Jump to content

Recommended Posts

• İleti 293
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

1 saat önce, democrossian yazdı:

En komik olanı, bunların, Kuranları "nazil" :D olmaya başlayınca gökte güvenlik alarm düzeyinin sarıdan kırmızıya yükseltildiğine ve meleklere mühimmat takviyesi yapıldığına inanmaları!!!

"Dikkat dikkat! Tüm meleklere duyurudur. Bundan böyle hiç bir cin şeytanının göğe yaklaşmasına kesinlikle izin verilmeyecektir Tüm atışlar serbesttir." :lol::lol::lol: 

Bunları kabul eden adam bize sorgulayın diyor bir de,utanma da yok :wacko:

Sitelerde Paylaş
32 dakika önce, Buzul yazdı:

Bunları kabul eden adam bize sorgulayın diyor bir de,utanma da yok :wacko:

Sorgulamak?

İslâm = teslim = teslimiyet...

Müslüman = Müslüm = teslim = teslimiyet...

Sorgulamak, İslâm'da, en büyük günâhlardan biridir. Bir Müslümal... eeee.... Müslüman, aslâ sorgulayamaz ve aslâ sorgulamaya da, dâvet edemez.

Sitelerde Paylaş
On 20.02.2017 at 03:23, ANTİATEİST said:

Kuran'da recm 3 anlamda kullanıyor.

1) Kovmak.

2) Taşlamak.

3) Zanna dayanarak konuşmak.

Burada anlatılan şeyin 3. anlamda olduğunu düşünüyorum.

Kehf 22:  Sayıları beştir, altıncıları da köpekleridir.” diyecekler ve gayb için zanda bulunacaklar. (racmen bil gaybi)

Bu durumda Muhammed Esed'in meali uygun:

Mülk 5: Biz, yeryüzüne en yakın olan gökleri ışıklarla süsledik ve onları [insanlar arasında bulunan] şeytan-ruhluların boş ve anlamsız spekülasyonlarına konu yaptık.

Muhammed Esed  . Ayet Açıklaması

5 Şeyâtîn'in -ki bu bağlamda özel olarak “insanlar arasındaki şeytanlara, yani astrologlara/medyumlara” işaret etmektedir (Beydâvî)- daha geniş bir anlamı için bkz. sure 15, not 16. Lafzen “[bir şeyi] taş gibi -yani rastgele- fırlatma”yı ifade eden recm (çoğulu rucûm) terimi, çoğu zaman mecazî olarak “zanna dayanarak konuşma” yahut “[bir şeyi] zan/tahmin konusu yapma” anlamlarında kullanılır (Cevherî, Râğıb -ikincisi bu mecazın yukarıdaki ayetle anlam ilişkisini kurar- Lisânu'l-‘Arab, Kâmûs, Tâcu'l-‘Arûs, vb.). Karş. aynı zamanda 37:6-10. 

Yakın gök derken? Hepsini dememiş neticede "yakın gök" demiş. Uzağı dıştalamış. Uzak gök ne olmuş bu arada; malum evren 90 küsür ışık yılı büyüklükte? ..Peki ışık derken? Peki bu yıldızlar süsler sadece dünyada mı var? Uranüs'ten bakınca mesela gözükmüyor mu bu meretler ki; sanki dünyaya has, ona özel, ondaki insan için yapılmış birşeymiş gibi anlatılıyor?

İlahi yahu, astrolog medyum da nerden çıktı? Neye dayanarak? Herifçioğlunun öznel yorumuna mı? Bu kuran öznel yorumlar kitabı mı? Şeytandan astroloğa...Atıp tutmak bu kadar ucuz mu? Senin sorgulamaktan anladığın bu mu?

Kaç kişi böyle çevirmiş bu kitabı; nüshaları getir, yüzdeleri getir. Bizi tarihle; kuran'ın ve toplumlarının tarihi ile yüzleştir. Yüzleştir ki utanalım. Ama aksi durumda sen utanacak mısın? Bu ne rahatlıktır arkadaş.

Işınlardan söz ediliyor bahsettiğin ayetlerde. Yıldızdan değil.

Işık ışın ne farkeder, neyin ışığı bu? Biz yakın göğü ışıklarla... deyince elin arabının 1500 sene önce aklına ne gelmiş olabilir? Elin arabını bırak sıradan bir insan ilk ne düşünür? Kafayı göğe kaldır, sureyi yapıştır. Hadise bu. Yoksa çift yarık deneyindeki fotonların ışınları mı? Kuantum fiziği mi var yoksa bu ayette?

10 hours ago, ANTİATEİST said:

Bir kere bile olsa sorgulama belirtileri goreyim sizde. O gun ne zaman olacak bakalim.

http://www.kuranmeali.org/37/saffat_suresi/7.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx

Al bak sorgulaman için koyuyorum. Yukarıda sorduğum yüzde sorusu ve yüzleşmenin karşılığı işte burada. Yaptığınız her post modern ittirmede aslen kuranı tekmelemeye, şerefini iki paralık etmeye devam ediyorsunuz. Kuran'ın 1400 senelik mirasını adeta dövüyorsunuz. Neyi sorgulayalım; tarık 6'yı mı? Sorgulayan sorgulamış, çeviren çevirmiş, kuran çoktan çöpe gitmiş.

Senin hala uyanamadığın mevzu, buradaki hemen herkesin zaten bir zamanlar senin tarafında olduğu. Tereciye tere satmaya çalışıyorsun.

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 20.2.2017 at 14:49, ANTİATEİST yazdı:

Işınlardan söz ediliyor bahsettiğin ayetlerde. Yıldızdan değil.

Bence kutsal kitabinizdaki konular cok agir oldugundan, sorgulamak ne demek, Tanrinizin ne istedigini anlayan varsa beri gelsin. Bu yetmemis, bir de sifrelemis, iyi mi ?". Sanki sir kitabi mübarek. Milleti aydinlatacagina saklamista saklamis, tee birisi yüzlerce sene sonra gelecek ve sifreyi bulacak, ama yine anlamayacak. Elif, La, Miiiiiiiiiiiiiim. Ha Sahi bunun anlami ne ola, acaba ?. Yine mi 1000 sene bekleyecegiz. :D

Isin dediniz de aklima bir fikra geldi, gerci icinde isin misin yok ama isik var. Idare ediverin, olacak o kadar.
Müslüman bir ülkenin önde gelen bir üniversitesinde son sinavlar baslar, tabii ki herkeste bir telas ve heyecan.
Bu senenin konusu: Kutsal ayetler esliginde Ses ve Isik.
Ilk ögrenci odaya girer.
Prof. Dr. Dr. Karniyarik: "Hangisi daha hizli, ses mi veya isik mi ?"
Ögrenci: "Isik"
Prof. Dr. Dr. Karniyarik: "Güzel, peki neden ?"
Ögrenci: "Radyoyu actigim zaman önce isik sonra ses geliyor."
Prof. Dr. Dr. Karniyarik: "Kaybol !"

Ikinci ögrenci odaya girer ve ayni soruya yanit vermesi istenir.
Ikinci ögrenci: "Ses"
Prof. Dr. Dr. Karniyarik: "Niyeymis ?"
Ikinci ögrenci: "Televizyonu actigim zaman önce ses sonra resim geliyor."
Prof. Dr. Dr. Karniyarik: "Disari, gözüm görmesin seni !"
Prof. Dr. Dr. Karniyarik kara kara düsünmeye baslar, ögrenciler mi bu kadar aptal yoksa sorular mu bu kadar zor.
Yeni bir umutla ücüncü ögrenciyi cagirir.

Prof. Dr. Dr. Karniyarik: "Dagin tepesindesiniz. Karsinizda Size dogu cevrilmis bir top var ve ateslenir. Ilk önce neyi algilarsiniz ?
Namludaki ateslenmeyi mi yoksa patlamayi mi ?"

Ücüncü ogrenci: "Namludaki ateslenmeyi."
Prof. Dr. Dr. Karniyarik: "Bunu temellendirebilirmisiniz ?"
Ücüncü ogrenci: "Nasil söylesem... Gözler, kulaklardan daha önde durduklari icin herhalde."
Prof. Dr. Dr. Karniyarik: "Defooooooool !"

Sitelerde Paylaş

Teflon maksat üzüm yemek değil bağcıyı dövmek, diğer konuda belirtiğim gibi.

Çoğunluk ne diyor, kim ne söylemiş kim ne demiş seni daha çok ilgilendiriyor. 

Müşrikleri de bu ilgilendiriyor. Ne enteresan Kuran hep azınlıktan bahsediyor.

Başkalarına takılman kendi aklını güvenmediğini ve kullanamadığını gösteriyor.

Aslında kullanıyorsun ama ilk cümlemde dediğim gibi işine ne geliyorsa onu söylüyor, bağcıyı dövmek için siyah kuşaklara bürünüyorsun.

Ama adım gibi eminim başka bir konu olsa dibine kadar aklını ve mantığını kullanır, kim ne demiş çoğunluk neye inanmış umursamaz kendin araştırıp sonuca giderdin.

Zaten çoğunluğun aklı senin aklından üstün ise senden ateist filan da olmaz.

Sitelerde Paylaş
On 20.02.2017 at 02:23, ANTİATEİST yazdı:

Kuran'da recm 3 anlamda kullanıyor.

1) Kovmak.

2) Taşlamak.

3) Zanna dayanarak konuşmak.

Burada anlatılan şeyin 3. anlamda olduğunu düşünüyorum.

Kehf 22:  Sayıları beştir, altıncıları da köpekleridir.” diyecekler ve gayb için zanda bulunacaklar. (racmen bil gaybi)

Bu durumda Muhammed Esed'in meali uygun:

Mülk 5: Biz, yeryüzüne en yakın olan gökleri ışıklarla süsledik ve onları [insanlar arasında bulunan] şeytan-ruhluların boş ve anlamsız spekülasyonlarına konu yaptık.

Muhammed Esed  . Ayet Açıklaması

5 Şeyâtîn'in -ki bu bağlamda özel olarak “insanlar arasındaki şeytanlara, yani astrologlara/medyumlara” işaret etmektedir (Beydâvî)- daha geniş bir anlamı için bkz. sure 15, not 16. Lafzen “[bir şeyi] taş gibi -yani rastgele- fırlatma”yı ifade eden recm (çoğulu rucûm) terimi, çoğu zaman mecazî olarak “zanna dayanarak konuşma” yahut “[bir şeyi] zan/tahmin konusu yapma” anlamlarında kullanılır (Cevherî, Râğıb -ikincisi bu mecazın yukarıdaki ayetle anlam ilişkisini kurar- Lisânu'l-‘Arab, Kâmûs, Tâcu'l-‘Arûs, vb.). Karş. aynı zamanda 37:6-10. 

Ya bu dediklerien harbiden inaanıyormusun?  Burda basbaya şeytanların yıldızlarla taşlandığını daha doğrusu meteorların şeytanlara atılan taşlar olduğunu söylüyor. Bunu eski mitolojilerden ve Yahudi kaynaklarından da teyit edebiliyoruz.

Sitelerde Paylaş

Eski Yunan kaynaklarına göre düşmüş veya yğkselmiş insan ruhları  ve eski Yahudi-Hristiyan geleneklerine göre yıldız kaymaları düşmüş melekler ve iblislerle bağlantılıydı. Hatta bizzat Lucifer seher yıldızı demektir.Bu yılldızların kayması da Kuran yazarları taafından bu görüşle paralel bir şekilde şeytanlarla ilişkilendirilmiştir. Yani modernist arkadaşlar kıvırsa da zırlasa da ağlasa da kendilerini taşlamaya kalkıp yıldızların altında sevişmeye de kalksalar bu olayın aslının bu olduğu gerçeğini değiştiremez.

tarihinde Ateist Teolog tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 saat önce, teflon yazdı:

.

Senin hala uyanamadığın mevzu, buradaki hemen herkesin zaten bir zamanlar senin tarafında olduğu. Tereciye tere satmaya çalışıyorsun.

Çok güzel bir tespit

Meshur bir söz geldi aklıma

Din kitaplarini okuyup anlayana ateist okuyup anlamayana dindar denir...

tarihinde mathematikcell tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
13 saat önce, ANTİATEİST yazdı:

Bir kere bile olsa sorgulama belirtileri goreyim sizde. O gun ne zaman olacak bakalim.

Sen bu masalları bıraktığın zaman bizde masallarınla alay etmeyi bırakırız.

Sitelerde Paylaş

Sizin probleminiz dini tam olarak anlayamamış olmanızdan kaynaklanıyor. 

Kuran 1400 yıl önce yazılıp biten bir kitap değil.

Mucizelerde eskiden olup biten, defterleri kapanmış olaylar değil.

Geçmişte yaşanmış bütün olaylar imtihan sınırları içerisinde devam ediyor. 

Geçmişte Musa'nın asası vardı, Salih'in devesi vardı. Bugün 19 var.

Geçmişte müşrikler vardı, putlar vardı, ortak koşulan din alimleri var.

Bugünde var. 

Geçmişte peygamberlerin ölümünden sonra eski hallerine dönen dini bozan insanlar vardı.

Bugünde var. 

Allah tüm bunlara bilerek izin veriyor. 

Allah istese direkt cenneti yaratır, bütün insanları melekler kadar mükemmel ve güzel bir fıtrata dönüştürebilirdi.

Ama Allah insanların kendi özgür iradelerini kullanarak güzellikleri ve kötülükleri hak ederek almalarını tercih ediyor.

Şahsen ben Tanrı olsaydım günümüzdeki bu sistemi uygulardım.

Kuranda cehennemde olan bir ağaçtan bahsediliyor.

Sonraki ayetlerde ise bu ağacın müşrikler için bir imtihan olduğunu anlıyoruz.

Çünkü ateşte yanmayan ağaç mı olur diye insanlar dalga geçmeye başlıyorlar.

Allah bu tarz örnekler ile inanmayanlara inanmamaları için bir sebepler verdiğini belirtiyor. 

İnanmayan bir insan aynı zamanda kendisini afişe etmiş oluyor.

Allah insanın içindekini zaten biliyor ama ahirette içimizdekilerin kendimize gösterilebilmesi için delil lazım ve böylece herkes adaletle yargılanabilsin.

Falanca filan şunu böyle yapmış bundan dolayı şunu hak etmiş, diyebilelim.

Bu Allah'ın sünneti. 

19 sistemine Tevbe son iki ayetinin dahil olmaması da Allah'ın bir sünneti. Bir yolu, bir yordamı. 

İnanmak istemeyen, kendi içini afişe etmek isteyenler için seçim şansı veriyor Allah.

Şeytanları takip eden ışın toplarının konusu da öyle.

Allah'ın ne demek istediğini bilemiyoruz, belki yakın gelecekte bu ayetin anlamını öğreneceğiz. 

Yıldızların cinler için zan bulunma aracı olarak kullanılmasını ben daha ihtimal veriyorum. Çünkü günümüzde de bu tarz medyumlar var, çoğu sahtekar.

Ayetlerde bir şekilde bir ışının bunları izlediğini söyleniyor. 

https://www.rt.com/viral/361940-fireballs-space-hubble-vhydrae/

Belki bu linkte bahsedilen olay tam da bu. Bilemiyoruz. 

Tıpkı yıldızların düştüğü yerden kastın ilerleyen zamanlarda karadelikler olduğunu anladığımız gibi bu ayetleri de ileride anlayacağız.

Allah ayetlerimi bilgisizlikten dolayı reddetmeyin diyor. Zamanı geldiği zaman onların bilgisini size ulaştıracağım diyor.

Bazı ayetlerin çok anlamı var diyor, anlamı size ulaşmadan yargıya varmayın diyor. Bu da bir çeşit sabır ve imtihan.

Allah'a ve kitaba güveniniz varsa sabır eder beklersiniz. Zaten güven yoksa, Kurandan sığ bir bakış açısını kullanarak.dilediğiniz saçmalığını çıkartabilirsiniz.

Biz inananlar olarak yapacağım şey bu ayetleri anlamaya çalışmak. Kuran zaten 19 sistemiyle güven duygusu veriyor bize.

İnanmayanlar için ise bu ayetler sadece bir sebep oluşturuyor. Tıplı cehennemdeki ağaçla dalga geçen 1400 yıl önceki müşrikler gibi.

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, ANTİATEİST yazdı:

Sizin probleminiz dini tam olarak anlayamamış olmanızdan kaynaklanıyor. 

Kuran 1400 yıl önce yazılıp biten bir kitap değil.

Mucizelerde eskiden olup biten, defterleri kapanmış olaylar değil.

Geçmişte yaşanmış bütün olaylar imtihan sınırları içerisinde devam ediyor. 

Geçmişte Musa'nın asası vardı, Salih'in devesi vardı. Bugün 19 var.

Geçmişte müşrikler vardı, putlar vardı, ortak koşulan din alimleri var.

Bugünde var. 

Geçmişte peygamberlerin ölümünden sonra eski hallerine dönen dini bozan insanlar vardı.

Bugünde var. 

Allah tüm bunlara bilerek izin veriyor. 

Allah istese direkt cenneti yaratır, bütün insanları melekler kadar mükemmel ve güzel bir fıtrata dönüştürebilirdi.

Ama Allah insanların kendi özgür iradelerini kullanarak güzellikleri ve kötülükleri hak ederek almalarını tercih ediyor.

Şahsen ben Tanrı olsaydım günümüzdeki bu sistemi uygulardım.

Kuranda cehennemde olan bir ağaçtan bahsediliyor.

Sonraki ayetlerde ise bu ağacın müşrikler için bir imtihan olduğunu anlıyoruz.

Çünkü ateşte yanmayan ağaç mı olur diye insanlar dalga geçmeye başlıyorlar.

Allah bu tarz örnekler ile inanmayanlara inanmamaları için bir sebepler verdiğini belirtiyor. 

İnanmayan bir insan aynı zamanda kendisini afişe etmiş oluyor.

Allah insanın içindekini zaten biliyor ama ahirette içimizdekilerin kendimize gösterilebilmesi için delil lazım ve böylece herkes adaletle yargılanabilsin.

Falanca filan şunu böyle yapmış bundan dolayı şunu hak etmiş, diyebilelim.

Bu Allah'ın sünneti. 

19 sistemine Tevbe son iki ayetinin dahil olmaması da Allah'ın bir sünneti. Bir yolu, bir yordamı. 

İnanmak istemeyen, kendi içini afişe etmek isteyenler için seçim şansı veriyor Allah.

Şeytanları takip eden ışın toplarının konusu da öyle.

Allah'ın ne demek istediğini bilemiyoruz, belki yakın gelecekte bu ayetin anlamını öğreneceğiz. 

Yıldızların cinler için zan bulunma aracı olarak kullanılmasını ben daha ihtimal veriyorum. Çünkü günümüzde de bu tarz medyumlar var, çoğu sahtekar.

Ayetlerde bir şekilde bir ışının bunları izlediğini söyleniyor. 

https://www.rt.com/viral/361940-fireballs-space-hubble-vhydrae/

Belki bu linkte bahsedilen olay tam da bu. Bilemiyoruz. 

Tıpkı yıldızların düştüğü yerden kastın ilerleyen zamanlarda karadelikler olduğunu anladığımız gibi bu ayetleri de ileride anlayacağız.

Allah ayetlerimi bilgisizlikten dolayı reddetmeyin diyor. Zamanı geldiği zaman onların bilgisini size ulaştıracağım diyor.

Bazı ayetlerin çok anlamı var diyor, anlamı size ulaşmadan yargıya varmayın diyor. Bu da bir çeşit sabır ve imtihan.

Allah'a ve kitaba güveniniz varsa sabır eder beklersiniz. Zaten güven yoksa, Kurandan sığ bir bakış açısını kullanarak.dilediğiniz saçmalığını çıkartabilirsiniz.

Biz inananlar olarak yapacağım şey bu ayetleri anlamaya çalışmak. Kuran zaten 19 sistemiyle güven duygusu veriyor bize.

İnanmayanlar için ise bu ayetler sadece bir sebep oluşturuyor. Tıplı cehennemdeki ağaçla dalga geçen 1400 yıl önceki müşrikler gibi.

Kuran'da 19 sistemi sende de maalesef idrak ve sorgulama duygusu yok. Biz de bu durumdan şikayetçiyiz sana özelden kaç kere söyledim ,zaten bir insan kendinden ve inandığı safsatalardan ne kadar emin olursa o kadar dibe batar bir insan bir şeyden eminim diyorsa onunla artık tartışamazsınız bari çağır aklını kullanma yetinin helvasına gelelim, bir faydan dokunsun bize ne zamandır canım helva çekiyor.

Sitelerde Paylaş

Bu modernist reformist islam yorumu adı verilen zırvalarda farkettiğim bir şey daha var bunlar Kuran'ı doğduğu tarihten ve ilkellikten alıp zamanlar üstü tarihinden bağımsız bir put yapmaya çalışıyorlar. Bilmiyorum siz de farkettiniz mi? Bu nasıl bir acizlik bu nasıl bilimsel yönteme tecavüz yahu?

Sitelerde Paylaş
16 dakika önce, ANTİATEİST yazdı:

Allah yok.Bunu ilk önce anlaman gerek.Sen şuna en iyisi, ben islama bağımlıyım,o yüzden de saçmalıkları,zırvaları,kutsal uyuşturucumu kaybetmemek için savunuyorum de çık işin içinden.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Buzul yazdı:

Allah yok.Bunu ilk önce anlaman gerek.Sen şuna en iyisi, ben islama bağımlıyım,o yüzden de saçmalıkları,zırvaları,kutsal uyuşturucumu kaybetmemek için savunuyorum de çık işin içinden.

Dedi zaten aslında. Birgün kıvıramadığım zırvalıkların kıvırabileceğim bir şekilde açıklanabileceğine inanıyorum bunlara bir bahane bulamadım henüz dedi  ve 19 ,sünni ateizm, hülooğğ tarzı bir şeyler geveleyip bomboş bir mesaj attı ve gitti.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Ateist Teolog yazdı:

Dedi zaten aslında. Birgün kıvıramadığım zırvalıkların kıvırabileceğim bir şekilde açıklanabileceğien inanıyorum bunlara bir bahane bulamadım dedi 19 sünni ateizm hülooğğ tarzı bir şeyler geveleyip bomboş bir mesaj attı be gitti.

Adem ile adsız eşinin,yasak meyveyi yiyip,cennetten kovulması saçmalığına da ilerleyen yıllarda açıklanacak der mi acaba.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Buzul yazdı:

Adem ile adsız eşinin,yasak meyveyi yiyip,cennetten kovulması saçmalığına da ilerleyen yıllarda açıklanacak der mi acaba.

Dedi bile duymadın mı sembolikmiş o. Akla ziyan . Kuran asla tevrat'taki hikayeyi yanlışlamaz, Adem'in iki oğlundan bahsederken hem de.

Bu reformistlerin kafası nasıl çalışıyor nerden buluyorlar bu düşük seviyeli argümanları bir anlayabilsem.

Sitelerde Paylaş
16 minutes ago, Ateist Teolog said:

Dedi zaten aslında. Birgün kıvıramadığım zırvalıkların kıvırabileceğim bir şekilde açıklanabileceğine inanıyorum bunlara bir bahane bulamadım henüz dedi  ve 19 ,sünni ateizm, hülooğğ tarzı bir şeyler geveleyip bomboş bir mesaj attı ve gitti.

Hani derler ya geçmişte yaptıklarım yapacaklarımın teminatıdır.

Kuran'da böyle bir kitap. Geçmişte anlam verilemeyip, bilimin ilerlemesi ile anlam kazanan ayetler var. 

Tıpkı Allah'ın -yukarıda da bahsetmiştim- ilmi size ulaşmadan ayetlerimi reddetmeyin demesi gibi.

Hayır, onlar bilgisini kavramadan ve asıl anlamı kendilerine ulaşmadan onu yalanladılar. 10:39

Kuran adına her şey yerli yerinde tıkırında ilerliyor. İlerde bileceksiniz.

:)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...