Jump to content

TANRI YOKSA, HİÇBİRŞEYİN ANLAMI YOKTUR

Recommended Posts

4 minutes ago, impressivo said:

Yok sen boşver bunu,sen sadece anlamak istemiyorsun, şu yorumumda bunu gayet güzel cevapladım.

Yapılan seçimin background'unda herhangi bir neden yoksa, elbette o seçim özgürcedir. Başlangıç aşamasında nedenlerle yani deterministik bir süreç varsa bile ; hür iradenle karar alamazsan bile alınmış olan bu kararları bilincin süzgecinde değerlendirip onaylayabilir veya reddedebilirsin.İste bu özgür iradedir. Yani, başlangıçta nedenlerle başlamış olan bir durumda bile,  kendi hareketlerimizi seçemiyorsak da, en azından onları bilinçli olarak veto etme hakkına sahibiz....

Herif ne güzel saçmalıyor. Neye göre alındığı belli olmayan kararlar, neye göre  yapıldığı bilinmeyen seçimler bu salağa göre özgür irade.

10 minutes ago, impressivo said:

konunun özüne gel,,,,  hayatın anlamını rasyonel temele oturttur, tabii başarabilirsen. Yok öyle, kişiden kişiye değişirmiş saçmalıklarını.Kişiden kişiye ahlak da değişiyor. Evrenin amacı yok,evrimin amacı anlamı yok deyip,bunları kabul ederek insanın amacı ,hayatının anlamı vardır diyorsunuz ya. Nedir bu anlam bir türlü anlamıyorum. 

Konunun özüne gelmeden senin nasıl bir mantık kurduğunu, nasıl bir akıl yürütmede bulunduğunu göstermesi açısından "nedensiz, rastgele yapılan seçimler özgür iradedir." demen önemli bir gösterge. 

Hayatın anlamı dünyada senin gibi ne kadar çok salak olduğunu göstermek. Nasıl beğendin mi bu anlamı?

Madem sana göre hayatın anlamı yok, ne diye buralarda debelenip duruyorsun, bırak yaşamayı, zorlayan mı var? Hayatın anlamı olmadığı anlatmak için bu kadar debelenmenin nedeni ne? Yoksa neden bu kadar çırpındığını da mı bilmiyorsun, yoksa burada yazma kararını rastgele mi aldın?

Sen kararlarını neye göre alır, neye göre seçim yaparsın?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 451
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

4 minutes ago, sağduyu said:

Beynin hiç çalışmıyor. Bilimsel verilere göre değerlendirme yapıldığında tarafsız bakış açısınca, hayata bir anlam verilemiyor. 

Hadi buyur ;  hayatın anlamını rasyonel bir temele oturttur. Evrendeki tesadüf saçmalıkları mı senin o ahmak hayatına anlam veriyor ? Sonuçta gübre olacaksan bile. 

Bilimsel verilere göre, insan denen canlının ortaya çıkış sürecine bir bak.

Dincilere diyorsun ya sen gerizekalı ;

İnsan merkezli değil, evren merkezli bakış açısı  gerekiyor vs..vs.... Asıl, insan merkezli bakan sensin herşeye.

Şimdi evren merkezli bakış açısına göre , 93 milyar ışıkyılı çapındaki bir evrende, ayrıca çökmesi de kaçınılmaz olan bu evrende bir toz zerresi kadar bile olmayan dünyada bir virüs hükmünde olan insanın hayatının anlamı ne olabilir ? Rastgelelik senin hayatındaki anlam olmasın ? 

Hayatın anlamı derken, bu cümlede anlam kelimesinin belirsizliğini de anlayamıyorsun değil mi ? 

Bizi biz yapan nedir, babamızdan ve annemizden gelen yirmiüçer kromozom birleşmesi sonucu dört farklı nükleotidin 3 milyar küsur kez yanyana dizilmesi sebebiyle oluşan dna sekansı. Şimdi bu dizilimde en ufak bir farklılık, başka bir insan anlamına geliyor . Bunu anladın mı ? yoook, anlamadın. 

Yani bu dizilime göre birkaçyüz milyon olasılık insandan biriyiz.Şimdi de babanın ömrü boyunca ne kadar sperm ürettiğini düşün, kuru sıkıları düşün. Annenle babanın tanışma veya tam tersi olasılıklar, daha da geri, bin kuşak öncesi bir dedenin başka bir kadınla evlenmesi, 1071 de anadoluya saldırmama olasılığı, daha da geri gidelim, evrimsel süreçte insanı oluşturan dna hayatta kalma olasılığı, sudan karaya geçiş olasılıkları, dinazorların yok olmama olasılığı, geçmişte küçücük bir değişiklikte burda biz değil,farklı insanlar olacaktı.Yani her birbirey sonsuzda bir olasılıkla bugünkü konumunda.Bu gerçeklere göre her birey geçicidir, kalıcı olan dna molekülleridir. Öleceğiz, çünkü çok şanslıyız, neden mi çok şanslı ? Çünkü, hiç doğmayacak olanlar var ! Senin hayatın anlamı ve varoluşun ile ilgili her anlam aslında hiç doğmayacak olanın anlamı ile aynı !!! Bunun aksi sadece zırvalamak ! 

Sitelerde Paylaş
15 minutes ago, impressivo said:

Beynin hiç çalışmıyor. Bilimsel verilere göre değerlendirme yapıldığında tarafsız bakış açısınca, hayata bir anlam verilemiyor. 

Hadi buyur ;  hayatın anlamını rasyonel bir temele oturttur. Evrendeki tesadüf saçmalıkları mı senin o ahmak hayatına anlam veriyor ? Sonuçta gübre olacaksan bile. 

Bilimsel verilere göre, insan denen canlının ortaya çıkış sürecine bir bak.

Dincilere diyorsun ya sen gerizekalı ;

İnsan merkezli değil, evren merkezli bakış açısı  gerekiyor vs..vs.... Asıl, insan merkezli bakan sensin herşeye.

Şimdi evren merkezli bakış açısına göre , 93 milyar ışıkyılı çapındaki bir evrende, ayrıca çökmesi de kaçınılmaz olan bu evrende bir toz zerresi kadar bile olmayan dünyada bir virüs hükmünde olan insanın hayatının anlamı ne olabilir ? Rastgelelik senin hayatındaki anlam olmasın ? 

Hayatın anlamı derken, bu cümlede anlam kelimesinin belirsizliğini de anlayamıyorsun değil mi ? 

Bizi biz yapan nedir, babamızdan ve annemizden gelen yirmiüçer kromozom birleşmesi sonucu dört farklı nükleotidin 3 milyar küsur kez yanyana dizilmesi sebebiyle oluşan dna sekansı. Şimdi bu dizilimde en ufak bir farklılık, başka bir insan anlamına geliyor . Bunu anladın mı ? yoook, anlamadın. 

Yani bu dizilime göre birkaçyüz milyon olasılık insandan biriyiz.Şimdi de babanın ömrü boyunca ne kadar sperm ürettiğini düşün, kuru sıkıları düşün. Annenle babanın tanışma veya tam tersi olasılıklar, daha da geri, bin kuşak öncesi bir dedenin başka bir kadınla evlenmesi, 1071 de anadoluya saldırmama olasılığı, daha da geri gidelim, evrimsel süreçte insanı oluşturan dna hayatta kalma olasılığı, sudan karaya geçiş olasılıkları, dinazorların yok olmama olasılığı, geçmişte küçücük bir değişiklikte burda biz değil,farklı insanlar olacaktı.Yani her birbirey sonsuzda bir olasılıkla bugünkü konumunda.Bu gerçeklere göre her birey geçicidir, kalıcı olan dna molekülleridir. Öleceğiz, çünkü çok şanslıyız, neden mi çok şanslı ? Çünkü, hiç doğmayacak olanlar var ! Senin hayatın anlamı ve varoluşun ile ilgili her anlam aslında hiç doğmayacak olanın anlamı ile aynı !!! Bunun aksi sadece zırvalamak ! 

Bilimsel verilere göre nasıl hayata anlam verilemiyormuş. Bilime göre hayat doğmak, yaşamak, üremek ve ölmektir, doğumla ölüm arasında geçen süre yani. Ya da tüm canlılık kastedilir.

Senin istediğin dinsel, ilahi, metafizik bir anlam, onu da bilim vermez. Senin gibi dinci kafalar ille de bir tanrı olsun, bana bir amaç versin, ben o amacın peşinde koşturayım diye çalıştığı için hayatta amaç bulamaması, boşluğa düşmesi normaldir.

Ayrıca bu yazıp alıntıladığın cümlenin cevabı değil.

Buyur, buna cevap ver.

Sitelerde Paylaş
22 minutes ago, sağduyu said:

Bilimsel verilere göre nasıl hayata anlam verilemiyormuş. Bilime göre hayat doğmak, yaşamak, üremek ve ölmektir, doğumla ölüm arasında geçen süre yani. Ya da tüm canlılık kastedilir.

Sığır ; yaşamak üremek doğum ölüm gibi şeylerin hayatın anlamı ile ne alakası var gerzek ? Bunlar sadece bir canlı için süreçler.  Yaşanan süreçler anlam mı oluyor ? :) puahhahahhah . Kafa gitti yine bunun. Hangi blimadamı hangi teori ile insan yaşamının anlamını bulmuş ve neler demiş, hangi kanıtları sunmuş ? bunu açıkla ben bir türlü bulamıyorum. Hayatın anlamı teorisi yani.. Ya da sen üret bu teoriyi, hipotez-varsayım-ampirik sonuçlar- sosyal deneylerle falan destekle teorini. 

&&&  bu dizilimde en ufak bir farklılık, başka bir insan anlamına geliyor  &&& kentrilyonlarca olasılıktan biri olarak sadece tesadüf  ürünü bir canlı olmak, özel canlı olmanın tam zıddı- basit ve sıradanlık 

&&&  Bu gerçeklere göre her birey geçicidir, kalıcı olan dna molekülleridir. Öleceğiz, çünkü çok şanslıyız, neden mi çok şanslı ? Çünkü, hiç doğmayacak olanlar var ! Senin hayatın anlamı ve varoluşun ile ilgili her anlam aslında hiç doğmayacak olanın anlamı ile aynı,çünkü bu olasılıklardan herbiri aynı aslında!!! &&&

26 minutes ago, sağduyu said:

Kararlarımın çoğu her insanda olduğu gibi elbette nedenselliğe bağlıdır,ama hepsi değil. Ben daha önce belirttim, ahlaki eylemlerde özgür irademle karar veriyorum. Fiziksel süreçle ilgili kararlar nedenselliğe tabiidir, yemek yemek istemen gibi, ya da  et yemeği-balık-tavuk , hangisini öncelikle yemeyi seçmek bile nedensellik kapsamındadır. Kavramları birbirine karıştırma. Nedenselliğe bağlı bağlayan fiziksel bir olayda,süreçte, bilincimle devreye girip bu durumu veto etme yapıyorsam,işte bu durumda da özgür irademle hareket etmişim demektir. İlla ki ahlaki bir örnek mi vermem gerekiyor? Ne demek istediğimi oldukça iyi anladın. 

Sitelerde Paylaş
On 29.11.2016 at 01:18, NotImportant yazdı:

Hala bu boş konu üzerine tartışmaya devam edin. Dünya dinleri yalandır ortak fikir budur. bunun dışındaki farklar toplum içinde tehlike içermemekte o zaman tartışmanın mantığı ne ? 

Evet, aynen dediğin gibi....  gerekirse yine agnostik deist / ateist ayrımcılığı yobazlığına tekrar gireriz, sorun değil. 
Neticede ateistlik, bir mertebe veya statü değil. Bir agnostik dinlere olasılık tanımıyorsa ateistden bir eksiği yok demektir. ancak, "sen Allah'a da inanırsın" diyen...veya deizmi, ateizmin karşısında görenlerin, ateizm adına ortaya attıkları düşüncelere güvenilemez.

Zaten gerçek bir ateist aynı zamanda deisttir, agnostiktir, panteisttir... Gerçek bir deist veya agnostik ise, aynı zamanda ateisttir. 

Tabii buradaki konu iki kişi arasında atışmaya dönüşmüş durumda. o yüzden tarafsız kalmayı tercih ediyorum. 

Diğer taraftan, bu başlık da biraz teizm'e destek veren türden bir mesaj içeriyor.

Evrende bir amacın bulunması gerekiyorsa, neden bu olağanüstü güce sahip bir varlık olmak zorundadır..?

Ve madem bu kadar anlamlı bir güçtür bu, neden hala seyrediyor?

Sözde, evrendeki herşey bu varlığın iradesinde toplanmış, ama her nedense bu olağanüstü yaratık, yaşayan ölüden farksız, hiçbir işe yaramıyor!

Evrendeki tüm enerjinin kaynağının, tek bir kişide toplanmış olmasının, insanlığa bir katkısı olamaz.
Güçler dengesi yok, eşitlik yok... sadece padişahlık var. Tanrı bu nedenle de ilkel bir inançtır. 

Evrende bir akıl amaç plan... bunlar tanrı iddiasından bağımsız konular. insana eşdeğer, "oluşum planlayıcı" anlamında bir yaratıcı ihtimalinden söz edilebilir, ama karşımızda yaşayan bir evren varken bu olasılık çok da önemli değil.

Sonuçta hayatın anlamı, asla "tanrı" denen saçmalığa bağlı değil. Tanrı, inanırken de hayatımızın dışındaydı, şimdi de öyle. Gerçekte değişen bir durum yok.

Bununla hayatın anlamı ortadan kalkıyorsa, o zaman "birileri benim için anlam belirlemediği sürece, benim için hayatın anlamı olamaz" demiş olursunuz... Bu da dinlerin güdümü altına girmenin başka bir şeklidir ! (kim diyorsa artık? daha çok başlık sahibi için söylüyorum.) 

Sitelerde Paylaş
46 minutes ago, impressivo said:

Sığır ; yaşamak üremek doğum ölüm gibi şeylerin hayatın anlamı ile ne alakası var gerzek ? Bunlar sadece bir canlı için süreçler.  Yaşanan süreçler anlam mı oluyor ? :) puahhahahhah . Kafa gitti yine bunun. Hangi blimadamı hangi teori ile insan yaşamının anlamını bulmuş ve neler demiş, hangi kanıtları sunmuş ? bunu açıkla ben bir türlü bulamıyorum. Hayatın anlamı teorisi yani.. Ya da sen üret bu teoriyi, hipotez-varsayım-ampirik sonuçlar- sosyal deneylerle falan destekle teorini. 

&&&  bu dizilimde en ufak bir farklılık, başka bir insan anlamına geliyor  &&& kentrilyonlarca olasılıktan biri olarak sadece tesadüf  ürünü bir canlı olmak, özel canlı olmanın tam zıddı- basit ve sıradanlık 

&&&  Bu gerçeklere göre her birey geçicidir, kalıcı olan dna molekülleridir. Öleceğiz, çünkü çok şanslıyız, neden mi çok şanslı ? Çünkü, hiç doğmayacak olanlar var ! Senin hayatın anlamı ve varoluşun ile ilgili her anlam aslında hiç doğmayacak olanın anlamı ile aynı,çünkü bu olasılıklardan herbiri aynı aslında!!! &&&

Hayatın bir amacı, anlamı yok deyip gelip bana hayatın bir amacı olmadığını anlatmayı amaç edinmek de hem bir ironi örneği hem de ilginç bir paradox olsa gerek.

Tamam, anladık sana göre hayatın amacı yok, madem öyle siktir git, bu düşüncenin gereğini yerine getir, ne diye burada hayatın anlamının olmadığını kanıtlamayı amaç edindin?

50 minutes ago, impressivo said:

Kararlarımın çoğu her insanda olduğu gibi elbette nedenselliğe bağlıdır,ama hepsi değil. Ben daha önce belirttim, ahlaki eylemlerde özgür irademle karar veriyorum. Fiziksel süreçle ilgili kararlar nedenselliğe tabiidir, yemek yemek istemen gibi, ya da  et yemeği-balık-tavuk , hangisini öncelikle yemeyi seçmek bile nedensellik kapsamındadır. Kavramları birbirine karıştırma. Nedenselliğe bağlı bağlayan fiziksel bir olayda,süreçte, bilincimle devreye girip bu durumu veto etme yapıyorsam,işte bu durumda da özgür irademle hareket etmişim demektir. İlla ki ahlaki bir örnek mi vermem gerekiyor? Ne demek istediğimi oldukça iyi anladın. 

Özgür iradenin bir nedene bağlı olmadan, rastgele karar vermek olduğunu iddia eden bir salağa daha fazla laf anlatmakla uğraşmanın bir manası yok.

Sitelerde Paylaş
7 minutes ago, sağduyu said:

hayatın anlamının olmadığını kanıtlamayı amaç edindin?

:) puahhahahhaa.  Bir varlığın veya bir kavramın,iddianın  olmadığı kanıtlanmaz ! Tanrının olmadığını kanıtla diyen gerizekalı dinciler gibi konuşuyorsun. 

Hayatın anlamının olmadığını kanıtlamak mı ? :) huahauhauhauaa. bir de bunu amaç edinmek mi?  Şu demin yazdığımı hiç anlamamış bu salak !  kentrilyonda bir olasılıksın sen. Bu ne demek biliyon mu a.k. ahmağı ???   Sen kuru sıkı olarak tuvalete atılmış bir sperm bile olabilirdin :) puahhaha, gerçi benim iiçin öylesin zaten, keh keh keh :) Adama bak ya,  doğuştan salak !  

sen bi 2 bin yıl falan daha yaşa, anca yetişkin zekasına belki erişirsin,,,,   o lanet 45 lik sana hediye ettiğim magnumu da bana gönder.

tarihinde impressivo tarafından düzenlendi
"Bir şeyin olmadığını kanıtlamak" diyen kiişi beyinsizdir
Sitelerde Paylaş
10 minutes ago, impressivo said:

:) puahhahahhaa.  Bir varlığın veya bir kavramın,iddianın  olmadığı kanıtlanmaz ! Tanrının olmadığını kanıtla diyen gerizekalı dinciler gibi konuşuyorsun. 

Hayatın anlamının olmadığını kanıtlamak mı ? :) huahauhauhauaa. bir de bunu amaç edinmek mi?  Şu demin yazdığımı hiç anlamamış bu salak !  kentrilyonda bir olasılıksın sen. Bu ne demek biliyon mu a.k. ahmağı ???   Sen kuru sıkı olarak tuvalete atılmış bir sperm bile olabilirdin :) puahhaha, gerçi benim iiçin öylesin zaten, keh keh keh :) Adama bak ya,  doğuştan salak !  

sen bi 2 bin yıl falan daha yaşa, anca yetişkin zekasına belki erişirsin,,,,   o lanet 45 lik sana hediye ettiğim magnumu da bana gönder.

Görüyorum ki kendine bir amaç edinmişsin, yahu bu hayatın hiç bir amacı yok deyip sonra da bana ve diğer insanlara amacın olmadığını anlatmayı amaç edinmek de ilginç bir uğraş.

Sitelerde Paylaş

Görüldüğü gibi, herkes farkediyor... Hala, birşeyin olmadığını kanıtlamak diye saçma sapan bir cümle kullanıyor. Hayatın anlamı var  diyorsan bunu sosyal olgu,sosyal deney vs. destekleyip konuyla ilgili teori sunacaksın. Yoksa,burada hiçkimse  hayatın anlamının olmadığını ispatlamaya falan çalışmıyor.

Sen tanrı yok derken, tanrının olmadığını mı ispatlamaya çalışıyorsun. Ne embesil insanlar var yahu. 

Zaten burada gerekli cevabı vermişim. Kentrilyonlarda bir bi olasılıksın haberin yok, kuru sıkı bir sperm gibi. Haberin olmaması gerçeğin gerçek oldugunu değiştirmez, çünkü sen kafanı çevirip bakmasan da , maalesef , ay hala orada. Birşeyin olmadığını kanıtlamak diye sayfalar dolusu yazan yok;  anlamı var diyen varsa buyursun diyoruz bu kadar basit.Kavramları kafana göre yorumlama. Ne neyse O'dur ! 

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, impressivo said:

Görüldüğü gibi, herkes farkediyor... Hala, birşeyin olmadığını kanıtlamak diye saçma sapan bir cümle kullanıyor. Hayatın anlamı var  diyorsan bunu sosyal olgu,sosyal deney vs. destekleyip konuyla ilgili teori sunacaksın. Yoksa,burada hiçkimse  hayatın anlamının olmadığını ispatlamaya falan çalışmıyor.

Sen tanrı yok derken, tanrının olmadığını mı ispatlamaya çalışıyorsun. Ne embesil insanlar var yahu. 

Zaten burada gerekli cevabı vermişim. Kentrilyonlarda bir bi olasılıksın haberin yok, kuru sıkı bir sperm gibi. Haberin olmaması gerçeğin gerçek oldugunu değiştirmez, çünkü sen kafanı çevirip bakmasan da , maalesef , ay hala orada. Birşeyin olmadığını kanıtlamak diye sayfalar dolusu yazan yok;  anlamı var diyen varsa buyursun diyoruz bu kadar basit.Kavramları kafana göre yorumlama. Ne neyse O'dur ! 

Be salak madem hayatın amacı yok, o zaman ne diye burada böyle kıçını yırtıyorsun?

Adam uçakla uçuyor, hala yok kardeşim, uçmak diye bir şey yok, yalan bunlar diye kafa ütülüyor.

Son zamanlarda bir reklam var Beyazıt'ın oynadığı. Hani Beyazıt ayda 1 TL.'ye telefon alıyor ama hala ayda 1 TL.'ye telefon mu olur deyip duruyor ya. Sen de tıpkı onun gibisin, aklın almıyor galiba insanların amaçları olabileceği?

Hala, birşeyin olmadığını kanıtlamak diye saçma sapan bir cümle kullanıyor.

Sen okuduğunu anlamayacak kadar salaksan ben ne yapayım? Hayatın anlamının olmadığını kanıtlamaya çalışan sensin, ben değilim.

çünkü sen kafanı çevirip bakmasan da , maalesef , ay hala orada.

Kuantum fiziğinin bazı yorumcularına göre ay ancak sen bakarsan orada, bakmazsan orada değil.

Sitelerde Paylaş

"Tanri" kavraminin derinine biraz inilirse, insanin, varligi kendi-oznesine indirgeyip bunun "genisletilmis" biciminden bahsettigi gorulebilir : ) Bu baglamda, asilda "Tanri var mi-yok mu" sorunsali, sanal bir sorunsaldir.  

Varligin "kendinde-sey" olarak bir anlami yok, olamaz da, zira o zat-en, anlamlarin kurucu oznesi konumunda olan butunselin betimidir. Insan denilen ise, bu anlam(lar)i kavramsal-bilgisi uyarinca turete(bile)n, butunde ickin bir formdur, bir diger ifadesiyle; anla-m denilen, "onsel olarak" belirli bir insan formunun varligina/dahiliyetine/etkinligine ve onun nitel(enen) bicimine iyedir, dolayisiyla tum -kavramlar-, insanin ontik formuna indirgenememekle beraber, onda ickindir.

O halde; 'kavram insanla vardir' => dogru, 'her insanda kavram vardir' => hatali olur. 

Ornegin bir bebekte kavram var midir? Gozleme taban verdigi_kadariyla yoktur. Peki yasam esnasinda degismez/sabit/kalici-dir denilebilecek_dusunumlerden, veya mutlak bir dusuncel statiklesmeden bahsetmek, hatta direkt olarak kavramlastirma ve dusunce-olgusunun sureclerini yadsimak mumkun mu? Elbette degil.   

Demek ki epistemolojik durum ontolojik duruma iyedir. Ontolojik durum ise, insan istencinden bagimsizdir; ve salt istencin etkinligini kosullayan da, bu bagimsizligin bilincidir. 

Bu baglamda; "Tanri yoksa hic bir seyin anlami yoktur", tamamen dilsel bir kapanda tureyen teleolojik bir zirvadan otesi degildir, ve tabi ki indirgenmis tum varlik bicimleri de b-oyledir.   

Son tahlilde; anlam noktalanmaz, fakat 't-uretilir'; dolayisiyla insan, kendi-anlamlarini turetmek kaydiyla surece dahil olur.

"Tanri yoksa" ifadesine donersek; bunun taban acilimi "benim-oznem-mutlak degilse" tereddutudur. Ben-lik koyutlamasi ise, dusuncel gecislerin saltiklastirilma durumudur, bu elbette evrimsel tabanda tureyen psiko-biyolojik de bir kosullanma fakat, filosofik temelde, ozellikle dilsel-kaliplara iliskin pratik cozundurmeler, insanin kendi ozgun-bilinci hakkinda daha kritik gorus sahibi olmasinda faktor olabilmekteler..    

tarihinde epoché tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...