Jump to content

Akıllı tasarım

Recommended Posts

• İleti 361
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Valla ben dindarrla uğraştım dersimi aldım artık bu örümcek beyinlilerle ister reformist islamcı ister ılımlı islamcı ister şeriatçı olsun tartışmıyorum karşıdaki kendini kapamış çünkü.

tarihinde Ateist Teolog tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
57 minutes ago, ANTİATEİST said:

Neden sürekli hakaret ediyorsun, "değerlerini" mi incitiyorum ? 

Hakaret ettiğimi nereden çıkardın, sadece durum değerlendirmesi yaptım. 

Arapların bize inanmazsanız Allah adında bir tanrı sizleri sonsuza kadar yakar iddiasına ancak mallar ve geri zekalılar inanır, sen de bu iddiaya inandığına göre bu seni otomatik olarak mal ve gerizekalı yapıyor.

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, ANTİATEİST yazdı:

Teflon, ateizmin doğruluğunu zayıf bir olasılık olarak görsem bile ihtimal dışı etmiyorum.

Yani bu durumu dahi değerlendirecek, kabul edecek samimiyet ve cesareti barındırıyorum.

Bunu barındırdığım için de hem kendi tarafımdaki hem de sizin tarafınızdaki doğruları ve yanlışları görebiliyorum.

Peki sen (senin üzerinden forumdaki ateistlere lafım) neden benim gösterdiğim cesareti gösteremiyorsunuz ?

Hiç karşı tarafın doğru olabileceğini %1 ihtimal bile olsa düşünüp fikirlerinizi sorgulamaya neden cesaret edemiyorsunuz ?

Korktuğunuz yada çekindiğiniz bir nokta mı var ? Bunu hiç kendinize sordunuz mu ?

Bir Tanrı'nın varlığı mı sizi korkudan ? Yada yıllardır benimsediğiniz bir fikrin çökmesi mi sizi korkutan ?

Kendi ideolojini "Tanrı'yı kim yarattı" tarzı basit argümanlarla savunacak durumda olmak son derece komik değil midir ?

Madde yaratılandır, Tanrı madde değil yaratılan değil, yaratılan da Tanrı değil desem sıra hangi argümana gelecek ?

Slm

Burada şöyle bir durum var:

tanrınız islamın tanrısı değilse, sizi bir şekilde kendi varlığını bildirmekle mi görevlendirdi ki, bizlerin zihinlerini açmaya çalışıyorsunuz? 

tanrınız islamın tanrısı değilse ve sizi bir şekilde kendi varlığını bildirmekle görevlendirdiyse, tutun elinden getirin tanrınızı, ne diye laf anlatmaya uğraşıyorsunuz?

tanrınız islamın tanrısı değilse ve sizi herhangi bir şeyle görevlendirmediyse, bu çabanız nedendir? deli olmadığınızı mı kanıtlamaya çalışıyorsunuz?

tanrınız islamın tanrısı değilse ve sizi herhangi bir şeyle görevlendirmediyse, sizin onun varlığından nasıl haberiniz oldu, dahası onun sizin varlığınızdan haberi var mı, nereden biliyorsunuz? ya çabanız ve inancınız boşaysa?

tanrınız islamın tanrısı ise, varlığı konusunde herhangi bir olasılık söz konusu değildir. islamın uyduruk kitabı her yanı ile bunu kanıtlamaktadır.

yukardaki durumlar çoğaltılablir de, sizin yerinize düşünmeye üşendim, dahası siz düşünmüyorken, bunları yazıyor olmak hiçbir işe de yaramıyor nasılsa.

yine de bunların dışında, olasılığı tam yani gerçek  olan durumu da yazayım.

tanrı diye bir şey yoktur. tanrılar insanlar tarafından uydurulmuş düş ürünleridir.

Sitelerde Paylaş

E tabii yahu, allah veya tanrı işte her neyse, olmadığı için elbette acaba olmayabilir mi diye bir şüpheyi içinde taşıyarak ve o şüpheyi bütün gücünle bastırarak ona inanmaya kendini zorlayacaksın.

Ateistin öyle bir sıkıntısı yok ki, tanrı zaten uydurma, yok. Tanrının olmadığını bilmek için kendini kasmaya hiç gerek yok. Gerçeği görmek böyle bir rahatlıktır. Gerçeği görememek, hayallere inanmak böyle bir sıkıntıdır. Olmayan bir şeyi var etmek için yırtmadık yerini koymayan biri için ne diyebiliriz? Allahı olsa da ona acısa... Allah da olmayınca hiç acıyanı yok zavallının... 

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, teflon yazdı:

Eğer varsa tasarımcı, fizik kanunlarının köpeğidir.

Aynen öyledir. Fizik yasalarının dışında bir kuantum parçacığını kıpırdatamaz bile... Kendisi de fizik yasalarına kayıtsız şartsız boyun eğmiştir. Ancak fizik yasalarını kullanarak başarı elde edebilir. Fizik yasalarına rağmen hiç bir şey yapamaz.

Sitelerde Paylaş

Yahu anlamıyorum evrenin ne kadarı gördün de her şey akıllıca düzenli bir şekilde tasarlanmış diyebiliyorsun.

evrenin 13,5 milyar yaşında olduğu tahmin ediliyor. Bak rakam ile yazıyorum 13.500.000.000  

Homo sapiens türü 100.000 yıl önce ortaya çıkmaya başladı. 

Yani bu evren 13.499.900.000 yıl boyu sensiz vardı.

Evrenin en uç noktasındaki bir yıldızın tam şuandaki hareketinin sana varması 13,5 milyar yıl sürecek. Onun yüz binde biri uzaklıktaki bir yıldızın bile şuan ki hareketini görmemiz için 135 bin yıl beklememiz gerek.

Ama adamlar kalkmış düzenli diyor ! Ne zaman düzenliydi ? hangi zamanda ? Gökyüzüne bakınca tek zamanı gördüğünü mü sanıyorsun ? Baktığın her bir mm kare arasında yüz binlerce zaman farkı olabilir, fazlası da olabilir !

Ne kadar haddini bilmez çıkarımlar.

tarihinde NotImportant tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Üstteki safsatalara kendi adıma gerekli karşılıkları sonra yazarım. Şimdi allah için güzel kaşınıyorlar, güzel de kaşımak lazım.

Ama akıllı tasarım demişken aklıma düştü.

Poligenetik ve crispr gen makası ile tasarım bebeklerin üretiminin önü açılıyor.

İnsanlık tasarımcının(!) hatalarını düzeltme yolunda ilerlemeye devam ediyor. Yakında "gerçek tasarımın" nasıl olması gerektiğine dair ders vermeye başlanacak :) (İlk dersler "satranç" ve "go" şampiyonlarına verildi zaten.)

Bu durumda din, ruh ve kader gibi safsatalar da auta gidiyor tabi. Sözde tanrıya saygılar.

Velhasılı: it ürüyor, kervan yürüyor.

Geçmiş olsun.

Sitelerde Paylaş
  • 9 months later...
3 hours ago, deney said:

Bu tohumun paraşütü tesadüfen mi oldu?:)

Tüylü olupda uçamayan bir tohum tasarımı var mı?

Sen TENTEN'sin de mi?

Ona göre söveyim.

Hayır araştırın da gelin diyoruz ama, milleti sinir etmek üzere tasarlanmış mekanik troller misiniz nesiniz anlamadım ki

Öküze anlatsak bu kadar öküz bile anlardı bunu..

Sitelerde Paylaş
Şimdi, teflon yazdı:

Sen TENTEN'sin de mi?

Ona göre söveyim.

Hayır araştırın da gelin diyoruz ama, milleti sinir etmek üzere tasarlanmış mekanik troller misiniz nesiniz anlamadım ki

Öküze anlatsak bu kadar öküz bile anlardı bunu..

Herşeyi araştıramam.İmkanım yok.

Araştırsam bile aklımda tutamam herşeyi.

Sitelerde Paylaş

Bende klasik; bu nasıl kendi kendine varolurculardanım. bu düşüncem hala baskındır. ancak madalyonun öbür yüzü geliyor bu aralar aklıma..  yaratıcı makro ve mikro düzeyde bu kadar ayrıntılı şeyleri nasıl düşünüp yaratabilir? düşünerek- tasarlayarak oluşturulamayacak kadar  zengin/muhteşem duruyor var olan herşey.. Tanrı bu herşeye yücü yeter, şöyle alim, böyle yüce falan kolay laf..ama dediğim gibi madalyonun birde öbür yüzünü düşünün. tasarlanarak yaratılacak kadarda kolay değil varlık/varoluş..

tarihinde Burakey tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Burakey yazdı:

Bende klasik; bu nasıl kendi kendine varolurculardanım. bu düşüncem hala baskındır. ancak madalyonun öbür yüzü geliyor bu aralar aklıma..  yaratıcı makro ve mikro düzeyde bu kadar ayrıntılı şeyleri nasıl düşünüp yaratabilir? düşünerek- tasarlayarak oluşturulamayacak kadar  zengin/muhteşem duruyor var olan herşey.. Tanrı bu herşeye yücü yeter, şöyle alim, böyle yüce falan kolay laf..ama dediğim gibi madalyonun birde öbür yüzünü düşünün. tasarlanarak yaratılacak kadarda kolay değil varlık/varoluş..

Akıllı tasarım, damlaya damlaya kayayı oyan bir su sızıntısını görüp "Bir damla su nasıl kayayı oyabilir, mutlaka oyan biri olmalı" diye düşünmeye benziyor.

O kaya oyulmadan önce kaç milyar damla su damladığını tahayyül etme yeteneğinde olamayan bir insan elbette suyun kayayı oyduğunu anlayamaz.

Evrim nedir bihaber olan bir insan elbette canlılığın nasıl olup da bu kadar geniş bir yelpazeye yayıldığını anlayamaz.

Anlayabilecek yetenekte olanlar arasında ise canlılığın çeşitliğinin nedeninin evrim olduğu konusunda bir şüphe yok.

Mesele, herşey billur gibi berrakken yıllar yılı sürecek ölçüde işi goy goya vurup, suyu bulandırarak, gerçeğin yayılmasına engel olmaya çalışacak kadar zavallıların var olması.

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, Sundance yazdı:

Hem kendin araştırmaya vaktin yok, hem de araştırmış olanlara itikatın yok.

Bizim orada bir deyiş var bununla ilgili...

9 saat önce, Sundance yazdı:

Akıllı tasarım, damlaya damlaya kayayı oyan bir su sızıntısını görüp "Bir damla su nasıl kayayı oyabilir, mutlaka oyan biri olmalı" diye düşünmeye benziyor.

O kaya oyulmadan önce kaç milyar damla su damladığını tahayyül etme yeteneğinde olamayan bir insan elbette suyun kayayı oyduğunu anlayamaz.

Evrim nedir bihaber olan bir insan elbette canlılığın nasıl olup da bu kadar geniş bir yelpazeye yayıldığını anlayamaz.

Anlayabilecek yetenekte olanlar arasında ise canlılığın çeşitliğinin nedeninin evrim olduğu konusunda bir şüphe yok.

Mesele, herşey billur gibi berrakken yıllar yılı sürecek ölçüde işi goy goya vurup, suyu bulandırarak, gerçeğin yayılmasına engel olmaya çalışacak kadar zavallıların var olması.

Bir tohumun pervane kanadını şeklinde veya paraşüt şeklinde tüycüklerden oluşması ile suyun  taşı oyması aynı şey değildir.

Araştırmış isen bunu bilgisayar simulasyonu ile gösterebilmen gerekir.

Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, deney yazdı:

Bir tohumun pervane kanadını şeklinde veya paraşüt şeklinde tüycüklerden oluşması ile suyun  taşı oyması aynı şey değildir.

Araştırmış isen bunu bilgisayar simulasyonu ile gösterebilmen gerekir.

Niye?

Taşın başı..... Kel mi?

Tohumun paraşüt şeklinde olması çok harika da taşın kabak gibi oyulmuş olması çok mu sıradan?

Dünyanın bilmem kaçıncı harikası olan peri bacaları o tüylü tohumdan geri mi kalıyor?

Paşa beyimiz isterse bir de sanal gerçeklikte tohum olmak nasıl birşey onu yaşatalım isterse.

Anlayandan kastım bilimdir, bilim dünyası, biyoloji o tüylü tohumun Allah tarafından mı dizayn edildiğini söylüyor yoksa milyarlarca yıllık evrimin sonucu mu oluştuğunu söylüyor?

Namuslu olan bu sorunun cevabı doğruştusunda zaten akıllı tasarım saçmalığını uzatmaz ama işte diyorum ya sakız edip goy goya çeviren zavallılar var.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Sundance yazdı:

Niye?

Taşın başı..... Kel mi?

Tohumun paraşüt şeklinde olması çok harika da taşın kabak gibi oyulmuş olması çok mu sıradan?

Dünyanın bilmem kaçıncı harikası olan peri bacaları o tüylü tohumdan geri mi kalıyor?

Paşa beyimiz isterse bir de sanal gerçeklikte tohum olmak nasıl birşey onu yaşatalım isterse.

Anlayandan kastım bilimdir, bilim dünyası, biyoloji o tüylü tohumun Allah tarafından mı dizayn edildiğini söylüyor yoksa milyarlarca yıllık evrimin sonucu mu oluştuğunu söylüyor?

Namuslu olan bu sorunun cevabı doğruştusunda zaten akıllı tasarım saçmalığını uzatmaz ama işte diyorum ya sakız edip goy goya çeviren zavallılar var.

Bir bitki yılda en fazla  bir kez döl verir.Bazı ağaçların döl verme zamanı 15 yılı  buluyor.

Kambriyen döneminden bugune 500 milyon yıl var.Milyar yıl yok.:0_80cbc_37a71a73_L:

Bir bitkinin tohumu  500 milyon yılda pervane şeklini alamaz.Bilgisayar simulasyonu bunu hızlandırmak için gerekli.

500 milyon adımda hem ağacın şeklini oluşturacaksın hemde tohumun şeklini.

Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, deney yazdı:

Bir bitki yılda en fazla  bir kez döl verir.Bazı ağaçların döl verme zamanı 15 yılı  buluyor.

Kambriyen döneminden bugune 500 milyon yıl var.Milyar yıl yok.:0_80cbc_37a71a73_L:

Bir bitkinin tohumu  500 milyon yılda pervane şeklini alamaz.Bilgisayar simulasyonu bunu hızlandırmak için gerekli.

500 milyon adımda hem ağacın şeklini oluşturacaksın hemde tohumun şeklini.

Senede de sadece bir ağaç var dünyada yaşayan diye mi hesap yapıyorsun?

500 milyon yıl x dünya üzerinde tahum üreten ağaçların sayısı x bir ağacın ürettiği tphum sayısı diye bir düzelt hesabını da bak bakalım kaç adım etmiş

Bu arada kambriyen evrimin başlangıcı değil. Kambriyen döneminde oldukça gelişmiş zaten yaşam. DNA zincirleri dolayısıyla olasılık uzamış. Sen sıfırdan değil o gayet uzamış ve sana bir altyapı görevi gören DNA zinciri üzerinde hareket ediyorsun.

Yani işinize gelince milyarlaca yıllık evrimi siliyorsunuz ya. Ne diyeyim!

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Sundance yazdı:

Senede de sadece bir ağaç var dünyada yaşayan diye mi hesap yapıyorsun?

500 milyon yıl x dünya üzerinde tahum üreten ağaçların sayısı x bir ağacın ürettiği tphum sayısı diye bir düzelt hesabını da bak bakalım kaç adım etmiş

Bu arada kambriyen evrimin başlangıcı değil. Kambriyen döneminde oldukça gelişmiş zaten yaşam. DNA zincirleri dolayısıyla olasılık uzamış. Sen sıfırdan değil o gayet uzamış ve sana bir altyapı görevi gören DNA zinciri üzerinde hareket ediyorsun.

Yani işinize gelince milyarlaca yıllık evrimi siliyorsunuz ya. Ne diyeyim!

Kambriyen dönemini kolaylık olsun diye verdim.

İlk tohumlu ağacın ne zaman çıktığını bilmiyorum. 

Ağaç sayısının önemi yok.Döl verebilmesi için aynı tür olması gerekir.Farklı olursa üreyemez.:0_80cbc_37a71a73_L:

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...