Jump to content

Akıllı tasarım

Recommended Posts

İlla tanrı arıyorsanız o, termodinamik olabilir. Bu da panteist bakış olur ve bilimseldir. Fizik bilmeden, ortaya dalıp, fotoğraf makinası göz mitokondri mix'inden akılsız tasarım tanrı üretirsiniz, ki bu durumda sizin tanrınız var olmak için insan zihnine ve termodinamiğe muhtaç durumda oluyor.

Ortada canlıların birbirini yiyerek hayatta kaldığı ve bir sürü hatalı üretim canlıların birlikte yaşamaya çalıştığı bir ekosistem var. Ne saçmalıyorsunuz teist arkadaşlar?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 361
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

9 saat önce, sağduyu yazdı:

Teizm hangi boku açıklamış da evrimi açıklasın? Bu kadar salakça iddiayı ancak bir teist öne sürer? Teimz demek kıçtan sallamak demektir.

Canlıların birbirini yiyerek hayatta kaldığı bir sisteme akıllı tasarım demek ancak teist beyinsizliği ile açıklanacak bir durum.

Size bu hakaretlerinize rağmen cevap vereceğim. 

Teizm demek kıçtan sallamak falan değildir. Teizm bu hayata dair en temel sorularımıza cevap veriyor. Hayatımıza anlam katıyor. Şimdi siz buna afyon diyeceksiniz, bense yaradılanı yaradandan daha iyi kim bilebilir? diyeceğim. 

Canlılar birbirini yiyerek hayatta kalıyor evet. Bunun tesadüfi süreçlerle kendi kendine oluştuğu düşüncesindense, bilinçli bir varlık tarafından sistemsel bir şekilde oluşturulduğu düşüncesi benim kanaatime göre daha mantıklıdır.

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, Tatarka yazdı:

Bobby ; Teizm, evrim fikrine tamamen zıttır. Bilimde bilmediğimiz noktalari neden boşluk tanrısı ile dolduralım? 

Teizm evrim fikrine tamamen zıt değildir hocam, en azından benim inandığım teizm böyle bir zıtlık içermiyor. 

Ben boşlukların tanrısını savunmuyorum. Her şey sonuna kadar araştırılıp incelenmeli. Benim teist inancım bana bunu emrediyor.

Sitelerde Paylaş
12 dakika önce, Tatarka yazdı:

İlla tanrı arıyorsanız o, termodinamik olabilir. Bu da panteist bakış olur ve bilimseldir. Fizik bilmeden, ortaya dalıp, fotoğraf makinası göz mitokondri mix'inden akılsız tasarım tanrı üretirsiniz, ki bu durumda sizin tanrınız var olmak için insan zihnine ve termodinamiğe muhtaç durumda oluyor.

Ortada canlıların birbirini yiyerek hayatta kaldığı ve bir sürü hatalı üretim canlıların birlikte yaşamaya çalıştığı bir ekosistem var. Ne saçmalıyorsunuz teist arkadaşlar?

Biz bu sistemlerin varlığını reddetmiyoruz. Bilinçli bir varlık tarafından oluşturulduğuna, bu muazzam ayrıntıların başka türlü gerçekleşemeyeceğine inanıyoruz. 

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, bobby said:

Teizm demek kıçtan sallamak falan değildir. Teizm bu hayata dair en temel sorularımıza cevap veriyor. Hayatımıza anlam katıyor. Şimdi siz buna afyon diyeceksiniz, bense yaradılanı yaradandan daha iyi kim bilebilir? diyeceğim. 

Teizm tam da kıçtan sallamaktır, teizm hiç bir boka cevap vermediği gibi bir de insanların arasına kin ve nefret tohumları eker, örnek İslam ve Hristiyanlık.

Söyle bakalım hinduizm hayata dair hangi temel sorulara cevap veriyor, senin hayatına nasıl bir anlam katıyor?

Aynı soruları yahudilik, şintoizm, bahaizm, hristiyanlık için de cevapla. Ayrıca eski mitolojileri de unutma.

Daha sen baştan teizm her soruyu cevaplar diyerek ne kadar cahil, boş birisi olduğunu göstermiş oldun, sen önce teizm nedir onu öğren.

1 hour ago, bobby said:

Canlılar birbirini yiyerek hayatta kalıyor evet. Bunun tesadüfi süreçlerle kendi kendine oluştuğu düşüncesindense, bilinçli bir varlık tarafından sistemsel bir şekilde oluşturulduğu düşüncesi benim kanaatime göre daha mantıklıdır.

Nasıl bilinçli bir varlık böyle boktan bir düzen tasarlar acaba? Ancak sadist, manyak, psikopat bir varlık böyle bir sistem tasarlar. Sen olsan böyle bir sistem yani canlıların birbirlerini yiyerek yaşadıkları, acı, vahşet, barbarlık, üzüntü dolu bir sistem tasarlar mıydın?

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, bobby yazdı:

Realite sizin hayatınızın anlamlı olup olmadığı ile ilgilenmez. Realiteyi mi istiyorsunuz yoksa hayali bile olsa tatmin olmayı mı? Suni tatmin açısından dediğiniz gibi afyon da aynı etkiyi gösterir.

Mesele zaten sizin kanaat getirmek için ne kadar bilgiye sahip olduğunuzdur. Günümüz insanından önce bir sürü insana benzer canlıların yaşamış olduğunu bilen "Biz nasıl oluştuk?" diye tanrı aramaz, canlıların nasıl evrimleştiğini bilen, "Bu canlılar neden bu kadar karmaşık?" diye tanrı aramaz, ilk canlının nasıl oluştuğunu bilen, "İlk canlı nasıl oluştu o zaman?" diye tanrı aramaz, dünyanın nasıl oluştuğunu bilen, "Dünya nasıl insanlar için uygun oluşmuş?" diye tanrı aramaz. Kısaca yeterince araştırma yaptınız mı kanaat getirmek için? Sizin şahsınızda söylemiyorum ama müslümanım diye geçinen güruhun çoğu daha inandığı dinin kitabını okumamış durumda. Yani kendilerini yaratan Allah'ın gönderdiği kitabın içinde ne yazdığından bihaberler. Dolayısıyla "Ben bilmiyorum, o halde Allah yapmış olmalı" yaklaşımı çok aciz bir yaklaşım. 

Çocuklar da masal kahramanlarının gerçek olduğuna kanaat getiriyorlar ancak hepimiz biliyoruz ki onların kanaat getirmesi o masal kahramanlarını gerçek yapmıyor.

Sitelerde Paylaş

Bilmeyenler için açıklayalım;

Şu 10^10^123 ihtimali Roger Penrose isimli ateist bir bilimci tarafından hesaplanan yaşamın tam olarak oluşmuş olduğu şekilde oluşması için gereken entalpinin matematiksel hesabıdır.

Yaşam şu anda oluşmuş olduğu şekilde oluşmuş olmak zorunda değildir. Farklı entalpiler için farklı türde yaşamlar oluşurdu. O zaman da bizim yerimize onlar tartışırdı bu konuları. Bu hesabı kullanan Caner Taslaman gibilere yaratılışçı, şarlatan denmesinin sebebi de bu. Hesabın işlerine gelen yönünü gösterip, işlerine gelmeyen yönünü gizleyerek şarlatanlık yapıyorlar. Gerçek bilim dürüstlük gerektirir. Realite neyse onu göstermeniz gerekir. Realitenin sadece işinize gelen kısmını göstermek şarlatanlıktır.

Bu 10^10^123 ihtimali dışındaki farklı ihtimallerin tümünün toplamında farklı entalpi olasılıkları için yıldızların oluşma olasılığının hesabı yanlış hatırlamıyorsam %27 gibi bir şeydi. Kaldı ki hesapta kullanılan sabitlerin birbirlerini nasıl etkilediği hakkında bile bilgi sahibi değiliz. Yaşamın karbon temelli olmak zorunda olup olmadığı konusunda bile bilgi sahibi değiliz. Evrenin bu sabitlerinin zamanla değişip değişmediği konusunda bilgi sahibi değiliz, sonsuza kadar uzanan bir evrende farklı yoğunluktaki lokal sabitler içinde olup olmadığımız konusunda bilgi sahibi değiliz, farklı sabitlere sahip başka evrenler olup olmadığı konusunda bilgi sahibi değiliz. Kısacası böyle bir sabit varsa tek mantıklı açıklaması tanrıdır diyemiyoruz. Gördüğünüz gibi bir sürü farklı mantıklı açıklama var. Madem boşlukların tanrısına tapmıyorsunuz o halde neden hemen boşluk gördüğünüz yerde tanrıya sarılıyorsunuz?. 

Yurt dışındaki hristiyan yaratılışçı kaynaklar ile birebir örtüşen, kelimesi kelimesine aynı kaynaktan dökülen sözlerin ülkemizdeki müslümanlar tarafından huşu ile karşılanması çok büyük bir ironi. Resmen gavurlar üzerinize müslümanlık gömleği dikiyor siz de o gömleği bir an önce giymek için can hıraş çabalıyorsunuz. :) 

Hiç mi aklınıza gelmiyor?

Caner Taslaman gibi zamanında Adnan Oktar döküntüsü, kadın tecavüzcüsü, şantajcısı, borsa dolandırıcısı Kızıl İmamcı örgütü üyesi olduğu tescillenmiş bir adamın Havanın civanın İslam üzerine etkisi gibi hiç bir pozitif bilimsel özelliği olmayan tezler ile doktora yaptığına, sonra da mensubu bile olmadığı bir üniversitenin, üstelik de önündeki kadro tamamen dolu olan bir bölümüne, şimdiye kadar hiç görülmemiş bir inanılmaz bir torpille kürsü başkanlığına getirilip profesör ünvanı kazandırılması, en popüler kanallarda ard arda show yaptırılması normal mi yani? 

Son zamanlarda youtube gibi kanallarda çıkan hayalhanem, çayhouse, ahsen tv gibi kanalları da bu gözle inceleyin biraz. 

Kurbanlık koyunu yatırıp, gözlerini bağladıktan sonra kulağına Kuran okumaya benzetiyorum ben bu işi. Kuran ile uyuşturuyorlar sizi, bıçağın inmesi için hazırlık.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, sağduyu yazdı:

Teizm tam da kıçtan sallamaktır, teizm hiç bir boka cevap vermediği gibi bir de insanların arasına kin ve nefret tohumları eker, örnek İslam ve Hristiyanlık.

Söyle bakalım hinduizm hayata dair hangi temel sorulara cevap veriyor, senin hayatına nasıl bir anlam katıyor?

Aynı soruları yahudilik, şintoizm, bahaizm, hristiyanlık için de cevapla. Ayrıca eski mitolojileri de unutma.

Daha sen baştan teizm her soruyu cevaplar diyerek ne kadar cahil, boş birisi olduğunu göstermiş oldun, sen önce teizm nedir onu öğren.

Nasıl bilinçli bir varlık böyle boktan bir düzen tasarlar acaba? Ancak sadist, manyak, psikopat bir varlık böyle bir sistem tasarlar. Sen olsan böyle bir sistem yani canlıların birbirlerini yiyerek yaşadıkları, acı, vahşet, barbarlık, üzüntü dolu bir sistem tasarlar mıydın?

Siz ateistler neden hakaret etmeden konuşamıyorsunuz kardeşler? Klavye arenasına çevirmeyelim burayı. 

Ben ne söylersem İslam için söyleyeceğim. Beni o ilgilendiriyor. Ben teist bir müslümanım. Bahsettiģin hinduizm benim teist inancımla uyumsuz, git onu hindulara sor. İslam benim yaşamıma amaç katıyor, iyilik-kötülük kavramıma anlam katıyor. Ben öyle hiçbir delil görmeden teist olmadım, sorguladım ki teist bir aileden gelmiyorum. İslam, özünde insanların arasına kin tohumları ekmez, barışı esas alır. Kuran'a bakıldığında sana savaş açmayan bir topluma savaş açman dahi mümkün değildir. Evrenin genişlemesi, big bang, fay hatlarına, ayın yansıtılıcığına, spermin yolculuğuna ve daha bir çoğuna yaptığı göndermelerin, bu evreni yaratan bilinçli varlık dışında o yıllarda kimsenin yapabileceģi göndermeler olmadığını biliyorum. 

Tanrının var olduğu düşüncesi de, tanrının olmadığı düşüncesi de bilinemez. Bu kimsenin içini göremeyeceği bir bardaktır, teistler dolu, ateistler boş der. Ben evrene ve evrenin oluşumuna baktığımda bir tanrıya ulaşıyorum. 

Düzen boktan değildir, hayvanların birbirini yemesine ahlaki olarak bakıyorsun madem, sen yediğinde vahşet yapmış gibi mi hissediyorsun?

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, bobby said:

Siz ateistler neden hakaret etmeden konuşamıyorsunuz kardeşler? Klavye arenasına çevirmeyelim burayı. 

Ben ne söylersem İslam için söyleyeceğim. Beni o ilgilendiriyor. Ben teist bir müslümanım. Bahsettiģin hinduizm benim teist inancımla uyumsuz, git onu hindulara sor. İslam benim yaşamıma amaç katıyor, iyilik-kötülük kavramıma anlam katıyor. Ben öyle hiçbir delil görmeden teist olmadım, sorguladım ki teist bir aileden gelmiyorum. İslam, özünde insanların arasına kin tohumları ekmez, barışı esas alır. Kuran'a bakıldığında sana savaş açmayan bir topluma savaş açman dahi mümkün değildir. Evrenin genişlemesi, big bang, fay hatlarına, ayın yansıtılıcığına, spermin yolculuğuna ve daha bir çoğuna yaptığı göndermelerin, bu evreni yaratan bilinçli varlık dışında o yıllarda kimsenin yapabileceģi göndermeler olmadığını biliyorum. 

Tanrının var olduğu düşüncesi de, tanrının olmadığı düşüncesi de bilinemez. Bu kimsenin içini göremeyeceği bir bardaktır, teistler dolu, ateistler boş der. Ben evrene ve evrenin oluşumuna baktığımda bir tanrıya ulaşıyorum. 

Düzen boktan değildir, hayvanların birbirini yemesine ahlaki olarak bakıyorsun madem, sen yediğinde vahşet yapmış gibi mi hissediyorsun?

Ne hakaretinden bahsediyorsun? Mesajın neresinde hakaret var?

Daha teizm nedir onu bilmiyorsun, bu cehaletini ortaya koyunca da hakaret diye zırlıyorsun.

Ben teist müslümanım ne demek? Müslüman zaten teist demektir, yahu sen tam salak çıktın, şimdi sen bunu hakaret görürsün, oysa bu sana en çok yakışan bir sıfat. Be geri zekalı hinduizm de teizmin kapsamına girmiyor mu? Ne demek hinduizm benim teizm inancımla uyumsuz? Böyle salakça bir lafı da ancak senin gibi zır cahil sarf eder.

Hakaret konusuna tekrar gelirsek, sen "teist bir müslüman" olarak Kuran'daki hakaretlere ne diyorsun? Yakışıyor mu koskoca evreni yaratan(!) bir tanrıya böyle hakaret etmek? 

Sana bir soru daha: Arabın putunun müşrikler diye aşağıladığı insanlar teist mi, değil mi? Putperestlik teizme dahil mi?

Sitelerde Paylaş
On 10.01.2017 at 19:56, TENTEN yazdı:

Bakteri kamçısı  mekanizması tesadüfen mi oldu? :)

Tesadüfen olmaması neyi değiştirebilir ki.....?

Canlıların varoluşunda biraz akıl bulunması, bu dini tecavüzcü katil haydutların uydurduğu gerçeğini değiştiriyor mu.....?

Ne yani, şimdi bu durum, ilkel ortadoğu dinlerinin tarih boyunca aşıladıkları düşmanlıkla, milyonlarca insanı katledip işkence yapılması, kadınlara tecavüz edilmesi, memleketleri yakıp yıkmasıinsanları köleleştirip sömürmesi gerçeğini yok saydıracak kadar, vicdansız olmamızı mı gerektiriyor !!?

Tesadüfen olmuyorsa, bunun gerçekten din denen ahlaksızlığın üzerini örtebilecek birşey olduğunu mu iddia ediyorsunuz....!?

Birşey tesadüfen olmayınca, çöl eşkiyalarının uydurduğu put mu yaratmış demektir.... Soruyorum....; bilimin neresinde var böyle bir saçmalık !?           

tarihinde Mindsurfer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bobby, Herşeye gücü yeten bir varlık , imkansızdır. Fizik olarak, felsefik, bilimsel, bilimsel felsefik, pozitivist açıdan ve insan zihni- düşünsel olarak imkansızdır.  Yok bizim aklım ermez, aklımız yetmez anlamaya bu varlığı gibi klasik cevaplar çöptür. 

Sitelerde Paylaş

https://www.google.com.tr/search?q=disfigured+babies&num=100&safe=off&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiyz4mQ6rrRAhUsMZoKHUnXDlYQ_AUICCgB&biw=1544&bih=1874

Bu tasarımı yapan sadist manyağı kazığa oturtmak lazım.

Ayrıca bırakın bu tasarımcı ayaklarını. Sizin derdiniz aşağılık, rezil arap dinini pazarlamak, böylece sevap kazanıp arabın hayali cennetne kapağı atıp hurilerle oynaşmak. 

Cahil ve yağmacı araplara inanmakla sonsuza kadar alem yapacağınızı sanacak kadar gerizekalısınız.

6 minutes ago, ANTİATEİST said:

Günümüz bilimin verilerini göz önüne aldığımızda Ateizm pek tercih edilecek bir konumda yer almamakta.

Tabii isteyen istediğine inanmakta serbest. Ben mantık çerçevesinde değerlendiriyorum.

Mantık çerçevesiymiş, hadi be kimi kandırıyorsun? Cahil arap senin nasıl değerlendirmeni istiyorsa aynen öyle değerlendiriyorsun. Bu çağda bu kadar bilgiyle git yine 1400 yıl önceki cahil, yağmacıaraplara tap, ne kadar acınası bir durum.

Sitelerde Paylaş
On 10.1.2017 at 20:24, TENTEN yazdı:

Verecek cevapları yok ondan sahipsiz kaldı.

Bilim forumuna  beklerim.

Neden ?

Orada yağlı güres mi yapacağız ?

Ben bilmediğim konularda ahkăm kesmem. Ama kesin olan bir sey var, o da istisnasız bütün dinlerin, tanrıların ve kitaplarının insan ürünü oldukları. Bilim bazı konulara henüz somut bir cevap vermiyor diye, hemen cumburlop bir tanrı pesinden kosmak bence bilime haksızlıktır. Unutmayınız bilim dinler gibi yerinde saymaz, bilakis hergün kendisini yeniler, gelistirir, eksiklerini tamamlar, yanlıslarını giderir.

Bir de zamanı hiç önemsemiyorsunuz. Burada üç bes günden bahsetmiyoruz, milyarlarca senelik gelisimden, değisimden, dönüsümden bahsediyoruz. Siz de buraya gelip, gözümüzün güya  çok mükemmel olduğu göstermek için, forumu okumadan, bol bol resim yapıstırıyorsunuz. Hem de milyarlarca senelik zamanı hiçe sayarak.

Bu arada zamanında normal fonktionu olan, simdi ise islevi körelmis organları da gösterin de tam olsun bari, değil mi ?

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ateist profesörün içinde bulunduğumuz evrenin evrensel sabitinin oluşmuş olması ihtimalinin ne kadar küçük olduğunu anlattığı kısmını gösteriyorsunuz da evrenin ne kadar büyük olduğu ve 10^10^10^10 sayısının bile yeterli olmayabileceğini, ve bu evrenin lokal olarak değişiklik gösterebileceğini, belki de evrenin bazı köşelerinde elektron bile olmayabileceğini anlattığı kısmı niye göstermiyorsunuz? Baloncuk evrenleri anlattığı kısmı niye göstermiyorsunuz? 

Savunduğunuz fikirleri sadece böyle insanların konuşmalarının belirli bölümlerini alarak insanların gerçekte anlattıklarını çarpıtarak mı savunabiliyorsunuz sadece? Gerçekte ne olduğu hakkında kafa yormak yerine "İşte Allah yaptı da ondan" açıklaması getirebilmek için böyle üçkağıtlara başvurmak acizlik göstergesi değil mi sizce?

06:33'den sonra devam ediyor!

Sitelerde Paylaş

Baloncuk evren teorisi ve buna benzer çoklu evren teorileri zaten bilinen bir şey.

Tüm bunlar bilimsel olarak dillendirilen hassas ayarlara "varsayımlar" üzerinden getirilen çözümler. 

Her ne kadar Kerem hoca matematiksel bir zorunluluk olduğunu savunsa da tartışmalardaki samimiyetsizliği güven zedelemekte.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...