Jump to content

Allah İnsanları Yaratmaktaki Amacı Nedir?

Recommended Posts

İslam'a göre Allah insanları yaratmış, bu insanlar bir süre yeryüzünde yaşadıktan sonra kıyamet kopacakmış, sonra bütün insanların bir kısmı cennete konacak ve orada sonsuza kadar zevk ve sefa içinde yaşayacaklarmış, bir kısmı da cehenneme atılacak ve sonsuza kadar derileri değiştirile değiştirile yakılacak, çeşitli işkenceler göreceklermiş.

Yani tüm olay bu mu? Burada bir mantık var mı?

Bir tanrı neden sonsuza kadar yakacağını bile bile insan yaratır?

Bir insanı sonsuza kadar yakmanın esprisi nedir?

Kıyametten sonra Allah'ın işi cennettekilerin her isteğine koşturmak ve cehennemdekilere işkence etmek midir?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 52
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

43 dakika önce, sağduyu yazdı:

İslam'a göre Allah insanları yaratmış, bu insanlar bir süre yeryüzünde yaşadıktan sonra kıyamet kopacakmış, sonra bütün insanların bir kısmı cennete konacak ve orada sonsuza kadar zevk ve sefa içinde yaşayacaklarmış, bir kısmı da cehenneme atılacak ve sonsuza kadar derileri değiştirile değiştirile yakılacak, çeşitli işkenceler göreceklermiş.

Kıyametten sonra Allah'ın işi cennettekilerin her isteğine koşturmak ve cehennemdekilere işkence etmek midir?

Bu soruya gerçekten ayağı yere basan bir cevap veren teist yok olmadı olmayacak. 

Sitelerde Paylaş

Bir cevap yok, zaten nasıl olabilir ki.

Neden bir tanrı kendi galaksisinin bile asla dışına çıkamayacak olan canlıları yaratsın ? Madem çıkamayacak neden bu kadar büyük yaratsın ? Neden ceza veya ödül verme gereği duysun ? Doğru ve yanlış neden tanrı için insanlarla aynı olsun ?

Herhangi bir hamam böceği yavrularından birini öldüren başka bir hamam böceğine kin besler mi ? Bazı hislerin tümü insansal, geri kalanların tümü ise yaşamsaldır. Peki bunların hepsi tanrı ile niye aynı olsun ödüllendirme, cezalandırma gereği niye duysun. 

.. .. . . .. ..  Say say bitmicek bunlar.

Sitelerde Paylaş

Allah insanları yaratmadı,insan allahı yarattı.Bu yüzden Allah mantıksız işlere girişiyor.Bende bir Allah yaratsaydım muhtemelen o da benim zihin yapımla hareket ederdi.

Dikkat ettiyseniz kim bir Tanrı yaratmışsa o Tanrı o insanın beyin yapısına göre hareket eder.Ben iyi bir insansam tanrım da iyi olur,ben kötüysem de kötü olur.

Tanrı fikrinin ortaya atılması aslında tarım toplumuna geçişle başlıyor,bakın burası çok önemli,Tarım toplumuna geçişle beraber sermaye birikimide başlamıştır.Sermaye birikimi, yani insanlar arasında gelir dengesizlikleri oluşmaya başlayınca savaşlar kaçınılmaz olmuştur.Ama insanları nasıl savaştıracaksın?

O dönemdeki cahil,hayat ve varoluş hakkında zerre bilgisi olmayan insanları bir araya toplayabilmenin tek yolu herşeyi açıklayan, üstelik savaştırılıp öldükten sonra ödüller dağıtan bir tanrı fikri ortaya atmaktı.O Tanrı o zaman için herşeyi açıklıyor ve ona itaat edildiğinde sonsuz yaşam sunuyordu..Mükemmel değil mi?

Bakın sermaye diyorum!Muhammed biraz güçlenince ilk işi kervanlara saldırmaktı,zengin yahudileri gözüne kestirmişti,kadın ve köle(onlarda sermayedir) birikimi yaptı.Sermayeyi ele geçirmeye çalıştı.Kendisi için savaşmayan zararsız,dürüst insanları bile müşrik ve münafık ilan edip düşman ilan etti.Çünkü onların sermayenin el değiştirmesine bir katkıları yoktu,hatta zararları vardı.Çünkü Muhammed için savaşmıyorlardı.

Sana ganimetlerin bölüştürülmesini soruyorlar. De ki, ganimetlerin taksimi Allah'a ve Resulüne aittir. Onun için siz gerçekten mümin kimseler iseniz Allah'tan korkun da biribirinizle aranızı düzeltin. Allah'a ve Resulü'ne itaat edin.

Sorun yukarıdaki ayette net olarak açıklanmış,İtaat edin ki sizde bu sermayeden mahrum kalmayın..!

İnsan Tanrı'yı yarattı çünkü hedefe varmak için basit bir yoldur,İyi insanlar iyi Tanrı'yı ,kötü insanlar kötü Tanrı'yı yaratır.Başkasının malına göz dikmişsen yarattığın Tanrı savaşmayı,eşitlik, adalet ve barış istiyorsan yarattığın tanrı çalışmayı emreder..

tarihinde Tremor tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Gerçete böyle bir  şey olsa tüm yobaz ve dinini okumamış dinciler itiraz ederler böye saçam şeymi olur diye. ama iş din olunca böye saçmalığı  hiç sogusuz sulsiz kabulenirler duysalarda okusalarda duymazadan anlamazlıkten gelirler. kuranda köleliyi cariyeliyi kadının ikinci sınıf bir insan oluşunu yiyip yutan dinci yobazlar bunuda yutarlar hemde çiynemden.

Sitelerde Paylaş

Kurana göre allah insanı iki sebep için yaratmış;

Cehennem için

Araf 179 : Andolsun, biz cinler ve insanlardan birçoğunu cehennem için yaratmışızdır....

Kulluk için

EsipSavuranRüzgârlar(Zariyat) 56 : Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.

Sitelerde Paylaş
21 saat önce, sağduyu yazdı:

"Ben gizli bir hazine idim, bilinmek istedim. Halkı yarattım, nimetlerimi onlara sevdirdim. Böylece Beni bildiler." (Hadis-i Kudsi) 

Her cemal ve kemal sahibi cemal ve kemalini görmek ve göstermek ister. Allah da, en üstün cemal ve kemale sahip olarak, cemal ve kemalini göstermek amacıyla kainatı yaratıyor. 

Bir şeyin ehemmiyeti, kemiyeti(miktarı) değil keyfiyeti(bir şeyin nasıl olduğu) nispetinde artar. Pazara gittiğin zaman 10 kilo çürük elma yerine 1 kilo sağlamını tercih edersin. Yani Allah, kafirleri cehenneme atmak için değil, mümin kullarına dünyevi, manevi, uhrevi olarak ihsanlarda bulunmak için yaratmıştır. 

Karanlık olmadıkça ışığın kıymeti anlaşılmayacağı gibi, küfür var olduğu sürece imanın önemi artar. 

Çarşıya çıkıp ceviz aldığın zaman birisi çıkıp sana 'kabuğunu çöpe atacağını bildiğin halde niye alıyorsun?' diye sorar mı? O kabuk çöpe gidene kadar ceviz içini koruduğu gibi, küfür de cehenneme gidene kadar imanın kıymetini arttırır. 

Ayrıca; Allah, olmuş ve olacak her şeyi bilir ama, kimsenin cüz-i ihtiyarına karışmaz. İnsan, kendisi küfre girer. Kendisi cehennemi hakeder; Allah sadece bilir, karışmaz. Aranızda, zorla küfre giren yoktur heralde.. 

Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, Ömer13 yazdı:

Her cemal ve kemal sahibi cemal ve kemalini görmek ve göstermek ister. Allah da, en üstün cemal ve kemale sahip olarak, cemal ve kemalini göstermek amacıyla kainatı yaratıyor. 

Yani egosunu tatmin  etmek için mi  bizi yarattı ? Olayı yumuşatmayı çalışma.

Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, NotImportant yazdı:

Yani egosunu tatmin  etmek için mi  bizi yarattı ? Olayı yumuşatmayı çalışma.

Ego(kibir), insana has bir özelliktir. Büyüklenmeye layık olmadığı halde, nihayetsiz derecede aciz olmasına rağmen büyüklenmek manasına gelir. 

Allah ın isimlerinden birisi Mütekebbir'dir. Yani, büyüklenmeye layık olup büyüklenendir.

Allah büyüklenir, hoşunuza gitse de gitmese de :)

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Ömer13 yazdı:

Ego(kibir), insana has bir özelliktir. Büyüklenmeye layık olmadığı halde, nihayetsiz derecede aciz olmasına rağmen büyüklenmek manasına gelir. 

Allah ın isimlerinden birisi Mütekebbir'dir. Yani, büyüklenmeye layık olup büyüklenendir.

Büyüklenmek de insana ait bir özelliktir hoşuna gitse de gitmese de saf .

tarihinde Ateist Teolog tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

4 dakika önce, Ömer13 yazdı:

Bu onu muhtaç kılar. Şöyle ki egosunu tatmin etmek için insanlığı yarattıysa, insanlığa muhtaçtır. 

Bu cümlede bir açık var. İnsanlık olmak zorunda değil. Ana konu '' Egosunu tatmin etmek için bir şeye ihtiyacı var '' cümlesidir aslında.

Çünkü '' istek '' yaşamsal bir özelliktir ve yaşayan her şey mutlaka bir şeylere muhtaçtır. 

Bakın burada tam anlaşılmayacak bir şey var aslında. Allah insanlığa muhtaç derken, bilinmek için insan yaratmaya mecbur değildir. Bir diğer yönden insan yaratmaya da muhtaç değildir. Konu bu iki durum değil. Konu eğer ki şayet bilinmek istiyor ise yaratmak mecburiyetindedir. Bu temel bir aksiyomdur. Bilinmek istiyor isen önce başkaları olmalı. 

Sonsuz güçte bir varlık için böyle sınırlamalar olmamalı. Yani allah birilerini yaratmadan da bilinebilmelidir, sonsuz güç bunu da gerektirir. Ki buda mantık dışı sağduyuya aykırı bir düşünce biçimi oluşturur.

Umarın anlatabilmişimdir...

tarihinde NotImportant tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, sağduyu yazdı:

Bir insan başka bir insana inanmıyor diye nasıl cehennemi hakkediyor?

Ayrıca bir tanrı neden insan yakmak için yemin eder?

Allah bilinmek istemiş, başka ne gibi ihtiyaçları var bu manyağın?

Bilinmek de insana ait bir özelliktir.Yalnızlıktan sıkılmak da insana ait bir özelliktir istemek de insana ait bir özelliktir kendinde olmayan şey istenir zaafiyet söz konusudur. İdrak yolları tıkanmış bu zihniyet yine anlamayacak ama ben üşenmeden yazdım.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, sağduyu yazdı:

Bir insan başka bir insana inanmıyor diye nasıl cehennemi hakkediyor?

Ayrıca bir tanrı neden insan yakmak için yemin eder?

Allah bilinmek istemiş, başka ne gibi ihtiyaçları var bu manyağın?

Mesela birilerini ödüllendirip birilerini cezalandırmaya bayılır. Çocukların küçük yaşta evlenilmesi de çok hoşuna gider. Sonra Kadınlara köle muamelesi yapılamsına bayılmasınıda atlamamak lazım. Çok değişik bir manyak bu.

Sitelerde Paylaş
Just now, Ateist Teolog said:

Bilinmek de insana ait bir özelliktir.Yalnızlıktan sıkılmak da insana ait bir özelliktir istemek de insana ait bir özelliktir kendinde olmayan şey istenir zaafiyet söz konusudur. İdrak yolları tıkanmış bu zihniyet yine anlamayacak ama ben üşenmeden yazdım.

Normal bir insan bir tanrının bilinmek istemesini az çok anlayabilir de insan yakmayı siindirmek nasıl bir karakter gerektirir acaba?

Nasıl bir insan başka bir insanın sonsuza kadar yakılmasını emreden bir dine inanmaya devam edebilir, hayret!

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, Ateist Teolog yazdı:

Anlamıyorum ya, şu cümleyi yazıyor.

''Ego(kibir), insana has bir özelliktir. ''

''Allah ın isimlerinden birisi Mütekebbir'dir '' sonra bunu yazıyor. Hemen alt satırı ya ! Ulan bir alt satırında yazıyor ! Bu insansal bir özellik değil mi şimdi ?

tarihinde NotImportant tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, NotImportant yazdı:

Anlamıyorum ya, şu cümleyi yazıyor.

''Ego(kibir), insana has bir özelliktir. ''

''Allah ın isimlerinden birisi Mütekebbir'dir '' sonra bunu yazıyor. Hemen alt satırı ya ! Ulan bir alt satırında yazıyor ! Bu insanlar bir özellik değil mi şimdi ?

Aslında en temelde var olmak da varlığa has bir özelliktir varlık da yer kaplayan veya enerji formuna sahip olan değişime maruz kalabilen  her şeydir Dolayısıyla Allah zaten yoktur.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...