Jump to content

Müslümanların taşlama ve sopalama çelişkisi

Recommended Posts

16 hours ago, democrossian said:

Saçmalığın daniskası, iki yılda 11+11=22 gün biriktirirsin, o da dolunaya denk gelmez. 

Saçmalayanlarin ŞAHI, ercimek beyinli! 21 Hazirandan sonraki ilk dolunayin tarihlerine trene bakar gibi baktin, baktin, baktin... ne gördün? 13. ayin ne SIKLIKTA ortaya çiktigini gördün mü?

05 Tem 2001

24 Hazi 2002

13 Tem 2003

02 Tem 2004

22 Hazi 2005

11 Tem 2006

30 Hazi 2007

17 Tem 2008

07 Tem 2009

26 Hazi 2010

15 Tem 2011

03 Tem 2012

23 Hazi 2013

12 Tem 2014

02 Tem 2015

19 Tem 2016

09 Tem 2017

28 Hazi 2018

16 Tem 2019

05 Tem 2020

24 Hazi 2021

13 Tem 2022

02 Tem 2023

22 Hazi 2024

11 Tem 2025

30 Hazi 2026

17 Tem 2027

07 Tem 2029

26 Hazi 2030

15 Tem 2031

03 Tem 2032

23 Hazi 2033

tarihinde Hasan Akçay tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 115
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Elimizde yılın başlangıcı olarak baz alabileceğimiz 21 aralık ve 21 haziran şeklinde iki kesin ölçüt varken ve bunlar dünyanın güneşin etrafında bir turunu tamamladığını şaşmaz şekilde gösteriyorken Ay evrelerine bağlı eklemeli çıkarmalı, aktarmalı eksiltmeli bir sistemi niye kullanalım? Bunun gereği ne? Eklemeyle çıkarmayla denk getirilmeyecek bir hesap elbette olmaz. Bunun yapılamaması için bir neden yok. Çünkü Ay evreleri ve güneş döngüsü sabit döngüler. Birbirlerine denk gelmeseler de ekleme çıkarmayla elbette istiyorsan denk getirirsin. Ama bunu istemek için en küçük bir neden yok.

Ay'ı takvim sistemine dahil etmek için en küçük bir geçerli gerekçe yok. Takvim sadece ve tamamen güneş bazlıdır. Ay'ı işin içine katmanın en küçük bir gereği olsa katardık. Gün dönümü tarih öncesi bile bilinen bir bilgi. Geç taş devrinde 21 Aralık bazlı ve içinde duran bir kişinin güneşin konumuna ve dairesel dizilmiş taşlara bakarak yılın hangi gününde olduğunu hemen anlayacağı bir taş anıt yapılmıştır. Bu İngiltere'de. Rusya ve İrlanda'da da ahşaptan 21 haziran bazlı bu tür takvim anıtlar yapılmış ama günümüze sağlam ulaşamamış.  

Taş devri insanı Ay'a bakmaya gerek duymamış, sadece güneşi baz almış. Ne o gün, ne bugün Ay'ı işin içine katan eklemeli çıkarmalı aktarmalı bir takvim tamamen gereksiz. Böyle bir şey için en küçük bir gerekçe yok. Aylara, haftalara, günlere bile gerek yok. Bugün yılın atıyorum 179. günü demek yeterli. Yılı ister aylara böl, ister haftalara böl, hiç farketmez. Önemli olan yılın kaçıncı gününde bulunulduğu. Bu kadar yani, net, açık ve kesin.

Ay takvimi yapmaya kalkışmak tamamen dogmatik bir fikir. Doğayı dogmatik kalıba sokma, Ay'ın zamanı göstermek için yaratılmış olduğu yanlış zannından kaynaklı bir yanılsama. Yok öyle bir şey... Taş devri insanı bile önce sanki yılda tam 12 dolunay görülüyor zannına önce elbette kapılmıştır ama bunun yanlış olduğunu hemen anlamış ve gün dönümü bazlı güneş takvimine hemen geçmiş. Ekleyip çıkarıp biriktirip filan denk getirmek için hiç bir gerekçe yok.

Sitelerde Paylaş

Ay takviminde İslam öncesi Arapların yaptığı ve islamla küfür sayılıp yasaklanan ay silme olayı zorunlu bir işlem. Mevsimlerin kaydığı artık göze batacak kadar belli olunca ayın birini saymamak gerekiyor. İslam öncesi Araplar bir ay öteleme yapıp mevsimleri yerine oturtmuşlardır. Bunu haram saymak küfür saymak filan saçma sapan dogmatik hezeyanlar... Bu son derece mantıklı ve geçerli gerekçe allaha isyan gösterilip yasaklanınca, işte şimdiki mevsimleri gezen aylar durumu ortaya çıkmış.

Yani islam, yaklaşık 3 yılda bir, 13. bir ay icat etmeyi önermek değil, tam tersine yasaklamıştır!!!

Kimse çıkıp demesin ki ay eklemeye niye ay silme (nesi) desin? Der, çünkü bir ayı iptal ediyor, o ay yaşanmamış gibi o ayı tekrar yaşanıyor kabul ediyor. Tabii bu mevsime uydurmak için ay kaydırma, haram ayların yerini değiştirdiği için dogmatik Kuran yaratıcılarının işine gelmemiş ve bundan hoşlanmamışlar. Hemen buna nesi adını koyup küfür sayıp yasaklama yoluna gitmişler. Ay kaydırılmayınca da işte ramazanlar bayramlar, durum ortada...

Tabii bu nesi işlemi bazen iki, bazen üç, bazen dört yılda bir yapılınca vay efendim bu kafirler keyiflerine göre allahın haram aylarının yerini değiştiriyorlar şeklinde algılanmış! :D

Sitelerde Paylaş

Kim bilir cahil herifler "tam hac yapacaz, ne o bu sene nesi var diyorlar, hac bir ay erteleniyor! Tam oruç tutacaz, ne o bu sene nesi var, bir ay geç oruç tutulacak diyor bu kafirler bu münafıklar, dinimizle allahımızın ayları ile oynuyorlar! Tam yağmacılığa çıkacaz, ganimet, cariye toplayacaz, haram aylar uzatıldığı için bir ay bekliyoruz, çıkamıyoruz! Tam yağmadan döndük, ganimet, cariye paylaşacaz, yorgunluk atacaz, hop nesi yapıldı, hadiii daha haram aylar gelmedi, yine yağmaya çıkılacak"!!! demişler, :Dbu nesi işini hemen yasaklamışlardır! :lol:

Sitelerde Paylaş
21 hours ago, democrossian said:

...

Ay'i takvim sistemine dahil etmek için en küçük bir geçerli  GEREKÇE YOK. Senin gerekçe yok DEMENiN gerekçesi yok. Çünkü Kuran, "ay"i takvim sistemine dahil etmiyor, yapmiyor öyle bir sey. Yapilmayan bir seyin kendisi yoktur ki gerekçesi olsun. Yapilmamis olan bir seye gerekçe aramak ve gerekçe yok demek isleyen AKLIN harci midir?

Kuran'da (örnegin Yûnus 5'te) söylenen: ... yillarin sayisini bilin diye aya evreler verendir Allah -ellezî kadderehu menâzile li ta'lemû aded es-sinîn.

Bak kardesim, takvimin esamesi geçmiyor ayette. Yillarin sayisi ve "ay"a verilen evreler (örnegin dolunaylar) geçiyor ve belirtiliyor ki yillarin sayisini "ay"in evrelerinden ögrenmeniz mümkündür ve ayetin ilk muhataplari kullaniyor o imkani. Baskalari ister kullanmazlar ister kullanirlar ama Kuran'da söyleneni çarpitamazlar. Eger Kuran'daki "yil"dan kasit "kamerî yil"dir derlerse ayeti çarpitip hadlerini aşarlar.  

Çünkü örnegin 21 Hazirandan sonraki ilk dolunaylarin sayisi 33 oldugunda kamerî yillarin sayisi 33 olmaz, 34 olur. Bu kadar açik ve net. Kamerî yil degil orada geçen YIL. Dolunaylarin sayisi 33 oldugunda sayisi 33 olan yillar "semsî yillar"dir. "Ay"in evreleri semsî yillarin sayisini bilmenize imkan verir.    

Sitelerde Paylaş

Yalniz... şu var. Sen takvim ile "yil"i karistiriyor olabilirsin. Takvim insanlarin isidir, insanlar düzenler takvimi. Yil ise Allah'in isidir, gökleri ve yeri yarattig gün (9:36) Allah belirlemistir dünyanin günesi dolanma süresini ve o sürenin ayni dolunay 33 kere dogup battiginda geçen süreye esit olmasini. 

Ve... Hz Isa'nin dogum gününde baslayan "semsî yil"i esas alan MiLADî bir takvim düzenlemek Hristiyanlarin ne kadar hakkiysa Hz Muhammed'in hicret ettigi gün baslayan "semsî yil"i esas alan HiCRî bir takvim düzenlemek müslümanlarin o kadar hakkidir. 

Sitelerde Paylaş

İyi işte Kuran'da yazdığı gibi ayın evreleri ile yılları sayma işi arasında bir alaka kurmak saçma ve gereksiz. Yılları saymak için Ay'a filan bakmaya hiç gerek yok. Gün dönümünü bildikten sonra bu tamamen gereksiz.  Yıllık iki gün dönümü var, onları sayacaksın, Ayın taaa 33 yıldaki filan dolunaylarını saymak akıl işi değil.

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 hour ago, democrossian said:

İyi işte Kuran'da yazdığı gibi ayın evreleri ile yılları sayma işi arasında bir alaka kurmak saçma ve gereksiz. Yılları saymak için Ay'a filan bakmaya hiç gerek yok. Gün dönümünü bildikten sonra bu tamamen gereksiz.  

Gün dönümü kolayca gözden kaçabilir çünkü dolunay gibi degildir, GÖRSEL degildir. Görsel olan dolunaylardir. Hele 21 Hazirandan sonraki o ilk dolunay...  ötekilerden daha büyük ve daha parlak görünür. Kuran'da ADI geçen tek dolunaydir. Şehru ramazân. Türkçesi sicak dolunay.  

Öyle bilinip tanimlanmistir çünkü aşiri sicak günlerin habercisidir. Ve... "haram aylar"in ilkidir. Hani savasip kan dökmenin, av hayvani öldürmenin haram oldugu aylar. Size haram olup dururken av hayvani öldürmeyhin, size helal iken avlanin (5:2, 5:95).

Senin bilmedigin epeyce sey var democrassian. 

Sitelerde Paylaş

Yok öyle bir şey, tamamen göreli 21 haziran dolunayının parlak olması. Çölde kum fırtınası çıktıysa ne olacak?

Gün dönümü söylediğim gibi son derece kesin bir bilgidir. Bunu illa ölçmek istiyorsan yere çakılı iki direkle rahatlıkla ölçersin. Fakat bu herkesin yapmasına gerek olmayan bir işlem. Bunu meraklısı isterse görmek istiyorsa yapabilir. Bu çok eski, taş devri bilgisidir ve herkesin tek tek direk dikip ölçmesine gerek kalmaksızın nesiller boyu gelmiştir. Takvim sistemi bir kez oturdu mu zaten direk mirek dikmeden ne gün gün dönümü, zaten önceden biliyorsun.

Takvim sistemi ise dediğim gibi geç taş devrinde keşfedildi. Sadece yılda 6 saat dünyanın aynı pozisyona rötarlı geldiğini anlayamadılar, o da çok doğal. Bu da Roma döneminde anlaşıldı. Araplar aya bakıp dururken dünya takvimi çoktan kullanıyordu. Hem de hiç aya bakmadan. Bu işin ay ile bir alakası olmadığı taş devrinde anlaşılmışken Arapların anlamamış olması çok ilginç...

Haa, meraklısıysan istiyorsan elbette Ay evreleri, ayın ne zaman tutulacağı yüzlerce yıl sonrası için bile hesaplanır. Dediğim gibi bunlar sabit döngüler. Bir milyon yıl sonra birazcık değişir.

Yılları saymak için gün dönümlerinden başka bir şeye gerek yok.

Bir de Kuran'da güneş yılını esas alın diye bir açık ifade bulunmuyor. Bu kadar basit bir meramı ifade etmekten aciz bir allaha niye tapıyorsunuz hiç anlamıyorum. İnsan pardon allah bir şunu dili dönüp nasıl söyleyemez yahu! Bu allah çölde ne vardıysa onun içine doğmuş, orda bilinenlerden başka hiç ama hiç bir şey bilmiyor ve çöl insanlarına öğretmiyor! Tersine doğru bildiklerini de eğriltiyor. Araplar bakıyorlar mevsimler kaydı, bir ayı kaydırıyorlar, vay kafirler nesi yaptınız allahın ramazanını haccını haram aylarını değiştirdiniz! :D

Sitelerde Paylaş

Müslümler, allahınızın başaramadığını siz mi başaracaksınız bundan sonra? Allahınız diyelim tamam güneş yılını esas alıyordu. Ama Müslümlerin bunu benimsemesini başaramadı. Ya dili dönmedi izah edemedi, ya Müslümler aptaldı, ne kadar anlattıysa anlamadılar, neyse bir şekilde yıl içinde gezen aylar var islamda, oruç, bayram, hac böyle geliyor.

Hayır bu zamana kadar allah bunu başaramamış, ahir zamanda mehdi gelince mi anca başaracak? Ne kadar beceriksiz bir allah bu yahu! Tek umudu var, o da mehdi! :D

Geçen gün gözüme çarptı bir de, forumda geçmiş tarihlerde sivri, böyle ama çok sivri, kıl gibi, neredeyse hiç yok kadar zekalı biri tutmuş "muhammed niye mehdiyim demedi de peygamberim dedi" diye konu açmış! :lol: Bu sivri zeka şimdi nerelerde hangi camide halıları kokluyor bilmem. Tekrar gelip bu soruyu tekrar sorsa ne güzel eğlenirdik!

Demek niye muhammed mehdiyim dememiş ha! :D 

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Hasan Akçay yazdı:

Takvim insanlarin isidir, insanlar düzenler takvimi.  

Yapma ya sahi mi, Hasan efendi ?

Biz bunu nasil da anlayamadik, vay be.

Peki Kitabiniz kimin isi, icindeki bütün kelimeleri kimler yumurtlamis, Hasan efendi ?

Mesele bunu yanitlamaya gelince, nasil da kör ve sagirlari oynuyorsunuz.

Ben söyleyim mi, yoksa Siz itiraf edecekmisiniz ?

Bu arada bilmem kacinci kere tekrar hosgeldiniz, emi !

Sitelerde Paylaş
3 hours ago, democrossian said:

Bir de Kuran'da güneş yılını esas alın diye bir açık ifade bulunmuyor. 

BiR degil BiR ÇOK açik, apaçik ifade var. Onlardan birisi Yûnus 5, anlatmaya çalistim. Bir baskasi Isra 12: Geceyi ve gündüzü iki isaret kildik ki yillarin sayisini bilin, cealnâl leyle ven nehâre âyeteyni... li ta'lemû aded es sinîn

Gece + gündüz = Gün.

Günü olusturan gece ve gündüz  aya mecbur degildir. Ay olmasa da vardir onlar. Örnegin son hilalden sonra ay karanliga gömülür 1 ya da 2 gün. Dünyadan bakanlar için ay yoktur o esnada. Ama gece yine vardir, gündüz yine vardir. Sayisini bilin denen yili iste onlar olusturuyor. Yil ayın degil günesin vücut verdigi günlerden olusuyor. Hâlâ anlamadin? 

Yûnus 5 yetmedi, Isra 12 niye yetsin? Tamam, daha var var olmasina... ama seninki de ne beyinmis be kardesim.  

Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, Hasan Akçay yazdı:

Isra 12: Geceyi ve gündüzü iki isaret kildik ki yillarin sayisini bilin, cealnâl leyle ven nehâre âyeteyni... li ta'lemû aded es sinîn

Yine allahınızın dili dönmemiş! :lol: Şu allahın dili bir türlü dönüp meramını anlatamadı gitti! E yani herhalde sene günlerden oluşacak, nelerden oluşacaktı da? Bunun güneş yılı olduğunu nereden çıkardın? Lan ne dili dönmez allahınız varmış haaa! Üğülü üğülü öğülü bir türlü anlatamadı bir meramını!

Hayır şu ifadede ne görmeyi başarıyorsunuz, bunda hiç bir özellik, bir enteresanlık yok, öyle sıradan, öyle adi, öyle bayağı bir ifade ki... Bunda en küçük bir özellik, bir öğreticilik görenin aklına şaşarım! Bunu okur Arap, yine gökteki aylara bakmaya devam eder. Bunu okuyunca haaaa deyip aklı başına niye gelsin de güneş yılını bulsun?

Kafayı yediğinizi zannetmiyorum, sadece dogmatiksiniz. Uyduruk allahınıza ne keramet atayacağınızı şaşırmış durumdasınız. Şu yukardaki ifadeye ayet deme, bu lafı kimse ne ipler ne başka bir şeyiyle şeyler. Son derece adi bayağı ve sıradan bir ifade...

Sitelerde Paylaş

Ben Müslümlere defalarca meydan okudum. Bana Kuran'dan işe yarar, güzel, bilgilendirici, bilinçlendirici farkındalık yaratan bir söz getirin dedim. Bir iki deneyen oldu, işte efenim neymiş bir insanı öldüren tüm insanları öldürmüş olurmuş gibi ama bu ifadenin önünü sonunu açıp bakınca bir çuval inciri berbat ettiğini kanıtladım, sustular.

Baktım olmuyor, Müslümler suskun, lan dedim ben araştırayım nette vardır Kuran'dan güzel sözler diye bir arama. Varmış. Hah dedim bakalım ne diyor! Açtım daha ilk güzel !!! söz örneği ne olsa iyi! Aynen şu yazıyor:

"Allah azabı akıllarını kullanmayanlara verir!" :lol:

Müslümler kızıyor ama yine allahınız olsa da bin türlü belanızı verse ne var Müslümler dedim. Şu bizim meşhur yüz numaralı ayet! Utandıklarından "ceale rics"i pislik yapar diye değil, azap verir diye yalan tercüme ettikleri yüz numaralı ayet! :D

Daha da gerisini ne okuyayım! İlk güzel !!! söz örneği buysa! :lol:

Sitelerde Paylaş

Kuran'dan başka bir inci: Bakın şimdi sıkı durun neymiş:

"Sihirbazlar iflah olmazlar"!!! :lol: İşte buna yarıldım gülmekten! Güzel söze bak, allaaaam sana geliyom hidayete erdimmmm! :D

Şimdi bir inci daha patlıyor:

"Yalanı ancak allahın ayetlerine inanmayanlar uydurur" !!! :D Yok ya? Ciddi mi! Her yalanı biz söylüyoruz, siz doğrucu davutsunuz ha?! :D

Şimdi asıl bomba patlıyor, sıkı durun. Bu Kuran'da yazmasa bu engiiiin bilgiyi biz nerden edinirdik a dostlar vaaaah vah!

"Her nefis ölümü tadacaktır"!!! Tüüüühhh vaaah vah! Ya biz sonsuza kadar yaşamayacak mıydık yahu! Biz bu zanna neren kapıldık! Kuran'da yazmasa öleceğim yüz yıl düşünsem aklıma gelmezdi yahu! Okuyunca birden ayıktım, haaaa biz ölecekmişiz yaaa tüüüh dedim! 

Dur yaaaa ölecekmişiz, bunu niye daha önce düşünmedim! Mezar yeri mi ayarlasak ne yapsak kanki? Yani var ya, allah razı olsun Kuranı yazandan, hiç bilmiyordum öleceğimi! İnsan hiç bilmediği neler öğreniyor! :D

Sitelerde Paylaş
On 05.02.2017 at 13:57, democrossian said:

E yani herhalde sene günlerden oluşacak, nelerden oluşacaktı da? Bunun güneş yılı olduğunu nereden çıkardın?

E yani herhalde sene (AYIN vücut verdigi degil günesin vücut verdigi) günlerden olusacak, nelerden olusacakti da? Bunun günes yili oldugunu nerden çikardin?

Bak kardesim, bi insanin bunun günes yili oldugunu görmemesi için o insanda mercimekten bile küçük bi beynin olmasi gerekir. Sende o var.  

Sitelerde Paylaş

Bir forumdas israrla mecimege hakaret etmektedir, cünkü özellikle yesil mercimegin protein miktari yüksek oldugu icin, zihnin ve beynin gelisiminde fayda saglar. Sanirim kendisi bundan bihaberdir ve yasadigi memlekette mecimek kitligi oldugu muhakkak.:D

Kendisine  özellikle bu soguk günlerde mercimek cobasi tavsiye ederim, belki o zaman inandigi dinin insan ürünü oldugu kafasina dank eder.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
5 hours ago, kavak said:

Bir forumdas israrla mecimege hakaret etmektedir, cünkü özellikle yesil mercimegin protein miktari yüksek oldugu icin, zihnin ve beynin gelisiminde fayda saglar. Sanirim kendisi bundan bihaberdir ve yasadigi memlekette mecimek kitligi oldugu muhakkak.:D

Kendisine  özellikle bu soguk günlerde mercimek cobasi tavsiye ederim, belki o zaman inandigi dinin insan ürünü oldugu kafasina dank eder.

Sevgili kavak, kendisine neden mercimek beyinli dendigini democrassian çok iyi biliyor. Çünkü müslümanlara "mercimek beyinli müslümler" diye sürekli hakaret eden kisidir. Uyardim. Aldirmadi.  

Insanlar Bilal'dir BiLO degil, Hasan'dir HASO degil, müslümandir MÜSLÜM degil.

Bilo, haso, müslo, müslüm, mercimek beyinli müslüm... diye çagrildiklarinda kendilerine hakaret edildigini bilir insanlar, ACI hissederler. Democrassian buna odun gibi duyarsiz. ACI hissederek ögrenebilir ancak. Yani ayni seyin onun da basina gelmesi sart. Baska türlü ögrenmesi mümkün degil.

Kendisini gözü açik saniyor garibim ama alabildigine anlama özürlü biri. Bakin en son olarak günesin var ettigi "gün"lerden olusan yilin günes yili oldugunu anlamadi. Yani altin sariliralardan olusan bi besibirlik konmus önüne, o hâlâ gümüs besibirlik bu diyor. 

Sitelerde Paylaş

Müslüm konusunu defalarca açıkladım. Kuran'da Müslüman diye bir kelime geçmez. Geçen muslim'dir. Bu ise Türkçe fonetiğine pek uymadığı için Türkçede Müslüm denilir. Yani benim söylediğim Kuran'a daha uygun. Bunun hakaret olması mümkün değil. Çünkü insanlara Müslüm diye isim konuluyor. Ha ama müsli, müsloş, müslo filan desem olur, o zaman eleştiriyi hak ederim.

Müslüm demekte eleştirilecek bir şey yok. Çocuklarına Müslüm ismi koyanlar çocuklarını aşağılıyorlar mı? Müslüm isimli bir sürü insan var.

Günler konusu da böyle son derece açık. Ay yılı da güneş yılı da günlerden oluşur. Apaçık, net, tartışmasız. Bunun tartışılacak bir yanı bulunmuyor.

Mercimeği ben de çok severim. Kırmızısını da yeşilini de... Mercimek süperdir. Vazgeçilmezdir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...