Jump to content

TANRI YOKSA, HİÇBİRŞEYİN ANLAMI YOKTUR

Recommended Posts

10 saat önce, impressivo yazdı:

Yaratmak demeyelim. Doğru kullanım değil.  

Kusura bakma, bu zırvadan sonrasını okuma gereği duymadım. Ne demek yahu! Niye demiyormuşuz? Nesi yanlış? Olmayan bir şeyi yaratmıyorsun da ne yapıyorsun? Yoktu, yarattın işte. Müslüm beyninle bunu mu sakıncalı buldun! Sen git şu Müslüm beynini bir değiştir de öyle gel. Müslüm beyinli yaratmak allaha mahsus zanneden bir cahilsin.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 451
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

17 minutes ago, democrossian said:

Kusura bakma, bu zırvadan sonrasını okuma gereği duymadım. Ne demek yahu! Niye demiyormuşuz? Nesi yanlış? Olmayan bir şeyi yaratmıyorsun da ne yapıyorsun? Yoktu, yarattın işte. Müslüm beyninle bunu mu sakıncalı buldun! Sen git şu Müslüm beynini bir değiştir de öyle gel. Müslüm beyinli yaratmak allaha mahsus zanneden bir cahilsin.

Hahahaha. Democ, ad-hominem yapmışsın.Ben muslim degilim ki. Yaratmak, yoktan var etmek demek, maddenin şeklini degistirmek degil. Yaratmak saçma bir kelimedir, inanmak gibi. Mesela, inanmak kelimesi de insanoglunun uydurdugu en saçma kelimedir.Bunu daha önce söylemiştim. Senin " inaniyorum" diye kullandigin yazilarini bir çikartayim bi ara. Bayaa canını sıkar bu durum.Okumadiýsan, cevap yazma o zaman. Bir sonraki yazimda; determinizme  geçirecem, arada kaynamazsın umarım :)keh keh keh. Bakalım determinizm evrende her yerde geçerli mi? Sen konuyla ilgili hicbirseye cevap veremedin.Sctın batirdin determinizme.Süsledin püsledin olmuyor :)Dur daha sana şah çekmedim ki. Bir de bunun mat bölümü var. :) keh keh keh. 

Sitelerde Paylaş

Saçmalıyorsun impro... Ben sana Müslüm demedim, Müslüm kafalı dedim. Yaratmanın olmadığına dair hiç bir donen yok. Ben şu anda az önce olmayan bir ileti yaratıyorum, beğenemedin mi! :lol: 

İnanıyorum tabii, örneğin yarın yağmur yağmayacağına çok kuvvetli bir inancım var. Nooldu? Gözlerin mi doldu! :D

Sen benle aşık mı atacaksın! Seni susuz çeşmeye götürür susuz geri getiririm, sürünürsün. Sakın deneme!

Sitelerde Paylaş

Democ, zırvalama yahu ! Yarın yağmur yağmayacağına inanmak !!!! şu saçma cümleye bak. 

Bak benzer bir örnek daha.   Yarın, Süper Zenci tanrısının, democrossian'ı folloşa çevirmeyeceğine inancım var.  

Puhahahahha.. inanmak kelimesi feci derecede saçmadır.  İnanmak değil bilmek istiyorum dersin, neyse bu mantıklı cümle, sana saçma geldi :) pauhahaha. 

Senle aşık atar mıyım yahu ? Level düşürürsem, belki atarım. Ama sen buna inanmaya devam et :) Zenci, bir gün seni de bulur ! puahahhauahaha.. 

Sitelerde Paylaş

Saçmalamayı sürdürüyorsun. Yarın yağmur yağmayacağını bilemezsin, ancak inanabilirsin. Yağmayacak biliyorum dersen yağabilir ve şapa oturursun! Sen Müslüm kafalısın. Zaten tanrının da olabileceğine inanıyorsun! :D Seni Müslümler tanrı evreni yoktan var etti, yaratıcıdır diye keklemişler, hâlâ kafanda bu keki taşıyorsun. Süper zenci de olabilir belki, ne dersin? Seni yanına da çağırabilir. Seni bir kaç gün alıkoyabilir de... Bunlar hep olabilecek şeyler değil mi, tanrı da zaten olabilir sana göre! :lol:

Anlaşıldı sen kaşınacaksın... Denemeye cesaretin var gibi gördüm seni! :D 

Sitelerde Paylaş
Just now, democrossian said:

Yarın yağmur yağmayacağını bilemezsin, ancak inanabilirsin. Yağmayacak biliyorum dersen yağabilir ve şapa oturursun! Sen Müslüm kafalısın. Zaten tanrının da olabileceğine inanıyorsun! :D Seni Müslümler tanrı evreni yoktan var etti, yaratıcıdır diye keklemişler, hâlâ kafanda bu keki taşıyorsun. Süper zenci de olabilir belki, ne dersin? Seni yanına da çağırabilir. Seni bir kaç gün alıkoyabilir de... Bunlar hep olabilecek şeyler değil mi, tanrı da zaten olabilir sana göre! :lol:

Anlaşıldı sen kaşınacaksın... Denemeye cesaretin var gibi gördüm seni! :D 

İyi güldürdün haaa.... Süper Zenci ye fazla kafa takmışsın.

Aha da kendin itiraf ediyorsun işte, inanmak kelimesinin ne kadar saçma olduğunu. Anlayamıyorsun değil mi ? Sen sadece inanmak kelimesini mantıklı kullanmaya çalışıyorsun. İnanmak kelimesi saçma bir kelimedir. Democ, yeter , saçmalıyorsun.  Hala , yok yarın süper zenci, yağmur altında  seni  ılak ıslak folloşa çevirecekmiş, Buna inanıyorsun. EEEE  inan, napayım yani ? Amma kafaya taktın şu yaratmak ve inanmak kelimelerine. Demagoji yapma da, konunun özüne gel. 

Şimdi, sen evrim gerçeğine inanıyorsun değil mi ?   

Ulan mal ! ,   bilimin umrunda mı sanki,  senin inanıp inanmaman !!!!  anladın mı mal arkadaşım ?  yok, yine anlamadın .

H2o,  nun su olduğuna inanıyor mu senin şu zenci'nin pişirdiği zihnin ????   iNANIYORUM dedin.

Bilim sana şöyle dedi :   çok da şeyim de.....   alla alla yaaa.....  tamam, bu kadar açıkladıktan sonra biraz anladın galiba,,, şu mazotla çalışan teneke mi ne vardı sende. neyse :)   konunun özüne gel.  Sana soru :

1.)  Determinizm evrende her yerde geçerli midir ? 

2.) Yaşamın anlamı nedir ? İyi düşün,...... şunun bunun şöyle olduguna inanıyorum, zart-zurt, süper zenci anlamı da deme.! ,.........Picasso ne demiş,okudun mu ayrıca? 

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, impressivo said:

1.)  Determinizm evrende her yerde geçerli midir ? 

2.) Yaşamın anlamı nedir ? (evrimin amacına göre cevaplarsanız).... tabii ki bir amaç varsa. 

Tabii ki, yanıt verilemeyince, bu tarz tepkiler normal. Soruya cevap ver soruya. Sadece bla bla bla. Başka birşey yok. Anlam vericem derken, kendini kandırdığının farkında değil, zihinsel yanılsamaya hiç girmiyorum bile; sanki evrimde bir amaç oldugunu savundugunun farkında bile değil. Sanki ;  "evrenin var olma nedeni nedir" gibi zor bir soru sorduk. peehhh. Hemen de ağladı. 

Sitelerde Paylaş
20 minutes ago, NoOneCares said:

"Tanrı yoksa hiç bir şeyin anlami yoktur" diyorsun DA

Evet, bunu diyorum. 

21 minutes ago, NoOneCares said:

1= TANRI VARSA herhangi birşeyin anlamı var mı?

Buna sonra geliriz. İlkönce Tanrı yoksa, her canlı birey için sonsuz hiçlik gerçeğinde, amaçsız ilerleyen evrende, amaçsız evrimin sonucu olarak senin hayatının anlamını bir açıkla. Tabii ki, vereceğiniz tüm cevaplar spekülasyon olacak. Determinizm evrende her yerde geçerli midir sorusuna, democ'un hedef saptırması gibi. bla bla bla. 

Sitelerde Paylaş
5 hours ago, Mindsurfer said:

"Kafir, münafık ve müşrik" olduğunu söylemiş olmam, seni çok rahatsız etti anlaşılan....!
madem öyle, bizleri toplumda bu şekilde aşağılayan rezil bir öğretiyi niye hala burada hayasızca savunuyorsun?

İslamın terörü teşvik eden bir din olduğunun kesin delilleri var. öyle olmasa bunlarla niye uğraşalım.

Hangi akıl hastası burada dine iftira attığımızı iddia edebilir?

Bunu ayetleriyle tartışmasız şekilde ispatlarım. ve uygulaması da bunu onayladığı için ahlaklı bir insan aksini iddia edemez.

Peki bunun delillerini ortaya dökersem, bu kitabın, bir takım eşkiya arapların uydurması olduğu gerçeğini kabul edecek misin......?
Yoksa hala "ayet onu demiyor" diyerek, ana dili arapça olanların bile, 14 asırdır anlamış ve bizzat o şekilde uygulamış oldukları metinleri evirip çevirme şaklabanlığına devam mı edeceksin....!??

Yanlışları düzeltilmeye muhtaç biri yaparak, tanrınızı da rezil kepaze ettiniz.

öyle değil ise soruyorum....; Bu "herşeyi bilen" dediğiniz tanrının, sizin açıklamanıza ihtiyacı var mıdır.... yok mudur....?

İyilik getirmesi için, sizin yorumunuza muhtaç bir kitap, insanlığa hangi iyiliği öğretebilecektir.....!?

Lütfen bu soruya dürüstçe cevap ver.... ya da "evet bu din uydurma olabilir" diyebilme erdemini göster !

Gerçekten de ana dili arapça olanlardan beklenirdi. Bu dinin orjinal halini ortaya koymak. Ama insan şahit oluyorki onlar bunu yapmamıs, ve hala yapmıyorlar. Pratik diyorsun biraz kafası çalışan insan pratiğe bakarsa anlar, mezhepleri biz mi çıkardık yoksa ana dili arapça olanlar mı diye. Bugün araplar dini daha iyi yaşıyorlarsa ve çoğu baskıcı bir anlayışa sahip neden diğer müslümanlar veya diğer insanlar üzerinde değilde kendi ülkelerindeki güçsüz insanlar üzerinde baskı yapıyorlar, bu din güçlüden korkacaksın zayıfı ezekceksin bunu mu emrediyor.Hayır onlar dini bozuyorlar. İçki içiyor zina ediyorlar, Peki gerçekten onlar mı müslüman. Hayat bizim beklentilerimize göre yaşanmıyor malesef

Sitelerde Paylaş
4 hours ago, democrossian said:

Bu, yanıt değil. Ben Kuran'da ne yazdığını kesin, açık, net ortaya koyar ve işitin bu yazanları yaptığını gözüne sokar şekilde kanıtlarım. Bu apaçık yani, reddi olanaksız. Bakıyorsun ne yazıyor, bakıyorsun ne yapıyor. Hiç aykırılık yok. Birebir aynı. Arasında eşittir olan denklemler kesinliğinde bir gerçek bu.

Seninki ise benim sana suratının kırmızı olduğunu söylemem kadar anlamsız bir şey. Gerçeği saklıyormuşum. Ne gerçeği? Yalanı kanıtlamak ne zaman gerçeği saklamak oldu? Sen keyfine göre amuda kalkmayı "kalbi temiz olmanın" göstergesi sayabilirsin ve saçmalamış olursun. Yürürken pembe panter gibi bir ayakla bir seferde iki adım atmanın sevap olduğunu da iddia edebilirsin. Ben senin yerinden kalkmaya üşenip sümüğünü koltuğun arkasına sildiğini iddia edebilirim. Hiç bir bilgiye dayanmadan bunlar laftan öte geçmez.

Gerçeği saklıyormuşum... :D Sen de makarnaya hardal karıştırıyorsun. Nasıl? Bu iddiamdan öte bir değeri yok bu senin iddianın. Saçma sapan bir şey... Atmasyon... Bu yanıt değil sadece bir kuruntu.

Hatta ötesinde, seninki çok daha vahim. Seninki yalan söylemeyip doğruyu söylemenin günah ve suç olduğu şeklinde aptalca ve yobazca bir saplantı. Senin durumunun vahametini anlatmaya örnekler, kelimeler yetmez. Dogmatik saplantıları savunmak, insanı insanlıktan çıkarır. Mal, köle, hatta zombi gibi bir şey yapar. Zombiler kadar korkunç ve tehlikeli yaratıklarsınız. Size göre özgür olmak, bilinçli olmak, köleliği reddetmek günah, ölümün bile ceza olarak az geleceği, sonsuz işkence gerektiren suçlar.

Sizin insan  olmanız olasılığı hiç yok. Korkunç, büyücüsünün kölesi katil zombiler gibisiniz.

Yazdığın şeylerin bir ağırlığı yok, seninki zevk meselesi hoşuna gidiyor böyle davranmak.

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, impressivo said:

Buna sonra geliriz. İlkönce Tanrı yoksa, her canlı birey için sonsuz hiçlik gerçeğinde, amaçsız ilerleyen evrende, amaçsız evrimin sonucu olarak senin hayatının anlamını bir açıkla. Tabii ki, vereceğiniz tüm cevaplar spekülasyon olacak. Determinizm evrende her yerde geçerli midir sorusuna, democ'un hedef saptırması gibi. bla bla bla. 

Ne kadar sonra? Sen oradan gel, biz de buradan gelelim.

Evrende nasıl bir amaç olursa senin için o amaç amaç sayılır?

Evrenin veya evrimin amaçsız olması insanın da amaçsız olmasını mı gerektiriyor? Sen yolda bir taş görüp yahu bu taşın da hiç amacı yok, demek ki benim de bir amacım olamaz diye mi düşünüyorsun?

Sitelerde Paylaş
3 hours ago, sağduyu said:

Anlayış kıtlığı olan biri daha geldi işte. Amma güldüm ha şunu okuyunca. Ne amacı yav ? Evrenin ne amacı varmış ? Amaç mamaç yok işte. Bu yüzden bitarafından uydurduğun anlam diye birşey de yok. Ben de bunu diyorum. Bir teistten daha anlamlı hayatın yok sonuçta.Kurduğum önermenin tersi seni rahatsız ediyor değil mi?  

9 hours ago, impressivo said:

Neden aklına, "evrimin tüm amacı insan değil midir?"  sorusu gelir. Bu soruyu papağanlara sorun; belki de evrimin amacının kendileri olduğunu düşünüyorlardır.Ya da bir aslana sorun mesela.Acaba, aslan evrimin amacının insan olduğunu mu düşünüyor? Aslanlara gelmiş olan kutsal kitaplarında, Tanrı aslanı kendi suretinden yarattı yazıyor,bu zavallı insanlar hakikaten çok zavallılar; ne aslanlar kadar güçlü kuvvetli, ne de kartallar gibi gözlere sahipler.Neye sahipsin ki, evrimin amacı insan veya canlıların kendini kopyalaması diye düşünüyorsun ? 

İşte bu, egoist birinin yoludur.Çünkü,  ego, evrimin tüm amacı benim diye düşünmek ister. 

Adamın biri, yolda yürürken üç kere aynı yere tükürmüş ve gitmiş. 

Birinci tükürük: Biz buradayız ama, adam yoookk !! 

İkinci tükürük: O gitti işte. 

Üçüncü tükürük : Buraya gelişinin tek nedeni, bizi buraya yerleştirmekti. Bu adamın hayatının amacı biziz ! :) 

Sadece üçüncü tükürüksün işte.Daha ne debeleniyorsunuz :) ? 

3 hours ago, sağduyu said:

Sen yolda bir taş görüp yahu bu taşın da hiç amacı yok, demek ki benim de bir amacım olamaz diye mi düşünüyorsun?

Bir taşın, teknik açıdan ; senin ondan farkın davranış durumudur, bir de senin taşkafalı olman :) Sizin bakış açınıza göre, temelde, üstün değerlerin ve yaşamın değersizleştirilmesi vardır, ancak bu durum, yaşam hiçlik değerini alır anlamına da gelmez.Ama evrende amaçsız ve rastgele olaylar neticesinde senin meydana gelmiş olman,senin de anlamsız bir canlı olduğun sonucunu ortaya koyar. Varoluşun yaşamla ilgisi üzerinde felsefe yaptığımızda, sonuçta hayat yaşamak için, anlamak için değil, sonucu çıkar. 

Sitelerde Paylaş

Determinizm evrenin her yerinde geçerli olmakla kalmaz, tüm evrenleri, tüm zamanları da kapsar. Evren determinizme leblebi çekirdek gelir.

Ama burada mevzu bu değildi. Konuya açık, net, kesin bir yanıt verdim. Anlamı tıpkı ahlakı, bilimi, adaleti yarattığımız gibi biz yaratırız dedim. Bundan daha açık net yanıt olmaz artık. Buna bir yanıt lazım önce...

Yaratamazmışız, yaratma diye bir şey yokmuş, bilmem ne... Niye yaratamıyoruz, niye yaratma diye bir şey olmasın, yaratmak allaha mı mahsus, gerekçe ne, hiç bir yanıt yok. Atla determinizm konusuna... Böyle olmaz. Önce asıl konuya bir yanıt vereceksin. Neden yaratamıyoruz? Bal gibi de yaratıyoruz.

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
8 saat önce, Cesed yazdı:

Yazdığın şeylerin bir ağırlığı yok

Sana göre ağırlık, allah denen arabın uyduruk putu. İçinde allah olmayan mevzunun sence bir ağırlığı olmuyor. Böyle bir saplantıya gömülmüş bir dogmatiksin. Dogmatiklerde akıl olsa da çalışmaz. Zihinleri köledir. İlla allah veya işte dini neyse onun tanrısı adına konuşacaksın. Bu saplantılı dogma ile senin bir büyü kölesi zombiden farkın yok. Öldürmekle de yetinmezsin, etini kemirirsin, niye, suçu ne, büyücüne inanmaması. Onun da zombi olması şart! Yoksa sana yaranamaz.

Dogmatik saplantılı bir yobaza insan demenin bir yolu yoktur.

Sitelerde Paylaş
7 hours ago, impressivo said:

Anlayış kıtlığı olan biri daha geldi işte. Amma güldüm ha şunu okuyunca. Ne amacı yav ? Evrenin ne amacı varmış ? Amaç mamaç yok işte. Bu yüzden bitarafından uydurduğun anlam diye birşey de yok. Ben de bunu diyorum. Bir teistten daha anlamlı hayatın yok sonuçta.Kurduğum önermenin tersi seni rahatsız ediyor değil mi?  

Sen bir kaç kere daha oku şu soruyu. Şu cümlenin neresinden benim evrenin bir amacı vardır dediğimi çıkardın? Her mesajı dur şuna da çakayım diye okuduğun için okuduğunu bile anlamıyorsun, üstelik gerekli zihni kapasiten de olmadığı için iyice aptal konumuna düşüyorsun.

7 hours ago, impressivo said:

Bir taşın, teknik açıdan ; senin ondan farkın davranış durumudur, bir de senin taşkafalı olman :) Sizin bakış açınıza göre, temelde, üstün değerlerin ve yaşamın değersizleştirilmesi vardır, ancak bu durum, yaşam hiçlik değerini alır anlamına da gelmez.Ama evrende amaçsız ve rastgele olaylar neticesinde senin meydana gelmiş olman,senin de anlamsız bir canlı olduğun sonucunu ortaya koyar. Varoluşun yaşamla ilgisi üzerinde felsefe yaptığımızda, sonuçta hayat yaşamak için, anlamak için değil, sonucu çıkar. 

Papağan gibi başkalarının fikirlerini satmaya çalıştığın ama buna da çapın yetmediği için devamlı komik duruma düşmekten kurtulamıyorsun. Amaç dediğin şey bilinçli varlıklar için söz konusudur, sen taşa bakıp bu taşın amacı yok, o halde hiç bir şeyin amacı yok çıkarımı yapan bir aptalsın.

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, sağduyu said:

Sen bir kaç kere daha oku şu soruyu. Şu cümlenin neresinden benim evrenin bir amacı vardır dediğimi çıkardın? Her mesajı dur şuna da çakayım diye okuduğun için okuduğunu bile anlamıyorsun, üstelik gerekli zihni kapasiten de olmadığı için iyice aptal konumuna düşüyorsun.

Papağan gibi başkalarının fikirlerini satmaya çalıştığın ama buna da çapın yetmediği için devamlı komik duruma düşmekten kurtulamıyorsun. Amaç dediğin şey bilinçli varlıklar için söz konusudur, sen taşa bakıp bu taşın amacı yok, o halde hiç bir şeyin amacı yok çıkarımı yapan bir aptalsın.

Konu başlığı, orjinal bana ait. Tamamen benim düşüncem. Tamamen böyle düşünüyorum. Hiçkimseden bir fikir çalmadım. Hasta mısın ?Daha önce de benim belirttiğim birşey.Böyle düşünüyorum dürüstçe, sakıncası mı var? Sonsuz güç bir Tanrı yoksa, bizim yaşamamızın hiçbir anlamı ve değeri yoktur diyorum, neden zoruna gitti mal arkadaşım? Tanrı lan bu, boru mu? Sonsuz güç,herşeye gücü yeten bir Üstün Zeka olsa, elbette Onun bir amacı olurdu ve yaşamımızın anlamı olabilirdi,derin bir konu. Evrende nasıl bir amaç... olursa,,,, diye başlamışsın saçmalamaya?  Gerzek, teyzemin tşakları olsaydı diye lafa mı başlanır ? Sen ne gerzek adamsın yahu ! Taştan örnek verip, kendi hayatının anlamlı olabileceği çıkarımı yapmaya çalışan bir sığır çobanısın. :) puhahahhahhaaa.. 

Sitelerde Paylaş
3 hours ago, democrossian said:

Ben amacı biz yaratırız diyorum, bu hâlâ evrenin amacı var mı, evrimin amacı var mı diye saçmalıyor. Bak büyük harflerle yazayım, gözüne belki girer: AMACI BİZ YARATIRIZ. Böyle girdi mi! Yine girmedi... Peki başka nasıl girer? AMACI BİZ YARATIRIZ. Böyle oldu mu!

Girdi girdi.Ama girmesi sadece hayali oldu, yaratmak ve amaç bulmak gibi. Puhahahahahhahaha :) Amaç yaratıyormuş.  Daha önce de iletiler yaratıyordun :) puahhaha. 

Bilge birinin huzuruna geldiğinde, o senin hangi durumda, ne olduğunu hemen anlar.Seni düşünüp tarttığından değil, burada düşünme söz konusu bile değil. Sana alıcı gözüyle baktığından da değil,zaten bakılıcak halin yok :) puahahha. Bilgelik, ayna gibidir, düşüncen değil ,onda yansıman vardır. Onun huzurunda olmak demek,, tamamen çıplak kalman demektir.Kendini hiçbir şekilde gizleyemezsin.onu kandıramazsın,bunu denesen de hiçbir işe yaramaz. Çünkü, ayna yine gerçeği yansıtacaktır.Sen başka biriymiş gibi davranabilirsin, ama ayna, senin ne mal olduğunu yansıtacaktır :) 

Bilge, senin sahte sorunlarına, sahte amaçlarına hiçbir ilaç yazamaz. İnsanların büyük çoğunluğu kendilerine neler yaptıklarının farkında bile değillerdir ;  bilinçsizce robot gibi hareket ederler, çalışırlar, birşeyler yaparlar.Seninkisi robot gibi bir varoluş hikayesi, tabii ki bu duruma anlaman için yazılacak bir ilaç da yok :) Bu robot gibi varoluşun değiştirilmesi gerek aslında;  ama yok boşver yahu, böyle uyuyarak , kendinizi kandırarak devam edin. Senin bilinçli  bir varlığa dönüştürülmen gerek aslında, Ama anlayamadığın senin var olduğuna dair düşüncenin, nasıl olup da yok edileceği !!!!!! DHINNNN !!! Çünkü, sen yoksun ! 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...