Jump to content

TANRI YOKSA, HİÇBİRŞEYİN ANLAMI YOKTUR

Recommended Posts

8 hours ago, Cesed said:

Allah ne demişse ben onu söylüyorum. Sen kendi kafandan bi din uydurmuşsun sonra onuda red etmişsin.

Allahın nasıl davranacağına sen mi karar vereceksin?

Din denen pislik kafadan uydurulur zaten, senin dinini de 7 yy. cahil, ilkel ve yağmacı araplar uydurdu. Bu gerçeğe göre bu put uyduranları nasıl tasarlamış ise öyle davranır.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 451
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

On 16.11.2016 at 19:46, Tatarka said:

Allah'ın ne dediğini de herkes nedense farklı anlıyor. Ya da anlamak istediği gibi, işine geldiği gibi alıyor. Yani bu bağlamda,  Allah kuranda ne demişse, siz onun dediğini olduğu gibi söyleyemezsiniz. Bu konuda büyük bir yanılgı içindesiniz.

Aşağıya eklediğim replik, senin de dediğin bu handikap için sağlam bir kulp oluşturuyor Tatarka.

Lucifer Morningstar 2\5 repliği;
Herkes Tanrı'nın ne istediğini bildiğini sanıyor.
Amenadiel dünyaya ilk indiğinde, Tanrı'nın kendisinden istediğini sandığı şeyi yapmak için gelmişti.
Şimdi Uriel geldi aynı sanısı ile...
İnsan savaşları bu yüzden çıktı. Tanrı'nın insandan beklediğinin sanılarını, dikta ile yaşama uyarlamak yüzünden.
Tanrı insana açık bir kapı gösterdi. Bunun anlamı, insanı cennete - cehenneme geri götürmek miydi,
yoksa cennetin - cehennemin cereyanlı olduğuna ve havalandırılması gerektiğine gönderme mi yapıyordu, hiçkimse bilmiyor.
Çünkü o bencil Tanrı bize asla söylemeyecek.
Tanrı'nın insandan ne istediğini hiçbirimiz bilmiyoruz ve kendisi, biz insanlara dolaysız söylemediği sürece asla bilemeyeceğiz.

Sitelerde Paylaş

Doğru hayatın bir anlamı yok haklısın. 

Yinede komik, bu sadece tam bilinç sahini bir canlı için böyle. Bir köpek için hayatın anlamı üremektir. Aslında senin içinde öyle.. Sadece gelişen bilinç bunu biraz perdeliyor hepsi bu. 

Yani akıl ve mantık çerçevesinde yaşam amaçsızdır. Yinede öne sürülebilir amacı, üremek ve türü geliştirerek hayatta tutmaktır.  ( Sonunda kesin olarak yok olacak olsa bile. Evet işte bu tam bilinç sahibi bir düşünce, ve evet 1400 yıl önce bu cümleyi bilime bakarak kuramazdınız.) 

tarihinde NotImportant tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 14.11.2016 at 20:42, impressivo yazdı:

Hayatın anlamı yoktur. Yaşamın , onun bunun şunun bunun, benim senin onun, hiçbirşeyin anlamı yoktur. Eğer Tanrı yoksa. 

Alıntı

ateist düşünce= nihilizm olması gerekir

Hangi özelliğinden dolayı, tanrı olmayınca anlam olmuyor... önce bunu açıklaman gerekir?

Hayatın anlamı için, tanrının olması bir şey ifade etmez. deney yapıyorsa, tüm canlılığı yokedip kendi işine bakacak ise, asıl bu durumda hiçlik olacaktır.
Ve insanlık da tanrıya mahkum bir hiç olacaktır. zaten hiçlik düşüncesine sebep olan da, kişinin müslümanken, herşeyi tanrı olarak görmesi.

Tahminime göre aynı kişiler, daha sonra da herşeyi maddeden ibaret olarak düşünmeye başlıyor. 

İnsanı seven ilgilenen bir tanrı olsa, şimdiye kadar çoktan kendini göstermişti. ne yazıkki böyle birisi yok.
Ancak diğer taraftan, hiçbir şey yok da değil, Doğa bir annedir/babadır. "Doğa ana" diye boşuna demiyor insanlar...
Doğada sevgi var, duygu var. sanki bir şeyler yapmak istiyor ama olmuyor, durumu gözlemlemekteyiz.

Tabii doğanın insan gibi bir algısı da yok. insana göre son derece yavaş davranışlar sergileyen bir canlılık sisteminden bahsediyoruz.

Bu durumda insanlığın da doğanın amacına uygun olarak gelecek için çalışması gerekiyor.

Şayet gelecek nesillerin mutluluğu için çalışmak anlamsız ise, neden çocuklarımızın geleceği için çalışıyoruz...

Veya neden bilimin ve insan haklarının gelişmesini istiyoruz...?

Buradaki sorun, eğer sonsuza kadar tekrar var olmamak ise, bu iddia bir inançtan öteye geçemez.

Çünkü tüm hayallerimizin gerçeklerden bağımsız olduğunu kimse iddia edemez. bunun için öncelikle hayal edilen hiçbir şeyin gerçekleşmediğinin ispatlanması gerekir !

Unutmamalıdır ki, geçmişte sadece hayal zannedilen birçok şeyi, insanlık günümüzde başarmıştır.

Şu an var olacağın konusunda geçmişte kimse garanti vermemişti... ama varsın. Gelecek için yine garanti verebilen yok. ama olmamak için geçerli bir sebep de yok.

Bir şey bir defa olabiliyorsa, ikinci defa da olabilir demektir. ikinci yaşamla ilgili bütün varsayımları dinsel zannetmek, ancak dinlerin istediği bir düşünce tarzı olur. bu aynı zamanda hayata dar bir bakışa sebep olacaktır. dolayısıyla anlam üretmemize engel olan tanrı diye birşeyin olmaması değil, zihnimizdeki bazı ön kabüllerdir.

Evrende bilinç dediğimiz şey, sınırsız sayıda olabilir mi.... bunu da sorgulamak lazım?

Eğer sonsuz sayıda olamıyorsa, mutlaka dönüp dolaşıp aynı bilinç tekrar hayat bulacak demektir.

tarihinde Mindsurfer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
12 hours ago, Buzul said:

Şimdi sana soruyorum sen gerçekten mümin misin Kurana göre?Allahın indirdiği ile hükmedip,yönetiyor musun,toplumsal yaşamı İslama göre mi şekillendiriyorsun.

Amacım gerçekten mümin olmak,

eksiklerim var, anlamadığım bir sürü şey var ama islamın en büyük düşmanı bugünkü ulema ve müslümanlardır. Eğer Allah işidin yaptığını emretseydi elbette onlarla birlikte olmak isterdim. Ama işid bir proje, biraz aklı olan anlar. Eğer dersen mevcut islam algısıyla çelişmiyorlar. Bende sana mevcut islam anlayışında herşeyi mübah hale getirebilirsin derim.

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, Cesed yazdı:

Amacım gerçekten mümin olmak,

eksiklerim var, anlamadığım bir sürü şey var ama islamın en büyük düşmanı bugünkü ulema ve müslümanlardır. Eğer Allah işidin yaptığını emretseydi elbette onlarla birlikte olmak isterdim. Ama işid bir proje, biraz aklı olan anlar. Eğer dersen mevcut islam algısıyla çelişmiyorlar. Bende sana mevcut islam anlayışında herşeyi mübah hale getirebilirsin derim.

İşid bir proje derler,ama beslendiği kaynaklar İslami kaynaklar.İşid batının bir oyunu,amerikanın bir oyunu,peki beslendiği kaynaklar kimin oyunu,arabın oyunu.Ama arabın diniyle kafa bulanlar,kutsal afyon bağımlıları bunu görmezden gelirler,bunu dile getirmezler.Çünkü onların tek dertleri,bağımlı oldukları kutsal afyonlarını kaybetmemektir.İşte sende onlardan birisin.Gerçeklerin üzerini örtüp,gizler,eğer,bükersin,yeter ki kutsal afyon elden uçup gitmesin.Sizin gibilerin sorunu tamamen psikolojik.İslamı savunduran da bu psikoloji işte.

tarihinde Buzul tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 19.11.2016 at 06:14, Cesed said:

nahl  99- Şüphesiz ki iman edip de Rablerine tevekkül edenler üzerinde o şeytanın hiçbir nüfuzu yoktur

Birader, nahl99 demişsin.  Bir de  Nahl75 'e bak bakalım ne diyor. Gerçi objektif olacağını hiç zannetmiyorum . 

22 hours ago, Mindsurfer said:

Hangi özelliğinden dolayı, tanrı olmayınca anlam olmuyor... önce bunu açıklaman gerekir?

Hayatın anlamı için, tanrının olması bir şey ifade etmez. deney yapıyorsa, tüm canlılığı yokedip kendi işine bakacak ise, asıl bu durumda hiçlik olacaktır.
Ve insanlık da tanrıya mahkum bir hiç olacaktır. zaten hiçlik düşüncesine sebep olan da, kişinin müslümanken, herşeyi tanrı olarak görmesi.

Tahminime göre aynı kişiler, daha sonra da herşeyi maddeden ibaret olarak düşünmeye başlıyor. 

İnsanı seven ilgilenen bir tanrı olsa, şimdiye kadar çoktan kendini göstermişti. ne yazıkki böyle birisi yok.
Ancak diğer taraftan, hiçbir şey yok da değil, Doğa bir annedir/babadır. "Doğa ana" diye boşuna demiyor insanlar...
Doğada sevgi var, duygu var. sanki bir şeyler yapmak istiyor ama olmuyor, durumu gözlemlemekteyiz.

Tabii doğanın insan gibi bir algısı da yok. insana göre son derece yavaş davranışlar sergileyen bir canlılık sisteminden bahsediyoruz.

Bu durumda insanlığın da doğanın amacına uygun olarak gelecek için çalışması gerekiyor.

Şayet gelecek nesillerin mutluluğu için çalışmak anlamsız ise, neden çocuklarımızın geleceği için çalışıyoruz...

Buradaki sorun, eğer sonsuza kadar tekrar var olmamak ise, bu iddia bir inançtan öteye geçemez.

Çünkü tüm hayallerimizin gerçeklerden bağımsız olduğunu kimse iddia edemez. bunun için öncelikle hayal edilen hiçbir şeyin gerçekleşmediğinin ispatlanması gerekir !

Unutmamalıdır ki, geçmişte sadece hayal zannedilen birçok şeyi, insanlık günümüzde başarmıştır.

Şu an var olacağın konusunda geçmişte kimse garanti vermemişti... ama varsın. Gelecek için yine garanti verebilen yok. ama olmamak için geçerli bir sebep de yok.

Bir şey bir defa olabiliyorsa, ikinci defa da olabilir demektir. ikinci yaşamla ilgili bütün varsayımları dinsel zannetmek, ancak dinlerin istediği bir düşünce tarzı olur. bu aynı zamanda hayata dar bir bakışa sebep olacaktır. dolayısıyla anlam üretmemize engel olan tanrı diye birşeyin olmaması değil, zihnimizdeki bazı ön kabüllerdir.

Evrende bilinç dediğimiz şey, sınırsız sayıda olabilir mi.... bunu da sorgulamak lazım?

Eğer sonsuz sayıda olamıyorsa, mutlaka dönüp dolaşıp aynı bilinç tekrar hayat bulacak demektir.

Mind, dostum senin bakış açın oldukça farklı. Saygı duyarım. Şunu açıklayayım ki,  bir anlamda,  ateizm nihilizm'dir dedim. Hangi anlamda ?  kendini kandırmadığın noktada ! Ben kendi hayatımda yaptığım amaçların vs. herşeyin anlamsız olduğunu , gerçek manada biliyorum. Bu farkındalığım var. Yoksa bi şekilde kendimizi oyalıyoruz işte. Bilinç kavramı oldukça karmakarışık. Hiçbir bilimadamı buna yeterli açıklama getiremiyor. Hep spekülasyoın, hiçbir ortaya atılan teori yeterli değil.  Evrenin var olma nedeni nedir, sorusuna verilen tüm cevapların spekülasyon olması gibi. 

Ayrıca,  evrende  ;  determinizm  her yerde geçerli değil. Democrossian,  kızıcak ama :)  Sıkıntılar var. Gerçeği hiçkimse bilmiyor. 

Sitelerde Paylaş
18 saat önce, Cesed yazdı:

Eğer Allah işidin yaptığını emretseydi elbette onlarla birlikte olmak isterdim. 

Hiç kuşkun olmasın, işit Kuranda ne yazıyorsa aynen onu yapıyor. Projeye de bu uygun zaten.  Işit "kafirleri öldürün demek sevgililerinize çiçek verin demektir" deseydi projeye uygun hareket etmiş olmazdı. Proje Kuranda ne yazıyorsa onu yapması! 

Sitelerde Paylaş

Müslümlerin, cahil çöl yağmacısı çiziktirmesi ilkel cep ajandasında yazıyor diye adem badem filan diye birilerinin var olduğunu iddia etmeleri, bu cehaletin dibi, kitap bile denemeyecek saçmalıkta yazan zırvaları kanıt diye öne sürmeleri o kadar komik ki...

Aklı çalışan bir insan, bu zırvaların kanıt sayılmasının aptalca bir şarlatanlık olduğunu apaçık görür. Neymiş bu yağmacı cahiller "Adem de badem de ceviz de fındık da hep bizim eleman" demişler! Yok ya! Alır da kaçar mısınız! :D Hayır şu zırvalar burdan bakınca öyle komik ki, müslümlerin ne kadar komik olduklarını tahmin bile etmeleri olanaksız. :D

Bunlar ciddi ciddi "allah cell..." filan demiyor mu, :lol: Allahcell dakkası kaça konuşturuyor, kaç cigabayt?

Sitelerde Paylaş
23 saat önce, Mindsurfer yazdı:

Şu anda konuya girmiş durumdayız. Da onca bilgi kirliliğinin içinde dini anlatmak da başlı başına bir sorun.

Benim görüşüm: - Buna çok ihtiyacımız var. Yobazların, cahil-cühella kişileirn, siyasetçilerin, teröristlerin, asıl meseleyi bizden alıp bize "şu kadar şartı var, bu kadar farzı var, dağdaki ejderhalar var" gibi saçmalıkları bırakmış olmalarını da ayrıca kınıyorum.

Bu dediğimin "reform" ile de alakası yok. İslam Laik bir dindir. Ama diğer birçok şey gibi, Osmanlı zamanında ve sömürgecilik döneminde birçok şey İslamdan çalınmıştır.

Sitelerde Paylaş

Neyse bu komik müslüm zırıltılarını ittir edip komuza gelelim.

Hayatın anlamını biz yaratırız. Biz olmadığı halde bilimi, etiği, adaleti, sanatı yarattık mı, evet yarattık. Bunu da yaratacağız, bu kadar yani!

Ne şimdi, yaratmak allaha mı mahsus! :D Ne allah diye bir bot var, ne de bir tikime yarar bir şey yarattı. Bu kadar açık, kesin, net.

Işte görüyor musunuz ateizm ne kadar berrak, açık, net bir şey. Ateist olmayınca böyle "eee işte allah olmazsa nasıl olacak, amaç olmaz ki, eeee..." diye kıvranırsınız.

Amaç yaratmaktan kolay ne var yahu! Her tikimi allah yaratacak olsa, üüüü işi bulurduk. Allah diye bir bot olsa bile onun da elinden bizim elimizden gelenin fazlası gelmez. Bunu herkes iyice kafasına soksun. Iki el bir baş için. Allah mallah yok.

Sitelerde Paylaş
11 hours ago, Buzul said:

İşid bir proje derler,ama beslendiği kaynaklar İslami kaynaklar.İşid batının bir oyunu,amerikanın bir oyunu,peki beslendiği kaynaklar kimin oyunu,arabın oyunu.Ama arabın diniyle kafa bulanlar,kutsal afyon bağımlıları bunu görmezden gelirler,bunu dile getirmezler.Çünkü onların tek dertleri,bağımlı oldukları kutsal afyonlarını kaybetmemektir.İşte sende onlardan birisin.Gerçeklerin üzerini örtüp,gizler,eğer,bükersin,yeter ki kutsal afyon elden uçup gitmesin.Sizin gibilerin sorunu tamamen psikolojik.İslamı savunduran da bu psikoloji işte.

Sen hiçbirşey görmüyorsun.

İnkarını kalkan edinip konuşuyorsun.

Sitelerde Paylaş
4 hours ago, democrossian said:

Hiç kuşkun olmasın, işit Kuranda ne yazıyorsa aynen onu yapıyor. Projeye de bu uygun zaten.  Işit "kafirleri öldürün demek sevgililerinize çiçek verin demektir" deseydi projeye uygun hareket etmiş olmazdı. Proje Kuranda ne yazıyorsa onu yapması! 

Sen gerçeği saklıyorsun.

İşine yarayacak bir yalan bulmuşsun devam et mücadelende.

Sitelerde Paylaş
4 hours ago, impressivo said:

Birader, nahl99 demişsin.  Bir de  Nahl75 'e bak bakalım ne diyor. Gerçi objektif olacağını hiç zannetmiyorum . 

Benim de kafama takılmıştı. Sorduğumda meali için bir yere böyle cevap vermişlerdi.

Selamun Aleyküm

Ayetlere verdiğimiz meal aşağıdaki gibidir: 

ضَرَبَ اللّهُ مَثَلاً عَبْدًا مَّمْلُوكًا لاَّ يَقْدِرُ عَلَى شَيْءٍ وَمَن رَّزَقْنَاهُ مِنَّا رِزْقًا حَسَنًا فَهُوَ يُنفِقُ مِنْهُ سِرًّا وَجَهْرًا هَلْ يَسْتَوُونَ الْحَمْدُ لِلّهِ بَلْ أَكْثَرُهُمْ لاَ يَعْلَمُونَ {75}

1.      Allah size bir benzetme yapıyor; hâkimiyet altında olup hiçbir şeye gücü yetmeyen bir köle, bir de kendine güzel rızık verdiğimiz ve onu gizli-açık hayra harcayan kişi. Hiç bunlar bir olur mu[1]? Allah ne yaparsa güzel yapar ama onların çoğu bunu bilmezler.

وَضَرَبَ اللّهُ مَثَلاً رَّجُلَيْنِ أَحَدُهُمَا أَبْكَمُ لاَ يَقْدِرُ عَلَىَ شَيْءٍ وَهُوَ كَلٌّ عَلَى مَوْلاهُ أَيْنَمَا يُوَجِّههُّ لاَ يَأْتِ بِخَيْرٍ هَلْ يَسْتَوِي هُوَ وَمَنيَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَهُوَ عَلَى صِرَاطٍ مُّسْتَقِيمٍ {76}

2.      Allah size iki kişilik bir benzetme daha yapıyor. Biri, dostuna yük olmuş dilsiz, hiç bir şey yapamaz, nereye gönderse bir iş beceremez. Diğeri, doğru bir yolda olup adil ve dengeli davranışlar istiyor. Bu iki kimse bir olur mu[2]?

Benim yorumum,

Hayra harcamak ile köle   olmak iki zıt kutuptur.

İş yapmaktan kaçan ile doğru ve adil iş yapmak isteyen yine iki zıt kutup.

Sitelerde Paylaş
On 20.11.2016 at 01:42, Cesed yazdı:

Eğer Allah işidin yaptığını emretseydi elbette onlarla birlikte olmak isterdim. Ama işid bir proje, biraz aklı olan anlar. 

IŞİD'in yaptığını emretmekle kalmıyor, kendisi de yapıyor. ve bununla da yetinmeyip cehennemde bin beterini yapacağını söylüyor!      Bunun aksini iddia etmek, çok net bir şekilde kuran'ı inkar etmek anlamına gelir!

2 saat önce, Cesed yazdı:

Benim yorumum,

Hayra harcamak ile köle   olmak iki zıt kutuptur.

İş yapmaktan kaçan ile doğru ve adil iş yapmak isteyen yine iki zıt kutup.   

Yani diyorsunuz ki, "kuran'da yazılan şeye inanmayın. bana inanın !  "    

Bu durumda 1-) Kafirsiniz....! Çünkü yazılan hükmü inkar ediyorsunuz....

2-) Münafıksınız....! çünkü kuran'a inanmadığınız halde inanmış gibi yapıyorsunuz...

3-) Müşriksiniz....!   çünkü Allah'tan geldiğini iddia ettiğiniz ayetlerin yerine kendiniz ayetler yazıp tanrıcılık oynuyorsunuz... !

Yani kuran'a göre en rezil türden cehennemlik bir kafir olduğunuz kesin. Ben demiyorum yanlış anlaşılmasın, inandığınız kitap diyor.

Neticede tarihte yaşadığı iddia edilen bir adama inanmadı diye, size en aşağılık işkenceleri layık görecek kadar alçalmadım! 

Bu, ancak çevresine yaranmak adına insanlığını unutanların yapacağı birşeydir ! 

Sitelerde Paylaş
3 hours ago, Mindsurfer said:

IŞİD'in yaptığını emretmekle kalmıyor, kendisi de yapıyor. ve bununla da yetinmeyip cehennemde bin beterini yapacağını söylüyor!      Bunun aksini iddia etmek, çok net bir şekilde kuran'ı inkar etmek anlamına gelir!

Yani diyorsunuz ki, "kuran'da yazılan şeye inanmayın. bana inanın !  "    

Bu durumda 1-) Kafirsiniz....! Çünkü yazılan hükmü inkar ediyorsunuz....

2-) Münafıksınız....! çünkü kuran'a inanmadığınız halde inanmış gibi yapıyorsunuz...

3-) Müşriksiniz....!   çünkü Allah'tan geldiğini iddia ettiğiniz ayetlerin yerine kendiniz ayetler yazıp tanrıcılık oynuyorsunuz... !

Yani kuran'a göre en rezil türden cehennemlik bir kafir olduğunuz kesin. Ben demiyorum yanlış anlaşılmasın, inandığınız kitap diyor.

Neticede tarihte yaşadığı iddia edilen bir adama inanmadı diye, size en aşağılık işkenceleri layık görecek kadar alçalmadım! 

Bu, ancak çevresine yaranmak adına insanlığını unutanların yapacağı birşeydir ! 

Sen Allah adına iftira ediyorsun, 

tutturmuşsun bir işid eğer doğru söylüyorsan delilini getir.

Ben ayetten anladığımı yazdım beyinsiz ayet bunu diyor demedim aklı kıt , siz iftirayı ahlak edindiğiniz için tartışma mümkün olmaz.

Şunlara bak delilsiz sadece hevesle Allah şöyle böyle diyor.

Yaptığın iftiralar senin yakanı bırakmaz.

Sitelerde Paylaş
13 hours ago, democrossian said:

Neyse bu komik müslüm zırıltılarını ittir edip komuza gelelim.Hayatın anlamını biz yaratırız. Biz olmadığı halde bilimi, etiği, adaleti, sanatı yarattık mı, evet yarattık. Bunu da yaratacağız, bu kadar yani!Ne şimdi, yaratmak allaha mı mahsus! :D Ne allah diye bir bot var, ne de bir tikime yarar bir şey yarattı. Bu kadar açık, kesin, net.Işte görüyor musunuz ateizm ne kadar berrak, açık, net bir şey. Ateist olmayınca böyle "eee işte allah olmazsa nasıl olacak, amaç olmaz ki, eeee..." diye kıvranırsınız.Amaç yaratmaktan kolay ne var yahu! Her tikimi allah yaratacak olsa, üüüü işi bulurduk. Allah diye bir bot olsa bile onun da elinden bizim elimizden gelenin fazlası gelmez. Bunu herkes iyice kafasına soksun. Iki el bir baş için. Allah mallah yok.

Hayatın anlamını biz yaratırız? Hmmm.  Yaratmak demeyelim. Doğru kullanım değil.  Zihinsel üretim diyelim. Nasıl ki, ahlak denen kavram insan zihni üretimidir; amaç ve anlam gibi insanı yaşatan zihinsel değerler de tamamen insan zihni üretimidir. Şimdi bu noktada, genel manada yaşamımıza dair anlam arıyorsak, ki bu kesinlikle sonucu bence anlamsızlıktır(deterministik bakış açısıyla);  çünkü sizin düşüncenizde olan birçok kişinin kendini kandırmaya devam etmesinin sebebi, ortaya attığınız iddianın veya hayatın anlamına bindirdiğiniz kişisel değerlerin   ▷  ▷  ortaya sürdüğünüz ve bitarafınızdan salladığınız anlam üfürmelerinin güvenilir bilgi olmaması kaynaklıdır. Çünkü güvenilir bilginin mutlak manada değer yargılarından arındırılmış olması gerekir.Durumlara  akılcı ve tecrübeci yaklaşımda bulunmak ve sistematik inceleme gerektirir. Örneğin mevzu bahis konu sosyal bilimle ilgilidir ve  sosyal bilimlerde, toplumsal veya insanlarla ilgili araştırma yapanların mutlaka üzerinde durmaları gereken şartlardan biri de önyargılardan ve peşin hükümlerden kurtulma zorunluluğudur. Zihinde yerleşmiş böyle hükümlerle, olayları çözmeye çalışan bir kişi, bunları zihninden atamadığı sürece, doğru sonuca ulaşamaz. Çünkü bu tarz yargılar ve bireyin bilinçli veya bilinçsiz eğilimlerinin etkisi altında şekillenir.Ayrıca içinde yaşadığınız çevrede, gördüğünüz eğitim - öğretim, ve karakterinizle önyargılı tepkiler verebiliyorsunuz. Dolayısıyla insanlar çevrelerine, içine kapanmış oldukları mağaralardan bakarlar; çünkü savunmak yapmak için savunma amaçlı doktrinleriniz, çeşitli otoritelere bağlı zihninizden doğan peşin hükümlerdir. 

Aslında, bizi yanılgıya sürükleyen bu önyargı ve peşin hükümlerle hayatımıza anlam katıyoruz.Sosyolojik ve psikolojik olarak kendinizi kandırdığınızın farkında değilsiniz, çünkü sosyal bilimleri(psik-sosyl...) elinin tersiyle iten doğa bilimlerine göre (pozitivist bakış) değersizsin, yoksun ! Yokuz !  Çünkü saf olarak ve temelde yaşamımız anlamsızdır.Evrenin 13,8 milyar yılda insana evrimle ulaşma amacı vardı ? -mı acaba. Amaç yoksa, anlam zaten yoktur !!! 

Çevremizde olanları kendi ölçülerimize göre kavramanın bu sebebi, sürü mantığıyla yaşamamızdan ileri gelir. Dünyayı her zaman olduğu gibi tasvir edemeyiz. 
Günlük hayatımızda, insan doğamıza özgü veya insan soyumuza mensup olmaktan kaynaklanan kıskançlıklar, ihtiraslar, hırslar, mutluluklar davranışlarımıza yön verebilir. Bu duygular olayların ve cisimlerin özelliklerinin bir kısmını algılayabilmemize sebep olabilir. Bu yüzden akıl, sürekli olarak sosyal olguları hiçbir eleştiriye tabi tutmadan, kendi gördüğü şekliyle değiştirmektedir.Hayatınıza anlam ararken,tam da yaptığınız bu işte. Yani, bireysel olarak saçmalamak !!! 

tarihinde impressivo tarafından düzenlendi
HAYATIN ANLAMI YOKTUR
Sitelerde Paylaş

Evrimin amacı yoktur.Amaç düşüncesi başlı başına sıradan olduğu gibi, varoluş amaca odaklı değildir.Biz herşeyi çıkar amaçlı düşünüyoruz. Bu yeşil ağaçların amacı nedir, kuşların amacı nedir, gündüzün ve gecenin amacı nedir? Hepsinin amacı olsaydı, berbat bir varoluşumuz olur ve bu bu soru sürekli devam eder. Amaç x'dir dersek,bu sefer x'in amacı nedir sorusu ortaya çıkar ve bunun asla sonu gelmez.Hiçbir amaç falan yoktur.Bu yüzden belki de hayat böylesine güzel. Bir gün birisi, Pablo Picasso'ya, "resimlerinin amacı nedir" diye sormuş. Picasso da demiş ki ; "neden bahçeye çıkıp güle sormuyorsun?" ,beni neden rahatsız ediyorsun, gül amaçsız açabiliyorsa, ben neden resim yapmayayım ?. Resim yapmaktan zevk alıyorum, hepsi bu kadar;  demiş. (amaç yoksa anlam yoktur) 

Sıradan zihinlere sahibiz,çünkü hep amaç açısından düşünüyoruz.Amaç takıntısı yüzünden hiçbirşeyi kendini tamamen vererek yapamazsın.Çünkü yaptığın birşeyi, yalnızca kendisi uğruna yapıyor olmakla ilgilenmiyorsun.Mesela, piyasada para kazanmak için resim yapıyorsun.O zaman resim, müthiş olamaz çünkü resim yaparken kendini kaybedemezsin.Ne kadar para kazanacağım,satmam mümkün olacak mı gibi zihni soruların olacaktır bünyende.Yaptığın resim, teknik açıdan iyi bir iş olabilir ama sanat olmayacaktır. Çünkü sen sanatçı değilsin,  yaratıcı hiç değilsin ! Gerçek sanatçı, sanatının içinde kaynolmuştur.Resim yaparken artık o yoktur.Resminin, piyasada satılıp satılmayacağının önemi yoktur,amaç yoktur, gerçek ressamın böyle bir amacı yoktur çünkü.  Neden aklına, "evrimin tüm amacı insan değil midir?"  sorusu gelir. Bu soruyu papağanlara sorun; belki de evrimin amacının kendileri olduğunu düşünüyorlardır.Ya da bir aslana sorun mesela.Acaba, aslan evrimin amacının insan olduğunu mu düşünüyor? Aslanlara gelmiş olan kutsal kitaplarında, Tanrı aslanı kendi suretinden yarattı yazıyor,bu zavallı insanlar hakikaten çok zavallılar; ne aslanlar kadar güçlü kuvvetli, ne de kartallar gibi gözlere sahipler.Neye sahipsin ki, evrimin amacı insan veya canlıların kendini kopyalaması diye düşünüyorsun ? 

İşte bu, egoist birinin yoludur.Çünkü,  ego, evrimin tüm amacı benim diye düşünmek ister. 

Adamın biri, yolda yürürken üç kere aynı yere tükürmüş ve gitmiş. 

Birinci tükürük: Biz buradayız ama, adam yoookk !! 

İkinci tükürük: O gitti işte. 

Üçüncü tükürük : Buraya gelişinin tek nedeni, bizi buraya yerleştirmekti. Bu adamın hayatının amacı biziz ! :) 

Sitelerde Paylaş
15 saat önce, Cesed yazdı:

Sen Allah adına iftira ediyorsun, 

tutturmuşsun bir işid eğer doğru söylüyorsan delilini getir.

Ben ayetten anladığımı yazdım beyinsiz ayet bunu diyor demedim aklı kıt , siz iftirayı ahlak edindiğiniz için tartışma mümkün olmaz.

Şunlara bak delilsiz sadece hevesle Allah şöyle böyle diyor.

Yaptığın iftiralar senin yakanı bırakmaz.

"Kafir, münafık ve müşrik" olduğunu söylemiş olmam, seni çok rahatsız etti anlaşılan....!
madem öyle, bizleri toplumda bu şekilde aşağılayan rezil bir öğretiyi niye hala burada hayasızca savunuyorsun?

İslamın terörü teşvik eden bir din olduğunun kesin delilleri var. öyle olmasa bunlarla niye uğraşalım.

Hangi akıl hastası burada dine iftira attığımızı iddia edebilir?

Bunu ayetleriyle tartışmasız şekilde ispatlarım. ve uygulaması da bunu onayladığı için ahlaklı bir insan aksini iddia edemez.

Peki bunun delillerini ortaya dökersem, bu kitabın, bir takım eşkiya arapların uydurması olduğu gerçeğini kabul edecek misin......?
Yoksa hala "ayet onu demiyor" diyerek, ana dili arapça olanların bile, 14 asırdır anlamış ve bizzat o şekilde uygulamış oldukları metinleri evirip çevirme şaklabanlığına devam mı edeceksin....!??

Yanlışları düzeltilmeye muhtaç biri yaparak, tanrınızı da rezil kepaze ettiniz.

öyle değil ise soruyorum....; Bu "herşeyi bilen" dediğiniz tanrının, sizin açıklamanıza ihtiyacı var mıdır.... yok mudur....?

İyilik getirmesi için, sizin yorumunuza muhtaç bir kitap, insanlığa hangi iyiliği öğretebilecektir.....!?

Lütfen bu soruya dürüstçe cevap ver.... ya da "evet bu din uydurma olabilir" diyebilme erdemini göster !

Sitelerde Paylaş
19 saat önce, Cesed yazdı:

Sen gerçeği saklıyorsun.

Bu, yanıt değil. Ben Kuran'da ne yazdığını kesin, açık, net ortaya koyar ve işitin bu yazanları yaptığını gözüne sokar şekilde kanıtlarım. Bu apaçık yani, reddi olanaksız. Bakıyorsun ne yazıyor, bakıyorsun ne yapıyor. Hiç aykırılık yok. Birebir aynı. Arasında eşittir olan denklemler kesinliğinde bir gerçek bu.

Seninki ise benim sana suratının kırmızı olduğunu söylemem kadar anlamsız bir şey. Gerçeği saklıyormuşum. Ne gerçeği? Yalanı kanıtlamak ne zaman gerçeği saklamak oldu? Sen keyfine göre amuda kalkmayı "kalbi temiz olmanın" göstergesi sayabilirsin ve saçmalamış olursun. Yürürken pembe panter gibi bir ayakla bir seferde iki adım atmanın sevap olduğunu da iddia edebilirsin. Ben senin yerinden kalkmaya üşenip sümüğünü koltuğun arkasına sildiğini iddia edebilirim. Hiç bir bilgiye dayanmadan bunlar laftan öte geçmez.

Gerçeği saklıyormuşum... :D Sen de makarnaya hardal karıştırıyorsun. Nasıl? Bu iddiamdan öte bir değeri yok bu senin iddianın. Saçma sapan bir şey... Atmasyon... Bu yanıt değil sadece bir kuruntu.

Hatta ötesinde, seninki çok daha vahim. Seninki yalan söylemeyip doğruyu söylemenin günah ve suç olduğu şeklinde aptalca ve yobazca bir saplantı. Senin durumunun vahametini anlatmaya örnekler, kelimeler yetmez. Dogmatik saplantıları savunmak, insanı insanlıktan çıkarır. Mal, köle, hatta zombi gibi bir şey yapar. Zombiler kadar korkunç ve tehlikeli yaratıklarsınız. Size göre özgür olmak, bilinçli olmak, köleliği reddetmek günah, ölümün bile ceza olarak az geleceği, sonsuz işkence gerektiren suçlar.

Sizin insan  olmanız olasılığı hiç yok. Korkunç, büyücüsünün kölesi katil zombiler gibisiniz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...