Jump to content

TANRI YOKSA, HİÇBİRŞEYİN ANLAMI YOKTUR

Recommended Posts

Just now, impressivo said:

arabların uydurmaları daha yeni, sadece 1400 yıldır, hristiyanlarınki 2 bin yıl vs... Tanrı kavramı, insanlık tarihinde eskilere dayanıyor, tam olarak da bilinmiyor. Tanrı önermesi öyle basit bir kavram değil. Yanlışlanabilirlik vardır bilimde, bunu bile kabul etmiyor olabilir bu önerme, bununla ilgili yazılar da var. Ayrıca, benim putum falan yok. Bu süper zenciyle ne sorunun var acaba,ikide bir ona sığınıyorsun. Ahhahha :) çok komik ha, cevapsız kaldığınızda sığındığınız bir argüman bu zenci muhabbeti, ama normal karşılıyorum, beyninizin yetmediği yerde bunu ileri sürün. En azından kendini tatmin etmiş olursun :) puahhahhahaha.  Ayrıca, şu anlam konusunda verdiğin cevaplara da gelecek sıra, feci saçmalamışsın çünkü, sçıp batırmışsın içine :lol:

Yani yeni uydurulmuşsa uydurma, daha eski uydurma ise olabilir sınıfına mı giriyor? Bu ne salakça bir mantık?

Tanrı önermesinin neresi basit değil? Kıçınızdan hayali bir varlık uyduruyorsunuz ya da eski insanların uydurduğunu sahipleniyorsunuz. İşte bu kadar basit.

Süper zencinin olabileceğini iddia eden sensin, ben değilim.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 451
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

34 dakika önce, sağduyu yazdı:

Tanrıya olabilir deyip süper zenciye olabilir dememenizin mantığı nedir? Tanrı ile süper zencinin ne farkı var?

ateizm süper zenciye yok diyor mu ateizm in böyle bir önermesi var mı? Hiç sağda solda tanımında böyle bir şey gördün mü ? Görmedin agnostisizm de gördün mü yok onda da görmedin o zaman nereden çıktı bu süper zenci. 

BİLİM SİCİMLERE OLABİLİR DİYOR BU DURUMDA BİLİM SÜPER ZENCİYEDE OLABİLİR DEMELİ.  işte senin mantığın el salla mantığına. Seversiniz birbirinizi.

Sitelerde Paylaş
Just now, sağduyu said:

Yani yeni uydurulmuşsa uydurma, daha eski uydurma ise olabilir sınıfına mı giriyor? Bu ne salakça bir mantık?

Tanrı önermesinin neresi basit değil? Kıçınızdan hayali bir varlık uyduruyorsunuz ya da eski insanların uydurduğunu sahipleniyorsunuz. İşte bu kadar basit.

Süper zencinin olabileceğini iddia eden sensin, ben değilim.

Ben hiçbirşey iddia etmiyorum. Tanrının olup olmadığını bilmiyorum. Bu bilinemez bir durum. Süper zenciyi iddia eden sensin.  Ben Tanrı vardır diye kesin bir ifade kullanmadım, sadece olabilir veya olmayabilir dedim. Bu öyle basit bir konu değil. Ben her konuda şüpheciyim. Bilime karşı bile. Çünkü ben kesinliğe karşıyım. Hiçbir ölçütte kesinlik yok, çok küçük de olsa belirsizlik durumu var. Küçük belirsizlikler, çok büyük ve değişik sonuçlara yol açabiliyorlar.  Sen bir ateist olarak ;  hadi seç birini, ve bunlardan birini temellendir >>>  ahlak ,  benlik ,  bilinç !!!  Hadi, temellendir de görelim..........

Sitelerde Paylaş

Kuantum dan paçayı sıyıramadılar şimdi süper zencileri ile sıyrılacaklar :D Ben bu kadar aptalca konular görmedim ya. Ne alaka süper zenci tanımı gereği konusu dışından olan bir olguyu söylüyor. 

Bence sende yoksun ateizm tanrıyı reddediyor ise senin de olmaman gerek. Baksana seni  var eden her şey öznel. Kime göre varsın ki sen ? Bir başka olmaması gereken kişiye göre mi ?

Bak kırmızı yaptığım senin mantığın bir kez daha el salla. 

Sitelerde Paylaş
2 minutes ago, NotImportant said:

ateizm süper zenciye yok diyor mu ateizm in böyle bir önermesi var mı? Hiç sağda solda tanımında böyle bir şey gördün mü ? Görmedin agnostisizm de gördün mü yok onda da görmedin o zaman nereden çıktı bu süper zenci. 

BİLİM SİCİMLERE OLABİLİR DİYOR BU DURUMDA BİLİM SÜPER ZENCİYEDE OLABİLİR DEMELİ.  işte senin mantığın el salla mantığına. Seversiniz birbirinizi.

Ateizm bütün tanrılara yok diyor.

Bilim ise bu zırvalarla ilgilenmez bile.

Senin bir agnostik olarak tanrı olabilir ama süper zenci olamaz demenin mantığı nedir? Bu iki hayali karakter arasında ne fark var?

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, sağduyu yazdı:

Ateizm bütün tanrılara yok diyor.

Bilim ise bu zırvalarla ilgilenmez bile.

Senin bir agnostik olarak tanrı olabilir ama süper zenci olamaz demenin mantığı nedir? Bu iki hayali karakter arasında ne fark var?

Öyle kaçmak yok. Sen önce mantığına el salla bilimin ilgilenip ilgilenmemesi önemli ise öyle kestirip atabiliyorsa agnostisizm de atar ne olacak. Agnostisizm  bu süper zenci zırvalarıyla ilgilenmez bile. Nasıl yazdım güzel mi ?

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, NotImportant said:

Kuantum dan paçayı sıyıramadılar şimdi süper zencileri ile sıyrılacaklar :D Ben bu kadar aptalca konular görmedim ya. Ne alaka süper zenci tanımı gereği konusu dışından olan bir olguyu söylüyor. 

Bence sende yoksun ateizm tanrıyı reddediyor ise senin de olmaman gerek. Baksana seni  var eden her şey öznel. Kime göre varsın ki sen ? Bir başka olmaması gereken kişiye göre mi ?

İyice saçmalamaya başladın. Şimdi de beni tanrı falan mı sanmaya başladın?

Sitelerde Paylaş

şimdi, kalkıp  rasyonel temele oturtmaya kalkacak....  hey yavrummmm ,  rasyonel temel dediğin , insan zihni temeline oturtmak bağlamı oluyor. Gerçekler var olmak için insan zihnine de muhtaç değildir, 500 bin kere söyledim, yani sadece rasyonel değil,   rasyonel-sosyal-deneysel-pozitivist açıdan da oturtturursan, onaylıyacam :) 

4 minutes ago, NotImportant said:

Schrödinger kedisi ne dediğini anlamamış ....,,,  :) 

Sitelerde Paylaş
Şimdi, sağduyu yazdı:

İyice saçmalamaya başladın. Şimdi de beni tanrı falan mı sanmaya başladın?

Anlamıyorsan benim suçum değil. Ama bir kez daha deneyelim agnostisizm için kendi kafanda kurduğun ''lan bunlar tanrı bilinemez diyorlar süper zenciyede bilinemez demeleri lazım'' mantığını bilime yerleştiriyorum ve sonuç şöyle oluyor. '' Lan bunlar sicimler belki olabilir diyorlar o zaman süper zenciye de olabilir demeleri lazım''

Hadi aradaki benzetme hatasını bul ve bana söyle de seni dumur edeyim ?

Sitelerde Paylaş
4 minutes ago, impressivo said:

Ben hiçbirşey iddia etmiyorum. Tanrının olup olmadığını bilmiyorum. Bu bilinemez bir durum. Süper zenciyi iddia eden sensin.  Ben Tanrı vardır diye kesin bir ifade kullanmadım, sadece olabilir veya olmayabilir dedim. Bu öyle basit bir konu değil. Ben her konuda şüpheciyim. Bilime karşı bile. Çünkü ben kesinliğe karşıyım. Hiçbir ölçütte kesinlik yok, çok küçük de olsa belirsizlik durumu var. Küçük belirsizlikler, çok büyük ve değişik sonuçlara yol açabiliyorlar.  Sen bir ateist olarak ;  hadi seç birini, ve bunlardan birini temellendir >>>  ahlak ,  benlik ,  bilinç !!!  Hadi, temellendir de görelim..........

Tanrı olabilir dediğine göre süper zenci de olabilir, olmaması için neden ne?  Kendin söylüyorsun ben şüpheciyim, kesinliğe karşıyım diye. 

Ben ateistim diye hiç bir şeyi temellendirmek zorunda değilim, senin o var olabilir diye sayıkladığın tanrının senin ve eskilerin hayal gücünün bir ürünü olduğunu bilmem yeterli.

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, NotImportant said:

Anlamıyorsan benim suçum değil. Ama bir kez daha deneyelim agnostisizm için kendi kafanda kurduğun ''lan bunlar tanrı bilinemez diyorlar süper zenciyede bilinemez demeleri lazım'' mantığını bilime yerleştiriyorum ve sonuç şöyle oluyor. '' Lan bunlar sicimler belki olabilir diyorlar o zaman süper zenciye de olabilir demeleri lazım''

Hadi aradaki benzetme hatasını bul ve bana söyle de seni dumur edeyim ?

Be geri zekalı, tanrı ile bilimin ne alakası var da bilime bu zırvaları sokmaya çalışıyorsun?

Sen insan uydurması olan tanrı denen bir karaktere olabilir demiyor musun? Bu mantıkla yine insan uydurması olan süper zenci karakterine de olabilir demen gerekmiyor mu?

Tanrı karakteri ile süper zenci karakteri benzetmesinin hatası ne?

Sitelerde Paylaş
Şimdi, sağduyu yazdı:

Be geri zekalı, tanrı ile bilimin ne alakası var da bilime bu zırvaları sokmaya çalışıyorsun?

Sen insan uydurması olan tanrı denen bir karaktere olabilir demiyor musun? Bu mantıkla yine insan uydurması olan süper zenci karakterine de olabilir demen gerekmiyor mu?

Hah işte dumur olma vakti.  Agnostisizm ile süper zencinin ne alakası var da bu zırvaları sokmaya çalışıyorsun. Şimdi salyan aka aka ekrana bak... 

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, sağduyu said:

Boş konuşluyorsun hala. Seni  TV programına çıkarsak ve teist veya deist felsefecilerle tartışsan, papağan gibi süper zenci argümanını mı koyacaksın ortaya ? Diğer sorudan nasıl kaçtın ama ? :) puahahhahha.   O dediklerimi hiçbir şekilde temellendiremezsin, vereceğin her cevabı çürütürüm. 

Mal herif, mk.salağı, hala tanrı karakteri ile süper zenci benzetmesinin hatası ne diyor ? Araya sadece kişisel uydurdugun saçmalıkları sokmaya çalışıyorsun. Süper zenci saçmalığını teistlere karşı kullanabilirsin,  bakm sana akıl da verdim, gerçi allah akıl dağıtırken sana vermemiş ki :) sana süper zenci vermiş, beynine vermiş galiba :) 

Sitelerde Paylaş
Just now, NotImportant said:

Hah işte dumur olma vakti.  Agnostisizm ile süper zencinin ne alakası var da bu zırvaları sokmaya çalışıyorsun. Şimdi salyan aka aka ekrana bak... 

İnsan senin gibi mal olunca alakayı görememesi normal.

Mesela benim için tanrı karakteri ile süper zenci karakteri arasında bir fark yok, ikisi de insan zihninin uydurması. Ama sana göre tanrı olabilir peki süper zenci de olabilir mi? Olamazsa neden?

Sitelerde Paylaş

Boş konuşluyorsun hala. Seni  TV programına çıkarsak ve teist veya deist felsefecilerle tartışsan, papağan gibi süper zenci argümanını mı koyacaksın ortaya ? Diğer sorudan nasıl kaçtın ama ? :) puahahhahha.   O dediklerimi hiçbir şekilde temellendiremezsin, vereceğin her cevabı çürütürüm. 

Mal herif, mk.salağı, hala tanrı karakteri ile süper zenci benzetmesinin hatası ne diyor ? Araya sadece kişisel uydurdugun saçmalıkları sokmaya çalışıyorsun. Süper zenci saçmalığını teistlere karşı kullanabilirsin,  bakm sana akıl da verdim, gerçi allah akıl dağıtırken sana vermemiş ki :) sana süper zenci vermiş, beynine vermiş galiba :) 

Yok teistlere karşı kullanmayacağım, sana çok yakışıyor, sana karşı kullanacağım. 

Ahlağın, benliğin, bilincin temelini mi soruyorsun? Temeli evrim. Buyur çürüt, bunların temeli süper zencinin düzdüğü tanrım de. Geri zekalı mal.

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, sağduyu yazdı:

İnsan senin gibi mal olunca alakayı görememesi normal.

Mesela benim için tanrı karakteri ile süper zenci karakteri arasında bir fark yok, ikisi de insan zihninin uydurması. Ama sana göre tanrı olabilir peki süper zenci de olabilir mi? Olamazsa neden?

Heh o zaman işe agnostisizm demeyecen, diyecen ki bana göre fark yok sana göre neden var ? Şimdi ikisi arasında fark vardı. Biri agnostisizm in inceleme alanı dışında  zırvaydı diğeri ortaya çıkış sebebiydi. 

İkisi arasındaki fark elbette ki tanımlarıdır. Biri evreni yaratırken biri sağduyuyla takılır. (Ayrıntıyı bilmiyorum dilinden düşmedi ama hiç ilişkilerini bize anlatmadı)

tarihinde NotImportant tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Just now, NotImportant said:

Heh o zaman işe agnostisizm demeyecen, diyecen ki bana göre fark yok sana göre neden var ? Şimdi ikisi arasında fark vardı. Biri agnostisizm in inceleme alanı dışında bir zırvaydı diğeri ortaya çıkış sebebiydi. 

İkisi arasındaki fark elbette ki tanımlarıdır. Biri evreni yaratırken biri sağduyuyla takılır. (Ayrıntıyı bilmiyorum dilinden düşmedi ama hiç ilişkilerini bize anlatmadı)

Süper zencinin evreni yaratmadığını nereden biliyorsun? Eski insanlar uydurunca olabilme ihtimali var da anibal adlı üye uydurunca mı olamaz oluyor?

Hadi evreni senin olabilir dediğin tanrı yaratmış olsun, peki o tanrının kocası süper zenci olamaz mı?

Sitelerde Paylaş

Just now, sağduyu said:

Yok teistlere karşı kullanmayacağım, sana çok yakışıyor, sana karşı kullanacağım. 

Ahlağın, benliğin, bilincin temelini mi soruyorsun? Temeli evrim. Buyur çürüt, bunların temeli süper zencinin düzdüğü tanrım de. Geri zekalı mal.

Süper zenci senin vaginana sağlam geçirmiş , o yüzden folloşa dönmüşsün, böğürüp duruyorsun. Ulan malak, her soruya evrim diye cevap veriyorsunuz ya.

Gerizekalı aptal dunkof ;  ateizm , evrim teorisi mi demek ? evrimin , ateizmle alakası yok. Sen sadece işine geldiği noktada evrim teorisini kullanmaya kalkıyorsun, ayrıca evrim biimsel bir yasa falan da değil, evrimde bir çok eksik olan alanlar da var. Ben hiçbir bilgiye tam olarak güvenmem, şüphe ile yaklaşırım; evrimde bile hileler yapıldı. Şempanze insan arasında ,dna benzerliğinde,  %98,8 olan oran başka bir yerde %95 oldu, farklı sonuçlar var. Bir insanın bilimadamı olması demek, tarafsız ve herşeyi doğru anlatıyor anlamına gelmez, neler oldu neler.......... Sana sordum ben, evrim teorisine sormadım, kendin cevaplayacaksın ahmak herif. 2 kere 2 nin kaç ettiğini cevaplamak yerine,  hesap makinesine yönlendirme yapıyorsun.

Sitelerde Paylaş

Burada bir açıklama gereği duydum. Öncelikle bir olgunun gerçekliği araştırılırken ona insan uydurması diye dalınmaz çünkü bu durumda gerçekliğini aramaya gerek yoktur zaten. Haliyle saçma sapan bir şey olur. 

Eğer bir verinin insan zırvası olduğu biliniyorsa (süper zenci gibi) yoklamakta sıkıntı yoktur zaten kimsede aksini söylemez. Ama tanrı gibi geniş bir konuyu düşünüyorsanız işler o kadar basit değil. Şimdi allahı yoklamak kolay yada hristiyanlığın tanrısını, bunların süper zenci gibi insan zırvası olduğunu anlamanın yolları vardır. Özelleşmiş karakteristik özellikleri yani. Bir tanrı yaratıcı olabilir bu özelleşmiş bir tanım sayılmaz bütün tanrılar için geçerli çünkü. Ama allah için durum böyle değil koca bir kitap dolusu tututarsızlık yeterli elbette, hristiyan tanrısı içinde durum böyle. Belki bir deistin kafasında kurduğu tanrının özelleşmiş kişilik özellikleri onu yoklamaya yetebilir ama ne kadar olasılık var ki ? Yada belirli bir tanım koyulmadığı zaman ne olacak. Sonuç olarak tanrı konusunda bir yargıya varmak mantıksızdır. Bunun için tanrı özelleşmelidir allah yoktur diyin sonuna kadar arkanızdayım. Ama saçma hareketler yapmaya gerek yok. 

Sitelerde Paylaş

Süper zenci senin vaginana sağlam geçirmiş , o yüzden folloşa dönmüşsün, böğürüp duruyorsun. Ulan malak, her soruya evrim diye cevap veriyorsunuz ya.

Gerizekalı aptal dunkof ;  ateizm , evrim teorisi mi demek ? evrimin , ateizmle alakası yok. Sen sadece işine geldiği noktada evrim teorisini kullanmaya kalkıyorsun, ayrıca evrim biimsel bir yasa falan da değil, evrimde bir çok eksik olan alanlar da var. Ben hiçbir bilgiye tam olarak güvenmem, şüphe ile yaklaşırım; evrimde bile hileler yapıldı. Şempanze insan arasında ,dna benzerliğinde,  %98,8 olan oran başka bir yerde %95 oldu, farklı sonuçlar var. Bir insanın bilimadamı olması demek, tarafsız ve herşeyi doğru anlatıyor anlamına gelmez, neler oldu neler.......... Sana sordum ben, evrim teorisine sormadım, kendin cevaplayacaksın ahmak herif. 2 kere 2 nin kaç ettiğini cevaplamak yerine,  hesap makinesine yönlendirme yapıyorsun.

Sen tam mal çıktın, sorduğun soru ahlağın, benliğin, bilincin temeli değil miydi? Bu bahsettiklerin evrimin ürünü.

Sen dinsiz rolü yapan ikiyüzlü bir dincisin, bu apaçık belli oldu. Evrim bilimsel bir yasa değilmiş, eksikleri varmış.

Sonunda süper zencinin varlığını kabul ettin yalnız hedefi şaşırdın, bu süper zenci seni ve tanrını üst üste koyup düzen başka bir tanrı. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...