Jump to content

ÖZGÜR İRADE VE YAPAY ZEKA

Recommended Posts

Özgür irade kendisi  dışında hiçbirşeye bağımlı olmayan irade demektir.

Başka şekilde tanımlayan varsa tanımlayabilir.

Yapay zeka özgür iradeli olabilir mi?

Programcı yazdığı programın nasıl davranacağını önceden bilemiyorsa, program programcıdan bağımsızdır özgürdür diyebilirmiyiz?

Örneğin olası en iyi hamleler arasında hamlesini rastgele seçen satranç programı hamlelerinde özgür müdür?

Veya bu chat programı kurduğu cümleleri özgür mü seçiyor? http://www.cleverbot.com/

Sitelerde Paylaş
  • İleti 72
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Kendisi dışında hiçbir şeye ihtiyacı olmayan iradeye tanrı denilebilir ancak.
Ve böyle bir şey olamaz. Tanrı denilen zımbırtı dahi haraket alanı ve zaman olmadığı takdirde yok hükmündedir.

Herkes, yaşamsal bir çok etkene bağımlı olarak yaşar.
özgür irade, karar verebilme yeteneğidir ve elbette insanlarda böyle bir irade vardır.

Yapay zekada özgür irade olabilir mi....?   bence olabilir.... en azından gelecekte başarılabilir.

tarihinde Mindsurfer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Mindsurfer yazdı:

Kendisi dışında hiçbir şeye ihtiyacı olmayan iradeye tanrı denilebilir ancak.
Ve böyle bir şey olamaz. Tanrı denilen zımbırtı dahi haraket alanı ve zaman olmadığı takdirde yok hükmündedir.

Herkes, yaşamsal bir çok etkene bağımlı olarak yaşar.
özgür irade, karar verebilme yeteneğidir ve elbette insanlarda böyle bir irade vardır.

Yapay zekada özgür irade olabilir mi....?   bence olabilir.... en azından gelecekte başarılabilir.

İnsanlarda madde,enerji ve bilgi bakımından çevresine bağımlıdır?

insan sonuçta kendisini programlamadı.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, democrossian yazdı:

Bir şey ya tamdır ya yoktur şeklinde bir mantık olmaz. Kısmen, bir miktar, büyük oranda gibi kavramlar geçerlidir. Hiç bir şeye muhtaç olmayan diye bir şey olamaz. Bağımlılığın oranı önemli. Ya da bağımsızlığın.

Bir şey A ya şu kadar bağımlı B ye şu kadar bağımlı diyebilirsin.

Ama A veya B den herhangi birine bağımlı değil diyebiliyormusun?

A ve B seçenekleri ikiden fazla olabilir.

Örnek olsun diye iki seçenekli yaptım.

tarihinde experimental tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, democrossian yazdı:

Zaten onu söylüyorum. %100 dediğimiz şey aslında ideal bir durumdur, gerçekte yoktur.

Tam anlatamadım.

0 hayır bağımlı değil olsun.

1 de evet bağımlı olsun.

C  nesnesi A ve B nesnelerine   bağımlılık  değerlerini ve sonuçlarını yazarsak.

https://tr.wikipedia.org/wiki/VEYA_kapısı

A__________B__________C

0__________0__________0    C nesnesi A veya B ye bağımlı değildir.C nesnesi özgürdür.

0__________1__________1   C nesnesi Bye bağımlıdır.A ya bağımlı değildir.C nesnesi özgür değildir.

1__________0__________1  C nesnesi A ya bağımlıdır.B ye bağımlı değildir.C nesnesi özgür değildir.

1__________1__________1  C nesnesi A ve B ye bağımlıdır.C nesnesi özgür değildir.

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, democrossian yazdı:

Konuyu şematikleştirmek önemli değil. Ben şemadaki bağımlı - bağımlı değil kavramlarının göreceli olduğunu söylüyorum. O zaman şema anlamsız oluyor. Şemayı incelemeye gerek yok.

Göreceli olmasın itirazım yok .

Örneğin Bir torba içinde 100 bilye var.İçinden sadece birisi kırmızı ise o torbada kırmızı bilye varmı yok mu diyemeyecekmiyiz?

Sitelerde Paylaş

Alıntı

VEYA kapısı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Girilen iki ya da daha çok değerin toplanmasına yarayan kapıdır. Bu sistemde bir yahut daha çok giriş ve bir çıkış kapısı bulunur. Buna veya kapısı (OR gate) denir.

VEYA Kapısı, herhangi bir girişi 1 olduğunda 1 cevabi verir, ancak tüm girişleri 0 ise 0 verir.

VEYA Kapısının doğruluk tablosu:

A B Y
0 0 0
0 1 1
1 0 1
1 1 1

Burda A ve B değerlerinin toplamının verdiği Y çıkışını görüyoruz.

Düzeltme yapayım.

verdiğim linkte vikipedi veya kapısını yanlış tanımlamış.

veya kapısı A ve B değerlerinin toplamı değildir.

A ve B den herhangi  birinin değeri 1 olursa Y değeri 1 olan kapıdır.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, experimental said:

Tam anlatamadım.

0 hayır bağımlı değil olsun.

1 de evet bağımlı olsun.

C  nesnesi A ve B nesnelerine   bağımlılık  değerlerini ve sonuçlarını yazarsak.

A__________B__________C

0__________0__________0    C nesnesi A veya B ye bağımlı değildir.C nesnesi özgürdür.

0__________1__________1   C nesnesi Bye bağımlıdır.A ya bağımlı değildir.C nesnesi özgür değildir.

1__________0__________1  C nesnesi A ya bağımlıdır.B ye bağımlı değildir.C nesnesi özgür değildir.

1__________1__________1  C nesnesi A ve B ye bağımlıdır.C nesnesi özgür değildir.

Yahu burada anlatılan şey matematiksel mantıktaki "veya" işlemi. Buradaki A, B ve C nesne falan değildir, A ve B önermedir, bu iki önermeye "veya" işlemi uygulanmış ve sonuçlar C olarak listelenmiş. Buradaki işlemin özgür irade ile ne alakası var?

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, sağduyu yazdı:

Yahu burada anlatılan şey matematiksel mantıktaki "veya" işlemi. Buradaki A, B ve C nesne falan değildir, A ve B önermedir, bu iki önermeye "veya" işlemi uygulanmış ve sonuçlar C olarak listelenmiş. Buradaki işlemin özgür irade ile ne alakası var?

Nesne yerine önerme diyelim. :)

Bu tablo özgür iradenin hangi şartlarda var olduğunu gösteriyor.

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, sağduyu yazdı:

Ne saçmalıyorsun? Matematiksel mantıktaki "veya" işleminin özgür irade ile ne alakası var? Sen de tam mal çıktın.

Özgür irade tanımını kendisi dışında hiçbirşeye bağımlı olmayan olarak tanımlamıştım onu  mantık işlemleri ile gösterilişini başka türlü nasıl gösterebilirim?

sağduyu var yok mantığı ile gösterilemez iddiasında idi.Ona var yok kapıları ile çalışan mantık kapıları ile göstermek için yazdım.

Sonuçta Bilgisayarlar var yok kapıları ile çalışıyor.

satranc programını onun için örnek verdim.

Analog çalışan bilgisayar örneğiniz varsa ona göre cevap verirsiniz.

Sorum ortada ister analog çalışan isterse digital çalışan yapay zekalı bilgisayar özgür iradeli olabilir mi?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...