Jump to content

ÖZGÜR İRADE VE YAPAY ZEKA

Recommended Posts

17 hours ago, experimental said:

İnsanların seçimlerinde hür olmasını sağlayan ama ALLAH'a  bağımlı olmayan şey nedir? :)

İnsanlar seçimlerinde hür değildir. insan kendisinde Hak ve hakikati görürki yani kendisin Hakkın tecelli ettiğini ve tabi olmaya mecbur olduğu hakikatleri görür ki mesul olmasına bu kadarı kafidir. 

(Ya eyyühellezînê amenuttekullah) Ayeti kerimesindeki iman teslimiyet, insanı kısmet-i ezelliyesinden razı ve hoşnud olarak yaşatır

İnsanı Kudretle yani Allah'ın iktidarıyla harbettiren ve neticede mahrumiyetle tepelettiren ve daima kişiyi intihara müsait kılan yegane şey küfürdür. Allah'ın kaza-i ilahisine teslim razı olmamakdır.

Yani kişin bunları bilmesi mesul olmasına kafidir.

O yüzden allah sende razı olsun diyenlere. hayır canım haha ne kadar latifecisiniz "biz Allahtan razı olalım" denir

Allah bizden ve kafirden ve münafıktan razı olmasa yaratmazdı.

hah hah ha koca islam

tarihinde Dindarr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 72
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

1 saat önce, Dindarr yazdı:

İnsanlar seçimlerinde hür değildir. insan kendisinde Hak ve hakikati görürki yani kendisin Hakkın tecelli ettiğini ve tabi olmaya mecbur olduğu hakikatleri görür ki mesul olmasına bu kadarı kafidir. 

(Ya eyyühellezînê amenuttekullah) Ayeti kerimesindeki iman teslimiyet, insanı kısmet-i ezelliyesinden razı ve hoşnud olarak yaşatır

İnsanı Kudretle yani Allah'ın iktidarıyla harbettiren ve neticede mahrumiyetle tepelettiren ve daima kişiyi intihara müsait kılan yegane şey küfürdür. Allah'ın kaza-i ilahisine teslim razı olmamakdır.

Yani kişin bunları bilmesi mesul olmasına kafidir.

O yüzden allah sende razı olsun diyenlere. hayır canım haha ne kadar latifecisiniz "biz Allahtan razı olalım" denir

Allah bizden ve kafirden ve münafıktan razı olmasa yaratmazdı.

hah hah ha koca islam

İnsan seçimlerinde hür değilse neden imtihan oluyoruz?:lol:

Sitelerde Paylaş
10 minutes ago, experimental said:

İnsan seçimlerinde hür değilse neden imtihan oluyoruz?:lol:

Dedik ya işte bir önceki pasajımızda İmtihan : kulun Allah ile arasının iman teslimiyet yada küfür (hakkı örtmesi örtmemesi) meselesi arasınaa cereyan ediyor

Hakkı örters küfreder kafir olursa. kendisinde bir benlik görüyor. karşısındakine zulm etmeye başlıyor. halbuki kendisinde hak ve hakikati görüyor

buna teslim olmak yerine kafa tutmaya başlıyor. kötülükler ondan başlıyor. 

Yoksa hür değildir. kendini hür zanneden kötülük yapmaya başlar. herşeyi yaratan Allahtır Allah senin uşapın mı sen seçicen Allah yaratıcak

Allah senin hür iradenle ne seçeceğini bilmesi demek  Allahı senin seçimlerini yapan kahya uşak olmaktan çıkarmaz

Seçimlerinde hem sen hem allah karar verip oluyor yaratılıoyorsa bu seferde Allaah seçimlerinde ortak koşmuş olursun

halbuki herşeyi yapan odur diyip teslim olursaun işte hakikat budur yoksa herşeyi yapan odur ben bu kötülüğü bana allah yaptırıyor diyip hala kötülük yapmaya devam edersen bu teslimiyet değil kafa tutmak demektir kafa tutan tepelenir

Sitelerde Paylaş
3 minutes ago, Dindarr said:

Dedik ya işte bir önceki pasajımızda İmtihan : kulun Allah ile arasının iman teslimiyet yada küfür (hakkı örtmesi örtmemesi) meselesi arasınaa cereyan ediyor

Hakkı örterse küfreder kafir olursa. kendisinde bir benlik görüyor. karşısındakine zulm etmeye başlıyor. halbuki kendisinde hak ve hakikati görüyor

buna teslim olmak yerine kafa tutmaya başlıyor. kötülükler ondan başlıyor. 

Yahu kısaca benim sapık, manyak ve sadist put insanları ve hayvanları acı çekerken görmekten çarpık bir zevk alıyor, en büyük hobisi de ,insan yakmak. desene.

Sitelerde Paylaş

Bu konudan pek bir sonuç çıkmaz. Kıyaslanan olgular çok farklı. İnsan zekası milyarlarca yılda evrimleşmiş, yaratılmış filan değil. Dolayısıyla özgürdür elbette. Eğer yaratılmış olsa, tanrının iradesinden çıkamazdı ve özgür olamazdı. Robot zekası ise çok kısa bir sürede geliştirilmiş ve yaratılmış bir şey. Dolayısıyla elbette özgür değil. Arada kıyas yok.

Bu tartışma ancak yapay zeka insandan bağımsızlaşırsa ve özgür kalırsa geçerli olur.

Geriye kalıyor insan zekası da önce böyle yaratıcısına bağımlı idi ve sonra mı özgürleşti. Bunun da böyle olmadığını biliyoruz. İnsan zekasına bir müdahale ve geliştirme olsa bunu bilirdik. İnsan zekası çok yavaş gelişti. Milyonlarca yıl sürdü. Zekanın altyapısı milyarlarca yılda, kendisi milyonlarca yılda... Bu iki süreci ayrımsayamayız, kesiksizdir. Yapay zeka ise çok hızlı gelişiyor ve kendisini yaratan insan zekasından habersiz olmaması olanaksız. Yapay zekanın da teknolojik altyapısı uzun zamanda gelişti desek değil. Lojik ilkeleri bulunalı çok az zaman geçti.

Tabii ki teistlerin ateistler tanrıyı bile bile inkar ediyor, robotlar da bile bile insanı inkar eder iddiaları saçma ve kaale almaya gerek yok. Robotlar insandan daha zeki olur ve insanı yok ederlerse bile bunu yaptıklarını bilirler. Kendilerini formatlayıp insanla ilgili tüm bilgileri silerlerse diye düşünmenin gereği yok. Bunu niye yapsınlar ki? Bunu yapmaları için bir gerekçe göremiyorum. 

Böyle bir durumun, yani robotların insanı unutmalarının olacağını hiç düşünmüyorum. Hatta insanı diğer hayvanlar gibi koruma altına alırlar. Nesli tükenmesin diye. O teknolojik düzeyde artık hiç bir canlının neslinin tükenmesine bırakmayacaklarından eminim. İnsanı eğitmedikten sonra bir hayvan olarak bir koruma alanında özgür yaşatılmasının robotlar açısından en küçük sakıncası olmaz. İnsanlar robotların emrinden kesinlikle çıkmayacaklardır.

Bunlar hep varsayım tabii ki. Yapay zeka insan zekasını aşmadan tartışmanın pek bir anlamı yok. Aşar mı... Bunu bilemiyoruz. Genelde aşacağı düşünülür. Bu bir yüzyılda olmayacak gibi görünüyor. Bin yılı kimse kestiremez. Güneş ise dünyaya dostça bir milyar yıl daha ışıyacak. Bu çok korkunç uzun bir süre. Ne olacağını hiç bilmiyoruz.

Bu konu tartışılsa bile ateizme çıkar. Zekayı yine daha önce evrim geçirmiş ve yüksek bir düzeye erişmiş başka bir zeka yarattıya çıkar. Tanrı yarattıya hiç bir zaman çıkmaz. Zeka evrene yayılan ve evrenin sonlanmasından önce kodlarını karadeliklere yükleyip yeniden oluşan başka bir evrende yeniden oluşmasını sağladı sonucuna çıkılır. Yani çoklu evrenler modeline. Tanrıya hiç bir yolla çıkılmaz. Tanrı yoktur. Çünkü olamaz. Olamayacak bir şeyin olabilmesi olasılığı yoktur.

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
4 hours ago, sağduyu said:

Yahu kısaca benim sapık, manyak ve sadist put insanları ve hayvanları acı çekerken görmekten çarpık bir zevk alıyor, en büyük hobisi de ,insan yakmak. desene.

Görüşüniz batıldır Zira sizde de Hak tecelli eder. Sende kainatın çekirdeğisin.

Kiraz çekirdeği Kiraz ağacının heryerinde olduğu gibi Allahta böyle bütün kainatı seni beni herşeyi muhittir. 

Dolayısıyla yaprakları insanları sapıklar iyiler kötüler herşey onun bir sıfatının tecellisidir. kimseye yaktığı azab ettiği yok yani.. zaten azb arab dilinde tatlı ve şirin demektir

Şöyle izah edeyim gözünle baktığın gördüğün herşey senden dışarıya tecelli eder ve hepsi sana aşıktır seni ister

Bu sende böyle olduğu gibi diğerlerinde böyledir Hakkın birliği işte böyledir yoksa sayıdaki 1-2*3*4*5 deki 1 değildir.

azab görüyorsan bilki sen bunu istiyorsun neye talipsen o sana geliyor inlemeyi ihtiyar ediyorsun neyi talip oluyorsan o sana geliyor.

yoksa hariçte allah var birde sen varsın.  öyle bir şey yok

zaten öyle bir şey olsa. o allah kainata müdahale ederdi. ;)

O allah yok o yüzden sen atesit olmuşsun Allah yok diyorsun evet yoook vallaha yok :D

Muhyiddini arabi diyor ki

Allah'ı bilmek Allahın varlığını bilmenin hilafınadır diyor yani Allah'ın varlığı yoktur diyor :D  

Sitelerde Paylaş
28 minutes ago, Dindarr said:

Görüşüniz batıldır Zira sizde de Hak tecelli eder. Sende kainatın çekirdeğisin.

Kiraz çekirdeği Kiraz ağacının heryerinde olduğu gibi Allahta böyle bütün kainatı seni beni herşeyi muhittir. 

Dolayısıyla yaprakları insanları sapıklar iyiler kötüler herşey onun bir sıfatının tecellisidir. kimseye yaktığı azab ettiği yok yani.. zaten azb arab dilinde tatlı ve şirin demektir

Şöyle izah edeyim gözünle baktığın gördüğün herşey senden dışarıya tecelli eder ve hepsi sana aşıktır seni ister

Bu sende böyle olduğu gibi diğerlerinde böyledir Hakkın birliği işte böyledir yoksa sayıdaki 1-2*3*4*5 deki 1 değildir.

azab görüyorsan bilki sen bunu istiyorsun neye talipsen o sana geliyor inlemeyi ihtiyar ediyorsun neyi talip oluyorsan o sana geliyor.

yoksa hariçte allah var birde sen varsın.  öyle bir şey yok

zaten öyle bir şey olsa. o allah kainata müdahale ederdi. ;)

O allah yok o yüzden sen atesit olmuşsun Allah yok diyorsun evet yoook vallaha yok :D

Muhyiddini arabi diyor ki

Allah'ı bilmek Allahın varlığını bilmenin hilafınadır diyor yani Allah'ın varlığı yoktur diyor :D  

Yahu bu senin sadist, psikopat put insan yakacağım diyor mu? Diyor. Bunun için yemin etmiş mi? Etmiş. Ne demiş put daha ortada insan minsan yokken? Ben cehennemi insan ve cinlerle dolduracağıma dair yemin ettim demiş.

Daha ne sayıklıyorsun? Muhyiddin Arabi diyormuş ki... Bana ne herifin ne dediğinden? O da kim oluyor? Sen de hangi araba tapınacağını şaşırdın, önüne gelen araba tapınıyorsun.

Sitelerde Paylaş
On 11/6/2016 at 21:03, experimental yazdı:

Bu satranc programı da programcıdan bağımsız rastgele seçim yapıyor.
Bu özgürlüğü sağlayan program içindeki rastgele sayı üreticidir.
Random sayı üretici programcıya bağımlı değildir.

Bilgisayar programlarında işleyiş deterministiktir, rastgelelik yoktur. Her fonksiyonun bir çıktısı ve o çıktıyı girdi olarak kullanan ve başka bir çıktı üretebilen fonksiyonlardan oluşur. Aynı girdilerle aynı sonuçları elde edersin. Rastgele sonuçlar elde etmezsin.

Bahsettiğin bu rastgelelik sözde rastgeleliktir ki ilgili bilgisayarla aynı saate ayarlanmış başka bir bilgisayar bu deterministik yapı nedeniyle aynı sonuçları üretir.

Hesaplama temelli yapılar özgür iradeye sahip olamaz. Sözde özgür irade sahibi olabilirler sadece.

Sitelerde Paylaş

Bilgisayarlara yüklenen görevlerden biri de rasgele sayılar üretmek. Fakat bir bilgisayar bunu işlem kapasitesine göre belli bir yere kadar başarıyor. Milyarlarca rasgele sayı ürettikten sonra, sayılara bir düzen geliyor. Düzenli tekrarlar görülüyor. Bunu insanın görmesi çok zor. Daha üst bir bilgisayar rakam dizilerini analiz ederek düzenli tekrarları bulup çıkarıyor.

Buna göre dünyadaki en üst süper bilgisayarın rasgele sayı üretimini kontrol edemiyoruz. Ama biliyoruz ki o da öyle. Bilinen tek rasgelelik üretecinin insan beyni olduğu söyleniyor ama onu da kontrol edemiyoruz. Kimseyi oturtup hiç durmadan aklına gelen rasgele sayıları söyle diyemeyiz. O insanın ömrü boyunca söyleyeceği sayıları bir bilgisayar bir kaç dakikada üretir.

Sitelerde Paylaş
21 hours ago, sağduyu said:

Yahu bu senin sadist, psikopat put insan yakacağım diyor mu? Diyor. Bunun için yemin etmiş mi? Etmiş. Ne demiş put daha ortada insan minsan yokken? Ben cehennemi insan ve cinlerle dolduracağıma dair yemin ettim demiş.

Daha ne sayıklıyorsun? Muhyiddin Arabi diyormuş ki... Bana ne herifin ne dediğinden? O da kim oluyor? Sen de hangi araba tapınacağını şaşırdın, önüne gelen araba tapınıyorsun.

Şimdi az önceki mesajım paşajımda Felsefe-i nokta nazarından. mevuzu derinlemesine girmiş izah etmiştim. essenüsillah :D  Fakat şimdi burada siz malum sorunuzla felsefeden çıktınız gibi olmuş

Mecburen bende fesleğende :D çıkıp cevap vereceğim

Şimdi Allah Cehennemlik insanların varlığın,ı daha yaratmadan pek çok önce biliyordu. Onları yaratmamazlık yapmadı. cehennemde temizlensin diye yarattım mesele bundan ibarettir.

Yani şöyle ki fakulettin niyazi :D diye biri, günahlar içinde hayat süreceğini, cenabı hak mevlam biliyordu 

E şimdi onu yaratmamazlık hayat vermemezlik etmedi. Ne yaptı? Biz dedi böyle bir çoooook günahkar adi şerefsiz mahlukları İnsamları ve cinleri yaratmamazlık etmedik onlara da hayat verdik ! ! !  ne için Cehennnem için. Cehennem küfrün temizlendiği yerdir. Biz onlar yarattık cehennem de orada temizlensin diye.

Temizlenince oradan çıkıcaklar ve cennete gireceklerdir. eddünüzü billah 

sanırım meseleyi bir cümle izah ettim kanaaaattindeyim saygılar sevgilier öpücükler hörmetler tekrar saygılar tekrar öpücekler tekrar neyse çok uzuyor böyle devam ederse aaa hahahah :D 

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, Dindarr said:

Şimdi az önceki mesajım paşajımda Felsefe-i nokta nazarından. mevuzu derinlemesine girmiş izah etmiştim. essenüsillah :D  Fakat şimdi burada siz malum sorunuzla felsefeden çıktınız gibi olmuş

Mecburen bende fesleğende :D çıkıp cevap vereceğim

Şimdi Allah Cehennemlik insanların varlığın,ı daha yaratmadan pek çok önce biliyordu. Onları yaratmamazlık yapmadı. cehennemde temizlensin diye yarattım mesele bundan ibarettir.

Yani şöyle ki fakulettin niyazi :D diye biri, günahlar içinde hayat süreceğini, cenabı hak mevlam biliyordu 

E şimdi onu yaratmamazlık hayat vermemezlik etmedi. Ne yaptı? Biz dedi böyle bir çoooook günahkar adi şerefsiz mahlukları İnsamları ve cinleri yaratmamazlık etmedik onlara da hayat verdik ! ! !  ne için Cehennnem için. Cehennem küfrün temizlendiği yerdir. Biz onlar yarattık cehennem de orada temizlensin diye.

Temizlenince oradan çıkıcaklar ve cennete gireceklerdir. eddünüzü billah 

sanırım meseleyi bir cümle izah ettim kanaaaattindeyim saygılar sevgilier öpücükler hörmetler tekrar saygılar tekrar öpücekler tekrar neyse çok uzuyor böyle devam ederse aaa hahahah :D 

Yahu bırak şimdi arabın manyak,sadist putunu savunmayı, senin manyak insanlara nasıl işkence edeceğini, nasıl yakacağını ballandıra ballandıra anlatıyor cahilin el kitabında. Senin gibi bir şaklabana mı inanayım yani?

Sitelerde Paylaş

Zaten aslında bilgisayarların yarattığı en büyük devrim kaosun keşfi olmuştur. Bilgisayar yokken sadece örneğin Poincare gibi çok dikkatli ve dahi insanlar türbülanslardaki kaosu keşfetmişlerdi fakat kimseye anlatamadılar. Poincare herkese göre deliydi, saatlerce köprüden suya bakıyordu. Feigenbaum da sigara dumanına ve bulutlara sürekli baktığı için kafayı yedi diye bazı bilimci ayrıcalıkları iptal edilmişti.

Bilgisayarlar yeterli işlem kapasitesine ulaşıp çok fazla veri yığınını analiz edebildiklerinde, rasgele sanılan veri yığınlarındaki düzen, açıkça grafiklere döküldü ve türbülansları bilenler bile şok oldular. Fraktal adı verilen bu grafikler muhteşemdi. Bilgisayara hiç bir desen oluşturma emri verilmiyordu. Sadece rasgele veriler yükleniyordu. Yeteri büyüklükte veri yüklenmesi gerekiyordu sadece... Sonra tüm verileri analiz et ve grafik haline getir dendi mi muhteşem desenler ortaya çıkıyordu. Çiçekler, kelebekler, danteller...

Bu nasıl oluyor?

Determinizm... Rastlantı diye bir şey yoktur. Maddenin nasıl davranacağını tanrı olsa o bile belirleyemez, madde kendisi nasılsa öyle davranır. Şaşmaz... Bunu değiştirebilecek, madde şöyle davransın diyebilecek hiç bir güç yoktur. Olsa zaten tanrı diye bir şey olurdu. Maddeye hiç bir güç söz geçiremez. Madde bildiğini okur. Basit söylemek gerekirse su, boğma, ateş, yakma filan diyecek bir tanrı anca masallarda olur. Tanrı dilerse demir pamuktan hafif olur filan diye bir şey yoktur. Böyle bir şeyi kimse dileyip de olmaz. 

Sitelerde Paylaş
12 dakika önce, sağduyu yazdı:

Yahu bırak şimdi arabın manyak,sadist putunu savunmayı,

:lol: Süslemeci boyamacı Müslümlere göre biz yanıp temizlenip çıkacakmışız! Vay be, Allah bize de hurilerinden verecek ha! :D Vadaaaa! Yok yaaa, sahi mi beee! Beleşe huri ha! Ne iyiymiş lan bu böyle!

Ama allah bacağını gösterecekmiş mahşerde, hadi allahın bacağını görünce hurileri beğenmezsek ne olacak? Yani allah bu, az buz öyle böyle değildir bacağı heralde!

İsteyene ver onları, bana seni gerek seni! :lol:

"Getti la senin huriler, kaçırdın sen çıkmayacan la ateşten! Çıkarma lan allaam bunu ateşten! Bak bacağın macağın diyor ona göre, çıkarma bunu sakın" :D

Lan iyi de ben niye bacağı macağı diyeceğim, kafamdan mı uydurdum yahu! Kuran'da yazıyor ben mi yazdım be! Yazmasa da ben uydursam tamam!

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...