Jump to content

1 trilyon yıl sonra?

Recommended Posts

bilim olumlu veya olumlu diye bakmaz, olgu diye bakar. o nedenle, bu evrenin başlangıcıyla birlikte en büyük gizem. evrenin sonu nasıl olacak bizden sonra neler olacak bu bilimin konusu.

tarihinde bilgix tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu konuda kesin bir şey söylenemez.

İçinde bulunduğumuz evren, başka evrenler yoksa, bir trilyon yıl sonra nasıl bir evren olacak? Başka evrenler varsa nasıl bir evren olacak? Proton bozunmazsa nasıl bir evren olacak? Proton bozunursa nasıl bir evren olacak? Genişleme durursa nasıl bir evren olacak? Evren kendi üzerine çökerse nasıl bir evren olacak?

Bunlar çeşitli senaryolar.. Hepsinin sonucu farklı.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, bilgix yazdı:

bilim olumlu veya olumlu diye bakmaz, olgu diye bakar. o nedenle, bu evrenin başlangıcıyla birlikte en büyük gizem. evrenin sonu nasıl olacak bizden sonra neler olacak bu bilimin konusu.

Tamam işte, ben de aynı şeyi söylüyorum aslında; Belli bir yönde sonuca odaklanmadan tarafsız gözlem yapmak gerekir.

Yokoluşu mutlak sonuç olarak görenler var. onları kastederek bir yorum yaptım.

Neticede birilerinin olumlu ihtimalleri de hatırlatması gerekiyor.   

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, haci said:

Bu konuda kesin bir şey söylenemez.

İçinde bulunduğumuz evren, başka evrenler yoksa, bir trilyon yıl sonra nasıl bir evren olacak? Başka evrenler varsa nasıl bir evren olacak? Proton bozunmazsa nasıl bir evren olacak? Proton bozunursa nasıl bir evren olacak? Genişleme durursa nasıl bir evren olacak? Evren kendi üzerine çökerse nasıl bir evren olacak?

Bunlar çeşitli senaryolar.. Hepsinin sonucu farklı.

hacı proton bozunursa ne olur hakkaten konu açılmışken?

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, haci said:

Protonun bozunması evrende vuku bulacak en büyük felakettir. Maddenin yok olması demektir. Madde enerjiye dönüşür. Evren enerji aslına döner ve bu enerji sonsuz boşluk içinde dağılır gider.

proton bozunursa oluşacak enerji potansiyel enerji mi yoksa saf enerji mi ?

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, bilgix yazdı:

protonun birkaç trilyon yıl sonra bozunabileceği söyleniyordu o konuda ne diyorsun evrenin big crunch dedikleri ölümü bu mu?

Big crunch bu değil. Big crunch da proton bozunmuyor. Evren kendi üzerine katlanarak yok oluyor..

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...
On 01.12.2016 at 21:14, haci said:

Big crunch bu değil. Big crunch da proton bozunmuyor. Evren kendi üzerine katlanarak yok oluyor..

acı, enerji cern de parçacığa dönüştürülüyor ışık hızının yüzde 99 u hızla diye biliyorum, bu evrendeki enerjinin maddeye nasıl dönüştüğünü açıklıyor mu?

Sitelerde Paylaş
On ‎12‎/‎10‎/‎2016 at 03:09, bilgix yazdı:

hacı, enerji cern de parçacığa dönüştürülüyor ışık hızının yüzde 99 u hızla diye biliyorum, bu evrendeki enerjinin maddeye nasıl dönüştüğünü açıklıyor mu?

Bu olay enerjinin maddeye nasıl dönüştüğünü açıklamaz. Sadece enerjinin maddeye dönüştüğünü açıklar.. Aslında bu süreç sırasında enerji korunuyor. Yani enerjinin korunumu yasası var. Enerji maddeye madde ve anti madde şeklinde dönüşüyor.. Ve onlar birbirleri ile veya ortamda mevcut aynı parçacıklarla birleşince enerjiye geri dönüşüyorlar. Enerjiden madde direkt olarak çıkmıyor. Yani madde direkt olarak maddeye dönüşmüyor. Evrende madde parçacıklarının sayısı aynı. Bu sayı enerjinin maddeye dönüşmesi ile değişmiyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...