Jump to content

ABD TRUMP DEDİ

Recommended Posts

23 saat önce, Robespierre yazdı:

Ehe. Adamım benim. Küresel ısınma palavrasının ipini pazara çıkaracak.

Trump hakikaten ABD halkı için büyük bir nimet oldu. Sümsük ve aptal liberal solculardan sonra hakiki bir insan görüyoruz karşımızda.

İnanmayın tabi. Ama yenilenebilir enerji denen bir şey var. Rüzgar ve güneş enerjisi daha ucuz. Dünyanın istikrarlı bir yer olması için herkes petrol ve doğalgazın bitmesi için hemfikir. Bir de size bilim dergisi filan bulmak lazım. Takip etmiyorsanız tabi "küresel ısınma diye bir şey yok" dersiniz. Blim Tekniği filan takip edin biraz. Bu kadar da olmaz.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, leonardo18 said:

İnanmayın tabi. Ama yenilenebilir enerji denen bir şey var. Rüzgar ve güneş enerjisi daha ucuz. Dünyanın istikrarlı bir yer olması için herkes petrol ve doğalgazın bitmesi için hemfikir. Bir de size bilim dergisi filan bulmak lazım. Takip etmiyorsanız tabi "küresel ısınma diye bir şey yok" dersiniz. Blim Tekniği filan takip edin biraz. Bu kadar da olmaz.

Küresel ısınma hikayesi ile bunun ne alakası var? Yeni enerji kaynakları araştırılmalıdır. İnsanlar petrolü kullanmak için kömürün bitmesini mi bekledi? Daha güçlü ve avantajlı olan her zaman tercih edilir. Bilimin ve araştırmanın sonu yok. Benim yazdıklarımdan nasıl böyle bir sonuç çıkardın, hayret.

Bak, küresel ısınma ile ilgili sürekli olarak "inanmak" kavramı kullanılıyor. Bilimde inanç diye birşey yoktur. İşin içine inanmak/ret etmek gibi kavramlar girmişse orada metafizik ya da politik bir durum vardır.

Küresel ısınma masalı, liberal solun uyduruk hikayelerinden biri. İnsanları iklim ve doğa olayları ile korkutmak tarihin bilinen en eski numaralarından biridir. İlk rahipler yıldırımlar, fırtınalar, kıtlıklar ile korkutup taraftar topluyordu. Emperyalizm aynı yöntem ile devam ediyor...

Sitelerde Paylaş

Bu da bir varsayım tabi. Saygı duymak lazım.

Ama biz genelde Bilim'e yakın insanlarızdır. Ben 1998'de 2020'lere gelindiğinde küresel ısınmanın etkilerinin çoktan açlığa, sel felaketlerine, toplu yıkımlara, daha fazla volkanik aktiviteye yol açacağına dair makaleler okuyordum. Şimdi işin bu kısmı "öngörüdür" Bu forumda da küresel ısınmanın geri dönüşsüz olduğu, metan gazları da atmosfere salınınca artık bir şey yapılamayacağına dair bir makale vardı. Bu da öngörüdür.

- Ama küresel ısınmaya dair ölçümler, dünyanın ısısının düzenli olarak artışı, Bunun insan faaliyetleri ile doğrudan alakalı olması, 20 sene önce tartışmalıydı, bugün kanıtlanmıştır. Şİmdi İngiltere'nin güneyinde Şarap yetiştiren çiftçiler bile var. Şarap Akdeniz bitkisidir. Ama İngiltere'de Mikroklimalar ortaya çıktı. Artık bizim gibi, İtalyanlar gibi şarap yetiştiriyorlar. Bunlar da işin veri kısmıdır.

- Yine 1998'de işin veri kısmı daha az olduğu için, Kyoto konferansında sınırlı anlaşmalara varıldı. Sonra Bush denen kişi "ben bunu tanımıyorum" dedi çekti gitti. Bugün Marakesh'te BM toplantısında François Hollande Trump'a çağrı yaptı. Böyle böyle bu iş gerçektir. İmzanızı da attınız, zaten küresel ısınma olmasa da bu fosil yakıtların ömrü tükenmiştir filan gibi çok akıllıca bir demeç verdi.

Bizim açımızdan Trump bu yüzden tehlikelidir. Bush gibi çekip giderse, şimdi bilimsel konuşacağım, tam olarak ne zaman, ne kadar olur, sonuçlar ne olacak? bunlar kime sorsan farklılık gösteriyor. Ama belli oranda, belli aşamada sorun çıkacağı kesin. 100%. Onun için Türkiye'de de Jeotermal'dir, Rüzgardır, Güneştir, yavaş yavaş eylem görmek istiyoruz. Şu aşamada bu hem mantıklı hem de (ne derlerse desinler, dinlemeyin) para getiriyor. Bizde bir sürü küçük yerleşim / köy / kasaba filan var. Kentleşme Avrupa'daki kadar yoğun değil. Arazi de bol. Güneş/rüzgar da fazla. Pilot projeyle başlatırsın, sonra yaygınlaştırırsın. Kendin de üretirsin. Araba/Rus'a/İranlıya bağlanmaktan iyidir. - hemen itiraz ederler ama dünyanın en büyük hava alanını yapan, Köprü-möprü yapan bunu yapamaz mı? - Göstermelik de olsa, bir tane yapsınlar, millet de görsün istiyorum.  

Sitelerde Paylaş

Enerji enerjidir. Rasyonel, makul her tür enerjinin araştırılmasına da kullanılmasına da itirazım olmaz. Buna nükleer enerji de dahil. Aslında en temizi nükleer enerji ama o konuda da yoğun bir propaganda var. Çok fazla aleyhine hareketler yapılıyor. Niçin? Tek sebebi var. Batı nükleer silahların mümkün olduğu kadar kendi denetiminde kalmasını istiyor. Tek sebep budur.

Küresel ısınma masalı insanları belli bir yöne sevk etmek için kullanılan bir politik harekettir. Zaten bu çevreci hareketlerin tamamı kapitalizmi bir şekilde besliyor. Bu tip hareketler kapitalizm ile kavramsal bir hesaplaşma içine asla giremediler. Sürekli olarak batının "gelişmekte olan ülkeler" kategorisine soktuğu ülkelere karşı kullandığı, onları baskılamaya yarayan birer araç oldular.

Genel olarak çevreci, yeşil vs. hareketler solu hadımlaştırmaya yarıyor. Hiç kimsenin karşı çıkamayacağı argümanları yüksek sesle bağırıyorlar. O kadar havalı ve yüksek bir tonda bağırıyorlar ki ortada sadece bu bağırtı duyuluyor. Bütün sesler bastırılıyor ve yok oluyor. Hakkını arayan bir işçiye, ulan dünya batıyor dünya! başlarım senin maaşına, sosyal haklarına diyen bir grup ruh hastası türedi. Bunlar emperyalizmin yönlendirdiği çevreci hareketler.

Hepsi bir yana, sanayileşmeye bağlı olarak dünyanın ikliminde bir değişiklik olmuş mudur? Olmuş olabilir. İşin bilimsel kısmı budur. Ama bundan sonrası tamamen politika. Sanayileşmeye ve insan nüfusunun artışına bağlı olarak iklimde bir değişiklik olmuş ise, bunu en azından durdurmanın tek yolu insan nüfusunu tekrar 500 sene önceki seviyeye çekmek ve sanayileşmeyi de çöpe atmaktır. Bunun dışında söylenen her söz manüplasyondur. Zaten Greenpeace'in patronu bunu samimiyetle itiraf ediyor. İnsan nüfusu 2,5 milyar'a çekilmeli ve sabitlenmelidir diyor.

Sen güneş panelini falan tekrar yap. Ama bu hikayelere fazla da inanma.

Sitelerde Paylaş

İyi, denk gelmiş o zaman. Biri Türkçe Dİğeri altyazılı, Küresel ısınma ile ilgili en son Nat-Geo Belgeseli:

Türkçe alt yazılı:

Türkçe:
Tufandan Önce - Before the Flood (Türkçe)

- Asıl seninki propaganda.
Nükleer enerjinin sorunu nükleer silahtan çok nükleer atıklar. Bu atıkların işlenmesi filan çok pahallı ve Hollanda da filan yapılıyor. Atıkları oralara kadar filan taşıma maaliyeti var. Diğer atıkları da yerin metrelerce derinliğine tüneller yapıp yer altına gömüyorlar. Yapabilecekleri başka bir şey yok (100 sene sonra bir teknoloji bulup belki tekrar alırız diyerekten).
Türkiye'de o atıkları pazarda şifa niyetine satarlar. Geyik muhabbeti yani. Ben karşıyım.

- 2,5 milyara çekilsin demiyorum. Ama ABD, Kanada, Avustralya gibi ülkeler hariç dünyada yer kalmamıştır. 7-8 Milyarda sabitlemek zorundayız. 10/20 milyara gidemeyiz. Yer yok bir de çok salakça. Gelecekte Japonlar gibi üst üste mi yaşamak istiyorsunuz. İş gücü olarak o kadar insana ihtiyaç yok. Sayının azaltılmasını, durmasını ve olan insanın insanca yaşamasını istiyoruz.
Fakirlik büyük bir problem. Çevreci kişi bu yüzden biraz sosyalist de olmalıdır. Mesela Libya'dan İtalya'ya geçmeye çalışan insanları haberlerde izlemediniz mi? İnsanlık bu mu? Adam gibi, normal sayıda insan olacak, işlerine güçlerine bakıp dünyaya yarar sağlayacaklar. 20 tane doğuruyor ondan sonra denizlerde geberip gidiyor. İtalyan sahil koruması bunları mı kontrol etsin uyuşturucu trafiğini mi kontrol etsin? Bu olacak iş mi? Değil.
- İstediğin kadar ülkücü, dinci, muhafazakar, kapitalist, liberalizme inanan, maç ve kurtlar vadisi manyağı ol, gerçek olan budur. Şimdi koyu komünist de değilim, Ama sol unsurlar olmadan bu işler Trump ile, Tayyip ile, Le-penci, Sarkozy yanlısı tiplerin anlayacağı düzeyde işler değildir.
Adam "üç çocuk" derse sen de onun medyasını okuyup "küresel ısınma yoktur, Evrim de olmayabilir" filan dersin.
Dediğim gibi, Biraz bilim-teknik karıştıracaksınız. benim anlatmamla olmaz. İşi kaynağından öğrenmeniz gerekiyor.
Sitelerde Paylaş
7 hours ago, leonardo18 said:

Adam "üç çocuk" derse sen de onun medyasını okuyup "küresel ısınma yoktur, Evrim de olmayabilir" filan dersin.

Dediğim gibi, Biraz bilim-teknik karıştıracaksınız. benim anlatmamla olmaz. İşi kaynağından öğrenmeniz gerekiyor.

La ben kızıl komünist bir adamım. Ne yandaş medyası.

İşin kaynağı dediğin emperyalist propaganda metinleri. Geçeceksin onları.

Küresel ısınma batılı biliminsanları tarafından da tereddüt ile karşılanan bir olaydır. Buna inanmak ve inanmamak politik duruşlara göre değişiyor. Zaten ilk mesajımda dediğim gibi bir işin içinde inanmak/inanmamak ikilemi varsa orada bilim yoktur. Sürtünme kuvvetine inanmıyorum diyen adam var mı? Adamı integralle döverler.

İnsanları kıyametle korkutmak çok eski bir hikaye. Küresel ısınma bu hikayenin yeni bir sürümü. Ömer Madra diye bir adam var. Bu işin misyoneri. Onun hesabına göre 2009'da Mad Max filmi gibi bir ortamda yaşıyor olacaktık ama olmadı değil mi? Şu an masamda bulunan bardaktan suyumu lıkır lıkır içebiliyorum. Heyecanlı misyonerler kıyamet tarihini hep erken veriyor. Sonra revizyon geliyor.

Nüfub 2,5 milyara çekilsin diyen ben değilim. Greenpeace'nin patronu diyor bunu. Bence de insan sayısı fazla. Nüfus artış hızı azaltılmalı. 

Sana birşey soracağım. Trump'a bu kadar saydırıyorsunuz da Hillary neydi? Hillary seçilse memleketin liberal solcusu çok memnun olacaktı. Bu karı Suriye'deki El Nusra'nın kurucularından biri. Nedir o ruh hastası karıya olan muhabbetiniz, harbiden anlamıyorum.

Sitelerde Paylaş

Biri muhafazakar kapitalist, diğeri de daha solcu kapitalist. Bizdeki (teoride bizdeki) parlamenter sistemle kıyaslanamayacak iki partili bir sistem var. Eskiden Ralph Nader diye bir adam vardı, sosyalist, Amerikalı olsam ona oy verirdim.

Trump'un seçilmesi Rusya ve Suriye için iyi oldu. Konuyu çok da bilmiyorum. Ben Clinton ailesini severdim. Aşırı memnun da olmazdım. ABD'nin toplumsal olarak çok fazla ilerlemesi Sürtüşme yaratıyordu. Putin ile işin içinden çıkılmaz bir sürtüşme çıkıyordu. Yani Batı'nın Rusya'yı biraz "beklemesi" bence iyi olurdu. Trump'un gerçekte sorun çıkardığı tek mesele bence çevre meselesidir. Paris anlaşmasında ülkeler artık anlaşmıştır. Anlaşmaya uymayan ülkeler için yaptırım filan vardır.

- Kıyamet söylevlerini kimse sevmez bende sevmem. Eskiden veriler daha az spekülasyon fazlaydı. "Hepimiz ölecez" diye bir şey yok. Bu tür karamsar yaklaşımlar zaten en çok İŞİD filan gibi aşırı uçları beslemeye yarar ya da magazin haberi olup milletin dikkatini dağıtmaya yarar. Yine "inanç" devreye giriyor. Ama Hillaru Paris konferansından çıkmazdı örneğin. Bir de medyatize edildi. Brexit - Brancelina gibi manşet oldu da. Neticede benim ülkem değil. Naaparlarsa yapsınlar. Bana dokunan kısmı da daha çok yukarıda yazdıklarım.

- Bu arada Tayyip yeni Putin olup 2022'e kadar iktidarda kalmayı planlıyor. Bu açıdan da, bu tür adamların dilinden anlayan adam lazım. AB, Obama bunlara ne yapsın? 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...