Jump to content

Evrim ve Kuran

Recommended Posts

Evet, sınırsız fantazilerle Kuranın nasıl hatasız olduğunu, nasıl mucizeler bulunduğunu, nasıl evrimle, evrenle uyuştuğunu anladıktan sonra devam edelim... Ve Kurandaki evrimi çürütelim.

O, odur ki, sizi bir tek canlıdan yarattı, eşini de ondan vücuda getirdi ... Araf-189

Bu ayette Ademin eşinin ondan (Tevratta yazdığı gibi Ademin kaburgasından bahsetmektedir) Merak ediyorum, bu ayeti müslümanlar nasıl "yorumlayacaklar", nasıl evrime uyduracaklar. Fantezi ve hayal dünyanızı gösterin.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 222
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

11 saat önce, teflon yazdı:

Evrimi seve seve(!) kabul etmeye başladılar.

Bunlarınki akılları sıra taktiksel yaklaşım. Evrime kafalarının basması mümkün değil. Adem çamurdan eşi de ondan yaratıldı diye saçmalayan bir öğretinin peşine takılanların evrimin e sini kavramaları olasılığı yok. Bunların evrimi anlaması olasılığı sıfıra çok yakın.

Bunlar uyduruk Allahlarına hizmet edebilmek için her takiyyeyi mübah gören ahlaksızlardır. Bunların ikiyüzlülüğünde bir sınır bulunmaz. Bunlar uyduruk Allahlarına hizmet için yeri gelir deist veya agnostik de görünürler. Buna defalarca şahit olduk.

Bunlardan insanlık kültürüne uyum sağlayan bir yaklaşım beklemek boşunadır. Bunlar insanlık kültürüne karşılar. İnsanlık kültürünü tanımıyor ve Allahtan verili olduğunu iddia ettikleri bir takım saçma sapan peşin kabulleri dayatma niyetindeler. Bunlara karşı bir an uyanık olmamak felaket getirir. 

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, poiuz yazdı:

Evet, sınırsız fantazilerle Kuranın nasıl hatasıyanlışğunu, nasıl mucizeler bulunduğunu, nasıl evrimle, evrenle uyuştuğunu anladıktan sonra devam edelim... Ve Kurandaki evrimi çürütelim.

O, odur ki, sizi bir tek canlıdan yarattı, eşini de ondan vücuda getirdi ... Araf-189

Bu ayette Ademin eşinin ondan (Tevratta yazdığı gibi Ademin kaburgasından bahsetmektedir) Merak ediyorum, bu ayeti müslümanlar nasıl "yorumlayacaklar", nasıl evrime uyduracaklar. Fantezi ve hayal dünyanızı gösterin.

Dedigim Gibi Kuran YahudiLeri bircok konuda yerden yere vururken asla Adem ve Havva gibi masallari yanlis anladiniz dememis tam aksine o mitozlara atiflar yapmistir bunu kivirmak imkansiz.  

Sitelerde Paylaş
(Rahman 55/14)
خَلَقَ ٱلْإِنسَٰنَ مِن صَلْصَٰلٍ كَٱلْفَخَّارِ
O insanı (Adem’i) çanak çömlek gibi kurumuş balçıktan yarattı. 

(Rahman 55/15)
وَخَلَقَ ٱلْجَآنَّ مِن مَّارِجٍ مِّن نَّارٍ
Cânnı[*] da ateşli bir karışımdan yaratmıştı. 

[*] Cinlerin atasını

Sitelerde Paylaş
On 01.12.2016 at 00:51, intemi said:

Kuran ve Adem ilk insan diyor başka insanlar yoktu demiyor....

Pöh... Kuranın dediklerinden bir halt çıkmayınca demedikleri  üzerinden mi konuşuyorsunuz. Kuran " Atom parçalanamaz " da demiyor. Demek ki çok bilimsel bir kitap !.. Ayrıva bir şeyin " ilki " ne demek?

Sitelerde Paylaş

Şahsen, bence evrim çok saçma, mşller deneyi de aynı.. Tüm türler akraba falan. Ortak ata. İlk canlı.  Hadi bunlar neyse de, şu ilk canlı bir şekilde oluşmak şekilde, ama nasıl ? Ben tasarıma inanıyorum. İleride evrim yanlışlanabilir. Mesela 100 yıl sonra. 

Sitelerde Paylaş
29 minutes ago, BurakTuna67 said:

Şahsen, bence evrim çok saçma, mşller deneyi de aynı.. Tüm türler akraba falan. Ortak ata. İlk canlı.  Hadi bunlar neyse de, şu ilk canlı bir şekilde oluşmak şekilde, ama nasıl ? Ben tasarıma inanıyorum. İleride evrim yanlışlanabilir. Mesela 100 yıl sonra. 

Kim ve neden tasarlıyor? Bir bilinç neden canlıların sadece birbirlerini yiyerek hayatta kalabildiği bir sistem tasarlar?

Sitelerde Paylaş
11 saat önce, BurakTuna67 yazdı:

Hayvanlar bize hizmet için yaratılmışlardır. Tüm kainat, insana hizmet için vardır. 

:D

Evet kesinlikle haklısın. Doğru söze nedir ?

Mesela sadece inanç uğruna, milyonlarca hayvan kurban edilirken...
Mesela sadece kendi keyfi uğruna hayvanlar katledilirken...
Mesela sadece para hırsı için hayvanların yaşam alanları kayıp, yıkıp, yok edilirken...
Mesela sadece spor zevkine, niyetine hayvanlar öldürülürken...
Mesela sadece disleri ve burnu için fillerin, gergedanların nesli tüketilirken...
Mesela sadece güya öyle lezzetli oldukları için istakozlar canlı canlı kaynar suya atılırken...
.
.
vs.

Aklıma ilk gelenler bunlar. Ah bu hayvanların dilini anlasaydık da, bize hizmet mi yoksa küfür mü ediyorlarmıs, görürdük. Bu hayvanların insanlara hizmet etmenin verdiği haz ve derin bir huzur içinde tahtalı köye gitmeyi dört gözle beklediklerine eminim. Oradaki mekanları mutlaka cennettir.
Gerçi onlar orada ne yaparlar, orası meçhul ya.

Yalnız bu serefe nail olamamıs 65 milyon sene evvel yok olan dinozorlara üzülmüyor da değilim.
Mesela T-Rex ve arkadasları zamanımızda yasasaydı, "acaba onlarla nasıl geçinirdik" diye ara sıra düsünürüm. Bizde bu kadar sapıklık varken, belki onları da kurban etmekten geri kalmazdık.

Bir de kainattan bahsetmisiniz. Mesela bize  bizim gezegenden 1400 ısık yılı uzakta olan Kepler 452b gezegeni nasıl hizmet etmektedir ?

Bu noktayı da mutlaka aydınlığa kavusturmak gerek.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 03.12.2016 at 01:55, Dindar007 said:

Sana ne oluyor ? ben teflonla konuşuyordum. 

Bal gibi de anladın. Ateizm evrim teori mi demek dedim, ayrıca evrim yanlışlanma olursa ne olacak ?ihtimali var de ğil mi? ayrıca ben dindar07, diğer nikim atıldı. 

Neyi anladım :)

Anladığımı söyleyeyim;

1- "Ateizm evrim teori mi"den kastın herhalde ateizm teorisi ve evrim teorisi olabilir akla ilk gelen..Ateizm teorisi :)

Evet ben ateizm teorisine inanıyorum. Ne olduğunu bilmiyorum ama o her ne ise; nerede yaşanıyor ve yaşatılıyorsa..

2- Yoksa: ateizm, evrim bir teoridir der demek mi istedin...?? (yani cümlen devrik ve bozuk, anladın mı)

Eğer öyle ise, ateizmin evrim ile birinci dereceden bir ilişkisi, aslen zorunlu bir bağımlılıkları yok. Ateizm evrimden önce de vardı.

Yanlışlanma kısmına gelince: Malum; bilim deneylerle tekrar edilebilir olgulara dayanır ve yanlışların elenmesi ile ilerler. Bunda da gocunacak bir husus yoktur. Ve hatta büyüklüğü de burada yatar. Bu yüzdendir ki: “Hayatta en hakiki yol gösterici, bilimdir.” din ya da dinin ait olduğu masallar kümesi değil.

Yine yanlışlanma kısmından devam edecek olursak; tüm canlılığın ortak bir atadan gelmiş olması, artık yanlışlanması mümkün olmayan bir gerçektir. Vakıadır. Olgudur. Bakın indirgenemez kompleksliğin mucidi Michael Behe bile son kitabında bu yalın gerçeğin karşısında diz çöktü. Boyun eğdi. Gerçeklerin karşısında kim durabilir ki? Ha, evrimin işleyiş mekanizmaları, izlediği yolak hakkında minör, hatta belki biraz daha öte gelişmeler olabilir. Ama genel çatı değişmeyecektir. Bilim düşmanı yobazların bu gerçeğin üzerine bir bardak su içmelerinin vakti geldi de geçiyor bile. Sindirmeye bakın. İçtiğiniz su gibi ömrünüz olsun :)

On 03.12.2016 at 11:53, Cesed said:

Benim bildiğim evrim teorisi ile kuran çelişiyor. Allah insanlara ademoğulları diyor. Yani hepimizin babası 1 insan, evrim teorisine göre hiçbir zaman hiçbir türden sadece 1 çift olamaz, evrim topluluk üzerinde gerçekleşir. 

Dindar07 ve interim, buyurun buradan yakın. ;)

Cesed sana gelince; hepimizin babasının tek bir insan olması biyolojik olarak münkün değil. En başında, böyle bir durumda genetik çeşitliği açıklaman mümkün değil. O yüzden sen de er ya da geç diz çökeceksin. Forumda biraz daha takılman ya da arşivleri karıştırman yeterli. Hatta istersen bir başlık aç da oradan devam edelim. Sen sorularını sor; ama sana da sorular sorulacak, bilmiş ol :) Toz olma.

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
15 hours ago, BurakTuna67 said:

Evrim saçma; gökten zembille inmemiz, cennet cehennem, şeytan cin, elma ve kovulma gibi yüzüklerin efendisi tadında hikayeler değil, öyle mi? Komedi. Ne içiyorsanız bize de verin diyecem ama, ne içtiğinizi zaten biliyoruz. Tekrar ediyorum: bir teistin, dindarın saçma kelimesini kullanmaya hakkı yoktur. Bu kadar net. Hakkınız olmayan kelimeleri bundan sonra kullanmayın. Size yasak.

Miller deneyinin neresi saçma? Bi yazsana hele. İnorganikten organiğe, cansızdan canlıya geçisi kapı gibi gösteren, tanıtlayan bir çalışmadır. Zorunuza mı gitti? Evrim teorisi ile ilgili boş boş atıp tutmayın. Altında kalır, ezilirsiniz. Bu konuda her bir yobaza hodri meydan çekmek boynumuzun borcudur. Buyur, aç başlığını, sor sorularını. Yalnız önceki mesajda da yazdığım üzere, senin de cevaplaman gereken sorular olacak. Bundan önce sorduğumuz her bir yobazın arazi olmasına neden olan sorular. 

Hiç çekinmeden, kibarlık etmeden malumu ilan edeyim: sen cahilsin. Hem de kör cahilsin. Daha da ötesi zır cahilsin. Bize aksini ispat etmek zorunda değilsin. Amaa, evet bunun kocaman bir "ama"sı var. Bu kapıdan, bu forumdan içeriye girip de atıp tutmaya başladığın andan itibaren buna mecbursun. Yoksa kaale alınmasın. Alay konusu olursun. Yazdıklarının da bir sinek vızıltısından öte değeri olmaz. Keyfin bilir.

15 hours ago, BurakTuna67 said:

Hayvanlar bize hizmet için yaratılmışlardır. Tüm kainat, insana hizmet için vardır. 

O yüzden kurbanlık koyunlar-danalar her kurban bayramında canları için canhıraş kaçışıp tepiniyorlar değil mi..İnsanlardan ödleri patlıyor. Nedense kendilerine soracak olursan durum hiç de öyle göükmüyor. Bizim için yaratıldığını zannetiğin onlarca sebze-meyve zaten tam da bu yüzden doğada aslen yabanıl öyle değil mi? Senin tasarım zannettiğin canlılık boydan boya bu yüzden bu kadar kudurlu öyle değil mi; insan gözünden, larynx sinirine, vas differans kanallarına kadar..Tasarımcı her kimse tam bir yap bozcu. Tak takıştırcı. Şapşal bir mühendis..

Ama cahillik işte; bunların hepsinin üstesinden gelip, insanı 1500 yıllık bedevi masalına, arabın putuna köle ediveriyor.."Tüm hayvanlar bize hizmet için yaratılmıştır" ve benzeri cümleler içerisindeki o iğrenç kibiri; sıradan bir cümleymişcesine, yüzsüzce, hiç bir beis görmeden dile getirmenize imkan veriyor. Bize de yazıklar olsun demek düşüyor. Kibirinizde boğulun.

Sitelerde Paylaş

Bunların zekasız beyinlerine göre, hiç tavşan yokken allahın aklına geldi, dur ya bi tavşan yaratayım dedi. "Niyet ettim niyet eyledim allah rızası için... Dur ya pardon allah benim zaten! Kullarımın hizmeti için tavşan yaratmaya! Ol lan tavşan!" Hop, tavşan oldu! İlk tavşan! :lol: Bu tavşanın da mı dişisini artık kaburgasından mı bokundan mı yarattı ne bilelim! :D

Sonra yine aklına düşüverdi, "yaaa ben niye kedi yaratmıyorum ki? Dur lan anasını, bir de kedi yaratayım! Niyet ettim... Amaaan neyse işte, ol lan kedi!" "Miyaaaav!" "Aferin... Güzel oldun! Amana amana aman ne tatlı şeysin sen böyle kediiii!"

Herhal artık her türün ilki erkeği! bu allahın yapacağı anca bu! Çünkü Kuran'da Adem adı belki on kere geçerken, Havva adı sıfır geçiyor! Kadının adı bile yok bu allah denen geri çöl tanrısına göre!

Sitelerde Paylaş
6 hours ago, teflon said:

Cesed sana gelince; hepimizin babasının tek bir insan olması biyolojik olarak münkün değil. En başında, böyle bir durumda genetik çeşitliği açıklaman mümkün değil. O yüzden sen de er ya da geç diz çökeceksin. Forumda biraz daha takılman ya da arşivleri karıştırman yeterli. Hatta istersen bir başlık aç da oradan devam edelim. Sen sorularını sor; ama sana da sorular sorulacak, bilmiş ol :) Toz olma.

Ben gerçeklere her zaman diz çökerim, evrim teorisi ve kuran benim şuan bildiğim kadarıyla bir problem oluşturuyor. En iyi açıklama evrim teorisi olsa bile bu onun gerçek olduğunu göstermez ve insanın evrimi üzerinde açıklanamayan hatta saçmalama bile yapılamayan meseleler var. Kuran bu konularda daha iyi açıklama yapıyor insanın neden farklı olduğuna dair.

tarihinde Cesed tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Teflon tava;tasarım argümanimız var. Canlılarda tasarim var. Istedigin kadar reddet, bundan kaçamazsin. Ayrica kurban kan akitmak için degil, ihtiyac sahiplerine yardimda bulunmak için, paylasmaci olmakla ilgili  bir ibadettir. Sen paylaşmak ne demek bilmiyorsun galiba.Kibirli degil aksina alcak gonullu olmaya calisiyorum. 

Sitelerde Paylaş

Adem ve Havva hikayesinde başka bir gariplik de şu; 2 insan emirlere uymayıp yasak elmayı yediği için, dünyaya gönderiliyor. Ancak onların çocukları, emirlere uymayınca başka bir dünyaya değil..., cehenneme yollanıyor:)

Ayrıca ilk gelen insanların, arada herhangi bir elçi olmaksızın, Allah'a inanması sağlanıyor. Ancak devamında gelen insanların böyle bir avantajı da yok.        

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Mindsurfer yazdı:

Adem ve Havva hikayesinde başka bir gariplik de şu; 2 insan emirlere uymayıp yasak elmayı yediği için, dünyaya gönderiliyor. Ancak onların çocukları, emirlere uymayınca başka bir dünyaya değil..., cehenneme yollanıyor:)

Ayrıca ilk gelen insanların, arada herhangi bir elçi olmaksızın, Allah'a inanması sağlanıyor. Ancak devamında gelen insanların böyle bir avantajı da yok.        

Aslında efsanenin orjinalinde göksel bir cennet yok. Biz efsanenin en azından Adem ve Havva adlarıyla ilk türetilmiş efsanenin Yahudi versiyonunda göksel bir bahçe değil  tam aksine hatta Nil,Dicle  Fırat ve İndus adlı Dünya'da yer alan 4 nehrin Aden(Cennet) bahçesini suladığını görüyoruz Tevrat'ta: Zaten Yahudi Kutsal Kitabı'nda biz öbür dünya inancının asla net bir şekilde yer almamasını ve Yahudi inancında ölümden sonraki hayatın tarih boyunca çok rağbet görmeyen bir inanış olmasını buna bağlayabiliriz.İncil'in Kuran'ın ve sonraki dönem Yahudilik'in yaptığı da bu dünyasal mitleri göksel motiflerle süslemek ve orjinal efsanede yer almayan cennetten düşüşü mitosa eklemektir.

tarihinde Tanah tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 hour ago, Cesed said:

Ben gerçeklere her zaman diz çökerim, evrim teorisi ve kuran benim şuan bildiğim kadarıyla bir problem oluşturuyor. En iyi açıklama evrim teorisi olsa bile bu onun gerçek olduğunu göstermez ve insanın evrimi üzerinde açıklanamayan hatta saçmalama bile yapılamayan meseleler var. Kuran bu konularda daha iyi açıklama yapıyor insanın neden farklı olduğuna dair.

Buyur cesed buyur. Önden buyur. Ben sana ilk soruyu sordum bile..

İnsanın evrimi üzerine açıklanamyan ve hatta saçmalama bile yapılan hususlar nelermiş de hele. Hele hele kuranın daha iyi açılaması olan noktalar nedir, onları özellikle yaz bakalım. boş atmak yok öyle..:)Hodri meydan! dedik ya...

Bu arada sen ve senin gibilerin saçmalama kelimesini kullanmaya hakkın yok, belirttiğim halde kullanmaya devam ediyorsun. Lütfen biraz daha dikkat. Hakkınız olmayan kelimeleri kullanmayın lütfen..teşekkürler.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...