Jump to content

Evrim ve Kuran

Recommended Posts

On 05.12.2016 at 02:38, teflon yazdı:

Tanrı kaldıramayacağı bir taşı yaratabilir mi?

Şöyle olabilir mi ?

Allah önce kendindeki kadiri mutlaklık sıfatını değiştirir. Örneğin, bunu sadece "güç sahibi olan" yapar ve kaldıramayacağı bir taş yaratır. Bunları yaptığı zaman kadiri mutlak bir tanrı olmayacak olması mevcut kadiri mutlak tanrının bunları yapabilirliğini engellemez.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 222
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

7 saat önce, felitsa yazdı:

Allah önce kendindeki kadiri mutlaklık sıfatını değiştirir. 

Buna hülle denir. Taşı yaratacak, şuraya koyacak. Sonra da ne yapsa ne etse o taşı kaldıramayacak. Yok öyle kendini deveye dönüştürüp uçamam, sonra kuşa dönüştürüp yük taşıyamam diye sıyrılmak. Böyle bir taşı yaratamıyorsa her şeye kadir değil demektir.

Işin özeti, sonsuz güç ve zeka olamaz. Bu temel bir fizik paradoksundan köken alır. Sonsuz bir kuvvet sonsuz bir kütleyi itebilir mi paradoksu. Buradan ya sonsuz kütle olmayacak, ya sonsuz kuvvet, ikisi birden olamaz sonucu çıkar. Sonsuz uzayı dolduran sonsuz bir tözün olabileceği, yani maddenin aslı, etir gibi bir şey, uzay/zaman dokusu, eğer bunun da kütlesi varsa tabii, zekası gücü elbette olamaz, fakat buna etkiyen sonsuz bir kuvvet olamayacağı sonucu çıkarılır.

Sitelerde Paylaş

Tanrı kaldıramayacagı taş yaratırmı :ph34r::ph34r:

sizin sonsuz güçten ve ilimden anladığınız Tanrının halter kaldırır gibi taş kaldırmassımı yoksa dilediği şeyi dilediği GİBİ oldurmasımı ? sonuçta dilediği şey ne ?

Ama tabi insanlar kadar boktan düşünüp dileyip yapmayacak kadar Kendisi tanrıdır.

Sitelerde Paylaş
On 19.12.2016 at 22:16, democrossian yazdı:

Buna hülle denir. Taşı yaratacak, şuraya koyacak. Sonra da ne yapsa ne etse o taşı kaldıramayacak. Yok öyle kendini deveye dönüştürüp uçamam, sonra kuşa dönüştürüp yük taşıyamam diye sıyrılmak. Böyle bir taşı yaratamıyorsa her şeye kadir değil demektir.

"Allah kaldıramayacağı bir taş yaratabilir mi?" sorusunda değişiklik yapmama şartı olmadığı için böyle cevap verilebileceğini düşündüm bir şekilde yapabiliyor.

Bu kez "Allah hiçbir değişiklik yapmadan kaldıramayacağı bir taş yaratabilir mi ? " diyorsunuz, katılıyorum her şeye kadir değil gibi görünüyor.

Sitelerde Paylaş
3 hours ago, felitsa said:

"Allah kaldıramayacağı bir taş yaratabilir mi?

Bu soruyu sormak saçma. Bu soruyu soran kişi sadece zihnindeki onyargili tanriyoktur argumanini desteklemek için zihinsel masturbasyon yapiyor ama farkinda degil , ya da diger adiyla şarapçılık :)

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, impressivo yazdı:

Bu soruyu sormak saçma. Bu soruyu soran kişi sadece zihnindeki onyargili tanriyoktur argumanini desteklemek için zihinsel masturbasyon yapiyor ama farkinda degil , ya da diger adiyla şarapçılık :)

Niye saçma?Nefis bir soru bence.  Her şeye kadir Tanrı argümanının saçmalığını gösteriyor.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Tanah yazdı:

''Ya da öbür dünya sonsuzsa hani tek sonsuz olan Allah'tı '' denebilir.

Aynen öyle bu paradokslar o kadar çok çoğalır ki ardı arkası kesilmez.

Bide şu var kıyamet koptuktan, herkes cennete cehenneme dağıtıldıkdan sonra allahın ne yapacağı bütün görevleri bitiyor sonsuza kadar kimle uğraşacak ?

Sitelerde Paylaş

Cennete giden insanların her dilediği oluyorsa çıkıp bir akıllı ben allah olucam yada onu yok edicem derse ne olur allah onu cehennemede atamaz kuranda yazmıyor çünkü ?

Meleklerde öldüyse allah tek başına kalıcak eninde sonunda can sıkıntısından kendini patlatıcak.

tarihinde Glock tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
5 hours ago, Tanah said:

Niye saçma?Nefis bir soru bence.  Her şeye kadir Tanrı argümanının saçmalığını gösteriyor.

55 minutes ago, felitsa said:

Neden saçma ?

Bunlar  insan zihninin kısıtlılığından türeyen paradoxlar.  Tanım olarak, evrende-evrenlerde, sonsuzlukta ,eğer bir Tanrı varsa,

Şimdi bu duruma göre;  ortada bir kadiri-mutlak var ve kaldıramayacağı bir taş.  Bu iki güç aynı evrende-evrenlerde vs.  bulunması imkansız.  Bunlar boş felsefe yapmak.  Tanrı önermesi, bireysel olarak bir inançtır ve bence yanlışlanamaz bir önermedir. Dinler yanlışlanabilir, dini metinler yerle bir edilebilir. Ancak Tanrı önermesine yöneltilebilecek her eleştiriye cevap verilebilir. Mesela Flew, her yanlışlamanıza çok sağlam cevaplar döşeyebilir. Mesela senin var olma ihtimalin hesaplanınca ,aslında sen yoksun. Geçmişe yönelik olasılık hesabı olmaz mı diye önerme mi koyuyorsun ? :) Koyamazsın, çünkü işine gelmez.  Neden koyamayacakmışsın ki. Yani, babanın hayatı boyunca ürettiği,boşa attığı trilyonlarca spermler vs.... olasılıklar, senin olma ihtimalin bir bölü dörtyüz katrilyon diye biliyorum.Neyse, bence herşeyin bir başlangıcı vardır, tanrı vardır anlamında değil bu.  Tanrı yerine, bilinçsiz ve nedensiz (indeterminist) gravitasyonel güçler de olabilir. (Dalgalanma). Ayrıca, zamanda eksi sonsuza kadar geriye giden olaylar dizisi var olamaz. Ben böyle düşünüyorum. 

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, impressivo yazdı:

Bunlar  insan zihninin kısıtlılığından türeyen paradoxlar.  Tanım olarak, evrende-evrenlerde, sonsuzlukta ,eğer bir Tanrı varsa,

Şimdi bu duruma göre;  ortada bir kadiri-mutlak var ve kaldıramayacağı bir taş.  Bu iki güç aynı evrende-evrenlerde vs.  bulunması imkansız.  Bunlar boş felsefe yapmak.  Tanrı önermesi, bireysel olarak bir inançtır ve bence yanlışlanamaz bir önermedir. Dinler yanlışlanabilir, dini metinler yerle bir edilebilir. Ancak Tanrı önermesine yöneltilebilecek her eleştiriye cevap verilebilir. Mesela Flew, her yanlışlamanıza çok sağlam cevaplar döşeyebilir. Mesela senin var olma ihtimalin hesaplanınca ,aslında sen yoksun. Geçmişe yönelik olasılık hesabı olmaz mı diye önerme mi koyuyorsun ? :) Koyamazsın, çünkü işine gelmez.  Neden koyamayacakmışsın ki. Yani, babanın hayatı boyunca ürettiği,boşa attığı trilyonlarca spermler vs.... olasılıklar, senin olma ihtimalin bir bölü dörtyüz katrilyon diye biliyorum.Neyse, bence herşeyin bir başlangıcı vardır, tanrı vardır anlamında değil bu.  Tanrı yerine, bilinçsiz ve nedensiz (indeterminist) gravitasyonel güçler de olabilir. (Dalgalanma). Ayrıca, zamanda eksi sonsuza kadar geriye giden olaylar dizisi var olamaz. Ben böyle düşünüyorum. 

Valal bu tartışmalardan sıkıldım  gerek de yok ben hiç senin gibi düşünmüyorum.

Sitelerde Paylaş
11 saat önce, felitsa yazdı:

"Allah kaldıramayacağı bir taş yaratabilir mi?" sorusunda değişiklik yapmama şartı olmadığı için böyle cevap verilebileceğini düşündüm bir şekilde yapabiliyor.

Bu kez "Allah hiçbir değişiklik yapmadan kaldıramayacağı bir taş yaratabilir mi ? " diyorsunuz, katılıyorum her şeye kadir değil gibi görünüyor.

Tanrı seni yarattığı andan itibaren şekilden şekile sokup değiştirmişken kaldıramayacaği bir taş yarattıktan sonra , bu durumu değiştiremeyeceği yönde böylesine şartlı bir bokumu neden öne sürüyorsun? yoksa o taş senmisin? 

Sitelerde Paylaş

Koşullarda değişiklik yapmama şartını öne sürmeye gerek yok. Futbol oynarken kuralı değiştirdim, basketbol kuralını yürürlüğe soktum, elle oynamak serbest deyip golü elle attıktan sonra hah şimdi yine eski kurallar geçerli diyemezsin.

Şart şurt yok, allah kaldıramayacağı taşı yaratamaz, o kadar...

Sitelerde Paylaş
  • 5 months later...

Konuyla alakasız birçok mesaj yüzünden şişmiş konu. Herkesin bir derdi var ama yeri burası değil ayrı bir konu tartışacaksanız ayrı başlık açın burada Kuran da yer alan evrim ile ilgili ayetleri tartışıyoruz. Çölün ortasında bir şair evrimsel gerçeklerden nasıl haberdar olabilir ? Türkçe kuran çevirilerindeki su, çamur, nutfe gibi kelimelerin arapça nasıl geçtiğini incelemeden ne yazık ki ne dendiğini anlamak mümkün değil.

Alakasız mesajları cevaplamıyorum başkası da cevaplamazsa sevinirim. arada 3-5 kişi birbirine girmiş biz evrim ile kuran ilişkisini tartışamaz hale geliyoruz.Yeni konu açmak bedava. Bireysel sorunlarınızı da özel mesaj ile çözün lütfen.

Sitelerde Paylaş

Lan sen hasta mısın? 1000 türlü hikaye var; yok şeytan secde etmemiş, yok cennetten atılıp dünyanın farklı bolgelerine sürülmüşler. Adem ve havvanın doğduğu yer dunya bile değil.

Adem in cennet ve şeytanla ilgili hikayeleri başka boyutlarda geçmektedir. İnsan ruhu bu dünyada bedene bürünür. Cennette başka bir haldedir. Ruhu dünyaya gelinceye kadar ki kısmı anlatılıyor. Dünyada iradeli bir biliç insan bedeni içine sokuluyor. Organizma önceden de vardı bir gün gelip Allah ona ruh yükledi Adem dünya ya gelmiş oldu. Diğerlerine önder olsun diye de ilk insan peygamber yapıldı.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...