Jump to content

Recommended Posts

Agnostik düşüncedeki bir birey düşüncelerini nasıl netleştirmeli? Youtube dan videolar izlemeyle net düşüncemin oluşacağını sanmıyorum bu yüzden gerçek net akıla ulaşmak için ipuçları istiyotum.

(Agnostik kelimesinin bendeki karşılığı: mislümanlığı tutucu annem ve gittiğim yatılı kurslardan öğrendim buna rağmen kalbimde bir dini inanç yok. Ancak bunu kanıtlayamam da)

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...
On 07.01.2017 at 21:15, BirMinyon yazdı:

Agnostik düşüncedeki bir birey düşüncelerini nasıl netleştirmeli? Youtube dan videolar izlemeyle net düşüncemin oluşacağını sanmıyorum bu yüzden gerçek net akıla ulaşmak için ipuçları istiyotum.

(Agnostik kelimesinin bendeki karşılığı: mislümanlığı tutucu annem ve gittiğim yatılı kurslardan öğrendim buna rağmen kalbimde bir dini inanç yok. Ancak bunu kanıtlayamam da)

Güzel bir sorunsala (bana göre sorun) temas etmişsin. Aslında kök tanım itibarı ile agnostizm gnostizm'in olumsuzluk almış hali. Gnostizm tanrının bilinebileceğini söyler. Agnostizm'de bilinemeyeceğini. Fakat tahminimce sonradan başka alt tanımlamalar da türetilmiş (Agnostik Ateizm gibi), ihtiyaca binayen. Mesela ben. Ne tanrının olmadığını, ne tanrının olduğunu, ne bilinebileceğini nede bilinemeyeceğini söyleyemem. Bilim tarihiyle ilgilenen biri olarak gelinen yer müthiş. Bilinemeyeceği gibi büyük bir iddiayı nasıl söyleyim. İnsanoğlu yarın neler yapacak neler bulacak kimbilir. Tanrının varlığı bilmediğim için kendisine tapmıyorum. Olmadığını yada bilinemeyeceğini kanıtlayamayacağım için onları da söyleyemem. Ben tamamen bilimsel yaklaşıyorum. İddiasını kanıtlayabilene inanırım. Yoksa ilgilenmem.

Sitelerde Paylaş
On 07.01.2017 at 20:15, BirMinyon yazdı:

Agnostisizm dediğimizde genelde tanrı konusundaki bilinmezcilik akla gelir. ama din konusunda bilinmezci olanlar da var.

Doğru anladıysam, henüz dinle ilgili sizde tam bir netlik oluşmamış?

Gerçekte dinlerin insan uydurması olduğu konusunda herhangi bir şüphe yoktur. Bunun için özgür düşünebilmek çok önemli.

Mesela hiçbir kutsal inanıştan haberiniz olmadığını farzedin. ve bunların ne kadar mantıklı olduğunu tekrar düşünün.       

Sitelerde Paylaş
  • 10 months later...
On 07.01.2017 at 20:15, BirMinyon yazdı:

merhaba :) kardeşim agnostisizm aslında bilnmeyen bir evrenin nereden? türediğini nasıl? türediğini ve nedenlerin ve olasıkların

ne? amaçla yapıldığını bilmemizin bilimsel ve dinsel olarak imkansız olduğunu savunan felsefe akımıdır.

dolayısiylede sen agnostisizmi oldukça yanlış kavramışsın düzelteyim dedim. :)  

agnostisizm sendeki yada bendeki  karşılığı diye bir kavram yoktur. çok açık ve nettir. bilinmeyendir. herşey bilinmeyendir.

agnostizim bir ispata ihtiyac duymaz bu yüzden en mantıklı inanıştır. sevgili kardeşim. saygılarımla :)  

Sitelerde Paylaş
On 07.01.2017 at 21:15, BirMinyon yazdı:

https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Deneycilik

https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Pozitivizm

https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Mantıksal_pozitivizm

https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Pragmatizm

Bu felsefeleri incelersen agnostik düşünceyi  öğrenebilirsin.

Sitelerde Paylaş

Agnostikler,soruyorum sizlere,bahçedeki periler hakkında ne kadar agnostiksiniz,onların varlıklarının çürütülemez olması varlıkları ya da yoklukları hakkında eşit derecede bilinmezci olmayı mı gerektirir ?

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, Kör Saatçi yazdı:

Agnostikler,soruyorum sizlere,bahçedeki periler hakkında ne kadar agnostiksiniz,onların varlıklarının çürütülemez olması varlıkları ya da yoklukları hakkında eşit derecede bilinmezci olmayı mı gerektirir ?

Agnostisizm tanrının varlığı veya yokluğu ile ilgili bir felsefedir. İstersen perilerin hakkında yeni bir felsefi akım getirebilirsin ama onun adı agnostisizm olmaz. 

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, Kör Saatçi yazdı:

https://www.youtube.com/channel/UCOUytczrljJKwN1R0huhfXA

bende daha zor bir soru var. tek fark senınkı mantıksız ve imkansız ama benimkı oldukça mantıklı ve imkanlı 

soru şu  tanrı kendi aklını görebilirmi?  :D  wooww  beyin yakan soru . siye buna derim işte  :D  

tarihinde agnostik tanrı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
8 saat önce, Kör Saatçi yazdı:

Peri hakkında bilgi olmalı ki perinin varlığını yokluğunu test edelim.

Veri yoksa perinin varlığı ile yokluğu eşit ederecede olur.Yani belirsiz olur.

Sitelerde Paylaş
21 saat önce, SHORTWAVE yazdı:

Peri hakkında bilgi olmalı ki perinin varlığını yokluğunu test edelim.

Veri yoksa perinin varlığı ile yokluğu eşit ederecede olur.Yani belirsiz olur.

Ekleyelim;

Ve bu yüzden onu yok kabul ederiz, fakat kesinlikle yok olduğunu kanıt yokluğundan dolayı öne sürersek bu "İspatlama Mecburiyeti Mantık Safsatası", diğer bir deyişle "Argument From Ignorance"a döner.

Sitelerde Paylaş
  • 4 months later...

evrene sebep olan bir yaraticinin varligi ve yoklugu hakkinda emin degilim demek agnostik bakis acisidir ve bana gore baslangicta evrene sebep olan bir varligin oldugunu iddia etmekle olmadigini iddia etmek ayni kapiya cikar ve her iki taraf kendi iddiasini kanitlamak zorundadir.cunku evrenin baslangicini tahmin edebiliriz ancak.bu sebepten dolayi  kutu icinde kedinin oldugunu soylemekle olmadigini soylemek her ikisi bir iddiadir ve bu yuzden ateistler " tanri vardir diyenler ispatlamak zorundadir ve biz yoklugunu ispatlamak zorunda degiliz" diyemez.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...