Jump to content

TANRI YOKSA, HİÇBİRŞEYİN ANLAMI YOKTUR

Recommended Posts

2 minutes ago, NotImportant said:

Titreşince ne oluyor belirsizlik ilkesi mi devreye giriyor hem titreştiğini biliyor musun da böyle aptalca bir soru soruyorsun ? tek amacın konuyu sabote etmek.

O embesil sağduyu'nun tek amacı konuyu sabote etmek. Salak herif, öyle bir saçmalıyor ki, yapılan deneylerle ilgili yüzeysel bilgisi dahi yok. Laf olsun, torba dolsun maksadıyla konuşuyor;  buna rezil olma korkusu diyorlar. Yani, bir konu hakkında konuşurken onbektiflik yok, çünkü herif illa kuantuma da nedensellik sokmaya çalışıyor kurnaz aklınca. İşte bu, bozunum olayında da,  neden-sonuç ilişkisi yok işte!.Biribirinin aynı olan iki atomun bozunumları olasılıklara göre ve tamamen belirsizlik hükmünde gerçekleşir.Bu serseriyi ,schrödinger kedisi gibi kullanmak lazım. :) 

Sitelerde Paylaş
  • İleti 451
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

10 dakika önce, impressivo yazdı:

O embesil sağduyu'nun tek amacı konuyu sabote etmek. Salak herif, öyle bir saçmalıyor ki, yapılan deneylerle ilgili yüzeysel bilgisi dahi yok. Laf olsun, torba dolsun maksadıyla konuşuyor;  buna rezil olma korkusu diyorlar. Yani, bir konu hakkında konuşurken onbektiflik yok, çünkü herif illa kuantuma da nedensellik sokmaya çalışıyor kurnaz aklınca. İşte bu, bozunum olayında da,  neden-sonuç ilişkisi yok işte!.Biribirinin aynı olan iki atomun bozunumları olasılıklara göre ve tamamen belirsizlik hükmünde gerçekleşir.Bu serseriyi ,schrödinger kedisi gibi kullanmak lazım. :) 

Evet bu konuda konuşmak için bir şeyler biliyor olmak lazım en azından yapılan deneyler ve bunların sonuçlarını bilmek lazım. 

Sitelerde Paylaş
Just now, NotImportant said:

Evet tıpa tıp aynıdır 2 hidrojen atomu arasında fark yoktur. ben elimi kaldırsam birde indirsem farklı kişi mi mi oluyorum bu kadar mı düşünme kabiliyetin yok ?

Bu mu yani verdiğin örnek? 1 nanosaniye önceki sen ile 1 nanosaniye sonraki sen bile aynı olmuyorsun, evrende aynı diye bir şey yok, her şey her an değişir.

3 minutes ago, NotImportant said:

Evet nedeni yok ! geri zekalı herif nerenle okuyorsun ? Senden benim yazdığım şeye cevap vermeni istemedim git ve kendi doğrularınla evcilik falan oyna dua falan et ! 

Yani bir atom nedensiz yere bozunuyor ha? İlginç.

13 minutes ago, NotImportant said:

O kadar eminim küçük beynin ellerine 2 emir verse de googlede  dolanıklık yazıp okuyup baksan çöp ! Hala gelmiş burada 2 kere 2 5 eder diyor ! Bir insan bu kadar sığ olamaz.

O kadar emin olduğuna göre bu olayı çok iyi biliyorsun, buyur anlat nasıl oluyor biz de öğrenelim. 1 Işık yılı uzaklıktaki birisine bilgiyi bu dediğin yolla nasıl göndereceğiz? Bak, evrenin, galaksinin diğer ucu da demiyorum, 1 ışık yılı yeter.

19 minutes ago, NotImportant said:

RASTGELELİK  bir şey ifade ediyor  mu ? Ne hakkında konuştuğuma dikkat et  ! 

Farz edelim rastgelelik var, bu sadece ne zaman olacağını bilmiyorsun demek, nedensiz demek değil.

21 minutes ago, NotImportant said:

Titreşince ne oluyor belirsizlik ilkesi mi devreye giriyor hem titreştiğini biliyor musun da böyle aptalca bir soru soruyorsun ? tek amacın konuyu sabote etmek var. 

Be salak herif, evrende titreşmeyen bir şey mi var da bana titreştiğini nereden biliyorsun diyorsun? Geri zekalı mal.

24 minutes ago, NotImportant said:

2 yarıkta da girişim tespit edildiği için. Girişim nedir falan diye de soracak mısın ? Sorma mümkünse hatta sen benimle fizik konusunda konuşma. 

Yok, sormayacağım, Sadece bir fotonun aynı anda iki yarıktan birden geçtiğini nasıl tespit etmişler onu merak ettim. Yani tek bir foton göndermişler, bu foton iki delkten birden geçip kendi ile girişim mi yapmış?

Sitelerde Paylaş
19 minutes ago, impressivo said:

Sen gidip süper zencinin seni ve olası tanrını üst üste koyup düzme ihtimalini hesaplasana. Hala bu konuda bir rakam vermedin, bu kadar uzun mu sürüyor bu hesaplama işi?

İşiniz gücünüz boşluklara, bilinmezliğe sığınıp salladıkça sallamak, üstelik bu sallamaları inanılmaz bir eminlikle, öz güvenle yapmak.

11 minutes ago, NotImportant said:

Evet bu konuda konuşmak için bir şeyler biliyor olmak lazım en azından yapılan deneyler ve bunların sonuçlarını bilmek lazım. 

Yani deneylerin hangi şartlarda yapıldığını, içeriğini, nasıl olduğunu hiç sormayalım, olduğu gibi kabul edelim. 

Sitelerde Paylaş
2 minutes ago, sağduyu said:

Sen gidip süper zencinin seni ve olası tanrını üst üste koyup düzme ihtimalini hesaplasana. Hala bu konuda bir rakam vermedin, bu kadar uzun mu sürüyor bu hesaplama işi?

İşiniz gücünüz boşluklara, bilinmezliğe sığınıp salladıkça sallamak, üstelik bu sallamaları inanılmaz bir eminlikle, öz güvenle yapmak.

Yani deneylerin hangi şartlarda yapıldığını, içeriğini, nasıl olduğunu hiç sormayalım, olduğu gibi kabul edelim. 

Süper zenci mi ? :) belirsizlik mevcut, bilinmiyor.

Sen şu iletiye  cevap versene , mal ! ,bakalım sen nedenselliğe nasıl bir süsleme püsleme yapacaksın :lol:

Sitelerde Paylaş
Just now, sağduyu said:

Yani ihtimal var, bir süper zenci seni ve tanrını üst üste koyup düzebilir.

Kendini niye hariç tutuyorsun?.......Süper Zenci veya başka herhangi bir tanrı... Bu tarz anlamlandırma yapmak, tanrı kavramını itibarsızlaştırma maksadı içeriyor.......Tanrı konusunda belirsizlik var.  Ne demiştim daha önce, septik şüphe kullanma basitliğinde olan bir zavallısın. Septik şüphenin bilimde anlamını öğren.

Sitelerde Paylaş
Just now, impressivo said:

Yani demem o ki ;  eğer biz hepimiz, bu doğanın hatalı bir üretimi isek ; hayatımız nasıl anlamlı olabilir ? dürüstçe soruyorum, uyuzluk olsun diye demiyorum. Gerçek manada da böyle düşünüyorum. 

Ben de diyorum ki, bir tanrı olursa hayat nasıl bir anlam kazanıyor? Bir tanrının varlığı ile şu anki hayatta ne değişiyor da birden anlamı olmayan hayat anlamlı olmaya başlıyor?

Sitelerde Paylaş
Just now, sağduyu said:

Ben de diyorum ki, bir tanrı olursa hayat nasıl bir anlam kazanıyor? Bir tanrının varlığı ile şu anki hayatta ne değişiyor da birden anlamı olmayan hayat anlamlı olmaya başlıyor?

Ben tanrı illa var demiyorum ,,, mutlak manada tanrı yoksa...Tanrının olmaması durumu nedir ?  multi evrenler açıklaması -  canlılık özel değil, sıradan, - evrim(makro-mikro) vs... 
 sonuç neye çıkıyor ? Sonuç,  doğanın hatalı üretimi olan bizlere çıkıyor. Bireysel anlamda, her bireyin elde edeceği mutlak hiçlik.Yani, yaşasan da yaşamasan da aslında hiçbirşey farketmiyor. Evrende cansız bir parçadan tek farkın, çok kısa süreliğine davranış farkın.

Sitelerde Paylaş
3 minutes ago, impressivo said:

Kendini niye hariç tutuyorsun?.......Süper Zenci veya başka herhangi bir tanrı... Bu tarz anlamlandırma yapmak, tanrı kavramını itibarsızlaştırma maksadı içeriyor.......Tanrı konusunda belirsizlik var.  Ne demiştim daha önce, septik şüphe kullanma basitliğinde olan bir zavallısın. Septik şüphenin bilimde anlamını öğren.

Ben senin gibi her kıçtan sallanan zırvaya ihtimal mi veriyorum da kendimi dahil edeyim? 

Sokayım tanrıya, tanrı kavramını itibarsızlaştırmak ne demek? Bir de itibarı mı bu zırvalığın? Ainabl'in verdiği benim de kullandıuğım bu örnek ne kadar saçma sapan bir akıl yürütme tarzınız olduğunu göstermek içindir, sen tutup da bir tanrı olabilir diye kıçından bir şeyler uydurursan biri de çıkar süper zenci senin tanrını da senin de üst üste koyup düzer der. Sizler bu mantık yürütme ile hiç bir tanrıyı ret edemezsiniz, her tanrıya olabilir demeniz lazım, yok öyle arabın, yahudinin, hintlinin tanrısını reddedip de kendi tanrına ihtimal vermek?

Sitelerde Paylaş
Just now, impressivo said:

Ben tanrı illa var demiyorum ,,, mutlak manada tanrı yoksa...Tanrının olmaması durumu nedir ?  multi evrenler açıklaması -  canlılık özel değil, sıradan, - evrim(makro-mikro) vs... 
 sonuç neye çıkıyor ? Sonuç,  doğanın hatalı üretimi olan bizlere çıkıyor. Bireysel anlamda, her bireyin elde edeceği mutlak hiçlik.Yani, yaşasan da yaşamasan da aslında hiçbirşey farketmiyor. Evrende cansız bir parçadan tek farkın, çok kısa süreliğine davranış farkın.

Sana tanrı var diyorsun diyen mi var? Tanrı varsa nasıl bir anlam olur onu söyle diyor insanlar. Sen de tanrının verdiği anlam olurdu deyip duruyorsun, tamam, anladık, tanrının verdiği anlam olur da o anlam ne?

Sitelerde Paylaş
22 dakika önce, sağduyu yazdı:

Bu mu yani verdiğin örnek? 1 nanosaniye önceki sen ile 1 nanosaniye sonraki sen bile aynı olmuyorsun, evrende aynı diye bir şey yok, her şey her an değişir.

Git duvara yumruk at  Kırabildim mi hayır! 1 saat sonra yine at kırabildin mi hayır ! sonuç değişti mi ? yani, özelleştirilmiş veriler değişmeyebilir ! Bozunum bir atom için özelleştirilmiş bir şeydir. 

Alıntı

O kadar emin olduğuna göre bu olayı çok iyi biliyorsun, buyur anlat nasıl oluyor biz de öğrenelim. 1 Işık yılı uzaklıktaki birisine bilgiyi bu dediğin yolla nasıl göndereceğiz? Bak, evrenin, galaksinin diğer ucu da demiyorum, 1 ışık yılı yeter.

Süper pozisyon durumundaki 2 dolanık elektronu var sayalım. Bu elektronlar süperpozisyon durumda oldukları için spinleri aynı anda hem saat yönüne hemde saat yönünün tersi yönündedir. Yani aynı anda 2 spinede sahiptirlerdir. Birini gözlemlemeye kalkarsak süperpozisyon durumu bozulur. Dış dünyadan tamamen yalıtılmış olmaları gerekmektir. Herhangi bir gözlem veya müdahale süperpozisyonu bozar bunu evre uyumsuzluğu denir. Sonuç olarak birini gözlemlediğimizi ve spinin 1 olarak gördüğümüzü var sayalım. Her ne koşul altında olursa olsun diğer ona dolanık olan elektron 0 spine sahip olacaktır. Yani birinin spininin gözlemlenmesine diğeri anında tepki verir. Hiç bir gecikme olmaz. Aralarındaki mesafe ne olursa olsun birbirlerinden anında haberdar olurlar. Ancak bu durum bilgi göndermek için kullanılamaz. (sebebi fark etmişsindir herhalde ) Ancak halen üzerinde çalışılan bir konu. En azından bir yol bulunmaya çalışılıyor. 

Not: Aslında konu bundan daha karmaşıktır.

Alıntı

Farz edelim rastgelelik var, bu sadece ne zaman olacağını bilmiyorsun demek, nedensiz demek değil.

Zaten orada determinizmin kesinlik anlayışına saldırdım. Gerekli veriler elde edilse dahi sonuç öngörülemez. En azından kuantum için.

Alıntı

evrende titreşmeyen bir şey mi var da bana titreştiğini nereden biliyorsun diyorsun? 

Titreşmek ha ? Yukarıda dönme derken gerçekten döndüklerini düşündün değil mi ? Aslında dönmüyorlar. Bu mekanik fizikte örnek verilip benzetilebilecek bir şey değil ! Bunu aklında canlandıramazsın ! Işıkta aynı şekildedir.  Şimdi titreşmekten kastın ne anlat bakalım bana ?  2 atomun titreşmesi arasında nasıl bir fark oluşturacak ? Titreşmek ne ki bunu söyleyebiliyorsun ? 

Alıntı

ani tek bir foton göndermişler, bu foton iki delkten birden geçip kendi ile girişim mi yapmış?

EVET ! aynen öyle kendisiyle girişim yapıyor tebrikler doğru bir tahminde bulundun.

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, sağduyu said:

Sana tanrı var diyorsun diyen mi var? Tanrı varsa nasıl bir anlam olur onu söyle diyor insanlar. Sen de tanrının verdiği anlam olurdu deyip duruyorsun, tamam, anladık, tanrının verdiği anlam olur da o anlam ne?

Onun cevabını daha önce verdim. Tanrı olsa, yaradılış teorisi devrede oluyor. Bu da canlılığı ve insanı özel kılar. İnsanın özel bir varlık olması , ibrahimi dinlere göre cennete gitme uğraşı,öbür dünya için çalışma, amaç ve sonucu anlam bir arada, ayrıca  mistizm de dahil oluyor, bireysel anlamda, ayrıca dinsel ahlak yasaları vs.. devreye giriyor. Bu anlamda  her müslman,hristiyan vs.. hayatına bir anlam katıyor,  doğru mu ? Sonuçta, yalan da olsa tüm hayatını anlamlı yaşamış oluyor? Deizme göre de Tanrı,evreni yaratıp akışa bırakmış durumda, ayrıca zamanı yaratmış bir tanrı için zamanda beklemek gibi birşey söz konusun değil vs... Sonuç, her iki durumda da , buradaki insan tipinin ortak özelliği kendini kandırmak.Ama Tanrı gerçekten var olsaydı, gerçek anlamda anlamlı bir hayat oluyor.Çünkü, insan merkezli bakış açısı devreye giriyor. Çünkü, belki de Teist zihinlerin hepsi hayatlarına anlam katmak için,  aslında  Tanrı'nın var olmasını istiyorlar.  Ama Tanrının var olmasını istemekle Tanrı var olmuyor.

Şimdi bunun tersi, reddi olarak.......Evren merkezli bakış açısı. Multiverse evrenler- evrim teorisi;  13,8 milyar yılda insan canlısına ulaşma durumu, canlılık özel değil,  insan özel değil, doğanın hatalı bir üretimi............   (Dostoyevski çok güzel söylemi var...)  Seçimlerin  felsefik anlamda zihinsel bir yanılsama.Nedensellik sürecinde, robotsal davranışlar mevcut, vs.vs.... Amaçsız bir varoluşun anlamsız bir sonucu olduğumuzdan, hayatımız anlamsızdır diyorum, zaten anlamlı olması da gerekmiyor. Yaşadığımız tüm güzelliklerin bile gelip geçici,çok kısa ve hepsinin de boş olduğunu düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, NotImportant said:

Git duvara yumruk at  Kırabildim mi hayır! 1 saat sonra yine at kırabildin mi hayır ! sonuç değişti mi ? yani, özelleştirilmiş veriler değişmeyebilir ! Bozunum bir atom için özelleştirilmiş bir şeydir. 

Şimdi bunun 1 nanosaniye önceki sen ile bir nanosaniye sonraki senin aynı olmadığını söylememle ne alakası var?

3 minutes ago, NotImportant said:

Süper pozisyon durumundaki 2 dolanık elektronu var sayalım. Bu elektronlar süperpozisyon durumda oldukları için spinleri aynı anda hem saat yönüne hemde saat yönünün tersi yönündedir. Yani aynı anda 2 spinede sahiptirlerdir. Birini gözlemlemeye kalkarsak süperpozisyon durumu bozulur. Dış dünyadan tamamen yalıtılmış olmaları gerekmektir. Herhangi bir gözlem veya müdahale süperpozisyonu bozar bunu evre uyumsuzluğu denir. Sonuç olarak birini gözlemlediğimizi ve spinin 1 olarak gördüğümüzü var sayalım. Her ne koşul altında olursa olsun diğer ona dolanık olan elektron 0 spine sahip olacaktır. Yani birinin spininin gözlemlenmesine diğeri anında tepki verir. Hiç bir gecikme olmaz. Aralarındaki mesafe ne olursa olsun birbirlerinden anında haberdar olurlar. Ancak bu durum bilgi göndermek için kullanılamaz. (sebebi fark etmişsindir herhalde ) Ancak halen üzerinde çalışılan bir konu. En azından bir yol bulunmaya çalışılıyor. 

Not: Aslında konu bundan daha karmaşıktır.

Yani neymiş bu durum bilgi göndermek için kullanılamazmış. Ayrıca bu süperpozisyon gibi kavramları kanıtlanmış, tüm bilim camiası kabul etmiş gibi kendinden çok emin bir şekilde kullanma, agnostikliğinin hakkını ver, tanrı gibi zırvalıklar olunca agnostik oluyorsun ama işi bilime gelince bilim dünyasının bile üzerinde tam anlaşamadığı konularda birden kendinden çok emin olabiliyorsun.

12 minutes ago, NotImportant said:

Zaten orada determinizmin kesinlik anlayışına saldırdım. Gerekli veriler elde edilse dahi sonuç öngörülemez. En azından kuantum için.

Ben nedensellikten bahsediyoruz sanmıştım, ne zaman determinizmin kesinlik anlayışına geçtin?

14 minutes ago, NotImportant said:

Titreşmek ha ? Yukarıda dönme derken gerçekten döndüklerini düşündün değil mi ? Aslında dönmüyorlar. Bu mekanik fizikte örnek verilip benzetilebilecek bir şey değil ! Bunu aklında canlandıramazsın ! Işıkta aynı şekildedir.  Şimdi titreşmekten kastın ne anlat bakalım bana ?  2 atomun titreşmesi arasında nasıl bir fark oluşturacak ? Titreşmek ne ki bunu söyleyebiliyorsun ? 

Al, şimdi de titreşmeye taktı. Hem titreşiyorlarmış, hem de spinleri bile varmış. Konu birbirinin tıpatıp aynısı iki atom olup olmamasıydı, ben diyorum ki birbirinin tıpa tıp aynısı 2 atom olamaz.

24 minutes ago, NotImportant said:

EVET ! aynen öyle kendisiyle girişim yapıyor tebrikler doğru bir tahminde bulundun.

Bu deneyi yapanlar nasıl bir tek fotonu gözlemliyorlar onu anlamadım, nasıl bir ölçme sistemi, nasıl bir düzenek kullandılar onu merak ettim.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, impressivo yazdı:

Yani demem o ki ;  eğer biz hepimiz, bu doğanın hatalı bir üretimi isek ; hayatımız nasıl anlamlı olabilir ? dürüstçe soruyorum, uyuzluk olsun diye demiyorum. Gerçek manada da böyle düşünüyorum. 

Hatalı üretim = amaçsız üretim, demek değildir. Biz de hayatta çok iyi şeyler amaçlayıp, hatalı sonuçlar alabiliyoruz.

Burada doğanın yarım bıraktığı bu hedefleri tamamlamak da insanlığa düşüyor. hayatın anlamlarından biri de bu noktada ortaya çıkıyor.

Kendimiz için yaşarken, başka insanların mutluluğu için de çalışabiliyorsak, hayatın anlamını yakalayabiliriz.

Tüm insanlar için çalışmak zor geliyorsa sadece kendi hedeflerine yakın bulduğun iyi insanların mutluluğu için çalışmak da değerlidir.

Ancak "hedeflerim de yok" diyorsan, artık sorun kendinde demektir.

tarihinde Mindsurfer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 saat önce, NotImportant yazdı:

determinizm diye ağlar

Böyle kişiselleştirerek konuşman aciz kaldığının açık göstergesi. Ağladığım halisünasyonunu hangi hayal aleminde görüyorsun acaba? Böyle bir zırvayı nerden çıkarmış olabilirsin? Çok gerginsin çünkü bilmiyorsun.

Makro fizikte nedensellik geçerliyse kuantum fizikte de geçerlidir. Sadece ölçek çok küçük olduğu için ölçüm sorunlarımız vardır. Çünkü makro cisimleri kuantum cisimcikleri oluşturuyor. Karpuz sert zemine çarptığı için parçalanıyorsa kuantum tanecikler de hızlandırıcıda çarpıştırılıklarında aynı nedenle dağılıyor ve detektörlerde iz bırakıyorlar. Hepsi nedenselliğin sonuçları...

Sicimlerin olmasının nedenselliğe ne zararı var açıklamamışsın. Sicimlerin ne olduğunu kimse bilmiyor. Tamamen kuramsal. O yüzden sicimlere nedenselliği bozar diye bel bağlayamazsın.

Işığın kırınımı ve dolanıklık olguları evet açıklanamıyor ama yine çok küçük ölçekte ölçüm sorunlarından dolayı. Kuantum tam anlamıyla anlaşılmış bir konu değil. Zararı da yok, hastalıkların nedenselliğini de anlayamadığımız zamanlar vardı, virüsleri ve bakterileri de göremiyorduk. CERN bunun için yapıldı. Daha güçlüleri de tasarlanıyor, yapılacak. Elimizdeki araçlar kuantumu tam olarak açıklamıyor. Fizikte HEŞET yani her şeyin teorisi arayışı var. Bu her şeyi açıklayamadığımız anlamına geliyor. Bu da son derece doğal. Pat diye her şey hallolmaz, bunu herkes bilir. Işığın dalga-parçacık ikilemini henüz anlayamıyoruz.

Dolanıklığın anlaşılabilmesi için tek elektron ya da foton işlemcili bilgisayarların yapılması gerekiyor. Bu yapılamadan dolanıklık tam çözülemeyecek. Yani dolanıklık ilkesine göre çalışan iki çok uzak bilgisayardan birinde yapılan işlemler diğerinde hiç bir işlem yapılmadığı hiç bir komut verilmediği halde aynen tekrarlanmışsa dolanıklık kesinlik kazanacaktır. Yoksa ölçümlerimize şu anda kesin güvenebilecek durumda değiliz. Dolanıklığı teknolojik olarak kullanabilseydik, şifreleme diye bir şeye gerek yoktu. İntermet ağına da, elektromanyetik dalgalarla haberleşmeye de gerek yoktu. Ama bunlara halen gerek duyuyoruz ve şifreleme verileri korumak için hayati önemde. Eldeki veriler böyle bir kesinliğe sahip olmadan zanlarla sıçrayıp hoplamak doğru değil.

Çin kuantum şifreleme üzerinde yoğun çalışıyor ama bunun sonuçları henüz somut değil. Bunun mekanizması da çok gizli olduğu için bilinmiyor. Bir gün hiç internet ağı ve elektromanyetik dalgalar kullanılmadan veriler harıl harıl anında paylaşılırsa bir şeyler döndüğünü anlayabiliriz. Henüz böyle bir şey bildirilmedi.

Çok tekrar etmekten ben de bıktım ama anlamıyorsunuz. Kağıttan uçak yapabileceğiniz minimum bir kağıt boyutu vardır. Ondan aşağıda fizik iflas etmez ama başka fizik yasaları etkili olur. Bunları da lise laboratuarlarında deneyemezsiniz. Bunlar için dünyanın en büyük makinesi CERN yapıldı. En pahalısı değil, ikinci sırada ama bunun nedeni daha pahalı olan Uzay İstasyonunun maliyetinin uzaya malzeme çıkarmak çok pahalıya mal olduğu için yüksek olmasından başka değil. Öyle kolay bir şey olsa bu kadar büyük yatırım yapılmazdı. CERN muazzam bir şeydir, detektörler apartman büyüklüğünde ve hâlâ bir çok parçacık detektörlerden kaçıyor. Öyle olmasa bütün parçacıklar pat diye bulunur, Hggs bulunacak diye beklemek gerekmemiş olurdu. Tüm parçacıklar bulundu başka parçacık yok denilebiliyor mu, hayır... 

Henüz keşfedilemeyen üzerinden bulanıklık yaratmaya çalışıyorsunuz. Çünkü tanrıyı varsaymak için başka hiç bir çareniz yok. Hastalıklar da allahtandı virüsler ve bakteriler gözlemlenemeden önce sizin gibi dar kafalıların dar kafasında...

Sitelerde Paylaş
22 minutes ago, impressivo said:

Onun cevabını daha önce verdim. Tanrı olsa, yaradılış teorisi devrede oluyor. Bu da canlılığı ve insanı özel kılar. İnsanın özel bir varlık olması , ibrahimi dinlere göre cennete gitme uğraşı,öbür dünya için çalışma, amaç ve sonucu anlam bir arada, ayrıca  mistizm de dahil oluyor, bireysel anlamda, ayrıca dinsel ahlak yasaları vs.. devreye giriyor. Bu anlamda  her müslman,hristiyan vs.. hayatına bir anlam katıyor,  doğru mu ? Sonuçta, yalan da olsa tüm hayatını anlamlı yaşamış oluyor? Deizme göre de Tanrı,evreni yaratıp akışa bırakmış durumda, ayrıca zamanı yaratmış bir tanrı için zamanda beklemek gibi birşey söz konusun değil vs... Sonuç, her iki durumda da , buradaki insan tipinin ortak özelliği kendini kandırmak.Ama Tanrı gerçekten var olsaydı, gerçek anlamda anlamlı bir hayat oluyor.Çünkü, insan merkezli bakış açısı devreye giriyor. Çünkü, belki de Teist zihinlerin hepsi hayatlarına anlam katmak için,  aslında  Tanrı'nın var olmasını istiyorlar.  Ama Tanrının var olmasını istemekle Tanrı var olmuyor.

Şimdi bunun tersi, reddi olarak.......Evren merkezli bakış açısı. Multiverse evrenler- evrim teorisi;  13,8 milyar yılda insan canlısına ulaşma durumu, canlılık özel değil,  insan özel değil, doğanın hatalı bir üretimi............   (Dostoyevski çok güzel söylemi var...)  Seçimlerin  felsefik anlamda zihinsel bir yanılsama.Nedensellik sürecinde, robotsal davranışlar mevcut, vs.vs.... Amaçsız bir varoluşun anlamsız bir sonucu olduğumuzdan, hayatımız anlamsızdır diyorum, zaten anlamlı olması da gerekmiyor. Yaşadığımız tüm güzelliklerin bile gelip geçici,çok kısa ve hepsinin de boş olduğunu düşünüyorum.

Yaradılış teorisi de ne be? Ne zamandan beri eskilerin masallarına teori deniyor?

Yani sana göre hayatın anlamlı olabilmesi için hayatın, yaşananların gelip geçici olmaması gerekiyor. Peki bunun için neden ille de tanrıya gerek var? Ölümsüz olsak yetmez mi? 

Sitelerde Paylaş

Doğanın hatalı üretimiyiz ve tüm çabamız, hayatımızın anlamı, bu hataları elimine ede ede daha iyiye ulaşmak. Biz ölmeden önce tüm kusurların giderilip ölümsüzlüğün keşfedileceğini umamayız. Biz öldükten sonra keşfetseler neye yarar diyebiliriz. Ne biliyorsunuz teknolojinin tüm yaşamış ölmüş insanları yeniden hayata getiremeyeceğini? Böyle bir şey olacak demiyorum da olmayacağını garanti edemezsiniz. Daha bir milyar yıl daha güneş dünyamıza dostça ışıyacak. Teknolojinin gelişim hızına bakıldığında bu çok korkunç uzun bir süre. Bu sürede neler olacağını hiç kimse tahmin edemez.

Belki hayatın anlamı yok diye yatanları boş verip herkesin hayatını tarayacaklar ve zadece işe yarayacak insanları hayata döndürecekler. Ne biiiyorsunuz? İşe yaramaya bakın. Tanrı huri muri vermeyecek tanrı da yok hurileri de ama başka işler olabilir. Paralel bir evrende bu evrende yaptıklarınızın karşılığını da bulabilirsiniz. Tanrı olamaz ama bunlar olabilecek şeyler. Evrenimiz büyük yırtılma ile öldüğünde kalan karadelik veya karadeliklerde varlık bilgisi depolanıyor olabilir ve iki başka başka evren artığı karadelik çarpıştığında farklı şeyler olabilir. Öbür karadelikte bizden daha üstün bir türün bilgileri bulunabilir. Kim bilir böyle canlıların birbirini yemeden hayatta kalamadıkları bir dünya değil de daha iyi bir dünya oluşabilir.

Yok olamazsınız, bunu kafanıza koyun. Yok olayım deseniz isteseniz de bu mümkün değil. Var edilmediğimiz için yok olamayız. Daha ne anlam olsun yahu? Bundan iyi anlam mı olur?

Bu tanrıcıların derdini ben açıkladım. Bunlar insanlığa, doğaya karşı suçlar işliyorlar ve suçlarını affedip kucaklarına huri verecek bir tanrı arıyorlar. Nah alırsınız. Suçlarınızı affedecek bir tanrı filan yok. Tüm canlılar evrimsel kardeşlerinizdir, onlara karşı suç işleme ahlaksızlığını yapmayacaktınız. Bunları affedecek bir tanrı filan yok. Bari bundan sonra suç işlemeyin. Hiç bir şey için geç değil. Suçlarınızı saklayacak affedecek bir tanrı filan yok, bunu kesin kafanıza koyun. Özgür irade yok diye de bunun için zır zır zırlayıp duruyorsunuz. Çünkü suçlusunuz ve suçunuzu yıkacak bir sorumlu arıyorsunuz. Özgür irade var ve o suçları iradenizle işlediniz. Kimse sizi suç işleyin diye zorlamadı.

Yapacağınız iş suçlarınızı affedecek bir tanrı aramak veya suçlarınızı yıkacak bir olgu aramak değil. Bundan sonra suç işlememek. Yapacağınız bu...

Sitelerde Paylaş
4 minutes ago, sağduyu said:

Yaradılış teorisi de ne be? Ne zamandan beri eskilerin masallarına teori deniyor?

Yani sana göre hayatın anlamlı olabilmesi için hayatın, yaşananların gelip geçici olmaması gerekiyor. Peki bunun için neden ille de tanrıya gerek var? Ölümsüz olsak yetmez mi? 

Yaradılış teorisinden kasıt sanırim 'akillı tasarim' zırvası. Hiçbir bilimselligi olmayan, b.kum gibi bir teori.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...