Jump to content

Recommended Posts

13 hours ago, NotFound said:

Diger dinlerin kitaplarinin tahrif edildigini rahatca soyleyebiliyorsun fakat ayni durustlugu kuran icin gosteremiyorsun. Kuranin orjinali yok, kiyas yapamadigin icin tahrif edilmedigini soyleyemezsin. Ayrica tahrif edildigi ile ilgili birkac hadis var asagida;

Diğer dinlerin tahrif edilmemiş bir kitap "iddiası" bile yok. İslamda en azınan bu var. Başından beri anlatmaya çalıştığım şey bu. Daha da önemlisi ben bu hipotezde özel olaral İslam'ı savunmuyorum. X, Y dini olabilir. İslam tahrif edilmişse ne biliyim; hipotez bağlamında hayali bir din için konuşuyorum. Bunlara takılmayın. Acaba konuyu bilim forumunda mı açsaydım. (o zaman da "bunun neresi bilim" derdiniz)

2 hours ago, democrossian said:

Dayatma amacını aşan bir kelime olmuş, geri alıyorum. Diretme demek istemiştim, başta da öyle demiştim zaten, sonra dilim sürçmüş. Bayağı bir direttin ama bu Kuran'ı cahil çöl yağmacıları düzmedi, Allah gönderdi diye. Allah gönderdiğini kanıtlamaya çalıştığın argümanlar ise tamamen geçersiz yani, onları kabul etmemiz söz konusu olamaz. Daha ötesi var biliyorsun, Kuran kendisine karşı savaşanların ellerinin ayaklarının çaprazlama kesilmesini değil sadece, haça asılmalarını da önerir. Yani bunları nasıl çöl yağmacıları düzmedi de allah gönderdi yahu! Allah şimdi bu vahşi emirleri mi gönderdi? Bunları bir takım cahil yağmacı heriflerin düzdüğü çok açık.

Kuranın nasıl oluştuğu hakkında akla yatan iki teori var. Biri demin senin dediğin gibi hristiyan bir takım elitlerin toplanarak yeni bir din oluşturması, İznik konsülü gibi. Aramice Kuran prototipler sanki bunu destekliyor. Biri de temporal lob epilepsi hastası birinin gördüğü halüsinasyonlar yüzünden ortaya çıkması. İkisi bir arada olabilir. İki sebep birbirini destekleyebilir. Daha sonra peygamber olduğunu iddia eden kişi menfaatini devam ettirmek için üstüne yazmış da olabilir. Ben bir mümin olarak bu kadarına inanmıyorum. ama olayın özünde bu tip şeyler olabilir. Başlıkta öne sürdüğüm iddia, (sahtekarlık dışında) çoğu ortaya çıkış teorisine uyumsuz değil.

33 minutes ago, leonardo18 said:

Ben o kadar karmaşık bir şey olabileceğine inanmıyorum. Tüm bunların daha basit bir açıklaması da olabilir. Hele tamamen teorik fiziğe girmişseniz.

Bu o kadar karmaşık bir şey değil. Tek anlaşılması gereken, 3 boyut ötesi geometri; ortaokul çocuğu bile en azından anayabilir, müfredatta var mı, yoksa niye yok anlayamıyorum. Karmaşık sayıların karmaşık olduğunu kabul ediyorum. Ve Minkowski diagramı çok önemli, ufuk açıcı bir şey. Paralel evrenler böyle anlaşılır. En önemlisi de, ortaokuldan itibaren termodinamik ve entropi çocukların zihnine kazınmalı.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 134
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

2 saat önce, Temple Grandin yazdı:

Kuranın nasıl oluştuğu

Pek de önemli bir konu değil. Önemli olan, Emevi soyunun bir imparatorluk kurmak için Arap kabilelerini birleştirmek gerektiğini anlamaları ve bunun için vaktiyle Mısır firavunu Akhenaton'un uyguladığı ve ondan da Yahudilerin öğrendiği gibi tek tanrı ortaya atmak fikrini benimsemeleri.

Yahudiler Araplara karşı güç toplamak için tek tanrı inancını kullanmışlardı. Araplar da onları aynı silahla vurdu. Araplar bunu bildikleri için çalma kapımı çalarlar kapını atasözlerinin gereğince bu silahın bir kez daha kullanılıp kendilerine dönmemesi için Muhammed'in son peygamber ve İslam'ın son din olduğunu iddia ettiler.

Kuran'ı ortaya atmak için protokuran metinlerden yararlandılar, şair sözlerinden yararlandılar, masallar ve hikayelerden yararlandılar. Bunu onun üzerinden ortaya atmak için bir Muhammed buldular mı bunu bilmiyoruz. Bu konuda hiç kanıt yok. Onun yaşadığı iddia edilen dönemden binlerce sene önce yaşamış kişilerin hakkında tonlarla kanıt var ama Muhammed hakkında sıfır, hiç yok. O yüzden bilemiyoruz. Şizofren, otistik, saralı filan olduğu tamamen tahmini varsayımlar.

Kuran yazılış amacını yerine getirdi. Yahudiler trajik bir soykırıma uğratılarak yarımada Araplaştırıldı. Yahudiler vatanlarında bir devlet kurabilmek için bin yıldan fazla vatansız dünyanın üzerine dağılmış şekilde ezilerek yaşamak zorunda kaldılar.

Sitelerde Paylaş
17 saat önce, NotFound yazdı:

Diger dinlerin kitaplarinin tahrif edildigini rahatca soyleyebiliyorsun fakat ayni durustlugu kuran icin gosteremiyorsun. Kuranin orjinali yok, kiyas yapamadigin icin tahrif edilmedigini soyleyemezsin. Ayrica tahrif edildigi ile ilgili birkac hadis var asagida;

1- Hüzeyfe; "Sizin Tevbe suresi diye adlandırdığız, azap suresidir. Oysa siz şimdi bu surede bizim okuduğumuzun ancak dörtte birini okuyorsunuz. (Mecme-üz Zevâid (Heytemî).

2- Nafî İbn-i Ömer; "Hiçbiriniz ben "Kuran'ın tümünü öğrendim" demesin. Çünkü, ne biliyor Kuran'ın bir çoğu kaybolup gitmiştir. Sadece desin ki ben Kuran'dan ortada olan kısmını öğrendim." (bk. El-İtkan (Suyûtî), c.2, s.25)

3- Aişe; “Gerçekten de Ahzab suresi Peygamberin zamanında 200 ayet olarak okunurdu. Oysa şu an ondan elimizde bu olanlar kaldı.” (Muhazırat-ı Rağıb İsfahani, c.2, s.4 ve 434)

Basit bir matematik hatasi barindiran ve celiskilerle dolu olan bir kitabi tanrı kelami diye yutturamazsin. Tanriyi sekilden sekle sokuyorsunuz, yok diyemiyorsunuz.

Takyonlar ile tanri arasindaki tek benzerlik fantezi olmalaridir..

sildim hata vardı  yalış kişiye yazdım kendisinden tekrar özür dilerim

tarihinde güven tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
17 saat önce, NotFound yazdı:

1- Hüzeyfe; "Sizin Tevbe suresi diye adlandırdığız, azap suresidir. Oysa siz şimdi bu surede bizim okuduğumuzun ancak dörtte birini okuyorsunuz. (Mecme-üz Zevâid (Heytemî).

2- Nafî İbn-i Ömer; "Hiçbiriniz ben "Kuran'ın tümünü öğrendim" demesin. Çünkü, ne biliyor Kuran'ın bir çoğu kaybolup gitmiştir. Sadece desin ki ben Kuran'dan ortada olan kısmını öğrendim." (bk. El-İtkan (Suyûtî), c.2, s.25)

3- Aişe; “Gerçekten de Ahzab suresi Peygamberin zamanında 200 ayet olarak okunurdu. Oysa şu an ondan elimizde bu olanlar kaldı.” (Muhazırat-ı Rağıb İsfahani, c.2, s.4 ve 434)

Basit bir matematik hatasi barindiran ve celiskilerle dolu olan bir kitabi tanri kelami diye yutturamazsin. Tanriyi sekilden sekle sokuyorsunuz, yok diyemiyorsunuz.

Takyonlar ile tanri arasindaki tek benzerlik fantezi olmalaridir..

pardon özür dilerim yanlış anladım seni kusura bakma afına sığınıyorum

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, güven yazdı:

Suç kimin Allah demiyormu ben kuranı koruyorum kimse deyiştiremez demeki sana bakrsak Allah kuranı koyamamış gücü yetmemiş zavalının 1400  yaşında kurana bakrsak dahda yaşlı tervat incile göre

Sen şimdi ne dedin? Biraz düzgün yazmaya çabalasan çok mu yoruluyorsun! :D

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, democrossian yazdı:

Benim uyarmam ile özür aynı anda oldu. Neyse, acele etme yazmak için yahu, biraz dikkatli olsan bir şey kaybetmezsin güven...

ya  ben huyum bu tek parmakla yazıyor ve bazı harfleri eksik yazıyorum doğrudur birde  şimdi başka yerde facede tartışıyorum bu dincilerle yetmiyor tw de ak trölerle uğraşıyorum  neyse hatamı kabul ediyorum  dikkat etmeye çalışırım

Sitelerde Paylaş
Şimdi, güven yazdı:

ya  ben huyum bu tek parmakla yazıyor ve bazı harfleri eksik yazıyorum doğrudur birde  şimdi başka yerde facede tartışıyorum bu dincilerle yetmiyor tw de ak trölerle uğraşıyorum  neyse hatamı kabul ediyorum  dikkat etmeye çalışırım

kendimi övmüş gibi oldu kendimi eleştirmeden duramıyorum:D

Sitelerde Paylaş
Alıntı

16 Hayır, umduğu gibi olmayacak. Çünkü o, bizim âyetlerimize karşı inatçıdır.
17 Ben onu dimdik bir yokuşa sardıracağım.
18 Çünkü o, düşündü taşındı, ölçtü biçti.
19 Kahrolası nasıl da ölçtü biçti!
20 Yine kahrolası, nasıl ölçtü biçti!
21 Sonra (Kur’an hakkında) derin derin düşündü.
22 Sonra yüzünü ekşitti, kaşlarını çattı.
23,24 Sonra arkasını döndü ve büyüklük taslayıp şöyle dedi: “Bu ancak nakledilegelen bir sihirdir.”
25 “Bu, ancak insan sözüdür.”
26 Ben onu “Sekar”a (cehenneme) sokacağım.

- Surenin tamamını okudum. İslamı ret edenler için uyarılar var. Sen yine de görevini yap hatırlat, sonra bana havale et diyor. ve 16'dan itibaren verilecek bir Ceza'dan, Allahın bu kişilere vereceği cezalardan söz ediliyor.

Bakara: Yine hatırlatma var. İman etmeyene yönelik uyarılar var.

Alıntı

Görüldüğü gibi put soru soranı, düşüneni cehenneme atıp sonsuza kadar yakmakla tehdit ediyor, sonra da bu ayetler yokmuş gibi senin gibi cahiller Kuran'da mantığını kullan der diye ezbere konuşuyor.

- Evet var. Ama hangi dinde yok? "Soru soran" olarak değil. Ama "iman etmeyen" kişiler için, bizim standartlarımıza göre, çok açık ve net mesajlar var. Bunu inkar edemeyiz.

21 saat önce, Buzul yazdı:

Bak beyni pırıl pırıl parlayan,güzel arkadaşım,ben islamın bu tür yasaklara,bu tür kısıtlamalara izin veren bir din olduğunu söylüyorum.Bu tür filmlerin,şirk kapsamında değerlendirileceğini,islami açıdan sakıncalı olduğunu söylüyorum.Zinaya giden yolu kapatmak için de,müzik,sinema vb şeyler yasaklanır,erkek ve kadınların etkinlik yapması,bir araya gelmesi engellenir diyorum.Bir kadına,binlerce erkeğin önünde konser verdirmezler,tvlere çıkartmazlar diyorum.İslam hakkıyla uygulansın bu dediklerimin hepsi gerçekleşir,hiç kuşkun olmasın.Adamlar bunu uygulamıyorsa,islamın bunlara izin verdiğini mi gösterir?Ben sana islam bu tür yasaklara,kısıtlamalara izin veren bir din dedikçe,sen bana diyorsun ki, bu tür filmleri izliyorlar,bunları yapıyorlar,şunları yapıyorlar.Kuramsal olarak bu böyledir demek başka,uygulamak başka.Sen uygulamaya bakarak,islamda bu tür yasaklamalar,kısıtlamalar yok,islamdan bu tür yargılar,kurallar,düzenlemeler çıkmaz,islam bu tür şeylere izin verir diyemezsin.Anladın mı,yoksa bir daha anlatayım mı?

- Tamam da Zina konusunu sana açıkladım. "Namus" kavramı İslamiyet'ten çok önceleri çıkmıştır. Bildiğimiz anlamda aile başladığında, her çocuğun bir babası olması için, tek ve çok eşlilik kavramları ortaya çıkmış. En ilkel kabilelerde çocukların babası olmazmış. hepsi kabilenin çocukları olurmuş ve ebeveynleri de bütün kabile olurmuş.

- Sinema / Tiyatro olayını bilmem. Ama Hıristiyanlığın ve Müslümanlığın bu "evlilik" meselesine ve cinselliği sadece evli insanlar arasında olabileceği konusunda her zaman çok ısrar ettiğini biliyorum. "Töre cinayeti" dediğin de, bugün bile, ekonomik bağımsızlığı olmayan kadının doğrudan gideceği yer genel evdir. Bunun böyle olmaması için öldürürlermiş (hala da öldürüyorlar)

- İslami akıl da, bir aşamada bunu iyice yaygınlaştırma yoluna gitmiş olabilir. Ben bunu açıklıyorum.

- Dinin felsefe ile iç içe olduğunu söylemiştim. Orta Çağ İslam medeniyetinde bu böyle olduğu için o medeniyetler büyüyüp serpildiler. Dediklerin yanlış demiyorum. Ama sen zaten inançlı değilsin. Ama inançlı olup bunları hayatında uygulayacak kişi olsaydın, düşünmeye mecbur kalırdın. "Zina nedir?" diyebilmen gerekirdi. Bu açıdan 18-20 yaşında iki genci ayırmak günahtır. Tersi değil.

Bir de bir önceki mesajımla ilgili aklıma bir şey geldi:

1800'lerin başlarındayız. Napolyon'un Mısır'ı Osmanlılardan aldığı dönem. İmparator yanında yüzlerce tabiat bilimci, matematikçi, dil bilimci vs. getirmiş. Piramitleri dinamitle açıp içinde ne var ne yok okunmasını emretmiş (Hitler'in de böyle saplantıları varmış). Kafasındaki düşünce: "Eski mısırlılar çok zeki insanlardı, astroloji, büyü, matematik alanlarında her şeyi biliyorlardı. Mısır Hierogliflerini çözersem her türlü bilgiyi / teknolojiyi elde ederim". İlkel zihnin çalışma biçimi böyledir. Hele yazının yeni ortaya çıktığı çok az kişinin okuma-yazma bildiği orta çağda, kutsal kitaplara böyle "sihirli" bir anlam katmış olabilirler. Yine eski toplumlarda (putperest dönemlerde) Günlük hayat ile dini hayat arasında ayrım yoktu. Mısır / Hitit firavunları / imparatorları "yaşayan Tanrı" kabul edilirdi. Savaşın, tıbbın, tarımın, avcılığın, denizciliğin, her şeyin Tanrı'sı vardı. piramitlerin inşası da bir nevi ibadet kabul edilirdi (haça gitmek gibi).

- Modern Dünya'da bunun artık böyle olmadığı bellidir. Dİnin siyaset / hukuk / tıp vs. gibi alanları düzenleme görevi yok. Cinsellik / evlilik konusunu da düzenleme görevi yok. İnanan kişi öyle inanıyorsa öyle yapar. Da "sizin bu yaptığınız günahtır" diyen adama da "sen kimsin?" derim. O günleri artık aştık.

Sitelerde Paylaş
3 hours ago, leonardo18 said:

- Surenin tamamını okudum. İslamı ret edenler için uyarılar var. Sen yine de görevini yap hatırlat, sonra bana havale et diyor. ve 16'dan itibaren verilecek bir Ceza'dan, Allahın bu kişilere vereceği cezalardan söz ediliyor.

Bakara: Yine hatırlatma var. İman etmeyene yönelik uyarılar var.

Ne hatırlatması be? Apaçık tehdit var. Ayrıca bir insan Muhammed bana inanmayan herkesi bir tanrı sonsuza kadar yakacak dedi diye Muhammed'e inanmak zorunda mı?

Bir insan sana gelse ve bana inanmak, itaat etmek ve peşimden gelmek zorundasın, aksi halde sonsuza kadar yakılacaksın dese sen o insana inanır mısın? 

4 hours ago, leonardo18 said:

- Evet var. Ama hangi dinde yok? "Soru soran" olarak değil. Ama "iman etmeyen" kişiler için, bizim standartlarımıza göre, çok açık ve net mesajlar var. Bunu inkar edemeyiz.

İman körü körüne inanmaktır, bir hayvan için iman normaldir ama insan için iman olacak şey değildir, insanlığını inkar etmek demektir.

Açık ve net mesajlar dediğin şey çöl bedevisinin içi boş tehditleri. Ancak bir salak bu tehditlere inanır ve korkar. Ve ancak aptallar soru sormayın, düşünmeyin, ne dersem itaat edin diyen bir insanın peşine takılır.

Yani neymiş, Kuran'da akıl, mantık yokmuş, Kuran'da iman etmek yani körü körüne, düşünmeden, sorgulamadan inanmak varmış, inanılan şey ne salakça, aptalca, mantıksızca da olsa.

Sitelerde Paylaş
Alıntı

Ne hatırlatması be? Apaçık tehdit var. Ayrıca bir insan Muhammed bana inanmayan herkesi bir tanrı sonsuza kadar yakacak dedi diye Muhammed'e inanmak zorunda mı?

Bir insan sana gelse ve bana inanmak, itaat etmek ve peşimden gelmek zorundasın, aksi halde sonsuza kadar yakılacaksın dese sen o insana inanır mısın? 

Maalesef öyle. Kimileri bu konuda "İslam'da çok şiddet var" yorumu yaparlar. Özellikle o dönemde ve bugünün ilkel insanlarının konuyu anlama şekli budur.

Ama:

1) Bana bunun böyle olmadığı bir tek din gösteremezsin. Hindistan da da "Fare olarak reenkarne olacaksın, sonraki hayatında maymun olacaksın" filan derler.

2) Bunları mistik / felsefi olarak açan insanlar da vardır. Ben bu konuda çok da başarılı değilim. Ama egoya/benciliğe göre yaşayanın yer yüzünde kendi cehennemini yarattığı. Dürüst ve akıllı yaşayanın da çok daha huzurlu bir yaşam sürdürüp sonunda dünyaya gülümseyerek gözlerini yumduğu bu tür insanlar arasında ifade edilen bir şeydir.

Alıntı

İman körü körüne inanmaktır, bir hayvan için iman normaldir ama insan için iman olacak şey değildir, insanlığını inkar etmek demektir.

Açık ve net mesajlar dediğin şey çöl bedevisinin içi boş tehditleri. Ancak bir salak bu tehditlere inanır ve korkar. Ve ancak aptallar soru sormayın, düşünmeyin, ne dersem itaat edin diyen bir insanın peşine takılır.

Yani neymiş, Kuran'da akıl, mantık yokmuş, Kuran'da iman etmek yani körü körüne, düşünmeden, sorgulamadan inanmak varmış, inanılan şey ne salakça, aptalca, mantıksızca da olsa.

- Kendi hayatını Z.mek istiyorsan herhangi bir konuda bu dediğini yapmak isteyebilirsin.

Komünizm bile körü körüne değildir. IRA'nın PKK'nın önde gideni de olsan, körü körüne diye bir şey yok. bir yerde durup "Bi dakka yaw, ben insan mıyım neyim" diyebilmen lazım.

- Yoksa sana Ankara'da yaşanan Belediye otobüsü saldırısını hatırlatırım. Öyle bir şey yaparsan "proleteri katleden komünist" olursun. Belli bir saygınlığın varsa sa, o hareketi yaptığın için "körü körüne hareket ettiğin için" kimse o noktadan sonra ne dediğini S.lemez.

Sitelerde Paylaş

Maalesef öyle. Kimileri bu konuda "İslam'da çok şiddet var" yorumu yaparlar. Özellikle o dönemde ve bugünün ilkel insanlarının konuyu anlama şekli budur.

Ama:1) Bana bunun böyle olmadığı bir tek din gösteremezsin. Hindistan da da "Fare olarak reenkarne olacaksın, sonraki hayatında maymun olacaksın" filan derler.

Benim öyle olmadığı bir din gösterme gibi bir derdim yok zaten. Ben sadece İslam'da olan bir saçmalığı, mantıksızlığı gösteriyorum, bu mantıksızlık ve saçmalığın başka dinlerde olması İslam'ı aklamıyor.

Hindistan da da "Fare olarak reenkarne olacaksın, sonraki hayatında maymun olacaksın" filan derler. Buna inanlar da aptaldır, Muhammed adlı çöl bedevisinin bana inanmayan herkes sonsuza kadar yakılacaktır tehditine inananlar da aptaldır.

2) Bunları mistik / felsefi olarak açan insanlar da vardır. Ben bu konuda çok da başarılı değilim. Ama egoya/benciliğe göre yaşayanın yer yüzünde kendi cehennemini yarattığı. Dürüst ve akıllı yaşayanın da çok daha huzurlu bir yaşam sürdürüp sonunda dünyaya gülümseyerek gözlerini yumduğu bu tür insanlar arasında ifade edilen bir şeydir.

Kimin nasıl yorumladığına değil, Kuran'da ne iddia edildiğine bakarım ben.

- Kendi hayatını Z.mek istiyorsan herhangi bir konuda bu dediğini yapmak isteyebilirsin.

Komünizm bile körü körüne değildir. IRA'nın PKK'nın önde gideni de olsan, körü körüne diye bir şey yok. bir yerde durup "Bi dakka yaw, ben insan mıyım neyim" diyebilmen lazım.

Ne saçmalıyorsun? Konu komünizm değil, İslam. IRA ve PKK'nın konuyla ne alakası var? Burada dinden bahsediyoruz, ne diye araya alakasız konuları sokuşturuyorsun?

Din körü körüne, düşünmeden, sorgulamadan inanmaktır, bu cümlenin neresini anlamıyorsun da gidip saçma sapan örnekler veriyorsun.

- Yoksa sana Ankara'da yaşanan Belediye otobüsü saldırısını hatırlatırım. Öyle bir şey yaparsan "proleteri katleden komünist" olursun. Belli bir saygınlığın varsa sa, o hareketi yaptığın için "körü körüne hareket ettiğin için" kimse o noktadan sonra ne dediğini S.lemez.

Sende neden bahsedildiğini kavrayacak akıl da yok, ben neden bahsediyorum, sen ne anlatıyorsun? 

Sitelerde Paylaş
Alıntı

Benim öyle olmadığı bir din gösterme gibi bir derdim yok zaten. Ben sadece İslam'da olan bir saçmalığı, mantıksızlığı gösteriyorum, bu mantıksızlık ve saçmalığın başka dinlerde olması İslam'ı aklamıyor.

Hindistan da da "Fare olarak reenkarne olacaksın, sonraki hayatında maymun olacaksın" filan derler. Buna inanlar da aptaldır, Muhammed adlı çöl bedevisinin bana inanmayan herkes sonsuza kadar yakılacaktır tehditine inananlar da aptaldır.

- Ama biraz araştırma yapsaydın, örneğin Yaşar Nuri hocanın reenkarnasyonun İslamiyet'e de olduğunu söylediğini duymuş olurdun. Sizler biraz yüzeysel yaklaşıyorsunuz. Bu tür dini tartışmaların hepsinin derinliği vardır. İnsanlar buna yıllarını / ömürlerini ayırıyorlar. İŞİD filan bu yüzden otomatik geyik muhabbetidir. Yani "bilim" diyemem, ama bu bir "ilim"dir.

Bu alandaki adamın hem kendi dinini, hem diğer dinleri bilmesi, bilimsel konulardan anlaması ve felsefi düşünebilmesi gerekir. O yüzden TV'deki bir takım soytarıları da bugüne kadar dinlemişliğim yok. Ben başka dinden olup da akıllı mantıklı konuşan adamları dinlerim, da kendi dinimden olup da zırvalayan adamı da oturup dinlemem.

Alıntı

Kimin nasıl yorumladığına değil, Kuran'da ne iddia edildiğine bakarım ben.

Bireysel olarak en mantıklı yol budur. Dediğim araştırmayı / dikkati ayıracak durumda değilsen, kimseyi de koyun gibi takip etme eğiliminde değilsen. En akıllı yol budur.

Alıntı

Ne saçmalıyorsun? Konu komünizm değil, İslam. IRA ve PKK'nın konuyla ne alakası var? Burada dinden bahsediyoruz, ne diye araya alakasız konuları sokuşturuyorsun?

Din körü körüne, düşünmeden, sorgulamadan inanmaktır, bu cümlenin neresini anlamıyorsun da gidip saçma sapan örnekler veriyorsun.

- Hayır Hasan Sabahın haşaşileri filan aklıma geliyor. Şüphe etmeden, körü körüne inanmak diye bir şey yoktur. Hiçbir alanda yoktur.

Alıntı

Sende neden bahsedildiğini kavrayacak akıl da yok, ben neden bahsediyorum, sen ne anlatıyorsun? 

- İntihar saldırısı düzenlemek, körü körüne inanmak (ya da fanatizm) demektir. Felsefi çevrelerde fanatizmin sekülarizmin diğer alternatifi olduğu söylenir. Onu kast ediyorum.

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, leonardo18 yazdı:

hatırlatma var. İman etmeyene yönelik uyarılar var..

Senin gibi islamı ılımlı, yumuşak ve barışçı göstermek için çabalayanları anlayamıyorum. Sizin bundan çıkarınız ne? Maaş mı alıyorsunuz, yoksa aferin diye başınızı mı okşuyorlar? 

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, leonardo18 said:

- Ama biraz araştırma yapsaydın, örneğin Yaşar Nuri hocanın reenkarnasyonun İslamiyet'e de olduğunu söylediğini duymuş olurdun. Sizler biraz yüzeysel yaklaşıyorsunuz. Bu tür dini tartışmaların hepsinin derinliği vardır. İnsanlar buna yıllarını / ömürlerini ayırıyorlar. İŞİD filan bu yüzden otomatik geyik muhabbetidir. Yani "bilim" diyemem, ama bu bir "ilim"dir.

Yüzeysel yaklaşan sensin, senin İslam hakkında bildiğin sağda solda duyduğun kulaktan dolma bilgilerden ibaret. Üsteli sende duyduklarının doğru mu yanlış mı olduğunu idrak edecek, analitiz ededek zeka da yok, senin gibiler güdülmeye muhtaçtır, seni güdenlerden birisi de Yaşar Nuri. Sende birak akıl, biraz zeka olsa Yaşar şöyle diyor, böyle diyor diyeceğine açıp Kuran'ı okur, kendi fikrini oluştururdun.

Yaşar Kuran'da reenkarnasyonun var olduğunu hangi ayete göre söylüyormuş? Peki sen Yaşar'ın söylediğinin doğru olup olmadığını kontrol ettin mi? Açıp reeenkarnasyon Kuran'ın hangi ayetlerinde geçiyormuş diye baktın mı? Yoksa yahu bende zaten okuduğumu anlayacak zeka yok, en iyisi Yaşar ne söylüyor ona bakayım mı dedin?

Dini tartışmaların ne derinliği olacak be? Arap-yahudi masallarının, zırvalarının derinliği mi olur? Ancak aptallar bu zırvalar için yıllarını harcar. 

Tahrim/4-5. (Ey peygamber’in eşleri!) Eğer siz ikiniz Allah’a tövbe ederseniz, ne iyi. Çünkü kalpleriniz kaydı. Eğer Peygamber’e karşı birbirinize arka çıkarsanız bilin ki Allah onun yardımcısıdır, Cebrail de, salih mü’minler de. Bunlardan sonra melekler de ona arka çıkarlar. Eğer o sizi boşarsa, Rabbi ona, sizden daha hayırlı, müslüman, inanan, sebatla itaat eden, tövbe eden, ibadet eden, oruç tutan, dul ve bakire eşler verebilir.

Ahzab/37. Hani sen Allah’ın kendisine nimet verdiği, senin de (azat etmek suretiyle) iyilikte bulunduğun kimseye, “Eşini nikâhında tut (onu boşama) ve Allah’tan sakın” diyordun. İçinde, Allah’ın ortaya çıkaracağı bir şeyi gizliyor ve insanlardan çekiniyordun. Oysa kendisinden çekinmene Allah daha lâyıktı. Zeyd, eşinden yana isteğini yerine getirince (eşini boşayınca), onu seninle evlendirdik ki, eşlerinden yana isteklerini yerine getirdiklerinde (onları boşadıklarında), evlatlıklarının eşleriyle evlenmeleri konusunda mü’minlere bir zorluk olmasın. Allah’ın emri mutlaka yerine getirilmiştir.

Ahzab/50. Ey Peygamber! Biz sana mehirlerini verdiğin eşlerini, Allah’ın sana ganimet olarak verdiklerinden elinin altında bulunan kadınları; seninle beraber hicret eden, amcanın kızlarını, halalarının kızlarını, dayının kızlarını ve teyzelerinin kızlarını sana helâl kıldık. Ayrıca, diğer mü’minlere değil de, sana has olmak üzere, mehirsiz olarak kendini Peygamber’e bağışlayan, Peygamber’in de kendisini nikâhlamak istediği herhangi bir mü’min kadını da (sana helâl kıldık.) Mü’minlere eşleri ve sahip oldukları cariyeleri hakkında farz kıldığımız şeyleri elbette bilmekteyiz. Bütün bunlar, sana herhangi bir zorluk olmaması içindir. Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.

Al, tapındığın kitaptan küçük bir kesit. İşte senin derinlik sandığın arap zırvalarından bazıları.

- Hayır Hasan Sabahın haşaşileri filan aklıma geliyor. Şüphe etmeden, körü körüne inanmak diye bir şey yoktur. Hiçbir alanda yoktur.

Sana bakınca hiç de öyle görünmüyor, 1400 yıl önceki yağmacı, cahil araba körü körüne iman etmiş durumdasın.

- İntihar saldırısı düzenlemek, körü körüne inanmak (ya da fanatizm) demektir.

Yani İslam demektir diyorsun, söylediklerin İslam'da olan şeyler.

Sitelerde Paylaş

Takyonlar var...
İnce ayar var...
Akıllı tasarım var...
19 var...
Ortalık "kanıt" kaynıyor...

Ama
Kutsal kitabında "Erkek kadından üstündür çünkü erkek evi/aileyi geçindirir" diyor.
Bakıyorum, Facebookun başında bir kadın var. General Motorsun başında bir kadın var. İMFnin başında bir kadın var. Almanyayı bir kadın yönetiyor.
Bu kadınlar kocalarından daha az para kazanmıyorlar, kocalarına (maddi olarak) muhtaç değiller, hatta ilk iki isim kocalarının 10 misli, 100 misli para kazanıyorlardır!!! Ama Kurana göre bir cafede çalışan garson bu kadınlardan daha ÜSTÜN.

Bunun yanında, yine Kurana göre, bir Merkelin şahitliği bir döner ekmeğe "en büyük reis" diye bağıran adamın şahitliğinin yarısı değerinde!!!

Bu eşitsizliği de takyonlar, 19, akıllı tasarım veya ince ayar açıklayabiliyor mu?

Sitelerde Paylaş
6 hours ago, poiuz said:

Takyonlar var...
İnce ayar var...
Akıllı tasarım var...
19 var...
Ortalık "kanıt" kaynıyor...

Ama
Kutsal kitabında "Erkek kadından üstündür çünkü erkek evi/aileyi geçindirir" diyor.
Bakıyorum, Facebookun başında bir kadın var. General Motorsun başında bir kadın var. İMFnin başında bir kadın var. Almanyayı bir kadın yönetiyor.
Bu kadınlar kocalarından daha az para kazanmıyorlar, kocalarına (maddi olarak) muhtaç değiller, hatta ilk iki isim kocalarının 10 misli, 100 misli para kazanıyorlardır!!! Ama Kurana göre bir cafede çalışan garson bu kadınlardan daha ÜSTÜN.

Bunun yanında, yine Kurana göre, bir Merkelin şahitliği bir döner ekmeğe "en büyük reis" diye bağıran adamın şahitliğinin yarısı değerinde!!!

Bu eşitsizliği de takyonlar, 19, akıllı tasarım veya ince ayar açıklayabiliyor mu?

Sadece bu verdiğin örnekler değil, Muhammed Hatice ilişkisine bakarsak dominant olan, baskın olan eş Hatice yani bir kadın. Muhammed'i eş olarak seçen o, hem de Muhammed'den 15 yaş büyük olarak, evin geçimini sağlayan o.

"Erkek kadından üstündür çünkü erkek evi/aileyi geçindirir" diyen adamın aile hayatı dediğinin tam aksini kanıtlıyor.

Dincilerin düşünce yapısı şu: Bu arap palavraları kesin doğru, ben bunu destekleyecek şekilde düşünmeliyim, buna göre örnekler, kanıtlar aramalıyım. 

Sitelerde Paylaş

13 saat önce, democrossian yazdı:

Senin gibi islamı ılımlı, yumuşak ve barışçı göstermek için çabalayanları anlayamıyorum. Sizin bundan çıkarınız ne? Maaş mı alıyorsunuz, yoksa aferin diye başınızı mı okşuyorlar? 

- Tanrıyle arandaki meseledir diyorum. Ilımlıdır demiyorum. Arada fark var.

Alıntı

Yüzeysel yaklaşan sensin, senin İslam hakkında bildiğin sağda solda duyduğun kulaktan dolma bilgilerden ibaret. Üsteli sende duyduklarının doğru mu yanlış mı olduğunu idrak edecek, analitiz ededek zeka da yok, senin gibiler güdülmeye muhtaçtır, seni güdenlerden birisi de Yaşar Nuri. Sende birak akıl, biraz zeka olsa Yaşar şöyle diyor, böyle diyor diyeceğine açıp Kuran'ı okur, kendi fikrini oluştururdun.

Yaşar Kuran'da reenkarnasyonun var olduğunu hangi ayete göre söylüyormuş? Peki sen Yaşar'ın söylediğinin doğru olup olmadığını kontrol ettin mi? Açıp reeenkarnasyon Kuran'ın hangi ayetlerinde geçiyormuş diye baktın mı? Yoksa yahu bende zaten okuduğumu anlayacak zeka yok, en iyisi Yaşar ne söylüyor ona bakayım mı dedin?

- Geçmişte biraz incelemiştim evet.

Alıntı

Al, tapındığın kitaptan küçük bir kesit. İşte senin derinlik sandığın arap zırvalarından bazıları.

- Hep aynı şeyleri tekrar ediyorsunuz. Söylediklerimi de anlıyormuş gibi görünmüyorsunuz. O zaman tartışmayı kapatalım.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...