gerçek bukadar açık olduğu halde nasıl göremiolar anlamıorum.tamam nurcu olmayın dinlemeyin kimseyi.zaten çoğu müslümanda saçmalayıp duruyo.bilgisiz cahil bazı kesim müslümanlar.halbuki biraz daha okusalar dinimizi araştırsalar neler görücekler.zaten ateistlere söylenicek laf bulamıorum.düşünmeyi beceremeyen,we boş wakitlerini adını özgürlük koydukları hiçbi dini kabul etmeyip bu konuları tartışan beyinden yoksun insanlar.beyin war ama işe yaramayınca yada işe yaradığı kadarıyla saçmasapan şeyler düşündükten sonra ne gereği olabilirki.hiçbi ateist gerçek bi müslümanın karşısında cewap weremez.çünkü beyinlerini saçmalıklara alıştırdıkları için düşünemezler.tamam düşünce özgürlüğü war ama bukadar salakça kullanan insanlar için geçerli diil.bu dünyada konuşup dursunlar.sonrada şayet diğer dünyayada imansız giderlerse hallerini merak ediyorum ama acımıorum.nede olsa özgürlük war.isteyen cennete gider isteyende cehenneme dimi ama..

Sitelerde Paylaş
bana kalırsa said nursinin kitapları anlamak isteyenler için yazılmış.hayır şunuda anlamıorum.sözde ateistler güya ateist.neden illede islamı aşşağılıyosunuz.cewabını werim.bu dünyada hristiyanlık kadar yada musewilik kadar saçma bi din we saçma sapan görüşler olamaz.Allah ile kulun arasına kim girebilir.yok rahipmiş yok rahibeymiş laf işte.ben kilise görmeye dayanamıorum.ama özgürlük ama demokrasi.bi laf wardr zarara kendi rızasıyla girene acınılmaz.gerçek bukadar açık olduğu halde nasıl göremiolar anlamıorum.tamam nurcu olmayın dinlemeyin kimseyi.zaten çoğu müslümanda saçmalayıp duruyo.bilgisiz cahil bazı kesim müslümanlar.halbuki biraz daha okusalar dinimizi araştırsalar neler görücekler.zaten ateistlere söylenicek laf bulamıorum.düşünmeyi beceremeyen,we boş wakitlerini adını özgürlük koydukları hiçbi dini kabul etmeyip bu konuları tartışan beyinden yoksun insanlar.beyin war ama işe yaramayınca yada işe yaradığı kadarıyla saçmasapan şeyler düşündükten sonra ne gereği olabilirki.hiçbi ateist gerçek bi müslümanın karşısında cewap weremez.çünkü beyinlerini saçmalıklara alıştırdıkları için düşünemezler.tamam düşünce özgürlüğü war ama bukadar salakça kullanan insanlar için geçerli diil.bu dünyada konuşup dursunlar.sonrada şayet diğer dünyayada imansız giderlerse hallerini merak ediyorum ama acımıorum.nede olsa özgürlük war.isteyen cennete gider isteyende cehenneme dimi ama..

Bizi İslam'ı yeterince tanımamakla suçluyorsan, yanılıyorsun.

Asıl sen kendi dinini bilmiyorsun..

Biz sana onun yamukluklarını işaret ediyoruz.

Ve sen onları göremiyorsun..

Din bu olmalı işte...

Anlayışın, aklın dumura uğraması.. Mantıksız hislerin kişinin yaşamına egemen olması..

Dinini öğren.. Ama İslam dışındaki kaynaklardan öğren..

Ateistlerden öğren..

Din forumundan öğren..

Sitelerde Paylaş
Ateistforum'da müslümanlar bunu daha önce denediler.. hem de gözümüzün içine bakarak ve hiç bir engellememize takılmadan örgütlendirler ve topluca forumdan ayrıldılar. Ayrılırken bunların liderleri çuvalla sövdü ve gittiler..

Bu kişiler daha sonra aralarında birleşerek bir forum kurdular. O forumda ve daha önce kurulmuş benzer bir diğer forumla kapışıp kavgalar ettiler.. Bu forumlar birbirlerini yedikleri gibi, zamanla yok olup gittiler. Bir ara "ateizminsonu" altında bir forumda birleştilerse de yürütemediler. Bir kaç ay öncesine kadar kör topal giden forum şimdi kapalı durumda.. Hepsi bir yere dağıldı, hatta daha sonra farklı niklerle birer birer geri döndüler..

Müslümanların Ateistforum'dan toplu halde gitmesi foruma en ufak bir zarar vermediği gibi katılım bile arttı.. Çünkü forumdan ayrılanlar gizli izleyiciler olarak foruma devam ettiler. yeni gelenleri de engelleyemedikleri için Ateistforum'a hiç bir olumsuz etki yapamadılar..

O nedenle ikide bir biz gidersek şap gibi kalırsınız falan laflarını bırakın.. Ateistforum'a hiç bir şey olmaz.. Ali gider, Veli gelir.. Kervan da yürür...

Linkini versene o çuvalla sövdüğü mesajın, tabi varsa?

Oğuz sövdü derken; gurup ateisforumdaki ateistlerin aşırı hakaretlerinden bıkıp topluca ayrılmaya karar verdi ve liderin bunu daha süslü açıklamasından ve diğerlerinin üyeliğim silinsin mesajından başka bir mesaj atmadılar.

Forumda sadece gitmeyenler kaldı ve eskisi kadar sıkı tartışmalar yürütülemiyor, çünkü yeni gelenler ateistleri yola getirmek ne ki diyen 14 20 yaş arası gençler.

Ama diğer forum konularında filan haklı, bir süre ateistforumun alternatifi olabilecek duruma geldi, fakat kendi imzam olsun diyenler yüzünden gurup yürütülemedi...

Sitelerde Paylaş

akrep gibi ben de o sövgü içeren mesajı görmek istiyorum ,

PANA ayrılma resti çektikten sonra içlerindekilerden biri bana grup sözcüsü olmayı önerdi.

Bense güldüm geçtim. Gruplaşma yapmanız çok saçma, buna ne gerek var vs. gibi.

oguz, o mesajı buraya copy/paste yapmazsın sanırım .

ama en azından mail geçebilirsin. Akrep gibi ben de bunu senden bekliyorum .

başka bir accountla ( fake nick ) 2 sene önce kutlu doğum haftasında bu domain i suspend etmiştik . bir arkadaşla .

ama bu bize hiç bir şey kazandırmadı.

söven yine sövüyor sövmeye de devam edecek .

şanlı Peygamber'i yerden yere vurmanıza eyv. ancak ben PANA'nın bunu yaptığına inanmıyorum.

-İspatlayın . Yoksa kendisine söz hakkı doğuyor ve buraya davet edeceğim ?

ispatlayamazsanız , basit exploitlerle sunucunuzu allak pullak edeceğim , DNS dos attack gibi . ( şu an ateist olan eski bir agnostik forum modlarından birine sorun, uyarmıştım dinlememişti ve forumu 18 saat devre dışı bırakmıştık, hosting şirketiniz "İllallah" demişti. ve diğer müşterilerini kaybetmemek için Nameserver dan sizi silmişti.

neyse..

-ispat ? !

yoksa ben ispat edeceğim söyleediklerimi .

buyrun..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...