Jump to content

TANRI YOKSA, HİÇBİRŞEYİN ANLAMI YOKTUR

Recommended Posts

3 minutes ago, sağduyu said:

Ee yaradılış var oluyorsa ne oluyor? Devam et.

Ben yaradılışa inanmıyorum ki, evrimin dogru oldugunu biliyorum. Yaradılış olsa idi , amaç ve anlam barındırırdı, daha bu aşamaya geçmeyi haketmedin. Bu ikinci aşama.  Dur,  sen daha birinci aşamadasın :) sınıfta kaldın zaten, bu düşük zekanla ikinci sınıfa geçemeyeceksin kedicik.  Ayrıca, kuyruğunu kesmiştim, acıyor mu? :) puahhaha 

Sitelerde Paylaş
  • İleti 451
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

1 saat önce, Iggy Azalea yazdı:

Küçük bir denklem ile Tanrının neden olamayacağını açıklamak istiyorum. Tanrıya X diyelim, X her şeyin yaratıcısı (evren vs.), Y X'in yaratıcısı, Z Y ve X'in yaratıcısı şeklinde gider. Bir son olamayacağından dolayı bunların hepsi geçersiz kılınmış olur. Tanrı ile anlamı bağdaştırmak saçmalıktan öteye geçmez. Tanrı var diye her şey anlamlı olmak zorunda mı ?

Tanrının varlığı evrenin anlamlı oluşunu ifade ediyorsa Tanrı'nın varlığının anlamını ne ifade ediyor ?

Bu felsefi bakış açısı allah için işe yarasa da olası bir deist tanrısına sökmez. 

Sitelerde Paylaş
Just now, impressivo said:

Ben yaradılışa inanmıyorum ki, evrimin dogru oldugunu biliyorum. Yaradılış olsa idi , amaç ve anlam barındırırdı, daha bu aşamaya geçmeyi haketmedin. Bu ikinci aşama.  Dur,  sen daha birinci aşamadasın :) sınıfta kaldın zaten, bu düşük zekanla ikinci sınıfa geçemeyeceksin kedicik.  Ayrıca, kuyruğunu kesmiştim, acıyor mu? :) puahhaha 

Yaratılış olsa nasıl anlam ve amaç barınacak? Belki sarhoş bir tanrı öylesine kusup senin gibi insanlar yarattı. Şimdi hayatın nasıl bir anlam ve amaç kazanmış oldu?

Süper zenci de seni kucağına oturtmuştu, kıçındaki acı geçti mi? Yoksa hala devam ediyor mu?

Sitelerde Paylaş

Özgür irade bir yanılsama ise, varoluş nedensiz ise, nedensellik geçersiz ise, hiç bir şeyin amacı olmuyor bu durumda. Keki yediğimiz için pişmanlık duymak zorunda mıyız ? Hayır elbette, pişmanlık duyup duymamamız da bizim elimizde. Özgür irade ile nedensellik asla çelişemez.

1. Özgür irade bir neden sonucu oluşmuştur, evrim.

2. Kek ve şeftali arasında seçim yapmak bana ait, keki seçtim, nedeni onu daha çok sevmem.

3. Kilo aldığım zaman bundan pişmanlık duyabilirim, onun bana kilo aldıracağını bilmem pişmanlık duymayacağım anlamına gelmez, pişmanlık duymamın nedeni kiloların beni kötü göstermesi.

Bu şekilde uzar gider.

tarihinde Iggy Azalea tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Just now, sağduyu said:

Yaratılış olsa nasıl anlam ve amaç barınacak? Belki sarhoş bir tanrı öylesine kusup senin gibi insanlar yarattı. Şimdi hayatın nasıl bir anlam ve amaç kazanmış oldu?

Süper zenci de seni kucağına oturtmuştu, kıçındaki acı geçti mi? Yoksa hala devam ediyor mu?

Anlayamıyorsun değil mi ? Süper zenci argümanı veya tanrı kaldıramayacağı taş yaratabilir mi gibi sorular,  gerizekalılar tarafından sorulur. Bunlar ahmak moron zihinlerin sorusu, senin gibi. Tekrar açıklıyorum.  

Neyse, bu süper zenci muhabbeti çok saçma, açıklayayım bak , iyi oku, süper embesil ! 

Tanrı'ya tanım ne yapılıyor >>>  kadiri mutlak- herşeyin bilen vs.. falan filan.... 

Şimdi,  şöyle diyorsun. Tanrı varsa, onun kocası süper zenci de var ;  sen her tanrı var dediğinde süper zenci devreye girer.  Tanrı kaldıramayacağı bir taş yaratabilir mi ? 

Bunlar  insan zihninin kısıtlılığından türeyen paradoxlar.  Tanım olarak, evrende-evrenlerde, sonsuzlukta , ortada bir kadiri-mutlak var ve kaldıramayacağı bir taş, veya taş yerine süper zenci.  bu iki güç aynı evrende-evrenlerde vs.  bulunması imkansız. Tanıma dikkat etmemek var. Karşı taraf, sana Tanrı tanımına göre onun kocası yoktur, tek olmalıdır, ki bu konuda  Anthony Flew kitabında cevabını vermiş. Tanrı, kaldıramayacağı  bir taşı  hem yaratır, hem de kaldırır da;   diye cevap alabilirsin. Bunlar boş felsefe yapmak. 

Yani burada Tanrı varsa, dedikten sonra kuracağın cümle-önerme çok önemli,  başka bir tanrı, süper zenci tanrısı falan var bile diyemezsin,,, gerizekalı herif,,, daha bunu anlayamıyorsun. İlkokulda bile kopya ile geçmiş bir salağın iki lafından biri papağan gibi,  süper zenci de süper zenci.... teyzenin tşkları olsaydı, dayın olurdu gerzek ! 

Sitelerde Paylaş
Just now, NotImportant said:

Hadi ama yeter artık :D Bunu tartıştık. 

Görülüyor ki hala ikisinin de aynı olduğunu anlayamamışsın. Deist tanrısı, arap tanrısı, yahudi tanrısı, hint tanrısı, yunan tanrısı falan fark etmiyor, hepsi de insan zihninin ürünü.

Deist tanrısını bu tanrılardan ayrı bir yere koymana ne sebep oluyor?

Sitelerde Paylaş
8 minutes ago, Iggy Azalea said:

Özgür irade bir yanılsama ise, varoluş nedensiz ise, nedensellik geçersiz ise, hiç bir şeyin amacı olmuyor bu durumda. Keki yediğimiz için pişmanlık duymak zorunda mıyız ? Hayır elbette, pişmanlık duyup duymamamız da bizim elimizde. Özgür irade ile nedensellik asla çelişemez.

1. Özgür irade bir neden sonucu oluşmuştur, evrim.

2. Kek ve şeftali arasında seçim yapmak bana ait, keki seçtim, nedeni onu daha çok sevmem.

3. Kilo aldığım zaman bundan pişmanlık duyabilirim, onun bana kilo aldıracağını bilmem pişmanlık duymayacağım anlamına gelmez, pişmanlık duymamın nedeni kiloların beni kötü göstermesi.

Bu şekilde uzar gider.

Saçmalıyorsun.  Nedenselliğe,  süsleme püsleme cilalama yapıyorsun,  aynı dinciler gibi.  Determinizme göre özgür irade yoktur. Feci derecede saçmalıyorsun.  Özgür irade kavramı,  indeterminizme aittir,,, ayrıca kuantum fiziği bunu ispatlıyor.  Dikkatini çekerim;  Kuantum, determinizme çok fena darbe indirdi. Öyle bir darbe indirdi ki, tek vuruşta nakavt etti.

q4.jpg

Sitelerde Paylaş
3 minutes ago, impressivo said:

Neyse, bu süper zenci muhabbeti çok saçma, açıklayayım bak , iyi oku, süper embesil ! 

Sen kıçından bir tanrı uydurunca çok mantıklı ama başkası uydurunca saçma ha? Ulan bir insan nasıl bu kadar taş kafa olabilir?

5 minutes ago, impressivo said:

Yani burada Tanrı varsa, dedikten sonra kuracağın cümle-önerme çok önemli,  başka bir tanrı, süper zenci tanrısı falan var bile diyemezsin,,, gerizekalı herif,,, daha bunu anlayamıyorsun. İlkokulda bile kopya ile geçmiş bir salağın iki lafından biri papağan gibi,  süper zenci de süper zenci.... teyzenin tşkları olsaydı, dayın olurdu gerzek ! 

Buna karşılık ben de süper zenci varsa sen tanrı vardır falan diyemezsin derim. Kim geri zekalı belli oluyor, iki hayal ürünü karakterden birine olabilir diğeri kesin olamaz demen senin hangi zeka kapasitesine sahip olduğunu ortaya koyuyor zaten.

Sitelerde Paylaş

Hayat, zihin, seçimler bir yanılsamadan ibaretse bunda ne gibi bir anlam arıyorsun ? Dediğim gibi "Sen özgür iradenin bir yanılsama olduğunu düşünüyorsun, seçimlerin aslında bizim tarafımızca yapılmadığı ama bizim sanki kendimiz karar veriyormuş gibi davrandığımızı düşünüyorsun." Yani kısaca biz bir kuklayız ama iplerimizi ve bizi kimin kontrol ettiğini göremiyoruz, bir seçim yaptığımızda "Özgür iradem ile seçiyorum." diyoruz halbuki biz seçmiyoruz ve sırf bizi yöneteni ve iplerimizi göremediğimiz için mi "Özgür irade" yanılgısına kapılıyoruz ?

O zaman neden böyle bir konu açtın ? Her şey bir yanılsama ise sen bu yanılsamanın içinde nasıl bir anlam arıyorsun ?

Sitelerde Paylaş
2 minutes ago, sağduyu said:

Sen kıçından bir tanrı uydurunca çok mantıklı ama başkası uydurunca saçma ha? Ulan bir insan nasıl bu kadar taş kafa olabilir?

Buna karşılık ben de süper zenci varsa sen tanrı vardır falan diyemezsin derim. Kim geri zekalı belli oluyor, iki hayal ürünü karakterden birine olabilir diğeri kesin olamaz demen senin hangi zeka kapasitesine sahip olduğunu ortaya koyuyor zaten.

Adam, konuyu süper zenci muhabbetinde tutmak için amma yırtınıyor. Ne çeşit bi salaksın sen yahu ? Burda sana kaç defa söyledik, Tanrının varlığıyla yokluğuyla ilgilenmiyoruz. Bu ne salak bi herif ya !  Sorulan sorulara cevap veremeyen bir odunsun sen.

Ha bu arada, sen gerizekalı kedicik de  özgür iradem var diyordun değil mi ? :) hahahahhaahahahahhahahahaa,, ulan ölcem gülmekten.  Bir de nedensellik diye kçıınıı yırtıyordu.

Çok Sayın hazcı mal kedicik, bir soru sormak istiyorum.

500 bin kere sordum ama sürekli kıvırıp konuyu başka yönlere çekiyorsun. Hadi itiraf et artık, hayatının hiçbir anlamı olmadığını. miyaw la. 

Hangi şıkları seçiyorsun, çok sayın beyinsiz kedicik :lol:  ;  b şıklarını seçersen,bu sefer harbiden kuyruğunu dibinden kesecem, kuyruksuz kalacaksın :lol: hahaha..

a.)  Doğa kanunları gereği herşey amaçsız ve anlamsız 

b.)  Doğa kanunları gereği herşey amaçlı ve anlamlı  

a.) Evrenin amacı yoktur.

b.) Evrenin amacı vardır.

a.) Evrimin amacı yoktur. 

b.) Evrimin amacı vardır, insan canlısına ulaşmaktır.

a.) Nedenselliğe göre herşeyin bir nedeni olmasına rağmen, bir nedene bağlı olmaksızın özgür irade sahibi değilim. 

b.) Nedenselliğe göre herşeyin bir nedeni olmasına rağmen, bir nedene bağlı olmaksızın özgür irade sahibiyim. 

Sitelerde Paylaş
6 minutes ago, impressivo said:

Saçmalıyorsun.  Nedenselliğe,  süsleme püsleme cilalama yapıyorsun,  aynı dinciler gibi.  Determinizme göre özgür irade yoktur. Feci derecede saçmalıyorsun.  Özgür irade kavramı,  indeterminizme aittir,,, ayrıca kuantum fiziği bunu ispatlıyor.  Dikkatini çekerim;  Kuantum, determinizme çok fena darbe indirdi. Öyle bir darbe indirdi ki, tek vuruşta nakavt etti.

Yani diyorsun ki benim hayatta yaptığım hiç bir eylemin nedeni yok, bu yazının da yok, benim de yok, ben tesadüfen ortaya çıktım, eylemlerim, düşüncelerim tamamen gelişigüzeldir, nedensizdir. Evrende hiç bir şeyin nedeni yoktur, her şey öyle kafasına göre oluyor.

Sitelerde Paylaş
Just now, Iggy Azalea said:

Hayat, zihin, seçimler bir yanılsamadan ibaretse bunda ne gibi bir anlam arıyorsun ? Dediğim gibi "Sen özgür iradenin bir yanılsama olduğunu düşünüyorsun, seçimlerin aslında bizim tarafımızca yapılmadığı ama bizim sanki kendimiz karar veriyormuş gibi davrandığımızı düşünüyorsun." Yani kısaca biz bir kuklayız ama iplerimizi ve bizi kimin kontrol ettiğini göremiyoruz, bir seçim yaptığımızda "Özgür iradem ile seçiyorum." diyoruz halbuki biz seçmiyoruz ve sırf bizi yöneteni ve iplerimizi göremediğimiz için mi "Özgür irade" yanılgısına kapılıyoruz ?

O zaman neden böyle bir konu açtın ? Her şey bir yanılsama ise sen bu yanılsamanın içinde nasıl bir anlam arıyorsun ?

Özgür iradenin yanılsama oldugunu düşünen ben değilim  sensin., alla lla.  Senin mantığına göre öyle,, nedenselliğe göre öyle.  

Özgür iradeyi savunan benim yani,  sen değil.   Sen savunamazsın. Hem nedensellik hem özgür irade,  dalga mı geçiyorsunuz siz ? 

Sitelerde Paylaş
Şimdi, sağduyu yazdı:

Yani diyorsun ki benim hayatta yaptığım hiç bir eylemin nedeni yok, bu yazının da yok, benim de yok, ben tesadüfen ortaya çıktım, eylemlerim, düşüncelerim tamamen gelişigüzeldir, nedensizdir. Evrende hiç bir şeyin nedeni yoktur, her şey öyle kafasına göre oluyor.

Ve bu insan konu başlığında "Tanrı yoksa hiç bir şeyin anlamı yok" diyor, gerçekten ilginç. Anlamsızlığın içinde bir anlam arıyor, hayatı çelişkiden ibaret.

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, impressivo said:

Adam, konuyu süper zenci muhabbetinde tutmak için amma yırtınıyor. Ne çeşit bi salaksın sen yahu ? Burda sana kaç defa söyledik, Tanrının varlığıyla yokluğuyla ilgilenmiyoruz. Bu ne salak bi herif ya !  Sorulan sorulara cevap veremeyen bir odunsun sen.

Ha bu arada, sen gerizekalı kedicik de  özgür iradem var diyordun değil mi ? :) hahahahhaahahahahhahahahaa,, ulan ölcem gülmekten.  Bir de nedensellik diye kçıınıı yırtıyordu.

Çok Sayın hazcı mal kedicik, bir soru sormak istiyorum.

500 bin kere sordum ama sürekli kıvırıp konuyu başka yönlere çekiyorsun. Hadi itiraf et artık, hayatının hiçbir anlamı olmadığını. miyaw la. 

Hangi şıkları seçiyorsun, çok sayın beyinsiz kedicik :lol:  ;  b şıklarını seçersen,bu sefer harbiden kuyruğunu dibinden kesecem, kuyruksuz kalacaksın :lol: hahaha..

a.)  Doğa kanunları gereği herşey amaçsız ve anlamsız 

b.)  Doğa kanunları gereği herşey amaçlı ve anlamlı  

a.) Evrenin amacı yoktur.

b.) Evrenin amacı vardır.

a.) Evrimin amacı yoktur. 

b.) Evrimin amacı vardır, insan canlısına ulaşmaktır.

a.) Nedenselliğe göre herşeyin bir nedeni olmasına rağmen, bir nedene bağlı olmaksızın özgür irade sahibi değilim. 

b.) Nedenselliğe göre herşeyin bir nedeni olmasına rağmen, bir nedene bağlı olmaksızın özgür irade sahibiyim. 

Artık senin gibi bir pisliği ciddiye alıp düzgün cevap vermekle kafamı yormayacağım, seni direk o çok sevdiğin süper zenciye havale edeceğim, süper zenci sonsuza kadar seni kucağında hoplatsın senin hayatına anlam ve amaç katsın ki, amaçsız kaldım diye ciyaklayıp durma.

Sitelerde Paylaş
3 minutes ago, sağduyu said:

Evrende elbette nedenler vardır. Ama nedensiz olan olaylar da vardır. Bunu daha önce açıkladım, bilerek mi yapıyorsun kedicik ? Belirsizlik , olasılık durumları,, hatırla; gerçi hafızan pek iyi  değil senin ama. Sonucu , nedenden önce gelen olaylar gibi,  kapişşşş ?  En önemli durumlardan biri,  belirsizlik herşeyde var. 

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, impressivo said:

Evrende elbette nedenler vardır. Ama nedensiz olan olaylar da vardır. Bunu daha önce açıkladım, bilerek mi yapıyorsun kedicik ? Belirsizlik , olasılık durumları,, hatırla; gerçi hafızan pek iyi  değil senin ama. Sonucu , nedenden önce gelen olaylar gibi,  kapişşşş ?  En önemli durumlardan biri,  belirsizlik herşeyde var. 

Süper zencinin seni kucağına oturtup hoplatmasının nedenleri var mıdır? Varsa nelerdir, yoksa neden yoktur?

Bu süper zenci senin tanrını da kucağına oturtur mu? Oturtamazsa neden?

Sitelerde Paylaş
4 minutes ago, Iggy Azalea said:

Ve bu insan konu başlığında "Tanrı yoksa hiç bir şeyin anlamı yok" diyor, gerçekten ilginç. Anlamsızlığın içinde bir anlam arıyor, hayatı çelişkiden ibaret.

Ben anlam aramıyorum ki.....Çelişkili olan ve saçmalayn kendinsin, özellikle siz deterministler.. 

Komediye bak,,, hem nedenselliği savunuyorlar, hem de özgür iradem var diyorlar. Yani senin çevren,ailen, küçüklüğünden yetiştirilme tarzın,sana yüklenen bilgiler,biyolojik faktörler;   mesela şu yetişkinliğinde verdiğin kararları etkilemiyor ve sen özgür iradenle karar veriyorsun.  Davranış bilimciler deterministtirler ve özgür irade kavramının olmadığını bilirler ve savunurlar....  Sen şarlatan çıkmış,  özgür iradem var diyor. :) puahhahahhahaha.   edip yüksel diyor ya ,,, "sen sünni ateistsin".... var böyleleri harbiden :) 

Sitelerde Paylaş
4 minutes ago, sağduyu said:

Süper zencinin seni kucağına oturtup hoplatmasının nedenleri var mıdır? Varsa nelerdir, yoksa neden yoktur?

Bu süper zenci senin tanrını da kucağına oturtur mu? Oturtamazsa neden?

Süper zencinin özgür iradesi vardır, çünkü o bir tanrı.  Sizin gibi deterministleri düşman bellemiş ,o yüzden hayatı yalan olan sizin gibi malları sonsuza kadar mokoko yapıp folloşa çevirecek. :) 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...