Jump to content

Akıllı tasarım

Recommended Posts

• İleti 361
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Tenten´in serüvenlerini severim, ama Sizi pek gözüm tutmadı. Foruma üye olur olmaz zırt pırt konu açacağınıza, evvela forumda biraz gezinseniz fena olmaz herhalde. Forumda binlerce konu var, bunların da cevabı mutlaka verilmistir.

Ama Siz illede buradaki dinsizleri dövmek istiyorsanız, denemesi bedava.

Ha, az kalsın unutuyordum.

Dostum geçen gün açmıs olduğunuz "TANRININ ESERLERİ"  durum da ?!:D

Sanırım orası biraz sahipsiz kaldı, neden acaba ?

Foruma hosgeldiniz.

Haydi kolay gelsin .... 

Sitelerde Paylaş
18 dakika önce, kavak yazdı:

Tenten´in serüvenlerini severim, ama Sizi pek gözüm tutmadı. Foruma üye olur olmaz zırt pırt konu açacağınıza, evvela forumda biraz gezinseniz fena olmaz herhalde. Forumda binlerce konu var, bunların da cevabı mutlaka verilmistir.

Ama Siz illede buradaki dinsizleri dövmek istiyorsanız, denemesi bedava.

Ha, az kalsın unutuyordum.

Dostum geçen gün açmıs olduğunuz "TANRININ ESERLERİ"  durum da ?!:D

Sanırım orası biraz sahipsiz kaldı, neden acaba ?

Foruma hosgeldiniz.

Haydi kolay gelsin .... 

Verecek cevapları yok ondan sahipsiz kaldı.

Bilim forumuna  beklerim.

Sitelerde Paylaş

Tesadüf diye birşey yok. Evrim var. Tüm olgularıyla reddedilemez bir gerçek, kanıtlarıyla. Yüzbin kere çürütülmüş akıllı tasarım denen saçmalığı yine konu açmış, teist arkadaş. Forumda arama yapıp sorularınıza tüm cevaplar var. Ayrıca sizin gibi üfürmüyoruz. Aha da bak endoplazmik retikulum var, bu sebepten dolayı mitokondri tanrısı vardır değil mı? Ne alaka? Bağlantıyı nereden kuruyor sunuz? Gözleriniz de var, çakma foto makinası gibi , işte bu yüzden spagetti tanrısı vardır... Tamam iman ediyorum. Lütfen x tanrım, patates kızartma makinasında beni pişirme ! 

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, Bitburger yazdı:

Bilim forumuna beklerim!!!

Sen giit kumda oyna bakim ufaklik!!

Bilim adamı değilim.

Bu forumda kendini bilim adamı zannedenler var.Sorularıma verdikleri  cevaplar komik oluyor.:)

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Tatarka yazdı:

Tesadüf diye birşey yok. Evrim var. Tüm olgularıyla reddedilemez bir gerçek, kanıtlarıyla. Yüzbin kere çürütülmüş akıllı tasarım denen saçmalığı yine konu açmış, teist arkadaş. Forumda arama yapıp sorularınıza tüm cevaplar var. Ayrıca sizin gibi üfürmüyoruz. Aha da bak endoplazmik retikulum var, bu sebepten dolayı mitokondri tanrısı vardır değil mı? Ne alaka? Bağlantıyı nereden kuruyor sunuz? Gözleriniz de var, çakma foto makinası gibi , işte bu yüzden spagetti tanrısı vardır... Tamam iman ediyorum. Lütfen x tanrım, patates kızartma makinasında beni pişirme ! 

Akıllı tasarımı çürütme yönteminiz nedir? Bahsettiğimiz şey sıradan bir olay değil, bilinç dışı olma ihtimali 10^10^..'lere dayanan bir olaydan bahsediyoruz. Ayrıca evrimin varlığı, daha öncesine dair bir açıklama vermiyor. Evrim var evet, peki bu evrim nasıl oluyor da ortaya çıkıyor ve bizim gibi bilinçli, farkındalığı yüksek canlılar meydana getiriyor? Her türlü teizm ateizmden daha iyi açıklar, evrimi dahi.

Sitelerde Paylaş

54 minutes ago, bobby said:

Akıllı tasarımı çürütme yönteminiz nedir? Bahsettiğimiz şey sıradan bir olay değil, bilinç dışı olma ihtimali 10^10^..'lere dayanan bir olaydan bahsediyoruz. Ayrıca evrimin varlığı, daha öncesine dair bir açıklama vermiyor. Evrim var evet, peki bu evrim nasıl oluyor da ortaya çıkıyor ve bizim gibi bilinçli, farkındalığı yüksek canlılar meydana getiriyor? Her türlü teizm ateizmden daha iyi açıklar, evrimi dahi.

Teizm hangi boku açıklamış da evrimi açıklasın? Bu kadar salakça iddiayı ancak bir teist öne sürer? Teimz demek kıçtan sallamak demektir.

Canlıların birbirini yiyerek hayatta kaldığı bir sisteme akıllı tasarım demek ancak teist beyinsizliği ile açıklanacak bir durum.

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, TENTEN yazdı:

Bilim adamı değilim.

Bu forumda kendini bilim adamı zannedenler var.Sorularıma verdikleri  cevaplar komik oluyor.:)

Bakalım sizin vereceğiniz cevaplar ne kadar ciddi.....

Şimdi işinizi biraz kolaylaştırıyorum. diyelim ki, evrimsel süreçlerde bilinçli davranışlar üreten doğa dışında, evrende yaratıcı bazı güçler de  bulunuyor. Bu durumda, düşünebilen her insanın aklına gelebilecek bazı sorular......;

1-) Bu yaratıcının tek olduğunun delili nedir? 

2-) Size göre bir masa bile kendi kendine olamazken, bu varlığın kendisi dışında hiçbir kaynak ve enerjiye ihtiyaç duymadan varolduğunun göstergeleri nelerdir?

3-) Bu şeyin yoktan vareden, veya kendisi dışında hiçbir enerjiye ihtiyaç duymadan varedebilen bir güç olduğunun bilimsel delilini açıklayınız?

4-) Herşeyin yaklaşık 14 milyar yılda oluştuğu keşfedilmesine rağmen, bu varlığın zamandan bağımsız haraket ettiğinin göstergeleri nelerdir?

5-) Milyarlarca yıl uzay boşluğunda hiçbir şeye ihtiyaç duymadan tek başına yaşayabilen ölümsüz bir canlıyı, size göre bilim adamları ne ile açıklamıştır?

6-) Bu varlığın tüm evrene hakim olan, sürekli yaratmaya devam eden, herşeye mudahele edebilen bir güç olduğunun delili nedir?

7-) Bu şeyin, tüm insanların düşüncelerini ve yaşadığı tüm olayları aynı anda takip edebilen, hiçbir hafıza kaybına uğramayan bir tanrı olduğu sonucuna nasıl vardınız?

8-) Görünmez, duyulmaz, ölçülemez, hiçbir şekilde algılanamaz olmasına rağmen..., sözde evrendeki tüm varlığın temeli olan bu ucube kavramı, ne tür bir mantıkla açıklıyorsunuz....?

9-) Ayrıca bu şey, milyonlarca yıl insanlarla saklambaç oynayan bir soytarı olmaya nasıl karar vermiştir?

Acaba insanlardan korkup utanıyor mu.... yoksa hiçbir vicdanı ve duygusu olmayan bir puttan ibaret bir saçmalık mıdır?

Evet, şimdilik bu sorulara cevap alayım. sonra devamı gelecek. Henüz bu tanrının ilkel çöl eşkiyalarının sadist tanrısıyla ilişkilendirmedik bile !!!

Daha tüm zamanların en ahlaksız ve mantıksız karakterinin, nasıl tanrı olabileceğini açıklayacaksınız.

Cevap süreniz; 500 katrilyon milenyum.  kolay gelsin!

tarihinde Mindsurfer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 saat önce, bobby yazdı:

Şu 10^10^ hesabını bir yayınlar mısınız burada? Bir kontrol edelim hesabın doğruluğunu. Bakalım nereden çıkıyor bu kadar imkansızlık hesabı. :)

Benim bildiğim galakside akıllı yaşamın oluşma sıklığı ile ilgili bir Drake eşitliği var. 

https://en.wikipedia.org/wiki/Drake_equation

{\displaystyle N=R^{\ast }\cdot f_{p}\cdot n_{e}\cdot f_{\ell }\cdot f_{i}\cdot f_{c}\cdot L}

Galakside 200 milyar yıldız olduğuna ve bu yıldızların 0,2 si ile 0,5'i aralığında gezegen oluştuğu kabul edilerek ve evren hakkında elde edebildiğimiz diğer tüm verilerin muğlaklığı doğrultusunda  N sayısının minimum 20 ile maksimum 50.000.000 aralığında olduğu öne sürülüyordu.

Biz minimumunu alalım. 20. 20 sayısı sizin şu 10^10^ hesabınızdan oldukça yüksek bir sayı. :)

Üstelik bu sadece bizim galaksi için. Evrende 400 milyar daha galaksi olduğunu düşünürseniz.....

En kötü olasılıklar ele alındığında bile öne sürülen rakamın 10^10^ gibi bir ihtimale götürmüyor bizi.

10^10^ hesaplarla kastedilen Caner Taslaman gibi yaratılışçıların öne sürdüğü içinde bulunduğumuz entalpinin oluşması olasılığı var benim bildiğim. Onun da bir çok nedeni olabilir, çoklu evrenler, döngü evrenler, sonsuz evren, sabitleri değişken evren. Yani tanrıya alternatif çok. :)

tarihinde Sundance tarafından düzenlendi
olasılık ve Caner Taslaman ekleme
Sitelerde Paylaş
Alıntı

Bakteri kamçısı  mekanizması tesadüfen mi oldu? :)

Bu konuya dair bir yazı yazdım. 

Ayrıca @Tatarka nın da attığı bu linkin incelenmesinde fayda var http://www.evrimagaci.org/fotograf/108/6477

tarihinde NotImportant tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bilimin ön cephesinde yer alan her bilinmeyen yerine tanrıyı koymak insanı yanıltır, hataya götürür. 

Onu açıklayın, bunu açıklayın şeklinde yaklaşıp açıklama eksikliğini "İşte demek ki tanrı yaptı" şeklinde doldurmak yanlıştır.

Bu bilgisizliğin tanrısıdır.

Bir zamanlar yıldırımların tanrının mucizevi silahı olduğuna inanıyorlardı. Şimdi elektriğin ne olduğunu gayet iyi anladığımız için yıldırımın doğada kendiliğinden meydana gelen doğal bir olay olduğunu biliyoruz. 

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, Mindsurfer yazdı:

"Tasarımcı = Tanrı" yani öyle mi.....?

Dünyada gördüğümüz tüm tasarımcılar doğal birer canlı iken, insanın öncesindeki herhangi bir akıl unsuru ile, tanrı sonucuna ulaşılamaz.

Neden ulaşılamasın? Tasarım dediğimiz şey sadece dünyamızı kapsamıyor.

tarihinde bobby tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ayrıca, Ateistler birşey ispatlamak zorunda değiller. Biz herhangi bir tanrının veya tanrıların varlığını iddia etmiyoruz ki. Tapmak için o var bu var şu tanrı var demiyoruz ki. İddia kim ediyorsa , o kişi ispatlasın. İlave olarak, olasılık hesabı sadece ve sadece geleceğe yönelik yapılır. Geçmişe yönelik olasiliklardan 10^10 gibi  Caner taşlaman tarzı sallama iddialar bilimsel olmadığı gibi absurd derecede sacma. Notimportant açıklamış.

C.taslaman bir şarlatan ve yalancidir. YouTube da onu her gördüğümde çok sinirleniyorum. Bilimsel konularda çok fena sallıyor, iki de bir de laf ebeliği yapıp söz kesiyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...