Jump to content

Dinsiz Olmaktan Mutlu muyuz?

Recommended Posts

Artık kendime bu soruyu sorma zamanı geldi diye düşündüm. Ve sordum da.

Belki şaşıracaksınız ama gayet mutlu olduğum sonucuna vardım.

Ne efendi, ne kral, ne peygamber, ne Tanrı; boyun eğecek hiçbir üst makamım yok.

Yalnızca ateist namusum ve vicdanım var. İnsan olarak üstüme düşenleri yaptığımı düşünüyorum.

Dindarlara hiç özenmiyorum. Onlara boş bir hayal uğruna çabaladıkları için acıyorum sadece.

Ne cennet ne cehennem; kendi dünyamda özgür ve mutlu yaşıyorum. Hiçbir beklentim yok.

Ya siz? Siz de mutlu musunuz?

Sitelerde Paylaş

dinsiz olmak tanrısız olmak anlamına gelmiyor sanırım...

tanrıyı kendimce araştırabıldiğim  ve anlayabildiğim kadarıyla  tanıdıktan sonra dinlerle olan bağlarda biraz zayıflama hali bende oldu...

önemli olanın dürüstlük doğruluk iyilik olduğunu ve akıl ve vicdana uymayan her türlü dinsel öneriyi uygulamayı bağlayıcı bulmamak tabi ki güzel bir sey...

Sitelerde Paylaş

Din ile saadet olmaz. Dinden özgür olduğumda yaşamak buymuş dedim. Din bir karabasandır. Din ile tanrıyı ayrı ele almam. Tanrı olsa din mutlaka olurdu. Tanrı şişede durduğu gibi durmaz mutlaka kıpraşırdı. Tanrısız din ise olur. Uçan daire dini olabilir örneğin. Uçan dairelerden haber ve direktif aldığına inananlar din oluşturabilir.

Felsefi inançlar ise din değildir.

Sitelerde Paylaş
31 dakika önce, democrossian yazdı:

Din ile saadet olmaz. Dinden özgür olduğumda yaşamak buymuş dedim. Din bir karabasandır. Din ile tanrıyı ayrı ele almam. Tanrı olsa din mutlaka olurdu. Tanrı şişede durduğu gibi durmaz mutlaka kıpraşırdı. Tanrısız din ise olur. Uçan daire dini olabilir örneğin. Uçan dairelerden haber ve direktif aldığına inananlar din oluşturabilir.

Felsefi inançlar ise din değildir.

Alıntı

Din kavramı Encyclopedia.com'da şöyle tanımlanır:

"Din üyelerine bir bağlılık amacı, bireylerin eylemlerinin kişisel ve sosyal sonuçlarını yargılayabilecekleri bir davranış kuralları bütünü ve bireylerin gruplarını ve evreni bağlayabilecekleri (açıklayabilecekleri) bir düşünce çerçevesi veren bir düşünce, his ve eylem sistemidir."[1]

Türk Dil Kurumu sözlüğünde:

"Tanrı'ya, doğaüstü güçlere, çeşitli kutsal varlıklara inanmayı ve tapınmayı sistemleştiren toplumsal bir kurum, diyanet" ve "Bu nitelikteki inançları kurallar, kurumlar, töreler ve semboller biçiminde toplayan, sağlayan düzen"[2] şeklinde tanımlanır.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Din

Encyclopedia.com  din tanımına göre felsefede din oluyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...