Jump to content

Başörtüsü Kamu'da Yasaklanmalıdır

Recommended Posts

2 saat önce, Ateist Teolog yazdı:

Bakın yasaklansın diye konu açtım TSK'da da serbest oldu ülke yobaz sürüsüne emanet yapılmaya devam ediliyor.

Çarpılmadığına dua et. :)

Bu türban meselesini ne hararetli tartışırdık vaktiyle. AKP'lilerden ve PKK'lılardan bile daha fazla iğrendiğim liberaller nasıl savunurdu, bizi nasıl suçlarlardı...

İş işten çoktan geçti, biz haklı çıktık ama neye yarar...

AKP, daha doğrusu Tayyip giderse her şey zaman içinde normale döner. Bu pislikler tepedeyken ve güç hala onların elindeyken değişmez türban filan. Biraz daha zaman var, her şey yoluna girecek. Tayyip gidip de AKP dağıldığında ki saniyede dağılır, bak bakalım bu türbanlı şirretler ne yapıyor... Hepsi ertesi gün açılacak.

tarihinde Türk Ateist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 119
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

2 saat önce, haci yazdı:

İsteyen istediği gibi giyinsin.. Kime ne? Yasak arzu doğurur. Yasaklanarak ortadan kaldırılan bir inanç yoktur. Bunu ne zaman anlayacaksınız?

Doğru  diyorsun yasak hep  arzu  doğurur. ama merakta doğurur merak hiç etmiyor bu müslümanlar dinlerini kuranı araştırmayı. birde dini özgür bıraktıkca birine bakarak kapanıyorlar  kapanmıyana kötü gözle bakılınıca herkes kapanmaya başlıyor buna şimdiki adıyla mahale baskısı denir. sanmaki giyim özgür oldu millet araştıracak dini sorgulayacak öyle bir şey yok dahada tatlı su müslümanı oluyorlar olsalar iyidir. bence ışid gibi  dindarlar örnek bir ateisti öldürmeye kalkasa tatlı müslüman itiraz etse yobazda kuran ayetini gösterse veya hacı hoca şehlerimiz böyle diyor deseler  tatlı su müslümanın gıkı çıkmaz asıl bunlar dinin yobazların  temelini oluşturuyorlar çünkü hiç sorgulamazlar hocamız şıhımız bilir der geçerler. şahit oluyorum her yerde kuran ayetini gözüne sokuyorsun ya yanlış çevri diyor ya alimler bilir biz bilmeyiz derler. onun için bunlar yobazdan çok daha tahliklidir en azından yobazın düşüncesini ne olduğunu biliyoruz yani düşmanı tanıyoruz. düşaman dedim ama bu kinden deyil kuran bunu emreder bizi düşaman olarak belirtir ölümümüz vaciptir kurana göre. atatürkün zamanından sonra chp tek parti olarak bir on yıl daha devam etseydi bu günleri görmezdik azınlık olarak yok olup giderdiler. ama cahil halka kalkım demokresi özgürlük verirsen olacağı budur malesef.

tarihinde güven tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 saat önce, haci yazdı:

İsteyen istediği gibi giyinsin.. Kime ne? Yasak arzu doğurur. Yasaklanarak ortadan kaldırılan bir inanç yoktur. Bunu ne zaman anlayacaksınız?

Sen böyle devam et Atatürk de böyle düşünseydi tekke zeviyeyi hiç kaldırmaz isteyen isediği gibi inanır derdi iyi ki böyle değilmiş.

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, haci said:

İsteyenin istediği gibi giyindiğini nereden biliyoruz?Bizim bildiğimiz istenilenenin istenildiği gibi giydirildiriğidir.

Türbanın büyük bir yüzdelikle cahil,çalışmayan,koca,baba baskısı olan,ekonomik bağımlılığı olan,devletten yardım alan,kendi kendine karar verme bağımsızlığı olmayan,çıkar peşinde koşan kadınlar olduğunu biliyoruz.Şu aralar kız çocukları bile bu furyaya takıldı.

Yani burada özgürlükten bahsetmiyoruz!

Bana türban takmış,kendini devlete,kocasına dayamayan,kendi parasını kendi kazanan, kendi fikirleriyle hareket eden ve sisteme muhalif bir tane kadın gösteremezsin.

Eğer bir tane gösterirsen türbana saygı gösteririm..

Gösteremezsin hacı..

Sitelerde Paylaş

Haci'ye ilk kez bir konuda katılıyorum.

Bırakın isteyen istediği gibi giyinsin.

Ama poliste, askerde, yargıda türban olması saçma.

Bir kere polislik ve askerlikte belirli bir üniforma tipi var. Türban gülünç gösterir polis ve askeri. Türbanlılara uygun meslekler değil bunlar. Her işin kendine göre gerektirdiği şeyler var.

Kör pilot olur mu? Kan görmeye dayanamayan doktor olur mu?

Yargıya gelince bir Müslüman boynunda haç kolyesi olan bir hakim tarafından yargılansa hoşuna gider mi? Kendini tedirgin hissetmez mi?

Peçe ve çarşafa gelince onlar tabi ki tamamen yasaklanmalı.

Sitelerde Paylaş
8 saat önce, haci yazdı:

Tesettürün yaygınlaşması, sandığın gibi özgür bir ortam yaratmıyor, tam aksine tesettüre girmeyen kadınlar üzerinde çok büyük bir baskı oluşturuyor.

Türkiye'nin siyasi yapısı belli. Sağ/muhafazakar bir taban var. Haliyle AKP olmasa bile sürekli İslami yönü ağır basan hükümetler Türkiye'de iktidar olacak. En azından görünür gelecekte durum bu. Peki kamuda tesettüre girmemiş olan kadınların, tesettüre giren kadınlar ile eşit muamele göreceğini iddia edebilir miyiz? 

Şimdi kamuda performans değerlendirmesi yöntemi getiriliyor. Tesettüre girmemiş olan kadınların yüksek performans notu alması mümkün mü? Tesettüre girmemiş, normal kıyafetler giyen kadınlar işini kaybetme ve daha düşük ücret alma riski ile karşı karşıya bırakılmıştır.

Türk Devrimi'nin en çok eleştirilen hatta alay edilen devrimlerinden birisi "Şapka" devrimidir. Halbuki bu çok önemli bir düzenlemedir. Burada amaç, toplum içinde insanların siyasi mensubiyet gösteren sembolleri üzerinde taşımalarını engellemektir. Bu toplumun kaynaşması, barışçıl ve eşit bir ortam oluşması için kaçınılmaz bir durumdur. Toplum ortak ülküler üzerinde mutabık kalırsa sağlıklı bir ortam oluşur. 

Osmanlı döneminde, insanlar kıyafetlerinde cemaatlerini belirten semboller taşırdı. Kılık kıyafet düzenlemesi bu durumu ortadan kaldırmıştır. Bir kamu kurumuna girdiğinizde, size hizmet veren memurun siyasi kimliğini, cemaat mensubiyetini görmemeniz gerekir. Memurun cemaati varsa, karşınızda devlet yoktur. O cemaat ile muhatap oluyorsunuz demektir. Bu durumda demokratik ve modern bir toplum yaratmanın imkanı ortadan kalkar.

Liberalizmin çiğ ve çocuksu yorumları, meseleyi tam olarak anlamanıza engel oluyor maalesef. Herşey serbest olursa, herşey çok süper olur sanıyorsunuz ama hayat ve toplum her zaman aklın regülasyonuna muhtaçtır.

Sitelerde Paylaş
13 saat önce, haci yazdı:

İyi tamam, peki. hayhay, yes, ok. All right . Haraşo.  sez you? 

Yani, bu mantığa göre ben de istediğim gibi giyinebilirim. de mi Hacı abi ? 

Mesela, "muhammed bir sübyancıdır"  yazılı bir tişört giyme özgürlüğüm var mı ? 

Sitelerde Paylaş
On 16.02.2017 at 22:47, Ateist Teolog yazdı:

Eğer ülkemiz gerçekten laik bir ülkeyse eğer ülkemiz gerçekten bir din devleti değilse eğer gerçekten kurucu kadromuz aydınlıkçı insanlarsa eğer devletin dini İslam'dır maddesi anayasamızdan çıkartılmışsa kesinlikle başörtüsü kamuda yasak olmalıdır serbest bırakılması hatadır hatta laikliğe atılmış bir kazıktır.

Eğer başörtüsü belli bir kesimin inancına saygı olduğu için serbestse, laik sistem her inanca eşit mesafede yaklaşmak zorunluluğunu taşıdığı için inançlarında çıplak olmanın kutsal olduğu bir inancın da inancına saygılı olup çıplak olmayı kamuda serbest bırakmalı veya inancında yüzünün dahi görünmediği bir anlayış olan şeriat inancını da serbest bırakmalıdır. Eğer gerçekten eşit mesafede yaklaşılacaksa sadece başörtüsü değil diğer tüm inanç simgeleri de serbest olmalıdır eğer bunlar olmayacaksa ki olmayacağını hepimiz biliyoruz  başörtüsü de yasaklanmalıdır  Bu saçmalığı  inanç özgürlüğü diye savunmanın bir alemi yoktur bu laikliğin ihlalidir.öyle düşünmeniz...

Yazık gerçekten yazık. Size zararı var mı yok. Bu konuyu açmanız bile hata. Bu ülke Müslüman bir ülke her insanın hakkı olduğu gibi onların da başörtüsü takmaya hakkı var ve siz bunu söyleyerek haklarının çiğnenmesini istiyorsunuz. Biraz empati lütfen...

Sitelerde Paylaş
8 saat önce, malta erigi yazdı:

her haltin sorumlusu da, toplumun %1'ine bile tekabul etmeyen liberaller oluyor ?

Sagcisi ayri, solcusu ayri sovuyor gunah kecisi liberallere. Chp kadin kollari teyze, pkk'lilardan daha cok tiksiniyormus liberallerden.

Liberalleri hakikaten PKK'dan daha az seviyorum. Hayatımın bir döneminde PKK'ya yakın oldum ama liberallerden hep nefret ettim.

Yukarıda tesettür konusunda, bırakınız yapsınlar bırakınız geçsinler felsefesine uygun yorum yapan Hacı'ya cevap verdiğim için liberalizm gündeme geldi. Ha, herhangi bir vesile olmadan, direkt olarak da saydırabilirim aslında. O da benim keyfim.

Liberallerin sayısı azmış. Sinek küçük ama mide bulandırıyor işte Malta.

Not: CHP kadın kollarınının sarı boyalı, kabarık saçlı teyzelerinden değilim.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, BlackBerry yazdı:

Yazık gerçekten yazık. Size zararı var mı yok. Bu konuyu açmanız bile hata. Bu ülke Müslüman bir ülke her insanın hakkı olduğu gibi onların da başörtüsü takmaya hakkı var ve siz bunu söyleyerek haklarının çiğnenmesini istiyorsunuz. Biraz empati lütfen...

Zararı var.

İslami bağnazlığın bu kadar dizginsiz hale gelmesinin sadece bize değil, bütün dünyaya zararı var. Barbarlık bir hak değildir.

Özgürlük herşeyin serbest olması demek değildir. Özgürlük ortamını tehdit eden unsurlar yasaklanır. Bu bir paradoks değildir. Özgürlük, sadece özgürlüğün temel kurallarını kabul edenler için geçerlidir. Özgürlüğü ve uygarlığı boğmak isteyenlere özgürlük tanınamaz. Bilgisayarınıza bir uygulama yüklerken sizden bazı kuralları kabul ettiğinizi gösteren formu onaylamanız istenir. Parasını verip aldığınız uygulama bile kendi kurallarını size kabul ettirir. Özgürlük ve demokrasi de belli kurallar çerçevesinde geçerlidir. Alttaki minik kutuyu onaylamazsanız, uygulamayı kullanamazsınız.

Tesettür ve normal kıyafet, aynı ortamda uzun süre bir arada var olamazlar. İkisinden birisi mutlaka diğerini yok edecektir. Normal kıyafet akıl çağlarını, tesettür ise ortaçağı temsil eder. Nasıl ki bir ülke aynı anda hem akıl çağında hem ortaçağda olamazsa, bu iki giyim şekli de aynı anda aynı yerde olamaz. Nitekim Anadolu'da birçok kentte artık normal kıyafetli kadınlar büyük bir baskı altına alındı ve giderek sayıları azalıyor. Anadolu'nun birçok şehrinde, artık sokaklarda tek başına gezen kadın bile kalmadı.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, BlackBerry yazdı:

Ne dediğimi anlamamışsınız.

Boşversenize...

Çok net anladım. Tesettürü bireysel hak kapsamına almaya çalışıyorsun. Öyle değil.

Tesettür bireysel bir kıyafet tercihi değildir. Tesettür dinin koyduğu kurala uymak demektir.

Dinin kuralları meşru hale gelirse kölelik, çocuklarla evlilik, çok eşlilik ve dinin serbest bıraktığı benzer birçok barbarlık meşruiyet çerçevesine alınmış olur. Kadın dinimin gereği tesettüre girdim bu benim hakkım derse, adam da 4 kadın ile evleniyorum dinimin bana tanıdığı hakkı kulanıyorum diyebilir. Nasıl karşı çıkacaksın? 

Tesettür haksa, neye istinaden evlilik yaşı uygulaması yapabilirsin? Dinin yasaklamadığı birşeyi, inançlılara nasıl dayatabilirsin? Adet görmüş bir kızın evlendirilmesini engellediğin anda, bu da bir hak ihlali olmaz mı? Bu tartışma nasıl yürütülebilir?

Bir toplumda bir tane hukuk olur. Birden fazla hukuk uygulanamaz. Benim inancım ayrı, bana ayrı bir hukuk uygulayın diyemezsin.

Laik bir ülkede herhangi bir hukuki düzenlemenin kaynağı din olamaz. Herhangi bir kanuna, dini referans göstererek itiraz edemezsin. Kamuda çalışan insanların kıyafetleri, akla dayalı hukuğa göre düzenlenir. Sen bu kurallara uyamıyorsan, kendini değiştirmek zorundasın. Kanun değiştirilemez.

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, malta erigi yazdı:

her haltin sorumlusu da, toplumun %1'ine bile tekabul etmeyen liberaller oluyor ?

Sagcisi ayri, solcusu ayri sovuyor gunah kecisi liberallere. Chp kadin kollari teyze, pkk'lilardan daha cok tiksiniyormus liberallerden.

Bak işte, sizlerden iğrenme nedenlerime ne güzel örnek olmuşsun. Böyle bir cinsiyetçi aşağılama çabaları filan... Kalitesiz oluyor liberaller.

CHP kadın kolları üyesi değilim, belki inanmayacaksın ama onlarla hiç temasım olmadı, sarışın değilim, fönlü kabarık saçlarım yok, kafandaki imajla hiç ilgim olduğunu sanmıyorum. Dur sana kendini daha iyi hissettirecek bir imaj vereyim, daha mutlu ol. Ben kısa boylu, çok şişman, kapkara, bıyıklı, sesi-Türkçesi kötü, zekvksiz giyinen (erkek gibi böyle hani) filan bir kadınım. Sen bu imajla idare ediver şimdi.

Çok iğreniyorum sizden çok. Sayınız az gibi görünebilir ama sesiniz çok çıkıyordu, AKP'nin köpekliğini yapan ana kitleydiniz. Türbancı şirretler üniversiteye türbanlı gireceğiz diye eylemler yaparken önlerinde kollarınızı açıp bize set oldunuz, küfürler edip özgürlük teraneleri anlattınız. Kalıbımı basarım ki sen de destekledin bu türban serbestisini. Medyadaki abileriniz Sevan Nişanyan, Ahmet Altan falandı işte, onları okuyup okuyup millete sattınız. Sizden iyisi, güçlüsü, akıllısı yoktu hani... AKP ne zaman deliğe süpürdü sizi, açıkça söyledi, o zaman muhali oldunuz güya.

Senin her şeyin hikaye oğlum... Burada Atatürk şöyle iyidir böyle güzeldir demelerin, AKP'ye muhalif görünmen filan hikaye. Bütün liberaller gibi sen de ahlaksızın tekisin, sıkıştığında ad hominem e sarılıp çirkefleşirsin. Kalitesizsiniz dedim ya? 

Sitelerde Paylaş
10 hours ago, malta erigi said:

Liberallere laf çakınca kendilerini daha zeki ve entellektüel sanıyorlar .Gizli bir sadistlik seziyorum bu konuda..Kötü ve ahlaksız insanlara liboş deyip sorunu çözüyorlar güya..Sorun o insanların kötü ve ahlaksız olması,bunu kavrayamıyorlar.

Ben doğmatik olmayan her düşünceyi irdelemeye ve saygı göstermeye çalışıyorum.Ben kötümüyüm şimdi?

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, Tremor yazdı:

Liberallere laf çakınca kendilerini daha zeki ve entellektüel sanıyorlar .Gizli bir sadistlik seziyorum bu konuda..Kötü ve ahlaksız insanlara liboş deyip sorunu çözüyorlar güya..Sorun o insanların kötü ve ahlaksız olması,bunu kavrayamıyorlar.

Ben doğmatik olmayan her düşünceyi irdelemeye ve saygı göstermeye çalışıyorum.Ben kötümüyüm şimdi?

Hayır liboşsun . Liboşlar her zaman AKP'den Ermenilerden, sözüm ona Kürtçü solculardan yanadır bu değişmez.

Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Bak işte, sizlerden iğrenme nedenlerime ne güzel örnek olmuşsun. Böyle bir cinsiyetçi aşağılama çabaları filan... Kalitesiz oluyor liberaller.

CHP kadın kolları üyesi değilim, belki inanmayacaksın ama onlarla hiç temasım olmadı, sarışın değilim, fönlü kabarık saçlarım yok, kafandaki imajla hiç ilgim olduğunu sanmıyorum. Dur sana kendini daha iyi hissettirecek bir imaj vereyim, daha mutlu ol. Ben kısa boylu, çok şişman, kapkara, bıyıklı, sesi-Türkçesi kötü, zekvksiz giyinen (erkek gibi böyle hani) filan bir kadınım. Sen bu imajla idare ediver şimdi.

Çok iğreniyorum sizden çok. Sayınız az gibi görünebilir ama sesiniz çok çıkıyordu, AKP'nin köpekliğini yapan ana kitleydiniz. Türbancı şirretler üniversiteye türbanlı gireceğiz diye eylemler yaparken önlerinde kollarınızı açıp bize set oldunuz, küfürler edip özgürlük teraneleri anlattınız. Kalıbımı basarım ki sen de destekledin bu türban serbestisini. Medyadaki abileriniz Sevan Nişanyan, Ahmet Altan falandı işte, onları okuyup okuyup millete sattınız. Sizden iyisi, güçlüsü, akıllısı yoktu hani... AKP ne zaman deliğe süpürdü sizi, açıkça söyledi, o zaman muhali oldunuz güya.

Senin her şeyin hikaye oğlum... Burada Atatürk şöyle iyidir böyle güzeldir demelerin, AKP'ye muhalif görünmen filan hikaye. Bütün liberaller gibi sen de ahlaksızın tekisin, sıkıştığında ad hominem e sarılıp çirkefleşirsin. Kalitesizsiniz dedim ya? 

Hay ağzına sağlık.

Malta eriği, Tremor vb kişileri  hepsi Atatürk düşmanı. Atatürk'e olan kinlerini açıkça dile getiremedikleri için onun yerine Kemalistlere söverek kendilerini rahatlatıyorlar.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...