Jump to content

Ben bıktım artık

Recommended Posts

Ateist forumdan çıkıp facebook üzerinden müslüman - ateist tartışma platformlarına girdim ve yazmaya başladım. Adamlar öğrensin diye özellikle evrim hakkında ne sorarlarsa cevapladım. İşine gelmeyen sayfayı terk etti gerçekten öğrenmek isteyenlere usanmadan, sıkılmadan anlattım. Hatta ciddi ciddi soran birine 2-3 A4 sayfası kadar anlattım, link verdim ve o kadar yorulmuşken en son bence evrim saçma demesi evlere şenlik. Yediğim küfürleri hiç saymıyorum bile

İşsiz güçsüz liseliler çoğunluk durumda ve 10 metreden tanıyorsun kimilerinin profil resimlerinden , kimilerinin kurt, hilal, osmanlı karışımı resimlerinden falan. Anlatsam inanmayacaklar, hadis vs girsem yalan diyecekler diye kurandan gittim ve soru sorarak tartışmayı devam ettirdim. Cevap veremedikleri için konuyu başka yere çekenleri mi ararsın, Kıvıranları mı ararsın, küfür edenleri mi, diğer dünyada benim yanmamı zevkle izleyecek olmalırını mı arasın ne arasan vardı? Elemanlar öğrenmeye kapalı ve bildiğin galatasaray- fenerbahçe muhabbeti gibi muhabbetin içinde yer alıyorsun. Gerçeği gösteriyorum anlıyorlar ama bunu gururuna yediremiyorlar. Mucizeleri gözüyle görmüş gibi savunan adam bana maymundan insan olduğunu göster gibi sorular soruyor. Bunların milyonlarca yıl aldığını , maymundan değil maymunla ortak atadan geldiğini falan anlatmaya çalıştığımda ise bak gösteremedin canlı canlı inanmam tarzında salaklar ise haddinden fazla. Maymundan değil ortak atadan geldik, evrim inanç değildir diye 43346346 kere yazdım sanırım cevap olarak tek tek. Sanki aynı tornadan çıkmış gibiler.Uzun yazıları ve verilen linkleri okumak gibi bi yetenekleri yok çoğunun. yazılan mesajlar 3 kelimelik olunca iletişim kurabiliyorsun bazılarıyla falan falan falan

Öğrenmeye kapalı ve fanatik bu kişilere laf anlatmaktan bıktım. Evlilik, 2 çocuk, ev kredisi, iş, vs derken ben bıktım uğraşamam bunlarla. Üyeliklerini iptal eden ateistleri şimdi daha iyi anlıyorum ama ben genede iptal etmemeyi düşünüyorum şimdilik üyeliğimi ve buranın az üyeli olması resmen ilaç gibi.  

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, analiz yazdı:

Ateist forumdan çıkıp facebook üzerinden müslüman - ateist tartışma platformlarına girdim ve yazmaya başladım. Adamlar öğrensin diye özellikle evrim hakkında ne sorarlarsa cevapladım. İşine gelmeyen sayfayı terk etti gerçekten öğrenmek isteyenlere usanmadan, sıkılmadan anlattım. Hatta ciddi ciddi soran birine 2-3 A4 sayfası kadar anlattım, link verdim ve o kadar yorulmuşken en son bence evrim saçma demesi evlere şenlik. Yediğim küfürleri hiç saymıyorum bile

İşsiz güçsüz liseliler çoğunluk durumda ve 10 metreden tanıyorsun kimilerinin profil resimlerinden , kimilerinin kurt, hilal, osmanlı karışımı resimlerinden falan. Anlatsam inanmayacaklar, hadis vs girsem yalan diyecekler diye kurandan gittim ve soru sorarak tartışmayı devam ettirdim. Cevap veremedikleri için konuyu başka yere çekenleri mi ararsın, Kıvıranları mı ararsın, küfür edenleri mi, diğer dünyada benim yanmamı zevkle izleyecek olmalırını mı arasın ne arasan vardı? Elemanlar öğrenmeye kapalı ve bildiğin galatasaray- fenerbahçe muhabbeti gibi muhabbetin içinde yer alıyorsun. Gerçeği gösteriyorum anlıyorlar ama bunu gururuna yediremiyorlar. Mucizeleri gözüyle görmüş gibi savunan adam bana maymundan insan olduğunu göster gibi sorular soruyor. Bunların milyonlarca yıl aldığını , maymundan değil maymunla ortak atadan geldiğini falan anlatmaya çalıştığımda ise bak gösteremedin canlı canlı inanmam tarzında salaklar ise haddinden fazla. Maymundan değil ortak atadan geldik, evrim inanç değildir diye 43346346 kere yazdım sanırım cevap olarak tek tek. Sanki aynı tornadan çıkmış gibiler.Uzun yazıları ve verilen linkleri okumak gibi bi yetenekleri yok çoğunun. yazılan mesajlar 3 kelimelik olunca iletişim kurabiliyorsun bazılarıyla falan falan falan

Öğrenmeye kapalı ve fanatik bu kişilere laf anlatmaktan bıktım. Evlilik, 2 çocuk, ev kredisi, iş, vs derken ben bıktım uğraşamam bunlarla. Üyeliklerini iptal eden ateistleri şimdi daha iyi anlıyorum ama ben genede iptal etmemeyi düşünüyorum şimdilik üyeliğimi ve buranın az üyeli olması resmen ilaç gibi.  

madem maymunlarla ortak atadan geldik, ortak ata kimdir , milyonlarca yıl önce demişsin kaç milyon yıl önce, yaşam ne zaman çıkmış ortaya, madem biz akıllı canlı olmuşuz, köpekgillerin ortak atası neden akıllı bir canlıya dönüşmedi, yada kedigillerin ortak atası  neden akıllı bir varlığa dönüşmemiş, bunu uzatabiliriz, evrim için kaç bin yıllık dönemler olması gerek, bunların açıklanması gerek.

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, analiz yazdı:

Sayn arkadaşım tamamen haklısın ama senin de farkında olmadıgın bir nokta var.

İkna etmek için anlatma yolu insanı elbette bıktırır.

İkna etmek için anlatmayacaksın, ya da onların anlamasını beklemeyeceksin.

Çünkü insanların çogu bazı şeyleri yaşadıgında veya zorunlu oldugunda anlar.

Seni anlamayan o insanların bazıları günü ve zamanı geldiğinde senin bütün sözlerini hatırlayacaktır, yaşam onlara hatırlatacaktır. Yani senin anlatmak için gösterdiğin çaba bugün için belki boşa gibi görünür ama boşa gitmeyecegine emin olabilirsin.

Ayrıca anlatarak düşüncelerini deşarj etmek de ayrı bir gereksinim oldugunu belirteyim.

Bu söylediklerimi ciddiye almanı ve yine anlatmaya devam etmeni öneririm...

Sitelerde Paylaş

Gerçek hayatta bu dediğin olabilir. Benim AKP'li berberini MHP'ye oy vermeye ikna edebilen arkadaşlarım var.

Sanal ortamda ise çok gereksiz. Karşındaki adam Türk mü? Rusların Trolü mü, onu bile bilemezsin.

Klasik bir laf edeceğim ama işine gücüne / ödevine odaklanıp ülken için bir şeyler yapmaya çabalasan bence daha iyi olur.

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, sokullu yazdı:

madem maymunlarla ortak atadan geldik, ortak ata kimdir , milyonlarca yıl önce demişsin kaç milyon yıl önce, yaşam ne zaman çıkmış ortaya, madem biz akıllı canlı olmuşuz, köpekgillerin ortak atası neden akıllı bir canlıya dönüşmedi, yada kedigillerin ortak atası  neden akıllı bir varlığa dönüşmemiş, bunu uzatabiliriz, evrim için kaç bin yıllık dönemler olması gerek, bunların açıklanması gerek.

Git evrim basligina sor , burasi evrim basligi degil konuyu dagitma. 

Sitelerde Paylaş

Ogrenme caginda imamhatip vs derken ogrenmeye kapali olsn bu nesil okul bittiginde apar topar is buldurulup , evlendirildigi icin tam akil basa geldiginde ise iki soz okumaya ne zaman kaliyor ne de enerjileri. 

Bu sebeple evrim gibi bilimsel bir konuyu mufredattan cikarmayi hic hos karsilamiuirum, daha sonra ogrensin dersem agac yaslen egiliyor makesef

Sitelerde Paylaş
12 hours ago, sokullu said:

Arkadaş sen şaka mısın, siz de hiç utanma yokmu yahu..daha yeni evrimle ilgili attın tuttun hepsi yalan yanlış uydurma çıktı, soruları morular derken kuyruğu kıstırıp toz oldun, daha hala gelmiş burada laf sokmaya çalışıyorsun..,

Hiçbir şey öğrenemiyorsan utanmasını öğren bari..

Bak açık söylüyorum; soruların cahil sorusu dahi değil; açık seçik aptal sorusu.

Sen önce yaradılışın tarihsel dizgesini bi anlat, sonra gel evrime giyidir. Yaradılış'a göre taş devirleri hiç yaşanmadı mı? İnsan ne zamadan beri dünyada? Endojen retrovirüslerin genomumuzda ve yakın akrabalarımızın genomunda, evrime göre tam da olmaları gereken yerdeki işleri ne? Hayvanlar dünyaya bir kerede mi indi? İlk insan ateşi de ayakkabıyı da tekerleği de biliyor muydu? Dinozorlarla sek sek oynadık mı?

Başlık konusunu dağıtmışım gibi görülüyor ama şöyle bağlayayayım:

Analizin dert yandığı ve veryansın ettiği o mal değneklerinden biri kusura bakma ama işte tam da sensin!

Zırcahil olduğun bir konuda nasıl da utanmadan, nasıl da gurursuzca, onursuzca, hayasızca atıp tutabiliyosun?!

Senin hiç mi haysiyetin yok be adam?

(Adam hala "bunların açıklanması gerek.." demiş yahu..Lan literatur orada duruyor işte be utanmaz arlanmaz yüzsüz pişkin...vb..adam)

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
15 saat önce, analiz yazdı:

Bir öneri:

kimseye uzun uzun bir şey anlatmayın. onların merak etmesini sağlayın. merake ediyor olmaları, gidip araştıracakları anlamına gelmiyor. ama sormalarını sağlıyor. sormaya alıştırın. sormadığı yerde daha fazlasını vermeyin, çünkü o sırada ya ilgisi dağılmıştır ya beyin arkada aldıklarını işliyordur.

birine, cahil olmasa bile, istediğinden daha fazla bilgi verdiğiniz zaman, ona deneyimli olmadığı bir konuda karar verme hakkı ve sizi sizin bilginizle yenme hazzı -öyle olduğuna inanır; çünkü, ona göre siz: ona bilgi vermeye, onun onayını almaya çalışmakta olan, düşük pozisyondasınızdır - verirsiniz. bu daima bu şekilde işler. kim olursa olsun, eğer belirli bir bilinç düzeyine ulaşmamışsa, gereğinden fazla bilgi verdiğinizde, muhakemeye oturur ve o bilgiler veya ilişkin olduğu konu hakkında yargıya varır. bu, cahillerde çok daha sıradan bir durumdur. 

bu durum, yukarda anlattığınız gibi, yorucu bir durumdur. çabalamışsınız fakat bir kalemde silmiş atmış muhatabınız.

bu yüzden, yazı içeren görsel paylaşımlarını iyi bir yöntem olarak görüyorum.  sayfalar dolusu anlatılıp bir yere ulaşamayan fikirler, bir görselde hap olarak girebiliyor kafaya. örneğin:

Allah+belirleyinceye+kadar+%2528Muhammed

Sitelerde Paylaş

Dogru her zaman dogru değildir.

Bütün yaşamı dindarlıkla geçmiş birine dogrudan allah yok demek ve iddiayı sürdürmek yapıcı değil yıkıcıdır.

Tabi bu durum genel olarak böyledir bazı istisnalar da yaşanabiliyor.

Bu nedenle anlatmak aynı zamanda yetenek ve hatta meslek konusudur.

Tabi söz konusu din olunca bu biraz da gönüllülük ve sabır meselesi, insanları uyarmak için meslek, tecrübe, sabır ve gönüllülük bir arada olmazsa bu tür bıkkınlıklar yaşanabiliyor.

Bu saydıklarımın hepsinin aynı kişide bir arada olması da öyle kolay bir şey değil, biraz kendinde olmalı biraz da zamanla kazanılıyor...

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, bir_akil_insan yazdı:

Bir öneri:

kimseye uzun uzun bir şey anlatmayın. onların merak etmesini sağlayın. merake ediyor olmaları, gidip araştıracakları anlamına gelmiyor. ama sormalarını sağlıyor. sormaya alıştırın. sormadığı yerde daha fazlasını vermeyin, çünkü o sırada ya ilgisi dağılmıştır ya beyin arkada aldıklarını işliyordur.

birine, cahil olmasa bile, istediğinden daha fazla bilgi verdiğiniz zaman, ona deneyimli olmadığı bir konuda karar verme hakkı ve sizi sizin bilginizle yenme hazzı -öyle olduğuna inanır; çünkü, ona göre siz: ona bilgi vermeye, onun onayını almaya çalışmakta olan, düşük pozisyondasınızdır - verirsiniz. bu daima bu şekilde işler. kim olursa olsun, eğer belirli bir bilinç düzeyine ulaşmamışsa, gereğinden fazla bilgi verdiğinizde, muhakemeye oturur ve o bilgiler veya ilişkin olduğu konu hakkında yargıya varır. bu, cahillerde çok daha sıradan bir durumdur. 

bu durum, yukarda anlattığınız gibi, yorucu bir durumdur. çabalamışsınız fakat bir kalemde silmiş atmış muhatabınız.

bu yüzden, yazı içeren görsel paylaşımlarını iyi bir yöntem olarak görüyorum.  sayfalar dolusu anlatılıp bir yere ulaşamayan fikirler, bir görselde hap olarak girebiliyor kafaya. örneğin:

Şu islami sitelerden getirdiğiniz resim / poster koymayabilir misiniz?

Pazar kutsal gün M.Koyyım yaw.

Sitelerde Paylaş

İnsanların fikirleri değişmez. İnsanlar sadece travmatik olaylar yaşadıktan sonra zihin yapıları değişir. Normal koşullarda söylediğiniz hiçbir şey ile fikirlerini değiştiremezsiniz. Aksine, siz haklı gibi göründüğünüzde onlar size karşı daha saldırgan olurlar. Çünkü o zaman sizi tehlikeli olarak görürler.

Din insanlara hem statü, hem kimlik hem para hem de öldükten sonra tekrar yaşama imkanı veriyor. Ne söyleyerek bu harika yapıyı yıkabileceğinizi sanıyorsunuz? Yeryüzünde hiçbir söz insanları böyle tatlı bir pozisyondan çıkarmaya yetmez.

Yavuz Alogan geçenlerde sormuştu. Faşizm ile mücadele edilebilir mi? Edilemez. Faşizm yerleşip kendi düzenini kurduktan sonra onunla mücadele edemezsiniz. Türkiye'de İslami faşizm artık meşru iktidar halindedir. Yasalar, para, silah gücü ve sokak gücü onların elindedir. Siz bir takım sözler söyleyerek o kaleden bir taş sökemezsiniz. Adamlar İslam inancını, bana şunu şunu veriyor diye muhasebesini yaparak kabul ediyor. Senin haklı olmanın onun gözünde hiçbir değeri yok. Ne veriyorsun, ona bakıyor.

Onları evrime ikna etmeye çalışarak ona ne veriyorsun? Ailesinden, cemaatinden dışlanma. Belki işsiz kalma falan filan. İkna olur mu sence?

Sitelerde Paylaş
On 28.01.2017 at 10:38, analiz yazdı:

İşsiz güçsüz liseliler çoğunluk durumda ve 10 metreden tanıyorsun kimilerinin profil resimlerinden , kimilerinin kurt, hilal, osmanlı karışımı resimlerinden falan. Anlatsam inanmayacaklar, hadis vs girsem yalan diyecekler diye kurandan gittim ve soru sorarak tartışmayı devam ettirdim. Cevap veremedikleri için konuyu başka yere çekenleri mi ararsın, Kıvıranları mı ararsın, küfür edenleri mi, diğer dünyada benim yanmamı zevkle izleyecek olmalırını mı arasın ne arasan vardı?

On 28.01.2017 at 11:48, sokullu yazdı:

Analiz'in dediklerinin üstüne bu arkadaşın profil resmine bakınca dediği daha iyi anlaşılıyor, bence deneyin.

Sitelerde Paylaş
On ‎1‎/‎29‎/‎2017 at 14:05, Robespierre yazdı:

İnsanların fikirleri değişmez. İnsanlar sadece travmatik olaylar yaşadıktan sonra zihin yapıları değişir. Normal koşullarda söylediğiniz hiçbir şey ile fikirlerini değiştiremezsiniz. Aksine, siz haklı gibi göründüğünüzde onlar size karşı daha saldırgan olurlar. Çünkü o zaman sizi tehlikeli olarak görürler.

Din insanlara hem statü, hem kimlik hem para hem de öldükten sonra tekrar yaşama imkanı veriyor. Ne söyleyerek bu harika yapıyı yıkabileceğinizi sanıyorsunuz? Yeryüzünde hiçbir söz insanları böyle tatlı bir pozisyondan çıkarmaya yetmez.

Yavuz Alogan geçenlerde sormuştu. Faşizm ile mücadele edilebilir mi? Edilemez. Faşizm yerleşip kendi düzenini kurduktan sonra onunla mücadele edemezsiniz. Türkiye'de İslami faşizm artık meşru iktidar halindedir. Yasalar, para, silah gücü ve sokak gücü onların elindedir. Siz bir takım sözler söyleyerek o kaleden bir taş sökemezsiniz. Adamlar İslam inancını, bana şunu şunu veriyor diye muhasebesini yaparak kabul ediyor. Senin haklı olmanın onun gözünde hiçbir değeri yok. Ne veriyorsun, ona bakıyor.

Onları evrime ikna etmeye çalışarak ona ne veriyorsun? Ailesinden, cemaatinden dışlanma. Belki işsiz kalma falan filan. İkna olur mu sence?

Hayır da ben evrime inanıyorum.

Öyleyse Cübbelinin iğrençlikleri yerine, veya dini sitelerden iğrenç alıntılar yerine, Ateist bir insanın beğeneceği alıntılar / resimler koyamaz mısınız?

Ben İslami sitelere gitmiyorum ama sayenizde gitmiş kadar oluyorum :)

Sitelerde Paylaş

Ben de yaptim o dedigini. Yazin yat kaptanligi yapiyorum, haftanin 4-5 gunu sabahtan aksama kadar tek kaliyorum ve bu sureyi koca bir yaz boyunca dedigini yapmakla gecirdim. Ama yok, anlamiyor insanlar, cahilliklerini olumune savunuyor ve sen bu durumu gorunce umut felan kalmiyor..

Sitelerde Paylaş

bir kişinin kapısını çalsanız,  bugün 962 t olan cummhuriyet altınını 100 tl.ye vereceğinizi söyleseniz, 10 kapıdan 9 u yüzünüze kapanır. bilimsel deneydir bu. 
boşa uğran kendisi altıncıya gidip sizn 100 tl ye vereniz altını 962 l ye almak içn sıraya girerler.

burdan ne çıkaracağız?

altın almak istemeyene altını bedava bile verseniz alamayacaktır. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...