Jump to content

TANRI YOKSA, HİÇBİRŞEYİN ANLAMI YOKTUR

Recommended Posts

Just now, impressivo said:

Soruya cevap ver,çok basit soru.  Senin özgür iraden var mı yok mu ? Şu soruya cevap ver ,yoksa o şom ağzını wc'ye çeviririm :)  hadi, bi debelen bakalım. Ben özgür iradeyi savunuyorum, geriszekalı herif. Bla bla yapmai soruya cevap ver, yoksa kenefe gönderirim seni :) puahhahhaa. 

Benim özgür iradem tabii ki var.

28 minutes ago, impressivo said:

Özgür iradenin olmadığı ve buna bağlı olarak bilinçsiz ve zorunlu eylemlerin sonucunda, zihninin uydurduğu amaç ve anlamlarla nasıl senin hayatın anlamlı oluyor, allaın gerizekalısı ?

Az önce şunu yazan bu salak şimdi de ben özgür iradeyi savunuyorum diyor. Bir insan nasıl bu kadar mal olabilir? Herif daha neyi savunduğunun bile farkında değil.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 451
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

6 minutes ago, sağduyu said:

Benim özgür iradem tabii ki var.

Az önce şunu yazan bu salak şimdi de ben özgür iradeyi savunuyorum diyor. Bir insan nasıl bu kadar mal olabilir? Herif daha neyi savunduğunun bile farkında değil.

offff, oglum sen ne salak adamsın yahu.  Ulan o senin bakış açına göre öyle.   OFFFF.  KAPAT , kapat abi dükkanı. Böyle düşük IQ lu , analitik zekası olmayan aptal  insanlardan bıktım yaaaa..... yemin ediyorum , bi insan bu kadar mal olur. O senin bakış açına göre. Öyle de olması gerekir. 

Ulan sağduyu salağı, puahahhahahah :)  Özgür iradem var diyor. Şimdi sen, tecavüz ettiğin zaman, mağdur kişinin özgür iradesi nerede ? Sen ne gerzek adamsın yav ! Ulan gerizekalı,  özgür irade kavramını indeterminizm savunur. ateizme tamamen zıt bir kavram.  

45 lik magnumla kendi kafana sıksana şu özgür iradenle ,  a.k. süpersonic beyinsizi ! 

tarihinde impressivo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Just now, impressivo said:

offff, oglum sen ne salak adamsın yahu.  Ulan o senin bakış açına göre öyle.   OFFFF.  KAPAT , kapat abi dükkanı. Böyle düşük IQ lu , analitik zekası olmayan aptal  insanlardan bıktım yaaaa..... yemin ediyorum , bi insan bu kadar mal olur. O senin bakış açına göre. Öyle de olması gerekir. 

Ulan sağduyu salağı, puahahhahahah :)  Özgür iradem var diyor. Şimdi sen, tecavüz ettiğin zaman, mağdur kişinin özgür iradesi nerede ? Sen ne gerzek adamsın yav ! Ulan gerizekalı,  özgür irade kavramını indeterminizm savunur. ateizme tamamen zıt bir kavram. 

Be geri zekalı mal, benim bakış açıma göreymiş. Herife bak, kendi kendine bana bakış açısı biçip sonra da o balkış açısına saldırıyor. Bir de bu salak bana öyle düşünmelisin diye dayatmıyor mu, tam salak herif. Kendini öyle davranacağım varsayımına göre hazırlamış, farklı davranınca ne yapacağını şaşırdı salak.

Bir de salak salak sorular sorup bir şeyler elde edeceğini sanıyor. Adam kafasında bazı şablonlar oluşturmuş, karşısındaki o şablona uymayınca aptallaşıp kalıyor.

Bak, bir daha söyleyeyim, benim özgür iradem var ve hayatımdaki amacı da kendim belirlerim, tamam mı? Şimdi istediğin kadar bir yerlerini yırtabilirsin sen şöyle düşünmelisin, senin bakış açın böyle olmalı diye. Yeteri kadar yırtınırsan belki gökten kemik bile yağar.

Sitelerde Paylaş
13 minutes ago, sağduyu said:

Bak, bir daha söyleyeyim, benim özgür iradem var ve hayatımdaki amacı da kendim belirlerim, tamam mı? Şimdi istediğin kadar bir yerlerini yırtabilirsin sen şöyle düşünmelisin, senin bakış açın böyle olmalı diye. Yeteri kadar yırtınırsan belki gökten kemik bile yağar.

Sana birşey dayatmıyorum. Mal arkadaşım, ben de diyorum ki;  şimdi sen tecavüzcüsün ya mesela,örneğin diyorum, gerçekte yapma yani :)   Sen birine tecavüz ettiğinde, mağdur olanın özgür iradesi nerede diyorum ? :) 

Yani sen diyorsun ki, sen hem ateist hem de indeterminist misin ? puahahhahha :) ulan hiç güleceğim yoktu.Hem müslümansın hem de laik yani.tamam tamam. Determinizm'de özgür irade bir yanılsamadır, yani sana göre böyle olması gerekir. Indeterminizm'den özgür iradeyi alıp determinizme ekleyip, süsleme cilalama yapan mealciler gibisiniz. Ulan, bişey ne ise, odur !  Aynı bu kuran mealcileri gibisiniz ha. Yav bi yürü git şurdan ya. Toz ol AQ ! Sizin gibi kendiyle çelişenler görmedim. 45 lik magnum al kendine bitane. 

MAGNUM
Sitelerde Paylaş
3 minutes ago, impressivo said:

Sana birşey dayatmıyorum. Mal arkadaşım, ben de diyorum ki;  şimdi sen tecavüzcüsün ya mesela,örneğin diyorum, gerçekte yapma yani :)   Sen birine tecavüz ettiğinde, mağdur olanın özgür iradesi nerede diyorum ? :) 

Bir de şöyle ifade edelim, birisi sana tecavüz ettiği zaman senin özgür iraden yok mu olmuş oluyor? Sen ne biçim bir özgür irade savunucususun? Demek ki sana göre özgür irade denen şey bir tecavüz ile yok olup gidiyor.

5 minutes ago, impressivo said:

Yani sen diyorsun ki, sen hem ateist hem de indeterminist misin ? puahahhahha :) ulan hiç güleceğim yoktu.Hem müslümansın hem de laik yani.tamam tamam. Determinizm'de özgür irade bir yanılsamadır, yani sana göre böyle olması gerekir. Indeterminizm'den özgür iradeyi alıp determinizme ekleyip, süsleme cilalama yapan mealciler gibisiniz. Ulan, bişey ne ise, odur !  Aynı bu kuran mealcileri gibisiniz ha. Yav bi yürü git şurdan ya. Toz ol AQ ! Sizin gibi kendiyle çelişenler görmedim. 45 magnum al kendine bitane. 

Yani özgür iradem var dedim diye ille de indeterminist mi olmam lazım? Sen ne çeşit bir malsın? Kafandaki şablona uymayınca aptallaşıp kaldın değil mi?

Sitelerde Paylaş
Just now, sağduyu said:

Yani özgür iradem var dedim diye ille de indeterminist mi olmam lazım? Sen ne çeşit bir malsın? Kafandaki şablona uymayınca aptallaşıp kaldın değil mi?

Özgür irade kavramı öyle basit bir kavram değil. Yahu seni eğite eğite bi acayip oldum be. Yoruyorsun insanı. Arkadaşım, sana artık mal da demiyecem, sen mal falan da değilsin, buna eminim. :) kafamdaki şablona uymamışmış :) puahhahahha. Çok komik adamsın ha. Git uyu, ben çalışıyorum şu an, beni rahatsız ediyorsun. Bir ateist indeterminist olmaz zaten, ben de onu diyorum. Hadi diyelim ki, tamam, senin bakış açına göre özgür iraden olsun. Mağdurun özgür iradesi nerde ? Sen hiç yabancı kanallarda veya turkiyede ateistlerin tartışmalarını izlemedin mi ? hemen hemen hepsi özgür irade kavramına karşı çıkar. Özgür irade kavramını dinler savunur, salak arkadaşım.Kendi kafanda mix bişeyler yapıyorsun, anlaşılması zor bir vakasın. Dediğim gibi, senin ilacın yok, tedavin yok bende. Bu kadar yalvarıyorsun ama, yok maalesef. olsa, dükkan senin :) 

Sitelerde Paylaş
14 minutes ago, impressivo said:

Özgür irade kavramı öyle basit bir kavram değil. Yahu seni eğite eğite bi acayip oldum be. Yoruyorsun insanı. Arkadaşım, sana artık mal da demiyecem, sen mal falan da değilsin, buna eminim. :) kafamdaki şablona uymamışmış :) puahhahahha. Çok komik adamsın ha. Git uyu, ben çalışıyorum şu an, beni rahatsız ediyorsun. Bir ateist indeterminist olmaz zaten, ben de onu diyorum. Hadi diyelim ki, tamam, senin bakış açına göre özgür iraden olsun. Mağdurun özgür iradesi nerde ? Sen hiç yabancı kanallarda veya turkiyede ateistlerin tartışmalarını izlemedin mi ? hemen hemen hepsi özgür irade kavramına karşı çıkar. Özgür irade kavramını dinler savunur, salak arkadaşım.Kendi kafanda mix bişeyler yapıyorsun, anlaşılması zor bir vakasın. Dediğim gibi, senin ilacın yok, tedavin yok bende. Bu kadar yalvarıyorsun ama, yok maalesef. olsa, dükkan senin :) 

Yahu sen ne çeşit bir malsın? Falan ateist, filan nihilist özgür irade olmadığını savunuyor diye ben de mi savunmak zorundayım? Böyle salakça bir mantık mı olur?

Hangi din özgür irade kavramını savunuyor? Ezbere konuşuyorsun, bir bok bildiğin yok. Mesela İslam özgür irade kavramını falan savunmaz, Kuran'a göre insanı doğru yola ileten de saptıran da Allah'tır, İslam'a göre her şey belirli bir kadere göre olur. Hatta her şey Levh-i Mahfuz denen bir defterde yazılıdır.

Şimdi bu salak özgür iradenin olduğunu savunuyor, ben de evet, özgür irade vardır deyince bu salak apışıp kaldı, ama ama falan ateist özgür irade kavramına karşı çıkar, sen de ateist olduğuna göre senin de karşı çıkman lazım diye zırvalamaya başladı.

Sitelerde Paylaş

alla alla, bir ateistten determinist olması beklenir, indeterminist değil. Senin söylemlerin, hem müslümanım hem de laik söylemi gibi :) puahahha. Ben sana falanca ateistten falan bahsetmiyorum.Battıkça batıyorsun. Neyse, burada sizin bakış açınıza göre hayatın mutlak bir anlam barındırmadığından bahsediyorum. oku çakma-ateist arkadaşım. Oku ki, bilgilen ki, ateizmin gereği olarak , özgür iradeye sahip olmadığımızı savunmayı öğren. 

Sizin eylemleriniz aynı amaçsızlığa hizmet ediyor, çünkü fizik kanunları gereği genlerini kopyalamak bir amaç barındırmıyor ve bu sebeple biyolojik bir robot olduğunu savunman gerekir, mal arkadaşım :) 

ALINTI >>> Mesela siz bu yorumu yaptınız, çünkü bu yazımızı gördünüz, gözünüzden beyninize görsel bilgiler iletildi. Eğer bu yazıyı görmeseydiniz, bu yorumu asla yapmayacaktınız. Bu durumda bir öncül uyaran olmadan beynimizin faaliyet göstermediğini düşünebiliriz. "Ama kendi kendime düşünebiliyorum." diyeceksiniz, ona geleceğiz.

Önce şunu iddia edebilirsiniz: "İyi tamam, gördüm de yorum yaptım ama ne yorum yapacağıma ben karar verdim."Maalesef öyle değil. Beyninize giden sinyaller, sizin hafızanızdaki birçok noktayı uyardı ve geçmişinizde edindiğiniz bilgiler, kültür, eğitim, kısaca "bireysel arka plan" dahilinde bu yorumu çıkardınız. Bu yorum yerine "Çok saçma." da yazabilirdiniz. Neden yazmadınız? Bunu bilincinizle, bilerek seçtiğinizi mi iddia edeceksiniz? Bunu düşünmemiştiniz bile ve biz size şu anda sorana kadar, aklınızdan geçmemişti. Bakın, gene aynı yere geldik: "bir öncül uyaran olmadan, beyin tepki veremiyor."

Peki, şu yukarıdaki, soracağınızı varsaydığımız soruya dönelim: "Durup dururken düşünmeye başlayabilirim, kendi kendime hayal kurabilirim." Bu da ne yazık ki böyle olmuyor. Genellikle düşünceler silsilesini başlatan ya o anda duyu organlarından gelen bir bilgi oluyor (bir koku, bir görüntü gibi) ya da birkaç dakika ve hatta saat önce edinilmiş bir uyarı sonrasında, beynin uzun süreli faaliyeti sonucunda meydana geliyor. Yani duyu organlarından gelen bir uyarı olmadan, yine beyin faaliyete geçemiyor.

E o zaman neden robot gibi hissetmiyoruz, her şeye kendimiz karar veriyoruz gibi hissediyoruz? Bunun birkaç sebebi var: ilki, algılarımızın buna adapte olmuş olması. Tıpkı örneğin "simit" kelimesini 100 defa tekrar edecek olursanız, belli bir noktadan sonra kelime, anlamını yitirmiş gibi geleceği gibi, beynimiz de doğduğundan beri bu sürece alışıktır; üstelik bu alışıklık evrimsel bir kökene de sahiptir. İkinci ana nedense, beynin çok fazla veriyi aynı anda işliyor olmasıdır. Bu kadar büyük bir bilgisayarın (ama tamamen girdi-çıktı üzerine kurulu, sıradan bir bilgisayarın) tepkileri, sanki "bilinçliymiş" gibi gelecektir. Zaten "yapay zeka bilimlerinde" de aranılan budur: çok karmaşık davranışların, çok basit etki-tepki süreçlerinin bir toplamı olması ve bunların bir araya geldiğinde "bilinçliymiş ve özgür iradeye sahipmiş gibi" davranan makineler üretmesi (Breitenberg).   

Burada kısa bir özet verdik ama şimdilik bilindiği kadarıyla, ne yapıyor olursanız olun, bunu "özgür iradeli" olarak siz değil, "bilinçsiz beyniniz" yapıyor. Zaten bu mantıklı, çünkü "bilincin oluştuğu yer" olarak düşünülen neokorteksteki "asosiyasyon alanları"na giden istisnasız her bilgi, beynimizin bilinçaltından gelerek buralara gidiyor. Dolayısıyla biz sadece yaptığımız hareketlerin farkında oluyoruz ve onları kontrol edebildiğimizi hissediyoruz, halbuki bilinçsiz benliğimiz o kararları çoktan almış oluyor. 

http://www.evrimagaci.org/fotograf/73/3423 

Sitelerde Paylaş
17 hours ago, democrossian said:

Sana göre ağırlık, allah denen arabın uyduruk putu. İçinde allah olmayan mevzunun sence bir ağırlığı olmuyor. Böyle bir saplantıya gömülmüş bir dogmatiksin. Dogmatiklerde akıl olsa da çalışmaz. Zihinleri köledir. İlla allah veya işte dini neyse onun tanrısı adına konuşacaksın. Bu saplantılı dogma ile senin bir büyü kölesi zombiden farkın yok. Öldürmekle de yetinmezsin, etini kemirirsin, niye, suçu ne, büyücüne inanmaması. Onun da zombi olması şart! Yoksa sana yaranamaz.

Dogmatik saplantılı bir yobaza insan demenin bir yolu yoktur.

Ne alaka , her şeyi kendin yazıp 2 kişilik oynuyorsun .

Sitelerde Paylaş
8 hours ago, impressivo said:

alla alla, bir ateistten determinist olması beklenir, indeterminist değil. Senin söylemlerin, hem müslümanım hem de laik söylemi gibi :) puahahha. Ben sana falanca ateistten falan bahsetmiyorum.Battıkça batıyorsun. Neyse, burada sizin bakış açınıza göre hayatın mutlak bir anlam barındırmadığından bahsediyorum. oku çakma-ateist arkadaşım. Oku ki, bilgilen ki, ateizmin gereği olarak , özgür iradeye sahip olmadığımızı savunmayı öğren. Sizin eylemleriniz aynı amaçsızlığa hizmet ediyor, çünkü fizik kanunları gereği genlerini kopyalamak bir amaç barındırmıyor ve bu sebeple biyolojik bir robot olduğunu savunman gerekir, mal arkadaşım :) 

Yani herif diyor ki, ben argümanlarımı senin şunları, şunları savunacağını düşünerek hazırlamıştım, ama sen düşündüğüm gibi gibi çıkmayınca elim ayağıma dolaştı, sap gibi kaldım ortada diyor. Adamın devreler yandı, saçmalayıp duruyor, ille de sen şunu söyle ben ona göre cevap hazırladım çünkü diyor. 

Bir de bu mal hem ben özgür iradenin olduğunu düşünüyorum diyor hem de özgür iradenin olmadığını iddia eden argümanları alıntılıyor, onları kaynak veriyor. Acaba bu salak neyi savunuyor?

Bir de dinler özgür irade kavramını savunur diyordun, bu mantığa göre sen dinsiz olduğuna göre özgür irade olmadığını savunman lazım.

Hangi din özgür irade kavramını savunuyor? Ezbere konuşuyorsun, bir bok bildiğin yok. Mesela İslam özgür irade kavramını falan savunmaz, Kuran'a göre insanı doğru yola ileten de saptıran da Allah'tır, İslam'a göre her şey belirli bir kadere göre olur. Hatta her şey Levh-i Mahfuz denen bir defterde yazılıdır.

Sitelerde Paylaş
11 saat önce, Cesed yazdı:

kendin yazıp 2 kişilik oynuyorsun .

Sen de kaale alınabilirliği yitirdin. Niye bir tane akıllınız yok acaba? Çünkü aklınızı kullansanız zaten Müslüm kalamazsınız. Aklınızı kullanamadığınız için müslümsünüz. Seninle muhatap olmayı sürdürürsem bir sonraki iletin "talk show yapıyorsun" olacak. Dayanağın ne, hiç bir şey. Maksat suçlayıcı herhangi bir ifade kullanmak. Neyle suçladığının bir önemi yok.

Çok basit kafalısınız. Bundan bir kısır döngü sorumlu. Sizi çocukken zorla Müslüm yapıyorlar, Müslüm olduğunuz için aklınızı kullanamıyorsunuz, aklınızı kullanamadıkça islama daha çok saplanıyorsunuz ve işte sonuç bu... Her geçen gün bu kısır döngüye daha çok saplanıyorsunuz.

Sizin için yapılabilecekler çok az ve yetersiz. Siz insanlık adına kaybedilmiş bir toplumsunuz. Sizi kendi halinize bırakmak, fakat insanlığa bir zarar vermek için her kıpırdandığınızda tepenize vurulması gerekiyor. Yapılan da bu zaten...

Sitelerde Paylaş

Bir ateistin determinist olması şeklinde bir şart yok. Ben determinist olarak bile böyle bir şart öne sürme hakkını kendimde göremiyorum. Bu maydanoz nerden bunu iddia ediyor anlamadım. Bir ateist elbette indeterminist de olabilir. Benim tercihim, ateistlerin determinizm yoluyla ateist olması. Bu elbette sağlıklı olan. Ama şart koşamayız ki bunu..

Determinizm ve indeterminizmin tam ayrıdına varmak, evet determinizmin ateizmi, indeterminizmin teizmi sonuç vermesine götürür. Ama bilinç derecesine göre farklı durumları elbette görebiliriz. Ben bunu öteden beri iddia ediyorum, determinizm sonuçta ateizme, indeterminizm sonuçta teizme götürür diye, fakat ateistlerin bir kısmı bu konuda hâlâ tereddütteler, beni pek onaylayasıları gelmiyor. Bence bu konu kesin. Ama herkes bu kesinliği kabul etmiyor. Özellikle nihilist ateistler determinizme dirençli. 

Ateistler arasında fikir birliği olmasının önündeki en büyük engel bu nihilistler. Bunların ateizmden safra gibi atılmasından başka yol göremiyorum. Ateizm nihilizmden mutlaka arındırılmalı. Nihilizm ateizmin kanseridir. Bunlar ahlak diye, anlam diye, bilim diye bir şeyler olmadığını, aslında hiç bir şeyin olmadığını sayıklıyorlar. Bu elbette sayıklama, deli hezeyanı, saçmalama. Aslı astarı elbette yok. Bunlar şizofrenlere çok benzerler. Sayıkladıkları deli saçması hezeyanların hiç bir temeli dayanağı aslı astarı olmadığını bunlara anlatmanın hiç bir faydası yoktur. Sen istediğin kadar anlat, sürekli saçma sapan hezeyanlarını sayıklarlar. Sayıklamalarında bir iyileşme görülmez. Takılmış CD gibi sürekli sayıklarlar. "Ahlak yok... Anlam yok... Hayat boş... Evren lüzumsuz..."

Bunların bir derin bunalımla intihar edip selekte olup gitmeleri en yararlısıdır. Bunlar intihar etmezlerse fikren intihar edip dine yönelir ve yobaz bir softa olurlar. Ateistken yobaz olmuş diye birini duyarsanız bilin ki nihilisttir. Nihilizmin sonu ikidir: Ya intihar etmek, ya dine saplanmak.

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
18 minutes ago, NoOneCares said:

Senin kurduğun cümlelerdeki eksikleri doldurmadan ne demek istediğini NET ortaya koymamışken, Seni netleştirmek için yönelttiğim sorulara cevap vermediğin gibi "blabla" demen sanki Trajedi gibi durmuş. 

Sorularımı senin NET olman için yönelttim. Mantıklı cevaplar istiyor isen öncesinde NET olmalısın.

"Tanrı yoksa hiç bir şeyin anlami yoktur" diyorsun DA

1= TANRI VARSA herhangi birşeyin anlamı var mı? 

2= Var ise O anlam nedir? Ve hangi tanrı var ise anlam vardır? 

3= Herseye gücü yeten sonsuz gücü olan bilinçli bir tanrı olması durumunda hayatın anlamı oluyor iken, güçleri sınırlı olan fakat evreni yaratan (eviren) bir tanrı olması durumunda anlam Olmuyor mu?

4= Birden fazla bu tanrıdan var ise anlam olur mu? Olur ise Diğer durumlardaki anlamdan ne gibi farkları olur bu anlamın.

5= Bu tanrı sınav sistemini uygulamıyor ise Anlam yine de olur mu ve bu anlam nedir?

6= TANRI olsa da olmasa da anlam YOK ise, Yani tanrının olup olmaması senin bakışına göre anlamın olup olmadığını etkilemiyor ise bu konu ve bu başlık Sence Saçma ve yanlı olmamış mı? "

Bu sorulara teistler gibi kıvırmadan cevap verebilirseniz konu şakkadanak sonuca ulaşacak:) Tabii ki Öz Ve NET olur iseniz

Evet güzel sorular. Sorularını cevaplayacağım. Ama benim sorularıma cevap veremezsen, ki bilimsel olarak spekülasyon cevap vereceğin  kesin. Öncelikle, Tanrı var mı onu bilmiyorum, ama olması oldukça mantıklı. Bir şekilde kendi kendine oluşması gereken ilk hücreden insana varan bir oluşuma da gireceğiz elbette;  umarım bir hücrede kaç milyar bilgi olduğunu da biliyorsundur. Tabii ki,  karbon atomlarına da giriş yapacağız... Ayrıca, bilimsel her önerme,teori,olgu  yanlışlanana kadar geçerlidir.Örneğin Dennet >>> Bilincin kaynağı hakkında sonuna kadar fizilkselliği savunan bu şahsiyet, şöyle yazabiliyor "ve mucize gerçekleşiyor" ; evrimi anlatanların da benzer ifadeleri var. Hiçkimse, kanunlara uyan,yaşamı destekleyen ve rasyonel anlamda erişilebilir bir evrenin varlığının açıklayacak akla yatkın bir açıklaması yok................ gibi !!! 

1.) Tanrı varsa, yaratma eylemi olacaktır. Sonsuz güçlü bilinçli üst düzey bir varlığın , hayatın yokluğundan bizim için hayatı ortaya çıkartması; işte anlam bu bizim için,ki bu canlılığı özel kılar.İnsanı özel kılan bir durum yapardı. Aksi takdirde, evrende rastgele olaylarla,Tanrı müdahelesi olmaksızın gelişen bir durum söz konusu ise(tek hücreliden çok hücrelilere ve insana uzanan evrim gibi) ; iki yokluk arasında varlık var ise, bu durum canlılığı özel kılmazdı. (multiverse evrenler açıklamasına göre de desteklenen kuram).burada bireysel olarak iyi bir felsefe yapıldığında nihilizm devreye girer. Ben şahsen, Tanrı'nın olmadığına kesin olarak muhakeme etmiş olsam, nihilist olurum. Gerçeklerle yüzleşmek olurdu.Aksi takdirde, kendini kandırmaya çalışan biri olursun... 

2.) Birincide açıkladım, Tanrı var ise anlamın mümkün olacağını, yoksa herşeyin boş olduğunu, tüm çabaların boşuna olduğunu.Hangi tanrı var ise diye söylemde bulunmak ? Bu boş bir söz ve boş felsefe yapmak.Cıvıtmak  ve kavramları itibarsızlaştırmak için başvurulan bir yöntem. Mesela benzer bir örnek. Tanrı kaldıramayacağı bir taş yaratabilir mi ? cıvıtmanın daniskası ve ahmak bir zihnin sorusu.  Ortada herşeye güce yeten ve kadiri-mutlak-sonsuz güç sahibi bir Tanrı ve Tanrı'nın da kaldıramayacağı bir taş. Bu insan zihninin kısıtlılığından türeyen bir paradox. Aynı anda ikisinin de bulunması imkansız. Sonsuz güç sahibi bilinçli Tanrı varsa tektir zaten.  Yaratıcı bir zekanın varlığı veya yokluğu, su götürmez bir biçimde bilimsel bir meseledir !!! >>> (R.Dawkins ) 

3.) Saçmalamışsın.  Güçleri sınırlı olan bir Tanrı tanımı saçmalamaktır. Tanrı tanımına uymaz.Tabii ki, burada ne demek istediğini anlıyorum. Bu noktada, Tanrının sonsuz güçlü olmadığı argümanını savunmak için felsefe yapmaya çalışacaksın.  Hadi buyur ! :) 

4.) Tüm nedenlerin nedensiz nedeni > Tanrı....... ; ister kabul et ister kabul etme, bu Tanrı'ya özgü bir tanımdır;  kısıtlı zihninin bunu anlamak istememesi beni bağlamaz. 

5.) Sınav sistemi uygulasa da uygulamasa da, hayata dair herşey anlamlı olur. Daha doğrusu bu konuda agnostiğim. 

6.) Tanrı olsa da olmasa da, anlam yok diye bir şey mi olur.  Tanrı voksa, zaten gerçek anlamda evrene bakış yaptığımızda yok gibiyiz, yani hiçiz.Çok fazla ayrıntıya girmeye bile gerek yok. Sozsuz güç zeka sahibi bilinçli bir Tanrı'dan bahsediyoruz, sanki bölünerek çoğalan virüslerden bahsediyorsun. Tanrı bu,  boru mu? Tanrı varsa, elbette onun amacı vardır ve anlam mutlak manada değer kazanır, bizim için. Tanrının varlığıyla ilgili hiçbir tartışmaya açık olmamak da ayrı bir tartışma konusu, sorduğun sorulara göre. İnsanların neyi gözlemleyebildiklerini veya gözlemleyemediklerini geçerli bir şekilde doğrulamak imkansızdır.Birinin çıkıp (bilim adamları dahil), sadece bizim gözlemlediklerimiz vardır demesi gerekse de,bu tamamen yanlıştır. Eğer insanları tanrı inanışından vazgeçirmek istiyorsanız, u popülerleştirici iddialarınızı kendi ateist görüşlerinizi destekleyecek biçimde yapmalısınız. Hem ateizmş savunup, oradan determinizme ve özgür irade olmadığına sahip çıkabilirsiniz, ki bu takdirde çelişmemiş ve tutarlı olmuş olursunuz; buna paralel bağlamda , özgür iradeyi mutlak anlamda savunan indeterminizmi de savunduğun zaman, sadece saçmalamış olursun. HERHANGi bir sistematik savunmada, bir Tanrı hipotezini sunan kişinin, varlığa dair bir hipotezi ileri süren herkesin yapacağı gibi, öncelikle kullanılacak belirli Tanrı kavramına açıklık getirmek gerekir ki, ancak ben Tanrı illa vardır demiyorum, olabilir diyorum. Oldukça yüksek bir ihtimalle hem de.....  

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, democrossian said:

Bir ateistin determinist olması şeklinde bir şart yok. Ben determinist olarak bile böyle bir şart öne sürme hakkını kendimde göremiyorum. Bu maydanoz nerden bunu iddia ediyor anlamadım. Bir ateist elbette indeterminist de olabilir. Benim tercihim, ateistlerin determinizm yoluyla ateist olması. Bu elbette sağlıklı olan. Ama şart koşamayız ki bunu..

Biz de çelişkili olmamak, tutarlı olmaktan bahsediyoruz zaten. Dalga mı geçiyorsun maydonoz arkadaşım? Ne dediğini bileceksin. indeterminist ateist olabilirmiş. :) puhahahhahaha. Hocam, bir ateist tanrıya da inanabilir mi? " Aslında laik müslümanken, bazen ateist olduğumu söylediğimde,tanrıya da dua ediyordum" da diyebilirsin. İşine geldiği gibi nasıl bam tellerine basıyorsunuz var yaaa.... :) 

Bak, ben şahsen gerçekten Tanrı'nın olmadığına emin olsam, nihilist olurum. Sen sadece gerçeklerden kaçmaya çalışıyorsun, yaptığın bu. Nihilzm tuzak değildir, gerçek bu,  sonuç bu diyor. Aksi takdirde, sen de bir teist gibi sadece kendini kandırmaya programlı bir robot gibi yaşamaya devam etmiş oluyorsun :)    Çünkü, fizik kanunları gereği genlerini kopyalamak bir amaç barındırmıyor ve bu sebeple biyolojik bir robot olduğunu kabul etmen gerekir. Bunu kabul etmemek için de ,bazı kıvırmacı süslemeci cilalamacı ateistler, tabii ki de indeterminist olabilir :) puahahhaha. 

İster özgür irade ve alın yazısı arasında, ister dünyevi ortamda özgür irade ve determinizm arasında bir tartışma olarak ifade edilsin ; özgür iradeye sahip olup olmadığımız esaslı bir öneme sahiptir.Ben şahsen indeterminist olarak şunu da biliyorum. Şu anki bilimsel verilere göre, özgür irade yok.... Ancak şunu da belirtmek gerekir ki, bilimsel her önerme teori olgu, yanlışlanana kadar geçerlidir, çünkü bilimin değiştiği gerçeği,bir gerçektir. Uyumsuzlar ve uyumcular var bu konuda. 

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, democrossian said:

Sen de kaale alınabilirliği yitirdin. Niye bir tane akıllınız yok acaba? Çünkü aklınızı kullansanız zaten Müslüm kalamazsınız. Aklınızı kullanamadığınız için müslümsünüz. Seninle muhatap olmayı sürdürürsem bir sonraki iletin "talk show yapıyorsun" olacak. Dayanağın ne, hiç bir şey. Maksat suçlayıcı herhangi bir ifade kullanmak. Neyle suçladığının bir önemi yok.

Çok basit kafalısınız. Bundan bir kısır döngü sorumlu. Sizi çocukken zorla Müslüm yapıyorlar, Müslüm olduğunuz için aklınızı kullanamıyorsunuz, aklınızı kullanamadıkça islama daha çok saplanıyorsunuz ve işte sonuç bu... Her geçen gün bu kısır döngüye daha çok saplanıyorsunuz.

Sizin için yapılabilecekler çok az ve yetersiz. Siz insanlık adına kaybedilmiş bir toplumsunuz. Sizi kendi halinize bırakmak, fakat insanlığa bir zarar vermek için her kıpırdandığınızda tepenize vurulması gerekiyor. Yapılan da bu zaten...

Beyni dağılmak üzere olan bir sarhoşsun, ya bir yere çarpacaksın yada beynin tamamen ölecek.

Sitelerde Paylaş
6 hours ago, NoOneCares said:

Umarım - savunduğun fikir akımına göre çelişkili cevap vermezsin. 

Soru1 : Senin benliğin bir illüzyon yani yanılsama mı ; yoksa gerçek mi ? // Benlik. 

Soru2 : Özgür irade var mıdır ? (Kişisel fikrin) 

Soru3 : Fizik kuralları,madde,maddenin davranışı veya doğa kanunları neden var ?  (Bu soruya saçma vs.. deyip,sorudan kaçan korkakça ad-hominem yaparsanız, aynı bu soruları soran, Hawking'e de ad-hominem yapmış olacaksın) Çünkü bu soruyu Hawking de sorar. (Ömrüm boyunca evreni,bu kainatı anlamaya çalıştım diyerek..vs..devam eder) 

Soru4 : Evrenin var olma nedeni nedir ? Canlılığın olmazsa olmazı olan, bir canlı hücrenin yaşamsal fonksiyonlarına yerine getirebilmesi için gerekli olan minimum 20 elementten biri olan KARBON atomları neden var ?   (zorunluluk, heo var,madde kendiliğinden böyle, böyle olmak zorunda vs.gibi saçma cevaplarla ilgilenmiyorum)

Soru5 : Yoktan var olan birşey olmuş mudur ? (termodinamik 1.kanuna ters); ve Yaşam nasıl başladı sorusuna verilen tüm cevaplar >>> cansız maddeden canlılığa geçiş,tek hücreli canlıdan insana uzanan evrim, spekülasyon kapsamında mı yoksa ispatlamış bilimsel yasa mı ? Hiçlikten evren çıkar, argümanını savunan bir ateist (k.cankoçak ve bazı yabancı bilimadamları), termodinamik 1 kanununu katletmiş olmuyorlar mı ? 

Soru6 : Evren bizim geleceğimizi biliyor muydu ? 13,8 milyar yıl geriye gitsek ve bing-bang'i tekrar patlatsak, sence evrim teorisine göre evren yine de insan canlısına ulaşır mı ? Yani, başlangıça Tanrı müdahelesi mümkün değil midir ? 

Soru7 : Doğa kanunlarının kaynağı nedir ?  Oluş sonsuzdur diye saçma cevap verenlere karşı örnek açıklama: Dünya nerde, filin sırtında. Fil nerde ? .........sınırsız sayıda soru.......Kamlumpağa sırtında. Kaplumba nerde?? Ben bu sorudan sıkıldım,çünkü bu bir kaynağa dayanmak zorundadır yani bir başlangıca....  Burada,  sonsuz kaplumbağayı savunan sen misin yoksa ben mi? 

Sonsuz Kamlumbağa
Sitelerde Paylaş
5 hours ago, impressivo said:

1.) Tanrı varsa, yaratma eylemi olacaktır. Sonsuz güçlü bilinçli üst düzey bir varlığın , hayatın yokluğundan bizim için hayatı ortaya çıkartması; işte anlam bu bizim için,ki bu canlılığı özel kılar.İnsanı özel kılan bir durum yapardı. Aksi takdirde, evrende rastgele olaylarla,Tanrı müdahelesi olmaksızın gelişen bir durum söz konusu ise(tek hücreliden çok hücrelilere ve insana uzanan evrim gibi) ; iki yokluk arasında varlık var ise, bu durum canlılığı özel kılmazdı. (multiverse evrenler açıklamasına göre de desteklenen kuram).burada bireysel olarak iyi bir felsefe yapıldığında nihilizm devreye girer. Ben şahsen, Tanrı'nın olmadığına kesin olarak muhakeme etmiş olsam, nihilist olurum. Gerçeklerle yüzleşmek olurdu.Aksi takdirde, kendini kandırmaya çalışan biri olursun... 

Yaratma eylemi olması madem hayatı anlamlı kılıyor, o zaman hayatın anlamı vardır, doğada her an bir yaratma eylemi zaten var. Devamlı yeni canlılar yaratılıyor. İnsanoğlu da devamlı yaratıyor, hatta tanrı bile yaratıyoruz.

Demek seni tanrı yaratsaydı kendini özel hissederdin ama anan baban yarattığı için sıradan hissediyorsun, ha? Tanrı bile yarattığımıza göre kendimizi özel hissetmememiz için bir neden yok demek ki.

3.) Saçmalamışsın.  Güçleri sınırlı olan bir Tanrı tanımı saçmalamaktır. Tanrı tanımına uymaz.Tabii ki, burada ne demek istediğini anlıyorum. Bu noktada, Tanrının sonsuz güçlü olmadığı argümanını savunmak için felsefe yapmaya çalışacaksın.  Hadi buyur ! :) 

Güçleri sınırlı olan tanrılar dogmalarına, ön yargılarına, kafandaki şablonlara oturmuyor mu? Peki Zeus, Odin, Ra, Apollon tanrı değil mi? Tanrı üretimi arap ve yahudi tekelinde mi?

Ayrıca neden tek tanrı olmak zorunda? 3 erkek ve 3 dişi tanrı beraber evreni ve canlılığı yaratamaz mı?

Diyelim ki evreni ve canlıları kudreti sınırsız bir tanrı tanrı yarattı. Peki korku, sevgi, kıskançlık, nefret gibi duygular her şeye gücü yeten bir tanrıda nasıl olabilir? Her şeye gücü yatan bir tanrı nasıl bu duyguları bilebilir de canlılara verir?

Tanrı var ise anlamın mümkün olacağını, yoksa herşeyin boş olduğunu, tüm çabaların boşuna olduğunu.

Demek ki her şey boş olmaması, çabaların boşuna olmaması bir anlam olmasına yetiyor, peki bunun için bir tanrıya ihtiyaç var mı? Ölümsüz olsak bu her şey boş duygusundan kurtulur muydun?

Sitelerde Paylaş
17 minutes ago, sağduyu said:

Yaratma eylemi olması madem hayatı anlamlı kılıyor, o zaman hayatın anlamı vardır, doğada her an bir yaratma eylemi zaten var. Devamlı yeni canlılar yaratılıyor. İnsanoğlu da devamlı yaratıyor, hatta tanrı bile yaratıyoruz.

İnsan, hiçbirşey yaratamaz. Yaptığı, sadece şekil değişikliğidir, şekli değiştirmektir. Yaratmak kelimesinin anlamına bir bak istiyorsan sözlükte :) 

Demek seni tanrı yaratsaydı kendini özel hissederdin ama anan baban yarattığı için sıradan hissediyorsun, ha? Tanrı bile yarattığımıza göre kendimizi özel hissetmememiz için bir neden yok demek ki.

Fizikçi Gerald Schroeder : Bir kum yığınının temel fiziksel bileşenleriyle, bir dahi insanın beynindekiler arasında fark yoktur. Maddenin bazı parçalarının , maddeye hiç benzemeyen yeni bir gerçeklik yaratabileceği iddiasının altında maddeye duyulan kör ve temelsiz bir inanç vardır.  Bilinçli olduğumuzun bilincindeyiz. Sinir hücrelerinin yapılarını anladıgınızda , sinir hücreleri bilinçli bir yaşam tarzımıza hiçbir benzerlik göstermemektedir.Bilinç,beynin belirli bölgeleriyle ilişkilidir ancak beyin sapında aynı sinir hücreleri sistemleri bulunduğunda, bilinç üretimi diye birşey sözkonusu bile değildir. Çünkü bilinç, fizikötesi bir kavramdır. Bizi özel kılan,  bilinçli canlı olmamız ve benlik duygusuna sahip olmamızdır. Ateist zihinlerin gözden kaçırdıkları en önemli nokta, gerçekliklerin en belirgini > kendileri ! Yani benlik ! 

Güçleri sınırlı olan tanrılar dogmalarına, ön yargılarına, kafandaki şablonlara oturmuyor mu? Peki Zeus, Odin, Ra, Apollon tanrı değil mi? Tanrı üretimi arap ve yahudi tekelinde mi?

Boş felsefe yapıyorsun, bu sorularda senin amacın sadece itibarsızlaştırma yapmak ve Tanrı kavramını aşağılara indirgemek :) Gücü sınırlı olan bir tanım Tanrı'ya uygun olmaz ki, o zaman Tanrı olmaz zaten. Tanrıya tanım yaptık,bu tanımı değiştiremezsin. 

Ayrıca neden tek tanrı olmak zorunda? 3 erkek ve 3 dişi tanrı beraber evreni ve canlılığı yaratamaz mı?

Diyelim ki evreni ve canlıları kudreti sınırsız bir tanrı tanrı yarattı. Peki korku, sevgi, kıskançlık, nefret gibi duygular her şeye gücü yeten bir tanrıda nasıl olabilir? Her şeye gücü yatan bir tanrı nasıl bu duyguları bilebilir de canlılara verir?

Demek ki her şey boş olmaması, çabaların boşuna olmaması bir anlam olmasına yetiyor, peki bunun için bir tanrıya ihtiyaç var mı? Ölümsüz olsak bu her şey boş duygusundan kurtulur muydun?

Ben Tanrı'yı ispatlamaya çalışmıyorum ki. Neden bana bu görevi vermeye çalışıyorsun ? Ben kadiri-mutlak herşeye gücü yeten bir Tanrı yok ise,  yaşadığımız hayatın hiç bir anlamı yok diyorum. Bulunduğumuz ekosisteme bağımlı yaşayan,aslında ekosistemde gereksiz canlılar olan,  tek hücreli canlı temelli olan, evrenin 93 milyar ışıkyılı çapa sahip ekseninde bir toz zerresi kadar olmayan dünyada kaybolmuş ve nerdeyse bir hiç olan virüsler olduğumuzdan bahsediyorum . Ayrıca,demin belirttiğim gibi ateist zihinlerin gözden kaçırdıkları en önemli nokta, gerçekliklerin en belirgini >yani kendileri ! Yani benlik ! Deneyimlerimizden ve öğrendiklerimize göre en büyük fizikötesi-fiziksel gerçeklik , bu deneyimleri yaşayan kişidir yani bizleriz.Birinci şahıs bakış açısına göre, ben gerçeğinin farkına vardığımız zaman en heyecan verici gizemle karşı karşıya kalmış oluruz.Ben varım ! Düşünüyorum,o halde varım--mı acaba? Tersine çevirelim. Ben varım, öyleyse düşünüyorum,anlıyorum, algılıyorum vs...Bu ben dediğin de kim ? Nasıl var olmuş ve nerden gelmiş bu ben ?

İşte,  varlığınız kesinlikle fiziksel birşey değil. Varlığınız belirli bir beyin hücresinde veya vücudunuzun herhangi bir bölgesinde yer almaz.Sonuçta, her ne kadar determinist bir evrende yaşadığınızı zannetseniz de, temele indirgendiğinde indeterminist bir evrende  olduğumuz bir gerçektir.Vücudunuzdaki tüm hücreler değişir, örneğin beş yıl sonra vücudunuz şu anki hücrelerden tamamen farklı hücrelerden oluşacaktır ama siz yine aynı kişi olacaksınız (benlik anlamında). Elbette bedeniniz sizin ayrılmaz bir parçanızdır, ancak o sadece bir beden. İnsan olmak demek, hem bedene hem de ruha sahip olmak demektir.  

Sitelerde Paylaş
25 minutes ago, impressivo said:

Ben Tanrı'yı ispatlamaya çalışmıyorum ki. Neden bana bu görevi vermeye çalışıyorsun ? Ben kadiri-mutlak herşeye gücü yeten bir Tanrı yok ise,  yaşadığımız hayatın hiç bir anlamı yok diyorum. Bulunduğumuz ekosisteme bağımlı yaşayan,aslında ekosistemde gereksiz canlılar olan,  tek hücreli canlı temelli olan, evrenin 93 milyar ışıkyılı çapa sahip ekseninde bir toz zerresi kadar olmayan dünyada kaybolmuş ve nerdeyse bir hiç olan virüsler olduğumuzdan bahsediyorum . Ayrıca,demin belirttiğim gibi ateist zihinlerin gözden kaçırdıkları en önemli nokta, gerçekliklerin en belirgini >yani kendileri ! Yani benlik ! Deneyimlerimizden ve öğrendiklerimize göre en büyük fizikötesi-fiziksel gerçeklik , bu deneyimleri yaşayan kişidir yani bizleriz.Birinci şahıs bakış açısına göre, ben gerçeğinin farkına vardığımız zaman en heyecan verici gizemle karşı karşıya kalmış oluruz.Ben varım ! Düşünüyorum,o halde varım--mı acaba? Tersine çevirelim. Ben varım, öyleyse düşünüyorum,anlıyorum, algılıyorum vs...Bu ben dediğin de kim ? Nasıl var olmuş ve nerden gelmiş bu ben ?

İşte,  varlığınız kesinlikle fiziksel birşey değil. Varlığınız belirli bir beyin hücresinde veya vücudunuzun herhangi bir bölgesinde yer almaz.Sonuçta, her ne kadar determinist bir evrende yaşadığınızı zannetseniz de, temele indirgendiğinde indeterminist bir evrende  olduğumuz bir gerçektir.Vücudunuzdaki tüm hücreler değişir, örneğin beş yıl sonra vücudunuz şu anki hücrelerden tamamen farklı hücrelerden oluşacaktır ama siz yine aynı kişi olacaksınız (benlik anlamında). Elbette bedeniniz sizin ayrılmaz bir parçanızdır, ancak o sadece bir beden. İnsan olmak demek, hem bedene hem de ruha sahip olmak demektir.  

Hiç de öyle görünmüyor, tanrı şöyle olmalı, böyle olmalı, boyu 100 m. kilosu  13 ton olmalı diyen sensin.

Bir de fizik ötesi falan diye saçmalamaya başladın. Fizik ötesi de ne?

28 minutes ago, impressivo said:

Boş felsefe yapıyorsun, bu sorularda senin amacın sadece itibarsızlaştırma yapmak ve Tanrı kavramını aşağılara indirgemek :) Gücü sınırlı olan bir tanım Tanrı'ya uygun olmaz ki, o zaman Tanrı olmaz zaten. Tanrıya tanım yaptık,bu tanımı değiştiremezsin. 

Sözlerim kutsallarına mı dokundu? Zamanında Zeus, Odin, Ra gibi tanrıları yaratanlar tanrıları aşağılayıp itibarsızlaştırmış mı oluyor? İnsanlar zamanında Zeus'a tanrı demiş, sana ne? 

39 minutes ago, impressivo said:

İnsan, hiçbirşey yaratamaz. Yaptığı, sadece şekil değişikliğidir, şekli değiştirmektir. Yaratmak kelimesinin anlamına bir bak istiyorsan sözlükte :)

Git sen bak, insanoğlu neler yaratıyor, hatta tanrı bile yaratıyor. Ne anlatıyorsun?

41 minutes ago, impressivo said:

Fizikçi Gerald Schroeder : Bir kum yığınının temel fiziksel bileşenleriyle, bir dahi insanın beynindekiler arasında fark yoktur. Maddenin bazı parçalarının , maddeye hiç benzemeyen yeni bir gerçeklik yaratabileceği iddiasının altında maddeye duyulan kör ve temelsiz bir inanç vardır.  Bilinçli olduğumuzun bilincindeyiz. Sinir hücrelerinin yapılarını anladıgınızda , sinir hücreleri bilinçli bir yaşam tarzımıza hiçbir benzerlik göstermemektedir.Bilinç,beynin belirli bölgeleriyle ilişkilidir ancak beyin sapında aynı sinir hücreleri sistemleri bulunduğunda, bilinç üretimi diye birşey sözkonusu bile değildir. Çünkü bilinç, fizikötesi bir kavramdır. Bizi özel kılan,  bilinçli canlı olmamız ve benlik duygusuna sahip olmamızdır. Ateist zihinlerin gözden kaçırdıkları en önemli nokta, gerçekliklerin en belirgini > kendileri ! Yani benlik ! 

Bilinç fizik ötesi bir kavrammış, hadi oradan be, fizik ötesi diye bir şey yok, her şey fizik içinde. Ancak şarlatanlar, sahtekarlar fizik ötesi falan diye sayıklar.

Nasıl yanıcı olan hidrojen ile yakıcı özelliğe sahip oksijen birleşip yepyeni bir özelliğe sahip suyu oluşturuyorsa bir çok atom ve molekül değişik miktar ve kombinasyonlarla bir araya gelip bilinci ve canlılığı oluşturuyor. Ortaya bir tanrı veya tanrılar koymadığın sürece gerçek bu. Ama kulağından tutup bir tanrı veya tanrılar ve tanrıçalar ortaya koyarsan durum değişir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...