Jump to content

Recommended Posts

Bir Şeriatçı ile zaten tartışamazsınız ama ben ılımlı İslamcıların takiyelerinden ve reformist İslamcıların mucizeciklerinden yoruldum. Adama yanlışını gösterdiğiniz an içinden silahsız  İşid çıkıyor yoruldum. Her yeni gelen islamcıyla bu platformda aynı tartışmaları yapıp derdimizi anlatmaktan yoruldum TD Forum Agnostik forum ve bu forum yıllarca hem de yııllarca binlerce argüman getirdik dini didik didik ettik bilimi açık seçik anlattık safsataları çürüttük ama hala bu zihniyetin küçücük bir kısmı hariç aydınlanmadı. 5 kişi anladıysa bu Ortaçağ karanlığı gerçeğini bunu kılı kırk yararak 3 ayda yapabildik en az. Olmuyor Türkiye'de mevcut iktidar ve ılımlı İslam söylemleri de dahil öyle bir zihniyet oluşmuş ki evrimi müfredettan evrim bilim değildir bilim de din değildir ahmakça mantığıyla çıkarıyor . Ateistler Türk ateistleri size sesleniyorum artık hiçbir platformda bu adamlarla tartışmayın hiçbir şekilde derdinizi anlatamazsınız sizinle samimi olarak tartışmak isteyen biri zaten gelir size adam gibi sorularını sorar bu ülke devrim dışında düzelmez artık çağ atlamak imkansız.

tarihinde Ateist Teolog tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 52
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

İslam bağımlılık yapan kutsal bir uyuşturucu olduğu için,arabın kutsal uyuşturucusuna bağımlı olanların,bu bağımlılıktan kurtulması epeyi zordur.Sorgulayan insanlar bile,bu kutsal uyuşturucudan kurtulanlar bile uzun bir süreçten geçebiliyor.Sorgulamaya ilk adımı atmadan da islamdan çıkılmaz.İnsanın içine bir kuşku düşecek ki,islamdan çıkabilsin.İçine kuşku düşmezse,yüreği sıkışıp,içi daralmazsa,geceleri uykusuz kalmazsa,islamdan çıkabilir mi,çıkamaz.Her insanın da içine kuşku düşmez,araştırmaya,sorgulamaya meyilli değil çünkü.

Arabın kutsal uyuşturucusuna bağımlı olanların çoğunluk olduğu bir ülkeden de bir cacık olmaz,bu da bir gerçek.Adamın islam konusunda en ufak bilgisi yok,ama kutsal uyuşturucu bağımlısı olduğu için,islamı bilenlerin,tarikatçıların,şeriatçıların değirmenine su taşır.İslam konusunda en ufak bilgisi olmayan,kutsal uyuşturucu bağımlıları,islamı bilen şeriatçılara da yaşam alanı sağlarlar.İslamı bilsin veya bilmesin,dine öncelik veren,muhafazakar kutsal uyuşturucu bağımlılarının hepsi aynı amaca hizmet ederler.

tarihinde Buzul tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Asla anlayamadım, asla anlayamayacağım. Bir insan tüm kanıtlara karşın hala nasıl bu düşünce içinde olabilir ? 

Adalet korkusu mu ? Cehennem korkusu mu ? Ölüm korkusu mu ?  Bencillik mi ? Eğitimsizlik mi ? Ödüllerin cazipliği mi ? Hepsi aynı anda mı ? Gerçeği göre göre reddetmeyi bunlar mı sağlıyor ? 

Öyle insanlar tanıyorum ki onlara allahın olmadığını göstermenin yolu yok. Peygamberin kendisini getirip '' Yalan söyledim lan allah falan yok ! '' dedirtsen bile inanmayacaklardır. İspatlamanın hiç bir yolu, en ufacık bir yolu bile yok. 

tarihinde NotImportant tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
4 saat önce, Ateist Teolog yazdı:

Bir Şeriatçı ile zaten tartışamazsınız ama ben ılımlı İslamcıların takiyelerinden ve reformist İslamcıların mucizeciklerinden yoruldum. Adama yanlışını gösterdiğiniz an içinden silahsız  İşid çıkıyor yoruldum. Her yeni gelen islamcıyla bu platformda aynı tartışmaları yapıp derdimizi anlatmaktan yoruldum TD Forum Agnostik forum ve bu forum yıllarca hem de yııllarca binlerce argüman getirdik dini didik didik ettik bilimi açık seçik anlattık safsataları çürüttük ama hala bu zihniyetin küçücük bir kısmı hariç aydınlanmadı. 5 kişi anladıysa bu Ortaçağ karanlığı gerçeğini bunu kılı kırk yararak 3 ayda yapabildik en az. Olmuyor Türkiye'de mevcut iktidar ve ılımlı İslam söylemleri de dahil öyle bir zihniyet oluşmuş ki evrimi müfredettan evrim bilim değildir bilim de din değildir ahmakça mantığıyla çıkarıyor . Ateistler Türk ateistleri size sesleniyorum artık hiçbir platformda bu adamlarla tartışmayın hiçbir şekilde derdinizi anlatamazsınız sizinle samimi olarak tartışmak isteyen biri zaten gelir size adam gibi sorularını sorar bu ülke devrim dışında düzelmez artık çağ atlamak imkansız.

insanı yoran, eğlendiği dışında işleri yapmasıdır.

eğlendiğiniz işler, bu masalların kökenlerini bulup ortaya çıkartmak ve bunu bilgi olarak sunmak diye anlıyorum.

eğlenmediğiniz işler ise, cahil veya bağnaz insanlarla tartışmak, sanıyorum.

eğlenmediğiniz kısımları gerçekleştirmek zorunda değilsiniz.

sizinle tartışmaya çalışanlar olacaktır. bunların sizinle eşdeğer bilgiyi veya öğrenme isteğini taşımasını bekleyemezsiniz ve sizden geride olanları bir tartışmada aydınlatamazsınız da. bu açıklıkta bir düşünce yapıları olsa, ortada tartışma değil, bilgi paylaşımı veya doğrulama/yanlışlama olur.

önerim: eğlendiğiniz işi yapmayı sürdürün. gerçekten bilgi içeren veya isteyen yaklaşımlar dışındakilerle de ilgilenmeyin. kişi iliğine kadar şeriatçı olabilir, ama bilgi istediği veya sunduğu mesajlar dışındakilere yanıt vermeye çalışmak en başta siz olarak, kimseye yararlı değildir. dahası, bunların amacı zaten sizleri yıldırmaktır; ister yorarak, ister sindirerek... ne şekilde olursa olsun. buna izin vermeyin.

cahil veya arsızda kendini yetkin sanar. bu yanılgıdaki biriyle tartışmaya kalktığınızda, sizin sunduğunuz her türlü bilgiyi, o an duymuş olsa bile alıp size karşı kullanmaya kalkacaktır.dahası, saçmaladığını bile bilmeden atıp tutarken, siz onun yanlışlarını zırvalarını düzeltmeki için daha fazla bilgi sunmaya kalkacaksınız ve bu ona haz verecektir; çünkü karşısında daha bilgili birisi olduğunu ve buna rağmen onunla kapışabildiği, demek ki kendisinin de bu yetkinlikte olduğu inancını besleyecektir. bu hataya düşmek sizi tüketecektir.

özetle: cahile bir şey anlatmaya çalışmanız gerekmiyor. gerekmediği ve sizi eğlendirmediği halde yaptığınız işler sizi tüketir. sizin tükeniyor olmanız, ona iyilikte bulunmaya çalıştığınız cahili ego olarak besler. yani iyi bir şey yaptığınız düşüncesindeyken, aslında kendi düşmanınızı güçlendirirsiniz.

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, Ateist Teolog yazdı:

ılımlı İslamcıların 

Yorulma birader. Bişey olmaz.İyi iş yapıyorsun sen. Bravo. Yemek bile ısmarlardım sana :) övgüye layıksın.

Bence sen,  19cu şarlatanlardan  ve kıvırmacı reformistlerden bıkmışsın.Antiateist diye bir mal var, ondan harbiden bıkılır,tam palavracı ! :)  E yani aslında bıkmamak da elde değil, ama vur kafalarına boşver. 1/1000 kişi bile dediklerini anlasa yeter. Kusura bakma, bu iyiliklerinin karşılığında tomurcuk memeli yok :) neyse şaka bi yana, iyisin iyi. Vur kafalarına. Hiç acımıcan :) 

Sitelerde Paylaş

Devrimlerin altyapısı fikir ile hazırlanır. Fikirsel temeli olmayan devrim olmaz.

Fikirler ise benimseyen insan sayısından bağımsız şekilde temellenir. Benimsenmeleri ölçütüyle de savunulmazlar. Örneğin milattan önce dünyanın çapını tek bir kimse biliyordu, o da Erastotenes. Düşünebiliyor musun, gerçeği bilen koca dünyada tek kişi!

Geri kalanlar bırak çapını, dünyanın yuvarlak olduğunu bile bırak bilmeyi, akıllarının ucundan geçirmeleri bile olanaksızdı. Erastotenes beni ürperten bir adamdır. Düşünüyorum, koca dünyada bir tek benim bildiğim, başka kimsenin bilmediği bir gerçek var. Koca dünyada yapayalnızım. Kime gerçeği söylesem, kahkahalarla gülüyorlar, o zaman dünyanın kenarlarına gittik mi yerimizde duramaz, yuvarlanırdık diyorlar ve kimseler inanmıyor.

Onun yerinde olmak mı isterdim olmak istemez miydim?!

İnsanlığın geleceği mutlaka ki ateist bir gelecek. Bu sadece zamanlama meselesi. Bu saçma sapan dindi tanrıydı zırvalarının elbette geleceği yok. Ama zamanını bilemeyiz, ertelenir, süreç hızlanır, gelecek sürprizlere her zaman gebedir. Geleceği kimse göremez.

Yani biz fikirlerimizi fikrimiz öyle olduğu için savunuruz. Başkalarının da kabul edip etmedikleri fikirlerimizi ve onları anlatmamızı etkilemez.   

Erastotenes dünyanın çapını ölçtüğü deneyi tek başına yapamazdı. Bir yardımcıya ihtiyacı vardı. Bu yardımcı da beni düşündürüyor. Erastotenes muhakkak ki ona yapacağı işleri sıkı sıkıya tembih etti. Küçük bir hata ve adamın yaptığı işin bilincinde olmayıp küçük bir ihmali, tüm deneyi berbat ederdi. Yardımcısı sadık ve güvenilir biriymiş. Erastotenes ne tembihlediyse aynen yapmış. Çünkü ölçüm sonucu neredeyse kusursuz! Bugün ölçülen değere çok yakın! Bu gözlerimi yaşartıyor. Milattan önce ne muazzam bir başarı! Milattan yaklaşık 60 yıl öncesi... Bu neredeyse bir mucize! Ama bu adam peygamberliğini ilan etmedi.

Merak ettiğim, Erastotenes ne yaptığını biliyordu da, yardımcısı neye ortak olduğunun bilincinde miydi? Görevini nasıl bu kadar titizlikle yerine getirdi? Erastotenes'in tarihe geçmesi onun ellerinin arasındaydı. Acaba o dünyanın yuvarlak olduğuna inanmış mıydı? Yoksa sadece söylenenleri mi yapmıştı?

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Erastotenes'in ne tür bir dâhi olduğunu hep düşünmüşümdür. Milattan önce böyle bir deney tasarlaması gerçek bir mucize. Bu adam nasıl bir üstün zekaya sahipti? Çünkü bir kere deneyi tasarlaması için güneşin çok büyük olduğunu ve gökte asılı bir kandil filan olmadığını bilmesi gerek. Deneyin başarısı için güneşin dünyadan çok çok büyük olması, yani ışınlarının dünyaya paralel gelmesi gerekiyor. Yoksa deney yapılamazdı. Erastotenes bunu nasıl anlamıştı? Güneşin dünyadan çok çok büyük olduğunu ne bilmişti?

Muhtemelen uzun bir sırığı bir duvara tam paralel olarak sabitlemiş ve sırığın boyu ile gölgesinin boyunu mümkün olan en duyarlı hassasiyetle ölçmüş, arada hiç bir fark bulamamış ve güneş ışınlarının paralel geldiği, dolayısıyla güneşin çok büyük olduğu sonucunu çıkarmıştı. Bundan sonra deneyini tasarlamıştı.

Bu adamın zekasına hayran oluyorum. Milattan önce bunları düşünmek müthiş. Bir Yunan filozofu Ay'ın göründüğü kadar küçük olmadığını, Mora yarımadası kadar büyük olduğunu söylemişti ve bu sözü ile herkes alay etmişti. Ay nerden o kadar büyük olacak diye. Sokrates de güneşin daha büyük olduğunu düşünenlerdendi ama kimseye anlatamamıştı. O şu mantığı kullandı: Ateşte tavuk kızartırken ateşi mi tavuğun etrafında döndürüyorsunuz diye soruyordu. Güneş sabit ve büyük, dünya onun karşısında dönüyor diyordu.

Dünyadan çok büyük beyinler geçti. Çağlarında çoğu anlaşılmadı. Ama günümüzü onlara borçluyuz. Anlaşılmamak bir yana, Sokrates gibileri yerleşik fikir kalıplarını parçaladıkları için idam edildiler. İnsanlık tırnaklarıyla kazıya kazıya bugünlere geldi. Milyonlarca yıl taşları birbirine vurup bir biçim verebilmekten başka bir şey keşfedemedi. Parmaklarını parçaladı taşları birbirine vururken ama kayda değer bir şey icat edemedi. Milyonlarca yıl sürdü bu... Milyonlarca yıldan sonra sivrilttiği taşı bir sopanın ucuna bağlamayı akıl edebildi. Bu icat için sekiz milyon yıl geçti. Sekiz! Sekiz milyon yıl! Sekiz milyon yılda bir sivri taşı bir sopanın ucuna bağlamayı icat etmek!

Daha da bir şey demeye gerek kaldı mı biliyorum artık. 

Sitelerde Paylaş

Yönteminiz felsefi açıdan çok yanlış.

Bir şey hakkında tanımlama yapıyorsunuz (ki o tanımlamayı ben kabul etmiyorum), ve bütün argümanları bu yanlış tanımlamaya dayandırıyorsunuz.

Bence inanç konusu taraftarlık konusundan farklıdır. O kadar ki Ya Fenerbahçeli ya Galatasaraylı olacaksın diye bir şey de yok. Taraf olmadan oyunu da izleyebilirsiniz.

Bu 1, 2) kaynaklarınız berbat: Cübbeli hoca veya facebook dangalaklarından söz ediyorsak 100% haklısınız. Ama İslam (ya da hiçbir din) bunlardan ibaret değil. Saydığınız kişiler bu dinin yüz karası tipler. Kuran yorumlamalarınız da aynı ölçüde berbat. Gerçeklerle uyuşmuyor.

Bu sokak ateizmidir. Felsefi anlamda hiçbir değeri yoktur.

Sitelerde Paylaş

Aslında haksız sayılmaz çok zor ben faceye takılmam uzun zamandır hesabım vardı  bazı akrablar neden biz eklemiyosun felan sitem edince hadi gireyim dedim ama kardeşim paylaşımlarına bakıyorum  üç beş  ay oldu yav hep amin dinimiz şöyle böyle payalışımlar var ve hepsi takipci peşindeler anlamdım şu takip işinde ne varsa   neyse kendime başka bir hesap açtım bu benim akrabalar köylüleri  cevabını verdim tabi beni tanımıyorlar benimle sürkli tartışmak istediler ilk başata bir saldırıyorlar dersin ne oluyor neyse cevaplarını verdiyimde hep yasaklıyorlar o kadar yazdığım paylaştığım hepsi boşa gidiy. neyse dinsiz guruplara   katıldım yeni olduğum için dinciler yine bana saldırdılar bir yorum yapsam başıma  üşüşiyorlar onlardan baya tartıştım yine  ayni ilk başta küfür sonara evrimi bana sunuyorlar cevap verdikçe yasaklıyorlar emekler boşa gidiyor bari orda  kalsa tartıştığımız iyi olcak oam silinoyr yasakladıkları zaman.tw  takılıyorum arasıra yine çok cahiler var bizim ülkemizde yanlış anlaşılmasın çok ergence konuşmalar onları adam etmeye çalışıyorsun ama çok zor işimiz bende çok bilgili deyilim ama en azından kutsal kitapların tanrı tarfından gönderilmediyini analdım aslında çok kolay biraz okuyacaksın başaka çaresi yok

Sitelerde Paylaş

Kuran yorumlaması diye bir şey yok. Kuran'da ne yazdığı açık, yoruma ihtiyaç bırakmayan net konular. Kuran'da yazan da açık (mubin) olduğudur. Yine Kuran'da yazan, muhkemin yanında bir kısım müteşabihat olduğudur ki, biz hiç bir zaman bu muteşabih denen pasajaları konu etmedik eleştirilerimize. Hep "muhkem"lerden, özellikle hukuku insan haklarını ilgilendirenlerden gidiyoruz.

Bazen "kevaiba etraba" nedir, tartışıldığı oluyor ama çeşit olsun diye... İlla bazen çeşitleme yapacaksın, hatta hep Kuran hep Kuran sıkıcı olur diye bazen hadis getirip eleştiren de oluyor, çeşit olsun diye niye getirdin bunu geri götür diyecek halimiz yok. Yine çeşit olsun, hep Kuran hep hadis nereye kadar diye cuppalı muppalı filan da bazen konuluyor, e yani komik adamlar, gülüyoruz yani, komedyenlerden daha komikler.

Bence stand-upçular da bu öten vaizlerin izinden gidiyor. Bunlar cemaati sürekli azarlıyor ya... Onlar da dinleyicilere küçümsemeye varan eleştirilerde bulunuyorlar. Radyolarda bile bu hava hakim. Bu millete kafasına vura vura tepelerine çıkacaksın anlayışı iyice gelişti. Gözünüzü toprak doyursun de, ananı da al git de, "siz bir suikastçi kurbanının adresini ezberleyemeyip kağıda yazmış diye bir gülünç safsataya inanacak salaklarsınız" de, senden iyisi yok!  

Ne kadar aptal yerine koyarsan bu milleti, o kadar haaaa bu çok zeki, çok şey biliyor galiba diyor! Tapıyor sana, tekmeleye tekmeleye çıkılıyor bu milletin tepesine!

Daha doğrusu bu da garanti değil de... :D Önce bir Atlantik ötesinden icazeti getir, gerisi gelir bir şekilde, artık tekmeleyecek misin yağ mı çekeceksin pek de önemi yok. Ne yapsan gider... :lol: Beki de bunlar nasıl olsa icazeti aldık diye ondan pervasızlar. Tepelerine sıçrasak bir halt edemezler diye güveniyor da olabilirler.

İcazetin vadesi dolar diye de tıka basa kasa, banka hesabı doldurma çabasındalar. İcazetin vadesi dolarsa iyot gibi kalmamak için.

Sitelerde Paylaş

İslami düşünceyle,yargılarla,kurallarla,yasaklarla yönetilen,toplumsal yaşamın islama göre yapılandırıldığı,düzenlendiği bir ülkede islamı eleştirenler,islam karşıtlığı yapanlar,fitne yaymak,hak düzeni bozmaya çalışmak,müslümanların aklını bulandırmaya çalışıp,bozgunculuk yapmaktan dolayı,maide 33e göre öldürülebilirler,elleri ayakları çaprazlama kesilebilir,çarmıha gerilebilirler ya da sürgün edilebilirler.Bu cezalarla,islam devletinde yaşayan,diğer insanlara da gözdağı verilir,bakın bu tür işlere kalkışırsanız,islamı eleştirirseniz,islam karşıtlığı yaparsanız sonunuz böyle olur diyerek.Hak düzenden ve onun korunmasından söz eden,toplumsal yaşamı kendi anlayışına göre yapılandırmak,düzenlemek isteyen bir din,bu düzeni korumak için aykırı sesleri bastıracak,tehdit olarak gördüğü,fitne olarak gördüğü kişileri ortadan kaldıracak,bir dayatma,korku,sindirme,baskı düzeni kuracak ki,hak düzen dediği islami düzen yıkılmasın.

Şimdi biz bu kurana dayalı bu çıkarımı yaptık diye sokak ateisti mi olduk.Kafalar,beyinler pırıl pırıl gerçekten.Ben bu leonun da ne olduğunu hala anlayabilmiş değilim.Hangi bayrağa selam verdiği,neyi savunduğu da belli değil.

Sitelerde Paylaş

Buzul Maide 32'ye de bakabilirsin: "Kim bir insanı fesat sebebi olmadan öldürürse, insanları toptan öldürmüş gibidirKim bir insana hayat verirse, insanlara toptan hayat vermiş gibidir."

Maide 34: "onları gücünüz altına almadan önce tövbe ederlerse, Allah bağışlayıcıdır"

33'de de: bozgunculuk yapanlar ve "peygambere karşı gelenler" ölüm / asılma, el ve ayak kesme /sürgüne gönderilme, + Ahirette iyi olmaması var.

- Bu "fesat" ve "bozgunculuk" tanımını (çok okumadığım halde) ben çok gördüm.

Bir tanım sorunu var.

38: "Hırsızın elini kesin" diyor ("tövbe ederse affedin" de diyor)

Buradaki 51: "Yahudi ve Hıristiyanı Gönül dostu edinmeyin" ifadesine karşılık 55'te "Senin gönül dostun Allah'tır" diyor.

- Bunlar benim bildiğim meseleler değil. Bu dini iyi bilen / anlayan kişilerin bir sürü mantıklı yorumu vardır.

32-34'e dönersek: Ben antropoloji gördüğüm için burada direkt "çöl yasası" görüyorum. Yani daha hapishane bile yok. Günümüzdeki ilkel bedevilerin ve diğer ilkel toplulukların da yasaları böyledir.

2) "Bozguncu" ve "Fesat" kişi hariç öldürmeyeceksin diyor. Demek ki sokaktaki insanın "bozguncu" veya "fesat" olduğu kanıtlanmadan gidip (kendin dahil) patlatamazsın. Kalaşnikofla tarayamasın.

- Benzer hükümler / uygulamalar Eski ahitte de var. mesela ondalık vergi / öşür diye bir şey vardır. O zamanlar KDV / gelir vergisi olmadığı için (Hz Süleyman zamanında), herkes gelirinin 10'da birini devlete verirmiş. Bazı kiliselerde bu para toplanıp kilisenin cebine gitse de, bu tür bir vergilendirmenin günümüzde uygulanması mümkün değildir. Biz de çöl bedevisi değiliz. Mahkeme var, hapishane var, ev hapsi var, birine 100 metreden fazla yaklaştırmama cezası var, sınırlı tahliye var, vatandaşlıktan çıkartma var, tabi idam cezası da var. Ama falaka cezası en son Osmanlı İmparatorluğu zamanında vardı. Şimdi kalktı.

- Hep aynı şeyi söylüyorum. Bu kitapları yorumlamak test kitabı çözmeye benzemez. Üniversitelerde ilahiyat fakülteleri filan var. + insanın ömrü yetmez.

Ben öyle düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş

Kuran zor anlaşılır görüşü art niyetli, kirli ve sinsi bir görüştür. Bu görüşü taşıyanlara asla güvenemem. Bunların niyetleri kesin kakalamak, kazıklamak, üç kuruşluk şeyi büyük paralara satmak, sövüşlemek, dolandırmaktır. Başka niyetle apaçık Kuran'a zor anlaşılır denilemez. Çünkü Kuran okuduğun zaman son derece açık. Anlaşılamayan bir konu göremiyorum. Buna niye biri kalkıp da zor anlaşılır desin ki?

Art niyeti yoksa demez. Allahı kakalamak, allaha köle yapıp sömürmek için diyordur, başka yolu yok. Müslümlere yalakalık için, aferin desinler için söylüyorsa o daha da kötü.

Sitelerde Paylaş

İlahiyat fakülteleri din ve Kuran çok karmaşık, anlaşılmaz olduğundan dolayı var değil.

İngiliz Dili ve Edebiyatı Fakülteleri niye varsa, İlahiyat Fakülteleri de ona benzer nedenden var. Arap Dili, Kültürü ve Dini Fakültesinden başka bir şey değil.

Hiç bir ilahiyatçının da, geri zekalı bir moron olmadıkça içten içe, gizli de olsa ateist olmamasını mümkün görmüyorum. En azından Yaşar Nuri hoca deizmi övmüştü. Yani ilahiyatçının, bu dinin ne olduğunu, kaynağını, Kuran'ı çok iyi kavrayan birinin Müslüm kalması olanaksızdır. Çünkü Kuran'ı kimlerin ortaya attığı son derece belli, okuduğun zaman.

Sitelerde Paylaş
20 dakika önce, leonardo18 yazdı:

Buzul Maide 32'ye de bakabilirsin: "Kim bir insanı fesat sebebi olmadan öldürürse, insanları toptan öldürmüş gibidirKim bir insana hayat verirse, insanlara toptan hayat vermiş gibidir."

Maide 34: "onları gücünüz altına almadan önce tövbe ederlerse, Allah bağışlayıcıdır"

33'de de: bozgunculuk yapanlar ve "peygambere karşı gelenler" ölüm / asılma, el ve ayak kesme /sürgüne gönderilme, + Ahirette iyi olmaması var.

- Bu "fesat" ve "bozgunculuk" tanımını (çok okumadığım halde) ben çok gördüm.

Bir tanım sorunu var.

- Bunlar benim bildiğim meseleler değil. Bu dini iyi bilen / anlayan kişilerin bir sürü mantıklı yorumu vardır.

32-34'e dönersek: Ben antropoloji gördüğüm için burada direkt "çöl yasası" görüyorum. Yani daha hapishane bile yok. Günümüzdeki ilkel bedevilerin ve diğer ilkel toplulukların da yasaları böyledir.

2) "Bozguncu" ve "Fesat" kişi hariç öldürmeyeceksin diyor. Demek ki sokaktaki insanın "bozguncu" veya "fesat" olduğu kanıtlanmadan gidip (kendin dahil) patlatamazsın. Kalaşnikofla tarayamasın.

Kişi islamı eleştirmiyorsa,islam karşıtlığı yaptığı bilinmiyorsa,islam karşıtlığını açığa çıkartmıyorsa,herhalde öldürecek değiller.Çünkü bunu yapmazsa,fitne çıkarmış,sözüm ona hak düzeni bozmaya çalışmış,bozgunculuk yapmış olmuyor,alnında da islam karşıtı yazmadığına göre,herhalde öldürecek değiller,durduk yere birini,seninki de saçmalık yani.Akıl akıl gel bana takıl.

Ama ne zaman,islamı,kuranı eleştirir,islam karşıtlığını açığa çıkartırsa,maide 33 devreye giriyor,fitne çıkarmak,hak düzeni bozmaya çalışmak,bozgunculuk çıkarmak gibi gerekçelerle,diğer insanlara gözdağı vermek için o cezalar uygulanıyor.

Maide 34 e gelelim.İslam karşıtlığı yapan,islamı eleştiren kişi tevbe edecek olsa,zaten islam karşıtlığı yapıp,islamı eleştirmez.Dur ben biraz islamı eleştireyim de,sonra beni çarmıha gereceklerken tevbe eder kurtulurum mu diyecek.

Sen adama resmen diyorsun ki,islamı eleştirme,kuranı eleştirme,doğru bildiğini söyleme,eleştirirsen,karşıtlık yaparsan,görüşlerinin,düşüncelerinin arkasında durursan,islam karşıtı düşünceleri yayarsan,sana bunları bunları yaparız.

Her neyse,islam dediğim gibi kutsal bir dayatma,baskı,sindirme,korku düzeni kuruyor.İslami düzende,islamı eleştirmek,islam karşıtlığı yapmakta yürek ister.Çünkü sonun belli.

Sitelerde Paylaş

Şöyle bir durum da var.Hak düzenden ve onun korunmasından söz eden,aykırı,karşıt sesleri şiddetle,kıyımla ,korkuyla,sindirmeyle,baskıyla susturan bir din,aynı zamanda insanların sınandığını söylüyor.İnsanları sınadığı söyleyen kukla El ilah şeytan diye bir varlığa da yeniden dirilme gününe kadar süre vermiş.İnsanlar sınanıyorsa,hak düzen diye bir düzenden ve onun korunmasından söz edilmemeli,islam karşıtlığı,islam eleştirisi yapmak ölümle sonuçlanmamalı.Hem insanları sınıyorum diyeceksin,hem de islamı eleştirenin hak düzen denilen islami düzende çarmıha gerilmesini,ellerinin ayaklarının çaprazlama kesilmesini,öldürülmesini emredeceksin.Sınav ortamını ortadan kaldıran,özgür bir ortam sağlamayan,hak düzen kavramı,islamın söz ettiği insanların sınanması palavrasının bize yalan olduğunu da gösteriyor.Hak düzen varsa ve korunmalıysa,sınav olmaz,olamaz.

Ben insanları sınıyorum,şeytan denilen bir varlığa yeniden dirilme gününe kadar süre verdim,ama islami düzen kurun,kurduğunuz islami düzende de islamı eleştiren olursa,şu şu cezaları verin,onları öldürün.Saçmalık ben burdayım diye haykırıyor.

Sitelerde Paylaş

Toplumun büyüklerine ve çevresine inanma ihtiyacı ile, ahiretteki vaad ve tehditler bir araya gelince inançlar kemikleşiyor.

Ancak diğer taraftan ülkede dine muhalefet konusunda çok doğru yöntemler de uygulanmıyor. En başta, amaç insanları dinden vazgeçirme değil, kendisinin de yanılmış olabileceğini... ve inanmayan insanın haklı sebeplerinin olduğunu, karşımızdaki insana doğru anlatabilmektir.

Ayrıca neden inancını kendi içinde yaşaması gerektiğini, bunun inanca saygı için de gerekli olduğunu topluma iyi anlatmak lazım.

Ve mümkün olduğunca diyalog ortamını korumak gerekiyor. Ortam uygunsa dine yönelik sert eleştiriler yapılabilir. ama dinini savunan insan bunu belli bir saygı çerçevesinde yapıyor ise, fazla sert ifadeler kullanılması, konuyu idrak etmelerini daha da zorlaştırır.  

Sitelerde Paylaş
23 dakika önce, Buzul yazdı:

Kişi islamı eleştirmiyorsa,islam karşıtlığı yaptığı bilinmiyorsa,islam karşıtlığını açığa çıkartmıyorsa,herhalde öldürecek değiller.Çünkü bunu yapmazsa,fitne çıkarmış,sözüm ona hak düzeni bozmaya çalışmış,bozgunculuk yapmış olmuyor,alnında da islam karşıtı yazmadığına göre,herhalde öldürecek değiller,durduk yere birini,seninki de saçmalık yani.Akıl akıl gel bana takıl.

Ama ne zaman,islamı,kuranı eleştirir,islam karşıtlığını açığa çıkartırsa,maide 33 devreye giriyor,fitne çıkarmak,hak düzeni bozmaya çalışmak,bozgunculuk çıkarmak gibi gerekçelerle,diğer insanlara gözdağı vermek için o cezalar uygulanıyor.

Maide 34 e gelelim.İslam karşıtlığı yapan,islamı eleştiren kişi tevbe edecek olsa,zaten islam karşıtlığı yapıp,islamı eleştirmez.Dur ben biraz islamı eleştireyim de,sonra beni çarmıha gereceklerken tevbe eder kurtulurum mu diyecek.

Sen adama resmen diyorsun ki,islamı eleştirme,kuranı eleştirme,doğru bildiğini söyleme,eleştirirsen,karşıtlık yaparsan,görüşlerinin,düşüncelerinin arkasında durursan,islam karşıtı düşünceleri yayarsan,sana bunları bunları yaparız.

Her neyse,islam dediğim gibi kutsal bir dayatma,baskı,sindirme,korku düzeni kuruyor.İslami düzende,islamı eleştirmek,islam karşıtlığı yapmakta yürek ister.Çünkü sonun belli.

- Bu konuyu ben de çok yadırgadım. "Peygamber'İn sözüne uymayanlar" diyor. Ama o da o döneme özgü. O dönemde (İmparator Konstantin zamanından beri) büyük imparatorluklar teokrasi ile yönetilmeye başlanıyor (1800'lerden itibaren artık demokrasiye geçilmesi gibi). Kilise kuralları belirliyor. Kiliseyi de İmparator yönetiyor. Sonrasına bakarsak da, orta Asya'dan, İspanya'ya kadar te ve birleşik bir devlet oluyor (Sovyetler Birliği gibi düşün). Ama bu devletin temeli de "Peygamber'İn sözüne uyulması (Karl Marks'ın sözüne uyulması gibi düşünelim).

- Karşıt düşünceler konusunda böyle bir şey olacağını ben zannetmiyorum. Orta çağ islam medeniyeti, yer yer sosyalist fikirlerin bile ortaya çıkabildiği, felsefenin büyüyüp serpildiği, antik Yunan/roma filozoflarının incelenip yorumlandığı bir dünya idi. Öyle bir şey olsaydı (O dönemler Bizans hariç batıda olduğu gibi) bu tür metinleri filan "şeytan işi" deyip yakarlardı. Hatta "bilimsel yöntem" bile, İbni .... (Nat Geo da izlemiştim) o icat etmiş. Avrupalı Hıristiyanlar, Çinli bilim adamları Kordoba'da Bağdatta okumaya gelirlermiş. Herkesle ticaret yaparlarmış, ve İslam Dünya'sının tamamından Müslüman olmayan unsurlar var. Dediğin gibi elleri ve ayakları kesilmemiş.

O yüzden "bozguncu", "fitneci" demek, yasalara uymayan, denildiği gibi "fitne çıkaran adam" demek.

12 dakika önce, Buzul yazdı:

Şöyle bir durum da var.Hak düzenden ve onun korunmasından söz eden,aykırı,karşıt sesleri şiddetle,kıyımla ,korkuyla,sindirmeyle,baskıyla susturan bir din,aynı zamanda insanların sınandığını söylüyor.İnsanları sınadığı söyleyen kukla El ilah şeytan diye bir varlığa da yeniden dirilme gününe kadar süre vermiş.İnsanlar sınanıyorsa,hak düzen diye bir düzenden ve onun korunmasından söz edilmemeli,islam karşıtlığı,islam eleştirisi yapmak ölümle sonuçlanmamalı.Hem insanları sınıyorum diyeceksin,hem de islamı eleştirenin hak düzen denilen islami düzende çarmıha gerilmesini,ellerinin ayaklarının çaprazlama kesilmesini,öldürülmesini emredeceksin.Sınav ortamını ortadan kaldıran,özgür bir ortam sağlamayan,hak düzen kavramı,islamın söz ettiği insanların sınanması palavrasının bize yalan olduğunu da gösteriyor.Hak düzen varsa ve korunmalıysa,sınav olmaz,olamaz.

-Bende onu diyorum. Sudi Arabistan'da homoseksüel olmanın cezası var (galiba ölüm), ama Ateist olmanın, Başka dinden olmanın cezası yok. Yine TV'de izledim. Dubai Havaalanında Afrikalı bir Turist yanında büyü malzemeleri getirmiş. Tüm o malzemelere el koyuyorlar, "bizde büyü yasaktır" diyorlar. Adamı gönderiyorlar. Batı'da "Sapkın" ve "Büyücü" kimseler yakılmıştır. İslam Dünyasında o bile yok.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...