Jump to content

Anadolu kültürü nasıldır ?

Recommended Posts

Türk kültürü falan demiyorum o Asya'da kaldı. Burda 1000 yıldır gelişen, şuanda hakim, İslamiyetten önemli bir pay alan bu kültür hakkında düşünceleriniz nelerdir ?

Ben tamamen cehalet ile iç içe, gerici, bağnaz, icat çıkartmaya karşı, tartışma yapabilme- müzakere ölçüsü olmayan, 21. yüzyılda kesinlikle terk edilmesi gereken ve ahlaksız bir kültür olarak değerlendiriyorum. Atatürk'ün ilerici düşüncelerine ve inkılaplarınıda asla kabullenmemiş ve Atatürk ile bu kültür hep çelişmiştir.

Sitelerde Paylaş

Mürtedin öldürülmesi Osmanlı'da vardı. Mesela Kanuni döneminde bir molla İsa'nın Muhammed'den üstün olduğunu iddia ettiği için mürted sayılıp öldürülmüştü.

Osmanlı'da pratik edilen İslam gene en light, en ılımlı olanı. Diğerlerini siz düşünün artık.

Sitelerde Paylaş

Türban ve başörtüsü birbirlerinden farklı şeylerdir.

Türban modernizm ve moda ile ortaya çıkmış İslam ile bir ilgisi olmayan bir örtüdür.

Osmanlı zamanında türban değil başörtüsü, çarşaf, peçe vs vardı.

Gayri-Müslim kadınlar ve cariyeler bildiğim kadarıyla örtünmek zorunda değildi.

Devlet kontrolünde meyhaneler ve kerhaneler vardı. Bunlardan vergi de alınırdı. Padişahların da büyük bir kısmı az ya da çok içerdi. Aralarında İkinci Murad, İkinci Selim, Dördüncü Murad gibi ayyaş olanlar da vardı.

Elbette ki son dönemlerinde bir sürü dinsiz paşalar, devlet büyükleri vardı ama elbette ki kendilerini gizliyorlardı.

tarihinde Üçüncü Görüş tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...