Jump to content

Recommended Posts

evrenin ilk oluşumu olan sanal parçacığın oluşumundan inflation patlamasına ordan dünyanın oluşumuyla insanın evrimine korkunç olasılıklar şanslar ve kısaca tesadüf diyebileceğimiz etkenlerin tabi ki determinist olayların ana faktörüyle ilerlediğini gözardı etmeyelim... benim istediğim tesadüfün şansın bu kadar içiçe olduğu bir evrende bilincin farkında olmanın farkında olma durumunun fiziği buyrun...özellikle hacı sence, farkında olmanın tesadüfe etkisi nedir?

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...
On 14.11.2016 at 21:23, bilgix said:

evrenin ilk oluşumu olan sanal parçacığın oluşumundan inflation patlamasına ordan dünyanın oluşumuyla insanın evrimine korkunç olasılıklar şanslar ve kısaca tesadüf diyebileceğimiz etkenlerin tabi ki determinist olayların ana faktörüyle ilerlediğini gözardı etmeyelim... benim istediğim tesadüfün şansın bu kadar içiçe olduğu bir evrende bilincin farkında olmanın farkında olma durumunun fiziği buyrun...özellikle hacı sence, farkında olmanın tesadüfe etkisi nedir?

Peki; tamamen başka türlü olagelmiş bir evrenin olasılığını geriye doğru hesapladığın zaman; hatta eline alacağın her türlü evrenin olasılığını hesapladığın zaman sonuç ne olacaktır? Olmuş olanın olasılığı "1" dir. Ayrıca o olasılık hesapları ve tüm faktörlerin ayrı ayrı olasılılarının birbiri ile çarpılması ise yine ayrıca tartışmalı..Olasılıklaın çarpılması yalnızca ayrı ayrı bileşenlerin bağımsız olması durumunda doğru olabilir ki, elimizde henüz birincil kuram yok. O olasılık hesabı da spekülasyon. Bir değer, diğerini de belirliyor yani "bağımlı" ise durum çok farklı..

Farkında olmanın tesadüfe etkisinden kastı algılayamadım? Çift yarık deneyi gibi birşey mi?

Sitelerde Paylaş

Daha da ötesi yaşamın ne olduğunu tam olarak bilmiyoruz..

Yaşam maddenin davranış şekillerinden biridir. Maddenin kaç türlü davranış şekli yaşam olarak nitelendirilebilir? Maddenin canlı olarak nitelendirilecek başka davranış şekilleri var mıdır?

Sitelerde Paylaş

olan olmuştur ve dindarların yaptığı olanı istatistiğe dökmek ve bu kadar tesadüf üst üste kolmaz argümanını da bunlar amaç değildi olandı sadece şeklinde çürütebilriz. ayrıca evrenin bugüne kadar gelişi bir amaç değil bir sonuç sadece.

Sitelerde Paylaş
On 25.11.2016 at 00:35, haci yazdı:

Daha da ötesi yaşamın ne olduğunu tam olarak bilmiyoruz..

Yaşam maddenin davranış şekillerinden biridir. Maddenin kaç türlü davranış şekli yaşam olarak nitelendirilebilir? Maddenin canlı olarak nitelendirilecek başka davranış şekilleri var mıdır?

Efsane bir yorum olmuş. Yaşam nedir ? Başka bir yaşam formu bize de ''yaşıyor'' der miydi ?  

Yaşamı kendimize göre tanımladık haliyle yine kendimize göre yaşıyoruz aslında. 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, NotImportant yazdı:

Efsane bir yorum olmuş. Yaşam nedir ? Başka bir yaşam formu bize de ''yaşıyor'' der miydi ?  

Yaşamı kendimize göre tanımladık haliyle yine kendimize göre yaşıyoruz aslında. 

Soruna bir çözüm getirmemiş, onu daha da karmaşıklaştırmışsınız...

Yaşam nedir?

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, haci yazdı:

Soruna bir çözüm getirmemiş, onu daha da karmaşıklaştırmışsınız...

Yaşam nedir?

Soruyu olması gereken karmaşıklığa getirdim. 

schrödinger in bir tanımı vardı. Tam hatırımda olmasa da ' Enerji harcanarak düzenli hale gelme ' gibi bir şeydi. Çokta geçerli bulmadım. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...