Jump to content

Dünyadaki Sınav Adil Mi ?

Recommended Posts

7 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

hayır zaten yaşantısına göre cennete gidebilir derken zaten kötü bir yaşantı sürmüşse ve kurandan da haberi yoksa (tebliğ ulaşmamışsa) cehenneme gider .

Güzel.

Alıntı

Haber ulaşmadığı için kurana göre kötü davranışlarda bulunması değil iyi insan olup kötü insan olup (bunu derken umarım iyi davranan insanlarla kötü davranan insanların farkı vardır sizin için ) şeklinde bir değerlendirme olur .

Yani ahlaki açıdan kuranda kesinlikle kabul görmeyen bir şeyi yapıyor ama bu yaptığı şey onun kitabında yasak değil hatta buna yöneltiyor. Bu durumda cehenneme mi gidecek ? 

(bu ülkemizde veya avrupa ülklerinde uygulanan ama kuran tarafından uygun görülmeyen bir şey olabilir. ((zina gibi belki) )

tarihinde Sütlü Kase tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 143
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

3 dakika önce, Sütlü Kase yazdı:

Güzel.

Yani ahlaki açıdan kuranda kesinlikle kabul görmeyen bir şeyi yapıyor ama bu yaptığı şey onun kitabında yasak değil hatta buna yöneltiyor. Bu durumda cehenneme mi gidecek ? 

(bu ülkemizde veya avrupa ülklerinde uygulanan ama kuran tarafından uygun görülmeyen bir şey olabilir) 

örnek verin hangi şeyi kuran yasaklıyorda kendi kitapları şiddetle öneriyor veya yasaklamıyor ?

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

örnek verin hangi şeyi kuran yasaklıyorda kendi kitapları şiddetle öneriyor veya yasaklamıyor ?

Ne olduğunun bir önemi yok. Öyle bir şeyin olabilecek olması önemli. 

Zira kuranı okumadan onun ahlak kurallarına göre yaşamak biraz zor. Bu yüzden olası başka bir kitapla kolayca çelişebilir.  

Alıntı

Bu durumda cehenneme mi gidecek ? 

Soruya cevap verin.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Sütlü Kase yazdı:

Ne olduğunun bir önemi yok. Öyle bir şeyin olabilecek olması önemli. 

Zira kuranı okumadan onun ahlak kurallarına göre yaşamak biraz zor. Bu yüzden olası başka bir kitapla kolayca çelişebilir.  

Soruya cevap verin.

hayır cehenneme gitmeyecek.Kendi kitabına uyduğu için kurandan haberi olmadığı için kurana aykırı davranışlar günah sayılmayabilir .Bu kez de siz haklı olarak madem öyle kuranın ortasına doğmuş bir kişinin suçu ne kuranla muhatap ve içindeki hükümlere maruz bırakılıyor diyeceksiniz .Bende ; tam terside düşünülebilir diyorum ; kendi kitabına göre günah belki kurana göre sevap yani iyi davranışta olabilir yaptığı .

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Bende ; tam terside düşünülebilir diyorum ; kendi kitabına göre günah belki kurana göre sevap yani iyi davranışta olabilir yaptığı .

Şimdi tam tersini düşünüyorum B kişisi farklı kitaba inanmasına rağmen kurana göre sevap işliyor dediğiniz gibi. Bununla ilgili bir sorunumuz yok şuanda. 

Şimdi A kişisini düşünüyoruz o benim dediğim kişi. :) 

1 doğru 1 yanlışı götürmüyor ama 1 yanlış bütün doğuları götürüyor ne yazık ki. 

►Bu arada evet şuan aynen öyle diyorum bu adil mi ?

Alıntı

Bu kez de siz haklı olarak madem öyle....

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Sütlü Kase yazdı:

Şimdi tam tersini düşünüyorum B kişisi farklı kitaba inanmasına rağmen kurana göre sevap işliyor dediğiniz gibi. Bununla ilgili bir sorunumuz yok şuanda. 

Şimdi A kişisini düşünüyoruz o benim dediğim kişi. :) 

1 doğru 1 yanlışı götürmüyor ama 1 yanlış bütün doğuları götürüyor ne yazık ki. 

►Bu arada evet şuan aynen öyle diyorum bu adil mi ?

buradan sonrası teistlerin bileceği iş artık benim elimden gelen bu açıkcası yani benim elimden gelen bu diye sorunun cevabı yoktur diyemem haksızlık olur bu . Belki tatmin edici bir yanıtı vardır .

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

buradan sonrası teistlerin bileceği iş artık benim elimden gelen bu açıkcası yani benim elimden gelen bu diye sorunun cevabı yoktur diyemem haksızlık olur bu . Belki tatmin edici bir yanıtı vardır .

sen teistsin ya ? 

Yoksa sende mi yoldan çıktın ?

Sitelerde Paylaş
8 saat önce, Hurma yazdı:

Azabı acele istiyorlar Allah da “benim indimde böyledir bir gün bir sene gibidir”diyor o zaman gelecek 

indimde dediğinden istese başka bir şey de diyebilirdi. Mesela vaddettiğim gün gelecek gelecek ama bunula beraber benim indimde bir gün 2 bin günde diyebilirdi hâlâ anlamıyor musun?

Neyse boşver sen. Yorma kafanı bunlara. 

Sitelerde Paylaş
5 hours ago, akılsızşuursuzatom said:

Bence eğer bir sınav var ise bu kitaplara yada dinlere inanç ile ilgili olması doğru olmaz...

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, Charles dawkins yazdı:

Adamın kafa basmıyor. Orda açıkça kendi ortamından bahsediyor. 

katında derken  gerçekten  kendi  yanında  veya  benim  için demiyor  ki  ama  sadece  benim  gözümdeki  degeri  böyle  diyor .ornegin; sizin  için  bir  kitap  büyük  bir  değere sahiptir  bende  benim  düşüncemde  o  kitabin  değeri  sizin  atfettiginiz  değer  cinsinden  1 gramdır .Ornegimi  maruz  görün  biraz  konudan  uzak  gibi  oldu  ama  herkes  için  değişen  ve  dolayısıyla da  Allah  için  de  kendi  yarattığı  zamanın  kendi  katında  belirlediği  değerler  var 

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

katında derken  gerçekten  kendi  yanında  veya  benim  için demiyor  ki  ama  sadece  benim  gözümdeki  degeri  böyle  diyor .ornegin; sizin  için  bir  kitap  büyük  bir  değere sahiptir  bende  benim  düşüncemde  o  kitabin  değeri  sizin  atfettiginiz  değer  cinsinden  1 gramdır .Ornegimi  maruz  görün  biraz  konudan  uzak  gibi  oldu  ama  herkes  için  değişen  ve  dolayısıyla da  Allah  için  de  kendi  yarattığı  zamanın  kendi  katında  belirlediği  değerler  var 

Bizde bunu diyoruz zaten.onun katında bilmem ne kadar yıl gibiymiş. Sonuçta burada algıladığı bir zaman dilimi var mı yok mu? 

Elbette bir zaman dilimi var. Zamansız bir yer nasıl oluru geçtim. Diyelim ki olsun ama bu zamansız bir mekanda asla sizin şuranızdaki zaman bana böyle gelir diyemez.  Bunu dediğinde sanki onun ve bizim aramızdaki zaman akışı farklıymış gibi bir manaya geliyor. Ve her türlü iki tarafta zamanlı bir ortamda olmuş oluyor. 

Bu çok net

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Charles dawkins yazdı:

Bizde bunu diyoruz zaten.onun katında bilmem ne kadar yıl gibiymiş. Sonuçta burada algıladığı bir zaman dilimi var mı yok mu? 

Elbette bir zaman dilimi var. Zamansız bir yer nasıl oluru geçtim. Diyelim ki olsun ama bu zamansız bir mekanda asla sizin şuranızdaki zaman bana böyle gelir diyemez.  Bunu dediğinde sanki onun ve bizim aramızdaki zaman akışı farklıymış gibi bir manaya geliyor. Ve her türlü iki tarafta zamanlı bir ortamda olmuş oluyor. 

Bu çok net

zamanı  kuşattığı  için  o  zaman  dilinden  konuşuyor  olamaz  mı sizce ? Yani  zamansız  bir  varlık  ama  zamanı  yarattığı  için  (zaman  yaratılmış  bir  şey  mi  sorusunu  geçtim  tabi  ) diyelim  öyle  sizce  yarattığı  şeye  hakim  olup  ve  insanlar  içinde  zaman  nasıl  geçiyor  nasıl  algılıyorlar  diye  bilip .insanlardan  farklı  olarak  sizin  için  geçen  zaman  1 gün  ise  bu  benim  düsüncemde  yani  sizin  algıladığınız  zamana  göre  olsa  olsa  1 dk  dır. Yani 1  dk  lık  bir  gündür .Tabi  burada  neden  çabukluk  hemenlik  ifadeleri  kullanılmadı  aklıma  takılan  o

Sitelerde Paylaş
17 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

zamanı  kuşattığı  için  o  zaman  dilinden  konuşuyor  olamaz  mı sizce ? Yani  zamansız  bir  varlık  ama  zamanı  yarattığı  için  (zaman  yaratılmış  bir  şey  mi  sorusunu  geçtim  tabi  ) diyelim  öyle  sizce  yarattığı  şeye  hakim  olup  ve  insanlar  içinde  zaman  nasıl  geçiyor  nasıl  algılıyorlar  diye  bilip .insanlardan  farklı  olarak  sizin  için  geçen  zaman  1 gün  ise  bu  benim  düsüncemde  yani  sizin  algıladığınız  zamana  göre  olsa  olsa  1 dk  dır. Yani 1  dk  lık  bir  gündür .Tabi  burada  neden  çabukluk  hemenlik  ifadeleri  kullanılmadı  aklıma  takılan  o

Zaten ayette de bu söz konusu. Lakin insanın gözünden dese de zaman sözkonusu

Benim indimde sizin dünyadaki 1 gün 1 dakikadır sizin için.

Dese bile kendi ortamında bulunan bir insan için zaman çok çok daha akıcıdır. Çok kısa gelir diyor. Her halikarda zaman belirteçleri kullanıyor. 

Tabi başka çelişkilerde var. Zamansız bir varlık nasıl fiil işler? Nasıl düşünür? Gibi sorular da var. Ve bu kitaplara göre tanrı resmen  zamanda yaşayan bir varlık gibi tasvir edilmiş.

Sitelerde Paylaş

İslamda adalet var diyenin yüzüne tükürürüm,bu kadar net!İnsanların iyiliği ile kötülüğüne bakmak yerine dinine bakan sadist bir putta adalet falan yoktur.Müslüman bir ülkede doğan birisi her türlü haltı yiyecek sonrada cehennemde cezasını çekip cennete gidecek.Müslüman olmayan bir ülkede doğan birisi ise ne kadar iyilik yaparsa yapsın müslüman olmadığı için cehenneme gidip sonsuza kadar yanacakmış.Bu kadar aşağılık,iğrenç,rezil bir düşünce olamaz.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, quayz yazdı:

İslamda adalet var diyenin yüzüne tükürürüm,bu kadar net!İnsanların iyiliği ile kötülüğüne bakmak yerine dinine bakan sadist bir putta adalet falan yoktur.Müslüman bir ülkede doğan birisi her türlü haltı yiyecek sonrada cehennemde cezasını çekip cennete gidecek.Müslüman olmayan bir ülkede doğan birisi ise ne kadar iyilik yaparsa yapsın müslüman olmadığı için cehenneme gidip sonsuza kadar yanacakmış.Bu kadar aşağılık,iğrenç,rezil bir düşünce olamaz.

yanlış  biliyorsunuz  araştırın  bence 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...