Jump to content

TANRI YOKSA, HİÇBİRŞEYİN ANLAMI YOKTUR

Recommended Posts

6 dakika önce, sağduyu yazdı:

Süper zencinin evreni yaratmadığını nereden biliyorsun? Eski insanlar uydurunca olabilme ihtimali var da anibal adlı üye uydurunca mı olamaz oluyor?

Hadi evreni senin olabilir dediğin tanrı yaratmış olsun, peki o tanrının kocası süper zenci olamaz mı?

Güzel soru. Yazdığım şeyi oku. Tanım onu yoklar. Yoklayamayan tanım onu belirsizleştirir. 

Demek ki süper zenci tanrısı özelleşmiş tanımı gereği mümkün değil. 

Demek ki Kocası süper zenci olan bir tanrının bu özelleşmiş tanımı gereği olması mümkün değil. Çünkü saçma ve insancıl. 

Sitelerde Paylaş
  • İleti 451
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

2 minutes ago, NotImportant said:

Burada bir açıklama gereği duydum. Öncelikle bir olgunun gerçekliği araştırılırken ona insan uydurması diye dalınmaz çünkü bu durumda gerçekliğini aramaya gerek yoktur zaten. Haliyle saçma sapan bir şey olur. 

Eğer bir verinin insan zırvası olduğu biliniyorsa (süper zenci gibi) yoklamakta sıkıntı yoktur zaten kimsede aksini söylemez. Ama tanrı gibi geniş bir konuyu düşünüyorsanız işler o kadar basit değil. Şimdi allahı yoklamak kolay yada hristiyanlığın tanrısını, bunların süper zenci gibi insan zırvası olduğunu anlamanın yolları vardır. Özelleşmiş karakteristik özellikleri yani. Bir tanrı yaratıcı olabilir bu özelleşmiş bir tanım sayılmaz bütün tanrılar için geçerli çünkü. Ama allah için durum böyle değil koca bir kitap dolusu tututarsızlık yeterli elbette, hristiyan tanrısı içinde durum böyle. Belki bir deistin kafasında kurduğu tanrının özelleşmiş kişilik özellikleri onu yoklamaya yetebilir ama ne kadar olasılık var ki ? Yada belirli bir tanım koyulmadığı zaman ne olacak. Sonuç olarak tanrı konusunda bir yargıya varmak mantıksızdır. Bunun için tanrı özelleşmelidir allah yoktur diyin sonuna kadar arkanızdayım. Ama saçma hareketler yapmaya gerek yok. 

Yani diyorsun ki bazı uydurmalar olamaz, bazıları olabilir, iyi mantık ha?

Sitelerde Paylaş
4 hours ago, impressivo said:

Sana göre, 

1.) Her olgunun bir nedeni var mı yok mu? 

2.) Seçimlerinde özgür iradeye sahip misin ? 

3.) İçindeki içgüdüsel ve biyolojik zorunlu eylemlere göre hayatına anlam katmak, gerçek mi zan mı ? 

4.) Sonuç olarak senin tüm karar verme sürecin ,senin benliğine mi ait ? 

5.) Evrenin amacı var mı yok mu  ?

6.) Evrimin amacı var mı yok mu ? (insan canlısına ulaşma amacı gibi? ) 

Sagduyu said: 

1. Var.

2. Özgür irade ile ne kastediyorsun?

3. İnsan sadece içgüdülerden, biyolojik zorunluluklardan oluşmaz, insanda farkındalığının bile farkında olmak gibi bir özelliği var.

4. Değil.

5-6. Evrenin, evrimin amacı diye bir şey olmaz, insanın amacı olur. 

Cevapları bi irdeleyim, bakalım bu kedicik ne demiş ? Ulan kedicik, kendinle çelişirsen, kuyruğunu kesecem, şimdiden söyliyim.... 

Just now, sağduyu said:

Sen tam mal çıktın, sorduğun soru ahlağın, benliğin, bilincin temeli değil miydi? Bu bahsettiklerin evrimin ürünü.

Sen dinsiz rolü yapan ikiyüzlü bir dincisin, bu apaçık belli oldu. Evrim bilimsel bir yasa değilmiş, eksikleri varmış.

Sonunda süper zencinin varlığını kabul ettin yalnız hedefi şaşırdın, bu süper zenci seni ve tanrını üst üste koyup düzen başka bir tanrı. 

Sen harbi doğuştan  embesilsin. Dinci mi ? :) puahahhahahhaaaaa.  Senin hayatının anlamsız olduğunu gösterdiğim için, dindar mı olmuş oluyorum ? :) hahahhahahaa, ulan ne salaksın nsen ya.. İşine gelmedi de mi, anlamsız bir varoluşun hatalı üretimi  olduğunu anlaman !

Hatalı üretimsin oglum sen, seinin hayatına da , hayatının anlamına da sokayım. Beynini süper zenci zkmiş, süper zenciyi neden kabul etmiyeyim, senin tokmakcın o  gerizekalı angut !

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, sağduyu yazdı:

Yani diyorsun ki bazı uydurmalar olamaz, bazıları olabilir, iyi mantık ha?

Aslında durumun kişiden kişiye değişir olduğunu da kabul etmek gerek. Mutlak nesnel bir yargı ve o yargıya gere uyumsuz tanımlar elenmeli. Yani farkettiğin üzere durum üstünde tartışmak anlamsız. Belirli bir yargıya varılamıyor varılsa bile öznellik durumu bulanıklaştırıyor. Kısaca yok demek sağlık açısından iyidir. Benim yaptığım gibi.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, sağduyu yazdı:

Ban göre ne süper zenci ne de bir tanrı yok ama sana göre olabilir, sana göre olabilir olduğuna göre bu süper zenci seni ve tanrını da tokmaklayabilir, Basit bir mantık yürütme ile bu sonuca herkes varır, ama senin salaklar varamaz. Çünkü sen ikiyüzlü bir dincisin, şimdiye kadar her seferinde doğrulanmış, daha yanlışlığı ortaya konamamış evrim teorisine bile saldırdın.

Bak, ben ahlağın da, bilincin de, benliğin de temeli evrim dedim, peki sen ne yaptın? Aşağılık bir dinci olarak hemen evrime saldırdın. Peki sana göre bunların temeli evrim değilse nedir?

Evrim mi ? Evrime nerede saldırdım gene neyi nerenle anladın ? Evrim konusun da hiç konuşmadım. 

Sitelerde Paylaş
9 minutes ago, impressivo said:

Sen harbi doğuştan  embesilsin. Dinci mi ? :) puahahhahahhaaaaa.  Senin hayatının anlamsız olduğunu gösterdiğim için, dindar mı olmuş oluyorum ? :) hahahhahahaa, ulan ne salaksın nsen ya.. İşine gelmedi de mi, anlamsız bir varoluşun hatalı üretimi  olduğunu anlaman !

Hatalı üretimsin oglum sen, seinin hayatına da , hayatının anlamına da sokayım. Beynini süper zenci zkmiş, süper zenciyi neden kabul etmiyeyim, senin tokmakcın o  gerizekalı angut !

Bana göre ne süper zenci ne de bir tanrı yok ama sana göre olabilir, sana göre olabilir olduğuna göre bu süper zenci seni ve tanrını da tokmaklayabilir, Basit bir mantık yürütme ile bu sonuca herkes varır, ama senin salaklar varamaz. Çünkü sen ikiyüzlü bir dincisin, şimdiye kadar her seferinde doğrulanmış, daha yanlışlığı ortaya konamamış evrim teorisine bile saldırdın.

Bak, ben ahlağın da, bilincin de, benliğin de temeli evrim dedim, peki sen ne yaptın? Aşağılık bir dinci olarak hemen evrime saldırdın. Peki sana göre bunların temeli evrim değilse nedir?

Sitelerde Paylaş
16 minutes ago, sağduyu said:

Bana göre ne süper zenci ne de bir tanrı yok ama sana göre olabilir, sana göre olabilir olduğuna göre bu süper zenci seni ve tanrını da tokmaklayabilir, Basit bir mantık yürütme ile bu sonuca herkes varır, ama senin salaklar varamaz. Çünkü sen ikiyüzlü bir dincisin, şimdiye kadar her seferinde doğrulanmış, daha yanlışlığı ortaya konamamış evrim teorisine bile saldırdın.

ben evrime saldırmıyorum, evrimde birçok eksik noktalar da var dedim.Ayrıca ben sana sordum , evrim teorisine değil. Sen evrimi biliyor musun dangalak ? kısaca hemen evrim deyip geçiyorsun. Dinciymiş. Fizikte kçınızdan salladınız rezil oldunuz, anlam konusunda doğru dürüst bir cevap yok...

puahahhaha,  kediciğin eli ayağı karıştı, :) puahhahahhaha , neyi alıntı yapacağını bile şaşırdı. Klavyeyi parçalamaya falan kalkma, gerizekalı mal  :) 

Eğer yukarıdaki o cevaplarında, kendinle çeliştiğini farkedersem, o kuyruğunu keseceğimi söylemiştim sana, lanet olası kedicik ! Onu unuttuğumu zannetme. Hem özgür iradem var der, hem nedenselliği savunur,,, bakalım sen bu işin içinden nasıl çıkacaksın,, büyük ihtimal kuyruksuz çıkacan :) ahaahhaha, ne salaksın be.... 

Senin gibi salaklarda ortak özellik ne biliyor musun ? Mesela  bilimsel kuram, teori,hipotez,......  bak, bunların birbirlerinden farkları var, ayrıca teoride bile başa dönebilirsin, hepsinde yanlışlanabilirlik vardır yaniii... Bu farkları bilmiyorsun, bununla ilgili dersler var, sosyal bilim-doğa bilim farkı diye. Gerçi senin gibi cahil nerden bilecek. Ben evrimi biliyorum.-Dinci de değilim, ahmak herif. Dinci kafada olan sensin bok herif. Senin agnostikleri, deistleri , hepsini de dinci etme suretiyle taktik uyguladığını biliyorum. Tartışma taktiğini bi tarafına sokarım senin, ayrıca;  anladın mı dunkof ? sen, benim suratına tüküreceğim bir salak bile değilsin. 

tarihinde impressivo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
10 minutes ago, impressivo said:

ben evrime saldırmıyorum, evrimde birçok eksik noktalar da var dedim.Ayrıca ben sana sordum , evrim teorisine değil. Sen evrimi biliyor musun dangalak ? kısaca hemen evrim deyip geçiyorsun. Dinciymiş. Fizikte kçınızdan salladınız rezil oldunuz, anlam konusunda doğru dürüst bir cevap yok...

Sen ne çeşit bir malsın, ben sana sordum, evrime değil ne demek? Be salak, ahlağın da, bilincin de, benliğin de temeli evrimdir, bunun neresini anlamıyorsun?

Sen bal gibi agnostik rolü yapan ikiyüzlü bir dincisin, seksi kötüledin, alkole kötüledin, tanrı yoksa hiç şeyin anlamı yok diye tanrı reklamı yapmaya soyundun, evrim kesin değil dedin. 

Senin ateistlere karşı çok eskiye dayanan bir kuyruk acın var, bu apaçık belli oluyor, zamanında ateistlere karşı çok ezilmişsin, bu eziklik duygusunu belli ki hala üzerinden atamamışsın. Bu sizi şöyle yapacağım, böyle yapacağım demenden belli oluyor.

Sitelerde Paylaş
19 minutes ago, sağduyu said:

Sen ne çeşit bir malsın, ben sana sordum, evrime değil ne demek? Be salak, ahlağın da, bilincin de, benliğin de temeli evrimdir, bunun neresini anlamıyorsun?

Sen bal gibi agnostik rolü yapan ikiyüzlü bir dincisin, seksi kötüledin, alkole kötüledin, tanrı yoksa hiç şeyin anlamı yok diye tanrı reklamı yapmaya soyundun, evrim kesin değil dedin. 

Senin ateistlere karşı çok eskiye dayanan bir kuyruk acın var, bu apaçık belli oluyor, zamanında ateistlere karşı çok ezilmişsin, bu eziklik duygusunu belli ki hala üzerinden atamamışsın. Bu sizi şöyle yapacağım, böyle yapacağım demenden belli oluyor.

Sen yalancı birisin. Sexi kötülemişmişim, be gerizekalı, süper zenci muhabbetine cevap verip, cinsel muhabbet yapma dedim sana ama devam ettirdin, bu nasıl sexi kötülemek oluyor ? Cinsel muhabbeti sen devam ettirdiğin için ben de anladıgın dilden cevap veriyorum, ondan sonra bir de bana cinsel muhabbet suçlaması yapıyor. Sen ne çeşit bir kendisiyle süper çelişen bir salaksın ? Ohhaaaa, adamdaki fantazi hayal kurmaya bak ; mesela şöyle de ;  sen eski bir üyeydin bir zamanlar, dini savunuyordun, burda insanlarla tartıştın, falan filan, sinir oldun, sonra geldin intikam almaya çalışıyorsun :) başka senaryo var mı ? Bu siteden daha bu yıl haberim oldu, ocakta üye oldum, hatta daha önce yazmıştım bunu, neden hiç haberim olmadı diye, ben 1998 den beri internetti çok kullanan biriyim diye. Turandursun.com ,agnostik.net de takılıyordum.Burdan haberim bu yıl ocak ayında oldu. 

Ben nasıl dinci olabilirim, her yerde islama saydırıyorum. İslamdan nefret eden ve tiksinen biriyim. Gıcık olduğum  ateistler var, burada da oldukça çok. Mesela,  ahlaksızlığı savunanlar....mesela gçlü ateist  pkklıydı, sen bana dinci diyorsun ya, bence de sen pkk'lısın ! evet, ahlaksızlığı ,ahlak yokculugu savunanlardan ve senin gibi pkklılardan nefret ediyorum, var mı itiraz? yok !  

Sitelerde Paylaş
3 minutes ago, impressivo said:

Sen yalancı birisin. Sexi kötülemişmişim, be gerizekalı, süper zenci muhabbetine cevap verip, cinsel muhabbet yapma dedim sana ama devam ettirdin, bu nasıl sexi kötülemek oluyor ? Cinsel muhabbeti sen devam ettirdiğin için ben de anladıgın dilden cevap veriyorum, ondan sonra bir de bana cinsel muhabbet suçlaması yapıyor. Sen ne çeşit bir kendisiyle süper çelişen bir salaksın ? Ohhaaaa, adamdaki fantazi hayal kurmaya bak ; mesela şöyle de ;  sen eski bir üyeydin bir zamanlar, dini savunuyordun, burda insanlarla tartıştın, falan filan, sinir oldun, sonra geldin intikam almaya çalışıyorsun :) başka senaryo var mı ? Bu siteden daha bu yıl haberim oldu, ocakta üye oldum, hatta daha önce yazmıştım bunu, neden hiç haberim olmadı diye, ben 1998 den beri internetti çok kullanan biriyim diye. Turandursun.com ,agnostik.net de takılıyordum.Burdan haberim bu yıl ocak ayında oldu. 

Ben nasıl dinci olabilirim, her yerde islama saydırıyorum. İslamdan nefret eden ve tiksinen biriyim. Gıcık olduğum  ateistler var, burada da oldukça çok. Mesela,  ahlaksızlığı savunanlar....mesela gçlü ateist  pkklıydı, sen bana dinci diyorsun ya, bence de sen pkk'lısın ! 

Adamdaki akıl yürütmeye bak, ona dinci diyenler pkk'lı oluyormuş. Senin mantığına göre sadece müslümanlar mı dinci olur? Hristiyanlar, yahudiler, hindular, dinci olamaz mı?

Ben hayatımın amacı yaşadığım sürece hayattan zevk almaya çalışmak dediğim de hemen atılıp senin amacın bizonlar gibi sex yapmak,  demek ki diyen sen değil miydin?

Hayattan zevk almayı kötüleyen, aşağılayan sen değil misin? Hayattan zevk almaya çalışmanın neresi sana batıyor da hayatınızın amacı yok, anlamı yok diye zırlayıp duruyorsun?

Sitelerde Paylaş
26 minutes ago, sağduyu said:

Adamdaki akıl yürütmeye bak, ona dinci diyenler pkk'lı oluyormuş. Senin mantığına göre sadece müslümanlar mı dinci olur? Hristiyanlar, yahudiler, hindular, dinci olamaz mı?

Karşındaki kişiye karşı "sen şöylesin" diye ithamda bulunursan, itham almayı da kabul edeceksin. Yani sen bana dinci diyorsan, ben de sana pkk'lı diyorum. Her dinci dediğinde, sen de pkk'lı bir vatan haini olmuş olursun. 

Ben hayatımın amacı yaşadığım sürece hayattan zevk almaya çalışmak dediğim de hemen atılıp senin amacın bizonlar gibi sex yapmak,  demek ki diyen sen değil miydin?

hayattan zevk almak diyorsun, sex de zevk işte.  Zevk almak,  hazcılık değil mi ? yani hazcı olduğunu kabul ediyorsun. Şimdi dikkat et bak ne diyorum. Sana göre zevk almak birçok kavram var, sex vs... ve bu doğrudur diyorsun , ama Adolf Hitlere de göre de yaptıkları çok doğruydu ayrıca zevk alıyordu. Herkese göre değişen bir hazcılık ve zevk alma duumu var, ben de bunların hepsinin hayatın gerçeklerine göre yalan olduğu iddiasındayım. 

Hem nedensellik kavramını savunuyorsunuz. Yaptığınız tüm işler, zevkler herşey nedensellik kapsamında, hem de özgür iradenle karar verdiğini söylüyorsun; acaba nasıl bir çelişki bu ? Davranış bilimcilerin çoğunluğu da deterministdir.  Deterministler, evrenin doğasının kesin bilimsel yasalar ile çevrelendiğini, bu nedenle her sonucun onu yaratan nedenlerden kaynaklandığını ve insan davranışlarının da bu kuraldan istisna olmadığını savunurlar. Uyarıcı durumlar ve koşullandırma geçmişi bilinen bir bireyin davranışının kesin olarak tahmin edilmesinin mümkün olduğu düşüncesini taşırlar. Davranışın çevrede gelişen olaylar tarafından belirlendiğini ve kişilerin benzer olaylarda benzer davranışları sergileme eğiliminde olduklarını daha önceki deneyimlerinin sonucunda ceza veya ödül geri bildirimlerinin önemli olduğunu ve özgür iradenin yanılsamadan ibaret olduğunu savunurlar.İşte tüm bunlar nedensellik felsefesi kapsamındadır. 

Hayattan zevk almayı kötüleyen, aşağılayan sen değil misin? Hayattan zevk almaya çalışmanın neresi sana batıyor da hayatınızın amacı yok, anlamı yok diye zırlayıp duruyorsun?

Evrenin amacı yok, evrimin de bir amacı yok ve bulunduğumuz ekosistemde milyarlarca yıllık amaçsız olan evrimle varolmuş ve bu amaçsız varoluşun üretim hatalı sonucu olarak nasıl olur da, anlamlı bir hayata sahibim diyebiliyorsun, elde edeceğin sonsuz hiçlik bağlamında ? bağlantıyı nereden kuruyorsun ? Sonsuz yaşam saçmalıgından bahsetmiyorum; Gerçekten özgür iradenle hareket eden ,istediğini yapan, mecburiyetleri olmayan, zihinsel yanılsama yaşamayan,yani gerçek anlamda özgür olduğunu mu söylüyorsun da, senin hayatının anlamı oluyor ? Dalga mı geçiyorsun sen ? 

Sitelerde Paylaş
33 minutes ago, impressivo said:

Karşındaki kişiye karşı "sen şöylesin" diye ithamda bulunursan, itham almayı da kabul edeceksin. Yani sen bana dinci diyorsan, ben de sana pkk'lı diyorum. Her dinci dediğinde, sen de pkk'lı bir vatan haini olmuş olursun. 

Dincilik senin iliklerine işlemiş, her söyleminden bu açıkça belli oluyor.

34 minutes ago, impressivo said:

hayattan zevk almak diyorsun, sex de zevk işte.  Zevk almak,  hazcılık değil mi ? yani hazcı olduğunu kabul ediyorsun. Şimdi dikkat et bak ne diyorum. Sana göre zevk almak birçok kavram var, sex vs... ve bu doğrudur diyorsun , ama Adolf Hitlere de göre de yaptıkları çok doğruydu ayrıca zevk alıyordu. Herkese göre değişen bir hazcılık ve zevk alma duumu var, ben de bunların hepsinin hayatın gerçeklerine göre yalan olduğu iddiasındayım. 

Hem nedensellik kavramını savunuyorsunuz. Yaptığınız tüm işler, zevkler herşey nedensellik kapsamında, hem de özgür iradenle karar verdiğini söylüyorsun; acaba nasıl bir çelişki bu ? Davranış bilimcilerin çoğunluğu da deterministdir.  Deterministler, evrenin doğasının kesin bilimsel yasalar ile çevrelendiğini, bu nedenle her sonucun onu yaratan nedenlerden kaynaklandığını ve insan davranışlarının da bu kuraldan istisna olmadığını savunurlar. Uyarıcı durumlar ve koşullandırma geçmişi bilinen bir bireyin davranışının kesin olarak tahmin edilmesinin mümkün olduğu düşüncesini taşırlar. Davranışın çevrede gelişen olaylar tarafından belirlendiğini ve kişilerin benzer olaylarda benzer davranışları sergileme eğiliminde olduklarını daha önceki deneyimlerinin sonucunda ceza veya ödül geri bildirimlerinin önemli olduğunu ve özgür iradenin yanılsamadan ibaret olduğunu savunurlar.İşte tüm bunlar nedensellik felsefesi kapsamındadır. 

Ne yapalım yani, senin sefil bir hayatın var diye, bunalımdasın diye biz zevk almayalım mı? Hazcıyım tabii, kendin gibi acı çekmekten zevk alan bir mazoşist falan mı sandın beni? Yine dincilik damarın mı kabardı, hazcılığa mı saldıracaksın?

Sen bunların yalan olduğunu düşünüyorsan bana ne bundan? İstediğin zırvalığı düşünebilirsin. Bana falan kişi şunu düşünüyor, filan kişi bunu düşünüyor, o halde sen de öyle düşünmelisin diye maval okuma, herkesin kendi aklı, zekası var, benim de var ve nasıl düşüneceğime kendim karar veririm.

43 minutes ago, impressivo said:

Evrenin amacı yok, evrimin de bir amacı yok ve bulunduğumuz ekosistemde milyarlarca yıllık amaçsız olan evrimle varolmuş ve bu amaçsız varoluşun üretim hatalı sonucu olarak nasıl olur da, anlamlı bir hayata sahibim diyebiliyorsun, elde edeceğin sonsuz hiçlik bağlamında ? bağlantıyı nereden kuruyorsun ? Sonsuz yaşam saçmalıgından bahsetmiyorum; Gerçekten özgür iradenle hareket eden ,istediğini yapan, mecburiyetleri olmayan, zihinsel yanılsama yaşamayan,yani gerçek anlamda özgür olduğunu mu söylüyorsun da, senin hayatının anlamı oluyor ? Dalga mı geçiyorsun sen ? 

Hala mal mal evrimin amacı yok diye sayıklıyorsun, sana amacı var diyen mi oldu da papağan gibi bunu tekrarlayıp duruyorsun?

Evet, benim hayatımın bir anlamı var ve bu ben ölünceye kadar var olacak. Bu sana neden batıyor? Sana girip çıkan mı var da elalemin hayatına senin hayatının anlamı yok diye saldırıp duruyorsun?

Ayrıca senin ne bok olduğun da belli değil, dini mi savunuyorsun, bir tanrıyı mı savunuyorsun, nihilizmi mi savunuyorsun, yobazlığı mı savunuyorsun, anlaşılmıyor.

Bir ateist benim hayatımın bir anlamı, bir amacı var diyorsa sana düşen bok yemektir, hayır hayır senin hayatının anlamı yok diye tepinmenin, histeri krizleri geçirmenin anlamı ne?

Sitelerde Paylaş
41 minutes ago, sağduyu said:

Dincilik senin iliklerine işlemiş, her söyleminden bu açıkça belli oluyor.Ne yapalım yani, senin sefil bir hayatın var diye, bunalımdasın diye biz zevk almayalım mı? Hazcıyım tabii, kendin gibi acı çekmekten zevk alan bir mazoşist falan mı sandın beni? Yine dincilik damarın mı kabardı, hazcılığa mı saldıracaksın?Sen bunların yalan olduğunu düşünüyorsan bana ne bundan? İstediğin zırvalığı düşünebilirsin. Bana falan kişi şunu düşünüyor, filan kişi bunu düşünüyor, o halde sen de öyle düşünmelisin diye maval okuma, herkesin kendi aklı, zekası var, benim de var ve nasıl düşüneceğime kendim karar veririm.Hala mal mal evrimin amacı yok diye sayıklıyorsun, sana amacı var diyen mi oldu da papağan gibi bunu tekrarlayıp duruyorsun?Evet, benim hayatımın bir anlamı var ve bu ben ölünceye kadar var olacak. Bu sana neden batıyor? Sana girip çıkan mı var da elalemin hayatına senin hayatının anlamı yok diye saldırıp duruyorsun?Ayrıca senin ne bok olduğun da belli değil, dini mi savunuyorsun, bir tanrıyı mı savunuyorsun, nihilizmi mi savunuyorsun, yobazlığı mı savunuyorsun, anlaşılmıyor.Bir ateist benim hayatımın bir anlamı, bir amacı var diyorsa sana düşen bok yemektir, hayır hayır senin hayatının anlamı yok diye tepinmenin, histeri krizleri geçirmenin anlamı ne?

Yazılanlardan hiç birbk anlamamışsın. Sen ateist misin, ateizm dinini mi savunuyorsun, ? :) Davranış bilimcilere göre, özgür irade kavramı sadece bir yanılsama. Ama senin gibi bir salak, yanılsama içinde değil, hem de nedenselliği savunarak bunu diyorsun. :) hahhahhha , bi insan bu kadar kendisiyle çelişir mi? sizi parayla mı tutuyorlar yahu ?  Madem sana göre hayatın anlamı var, özgür iradeye sahip bir sığırsın, tamam cevabını verdiysen , sktir git o zaman, daha neyi uzatıp duruyorsun. Hayatın anlamı sana göre haz değil mi ? Haz için her türlü boku yersin , tamam ne bok yersen ye bize ne, şarapcılar için roze şarap hayatın anlamı ; sana göre de haz almak. İşinize gelmediği yerde de, işinize gelmeyen fikri çöpe atmak istiyorsunuz, hem de bunu felsefeciler veya bilim adamları söylese bile...Dana nedenselliğin ne olduğunu kavramamışsınız.

Evrenin doğasının kesin bilimsel yasalar ile çevrelendiğini, bu nedenle her sonucun onu yaratan nedenlerden kaynaklandığını ve insan davranışlarının da bu kuraldan istisna olmadığını  red mi ediyorsun bu yazdıklarınla ? kuzum siz ,şaka mıısnız ?  Kuantum fiziğinde saçmaladınız, zırvaladınız, yüzsüzlüğünüz ortaya çıktı, bizim söylemlerimizin deneysel ispatları var, utanmadan nedenselliği mikro evrene katmaya çalıştınız, yalanınız tutmadı ortaya çıktı bu sefer teizme çekmeye çalıştınız...rezil  yalancı şarlatan !  

dett.jpg

Sitelerde Paylaş
10 minutes ago, impressivo said:

Yazılanlardan hiç birbk anlamamışsın. Sen ateist misin, ateizm dinini mi savunuyorsun, ? :) Davranış bilimcilere göre, özgür irade kavramı sadece bir yanılsama. Ama senin gibi bir salak, yanılsama içinde değil, hem de nedenselliği savunarak bunu diyorsun. :) hahhahhha , bi insan bu kadar kendisiyle çelişir mi? sizi parayla mı tutuyorlar yahu ?  Madem sana göre hayatın anlamı var, özgür iradeye sahip bir sığırsın, tamam cevabını verdiysen , sktir git o zaman, daha neyi uzatıp duruyorsun. Hayatın anlamı sana göre haz değil mi ? Haz için her türlü boku yersin , tamam ne bok yersen ye bize ne, şarapcılar için roze şarap hayatın anlamı ; sana göre de haz almak. İşinize gelmediği yerde de, işinize gelmeyen fikri çöpe atmak istiyorsunuz, hem de bunu felsefeciler veya bilim adamları söylese bile...Dana nedenselliğin ne olduğunu kavramamışsınız.

Evrenin doğasının kesin bilimsel yasalar ile çevrelendiğini, bu nedenle her sonucun onu yaratan nedenlerden kaynaklandığını ve insan davranışlarının da bu kuraldan istisna olmadığını  red mi ediyorsun bu yazdıklarınla ? kuzum siz ,şaka mıısnız ?  Kuantum fiziğinde saçmaladınız, zırvaladınız, yüzsüzlüğünüz ortaya çıktı, bizim söylemlerimizin deneysel ispatları var, utanmadan nedenselliği mikro evrene katmaya çalıştınız, yalanınız tutmadı ortaya çıktı bu sefer teizme çekmeye çalıştınız...rezil  yalancı şarlatan !  

dett.jpg

Yahu sen gerçekten tam bir geri zekalısın, ulan geri zekalı mal, birileri şöyle düşünüyuor diye ben de mi öyle düşünmek zorundayım? 

Ulan geri zekalı mal, bir insanın ömrünü hayattan zevk alarak geçirmek istemesinin neresi yanlış? Sen mazoşist misin? Birisinin kıçına kazık sokmasından mı hoşlanıyorsun, acı çekmek, aşağılanmak, mutsuz olmak hoşuna mı gidiyor, hayatta seni tatmin eden, yaşadığını hissettiren eylemler bunlar mı?

Şimdi sen siktir git, sana acı verecek, seni aşağılayacak bir tanrı bulma arayışına gir, BDSM arayışındaki dinci mal. Sen seni köle yerine koyacak, aşağılayacak, işkence edecek sadist bir tanrı arayışında olan mazoşist, köle karakterli bir zavallısın. Böyle anlayışa sahip birine bir insanın hayattan zevk almak, eğlenmek ve mutlu olmak istemesi tabii ki garip gelir.

Sitelerde Paylaş
2 minutes ago, sağduyu said:

Yahu sen gerçekten tam bir geri zekalısın, ulan geri zekalı mal, birileri şöyle düşünüyuor diye ben de mi öyle düşünmek zorundayım? 

Ulan geri zekalı mal, bir insanın ömrünü hayattan zevk alarak geçirmek istemesinin neresi yanlış? Sen mazoşist misin? Birisinin kıçına kazık sokmasından mı hoşlanıyorsun, acı çekmek, aşağılanmak, mutsuz olmak hoşuna mı gidiyor, hayatta seni tatmin eden, yaşadığını hissettiren eylemler bunlar mı?

Şimdi sen siktir git, sana acı verecek, seni aşağılayacak bir tanrı bulma arayışına gir, BDSM arayışındaki dinci mal. Sen seni köle yerine koyacak, aşağılayacak, işkence edecek sadist bir tanrı arayışında olan mazoşist, köle karakterli bir zavallısın. Böyle anlayışa sahip birine bir insanın hayattan zevk almak, eğlenmek ve mutlu olmak istemesi tabii ki garip gelir.

:lol: Koptum gülmekten. Karşısındakine salak demekle kendini akıllı zanneden bir mal :lol: soktumun hazcısı ! senin anlamına sokayım. Senin gibi ,amaçsız bir varoluşa rağmen hayatının anlamlı olabileceğini zanneden salaklarla tşk geçmek hoşuma gidiyor. Olm, tamam hazcıysan hazzcısın, anladık işte, sktr git o zaman. Ben mazoşist değil psikopatım ayrıca, eziyet etmeyi severim. 

Çok sayın hazcı mal arkadaşım :lol: ; daha başka ne gibi hazların var, hayatına anlam katan ? Yani, sen hayatında aldığın kararlarda tamamen özgürüm diyorsun, nedensellik falan zklemem diyorsun, öyle mi ? Başkalarının (teistlerin) yalanlarını farketmen sanki senin hayatını gerçek ve anlamlı mı yapıyor dunkof?

Sonuçta, doğa kanunları gereği herşey amaçsız ve anlamsız şekilde ilerlemesine rağmen , 13,8 milyar yıllık zaman için alt tarafı birkaç saniye (80 yıl mesela) ömre sahip bir salak çıkmış diyor ki, hayatım anlamlı ? Sen gerizekalı bile değilsin. Hayvanın önde gidenisin. Lavuk, doğa kanunlarını bile reddetmeye kalkıyor :) puahahhhaha. 45 lik magnum silahın üzerine oturup onu kaybettin galiba,,, tüh yazık, artık kendi kafana da sıkamayacaksın aptal herif !!! 

Sitelerde Paylaş
12 minutes ago, impressivo said:

Ben mazoşist değil psikopatım ayrıca, eziyet etmeyi severim. 

Sana öyle geliyor, aslında sen eziyet edilmekten, aşağılanmaktan, acı çekmekten hoşlanıyorsun, onun için hayattan zevk alanlara düşmansın.

Sen benim hayatım anlamsız, bok gibi diyorsan haklısın, gerçekten de acınacak durumdasın, insanların hayattan zevk alması, mutlu olması sana acı veriyor. Dinci yobaz zihniyeti böyledir işte, onlara göre insana zevk veren her şey günahtır, onlar için hayatı anlamı kılan tek şey bir puta tapınmaktır aynen senin iddia ettiğin gibi.

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, impressivo yazdı:

Ben de özgür irademiz olduğunu düşünür savunurum. Ayrıca hayatın anlamıyla amacı konusundaki düşüncelerim de nettir. Sen hayata gelişte anlam aradıktan sonra bulamayıp -ki gerçekten de yok-, amacı-nedeni de yoklayanlardansın. Aslında hayata geliş nedenimiz hepimizin bildiği gibi çok basit. Üremek. Canlılar ürüyor, anne babamız ürüyor, biz ürüyoruz. Sadece bunun için geliyoruz hayata. Anlam meselesi de aslında bu noktada devreye giriyor ve kişilerin amacı da anlam arayışı da farketmeden tek hedefe yöneldiklerini görmek zor olmuyor. Mutlu olmak. Çok basit.

Mutlu olmak inanılmaz bir motivasyon ve güç kaynağıdır ve mutlu bireyler üremede de yavrularını sağlam ve sağlıklı büyütmede de daha başarılıdırlar. Uyum yetenekleri daha güçlüdür.

O yüzden mutlu olmayı hiç mi küçümsememek, hafife almamak, kandırmaca veya yalan deyip geçmemek lazım. Bu çok cahilce, çok fazla romantik. 

Ayrıca evet, şarapçı için hayatın anlamı ve mutlu olma aracı şarap içmektir; Atatürk için ülkesini kurtarıp aydınlanmacı devrimler yapabilmek, bir fizikçi için evreni çözmek, sıradan bir anne için çocuğunu en iyi şekilde yetiştirmek, Turan Dursun için insanlara dinlerin ne olduğunu anlatabilmek, basit bir işçi için evine ve çocuklarına bakabilmek. Çünkü kabaca düşününce, bunları yaparak kendilerini var edebilecek, amaçlarına ulaşıp mutlu olacaklar. 

Biz ise bu insanlar arasından bazılarını aklımızın bir yerine kazıyacağız. Demek ki anlamlı bir şeyler yapmışlar ve hayatın hiçbir anlamı yok diyenlerin bile beyninde anlamlı bir yer edinmişler.

Söylediklerimizin sağduyumuzla uyumlu olmasına da dikkat etmek lazım. 

Bana öyle geliyor ki, anlam arama gibi inanılmaz bir etkinliğe neden olan bilincin aslında beynin basit işlevlerinden, daha doğrusu tamamen maddi süreçler sonucu ortaya çıkmasından rahatsız olmak yüzünden oluyor bunlar. Ardında mistik, özenli, gizemli ve benzersiz bir neden olmayınca kuru, çirkin ve anlamsız görünüyor her şey. O yüzden Tanrı yoksa anlam yoktur diyor ve olmadığını kanıtlamaya çalışırken mutluluğu bile aşağılıyor, dinciler gibi sekse indirgeyerek karşımızdakini küçümsüyoruz sözde. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...