Jump to content

Evrende Enerji Neden Yok Olmuyor?

Recommended Posts

Enerji  bir yere gidemez çünkü tanımı gereği evrenin dışı yoktur,  ancak seyrelebilir. Oda genişlemeden sebebiyettir. Yok olma olarak düşünülen şey hatalı bir felsefe çözünme mümkün ancak. O da seyrelerek olur.

tarihinde NotImportant tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, bilgix yazdı:

çünkü evrendeki enerji yoktan değil kuantum dalgalanması sonucu oluşan sanal parçacık haliyle ortaya çıktı. bu nedenle yok olması için bu reaksiyonun yok olması gerekir.

Fena bir açıklama değil ama esas olay şu:

Big Bang'in genişleme süreci sırasında oluşan false vacuum içinde enerji karşıtı olan çekim kuvveti ile birlikte ortaya çıkıyor. Çekim kuvveti negatif, enerji pozitif.
False vacuum çözününce bunlar birbirlerinden uzaklaşıp dağılıyorlar. Çekim kuvveti enerjiyi nötralize edecek güce sahip değil artık. Enerjiyi nötralize edecek başka bir kuvvet yok.  Enerji şekil değiştirebiliyor ama yok olmuyor. Tabii bu arada entropiden dolayı kullanılabilirliği azalıyor. Bu enerjinin doğası hakkında bilinen hemen hiç bir şey yok. Çekim kuvveti de gizemini koruyor.

Sitelerde Paylaş

Enerjinin gerçek olmadığı ile ilgili bir örnek vereyim.
E = (mg).h ile ifade edilen kütle çekim potansiyel enerjisi, cismin bir referans noktasına göre olan konumu nedeniyle sahip olduğu enerji olarak tanımlanır.

Yani ben bu cisme oturup bakarken X birim enerjisi, ayakta bakarken Y birim enerjiye sahip olur demektir. Böyle bir şey gerçekte olamaz. Cisme herhangi bir etkim bile yokken sadece oturuyor veya kalkmış olmam cismin sahip olduğu enerjiyi sözde değiştirmektedir. Bu saçmadır. O nedenle enerji gerçekliği olan bir şey değildir, doğayı anlama modelimizdeki bir matematiksel hesaplamadan öte bir şey değildir. Bir sayıdır bu kadar. O sayıyı ister negatif ister pozitif yapabiliyoruz o nedenle evrenin toplam enerjisinin sıfır olduğunu söyleyebiliyoruz.
Bana her zaman çok saçma, temelsiz bir kavram gibi gelmektedir enerji. Gündelik hayatta, konuşmalarımızda çokça geçen bir kelime olmasına rağmen ne olduğu belli değildir. Daha çok ısı ve hareketi çağrıştıran bir ifadedir...

O nedenle ne olduğu herkes tarafından sabit olmayan bir şeyin üzerine konuşmak belirsizliği daha çok arttırmaktadır.

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, vitamin yazdı:

Enerjinin gerçek olmadığı ile ilgili bir örnek vereyim.
E = (mg).h ile ifade edilen kütle çekim potansiyel enerjisi, cismin bir referans noktasına göre olan konumu nedeniyle sahip olduğu enerji olarak tanımlanır.

Yani ben bu cisme oturup bakarken X birim enerjisi, ayakta bakarken Y birim enerjiye sahip olur demektir. Böyle bir şey gerçekte olamaz. Cisme herhangi bir etkim bile yokken sadece oturuyor veya kalkmış olmam cismin sahip olduğu enerjiyi sözde değiştirmektedir. Bu saçmadır. O nedenle enerji gerçekliği olan bir şey değildir, doğayı anlama modelimizdeki bir matematiksel hesaplamadan öte bir şey değildir.

Gözlerim kanadı. Başlangınç olarak bir sistemdeki enerji değeri asla bulunamaz. Bunu lisede kimya dersinde öğretiyor olmaları lazım. Fiziğe gelince bu kurallar değişmiyor mgh deyip pat diye enerjiyi bulamazsın. Enerji değişimini bulursun aslında. Ayağa Kalkma işini anlamadım bak. Sen ayağa kalkınca havadaki kuşun gezegene olan düşey uzaklığı mı değişiyor ? Yada oku germiş bir adamın germe kuvveti mi değişiyor ? Pek sanmam. 

► Ha diyorsan ki referans noktası benim. Evet ayağa kalınca değişir bu ayı dünyaya yaklaştırmaya benzer (Daha çok dünyayı aya yaklaştırmaya). Yani evet değişmesi gerek değişiyorda zaten burada bir yanlışlık yok. Olay sandığın gibi senin bakış açına bağlı değil aksine bağımsız bu yargıya nasıl vardın anlamadım...

Sitelerde Paylaş
25 dakika önce, NotImportant yazdı:

Gözlerim kanadı. Başlangınç olarak bir sistemdeki enerji değeri asla bulunamaz. Bunu lisede kimya dersinde öğretiyor olmaları lazım. Fiziğe gelince bu kurallar değişmiyor mgh deyip pat diye enerjiyi bulamazsın. Enerji değişimini bulursun aslında. Ayağa Kalkma işini anlamadım bak. Sen ayağa kalkınca havadaki kuşun gezegene olan düşey uzaklığı mı değişiyor ? Yada oku germiş bir adamın germe kuvveti mi değişiyor ? Pek sanmam. 

► Ha diyorsan ki referans noktası benim. Evet ayağa kalınca değişir bu ayı dünyaya yaklaştırmaya benzer (Daha çok dünyayı aya yaklaştırmaya). Yani evet değişmesi gerek değişiyorda zaten burada bir yanlışlık yok. Olay sandığın gibi senin bakış açına bağlı değil aksine bağımsız bu yargıya nasıl vardın anlamadım...

Enerji ne?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...