Jump to content

Levha tektoniği

Recommended Posts

• İleti 71
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

5 hours ago, intemi said:

Dağlar tektonik hareketleri absorbe eder gelen enerjiyi yukarı yöne çevirirler.dümdüz levhalar depremde birbiri altına girmese daha şiddetli depremler olurdu.

Dağlar neden oluşur? :) Oluşma sebebi nedir?

Bir de; evrendeki insan/canlı olmayan zilyonlarca kayaç gezegende neden var bu dağlar? Hemen kendi güneş sisteminden seç birini..

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, Rookie Explorer yazdı:

Sayın intemi,

Sanırım ayetler birbirine karıştı.

Örnek verdiğiniz ayet, sayın Tumagu 'da söylemiş. Kıyamet sahnesi ile ilgili.

Bakınız aşağıda, daha önceki bir postum var.

Dağlar kelimesi Kur'an'da iki grup eylem için kullanılmış.

Birinci grup,

Tur-10
"Ve tesîrul cibâlu seyrâ" " Ve dağlar, yerlerinden oynatılıp yürütülecek.
Enbiya-79
"cibâle yusebbihne" : Tesbih eden dağlar
araf:74
"tenhitûnel cibâle buyûten" : dağlarda evler oyuyorsunuz
rad:31
"suyyirat bihil cibâlu" : Kendisiyle dağların yürütüleceği
hicr-82
"yanhıtûne minel cibâli" : dağlardan evler yontuyorlardı
nahl-81
"lekum minel cibâli eknânen" : dağlarda da sizin için barınaklar
isra-37
"len teblugal cibâle tûlâ" : ne de boyun dağlara erişir
Kehf-47
"Ve yevme nuseyyirul cibâle" : Ve o gün dağları yürüteceğiz
Hac-18
"ven nucûmu vel cibâlu" : Ve yıldızlar ve dağlar
Şuara-149
"Ve tenhıtûne minel cibâli" : Dağlardan yontuyorsunuz
Ahzab-72
"semâvâti vel ardı vel cibâli" : Göklere, arza ve dağlara
Sebe-10
"yâ cibâlu evvibî" : Ey dağlar bana yönelin
vAKIA-5
"Ve bussetil cibâlu bessâ" : Ve dağlar, paramparça olunca
Tekvir-3
"Ve izâl cibâlu suyyirat" : Dağlar yürütüldüğü zaman
mearic-9
"Ve tekûnul cibâlu kel ıhn" : "Ve dağlar (atılmış) rengârenk yün parçaları gibi olacak."

Ve, Fatır-71, Sad-18, Karia-5, Gaşiye-19, Naziat-32, Nebe-20, Murselat-10, Muzzemmil-14, Hakka-14, Nebe-7 'de bu şekilde.

Diğer bir grup

hicr-19
"elkaynâ fîhâ ravâsiye" :ona sabit dağlar yerleştirdik
nahl-15
"Ve elkâ fîl ardı ravâsiye en temîde bikum" :Sizi sarsmaması için yeryüzünde sağlam dağlar
Enbiya-31
"Ve cealnâ fîl ardı ravâsiye en temîde bi him" :Onları sarsmasın diye yere de sabit dağlar yerleştirdik
Neml-61
"lehâ ravâsiye ve ceale" : orada sağlam dağlar yerleştiren
Lokman 10
"fîl ardı ravâsiye en temîde" : Yeryüzüne de, sizi sarsmasın diye sabit dağlar
Kaf-7
"ve elkaynâ fîhâ revâsiye" : Oraya sabit dağlar yerleştirdik
Fussilet-10
"Ve ceale fîhâ ravâsiye": Ve onun üzerinde sabit dağlar oluşturdu
Rad-3
"ve ceale fîhâ ravâsiye" : Orada sabit dağlar oluşturdu
Murselat-27
"Ve cealnâ fîhâ ravâsiye şâmihâtin" : Ve orada yüksek sabit dağlar kıldık

Birinci grup ayetlerde dağlar, cibale, ikinci grupta ise revasiye olarak geçiyor.

Birinci grup ayetlerde dağlar bir çok konu için örnek verilirken, ikinci grupta ise sadece "Sabit dağlar oluşturuldu" ve "sarsmasın" şeklinde.

İkinci gruptaki kelime, dağlar değil de, karalar, kıtalar gibi bir anlamı olabilir mi diye sormuştum.

Çünkü ikinci grup ayetlerde, üzerinde her çeşit canlı, nehirler, ovalar ve yetiştirilen şeylerden bahsediliyor.

Saygılar

kıyametle falan alakası yok

dağları sabit zannediyorsunuz halbuki hareket halindeler demek ancak genel bir ifade olabilir.Kıyamet ile ilgili ayetler deprem ile ilgili ayetler çok daha şiddetli ifadelere sahip. Anlamak için bakan anlar bunu...

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, democrossian yazdı:

Levha tektoniğinden filan bahsettiği yok. Kıyamette dağların yürümesinden bahsediyor. Bu kesindir. Önü okununca hemen anlaşılır durum.

Hayır bizi gerizekalı yerine koyup ilk dönem Kuran tefsirlerini bilmediğimizi sanıyor ya o harbiden acınası.

Sitelerde Paylaş

Pasajda geçen allahın sanatı da dağları yürütmesi değildir. Allahın sanatıyla sağlam yarattığı dağlar bulutlar gibi yürür kıyamette anlamında söylenmiştir. Bulutlar dağılarak yuvarlanarak şekilleri bozularak hareket eder. Net kesin kıyamet tasviri. Allahın sanatıyla bu kadar sağlam yarattığı dağlar bile bulutlara döner pamuk atılır gibi sürüklenir diyor. Cahil çöl yağmacılarının dağlardan heybetli ve sağlam bildikleri bir şey yok. Ne bilsinler, koca yıldızlar bile süs kandili ve şeytanlara atmalık taş... :lol:

Sitelerde Paylaş

86-  Onlar görmüyorlar mı ki biz geceyi içinde rahat etsinler diye, gündüzü de (her şeyi) gösterici (aydınlık) olarak yarattık. Şüphesiz bunda inanan bir toplum için elbette (Allah varlığını gösteren) deliller vardır.

87- Sûr’a üfürüleceği ve Allah’ın dilediği kimselerden başka göklerdeki herkesin, yerdeki herkesin korkuya kapılacağı günü hatırla. Hepsi de boyunlarını bükerek O’na gelirler.

88- Dağları görürsün, onları hareketsiz sanırsın. Halbuki onlar bulutların geçişi gibi hareket ederler. Bunu, her şeyi sağlam ve yerli yerince yapan Allah yapmıştır. Şüphesiz O yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.

89- Her kim iyi amel getirirse, ona ondan daha hayırlısı vardır. Onlar o gün korkudan emindirler.

90- Kimler de kötü amel getirirse, yüzüstü ateşe atılırlar. (Onlara), "Ancak yaptıklarınızın karşılığını görüyorsunuz" (denir.)

Burada,  kıyamet gününde mi sanki dağların öyle olacağından bahsediyor ?  

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, intemi said:

evet bunu sordun kendi yazdığın mesajı oku o na cevaptır

ben sana dağların ya da kıtaların hangi zaman zarfında nasıl algılandığını ya da milyon yıllık zaman zarfında nasıl göründüğünü falan mı sordum? Cevap vermiş gibi görünmek için boş boş yazma.

Sana;

1-87-88-89 arasındaki ilişkiyi (Önceki ayet kıyamet, sonra dağ taş, peşisıra yine kıyamet. Oldu, biz de yedik.)

2-nebe 7 ayetini(konu ile gayet ilşkili, dağların amacı ve tanrının beceriksizliği bağlamında)

arkasından da:

3-Dağlar neden oluşur? :) Oluşma sebebi nedir? (Dağlar depremleri engellemek için mi yaratılmıştır?)

Eğer öyle ise; evrendeki insan/canlı olmayan zilyonlarca kayaç gezegende neden var bu dağlar? Hemen kendi güneş sisteminden seç birini..

meselaaa, himalayalar nasıl oluşmuştur?

ben bunları sordum, sen boş boş kel alaka yazdın.

Koca kitapda, onca ayetin arasında, tam da kıyamet ayetlerinin arasına girecek bu dağ meselesi öyle mi?! Bak sen şu tesadüfe(!) Koyaydın ya bu ayeti apayrı bir yere, şüphe görtürmeyecek şekilde..

Şimdi; ya bu kitap tam bir mal gibi yazılmış; önce kıyamet, arkadan dağ taş, sonra yine kıyamet..veyahut bu da kıyamet anlatısının bir parçası.

Ayrıca bu tanrı beceriksizin teki. Öyle ya; sen dağları çak, ama yine depremler olsun, bebekler ölsün..La o zaman deprem neden var, dağlarla mağlarla uğraşacağına; ne bok yediğin belli değil..

Şu teizm denen ur, insanın beynine bir yerleşmeye görsün..(kafiye güzel oldu)

Sen kalk içi "göğü kandillerle donatmak.." gibi bilim düşmanı embesilliklerle dolu kitabın levha tektoniğinden bahsettiğini iddia et. Onca sene kitapda yazmış, ama arap bedevisi değil de, yine elin gavuru bulmuş..öyle de zavallı bir durum...

(Not:Hasan Akçay ne der acaba bu 87-88-89 mevzusunda bak merak ettim şimdi.. Kendine has bi samimiyeti var aslında adamın :))

Sitelerde Paylaş
44 minutes ago, Dindar007 said:

86-  Onlar görmüyorlar mı ki biz geceyi içinde rahat etsinler diye, gündüzü de (her şeyi) gösterici (aydınlık) olarak yarattık. Şüphesiz bunda inanan bir toplum için elbette (Allah varlığını gösteren) deliller vardır.

87- Sûr’a üfürüleceği ve Allah’ın dilediği kimselerden başka göklerdeki herkesin, yerdeki herkesin korkuya kapılacağı günü hatırla. Hepsi de boyunlarını bükerek O’na gelirler.

88- Dağları görürsün, onları hareketsiz sanırsın. Halbuki onlar bulutların geçişi gibi hareket ederler. Bunu, her şeyi sağlam ve yerli yerince yapan Allah yapmıştır. Şüphesiz O yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.

89- Her kim iyi amel getirirse, ona ondan daha hayırlısı vardır. Onlar o gün korkudan emindirler.

90- Kimler de kötü amel getirirse, yüzüstü ateşe atılırlar. (Onlara), "Ancak yaptıklarınızın karşılığını görüyorsunuz" (denir.)

Burada,  kıyamet gününde mi sanki dağların öyle olacağından bahsediyor ?  

87 o gün-----88'de konu bağlamından kopuyor-------89(yine o gün) ve 90'da geri dönüyor öyle mi.......?? Lan daha ne olacak!!!???

Koca kitabın, onca ayetin içinde hemi de, tam buraya denk geliyor dağ meselesi...bak sen şu işe :)

Hayır onu bırak da sen; neden öyle olmadığını, olamayacağını, böyle düşünülmesine engel teşkil eden şeyin ne olduğunu anlatsana bize hele..

Ha bu arada müslüman aleminin tamamı bu konuda aynı fikirde mi, ondan da haber et.

bak mesela elin oğlu nasıl çevirmiş. Bunu bu şekilde düşünmek gayet mümkün(hatta kesin):

4 - Abdulbaki Gölpınarlı: Ve görürsün dağları da yerlerinde duruyor sanırsın, halbuki onlar, kıyâmette bulut gibi geçip gider, dağılır. Her şeyi, adamakıllı ve yerli yerinde halkeden Allah'ın işidir bu; şüphe yok ki o, ne yapıyorsanız hepsinden de haberdardır.

http://www.kuranmeali.org/27/neml_suresi/88.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx

Milleti keriz mi sanıyorsunuz bilimiyorum ki?

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 hour ago, Dindar007 said:

nem88 in  bi önceki ayetle 87 ile alakası yok ki,  ne saçmalıyor bu başbelası ateistler ? 

nasıl da iddialı bir cümle, iddialı bir atarlanma..gören de kel alaka bir şeyden bahsediyoruz sanır. Çeviriler ortada be adam :) Ecdadına hakaret bu.

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Şimdi, teflon yazdı:

nasıl da iddialı bir cümle, iddialı bir atalanma..gören de kel alaka bir şeyden bahsediyoruz sanır. Çeviriler ortada be adam :) Ecdadına hakaret bu.

Tefloncuğum. Ne alakası var. ben hiç öyle birşey anlamıyorum. Ecdadına hakaretle ne alakası var ? Ben kuran uzmanı falan değilim ayrıca. Ama orada kıyamet esnasında birşeymiş gibi anlamadım, ayrıca öyle olsa ne  olacak ki ? 

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, Dindar007 said:

Tefloncuğum. Ne alakası var. ben hiç öyle birşey anlamıyorum. Ecdadına hakaretle ne alakası var ? Ben kuran uzmanı falan değilim ayrıca. Ama orada kıyamet esnasında birşeymiş gibi anlamadım, ayrıca öyle olsa ne  olacak ki ? 

Yapma etme dindar007, kaç mesajdır ne yazıyoruz burada? Öyle olursa olan olacak işte :)

Ecdadın sence nasıl anladı o ayeti? Peki ya müslümanlık alemi tarih boyunca..? Baksana eski çevirilere..

Sitelerde Paylaş
7 minutes ago, Dindar007 said:

Tüm insanlığa gönderildiği iddia edilen bir kitabı anlamak için bir de uzmanlık mı gerekiyor? İnsanın okuduğunu anlaması için normal bir zeka yeterli, kuantum fiziği ile falan uğraşmıyoruz, 7 yy arap masalları ve safsataları ile uğraşıyoruz.

Sitelerde Paylaş

Ben bu Türk Müslümlerin zekalarından ciddi ciddi şüphedeyim. Bunlarda nasıl zeka olabilir, bir yolunu göremiyorum. Yani burada bir Arap gibi elin çöl yağmacılarının cahilce ilkel cep ajandalarını savunacağız diye yırtınmak nasıl bir zekanın eseri olabilir? Ülen Arap tamam, atalarının uydurduğu dini savunuyor, damarı çekiyor hadi... Bu senin atalarına atılmış bir kazık! Atalarını kerizlemiş, keklemiş, kazıklamış herifler. Ülen bunların bu dinini savunmak sana mı düştü be!

"Yüzleri kalkan gibi olan Türklerle vuruşmadıkça kıyamet kopmaz" diye seni hedef göstermiş, düşman bellemiş ve zayıf zamanında seni perişan etmiş bu herifler. Ha, gerçi Türkler de içine düştükleri dağınık perişan halden çıkmak için bu yeni dini bir fırsat bellememişler değil. İşin o yönü de yok değil aslında.

Tencere yuvarlanmış kapağını bulmuş. Bir tarafta her zaman gözü Avrupa'da olan Orta Asya'lı bir kavim, bir tarafta din allahın olana kadar bütün dünya ile savaşacaksınız diyen yağmacı talancı sömürgeci bir din. İkisinin toplamı eşittir Osmanlı sömürge imparatorluğu...

Ha Osmanlı'nın Türklükle bir alakası var mı, yok... Ama onu da kullanmış bir sömürge imparatorluğu. Kıbrıs işgal edileceğinde asker nerden toplandı, Anadolu'dan... Kıbrıs halkı çok direndi işgale. Savaş uzun sürdü ve dökülen kanın haddi hesabı yok Kıbrıs için. Nedeni ne, Venedik ticaretini baltalamak. Kıbrıs Venedik ile dost ve müttefik idi. Kıbrıslılar Osmanlı kadırgalarını yanaştırmıyorlardı, Rum ateşi kullanarak yakıyorlardı. Karaya çıkartma yapmayı başaran gemi olursa da çıkanların hepsi ölüyordu. Rum ateşini onlara da yağdırıyorlardı. Anadolu'dan adamlar toplanıp toplanıp gemilere doldurulup ölüme gönderildiler. Daha hayat nedir anlamamış genç delikanlılar ölümün önüne acımasızca konuldu. Yeni kadırgalar yapmak için Lübnan'ın bayrağının da sembolü olan ünlü sedir ormanları katliama uğratıldı. Kuşatma altında artık Rum ateşi de kalmadı bir şey de kalmadı, bu kadar ısrarcı bir kuşatma tarihte az görülmüştür. Çok fazla sayıda insan ölüme direk sürüldü. Venedik dost ve müttefiğinin yardımına koşmadı. Papa kılını kıpırdatmadı ve Kıbrıs sonunda düştü... 

Sitelerde Paylaş

sayın Tumagü de söylemiş. Kıyamet sahnesi ile ilgili.

İkinci gruptaki kelime, dağlar değil de, karalar, kıtalar gibi bir anlamı olabilir mi diye sormuştum.
Çünkü ikinci grup ayetlerde, üzerinde her çeşit canlı, nehirler, ovalar ve yetiştirilen şeylerden bahsediliyor.

Sayın Rookie Explorer,
Bilindiği üzere, arapça'da dağ cebel'dir, çoğulu dağlar cibal'dir. Peki Kur'an'da büyük dağlar mealinde kullanılan Revasiye (رَوَاسِي) nedir? İnternette pek çok yazı var revasi ve revasiye hakkında. Kimisi, revasiye dünyadaki "7 kıta bloklarıdır, yerküreyi sabitleyen büyük dağlar bunardır" demekte, kimisi "ağır baskılar" şeklinde meal etmektedir. Bana kalırsa Revasiye Sıradağlar'dır. Muhammed güney anadolu ve aryan bölgesi gibi kendisine yakın sayılabilecek dağlar hakkında bildiklerinden hareketle bu muazzam dağlara revasiye demiş olabilir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...