Jump to content

TANRI YOKSA, HİÇBİRŞEYİN ANLAMI YOKTUR

Recommended Posts

Bak nasıl bilmişim şarapcı olduğunu :) puahhhahhhaaa. Hayatin anlami roze şarapmış. Şaraptan giriyor, determinizmden çikip olayi saidi nursi denen şarlatana bagliyor. Bu ne abi ya? tezek de tezek ! 

Notimportant;  haklı beyler. Dediklerini objektif degerlendirin. 

Sitelerde Paylaş
  • İleti 451
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Just now, impressivo said:

Bak nasıl bilmişim şarapcı olduğunu :) puahhhahhhaaa. Hayatin anlami roze şarapmış. Şaraptan giriyor, determinizmden çikip olayi saidi nursi denen şarlatana bagliyor. Bu ne abi ya? tezek de tezek ! 

Notimportant;  haklı beyler. Dediklerini objektif degerlendirin. 

Sana göre şarap içmek büyük günahlardan herhalde.

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, sağduyu yazdı:

Yahu hangi A olayı ile B olayı aynı anda oluyor? Hangi olaylar belli bir zaman sıralamasına sahip değil? Spesifik bir örnek ver. 

Spesifik bir örnek mi veriyim sen kafayı mı yedin ? Diyorum sandalyeyi kapıdan itiyorsun aynı sandalye yan kapıdan da  geçiyor ve dalgaymış gibi kendisiyle girişimde bulunuyor. Tek bir adet parçacık gibi olan sandalye !  Ve sen bana spesifik örnek ver diyorsun, kuantum fiziği için ! Sendemi şarap içiyorsun ne yapıyorsun ? Tamamen soyut bir matematik üstüne kurulu olan kuantum fiziği için çamaşır makinesinin iç aksamının çalışma biçimi gibi örnek vermemi bekliyor arkadaş. Daha çok beklersin sen. 

tarihinde NotImportant tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Şarap kavramı ile şarapcı olmak farklıdir. Adamlar kurduklari onermelerde cok fena salladilar ve biz bunu farkedip onlerine koydugumuzda ad-hominem yapiyorlar; sonra hayatin anlamini roze şaraba bagliyorlar. 45 lik magnum hediye etmiştim biara, kullansaniza. :)

tarihinde impressivo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İşin saçma yanı proteinlerde doğrudan gözlemlenemezler. Ama kuantum fiziğindeki parçacıklar gibi insan sağduyusuna aykırı hareket etmiyorlar. Baya bu democ un DÜZ mantığı gibi normal mekanik fizik kurallarına göre hareket ediyorlar. Ama aradaki farkı göremiyorlar daha nasıl söyliyim anlamıyorum konuyu baştan öğretir gibiyim bu bir tartışma bile değil. 

Sitelerde Paylaş

Sicimlerin ne olduğunu bilmiyoruz, zamandan bağımsız olduklarını nasıl bilebiliriz?

Ölçek çok küçüldüğünde maddenin hem parçacık, hem dalga özellikleri olması konusu gündeme geliyor ve bu dalga-parçacık ikilemini aşamıyoruz. Bunun nedeni olasılıkla yine sicimler. Büyük bir cisimde tabii sicimlerin frekansı hissedilmiyor ama çok küçük parçacıklarda sicimlerin frekansı etkin oluyor. Kuantumun tüm parçacık türlerini eksiksiz keşfedip bir de sicimlere inmesi gerekiyor. Daha keşfedilecek çok şey var.

Sitelerde Paylaş

Sagduyu ; Makro evrendeki nedensellik? hmmm, bu konuda agnostigim. Daha once belirttim. Maddenin temelinde, tersine nedensellik varsa, yani bu şu demek ; olasılık + belirsizlik ve kaos, sonucun nedenden önce olmasi..... durumlarina gore, maddenin temeli bütüne de etki eder. Sıkıntı var burada. Siz neden objektif olmamak adına , nedenselligi de kuantuma sokmak istiyorsunuz. Mikro evrende yok bu. Ilave olarak şunu da belirteyim, determinizme göre özgür irade zaten yoktur.Var diyenler, zorlama yapiyorlar ; onlara uyumcular deniyor. Yani ozgur irade yoksa, senin bakış aćına gore hayatinin anlamlı oldugunu soylemen de bana cok absürd geliyor, bana oyle geliyor, napayim yani ! 

Sitelerde Paylaş

Adam hala sicim diyor..... google da yazıp yazıp geliyor buraya. Söyleye söyleye sicimleri iyiden iyiye var etti. Hakkında hiç bir haltın bilinmediği sicimler birde dalga parçacık ikililiğine sebep oluyormuş muş. Bak sen belli ki dalganın ne olduğunu da bilmiyor. 

Ben Pes artık..

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, impressivo yazdı:

Sagduyu ; Makro evrendeki nedensellik? hmmm, bu konuda agnostigim. Daha once belirttim. Maddenin temelinde, tersine nedensellik varsa, yani bu şu demek ; olasılık + belirsizlik ve kaos, sonucun nedenden önce olmasi..... durumlarina gore, maddenin temeli bütüne de etki eder. Sıkıntı var burada. Siz neden objektif olmamak adına , nedenselligi de kuantuma sokmak istiyorsunuz. Mikro evrende yok bu. Ilave olarak şunu da belirteyim, determinizme göre özgür irade zaten yoktur.Var diyenler, zorlama yapiyorlar ; onlara uyumcular deniyor. Yani ozgur irade yoksa, senin bakış aćına gore hayatinin anlamlı oldugunu soylemen de bana cok absürd geliyor, bana oyle geliyor, napayim yani ! 

uyumcular mı deniyor. Bak sen democ a yandaş çıkmış desene ben ona halbuki Ddeterminizm demiştim. 

Sitelerde Paylaş
12 minutes ago, NotImportant said:

uyumcular mı deniyor. Bak sen democ a yandaş çıkmış desene ben ona halbuki Ddeterminizm demiştim. 

Adam şarap teorisiyle hayatin anlamini buldu.Evet bu uyumcular, kuantuma da nedensellik koymaya çalisirlar ve ayrica determinizme özgür iradeyi de eklemeye çalisirlar. Yani kendiyle celiştiginin farkinda degil. Boşuna demedim, bunları schrödinger kedileri okarak kullanıp test yapalım diye :) puahahhahahhha.  Geberip giderlerse mesuliyet kabul etmem :) keh keh keh. 

Sitelerde Paylaş
9 minutes ago, impressivo said:

Adam şarap teorisiyle hayatin anlamini buldu.Evet bu uyumcular, kuantuma da nedensellik koymaya çalisirlar ve ayrica determinizme özgür iradeyi de eklemeye çalisirlar. Yani kendiyle celiştiginin farkinda degil. Boşuna demedim, bunları schrödinger kedileri okarak kullanıp test yapalım diye :) puahahhahahhha.  Geberip giderlerse mesuliyet kabul etmem :) keh keh keh. 

Beğenmedin mi bu anlamı? O zaman sana süper zenci verelim, o sana öğretir hayatın anlamını. 

Siz iki salağa göre bir tanrı olabilir ama siz ikinizi ve olası tanrınızı üst üste koyup düzen bir süper zenci olamaz, ha?

Sitelerde Paylaş
28 dakika önce, sağduyu yazdı:

Beğenmedin mi bu anlamı? O zaman sana süper zenci verelim, o sana öğretir hayatın anlamını. 

Siz iki salağa göre bir tanrı olabilir ama siz ikinizi ve olası tanrınızı üst üste koyup düzen bir süper zenci olamaz, ha?

Komiksin hala komik olmaya devam ediyorsun daha ne kadar alçalacaksın ? Benim bu konuda ağzımdan tanrı olabilir gibi bir laf çıktı mı ? Üstelik agnostisizm in sadece tanrı hakkındaki felsefi bir görüş olduğunu da söyledim. Taktın süper zenciye sende enteresan cidden, ağzından düşmüyorum bakıyorum bir sıkıntı mı var ? 

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, NotImportant said:

Üstelik agnostisizm in sadece tanrı hakkındaki felsefi bir görüş olduğunu da söyledim.

Agnostizm, ateizmle aynı değil, alakası yoktur. Agnostizm, tarafsızlıktır.. Tarafsız olmak çok önemli. Tanrı olabilir, olmayabilir ; bilinmeyen bir durum. Süper Zenci muhabbbeti, sıkıştıklarında başvurdukları bir yöntem. Adama diyorum, mesela Tv ye çıksan, saygıdeğer teist felsefecilerle, deistlerle tartışsan, adamlara Süper Zenci hepinizi foloşa çevirecek diye argüman mı koyacaksın. Tanrı konusunda, Tanrı'nın yokluğu diye argüman konulması çok saçmadır. Tanrı'nın olanaksızlığı diye argüman konulabilir. Ayrıca, bu Tanrı önermesi  yanlışlanabilir bir önerme de olmayabilir. Bir keresinde, bir arkadaş burada şöyle yazmıştı.  " Tanrı'nın olmadığını biliyorum" ; ben de yanıt vermiştim. Bu kadar saçma bir cümle hayatımda duymadım, diye. Yani demem o ki, süper zenci zarft zurt muhabbeti, bunlar laga luga etmek. Tanrının olanaksızlığı , kötülük sorunu vs... gibi önermeler ileri sürülebilir, bunlar mantıklıdır. 

Sitelerde Paylaş
32 minutes ago, NotImportant said:

Komiksin hala komik olmaya devam ediyorsun daha ne kadar alçalacaksın ? Benim bu konuda ağzımdan tanrı olabilir gibi bir laf çıktı mı ? Üstelik agnostisizm in sadece tanrı hakkındaki felsefi bir görüş olduğunu da söyledim. Taktın süper zenciye sende enteresan cidden, ağzından düşmüyorum bakıyorum bir sıkıntı mı var ? 

21 minutes ago, impressivo said:

Agnostizm, ateizmle aynı değil, alakası yoktur. Agnostizm, tarafsızlıktır.. Tarafsız olmak çok önemli. Tanrı olabilir, olmayabilir ; bilinmeyen bir durum. Süper Zenci muhabbbeti, sıkıştıklarında başvurdukları bir yöntem. Adama diyorum, mesela Tv ye çıksan, saygıdeğer teist felsefecilerle, deistlerle tartışsan, adamlara Süper Zenci hepinizi foloşa çevirecek diye argüman mı koyacaksın. Tanrı konusunda, Tanrı'nın yokluğu diye argüman konulması çok saçmadır. Tanrı'nın olanaksızlığı diye argüman konulabilir. Ayrıca, bu Tanrı önermesi  yanlışlanabilir bir önerme de olmayabilir. Bir keresinde, bir arkadaş burada şöyle yazmıştı.  " Tanrı'nın olmadığını biliyorum" ; ben de yanıt vermiştim. Bu kadar saçma bir cümle hayatımda duymadım, diye. Yani demem o ki, süper zenci zarft zurt muhabbeti, bunlar laga luga etmek. Tanrının olanaksızlığı , kötülük sorunu vs... gibi önermeler ileri sürülebilir, bunlar mantıklıdır. 

Ben de onu diyorum işte, sizler nasıl tanrı olduğunu bilmiyoruz, olabilir de olamayabilir de diyorsunuz ya, işte o sizin olabilir de olmayabilir de dediğiniz tanrı ile sizleri üst üste koyup düzebilecek bir süper zenci de olabilir ya da olmayabilir.

Tanrıya olabilir deyip süper zenciye olabilir dememenizin mantığı nedir? Tanrı ile süper zencinin ne farkı var?

Sitelerde Paylaş

Herhangi bir varlığın, olmadığını bilmek ?? Olup olmadığı bilinemez demek daha tutarlı bir önermedir ve tarafsızcadır.Gerçekler var olmak için insan zihnine muhtaç değildir.Öncelikle,evrendeki olayların açıklanması bilimsel kanunlara göre yapılır. Bu safhada senin insan zihnin göreceli olanı aramaktan vazgeçip, gözlem ve akıl yürütme yolu ile olaylar arasındaki mutlak değişmez ilkeyi bulmaya çalışıyor.Bunu yaparken de objektif ve pozitif kuralların geçerli olması gerektiğini düşünüyorsun.Mesela, sosyal olaylarda değişmez sebep-sonuç ilişkisi aramak aşırı pozitivist bir görüştür; biliyor muydun? Çünkü  pozitivist zihinler bilgiyi mantıksal bir yapı içinde yorumlarlar.Bu mantıksal yapı bütün zamanlar için düşünüldüğünden, öznenin etkisini giderek azaltmak, pozitivist zihinler için bilimsel bir ideal olur. !!Donk. 

Yani pozitivist zihin bakış açısına göre,nesnellik (objektiflik), bilgiyi insan davranışlarından soyutlayarak gerçekliğe daha çok yaklaşmak anlamını taşıyor. Buna karşılık; bilgideki nesnellik öznenin amaçlarına ve durumuna göre değişiyor.Mesela,evrende aynı sebepler her zaman aynı sonuçları vermemektedir.Sizin zihninize benzer zihinler, sadece gözlemlediklerini doğru kabul ettikleri için gözlemleyemedikleri veya deney imkanı bulunmayan alanlarda yetersiz kalmaktalar.   Bu bağlamda, mutlak doğruya ve evrensel uygulamaların bütünlüğüne tepki göstermek ve pozitivist uygulamalara karşı çıkmak da mantıklı çıkarım olabiliyor.(agnostik bakış-tüm bilimsel bakış açılarını değerlendirme-bilimsel anarşizm dahil).Dolayısıyla,objektif doğrunun yerine, yoruma dayalı bilginin daha önemli olduğu görüşü de savunulabilir. Çünkü pozitif tekelcilik, araştırıcının tanımlanan sınırların dışına çıkmasını engeller. Yani, herhangi bir olguyu inceleyen gözlemcinin, önyargı ve değer yargılarından kurtulması söz konusu değildir.Evrim teorisinde hileler yapılması,şempanze-insan dna zincirindeki benzerliklerin değişik sonuçları olması, %98,8'e %95 farklılık oranları gibi. Pozitivist yöntemin tekliğine ve sadece pozitivist bilgiye göre ilerleme olacağını söyleyerek ,evrensel bilgiye karşı çıkıyorsunuz. Bu açıdan bakıldığında pozitivist zihinlerin, tek geçerli bilgi türünün bilimsel bilgi olduğunu ileri sürmesi, sorunu tek bir yönüyle ele aldığını gösterir...

Sitelerde Paylaş
2 minutes ago, impressivo said:

Herhangi bir varlığın, olmadığını bilmek ?? Olup olmadığı bilinemez demek daha tutarlı bir önermedir ve tarafsızcadır.

Madem öyle hangi mantıkla Allah'ı, Zeus'u, Brahma'yı. vs reddediyorsunuz?

Mesela Allah olabilir mi, olamaz mı?

Sitelerde Paylaş
Just now, sağduyu said:

Madem öyle hangi mantıkla Allah'ı, Zeus'u, Brahma'yı. vs reddediyorsunuz?

Mesela Allah olabilir mi, olamaz mı?

allah dediğin bir arab putu oluyor ve tanrı tanımına uymamaktadır. senin kocan ve putun süper zenci gibi. :lol:puhahahaha. 

8 minutes ago, sağduyu said:

Tanrıya olabilir deyip süper zenciye olabilir dememenizin mantığı nedir? Tanrı ile süper zencinin ne farkı var?

sen süper zenci tanrısı olabilir diyorsan, o zaman tanrı konusunda sen de agnostiksin. Ne diye  ateist kediyim diye piyasada dolanıyorsun ? :) puahhah.  kedicik seni...  Adnan Oktar'ın yanına göndercem seni. Onun müridi olacak kafa var sende :) 

Sitelerde Paylaş
Just now, impressivo said:

allah dediğin bir arab putu oluyor ve tanrı tanımına uymamaktadır. senin kocan ve putun süper zenci gibi. :lol:puhahahaha. 

Araplar uydurunca put, sen uydurunca olabilir oluyor, ha? Mantığa bak!

Tanrı tanımına uymuyormuş, bu araplar da aynı senin gibi canlıları ve evreni Allah yarattı diyor, kudreti ve bilgisi sınırsız diyor, Allah'ın senin putundan farkı ne?

1 minute ago, impressivo said:

sen süper zenci tanrısı olabilir diyorsan, o zaman tanrı konusunda sen de agnostiksin. Ne diye  ateist kediyim diye piyasada dolanıyorsun ? :) puahhah.  kedicik seni...  Adnan Oktar'ın yanına göndercem seni. Onun müridi olacak kafa var sende :) 

Ben ateistim bana göre tanrı manrı yok, ama sen agnostik olduğuna göre süper zenci de olabilir senin mantığına göre, olabilir olduğuna göre seni ve diğer olabilir dediğin tanrıyı da düzebilir.

Sitelerde Paylaş
2 minutes ago, sağduyu said:

Araplar uydurunca put, sen uydurunca olabilir oluyor, ha? Mantığa bak!

Tanrı tanımına uymuyormuş, bu araplar da aynı senin gibi canlıları ve evreni Allah yarattı diyor, kudreti ve bilgisi sınırsız diyor, Allah'ın senin putundan farkı ne?

Ben ateistim bana göre tanrı manrı yok, ama sen agnostik olduğuna göre süper zenci de olabilir senin mantığına göre, olabilir olduğuna göre seni ve diğer olabilir dediğin tanrıyı da düzebilir.

arabların uydurmaları daha yeni, sadece 1400 yıldır, hristiyanlarınki 2 bin yıl vs... Tanrı kavramı, insanlık tarihinde eskilere dayanıyor, tam olarak da bilinmiyor. Tanrı önermesi öyle basit bir kavram değil. Yanlışlanabilirlik vardır bilimde, bunu bile kabul etmiyor olabilir bu önerme, bununla ilgili yazılar da var. Ayrıca, benim putum falan yok. Bu süper zenciyle ne sorunun var acaba,ikide bir ona sığınıyorsun. Ahhahha :) çok komik ha, cevapsız kaldığınızda sığındığınız bir argüman bu zenci muhabbeti, ama normal karşılıyorum, beyninizin yetmediği yerde bunu ileri sürün. En azından kendini tatmin etmiş olursun :) puahhahhahaha.  Ayrıca, şu anlam konusunda verdiğin cevaplara da gelecek sıra, feci saçmalamışsın çünkü, sçıp batırmışsın içine :lol:

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...