Jump to content

TANRI YOKSA, HİÇBİRŞEYİN ANLAMI YOKTUR

Recommended Posts

2 minutes ago, sağduyu said:

Yaradılış teorisi de ne be? Ne zamandan beri eskilerin masallarına teori deniyor?

Yani sana göre hayatın anlamlı olabilmesi için hayatın, yaşananların gelip geçici olmaması gerekiyor. Peki bunun için neden ille de tanrıya gerek var? Ölümsüz olsak yetmez mi? 

Konuyu yanlış yöne çekiyorsun. Sen ilkönce bunları cevapla. Sen daha tanrı olmaması durumundaki gerçeklere cevap veremedin, 2.aşamaya geçmeye çalışıyorsun.

Sana göre, 

1.) Her olgunun bir nedeni var mı yok mu? 

2.) Seçimlerinde özgür iradeye sahip misin ? 

3.) İçindeki içgüdüsel ve biyolojik zorunlu eylemlere göre hayatına anlam katmak, gerçek mi zan mı ? 

4.) Sonuç olarak senin tüm karar verme sürecin ,senin benliğine mi ait ? 

5.) Evrenin amacı var mı yok mu  ?

6.) Evrimin amacı var mı yok mu ? (insan canlısına ulaşma amacı gibi? ) 

Sitelerde Paylaş
  • İleti 451
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Kendi ölümüne sebep olacak bir sekilde ve hızda genişleyen, büyük bölümü kaotik ve yokedici olan evrenimizin ne amacı olacak? 

Rastgele mutasyonlarla milyonlarca yılda oluşmuş, yaşamış türlerin %99'unun soyunun tükendiği evrimin ne amacı olacak? 

Kibirli, insan merkezci düşünceler bunlar. Bilimsel karşılığı olmayan, dinsel fikirler.

Sitelerde Paylaş

Tanrının olması olasılığı varsa, hayatın anlamı olması olasılığı da oluyor o zaman. Şansını dene, tanrıya kesin inan. Şüphede kalma. hayatının anlamı, yani tanrı varmış gibi yaşa. Tanrı yoksa bir şey kaybetmezsin. Sadece avucunu yalarsın o kadar. Avucunu yalamaktan kim ölmüş? Zaten tanrıyı ölünce göreceğine göre avucunu da yalayamazsın. :lol:

Yalnız bu tanrı mal odunun teki değilse, senden beklentileri olacaktır herhalde yani... Tapınıp yerleri yalamayı ihmal etmemelisin. İhtimal ki tanrı yalakaları seviyordur. Ama işi sağlama al, bununla yetinme. Tanrıya yalakalığın tam olması için kafirleri gördüğün yerde öldür ki tam yalaka olasın. Çocuklara tecavüz et, köle diye sat, sünnetlere de uy ki tam garanti olsun. Bir evlatlık al, evlendir, sonra evlatlığını boşandırıp gelinini yatağa at. Evlatlığını da dönemeyeceği bir yere gönder. Sünnet bunlar, allahın fena hoşuna gider. Tanrının allah olduğunu ne mi bileceksin? E şansına artık be koçum! Tanrı Zeus ise ve Zeus'un allah diye uyduruk bir tanrıya inana mallara kıllığı varsa yandın tabii, Artık şansına! :D

Lan ne eğlenceli bu tanrıcılar yahu! Bunlar olmasa nasıl eğlenirdik ki biz acaba! :D

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Eğer yeni bir olguyu veya önermeyi buluş olarak nitelendiriyorsak; bu kurulan önermeyi,buluşu,fikri,  meydana getiren olgunun kendisi değil, ondan doğan düşüncedir. 
Aynı şekilde, bir olgu kanıtlandığında da kanıtı sağlayan olgunun kendisi değil, olgu ile nedeni arasında kurduğu akılcı ilişkidir.>>>Bakış açınızla böyle olması gerekir.Anlam konusunu ortadan kaldırırken, amaçsız varoluşu ortaya koymanın maksadı da budur işte. Oysaki, ben şahsen nedenselliğe karşıyım.

Sitelerde Paylaş
5 minutes ago, impressivo said:

Konuyu yanlış yöne çekiyorsun. Sen ilkönce bunları cevapla. Sen daha tanrı olmaması durumundaki gerçeklere cevap veremedin, 2.aşamaya geçmeye çalışıyorsun.

Sana göre, 

1.) Her olgunun bir nedeni var mı yok mu? 

2.) Seçimlerinde özgür iradeye sahip misin ? 

3.) İçindeki içgüdüsel ve biyolojik zorunlu eylemlere göre hayatına anlam katmak, gerçek mi zan mı ? 

4.) Sonuç olarak senin tüm karar verme sürecin ,senin benliğine mi ait ? 

5.) Evrenin amacı var mı yok mu  ?

6.) Evrimin amacı var mı yok mu ? (insan canlısına ulaşma amacı gibi? ) 

1. Var.

2. Özgür irade ile ne kastediyorsun?

3. İnsan sadece içgüdülerden, biyolojik zorunluluklardan oluşmaz, insanda farkındalığının bile farkında olmak gibi bir özelliği var.

4. Değil.

5-6. Evrenin, evrimin amacı diye bir şey olmaz, insanın amacı olur.

Sitelerde Paylaş
4 minutes ago, democrossian said:

Lan ne eğlenceli bu tanrıcılar yahu! Bunlar olmasa nasıl eğlenirdik ki biz acaba! :D

Sen boş ver tanrıyı falan democ. Tanrı konusundan girip, cevap vermeye çalışıyorsun, ne kadar komiksin sen yahu :) 

Şu sorduğum sorulara , yüreğin varsa bi cevap ver. Ben de seni o savunduğun determinizm'den yıkacam.  Hadi cevap ver.  O , nedenselliğe süsleme püsleme yapmana da ayrıca gereken cevabı alacaksın. Yukarıdaki 6 soruya cevap ver . 

Sitelerde Paylaş
5 minutes ago, impressivo said:

Eğer yeni bir olguyu veya önermeyi buluş olarak nitelendiriyorsak; bu kurulan önermeyi,buluşu,fikri,  meydana getiren olgunun kendisi değil, ondan doğan düşüncedir. 
Aynı şekilde, bir olgu kanıtlandığında da kanıtı sağlayan olgunun kendisi değil, olgu ile nedeni arasında kurduğu akılcı ilişkidir.>>>Bakış açınızla böyle olması gerekir.Anlam konusunu ortadan kaldırırken, amaçsız varoluşu ortaya koymanın maksadı da budur işte. Oysaki, ben şahsen nedenselliğe karşıyım.

Beyefendi nedenselliğe karşıymış, bu ben yer çekimine karşıyım demek gibi bir şey. Karşı olsan ne olur olmasan ne olur, sen karşısın diye nedensellik yok olmaz.

Sitelerde Paylaş

Elinde iki olasılığın var. Ya tanrı ve anlam var, ya tanrı ve anlam yok. Tanrı ve anlam yok demekle eline bir şey geçmez. Sen tanrı ve anlam var atına oyna. Öbür at kazansa da ikramiye yok. Bu atın da ikramiye kazandıracağı yok ama şansını dene.

Ama tanrı senden hiç bir şey istemiyorsa  sana bir şey de vermeyecek demektir. Sen senden bir şeyler isteyen tanrıya oyna. Yalakalığını tam yap. Sakın evlatlık alıp gelinini yatağa atmadan tam yalakalık yapabileceğini düşünme. İşini garantiye al. Sünnetlere de harfiyen uy. Sadece yerleri yalamakla, akşama kadar susuz gebermekle yetinme.

Yapmışken yalakalığını tam yap. Belki tanrı vardır ve allahtır.

Gelelim saçma sapan sorulara... :D Neymiş bakalım...

1. Var.       2. Var.     3. Gerçek.        4. Değil.            5. Yok.           6. Yok.

Nooldu? Gözlerin mi doldu! :lol: Süper eğlence var ama yarın işbaşı yahu... Fazla sürmez ki... Bu uykunun uyunması lazım, yarın tonla iş var. Pazartesi sendromu çekecez bi de... Patronun asık suratını görecez. "Ne o uykuyu mu alamadın eleman? Mahmur bakıyorsun?"

Gel de determinizmi tartışıyorduk de herife... "Maaşını aldın da bi de determinizmi mi tartışıyorsun, maaş fazla geldi galiba!" :lol:

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, sağduyu said:

Beyefendi nedenselliğe karşıymış, bu ben yer çekimine karşıyım demek gibi bir şey. Karşı olsan ne olur olmasan ne olur, sen karşısın diye nedensellik yok olmaz.

Mikro evrende nedensellik yoktur,bu deneylerle de tespit edilmiş ve açıklaması da bilimsel olarak profesyonellerce yapılmıştır. Bu konuda aciz determinist kafalar, sadece, ölçüm yapamıyoruz gibi bahanelere sığınmaktalar. Anlaşılmak istenmeyen husus, olasılık durumu. Belirsizliğin ne olduğunu anlamak istemiyorsunuz. Ben hem mühendislik hem de ekonomi okumuş biri olarak artık sizinle fizik konusunda konuşmak istemiyorum, çünkü sadece bu kuantum fiziği hususunu sabote etme amaçlı konuşuyorsunuz,toplama bilgilerinizle, objektif değilsiniz. Adam orda, kalmış , mikro evrende de nedensellik var diye kafadan sallıyor ve bir de kanıtlar var diyor. Şaka mısınız nesiniz? Laf söyle de nereye giderse gitsin misali ; Bi yerde de bir ateist züppe, şöyle diyordu;  3 milyar yıl önce şöyle oldu böyle oldu, kesin ifadeler, falan filan.   Ulan sığır ; sen ilkönce, bilimde 

kuram, hipotez, teori, varsayım, sebep-sonuç ilişkisi ,  methodik şüphe, soyutlama , karşılaştırma yöntemi, çok değişkenli analiz, yanlışlanabilirlik, tümevarım vs..  anlamlarını bi öğren , öyle gel. 

Sitelerde Paylaş

Hayır da bunlar niye bu kadar agresif yahu! :D Anlamı olmayan hayatta sinirlerini germek acaba niye? Anlamı olmayan hayat seni niye geriyor ki? Gerilince ne olacak? O sinirle hayatın anlamı beliri mi verecek yoksa, bunu mu umuyorsunuz yoksa ha? :lol:

Ya var ya, bu tanrıcıların zırvalarını okudukça böyle nasıl oluyorum biliyor musunuz, duble beyaz sek şarap içmiş gibi... Bu şimdi haklı, arada illa ki beyaz olmak şartıyla şarap içerim. Ama bu tanrıcılar sayesinde şaraba para vermiyorum. Şarapçılar bilir, ucuzunu içeceğine sirke iç daha iyi... kalitesi de pahalı meretin. En iyisini, mümkünse Fransızını içeceksin. Bu Fransız gavuru şarap işini fena biliyor.

Lan adamlar pempe şarap yapmış! Hakiki Fransız! Ben bunun bir kırmızısı bir beyazı var bilirdim. Lan bu pembe şarap herifi bozar, hatunla içilir anca bu dedim, hatunu da o anda nerde bulacaksın ama merak ettim aldım. Lan şahane bir şey be! Ama herif pembe şarap içer mi ulan, ayıp be! Yok arkadaş, yanında hatun olmadan pembe şarap marap içmem bir daha... Beyaz neyime yetmiyor. Kırmızıyı hayatta içmem, hiç hazzetmem. Kırmızı etle içilir, onu da hiç canım çekmez. Ya leblebi fıstık, ya fındık badem olacak, bir de Amasya elma suyu. İlla Amasya, başka olmaz.

Hayatın anlamı yokmuş... :lol:

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
12 minutes ago, impressivo said:

Mikro evrende nedensellik yoktur,bu deneylerle de tespit edilmiş ve açıklaması da bilimsel olarak profesyonellerce yapılmıştır. Bu konuda aciz determinist kafalar, sadece, ölçüm yapamıyoruz gibi bahanelere sığınmaktalar. Anlaşılmak istenmeyen husus, olasılık durumu. Belirsizliğin ne olduğunu anlamak istemiyorsunuz. Ben hem mühendislik hem de ekonomi okumuş biri olarak artık sizinle fizik konusunda konuşmak istemiyorum, çünkü sadece bu kuantum fiziği hususunu sabote etme amaçlı konuşuyorsunuz,toplama bilgilerinizle, objektif değilsiniz. Adam orda, kalmış , mikro evrende de nedensellik var diye kafadan sallıyor ve bir de kanıtlar var diyor. Şaka mısınız nesiniz? Laf söyle de nereye giderse gitsin misali ; Bi yerde de bir ateist züppe, şöyle diyordu;  3 milyar yıl önce şöyle oldu böyle oldu, kesin ifadeler, falan filan.   Ulan sığır ; sen ilkönce, bilimde 

kuram, hipotez, teori, varsayım, sebep-sonuç ilişkisi ,  methodik şüphe, soyutlama , karşılaştırma yöntemi, çok değişkenli analiz, yanlışlanabilirlik, tümevarım vs..  anlamlarını bi öğren , öyle gel. 

Mikro evrende nedensellik olmadığını nereden biliyorsun? Hangi profesyoneller kanıtlamış? Bana mikro evrende nedensiz olan bir durum söyle. De ki şu durum hiç nedensiz oluyor.

Bu arada makro evrendeki nedenselliğe bir itirazın yok anlaşılan.

Sitelerde Paylaş
Just now, democrossian said:

Hayır da bunlar niye bu kadar agresif yahu! :D Anlamı olmayan hayatta sinirlerini germek acaba niye? Anlamı olmayan hayat seni niye geriyor ki? Gerilince ne olacak? O sinirle hayatın anlamı beliri mi verecek yoksa, bunu mu umuyorsunuz yoksa ha? :lol:

Ya var ya, bu tanrıcıların zırvalarını okudukça böyle nasıl oluyorum biliyor musunuz, duble beyaz sek şarap içmiş gibi... Bu şimdi haklı, arada illa ki beyaz olmak şartıyla şarap içerim. Ama bu tanrıcılar sayesinde şaraba para vermiyorum. Şarapçılar bilir, ucuzunu içeceğine sirke iç daha iyi... kalitesi de pahalı meretin. En iyisini, mümkünse Fransızını içeceksin. Bu Fransız gavuru şarap işini fena biliyor.

Lan adamlar pempe şarap yapmış! Ben bunun bir kırmızısı bir beyazı var bilirdim. Lan bu pembe şarap herifi bozar, hatunla içilir anca bu dedim, hatunu da o anda nerde bulacaksın ama merak ettim aldım. Lan şahane bir şey be! Ama herif pembe şarap içer mi ulan, ayıp be! Yok arkadaş, yanında hatun olmadan pembe şarap marap içmem bir daha... Beyaz neyime yetmiyor. Kırmızıyı hayatta içmem, hiç hazzetmem. Kırmızı etle içilir, onu da hiç canım çekmez. Ya leblebi fıstık, ya fındık badem olacak, bir de Amasya elma suyu. İlla Amasya, başka olmaz.

Hayatın anlamı yokmuş... :lol:

Roze şarap güzeldir. Rahmetli saddam hep matheus içermiş. Gerçi o da bir tuhaf, tüfeği bile altın kaplama olan diktatör 4 euroluk şarap içiyormuş. :)

Sitelerde Paylaş
Just now, democrossian said:

Tamam  işte, pembe şarap dediğim o...

Anladım onu. Aslında beyaz seven pembe de sever. Her ikisi de soğuk içildiği için... Tabi beyazda olduğu gibi, pembede de farklı üzümler kullanılıyor. Sek şarap seven birine demi-sek veya tatlı şarap verilirse beğenmeyebilir. Ancak beyazda olduğu gibi, pembenin de farklı tatlılıkta çeşitleri var. 

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, sağduyu yazdı:

Şimdi bunun 1 nanosaniye önceki sen ile bir nanosaniye sonraki senin aynı olmadığını söylememle ne alakası var?

Yani neymiş bu durum bilgi göndermek için kullanılamazmış. Ayrıca bu süperpozisyon gibi kavramları kanıtlanmış, tüm bilim camiası kabul etmiş gibi kendinden çok emin bir şekilde kullanma, agnostikliğinin hakkını ver, tanrı gibi zırvalıklar olunca agnostik oluyorsun ama işi bilime gelince bilim dünyasının bile üzerinde tam anlaşamadığı konularda birden kendinden çok emin olabiliyorsun.

Ben nedensellikten bahsediyoruz sanmıştım, ne zaman determinizmin kesinlik anlayışına geçtin?

Al, şimdi de titreşmeye taktı. Hem titreşiyorlarmış, hem de spinleri bile varmış. Konu birbirinin tıpatıp aynısı iki atom olup olmamasıydı, ben diyorum ki birbirinin tıpa tıp aynısı 2 atom olamaz.

Bu deneyi yapanlar nasıl bir tek fotonu gözlemliyorlar onu anlamadım, nasıl bir ölçme sistemi, nasıl bir düzenek kullandılar onu merak ettim.

Tıpa tıp 2 atom olması değildi konu. Konu bozunumdu Aynı 2 atomun bozunmasıydı. Sonuç olarak aynı 2 atom olmasına bile gerek olmadığını açıkladım. 2 Atomun olması gerektiğini kolay anlaşılması için gerekli olduğunu söyledim. Üstüne özelleşmiş veriler için değişim olmak zorunda değil diye ispatladım. Bir sistem değişebilir ama sistemin içindeki özelleşmiş veri değişmek zorunda değil. Atom bir sistem olarak görünürse onun özelleşmiş bir özelliği olan bozunum  2 atoma göre farklılık göstermez. Ki zaten atomlar aynıdır. Bu sistem tartışması mekanik fizik için geçerlidir. 

Bu süperpozisyon kavramı ispatlanmıştır. Süper pozisyon bir dalga üstüne dalga oluşumudur. Okyanustaki devasa bir dalganın üstünde oluşan ufak dalgalar gibi, süslü isimler seni yanıltmasın olay bundan ibaret elbette kuantum fiziğinde bunun sonuçları çok büyük oluyor. Agnostisizm in konu ile ilgisi yoktur agnostisizm tanrının kesinliği konusunda söylemi olan bir felsefi düşünme biçimidir. Konuyu çarptırmaya gerek yok. Ota boka agnostik deme. Sana filler konusunda ateistsin diyor muyuz ? Bu ne kadar mantıklı olur ? 

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, democrossian yazdı:

Böyle kişiselleştirerek konuşman aciz kaldığının açık göstergesi. Ağladığım halisünasyonunu hangi hayal aleminde görüyorsun acaba? Böyle bir zırvayı nerden çıkarmış olabilirsin? Çok gerginsin çünkü bilmiyorsun.

Makro fizikte nedensellik geçerliyse kuantum fizikte de geçerlidir. Sadece ölçek çok küçük olduğu için ölçüm sorunlarımız vardır. Çünkü makro cisimleri kuantum cisimcikleri oluşturuyor. Karpuz sert zemine çarptığı için parçalanıyorsa kuantum tanecikler de hızlandırıcıda çarpıştırılıklarında aynı nedenle dağılıyor ve detektörlerde iz bırakıyorlar. Hepsi nedenselliğin sonuçları...

Sicimlerin olmasının nedenselliğe ne zararı var açıklamamışsın. Sicimlerin ne olduğunu kimse bilmiyor. Tamamen kuramsal. O yüzden sicimlere nedenselliği bozar diye bel bağlayamazsın.

Işığın kırınımı ve dolanıklık olguları evet açıklanamıyor ama yine çok küçük ölçekte ölçüm sorunlarından dolayı. Kuantum tam anlamıyla anlaşılmış bir konu değil. Zararı da yok, hastalıkların nedenselliğini de anlayamadığımız zamanlar vardı, virüsleri ve bakterileri de göremiyorduk. CERN bunun için yapıldı. Daha güçlüleri de tasarlanıyor, yapılacak. Elimizdeki araçlar kuantumu tam olarak açıklamıyor. Fizikte HEŞET yani her şeyin teorisi arayışı var. Bu her şeyi açıklayamadığımız anlamına geliyor. Bu da son derece doğal. Pat diye her şey hallolmaz, bunu herkes bilir. Işığın dalga-parçacık ikilemini henüz anlayamıyoruz.

Dolanıklığın anlaşılabilmesi için tek elektron ya da foton işlemcili bilgisayarların yapılması gerekiyor. Bu yapılamadan dolanıklık tam çözülemeyecek. Yani dolanıklık ilkesine göre çalışan iki çok uzak bilgisayardan birinde yapılan işlemler diğerinde hiç bir işlem yapılmadığı hiç bir komut verilmediği halde aynen tekrarlanmışsa dolanıklık kesinlik kazanacaktır. Yoksa ölçümlerimize şu anda kesin güvenebilecek durumda değiliz. Dolanıklığı teknolojik olarak kullanabilseydik, şifreleme diye bir şeye gerek yoktu. İntermet ağına da, elektromanyetik dalgalarla haberleşmeye de gerek yoktu. Ama bunlara halen gerek duyuyoruz ve şifreleme verileri korumak için hayati önemde. Eldeki veriler böyle bir kesinliğe sahip olmadan zanlarla sıçrayıp hoplamak doğru değil.

Çin kuantum şifreleme üzerinde yoğun çalışıyor ama bunun sonuçları henüz somut değil. Bunun mekanizması da çok gizli olduğu için bilinmiyor. Bir gün hiç internet ağı ve elektromanyetik dalgalar kullanılmadan veriler harıl harıl anında paylaşılırsa bir şeyler döndüğünü anlayabiliriz. Henüz böyle bir şey bildirilmedi.

Çok tekrar etmekten ben de bıktım ama anlamıyorsunuz. Kağıttan uçak yapabileceğiniz minimum bir kağıt boyutu vardır. Ondan aşağıda fizik iflas etmez ama başka fizik yasaları etkili olur. Bunları da lise laboratuarlarında deneyemezsiniz. Bunlar için dünyanın en büyük makinesi CERN yapıldı. En pahalısı değil, ikinci sırada ama bunun nedeni daha pahalı olan Uzay İstasyonunun maliyetinin uzaya malzeme çıkarmak çok pahalıya mal olduğu için yüksek olmasından başka değil. Öyle kolay bir şey olsa bu kadar büyük yatırım yapılmazdı. CERN muazzam bir şeydir, detektörler apartman büyüklüğünde ve hâlâ bir çok parçacık detektörlerden kaçıyor. Öyle olmasa bütün parçacıklar pat diye bulunur, Hggs bulunacak diye beklemek gerekmemiş olurdu. Tüm parçacıklar bulundu başka parçacık yok denilebiliyor mu, hayır... 

Henüz keşfedilemeyen üzerinden bulanıklık yaratmaya çalışıyorsunuz. Çünkü tanrıyı varsaymak için başka hiç bir çareniz yok. Hastalıklar da allahtandı virüsler ve bakteriler gözlemlenemeden önce sizin gibi dar kafalıların dar kafasında...

Bu yazdıklarının yarısı yanlış. Kuantumu sadece mekanik fiziğin küçülmüş hali olarak düşünüyorsun. Bilgisiz biri için yerinde bir düşünce ancak gerçek bu değil. Bu yanılgının sebebi de matematikte yatıyor hiç bir mekanik fizik denklemi  kuantum fiziğinde doğru bilgi vermez,  Zaten ortaya çıkış sebebide budur. Yoksa bir çekicin büyük yada küçük olması kinetik enerji formülünün yanlış hesap yapmasına sebep olmaz. İşte yanıldığın nokta burası, Savunduğun şey bahsettiğin şeyin ortaya çıkmasına bir engel. Sürekli CERN CERN diye geveleme bu arada konuyla ilgisiz kalıyor. Ayrıca dolanıklık için bilgisayara ihtiyaç yoktur aynen anlattığım şekilde işler ve bir işlemci gücüne ihtiyaç yoktur. ilk spinin 1 mi yoksa 0 mı çıkacağı gözlemlenmeden bilinemeyeceği için karşı tarafa anlamlı bir mesaj göndermek imkansızdır. Keşfedilemeyen değil keşfedilemeyecek bir şeyden bahsediyoruM, konuyu genele yayman daha baskın cümle kurmanı sağlamaz. 

Bu arada elbette bilmediğim şeyler var ama en azından senin gibi bilmediğim konuda atıp tutmuyorum. Olayın matematiğini bilmeden ''sadece küçülmüş hali işte o kadar'' demen yeterince alçaltıyor seni. 

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, malta erigi yazdı:

Aslında beyaz seven pembe de sever.

Öyle oldu zaten. Üzümlerine merak edip bakmıştım ama şimdi unuttum. Öyle tatlı filan değil, görünüşe aldanmamak lazım. Sekti zaten. Ben soğutmuyorum, oda sıcaklığı neyse o... Yazın içmem zaten. Susatıyor şarap beni. Tabii çerezlerin de rolü var bunda. Şarapta limitini bilecek, aşmayacaksın. Yoksa tadı kaçar. Benim çakır keyif kalma ve sızmama limitim sekte 40 - 50 cc. kadar. Asla aşmam.

Sitelerde Paylaş

Başka saçma sapan argümanı olan var mı aranızda ? Örnekleri sıralayınca bir anda işin rengi değişti sanım kem küm yapamaya başladınız. Kem küm işte daha bilmiyoruz ondan bu nedenselliği bozmaz kem küm kem küm..... Ha bu arada neredeyse unutuyordum sanırım yazdıklarım biraz fazla geldi sicim dedim sicim zamandan bağımsızdırlar A olayı B ile aynı anda olabiliyor ise nasıl oluyor da bir neden sonuç ilişkisi kurabiliyorsunuz? 4. boyutta dahil olmak üzere üst boyutsal tüm parçaçıklar için nedensellik yoktur. Çünkü olaylar belli zaman sıralamasına sahip değildir. 

Ayrıca zaman kalıpsal olarak ise yine nedensellikten söz edilemez. İlerleyen bir araç olarak değilde doğrudan bir sokak gibi demek istiyorum. Aynı zamanda ölüyor doğuyor ve yaşıyorsanız gibi. Tartışmaya açık bir konudur. 

Sitelerde Paylaş

Ha bu arada kağıt uçak olayı ilginçmiş, Sen hiç tekerlekli bir sandalyeyi bir kapıdan iterken aynı anda yan kapıdan da geçtiği ve kendiyle aynı bir dalga gibi girişim yaptığını gördün mü ? Gördün ki sadece küçük hali diyebilecek cürreti gösteriyorsun. Kuantum fiziği, Gözlemlenebilir fiziğin küçük hali olmak kadar basit bir şey değildir. Umarım bunu bir şekilde idrak edersin.

Sitelerde Paylaş
5 minutes ago, NotImportant said:

Başka saçma sapan argümanı olan var mı aranızda ? Örnekleri sıralayınca bir anda işin rengi değişti sanım kem küm yapamaya başladınız. Kem küm işte daha bilmiyoruz ondan bu nedenselliği bozmaz kem küm kem küm..... Ha bu arada neredeyse unutuyordum sanırım yazdıklarım biraz fazla geldi sicim dedim sicim zamandan bağımsızdırlar A olayı B ile aynı anda olabiliyor ise nasıl oluyor da bir neden sonuç ilişkisi kurabiliyorsunuz? 4. boyutta dahil olmak üzere üst boyutsal tüm parçaçıklar için nedensellik yoktur. Çünkü olaylar belli zaman sıralamasına sahip değildir. 

Ayrıca zaman kalıpsal olarak ise yine nedensellikten söz edilemez. İlerleyen bir araç olarak değilde doğrudan bir sokak gibi demek istiyorum. Aynı zamanda ölüyor doğuyor ve yaşıyorsanız gibi. Tartışmaya açık bir konudur. 

Yahu hangi A olayı ile B olayı aynı anda oluyor? Hangi olaylar belli bir zaman sıralamasına sahip değil? Spesifik bir örnek ver. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...