Jump to content

Ateizm bir din midir?

Recommended Posts

• İleti 304
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

gönderildi (düzenlendi)
On 27.02.2017 at 02:03, malta erigi yazdı:

Musloslar dinsiz ve tanrisiz bir yasami tahayyul bile edemedikleri icin anlayamiyorlar. Yahut anliyorlar da, tartismada camura yatiyorlar.

On 27.02.2017 at 02:58, sağduyu yazdı:

Mecaz, ironi, kinaye bilmeyen cahillere bir şey anlatmak imkansız. bir insan hem mal, hem cahil olunca bilim benim dinimdir diyen birisinin dine sahip olduğunu sanması normal.

On 27.02.2017 at 13:31, Ateist Teolog yazdı:

Gerek var aslında teistik dinlerin hepsi yaratıcı kavramıyla üstüne üstlük müdahele eden yaratıcı kavramıyla iişkilendirilir. Ateistik din yoktur aslında budizm din falan değildir en azından doğuş aşamasında.

On 01.03.2017 at 14:56, democrossian yazdı:

Ateizmin din olduğunu iddia eden, din ile felsefe farkını hiç bilmiyor. Cahil iddiası bu.

Din ile felsefe farkı eski Yunan'da milattan binlerce sene önce ortaya konmuştur. Bu kadar aşırı cahil olmak bu devirde çok büyük bir utanç.

14 dakika önce, democrossian yazdı:

Tanrının olmadığı ama atıyorum cinler gibi beş duyu ile algılanmayan doğaüstü güçlere sahip bilinçli varlıklara ve bunlara inanılan bir dine de ateist inanmaz. Ateizm materyalist bir özellik taşır.

https://en.wikipedia.org/wiki/Religion_of_Humanity

Bazıları mecaz desede augoste comte nin insanlık dininde(bilim dininde) beş duyu ile algılanmayan doğaüstü şeyler yok.Ateistik dinler vardır.

tarihinde TENTEN tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
27 dakika önce, TENTEN yazdı:

Bazıları mecaz desede augoste comte nin insanlık dini

Elbette mecaz. Doğaüstü ögeler katılmadan kurgulanırsa bu din değil felsefe olur. Humanizm din değil felsefedir.

Bu antik Yunan'da milattan çok önce ayrımı yapılmış çok belli bir konudur. 

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
28 dakika önce, TENTEN yazdı:

https://en.wikipedia.org/wiki/Religion_of_Humanity

Bazıları mecaz desede augoste comte nin insanlık dininde(bilim dininde) beş duyu ile algılanmayan doğaüstü şeyler yok.Ateistik dinler vardır.

Auguste Comte'u bilmeden yazmışsın bu seferde ya sen hep kulaktan dolma geliyorsun buraya ona üzülüyorum. Auguste Comte dinlerin bilim çağında çok bir işlevi olmasa da toplum için bir ihtiyaç olduğunu düşünüyordu ve en azından illa inanacaklar bari büyük adamları ansınlar dedi. Bir dinden ziyade ,dinin işlevini bütünleştirici yanını, iyiye, bilime ve tarihteki önemli kişiliklere yönlendirmek istedi Comte , dinle alakası yok kendisinin.

tarihinde Ateist Teolog tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Ateist Teolog yazdı:

Auguste Comte'u bilmeden yazmışsın bu seferde ya sen hep kulaktan dolma geliyorsun buraya ona üzülüyorum. Auguste Comte dinlerin bilim çağında çok bir işlevi olmasa da toplum için bir ihtiyaç olduğunu düşünüyordu ve en azından illa inanacaklar bari büyük adamları ansınlar dedi. Bir dinden ziyade dinin işlevini bütünleştirici yanını iyiye bilime ve tarihteki önemli kişiliklere yönlendirmek istedi Comte dinle alakası yok kendisinin.

3 dakika önce, democrossian yazdı:

Elbette mecaz. Doğaüstü ögeler katılmadan kurgulanırsa bu din değil felsefe olur. Humanizm din değil felsefedir.

augoste comte din demiş sizler hala din değildir diyorsunuz.:)

http://positivists.org/blog/religion-of-positivism

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, TENTEN yazdı:

augoste comte din demiş sizler hala din değildir diyorsunuz.:)

http://positivists.org/blog/religion-of-positivism

Auguste Comte dinin işlevini bu yolla karşılamak için bu sistemi kurdu o yüzden din dedi yoksa gerçekten bir dinle alakası yok.

Sitelerde Paylaş

Bilimin dini yok edip yerine geçeceği bugün de var olan bir savlama.

Scientism bu anlama gelir mi emin değilim. Bana bu ideolojiye Scientisizm dense daha iyi olur gibi geldi. Literatürde yok ama öneri... Yerinde bir öneri mi bilmem. Alemin akıllısı ben olmadığıma göre, yerinde olsa benden önce çoktan önerilirdi diye düşündüğüm için çekinceli önerdim.

Sitelerde Paylaş
4 minutes ago, democrossian said:

Bilimin dini yok edip yerine geçeceği bugün de var olan bir savlama.

Scientism bu anlama gelir mi emin değilim. Bana bu ideolojiye Scientisizm dense daha iyi olur gibi geldi. Literatürde yok ama öneri... Yerinde bir öneri mi bilmem. Alemin akıllısı ben olmadığıma göre, yerinde olsa benden önce çoktan önerilirdi diye düşündüğüm için çekinceli önerdim.

Scientism diye bir akim var. Hatta kadir misiroglu cumhuriyetin kurucu kadrosundan bahsederken goruslerinin bu oldugunu soyluyor.

tarihinde malta erigi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, democrossian yazdı:

Sadece kendi inanırlarını Başkalarını ötekileştirir, düşmanlaştırır ve öldürür.

Auguste Cmte insanlık dininin bilim dini olacağını düşündüğü için ve İbrahimi dinler dahil her türlü dinin yok olacağını düşündüğü için tek din olacaktı tek din olduğu için ötekileştirme de olmayacaktı.O tarihsel süreci böyle gördü.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...